Denní souhrn zpráv Zprávy

10-04-2009

Podle poloviny lidí je premiér Fischer dobrou volbou

Jana Fischera, který byl ve čtvrtek jmenován novým premiérem, považuje za vhodného kandidáta na předsedu dočasné úřednické vlády 48 procent lidí. Asi třetina občanů má opačný názor. Vyplývá to z průzkumu agentury Factum Invenio. Největší podporu má Fischer u voličů ČSSD, nejmenší u příznivců ODS. Přitom právě předseda ODS Mirek Topolánek podle některých informací Fischera do této funkce vybral. Na otázku, zda Fischer zvládne české předsednictví Evropské unie, odpověděla kladně necelá polovina respondentů, záporně asi třetina. Asi pětina lidí na Fischera nemá jasný názor a ani na jednu otázku nedokázala odpovědět. Dotazování, které se uskutečnilo od 6. do 8. dubna, se zúčastnilo 300 lidí starších 18 let.

Evropský tisk: ČR povede neznámý úředník bez politických ambicí

Čtvrteční jmenování dosavadního předsedy Českého statistického úřadu Jana Fischera novým předsedou české vlády komentují některé evropské listy; objevují se slova o neznámém úředníkovi, o převaze Václava Klause a o velké koalici. Nejrozsáhlejší komentář zveřejnil ruský Kommersant, který za hlavní Fischerovu přednost označuje to, že dosud nikdy neprojevil žádné politické ambice a z premiérského křesla se míní vrátit do předchozí funkce. Zároveň však deník zdůrazňuje, že tento doposud neznámý pražský úředník bude po tři měsíce řídit Evropskou unii, než její vedení v červnu převezme Švédsko.

Francouzský deník Le Figaro přišel s titulkem: Český premiér "bez politických ambicí", a cituje Hospodářské noviny, že právě proto byl Fischer do této funkce vybrán. Podle Libération "je to tedy euroskeptický Václav Klaus, který má opět navrch". S odvoláním na český vládní zdroj Libération dodává, že Klaus "povede evropské vrcholné schůzky, aby zajistil kontinuitu". Maďarské levicově liberální noviny Népszabadság píší, že nová česká vláda bude ve skutečnosti konzervativně-sociálnědemokratickou velkou koalicí, i když se oficiálně nazývá vládou expertů. "Každý je spokojen," pokračuje deník. "Snad s výjimkou ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry, který se může trápit tím, že jeho země kvůli vnitropolitickému zmatku nesklidí diplomatické vavříny, které jinak k předsednictví EU patří," míní Népszabadság.

Někteří vězni komunismu a odbojáři dostanou odškodnění

Bývalí vězni komunismu, odbojáři a pozůstalí po nich, kteří nepobírají český důchod, získají jednorázový příspěvek jako odškodnění za prodělané útrapy. Měl by určitým způsobem nahradit příplatek či zvláštní příspěvek, které se v podobných případech v Česku nyní k penzi vyplácejí. Počítá s tím zákon, který v pátek podepsal prezident Václav Klaus. Norma se týká lidí, kteří penzi v Česku nedostávají. Jsou to například muži a ženy, kteří pobírají důchod na Slovensku či jinde v cizině, nebo jej nemají vůbec. Na rozdíl od důchodců, kterým penzi vyplácí český stát, tak nemají nárok na příplatky k důchodu, které se každoročně zvyšují. Vláda se proto rozhodla pro jednorázové odškodnění, které stanovila podle průměrné doby dožití. Bude činit 72násobek příplatku či zvláštního příspěvku k důchodu, který by člověk dostával, pokud by českou penzi pobíral. Průměrná výše částky má dosáhnout asi 170.000 korun. Celkové náklady by tak podle odhadů mohly činit 35 milionů korun vzhledem k tomu, že příspěvek by mohlo získat asi 200 lidí.

Lidé budou moci o jednorázový příspěvek požádat příslušnou pobočku České správy sociálního zabezpečení. Pokud žijí v cizině, budou moci žádost podat na českém zastupitelském úřadě. Pokud by žadatel do vyřízení zemřel, odškodnění budou moci získat jeho dědici. Vdovci a vdovy po lidech, kteří padli, byli popraveni či zahynuli ve vazbě, vězení nebo koncentračním táboře, dostanou částku podle délky odbojové činnosti zemřelého a navíc 3000 korun. Pozůstalým potomkům připadne navíc 2400 korun. Do příspěvků pro vdovy, vdovce a sirotky má putovat 137 milionů korun. Rozdělit by si je mohlo asi 4500 osob.

Klaus podepsal zákon umožňující poskytnout finance Lotyšsku

Prezident Václav Klaus podepsal zákon o státním dluhopisovém programu na poskytnutí finanční pomoci Lotyšsku. Dluhopisy by měly být vydány v objemu 200 milionů eur, což je zhruba 5,5 miliardy korun. Česko tak pomůže Lotyšsku, které se kvůli krizi dostalo do problémů loni, při řešení stabilizace ekonomiky v letech 2009 a 2010. Za peníze získané prodejem dluhopisů Česko poskytne Lotyšsku sedmiletou bezúročnou půjčku.

Hlava státu podpořila vládní reformu financování výzkumu

Prezident Václav Klaus stvrdil podpisem vládní reformu způsobu financování vědy a výzkumu. Novela má zefektivnit a zjednodušit systém státní podpory výzkumných organizací. Podpora má být více zaměřena na konkrétní dosažené výsledky. Novela snižuje z 18 na sedm počet centrálních úřadů, které rozdělují peníze státu na výzkum a vývoj. Počítá naopak se vznikem Technologické agentury ČR, která má zastřešit financování aplikovaného výzkumu podle dosahovaných výsledků. Plnila by roli, kterou má mít pro základní výzkum Grantová agentura ČR. Norma rovněž výslovně umožní podporu inovací. Klade větší důraz na ochranu duševního vlastnictví a průmyslových práv a odstraňuje překážky pro komercionalizaci výsledků výzkumu a inovací. Reforma podle vlády zjednoduší podporu vědecké práce, zajistí její vyšší efektivitu a využití pro inovace, větší provázání se soukromou sférou včetně jejího podílu na financování a také intenzivnější zapojení českých vědců a techniků do mezinárodní spolupráce.

Univerzita Karlova navrhuje vlastní reformu vysokých škol, počítá se zápisným

Univerzita Karlova připravuje vlastní návrh reformy vysokých škol. ČTK to řekl mluvčí univerzity Václav Hájek. Návrh počítá mimo jiné i s takzvaným zápisným, tedy poplatkem, který by student platil při zápisu do nového bloku studia. Informaci o tom přinesl studentský server Ukáčko.cz. "Studenti by si museli připravit něco mezi 3200 až 6400 korun za každý rok na vysoké škole," citoval server kancléře univerzity Tomáše Jelínka. Tato částka prý není tak vysoká, aby si ji studenti nemohli dovolit, zároveň je však má motivovat k tomu, aby po škole požadovali odpovídající kvalitu výuky. Podle mluvčího by mohlo zápisné zvýšit kapitolu rozpočtu určenou na vzdělání asi o desetinu. UK už loni odmítla dokument o reformě vysokých škol připravovaný ministerstvem školství, nebyly prý do něj zapracovány zásadní připomínky akademiků. Po nedávném pádu vlády ministr školství Ondřej Liška pozastavil přípravu na věcném záměru zákona o vysokých školách, zásadní kroky k reformě českých univerzit tak přejdou na jeho nástupce.

Podle Martina Jahna budou za dva roky v ČR chybět desetitisíce absolventů

V letech 2011 a 2012 budou v Česku chybět desítky tisíc absolventů středních odborných škol. Zatímco se poptávka automobilek, které se v té době mají vrátit k růstu, bude zvyšovat, počet mladých lidí s ukončeným technickým vzděláním bude kvůli demograficky slabým ročníkům klesat. Na tiskové konferenci to uvedl prezident Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn. "Již nyní je absolventů odborných škol nedostatek, který automobilky musí řešit najímáním agenturních pracovníků ze zahraničí. V budoucnu, až se automobilky opět dostanou do tempa, potřeba pracovníků dále poroste," dodal Jahn. Automobilky proto zahájily se školami spolupráci, která má zvýšit zájem žáků základních škol o technické obory a zároveň poskytnout praktické vzdělání učitelům ve školách. Od letošního roku sdružení připravuje projekt aplikace odborných znalostí automobilek do osnov středních škol s technickým zaměřením.

Klaus podepsal zákon o základních informačních registrech

Od července příštího roku začnou fungovat čtyři základní informační registry, z nichž úřady budou čerpat potřebné informace. Lidé by tak tyto údaje nemuseli úředníkům opakovaně dokládat. Se vznikem registrů počítá zákon, který podepsal prezident Václav Klaus. Základními registry budou registr obyvatel, registr osob (firem a úřadů), registr územní identifikace, adres a nemovitostí a registr práv a povinností úřadů, firem i občanů. Registry mají nahradit dosavadní systém údajně stovek nejednotných a často duplicitních databází různých úřadů. Cílem je podle vlády zjednodušit, zrychlit a zlevnit výkon veřejné správy v ČR. Údaje v registrech budou úředníci považovat za důvěryhodné a nebudou už muset ověřovat jejich správnost. Úřady by mohly využít z registrů pouze ty informace, k jejichž získání budou mít oprávnění. Lidé budou moci v registrech zjišťovat údaje, které o nich stát má. V registru obyvatel mají být informace jak o českých občanech, tak o cizincích s trvalým pobytem v ČR.

Podle poloviny občanů žije v ČR příliš mnoho cizinců

Více než polovina občanů si myslí, že v České republice žije příliš mnoho cizinců a téměř pětina lidí zastává názor, že by Česko nemělo přijímat uprchlíky. Vyplývá to z výsledků březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), jehož výsledky má ČTK k dispozici. Většina lidí se domnívá, že pobyt cizinců v ČR by měl být možný jen za splnění určitých podmínek. Celkem 57 procent účastníků dotazování uvedlo, že v současnosti žije v ČR příliš mnoho cizinců, podle 33 procent je jejich počet přiměřený. Dojem, že v Česku žije cizinců příliš mnoho, mají především starší lidé a příznivci levicových stran. Uprchlíky by odmítlo přijmout 19 procent respondentů, 7 procent by naopak přijímalo všechny běžence bez rozdílu. Názor, že by Česko mělo přijímat pouze některé uprchlíky, zastává 68 procent dotázaných. Proti udělování azylu se o něco častěji stavěli starší lidé a stoupenci levice. Průzkumu, který se uskutečnil v březnu, se zúčastnilo 1139 respondentů.

Prezidenta Klaus udělil 11 milostí

Prezident Václav Klaus na Velký pátek udělil milost jedenácti lidem, z toho šesti cizincům. Ve většině případů ho k tomu vedly humanitární důvody. Dal milost například Michaelu Kökénymu, který byl odsouzen ke třem letům vězení za pohlavní zneužívání a ohrožování výchovy mládeže. Přihlédl přitom ke zdravotnímu stavu odsouzeného a k tomu, že dosud nebyl trestaný. Díky dosavadní bezúhonnosti zmírnil prezident patnáctiletý trest vězení Milanu Lesniakovi, který byl odsouzen za pašování omamných látek z Turecka do Řecka. Pěti cizincům Klaus prominul trest vyhoštění, zejména protože v Česku dlouhodobě žili a založili zde rodiny. Tři z omilostněných byli původně odsouzeni za neplacená výživného. Prezident ale v jejich kauzách přihlédl ke složité rodinné situaci a v jednom případě také k tomu, že odsouzený dlužnou částku zpětně uhradil.

Ďuričko má jít za vraždu Kočky mladšího na 12,5 roku do vězení

Pražský hoteliér Bohumír Ďuričko má jít za vraždu Václava Kočky mladšího na 12,5 roku do vězení. Rozhodl o tom pražský městský soud. Ďuričkovi také uložil, aby nejbližším příbuzným zastřeleného muže zaplatil odškodné v celkové výši přes 1,5 milionu korun. Ďuričko podle verdiktu zastřelil Kočku mladšího loni v říjnu v pražské restauraci Monarch. Rozsudek je nepravomocný, podnikatel se proti němu na místě odvolal. Žalobkyně i zástupce příbuzných zastřeleného muže si ponechali lhůtu na podání odvolání.

Předsedkyně senátu Eva Brázdilová. při odůvodnění rozsudku řekla, že Ďuričko nad svým činem neprojevil lítost. "Naprosto nepřijal odpovědnost za to, co udělal," uvedla soudkyně. Ďuričko obžalobu odmítá, Kočku mladšího prý zavraždit nechtěl. Od počátku se hájí tím, že se pouze přiměřeně bránil údajnému útoku. Soud mu dal částečně za pravdu Ďuričkovi. "Nakonec jsme dospěli k závěru, že tam k tomu úderu došlo," uvedla Brázdilová. Dodala však, že útok ze strany Kočky mladšího "zdaleka" nebyl tak dramatický a silný, jak jej popisoval Ďuričko či jeho přítelkyně. V žádném případě tak podle Brázdilové nešlo o přiměřenou obranu.

V ČR po delším propadu začala růst zaměstnanost vězňů

V České republice znovu začíná růst zaměstnanost vězňů, jež se v lednu propadla z loňského průměru kolem 60 procent na 55 procent. Díky opatřením vězeňské služby i dalším vlivům začala znovu atakovat hranici 60 procent, v dubnu by mohla být dokonce zpět na loňské nejvyšší úrovni, tedy 62 procentech. Po delší době, a to i v časech ekonomické krize, se tak povedlo propad zastavit. Novinářům to řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a generální ředitel vězeňské služby Luděk Kula. Končící ministr spravedlnosti novinářům řekl, že zaměstnávání vězňů považuje za klíčové téma a svému nástupci doporučí, aby se tomuto věnoval. Upozornil, že před nástupem do funkce byla zaměstnanost pod hranicí 50 procent.

Ministerstvo průmyslu dá spotřebitelským organizacím méně dotací, než požadovaly

Ministerstvo průmyslu a obchodu letos spotřebitelským organizacím rozdělí až 15 milionů korun, což je o 27 milionů korun méně, než požadovaly. Loni spotřebitelské organizace mohly na dotacích čerpat 20 milionů korun. O dotace se letos ucházelo celkem 17 projektů od 12 spotřebitelských organizací. Komise MPO nakonec vybrala sedm projektů. "Přínosy jednotlivých projektů byly pečlivě zvažovány. Členové komise zejména hleděli na to, aby nedocházelo k suplování činnosti státních orgánů, aby projekty nebyly duplicitní a aby měly multiplikační efekt na podstatnou část spotřebitelské veřejnosti," uvedlo na svých internetových stránkách MPO. Letošní redukci plánovaných dotací už dříve zdůvodnilo úsporami v rozpočtu.

Kardinál Vlk: Mám ověřené, že letos můj mandát skončí

Kardinál a pražský arcibiskup Miloslav Vlk má ověřeno, že tento rok skončí ve své funkci. Řekl to na Velký pátek, po skončení pobožnosti křížové cesty v Praze novinářům. Do návštěvy papeže Benedikta XVI. v České republice, která se uskuteční na konci září, ve svém úřadu setrvá. "Já čekám a myslím si, že to je reálné, a mám to i ověřené, že v tomto roce mandát skončí. Myslím, že asi do papežovy návštěvy se přepřahat nebude, a po papežově návštěvě se i tato moje žádost vyřeší a budu moct jít na zasloužený odpočinek," uvedl. V 77 letech, které kardinál oslaví 17. května, si to člověk podle něho zaslouží. Podle informací ČTK se také naplno rozběhla takzvaná terna, vybírání budoucího arcibiskupa, a k možným kandidátům se vyjadřují biskupové, vybraní kněží i laici, jejichž jména jsou tajná. Zná je pouze Apoštolská nunciatura. Na otázku, zda se tak děje, kardinál odpověděl, že všechno je možné. Před dvěma lety, kdy Vlkovi bylo 75 let, podal jako všichni katoličtí biskupové v tomto věku podle církevního práva papeži Benediktu XVI. rezignaci na svůj úřad. Papež ji ale tehdy nepřijal a prodloužil mu mandát o dva roky, které vyprší letos.

Olomoucký fyzik získal ocenění od American Physical Society

Ve vybrané vědecké společnosti po boku několika nositelů Nobelovy ceny se ocitl proděkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a člen tamní katedry optiky Tomáš Opatrný. Společnost American Physical Society, která vydává několik prestižních odborných časopisů, ho totiž zařadila mezi vyznamenané recenzenty. ČTK to řekl mluvčí olomoucké přírodovědecké fakulty Pavel Vysloužil. Vyznamenání, takzvané APS Outstanding Referee, vědcům uděluje druhým rokem. V České republice se jím zatím mohou pyšnit pouze tři badatelé, z toho dva z olomoucké univerzity. Loni se stejné pocty dostalo Jaromíru Fiuráškovi, který rovněž působí na katedře optiky olomoucké přírodovědy. American Physical Society vydává několik odborných periodik, která patří k nejdůležitějším fyzikálním časopisům vůbec. Mezi nimi je například Physical Review Letters.

Ve středočeských lékárnách se budou opět platit poplatky

Lidé budou ve středočeských krajských lékárnách muset po určitou dobu opět platit regulační poplatky. Středočeský kraj to uvedl s odvoláním na předběžné opatření soudu, které mu zakázalo hrazení poplatků v lékárně mladoboleslavské nemocnice. Podle názoru hejtmanství se zákaz vztahuje na všechny krajské lékárny. "Předpokládám, že v příštím týdnu může dojít k tomu, že poplatky budou vybírány do okamžiku, než najedeme na nový systém. Přece jenom pár dní potřebujeme na to ho technicky připravit," řekl novinářům hejtman David Rath (ČSSD). Podle něj se nabízí několik řešení, jedním jsou slevové kupony na 30 korun. Hejtmanství podle Ratha považuje rozhodnutí pražského městského soudu za asociální a protiústavní, ale také za chaotické.

Středočeský kraj zveřejní telefonní číslo soudkyně Městského soudu v Praze, která mu zakázala hradit poplatky v krajských lékárnách. Cedule s tímto kontaktem by měly od pondělí viset v lékárnách všech pěti oblastních nemocnic. Lidé tak podle hejtmanství mohou přímo na soudkyni "vznést dotaz na důvody rozhodnutí soudu a rychlost vyřešení". Mluvčí kraje Berill Mascheková uvedla, že „tyto kontaktní údaje jsou veřejně přístupné. Žádná soukromá linka to není." Podle mluvčího městského soudu Petra Kulawiaka je Rathovo rozhodnutí "za hranicí etiky a na hranici šikany a nátlaku proti soudcům." Mluvčí však zároveň ČTK řekl, že opatření je neúčelné. Uvedené telefonní číslo totiž není přímým spojením na soudkyni, jde pouze o číslo ústředny. Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník označil krok středočeského hejtmana za "silné kafe".

ČEZ dá šrotovné 1000 Kč na nákup nových spotřebičů

Energetická společnost ČEZ nabídne od poloviny dubna do půlky června zákazníkům, kteří od ní odebírají elektřinu, příspěvek 1000 korun na nákup nového, energeticky úsporného spotřebiče. Lidé mohou slevu uplatnit ale jen na prodejnách Datart a Euronics. Informoval o tom server iHNed.cz. Rozhodnutí ČEZu vyplácet příspěvky na zboží nakoupené pouze ve dvou sítích elektroprodejen kritizovalo vedení obchodů Electro World.

Takzvané šrotovné se v Česku stává stále žádanější. Jeho zavedení po vzoru automobilek požadují už i tuzemští nábytkáři. Ti však chtějí příspěvek od státu, který by měl v případě likvidace starého a nákupu nového činit 15.000 korun.

Policie při pochodu neonacistů Ústím nasadí síly z celé republiky

Policie v sobotu 18. dubna v Ústí nad Labem nasadí pořádkové síly ze všech krajů Česka, aby zabránila incidentům při chystaných pochodech neonacistů městem. Vyžádá si i pomoc německých kolegů. Novinářům to řekl ředitel severočeské policie Jiří Vorálek. Podle některých odhadů by do města mohly přijet nejméně stovky příznivců extrémistických skupin z Česka i z Německa. Tři pochody svolala organizace Autonomní nacionalisté jako vzpomínkovou akci na spojenecké bombardování města v dubnu 1945. Pochody se konají dva dny před 120. výročím narozením Adolfa Hitlera, bezpečnostní složky a město proto se obávají, že na Ústecko dorazí i neofašisté z Německa a dalších zemí. Rozsáhlé kontroly na vstupech do Česka proto podle dostupných informací chystá i saská policie.

V Česku přibývá zastřešených velkopěstíren konopí

Policie v roce 2008 odhalila v České republice 79 zastřešených velkopěstíren konopí. To představuje výrazný nárůst proti předchozímu roku, kdy jich bylo 34. Mírně vzrostl také počet objevených domácích varen pervitinu, kterých policisté loni odhalili 434. Česko tak zůstává největším evropským výrobcem této drogy. Vyplývá to z výroční zprávy Národní protidrogové centrály (NPC). Celkem bylo loni zajištěno téměř 400 kilogramů marihuany. Ředitel NPC Jakub Frydrych upozornil také na skutečnost, že 70 z odhalených pěstíren provozovali vietnamští občané. Vyrobená marihuana podle něj směřuje nejen na český trh, ale je vyvážena i do zahraničí.

I přes nárůst odhalených varen pervitinu loni pokleslo množství zajištěné drogy. Policisté loni zabavili 3,8 kilogramu látky, o rok dříve to bylo téměř šest kilogramů. Podle Frydrycha se tak potvrzuje trend z posledních let, kdy přibývá malých varen, které vyrábějí pervitin pro osobní potřebu. Frydrych upozornil, že přibývání malých varen znamená kriminalizaci většího počtu lidí, kteří by jinak byli pouze uživateli drog. Konstatoval také, že pervitin proniká i na taneční scénu, a začíná tak konkurovat jiným stimulačním drogám, například extázi. V loňském roce NPC ve srovnání s rokem 2007 zaznamenala klesající oblibu heroinu, zvýšilo se ale užívání kokainu. Ten je však podle Frydrycha méně kvalitní než v minulých letech.

Soud zamítl žalobu Roma Suchého na ministerstvo školství

Pražský městský soud zamítl žalobu Roma Jaroslava Suchého, který žádal po ministerstvu školství půl milionu korun za to, že musel chodit do zvláštní školy. Suchý tvrdil, že se do tohoto typu školy dostal jen kvůli barvě pleti. Podle soudu se mu ale nepodařilo prokázat, že byl diskriminován. Rozsudek není pravomocný a je možné se proti němu odvolat. Žalobce žil v dětském domově, do zvláštní školy jej poslal chebský odbor školství v roce 1985. Suchý si základní vzdělání doplnil po dosažení plnoletosti, později složil maturitu. Tvrdí, že ho zařazení do zvláštní školy připravilo o možnost vzdělávat se a uplatnit se. K žalobě ho inspiroval předloňské snažení osmnácti Romů, kteří se stejnou stížností uspěli u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Ministerstvo se však domnívá, že se tyto případy liší. Jeho prospěch prý navíc dosvědčuje, že by vzdělávání v normální škole nezvládl, říkají úředníci.

Kulínský prodal práva na svůj příběh Američanům

Bývalý sbormistr pěveckého souboru Bambini di Praga Bohumil Kulínský prý ještě před nástupem do vězení prodal svůj životní příběh americkým filmařům. Uvedl to v rozhovoru pro časopis Týden. "Ano, už jsem podepsal smlouvu s Američany. Scénář jsem ještě neviděl, prý ho právě teď píšou," řekl bývalý sbormistr. Kdo obsadí hlavní roli nově vznikajícího filmu zatím není jasné. Kulínský v pondělí nastoupil do pankrácké věznice, kde si odpyká trest za pohlavní zneužívání nezletilých sboristek. Soud ho poslal do vězení na 5,5 roku. Sbormistr se podle soudu provinil tím, že na zájezdech a soustředěních sboru osahával své mladé svěřenkyně na intimních partiích, přičemž s šesti z nich také souložil. Kulínský svou vinu vždy popíral. Elitní pěvecký sbor Bambini di Praga založili v roce 1973 Kulínského rodiče Blanka a Bohumil. Těleso navázalo na poválečná Kulínčata - Dětský pěvecký sbor Československého rozhlasu.

Plastika Entropa bude možná viset v galerii u zámku Hluboká

Kontroverzní plastika Entropa, kterou po její instalaci v Bruselu kritizovaly některé země EU, zejména Bulharsko, bude možná v létě vystavena v Alšově jihočeské galerii (AJG), která sousedí se zámkem Hluboká. ČTK to řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola, který o tom v Hluboké nad Vltavou ve středu jednal s autorem Entropy, sochařem Davidem Černým. Nápad je zatím v zárodku, rozhodující bude měření, zda se ohromná plastika vůbec do galerie vejde. Teprve pak má smysl jednat o ceně za pronájem, ale vzhledem k přátelským vztahům vedení kraje s výtvarníkem by to podle hejtmana měla být únosná částka. "Jsem zastáncem toho, že umění má provokovat a patří do galerií," uvedl Zimola. Entropa je do června v Bruselu a od července bude umístěna v pražské galerii Dox. O možnosti její koupě či pronájmu už tento týden s Černým jednala i královéhradecká radnice. V AJG by se mohla podle Zimoly objevit koncem léta.

Dušan Klein v Doksanech natáčí film o Borovském

Posledních 11 let života českého novináře a literáta Karla Havlíčka Borovského zachycuje příběh filmu, který v areálu doksanského kláštera na Litoměřicku natáčí Česká televize. Snímek nazvaný Zakázaný člověk režíruje Dušan Klein, sdělila ČTK Kateřina Vilímková z oddělení marketingu a komunikace České televize. Film popisuje etapu života Borovského, kdy je ve svých osmadvaceti letech na vrcholu slávy i politického vlivu. Vlastní největší české noviny, je známý široké veřejnosti, všemi obdivovaný a materiálně dobře zajištěný. Má krásnou mladou ženu Julii a zajištěnou budoucnost. Zároveň však pomalu a skrytě začíná působit nepřítel, kterého nelze porazit, mašinerie státní moci. Jejím ztělesněním je Havlíčkův blízký přítel Wagner, který od prvopočátečního obdivu pozvolna přechází ke skrytému soupeření pod pláštěm tajné policie. Film uvede Česká televize na konci tohoto roku.

Památník národního písemnictví má nového ředitele

Ministr kultury v demisi Václav Jehlička (KDU-(ČSL) jmenoval ředitelem Památníku národního písemnictví (PNP) Zdeňka Freislebena. Freisleben v památníku dlouho pracoval a poté jej vedl jako pověřený ředitel od té doby, co se jeho minulý šéf Pavel Hazuka stal loni na podzim ředitelem Národní knihovny.

Počasí

V sobotu čekáme slunečno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty na 20 až 24 stupňů Celsia, na horách kolem 15 stupňů. Mírný východní vítr.

10-04-2009