Denní souhrn zpráv Zprávy

13-04-2009

Předsednictví EU vyjádřilo znepokojení nad střety v Thajsku

Hluboké znepokojení nad násilnými střety mezi bezpečnostními složkami a protivládními demonstranty v Thajsku dnes ve svém prohlášení vyjádřilo české předsednictví Evropské unie. Zároveň vyslovilo politování nad tím, že kvůli násilnostem musel být v thajském letovisku Pattaja zrušen summit Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). Předsednictví EU vyzvalo účastníky protivládních protestů, aby se zdrželi dalších násilností, které zvyšují napětí v regionu a hrozí, že vážně naruší stabilitu a pověst země. Vyjádřilo také naději, že politické neshody budou vyřešeny dialogem a pomocí demokratických prostředků v souladu s ústavou. České předsednictví EU podotýká, že thajská vláda má povinnost chránit thajské obyvatele i cizince, včetně občanů Evropské unie.

Analytici:Role českého předsednictví v boji s krizí byla přínosná

České předsednictví si dosud v boji s krizí podle analytiků oslovených ČTK vedlo dobře. Ekonomové oceňují především snahu o koordinaci hospodářské politiky a zamezení protekcionismu. Vyslovením nedůvěry vládě ovšem Česko přišlo o neopakovatelnou možnost prosadit své zájmy v rámci EU, upozorňují někteří experti. Nejlépe z opatření EU v boji proti hospodářské krizi přitom ekonomové oceňují právě snahu zamezit protekcionismu. "Jako předsednická země EU si myslím Česko v prvních třech měsících roku nevedlo špatně. Bohužel jsem přesvědčen, že předsednictví Česka de facto skončilo vyslovením nedůvěry české vládě... Tím jsme se připravili o neopakovatelnou možnost prosazování našich národních zájmů v EU," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Nalévání peněz z ekonomiky a rozpočtové stimuly, se kterými se země EU zřejmě dostaly na hranu svých možností, jsou podle ekonomů spíše sporná, ale přesto jsou přínosem.

Ministryně Parkanová šéfovala vojákům s tenčícím se rozpočtem

Stále se snižující rozpočet na obranu a přetrvávající pochybnosti kolem způsobů, jak jsou tyto tenčící se peníze vydávány, charakterizují více než dva roky působení ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL) ve funkci. I kritici ale přiznávají, že v její situaci je dobrým výkonem už fakt, že se přes klesající finance podařilo udržet českou armádu v chodu a s úspěchem působit v zahraničních misích. Parkanové se však nepodařilo prosadit klíčový bezpečnostní projekt nyní končící koaliční vlády: vznik radaru amerického protiraketového systému v českých Brdech. Když Parkanová v lednu 2007 nastupovala do funkce, byla hranice rozpočtových prostředků stanovena na 1,59 procenta českého hrubého domácího produktu. Letos se počítá s přibližně 1,35 procenta HDP. "Že se paní ministryni nepodařilo prosadit udržení úrovně rozpočtu, na který bylo před dvěma lety ministerstvo nastartováno, to je problém. Má to dopady na rozvoj celého resortu," podotkl bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Parkanová a její tým však i přes toto snížení dostupných peněz podle Šedivého dokázali udržet v resortu stabilitu.

Odborníci budou řešit, jak omezit šíření nemocničních nákaz

Pacienti v evropských nemocnicích jsou stále více ohroženi bakteriálními nákazami, varují odborníci. Účinnost antibiotik klesá v důsledku jejich zbytečného užívání. Šíření bakterií, na něž antibiotika stále méně zabírají, zvyšuje nemocnost, úmrtnost i délku hospitalizace. Hrozí také omezení péče - bez účinných antibiotik by se nemohly dělat transplantace nebo léčit rakovina. Bakteriální ohrožení bezpečnosti pacientů v Evropě je tématem konference, která se koná 15. a 16. dubna v Praze. "Antibiotika ztrácejí svou klinickou účinnost v takovém měřítku, které bylo ještě před pěti lety nepředvídatelné. Studie z počátku desetiletí ukázaly, že v Česku je až polovina antibiotik předepsána nesprávně, zdravotní pojišťovny zaplatí zbytečně miliardu korun ročně. Podobně jsou na tom i jiné země," řekl ČTK primář antibiotické stanice Nemocnice Na Homolce Vlastimil Jindrák. Velké problémy s antibiotickou rezistencí mají podle něj například Francie, Španělsko či Itálie, naopak Skandinávie a Nizozemsko je téměř neznají. Česko má antibiotickou rezistenci jako jednu z priorit svého předsednictví.

Hlavním tématem rady ministrů životního prostředí EU bude klima

Česká republika bude v úterý a ve středu pořádat desáté ze 14 neformálních zasedání rad ministrů EU plánovaných během předsednictví unie. V Praze se sejdou ministři životního prostředí evropské sedmadvacítky. Pod vedením vicepremiéra v demisi a předsedy zelených Martina Bursíka budou jednat o tom, jak se bude Evropská unie chystat na změny klimatu, zda má na toto téma vzniknout pouze společná strategie, nebo závaznější právní rámec. Druhým tématem setkání bude příprava Evropské unie na jednání směřující ke kodaňské konferenci OSN, která má v prosinci přijmout cíle snižování skleníkových plynů po roce 2012. Ministři se budou radit, jak jednat se Spojenými státy, které se chtějí k regulaci oxidu uhličitého připojit, zatím ale není jasné, o kolik hodlají množství vypouštěných skleníkových plynů snížit. Jednání v Praze bude pro Bursíka přípravou na debatu, kterou do Washingtonu svolal americký prezident Barack Obama na konec dubna.

Jednání jsou naplánována do Kongresového centra, Bursíkovi evropští kolegové dostanou ale i možnost pokochat se jarem v přírodě. Ve středu odpoledne je Bursík vyveze do Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Ministerstvo spojilo se zasedáním oživení myšlenky vyhlášení pátého národního parku na území Česka. Má se jím stát křivoklátský lesní komplex, který je nejzachovalejším a druhově nejbohatším velkoplošným lesním porostem celé republiky ve výškovém stupni pahorkatin až nižších vrchovin. Ministři se během odpoledne na Křivoklátsku setkají s místními starosty.

Median pro LN: Politickou krizi podle občanů zavinil Paroubek

Předseda ČSSD Jiří Paroubek je odpovědný za poslední politickou krizi v ČR a také na ní nejvíce získal, myslí si čeští občané. Plyne to z bleskového průzkumu agentury Median, který dnes zveřejnil server lidovky.cz. Paroubka za viníka krize označilo 44 procent z více než čtyř stovek dotázaných, premiéra v demisi a předsedu ODS Mirka Topolánka viní 41 procent. Prezident Václav Klaus je za krizi odpovědný podle názoru desetiny respondentů. Byla to Paroubkova sociální demokracie, která před dvěma týdny na pátý pokus uspěla v Poslanecké sněmovně s vyslovením nedůvěry vládě. K úspěchu jí ale pomohli někteří poslanci zvolení za strany vládní koalice. Sociální demokraté kabinetu vyčítali neschopnost reagovat na ekonomickou krizi i fakt, že sama koalice prosazovala zákony ve sněmovně s pomocí přeběhlíků, tentokrát ale z opozičního tábora. Zhruba třetina respondentů označila jednoznačně Paroubka jako politika, který na krizi získá. Ostatní politici skončili daleko za ním. Na tomto hodnocení se shodli mladí i staří, obyvatelé vesnic i velkých měst.

Analytik ČS: Česku se podaří z EU získat většinu z 42,5 mld. Kč

Česku se pravděpodobně podaří nakonec získat až 95 procent z 1,6 miliardy eur (kolem 42,5 miliardy korun), které mohlo čerpat z evropských fondů v letech 2004 až 2006. Na začátku února sice republice ještě zbývala vyčerpat pětina z celé částky, dalších 15 procent je ale prý již v Bruselu připraveno. ČTK to řekl odborník na evropské fondy a analytik České spořitelny Jan Jedlička. "Úspěšnost čerpání ve výši 95 procent je zatím výborným výsledkem s mírným potenciálem na jeho zvýšení až do června 2009," uvedl analytik. Podle pravidel EU je možné peníze z fondů získávat ještě dva roky po ukončení rozpočtového období. V rámci protikrizových opatření však unie umožnila čerpat peníze z let 2004 až 2006 až do poloviny letošního roku. "Staré" členské státy mohly být podle Jedličky úspěšnější v získávání dotací především kvůli větším zkušenostem. Potvrzuje to i žebříček čerpání: za Českem z původních členských zemí již není žádná. Umístilo se tam Estonsko, Maďarsko, Slovinsko, Polsko a na posledním místě Kypr.

Zájem o stavebního spoření nižší, úvěry klesly téměř o čtvrtinu

Zájem o stavební spoření od počátku roku pod vlivem hospodářské krize trvale klesá. Za celé první čtvrtletí stavební spořitelny půjčily 13,4 miliardy korun, což v meziročním srovnání bylo téměř o čtvrtinu méně. Češi mají rovněž menší zájem o nové smlouvy na stavební spoření. Od ledna do března jich uzavřeli o 20.000 méně než před rokem. Vyplývá to z údajů tuzemských stavebních spořitelen. Výsledky ovšem podle tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen Jiřího Šedivého neznamenají krizi stavebního spoření. "Letošní výsledky jsou na úrovni roku 2007, což sice znamená zpomalení, ale v žádném případě nelze hovořit o krizi sektoru," uvedl. Za poklesem trhu podle něj stojí částečně opatrnost klientů, částečně spekulace na budoucí pokles cen bydlení, ale i rostoucí nezaměstnanost. "Úvěry od stavebních spořitelen totiž využívají často i lidé ze skupin obyvatelstva, které se v současnosti kvůli krizi potýkají s propouštěním," dodal.

Šéfové pojišťoven letos očekávají pokles růstu trhu

Pojišťovny v letošním roce kvůli celosvětové ekonomické krizi očekávají pokles nárůstu vybraného pojistného, který loni dosáhl 4,9 procenta. Dynamika se sníží u neživotního pojištění, zejména v pojištění průmyslu. U životního pojištění pak nastane pokles u jednorázových pojistek. Vyplývá to z ankety odborného časopisu České asociace pojišťoven Pojistný obzor mezi šéfy největších tuzemských pojišťoven. "Rok 2009 bude pro finanční instituce nepochybně další zatěžkávací zkouškou. S důsledky celosvětové finanční krize se budeme vyrovnávat ještě dlouho. Důvěra klientů je silně otřesena a bude velmi důležité zaměřit se na obnovení důvěry nynějších klientů. S ohledem na všeobecnou recesi také bude mnohem těžší získávat klienty nové," uvedl ředitel Allianz Miroslav Tacl.

Obchodníci: Krize nesnížila letošní velikonoční útraty Čechů

Hospodářská krize podle obchodníků nepoznamenala letošní velikonoční útraty Čechů, které před Velikonocemi ve srovnání s běžným obdobím vzrostly o desítky procent a byly prý stejné či mírně vyšší než loni. Lidé více nakupovali hlavně sváteční pečivo, potraviny, sladkosti, vejce či alkohol. Velikonoce jsou po Vánocích pro obchodníky druhým vrcholem roku. "V porovnání se stejným obdobím minulého roku jsme v týdnu před Velikonocemi zaznamenali v prodejnách Albert a Hypernova vyšší tržby a průměrný jednotlivý nákup našich zákazníků v řádu několika procent," sdělil ČTK mluvčí společnosti Ahold Czech Republic Libor Kytýr. Podobně hodnotí vývoj tržeb také mluvčí společnosti Tesco Stores ČR Eva Karasová. "Češi letos utratili na Velikonoce stejně jako loni," uvedla.

ČD na pražském hlavním nádraží otevřou nové odbavovací centrum

České dráhy plánují v červnu na hlavním nádraží v Praze otevřít nové odbavovací centrum pro cestující, které by mělo zrychlit nákup jízdenek a služeb ČD. Pražské hlavní nádraží nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Mluvčí ČD Ondřej Kubala dnes ČTK sdělil, že do nového centra ČD na hlavním nádraží v Praze bude přesunuto veškeré odbavení zákazníků. Odbavovací centrum bude ve sníženém přízemí hlavního nádraží za nynějšími pokladnami v místech, kde dříve fungovala úschovna zavazadel. "Poprvé v historii ČD nebudou na hlavním nádraží pokladní za sklem, ale volně si budou se zákazníkem povídat," uvedl Kubala. Odbavení cestujících podle něj urychlí také systém přístupu k pokladnám, který bude obdobný jako na letištích. "Jedna fronta od které zákazníci přistupují jednotlivě k té přepážce, kde se uvolní místo. Takový systém je například na nádražích v Brně nebo Praze-Holešovicích," dodal Kubala. Nové ČD Centrum by mělo být zkolaudováno v květnu a ČD do něj poté nainstalují odbavovací technologie. "ČD počítají s tím, že nové moderní odbavovací prostory otevřou v průběhu června," uvedl Kubala.

První české pivovary přecházejí při exportu na východ na PET sudy

První české pivovary, například rakovnický, přecházejí při exportu na východ od drahých nerezových sudů na jednocestné plastové. Důvodem je to, že zejména z Ruska se špatně dostávají drahé nerezové obaly zpět. ČTK to řekl šéf obchodu Pivovaru Rakovník Jan Fabry. "Problémy s vracením sudů odpadnou. Jsou to jednocestné plastové PET sudy, které budou zohledněny v ceně piva a půjdou výhradně na export, protože tuzemský trh na to zatím není připraven," řekl Fábry. Hlavní výhodu vidí v tom, že odpadnou zálohy na obaly, jež firma distribuuje do vzdálenějších regionů. Navíc trvanlivost piva se prodlužuje, protože nápoj nemá kontakt se vzduchem nebo plynem z hnacího zařízení, a vydrží tak déle naražený.

Čeští a moravští biskupové kritizují nový překlad Bible21

Čeští a moravští biskupové kritizují nový český překlad bible nazvaný Bible Překlad 21. století, zkráceně Bible21, který vyšel před Velikonocemi. Upozorňují na nepřesnosti v překladu, jeho rozkolísanost i skutečnost, že Bible21 prý nerespektuje bibli pro katolické křesťany, ani stávající liturgickou terminologii. Nový překlad bible podle stanoviska České biskupské konference (ČBK) katolická církev neschvaluje. Biskupové také poukazují na přepjaté ambice překladatelů, které jsou podporovány reklamní kampaní. Jestliže má být podle biskupů brán podtitul Překlad 21. století vážně, měl by svou aktuální češtinou 'vystačit' třem generacím. Pokud stále využívaný Český ekumenický překlad (ČEP) už po jedné generaci, vzhledem k rychle se měnícímu jazyku, "zřejmě zastaral", pak to podle biskupů svědčí o značně přepjatých ambicích překladatelů. ČEP byl vydán v 70. letech 20. století. "Zdá se však, že věc je prostší: toto označení zřejmě není ničím víc než běžně nabubřelou reklamní upoutávkou," uvádí se ve stanovisku ČBK, které vypracovala na základě závěrů biblistů Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Zda bude nový překlad využitelný po celé století, se ukáže až v roce 2099, poznamenávají biskupové.

Rath prý plánuje postavit Kaplického knihovnu u letiště v Ruzyni

Středočeský hejtman a poslanec David Rath (ČSSD) chce, aby knihovna podle návrhu architekta Jana Kaplického vyrostla na pozemcích jeho kraje v blízkosti ruzyňského letiště. V televizi Prima to uvedl Rathův stranický šéf Jiří Paroubek. Paroubek zdůraznil, že přesunutí kontroverzní budovy z pražské Letenské pláně, kde se ji Kaplickému nepodařilo prosadit, za okraj metropole není ideální. " Ideální je mít knihovnu uprostřed města, aby byla k dispozici univerzitním studentům," řekl Paroubek novinářům při odchodu z televize. Sám Rath řekl televizi Nova, že budova by kromě blízkosti letiště mohla stát i v Kladně či v Příbrami. Dodal, že pokud lidé chtějí mít Kaplického knihovnu v Praze, měli by sociální demokraty podpořit také ve volbách do pražského zastupitelstva. Není podle něj navíc jisté, jak a zda vůbec se podaří vyřešit všechny komplikace spojené s vlastnictvím autorských práv i nevyhnutelnými změnami v projektu.

Křivoklát o Velikonocích přivítal rekordní počet návštěvníků

Hrad Křivoklát na Rakovnicku navštívil o velikonočních svátcích rekordní počet lidí. Od soboty do dnešního podvečera prošlo jeho branami kolem 15.500 návštěvníků, což je zhruba o 3000 více než při podobných akcích v minulosti. Podle kastelána Luďka Frencla k tomu přispělo hlavně teplé a slunečné počasí. Návštěvníci se během akce Knížecí Velikonoce na Křivoklátě přenesli o 150 let zpátky do doby svých prapředků. Kromě řemeslnického jarmarku na ně čekalo hudební vystoupení a krátké představení herců z několika oblastních divadel. "Začali jsme připomínat mladší historii Křivoklátu, měli jsme první pořad s knížecí rodinou z počátku 19. století, z období, kdy Křivoklát naposledy vyhořel. Ta historie je málo připomínaná, ale je velice zajímavá," řekl Frencl ČTK. Hrad také zavedl jednu novinku týkající se občerstvení - lidé dostávají nápoje jen v papírových kelímcích nebo vratných keramických hrníčcích. "Abychom trochu přispěli k budoucímu národnímu parku Křivoklátsko, kterého se snad ještě letos dočkáme, tak jsme odbourali veškeré plastové obaly," uvedl Frencl.

Kulisou nového DVD Jaromíra Nohavici bude vyprodaná Lucerna

Písničkář Jaromír Nohavica od úterý do čtvrtka třikrát vystoupí ve Velkém sále pražské Lucerny, kde natočí nové CD a DVD. Nahrávka pojmenovaná V Lucerně vyjde 7. června a bude pokračováním podobného projektu Doma, který písničkář nahrál v červnu 2006 v Ostravě. Vstupenky na všechny tři koncerty jsou již vyprodány. Nohavica o tom informuje na svých internetových stránkách. Na koncertech podle Nohavici zazní písně z alba Ikarus doplněné staršími nevydanými písněmi. Speciálně pro pražské publikum zahraje oblíbenou skladbu Ladovská zima. "Přidávám taky pár nových písní. Jako hosty zvu i Pio Squad," uvedl Nohavica, který loni s touto hiphopovou partou natočil píseň Já tam byl.

Někdejší monopol Albatrosu dnes nahrazují desítky vydavatelů

Před 60 lety vzniklo v tehdejším Československu první nakladatelství literatury pro děti a mládež. Do dneška Albatros vydal přes 10.000 titulů v celkovém nákladu 360 milionů výtisků. Dlouho měl na edici dětských knih téměř monopol, po roce 1989 ale začaly vznikat nové firmy a dnes knihy pro nejmenší čtenáře vydávají desítky nakladatelů. Písemnictví pro děti tvoří významnou část české literatury už od doby národního obrození. Velké úspěchy i za hranicemi měla dětská literatura, hlavně ta s ilustracemi předních umělců, ve druhé polovině 20. století. Pro umělce, mnohdy i spisovatele, kteří stáli na okraji zájmu oficiálních míst, navíc byla možností, jak publikovat.

Asi 300 fanoušků Sparty dorazilo na Slavii, sedm policie zadržela

Asi 300 fanoušků Sparty před 16:00 dorazilo za doprovodu policie před fotbalový stadion Slavie, kde se dnes odpoledne hraje prvoligové derby. Policie vyhodnotila utkání jako rizikové, a proto na bezpečnost v metropoli dohlíží na 500 policistů. Policie prozatím zadržela sedm sparťanských fanoušků za rušení veřejného pořádku. Fanoušci před stadionem házeli dýmovnice a skandovali vulgární hesla. Příznivci Sparty se kolem 16:00 u stadionu před budovou Teska dostali mezi slávistické fanoušky a snažili se vyvolat potyčky; podle zpravodajky ČTK na místě zasahuje speciální pořádková jednotka. Fanoušci Sparty na náměstí Míru před 15:00 zapálili slávistickou šálu, od které začal hořet strom. Oheň příznivci ihned uhasili. Ze vzduchu fanoušky monitoruje vrtulník. Přímo na stadionu bude přítomen státní zástupce a v budově nedalekého soudu i soudce. Ti budou připraveni ve zkráceném soudním řízení potrestat fanoušky porušující zákon.

Brankář Vokoun hokejisty na MS neposílí, omluvil se

Česká hokejová reprezentace se bude muset na nadcházejícím mistrovství světa ve Švýcarsku obejít bez pomoci brankáře Tomáše Vokouna z Floridy. Plánovaná jednička národního týmu se trenérovi Vladimíru Růžičkovi dnes omluvila. ČTK to řekl generální manažer Martin Urban.

Bednář hrál finále se zlomenou nohou, jeho start na MS je ohrožen

Start nejproduktivnějšího hráče základní části hokejové extraligy a jedné z hlavních hvězd soutěže Jaroslava Bednáře na mistrovství světa ve Švýcarsku je ohrožen. Útočník pražské Slavie po posledním šestém finálovém utkání, v kterém jeho tým prohrál na ledě Karlových Varů a neobhájil titul, přiznal, že play off dohrával se zlomenou nohou. "Celé finále hraji s opíchanou zlomeninou v noze. Teď si hlavně musím doléčit všechny rány a pak se uvidí," řekl Bednář novinářům po nedělním zápase. Blíže zranění nespecifikoval. Své šance, že by se připojil k týmu na nadcházejícím turnaji seriálu Euro Hockey Tour v Liberci a bojoval o nominaci na MS, nechtěl druhý nejproduktivnější hráč play off moc komentovat. "Musím doléčit nohu a uvidím, jak dlouho mi to zabere. Počkám, až přestanou působit anestetika a poznám, jak na tom vlastně jsem," podotkl Bednář, kterého trenér Vladimír Růžička zařadil do širší nominace pro světový šampionát.

Liberec s Ostravou jen remizoval, Žižkov už vzdává boj o udržení

Fotbalisté Slovanu Liberec navzdory převaze nepokořili obranu Baníku Ostrava a po bezbrankové remíze nevyužili šanci posunout se na druhou příčku v ligové tabulce. Naopak dali šanci Spartě, aby si případnou výhrou v pondělním derby se Slavií pojistila místo zajišťující start v Lize mistrů. Zápasy 23. kola napověděly i v boji o záchranu, neboť Žižkov a Zlín prohrály a jejich naděje na udržení výrazně klesly. Liberec od začátku ukazoval, proč je na stadionu U Nisy už déle než rok nepřemožitelný. Několikrát výrazně zazlobil a Baník, kterému chyběli hned čtyři hráči obvyklé základní sestavy, se s obtížemi bránil. Domácí se neúspěšně dožadovali pokutového kopu a v závěru dokonce rozvlnili síť, jenže Nezmarovu radost zastavil pomezní sudí, který signalizoval, že míč již před Papouškovým centrem opustil hřiště. Zápas tak stejně jako na podzim na Bazalech skončil bez branek. Liberec se alespoň vrátil před Mladou Boleslav, která stále více vyklízí boj o druhou příčku.

Ve středočeském derby na hřišti Příbrami potvrdila jarní trápení a odvezla si jen bod za remízu 1:1. O obě branky se postarali premiéroví střelci. Na vedoucí gól domácího Plašila stačil ještě do poločasu odpovědět boleslavský ofenzivní talent Chramosta. Na víc se však Boleslav nezmohla a připsala si ze sedmi jarních zápasů již čtvrtou remízu. Do boje o pohárové příčky se vrátily Teplice, které počtvrté v řadě bodovaly. Doma zdolaly Bohemians Praha, přestože celý druhý poločas odehrály bez vyloučeného Rosy. I v deseti uhájily vedení 1:0, které jim v 39. minutě zařídil Mareš. Hostům nepomohl ani pokutový kop, který Zoubek neproměnil. Teplice tak ztrácí na druhou Spartu tři body. Stále více jasná je dvojice sestupujících. Poslední Zlín i předposlední Viktoria Žižkov opět prohrály a na čtrnácté Kladno ztrácejí již deset respektive osm bodů. Trenér Žižkova Zdeněk Ščasný po domácí prohře 1:2 s Olomoucí, kterou v poslední minutě zařídil dalekonosnou střelou hostující Rossi, přiznal, že záchrana je již v nedohlednu.

Velikonoční pondělí bylo krásné, teploty dnes mírně poklesly

Lidé, kteří o Velikonočním pondělí vyrazili na koledu spojenou s pomlázkou nebo i jen na procházku do přírody, se i poslední den prodlouženého víkendu dočkali krásného a slunečného počasí. Teploty byly v Česku dnes sice o něco nižší než v předchozích dnech, stále bylo však velmi teplo. Rekordy dnes podle meteorologa z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nepadaly. V Klementinu dnes k 15:00 teploměr vystoupal k 20,3 stupňům Celsia, rekord z 13. dubna 1952 je přitom 23,6 stupně. Rekordy padaly v Klementinu v sobotu, kdy v 15:00 meteorologové naměřili 22,5 stupně, odpoledne hodnota rekordu ještě vzrostla na 23,3 stupně Celsia. Hodnota překonala 228 let starý rekord 22,1 stupně Celsia z 11. dubna 1781. Nejtepleji je dnes podle meteorologa z ČHMÚ zřejmě v západních Čechách, na Moravě je podle něj o něco chladněji.

Počasí

Jasno nebo skoro jasno. Na východě území ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 19° až 23° Celsia, na severovýchodě kolem 17°C. Na horách 14°C. Mírný východní vítr.

13-04-2009