Denní souhrn zpráv Zprávy

15-04-2009

Jiří Paroubek dal premiéru Fischerovi návrh členů nové vlády

Předseda ČSSD Jiří Paroubek večer po setkání s premiérem Janem Fischerem oznámil návrh sedmi členů nové vlády. Kromě Jana Kohouta, který by měl zastávat post ministra zahraničí a místopředsedy vlády, by měli být podle ČSSD členy nového úřednického kabinetu ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle, ministr vnitra Martin Pecina, ministr průmyslu a obchodu Ivo Pěgřímek, ministr zemědělství Jakub Šebesta, ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška a ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka. Paroubek dal Fischerovi návrhy na sedm členů vlády podle původní dohody s předáky koaličních stran. "Já všechna ta jména zvážím," řekl Fischer. Uvedl, že podobný seznam očekává ve čtvrtek od odstupujícího premiéra Topolánka, a odhadl, že by příští týden mohl vládní sestavu dokončit.

Fischer jednal o personáliích i ekonomické vládní agendě

Premiér Jan Fischer rozjel v Hrzánském paláci jednání o obsazení svého kabinetu a seznámil se také s ekonomickou agendou vlády. Přes den věnovala média pozornost zejména ministrovi financí v demisi Miroslavu Kalouskovi, o kterém se po jeho roztržce s vedením KDU-ČSL spekuluje jako o možném nestraníkovi, a tím pádem i členovi úřednické vlády. Kalousek i ČSSD popřeli zprávy, že by měl na úřadě zůstat díky podpoře sociální demokracie. Kalousek zopakoval, že by nabídku přijal pouze v případě, že by přišla od premiéra. S Fischerem mluvil pouze o agendě ministerstva financí a řešení hospodářské krize. Kalouskův dosavadní šéf Mirek Topolánek uvedl, že si Kalouska dokáže v nové vládě představit, jako kteréhokoli jiného svého ministra, sám ho však oslovit nehodlá. Přání, aby Kalousek v kabinetu setrval, naznačil v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes prezident Václav Klaus.

Fischer v Hrzánském paláci odpoledne přijal Kalouskova stranického kolegu a ministra kultury Václava Jehličku. Novinářům ministr při odjezdu z Hradčan pouze řekl, že padla i jména jeho možných nástupců. Podle dohody koaličních stran a ČSSD z minulé neděle by ministerstvo měli obsadit lidovci, předsednictvo KDU-ČSL ale přijalo usnesení, podle kterého strana nikoho nominovat nebude. Audience v Hrzánském paláci pokračovaly odpoledne přijetím člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Miroslava Zámečníka. Po jednání Zámečník novinářům řekl, že s Fischerem hovořil o možném rozšíření týmu NERVu, nepadla prý nabídka, aby se ujal vedení ministerstva financí. Ve čtvrtek bude série schůzek s novým premiérem pokračovat přijetím předsedy zelených Martina Bursíka, navštívit by měl Hrzánský palác také šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (za SZ), na program se tak zřejmě dostane i téma dokončení českého předsednictví EU. Fischerova úřednická vláda by měla Topolánkův kabinet vystřídat ve Strakově akademii 9. května. Na jednání tak zbývá 15 pracovních dnů.

Zavedení vázaného mandátu kvůli EU Senát téměř jistě schválí

Schválení takzvaného vázaného mandátu pro vládu, který jí má zabránit v převodu pravomocí na EU bez souhlasu obou komor parlamentu, je v Senátu prakticky jisté. Tento dohled mají zajistit prováděcí novely parlamentních jednacích řádů k lisabonské smlouvě, které podpořil beze změn i senátní ústavně-právní výbor. ČTK to řekla předsedkyně senátní ústavní komise Jiřina Rippelová (ČSSD). Senát bude o novelách i smlouvě, která má stanovit pravidla pro budoucí fungování unie, rozhodovat počátkem května. Schválení novel si stanovili senátoři ODS jako jednu z podmínek pro následnou ratifikaci smlouvy v horní komoře. Bez hlasů ODS se nepodaří dokončit parlamentní schvalování smlouvy, kterou poslanci ústavní většinou přijali už v únoru. Pokud se stejně zachovají i senátoři, smlouvu dostane k podpisu prezident Václav Klaus, její velký kritik.

Bursík: EU by měla mít dohodu na úhradě opatření ke klimatu

Ministři životního prostředí zemí EU by chtěli pozvat kolegy z ekonomických ministerstev k společnému neformálnímu jednání na téma úhrady opatření proti klimatickým změnám. Dohodli se na tom ve středu v Praze. Česká metropole už přitom koncem zimy hostila společné jednání náměstků obou typů ministerstev. Financování je podle vicepremiéra Martina Bursíka klíčovou věcí k debatě před prosincovou konferencí OSN v Kodani, která má stanovit cíle snižování skleníkových plynů po roce 2012.

STEM: Volby by nyní vyhrála ČSSD před ODS

Volby do Poslanecké sněmovny by v dubnu vyhrála sociální demokracie, druhá by byla ODS. Podle aktuálního volebního modelu agentury STEM by sociální demokracie získala v dolní komoře 92 mandátů a občanští demokraté 72. KDU-ČSL by ve sněmovně obsadila šest křesel, Strana zelených pět. Komunisté by z voleb vyšli s 25 mandáty.

Volební systém se asi do předčasných voleb změnit nepodaří

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se zřejmě uskuteční podle stejných pravidel jako volby před třemi lety. Přestože přinesly patový výsledek, volební systém se zřejmě nepodaří včas změnit. Shodovali se na tom účastníci společné schůze senátní ústavní komise a ústavně-právního výboru s experty a tvůrci vládního návrhu volební novely. Novelu, která posiluje zisk mandátů pro vítěze voleb a vyrovnává poměr hlasů a mandátů pro malé strany, měla sněmovna začít projednávat už v březnu. Opoziční ČSSD se ale za pomoci komunistů, dvou lidovců a tří bývalých občanských demokratů povedlo projednávání normy odložit. Dosavadní vládní strany tak nemají potřebnou většinu. Nyní sociální demokraté argumentují tím, že by se už novelu nepodařilo včas schválit. "To je bla bla politiků, prostě velice úzkoprsé cíle zastírají velkými hodnotami," uvedl k tomu profesor politologie Miroslav Novák z Karlovy univerzity. ČSSD a KSČM podle něj na změně volebního systému nemají zájem, protože za současné situace s vysokou pravděpodobností získají ve sněmovně absolutní většinu. V minulém volebním období disponovaly 111 hlasy. Rovněž podle spolutvůrce původního vládního návrhu Ladislava Mrklase z institutu Cevro je cesta k volební reformě v nynějším funkčním období sněmovny prakticky neprůchodná. Předseda ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera (ODS) označil možnost změny za malou, ne-li nulovou.

ČR loni nesplnila dva ze čtyř požadavků na přijetí eura

Česká republika loni nesplnila dvě ze čtyř maastrichtských kritérií, tedy požadavků EU nezbytných pro přijetí eura. Vyplývá to z informací ministerstva financí. Podniky a zástupci průmyslu přitom požadují kvůli výkyvům kurzu koruny rychlé přijetí eura, naopak řada ekonomů i Česká národní banka varuje kvůli negativním dopadům na ekonomiku před unáhleným přechodem na jednotnou evropskou měnu. Kvůli loňskému celosvětovému růstu cen a dalším vládním opatřením loni Česko nesplnilo kritérium inflace, přičemž letos by jej již opět plnit mělo. ČR rovněž nesplnilo kurzové kritérium, protože země zatím nevstoupila do systému směnných kurzů ERM II. Letos by pak podle analytiků nemusela ČR splnit kvůli růstu schodku státního rozpočtu tříprocentní hranici deficitu veřejných financí. "V příštích letech by měla ČR opět plnit i rozpočtové kritérium, problémem by ale mohl být rozpočtový schodek. Klíč k euru má tedy v ruce zejména vláda a její fiskální politika," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. "Důležité je, že pro přijetí za člena eurozóny je relevantní plnění kritérií v okamžiku, kdy Evropská komise a Evropská centrální banka zpracovávají hodnotící konvergenční zprávy, což je v roce předcházejícím zavedení eura...Současné jednorázové neplnění některých z kritérií proto nemusí příliš vypovídat o schopnosti ČR přijmout k určitému budoucímu datu společnou měnu euro," upozornilo ministerstvo financí. Na druhou stranu ani plnění požadovaných ukazatelů neznamená možnost přijmou euro automaticky. Unie totiž posuzuje i takzvanou udržitelnost daného ukazatele, tedy schopnost země udržet dobré výsledky i v budoucnosti. V posledních letech je přitom brána v úvahu nikoli střednědobá, ale spíše dlouhodobá udržitelnost.

ČR by mohla podle posledních vyjádření politiků i ekonomů přijmout euro nejdříve v letech 2013 nebo 2014. "Hovoříme-li o letech 2013 a 2014, což jsou podle mého názoru reálné termíny, pak je to (pozn. - přijetí eura) věcí politických rozhodnutí a padne-li takové rozhodnutí, je v silách ČR ta kritéria dodržet," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. I guvernér ČNB Zdeněk Tůma nedávno uvedl, že nejpravděpodobnějším termínem pro přijetí jednotné evropské měny v Česku jsou roky 2013 až 2015. K termínu přijetí eura se vyjádřil nedávno i premiér Mirek Topolánek, který upozornil, že hrozbou pro přijetí eura by mohlo být další zadlužování státu. Na počátku letošního roku premiér slíbil, že vláda termín oznámí 1. listopadu 2009. Kalousek ovšem upozornil, že kvůli předčasným volbám se termín oznámení posune.

Autodopravci budou protestovat kvůli nezavedeným slevám na mýtu

Silniční dopravci chystají protesty kvůli nezavedení množstevních slev z placení elektronického mýta, které jim slíbila odstupující vláda Mirka Topolánka (ODS) loni v září. Ve čtvrtek se má sejít krizový štáb autodopravců, který rozhodne o konkrétní formě protestu. ČTK to řekl mluvčí sdružení Česmad Bohemia Martin Felix. Premiér dopravcům množstevní slevy slíbil jako jeden z nástrojů na řešení krize v silniční dopravě. Dopravci od něj ale na konci března obdrželi dopis, ve kterém údajně oznámil, že svůj slib nehodlá splnit. Podle generálního tajemníka Česmadu Felixe jsou ve hře různé formy protestu od demonstrace po blokování komunikací. Případný protest by měl proběhnout zřejmě ještě v dubnu nebo na začátku května před definitivním koncem současné vlády.

Dotace z programu Panel by již neměly být jen pro panelové domy

Na úřad vlády by měl z ministerstva pro místní rozvoj (MMR) odejít návrh novely vládního nařízení, které upravuje poskytování dotací z programu Panel Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Neměl by se již týkat jen panelových domů a měl by více podporovat opatření směřující k úspoře energií. Na diskusi o opravách bytového fondu to řekl ředitel odboru bytové politiky MMR Pavel Rakouš. Program, který má kvůli rozšíření dotací na nepanelové domy změnit i jméno, se má také více zaměřit na podporu celkové míry oprav. Zahrnuje například opatření podporující výměnu třetiny výtahů v Česku, které je nutné do pěti let vyměnit, aby byly v souladu s předpisy EU. Letošní rozpočet programu Panel vláda v únoru zvýšila o 600 milionů korun na celkových 4,1 miliardy korun. Dotaci na zateplování či výměnu kotle poskytuje nově v rámci programu Zelená úsporám také ministerstvo životního prostředí. Dalších až 16 miliard korun by mohlo přijít na zateplování tuzemských bytů a domů z evropských fondů.

Ceny průmyslových výrobců v březnu klesly o 2 procenta, nejvíc od 1991

Ceny průmyslových výrobců v březnu klesly o dvě procenta, což je nejvyšší meziroční pokles od roku 1991. Informoval o tom Český statistický úřad. V meziměsíčním srovnání ceny klesly o 1,1 procenta. Ceny průmyslových výrobců se s odstupem promítají do cen pro konečné spotřebitele. "Nejvýrazněji klesly ceny koksu a rafinérských ropných výrobků o 36,6 procenta, chemických látek a výrobků o 12,1 procenta," uvedl ČSÚ. Ceny zemědělských výrobců se meziročně snížily o 28,6 procenta a meziměsíčně poprvé po devíti měsících vzrostly, a to o 0,5 procenta. Ceny stavebních prací byly meziročně vyšší o 2,6 procenta a proti únoru se zvýšily o 0,2 procenta. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře vzrostly o dvě procenta, meziměsíčně se zvýšily o 1,6 procenta.

ČEZ přispěje zákazníkům na nové spotřebiče, nabídku prošetří ÚOHS

Energetická společnost ČEZ zahájila šrotovné a svým zákazníkům bude dávat příspěvek 1000 korun na nákup nových, energeticky úsporných elektrospotřebičů. Peníze mohou lidé získat na nákup chladničky, mrazáku, jejich kombinace nebo pračky, avšak jen ve vybraných prodejnách. Kvůli příspěvku zahájil s firmou ČEZ šetření Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), důvodem je možné zneužití dominantního postavení na trhu. Nabídka společnosti ČEZ má trvat do 15. června, v případě vyčerpání příspěvků ale může být ukončena i dříve. Zákazníci ČEZ mohou slevu uplatnit pouze v 29 prodejnách Datart a 190 obchodech sítě Euronics. Podmínkou je vrácení starého spotřebiče stejného druhu nebo potvrzení o jeho ekologické likvidaci. Příspěvek slouží na nákup spotřebičů z řad bílé techniky v energetické kategorii A+ a vyšší.

O šrotovací příspěvek společnosti ČEZ se ihned začal zajímat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. "V této věci jsme zahájili šetření," prohlásil v České televizi předseda ÚOHS Martin Pecina s tím, že ČEZ možná tímto opatřením zneužívá své dominantní postavení na trhu. Podle Peciny nelze vyloučit, že antimonopolní úřad ČEZ potrestá. Podle mluvčího ČEZ Martina Pavlíčka společnost přípravu akce "bílé šrotovné" konzultovala s vnitřním právním útvarem a není si vědoma žádného zneužití svého postavení na trhu. "Navíc naším trhem je prodej elektřiny a náš největší konkurent E.ON zareagoval přípravou obdobné akce. Pokud ale ÚOHS dojde k opačnému závěru, pak samozřejmě budeme rozhodnutí respektovat a tuto výhodu pro naše zákazníky ukončíme," dodal. Rozhodnutí firmy ČEZ spolupracovat při šrotovném pouze s prodejnami Datart a Euronics se nezamlouvá obchodnímu řetězci Electro World. ČEZ výběr společností Datart a Euronics zdůvodnil tím, že mají hustou síť prodejen jak ve velkých městech, tak i v menších obcích. Také distribuční společnost E.ON oznámila, že svým zákazníkům nabídne dotaci. Od poloviny května budou mít možnost získat 500 korun na nákup nového úsporného elektrospotřebiče značky Whirlpool v kterémkoli kamenném nebo internetovém obchodě v České republice. Zákazníci E.ON zároveň budou moci dostat slevu pět až deset procent na energeticky úsporné výrobky v prodejnách Baumax. Pražská energetika, která je třetím největším distributorem elektřiny v Česku, šrotovné na elektrospotřebiče neplánuje.

ÚOOÚ: Zveřejnění údajů o oběti trestného činu musí být výjimečné

Zveřejnění informace o oběti trestného činu bude možné podle Úřadu pro ochranu osobních údajů ve výjimečných případech. "Důvodem pro takovou výjimku musí být převažující velmi silný, prokazatelný veřejný zájem," řekl novinářům předseda úřadu Igor Němec. Při posuzování zveřejnění policejních odposlechů se úřad podle něj bude snažit sankcionovat i jejich únik. "Úřad se bude vždy snažit postihnout zdroj zveřejněného odposlechu, a bude proto vždy zohledněn fakt, že jimi (odposlechy) disponuje pouze policie a státní zastupitelství," uvedl Němec. Posléze připustil, že policejní odposlechy by se mohly na veřejnost dostat i přes advokáty podezřelých, to by však podle něj byla věc dalšího šetření. Zákaz zveřejňování osobních dat obětí trestných činů i odposlechů, pokud nebyly použity jako důkaz před soudem, přinesla počátkem dubna novela trestního řádu a zákona. Na tento takzvaný náhubkový zákon chystá část senátorů stížnost k Ústavnímu soudu kvůli porušení ústavou zaručeného práva na informace a svobodu projevu.

Čeští vědci odhalili dosud neznámý spouštěč nádorového bujení

Čeští vědci odhalili dosud nepopsaný mechanismus nádorové promoce, což je poslední podnět, po kterém se geneticky mutovaná buňka v těle rozroste do zhoubného nádoru. S využitím experimentálních nádorů prokázali, že nádorovým promotorem může být i buňka, která zabloudí do blízkosti geneticky pozměněné, takzvaně iniciované nádorové buňky. Tato zbloudilá buňka pouze nastartuje proces, ale sama se ho neúčastní. Detailní informace o objevu zveřejní v prestižním vědeckém časopise Cancer Research, uvedl tiskový odbor Akademie věd. Tým vědců z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd, Fingerlandova ústavu patologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové dospěl k závěru, že je možné, že je tímto způsobem spuštěna tvorba mnoha z takzvaných následných primárních nádorů, tedy nikoliv metastáz, jež se objevují u pacientů, kterým byl primární nádor vyléčen.

V Plzeňském kraji je první babybox - v klatovské nemocnici

V klatovské nemocnici začal fungovat první babybox v Plzeňském kraji. Je umístěný na gynekologicko porodnickém oddělení nemocnice. Plzeňský kraj byl posledním regionem v zemi, kde toto zařízení dosud chybělo. Klatovský babybox je v pořadí 23. v Česku, do konce roku by se mělo otevřít dalších sedm, řekl novinářům zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Babyboxy dosud pomohly zachránit životy 17 dětem. Otevření babyboxu se zúčastnila i hejtmanka Milada Emmerová (ČSSD), která se dosud příliš netajila svým nesouhlasem k projektu. Tentokrát přiznala, že postupně změnila názor. Ještě jako ministryně zdravotnictví byla prý proti, nyní je mnohem smířlivější. Stále trvá na tom, že matky mají jiné lepší možnosti, jak nechtěné dítě anonymně porodit, dát k adopci nebo pěstounské péči. Zároveň ale uvedla, že babybox může být řešením například pro množství cizinek či sociálně slabších lidí, kteří přišli o práci a dostali se do velmi tíživé situace. Mimo jiné i proto jsou na schránce také nápisy v ruštině.

NSS: Zákaz extremistického pochodu v Ústí n.L. byl neoprávněný

Úřední zákaz jednoho ze tří plánovaných sobotních pochodů extremistů přes Ústí nad Labem byl neoprávněný. Potvrdil to Nejvyšší správní soud (NSS), který zamítl kasační stížnost Úřadu městského obvodu Ústí nad Labem-město. ČTK to řekl mluvčí NSS František Emmert. Ústecký primátor Jan Kubata (ODS) o rozhodnutí ví, ale zatím ho nechce příliš komentovat, protože neviděl jeho zdůvodnění. Samospráva pochod původně zakázala mimo jiné kvůli ohrožení plynulosti dopravy. Ústecký krajský soud ale rozhodnutí na základě žaloby svolavatele zrušil. Radnice proto podala kasační stížnost. Nejvyšší správní soud ji obdržel teprve v úterý a projednal ji nezvykle rychle. Soudci NSS mimo jiné potvrdili, že úředníci zákaz pochodu zcela nedostatečně odůvodnili. Extremisté svolali na sobotu celkem tři pochody. Radnice se neúspěšně pokusila zakázat dva z nich, krajský soud ovšem oba verdikty zrušil. Nejvyšší správní soud nyní rozhodoval o pochodu přes čtvrť Klíše. Všechny tři demonstrace mají údajně připomenout oběti spojeneckého bombardování města na konci druhé světové války. Podle některých odhadů by do města mohly přijet nejméně stovky příznivců extremistických skupin z Česka i z Německa. NSS kritizoval především stručnost a nepřezkoumatelnost úředního rozhodnutí, jehož odůvodnění prý nemělo ani jednu stranu formátu A4. Jediným důvodem zákazu bylo nutné omezení dopravy, které by prý bylo v rozporu se zájmem obyvatelstva.

Archeologové našli v Čejkovicích torza sklepů, hrob i kachle

Archeologové objevili v uplynulých dnech při výkopových pracích v centru Čejkovic na Hodonínsku četné historické artefakty. Patří k nim torza tří zaniklých sklepů, středověký hrob s dýkou a zdobené kachle z 18. století, z nichž by chtěli vědci opět sestavit kamna. ČTK to řekl archeolog František Kostrouch. Nálezy dokládají, že Čejkovice byly už před mnoha staletími, kdy v nich sídlil tehdy mocný křesťanský rytířský Řád templářů, důležitou aglomerací. Výkopové práce pokračují. Archeologové proto předpokládají, že naleznou další zajímavé předměty. Sklepy, jejichž torza se podařilo najít, zanikly patrně někdy ve 14. a 15. století. Zuhelnatělé zbytky nasvědčují tomu, že se tak mohlo stát při rozsáhlém požáru nebo vojenském útoku. K zajímavostem patří objevený středověký hrob. Archeologové v něm našli mužské pozůstatky, u nichž ležela železná ocilka, dýka, přezka a dva hroty. Zemřelý měl vše patrně uloženo ve váčku, připevněném k opasku, který se ale časem rozpadl.

Benešova vila v Sezimově Ústí je opravená, v květnu se otevře veřejnosti

Tříletá obnova Benešovy vily v Sezimově Ústí na Táborsku je dokončená a 28. května se objekt otevře veřejnosti. Bude přístupnější než dřív, zájemci si vilu budou moci prohlédnout od května do konce října každý poslední víkend v měsíci. Rekonstrukce včetně vybavení interiéru si vyžádala téměř 20 milionů korun, řekl novinářům odstupující premiér Mirek Topolánek. Zpřístupněním vily a návratem k její původní podobě bude podle něho naplněn odkaz manželů Benešových. Druhý československý prezident Edvard Beneš strávil v této vile poslední chvíle svého života. Jeho manželka Hana v závěti z roku 1973 odkázala vilu s přilehlými pozemky táborskému muzeu, aby sloužila jako památník jejího manžela. Za socialismu však byla přestavěna na rekreační sídlo využívané ústavními činiteli. Nyní už se podle Topolánka nepočítá, že by se v ní úředníci běžně rekreovali. V druhém nadzemním podlaží jsou ale prostory pro vládní návštěvy i premiérský pokoj. Základem expozice v přízemí je jídelna a obytná hala s oblíbeným prezidentovým zákoutím včetně pohodlného křesla. V prvním patře jsou přístupné pracovna a ložnice, v níž Beneš zemřel. Tyto dvě místnosti byly před rekonstrukcí pro veřejnost otevřené jedenáctkrát v roce, vždy u příležitosti státních svátků a výročí Benešových. S prezidentovým státnickým dílem i se soukromým životem manželů Benešových se jinak mohli zájemci seznámit pouze v expozici, která v domku pod vilou vznikla v roce 2005.

Den památek na jihu Čech zvýhodní o víkendu místní obyvatele

Slevy, mimořádně zpřístupněná zákoutí i výhody pro obyvatele, kteří žijí poblíž památkových objektů, nabídnou o víkendu jihočeští památkáři. Mezinárodní den památek a historických sídel otevře řadu hradů a zámků se zvýhodněným vstupným, některá místa budou lidé moci vidět i zdarma. Historické prostředí oživí výstavy a další doprovodné programy. Den památek je tradiční akcí, letos se ale ještě víc zaměří na místní obyvatele. Nebudou muset platit za vstupenku například v klášteře Zlatá Koruna a na hradech Zvíkov a Nové Hrady. Výhody ale o víkendu čekají i turisty, a to ve všech památkových objektech spravovaných jihočeským Národním památkovým ústavem (NPÚ). Velkorysejší než v minulých letech je reciproční sleva, která tentokrát platí mezi všemi památkami kromě Českého Krumlova. Pokud lidé předloží v pokladně vstupenku z některého památkového objektu v regionu s datem 18. či 19. dubna, dostanou se v tomto termínu na další prohlídkovou trasu jiného objektu zdarma. Český Krumlov vyjde návštěvníkům vstříc tím, že veřejnosti v sobotu zdarma zpřístupní II. prohlídkovou trasu, zaměřenou na historii rodu Schwarzenbergů.

Na den památek bude přístupný i Santiniho Dolní hřbitov ve Žďáře

Na Mezinárodní den památek a historických sídel bude mimořádně zpřístupněn Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou a na zámku v Telči kapli Všech svatých. Na hrad Lipnici budou mít zdarma vstup návštěvníci do 15 let, na zámku v Náměšti nad Oslavou si budou moci lidé prohlédnout lapidárium a expozici o osobní hygieně a v Jaroměřicích nad Rokytnou výstavu Hračky našich dědečků a babiček, řekl ČTK ředitel vysočinského pracoviště Národního památkového ústavu Libor Karásek.

Takzvaný Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou nechal v roce 1709 podle projektů proslulého stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichla vystavět opat Václav Vejmluva v souvislosti s morovou epidemií. Důvodu stavby odpovídala i symbolika Nejsvětější Trojice, kterou vyjadřovaly tři kaple na vrcholech půdorysného trojúhelníka hřbitova. Ve středu prostoru si návštěvníci mohou prohlédnout sochu Anděla Posledního soudu od Řehoře Thenyho.

Festival Mezipatra v desátém ročníku změní styl, logo i podtitul

Filmový festival Mezipatra změní v jubilejním desátém ročníku logo, vizuální styl i podtitul. Pořadatelé již nebudou přehlídku označovat jako český gay a lesbický festival, ale jako festival neheterosexuálních filmů. Dosavadní podtitul nevystihoval mezinárodní rozměr a šíři možných sexuálních identit, o nichž filmy pojednávají, řekl novinářům ředitel festivalu Aleš Rumpel. Hlavní části festivalu se letos konají v Brně a Praze na přelomu října a listopadu, následují ozvěny v dalších městech.

Sport

V semifinále tenisového Fed Cupu proti USA nastoupí Iveta Benešová, Petra Kvitová, Lucie Šafářová a Květa Peschkeová. Kapitán Petr Pála tak podle očekávání vsadil na stejné kvarteto, které zvládlo čtvrtfinále proti Španělsku. Zápas se uskuteční 25. a 26. dubna v brněnské hale Rondo.

Česká reprezentace se na úvod Českých hokejových her, které jsou generálkou na světový šampionát ve Švýcarsku, utká ve čtvrtek se Švédskem. Kouč Vladimír Růžička pošle na zteč i své hlavní eso Jaromíra Jágra, s nímž by se v útoku měli objevit Petr Čajánek a Jágrův spoluhráč z Omsku Jakub Klepiš. V brance se představí talentovaný Jakub Štěpánek z Vítkovic, záda mu bude krýt Miroslav Kopřiva.

Nejproduktivnější hráč uplynulé extraligové sezoně Jaroslav Bednář nebude startovat na mistrovství světa ve Švýcarsku. Útočník pražské Slavie se trenérům omluvil kvůli zranění. Bednář dohrál finále play off s vlasovou zlomeninou kosti pod kotníkem. "Je to definitivní, jeho zdravotní stav neumožňuje start na šampionátu," řekl generální manažer reprezentace Martin Urban novinářům v Liberci, kde se národní tým připravuje na České hokejové hry.

Bývalý slavný záložník Antonín Panenka, zkušený trenér Ladislav Škorpil a dlouholetý funkcionář Rudolf Kocek jsou letošními laureáty cen Václava Jíry, kterými ČMFS oceňuje fotbalové osobnosti.

Počasí ve čtvrtek

Slunečno, během dne místy s přeháňkami nebo bouřkami. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

15-04-2009