Denní souhrn zpráv Zprávy

16-04-2009

Topolánek navrhl Fischerovi seznam kandidátů na ministry

Předseda ODS a premiér v demisi Mirek Topolánek navrhl do připravované úřednické vlády svému designovanému nástupci Janu Fischerovi do funkce ministra obrany dosavadního náměstka tohoto ministerstva Martina Bartáka. Náměstkem ministra je dosud také kandidát na funkci šéfa dopravy Gustáv Slamečka. Finance má vést ředitel správy majetku tohoto ministerstva Tomáš Uvíra, zdravotnictví ředitelka nemocnice na Karlově náměstí Dana Jurásková a spravedlnost ředitelka Justiční akademie Daniela Kovářová. Na místo ministryně školství navrhl Topolánek exministryni Miroslavu Kopicovou, ministrem kultury by se měl stát dosavadní ředitel Národního technického muzea Horymír Kubíček. Topolánek stejně jako šéf ČSSD Jiří Paroubek zdůraznil, že konečné rozhodnutí bude na novém premiérovi.

Bursík navrhl Fischerovi na ministry Mika, Dürra a Smolíkovou

Předseda Strany zelených (SZ) a vicepremiér vlády v demisi Martin Bursík navrhl do připravované úřednické vlády jejímu předsedovi Janu Fischerovi do funkce ministra životního prostředí Ladislava Mika, ministra školství Jakuba Dürra a ministryni kultury Martu Smolíkovou. Někdejší náměstek na ministerstvu životního prostředí Miko je podle Bursíka "pan Evropa přes ochranu přírody", vysoce postavený český úředník v Evropské komisi. Náměstek ministra školství Dürr má na starosti na ministerstvu evropskou problematiku. Kandidátka na ministryni kultury Smolíková pracuje ve dvou obecně prospěšných společnostech, úzce spolupracuje s ministerstvem kultury a podílela se na vytvoření kulturní politiky. Bursík zdůraznil, že je na Fischerovi, aby posoudil, zda do jeho týmu a představ o podobě vlády zapadají. Fischer si chce nechat na rozhovory s kandidáty celý příští týden. Jeho úřednická vláda by měla Topolánkův kabinet vystřídat ve Strakově akademii 9. května.

Schwarzenberg popsal Fischerovi problematiku předsednictví EU

Zdárné dokončení českého předsednictví EU a projekt Východního partnerství unie se šesti postsovětskými zeměmi označil za důležité nynější ministr zahraničí Karel Schwarzenberg při svém rozhovoru s designovaným premiérem Janem Fischerem. Svého předpokládaného nástupce ve Fischerově úřednické vládě a nynějšího náměstka Jana Kohouta označil za vynikajícího diplomata, který ministerskou práci zvládne. Kohouta do funkce nominovala ČSSD. Sociální demokraté zásadně odmítli, aby nestraník Schwarzenberg ve funkci pokračoval i ve Fischerově vládě. ČSSD vadí především podpora současného ministra pro vznik radaru amerického protiraketového deštníku v ČR.

Topolánek: Vstup do NATO je pro ČR významnější než členství v EU

Vstup do Severoatlantické aliance je pro Českou republiku významnější než přijetí mezi státy Evropské unie. Řekl to premiér v demisi Mirek Topolánek na čtvrtečním setkání s lidmi, kteří se v r. 1999 o začlenění České republiky do NATO zasloužili. Členství v NATO je podle něj jednou z nejvýznamnějších událostí historie země. Vybraným osobnostem za jejich angažovanost při vstupu do NATO udělil Medaili Karla Kramáře. Vyzdvihl zejména zásluhy někdejšího prezidenta Václava Havla a bývalého sociálnědemokratického premiéra Miloše Zemana. Havel připomněl, že prosadit myšlenku na rozšíření aliance bylo velmi složité, a to jak v ČR, tak i v zahraničí. Přijetí do NATO bylo podle něj velmi důležité i pro následující vstup do EU. Evropská unie by se podle něj do střední a východní Evropy vůbec nerozšiřovala, pokud by neměla jistotu v našem členství v NATO. Mezi oceněnými jsou vedle Havla a Zemana také například místopředseda končící vlády a někdejší velvyslanec v USA Alexandr Vondra, první velvyslanec ČR v NATO Jaroslav Šedivý či někdejší náčelník generálního štábu armády Jiří Šedivý.

Prezident Klaus jedná v Tunisku

Během prvního dne státní návštěvy českého prezidenta Václava Klause v Tunisku uzavřela česká strana podle agentury AFP s tuniskou soukromou skupinou Mrabeti dvě obchodní dohody o celkové investici 270 milionů eur. První dohoda v hodnotě 150 milionů eur se týká výstavby provozu na výrobu plochého skla, podíl dodavatelských firem z České republiky má dosáhnout asi dvaceti procent z celé investice. Druhá dohoda má hodnotu 120 milionů eur a je zaměřena na vybudování dvacetihektarového hotelového a ubytovacího komplexu Sea World u známého mořského letoviska Hammamet. Prezident Klaus zahájil třídenní návštěvu ve středu setkáním se svým tuniským protějškem Zínem Abidínem bin Alím a s premiérem Muhammadem Ghannúším, ukončí ji v pátek. Na programu jeho návštěvy jsou bilaterální jednání v tuniském parlamentu a setkání s účastníky podnikatelského fóra.

IDnes.cz: Anonym hrozí likvidací Libertas.cz s odpadlíky z ODS

Politici z předních míst kandidátky Libertas.cz dostali anonymní dopis, který hrozí straně likvidací a diskreditací kvůli jejím aktivitám namířeným proti lisabonské smlouvě. Informoval o tom server iDnes.cz. Podle serveru chce pisatel dopisu vyvolat dojem, že jde o akci ODS, ta ale autorství popírá. Europoslanec Vladimír Železný z hnutí Libertas.cz podal kvůli dopisu trestní oznámení.

STEM: Práci vlády a parlamentu lidé hodnotí nejhůře od roku 2006

Lidé hodnotí nynější politickou situaci a práci českého parlamentu a vlády nejhůře od voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2006. Na druhou stranu převážně pozitivně vnímají práci prezidenta republiky, jehož kladné hodnocení za poslední měsíc dokonce nepatrně stouplo. Vyplynulo to z dubnového průzkumu agentury STEM. Se současnou politickou situací je nyní spokojeno jen deset procent občanů. Práci parlamentu kladně hodnotí pětina respondentů a práci vlády 24 procent lidí. Práci prezidenta Václava Klause pozitivně vnímá 58 procent lidí. Oproti březnu si prezident polepšil o tři procenta. Naopak parlament si pohoršil o 14 procent a vláda o 13. Politickou situaci v březnu kladně hodnotilo 22 procent dotázaných.

Na pochody v Ústí se prý chystají i němečtí neonacisté

Sobotních pochodů neonacistů v Ústí nad Labem se zřejmě zúčastní i skupiny neonacistů z Německa. Potvrdila to saská policie. Právě ze spolkové země Sasko by mohly do Ústí přijet dva autobusy neonacistů, tudíž "50 až 100 lidí". Hnutí Autonomní nacionalisté má v Ústí nad Labem plánované tři pochody. Oficiálně chce připomenout oběti bombardování města v dubnu 1945, odpůrci pochodu ale tvrdí, že jde jen o záminku ke vzpomínkové akci ke 120. výročí narození Adolfa Hitlera, které připadá na 20. dubna. Letos v únoru na podobný pochod Drážďanami, které spojenci také vybombardovali, přijelo na 10.000 pravicových extremistů, včetně českých, a asi 6000 jejich levicových odpůrců. Akce skončila tvrdými střety s policií.

Ústecká bezpečnostní rada přikázala zastavit v sobotu celou MHD

V sobotu odpoledne se zastaví veškerá městská hromadná doprava v Ústí nad Labem. Mluvčí města Milan Knotek řekl, že bezpečnostní rada města přikázala kvůli chystaným pochodům svolaným hnutím Autonomní nacionalisté veškerou MHD přerušit od 15:30. Letáky vyvěšené v ústeckých trolejbusech a autobusech cestující upozorňují, že obnovena bude nejspíše až v neděli ráno. Pochodu a možných střetů se obávají i majitelé obchodů v centru města. Na většině z nich již visí oznámení, že jejich provozovny budou v sobotu zavřené. Zrušené je třeba i představení v divadle. Hnutí Autonomní nacionalisté má v Ústí nad Labem v sobotu 18. dubna plánované tři pochody. Akce do čtvrtí Klíše a Střekov nahlásilo od 8:00 do 22:00. V centru města pak od 18:00 do 23:00. Pozvánky zveřejněné na internetových stránkách českých i německých neonacistů zvou na pochod, který v 19:00 začíná na Lidickém náměstí.

Stovky lidí přišly na koncert proti pochodu neonacistů Ústím

Koncertem protestovali ve středu odpůrci neonacistů proti sobotním pochodům, které do Ústí nad Labem svolalo hnutí Autonomní nacionalisté. Na Mírovém náměstí se sešlo několik set lidí. Na závěr vystoupila hlavní hvězda večera - kapela Pražský výběr II v čele s končícím ministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem. Kocáb novinářům řekl, že i když do Ústí přijel hrát, považuje účast na takové akci za svoji práci. Tvrdí, že neonacisté podle něho chtějí skrytě oslavit 120. výročí narození Adolfa Hitlera, které připadá na 20. dubna. Podle něho nelze ani kritizovat bombardování města, které si neonacisté chtějí údajně připomenou, protože se jednalo o vojenský úder proti Třetí říši. Kocáb tvrdí, že se v sobotu přijede do Ústí nad Labem podívat, protože jako ministr, který byl krátce ve funkci, ještě podobnou akci neonacistů nezažil. Podpořit akci proti neonacistům do Ústí nad Labem přijeli i zástupci odborů.

Soud osvobodil redaktora neonacistického časopisu

Krajský soud v Pardubicích v odvolacím řízení osvobodil Erika Sedláčka, obžalovaného z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačování práv a svobod člověka. Sedláček byl odsouzen vloni v září soudem v Havlíčkově Brodě k tříletému vězení. Ve stejném procesu změnil pardubický soud trest Liboru Budíkovi ze dvou let vězení na podmínečný trest.

Švýcarsko zřejmě nevydá uprchlého Pitra do Česka

Švýcarsko zřejmě nevydá do České republiky uprchlého podnikatele Tomáše Pitra, který se zde pravděpodobně ukrývá. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Pitr byl spolu s dalšími muži odsouzen za daňové delikty, ale do vězení nenastoupil. Obžaloba ho v procesu vinila, že se svými společníky vymáhal po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Stát tak připravili asi o 51 milionů korun. Centrála Interpolu v Bernu se loni v listopadu oficiálně obrátila na české úřady, aby sdělily, čeho se Pitr v Česku dopustil. Na základě podkladů pak švýcarští úředníci shledali, že Pitrovy činy jsou již promlčené. Aktuálně.cz však zároveň uvedlo, že by Švýcarsko mohlo podnikatele vyhostit ze země, protože tam pobývá na falešné doklady. Mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká nechtěla případ komentovat.

Autodopravci budou protestovat při zasedání ministrů dopravy EU

Tuzemští silniční dopravci budou protestovat během neformálního zasedání evropských ministrů dopravy 29. dubna. Důvodem protestu je nesplněný slib odstupujícího premiéra Mirka Topolánka na zavedení slev na dálničním mýtném. Uvedl to prezident Česmadu Bohemia Vladimír Starosta po jednání celorepublikového krizového štábu sdružení. Konkrétní formu protestu nesdělil, ale podle něj by se neměla příliš dotknout veřejnosti. Premiér Topolánek podle Starosty může protest odvrátit, pokud by s autodopravci znovu o slevách začal jednat. Podle ministra dopravy v demisi Petra Bendla požadované slevě brání platná legislativa EU. Upozornil také, že slib padl při výrazně vyšších cenách pohonných hmot a zároveň v době, kdy nešlo předvídat letošní výrazný pokles výběru mýtného.

Čeští farmáři se připojí k mezinárodnímu protestu

Čeští zemědělci budou 29. dubna na několika místech protestovat kvůli nízkým výkupním cenám mléka. Přidají se tak k protestům, které mají proběhnout v několika zemích Evropy na popud německého Svazu producentů mléka (BDM). ČTK to řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Konkrétní místa protestů a jejich forma má být známa koncem příštího týdne. Mléčný trh již několik měsíců stagnuje a nízké výkupní ceny mléka podle chovatelů nepokrývají jejich výrobní náklady. Někteří chovatelé v Čechách i na Moravě již byli z tohoto důvodu nuceni začít s likvidací svých chovů. Také stavy prasat loni meziročně klesly o téměř 20 procent a byly nejnižší od roku 1948. Prezident Agrární komory v poslední době několikrát zopakoval, že ministr zemědělství Petr Gandalovič s farmáři od březnové demonstrace nejedná. Veleba začátkem dubna uvedl, že polovina oblastních Agrárních komor je pro okamžitý protest, druhá polovina chce vyčkat na jmenování nového ministra a zkusit jednat s ním.

Belgie otevře od května svůj pracovní trh pro Čechy

Češi a Slováci budou moci od května volně pracovat prakticky v celé Evropské unii s výjimkou Německa a Rakouska. Belgie se totiž rozhodla, že otevře svůj pracovní trh pro občany osmi států, které se staly členy EU v roce 2004. Ke stejnému datu se pro ně otevře pracovní trh i v Dánsku. Česká republika, která v tomto půlroce předsedá EU, po odstranění bariér dlouhodobě volá. Podporu v tom má i u Evropské komise, které opakovaně vyzvala k úplnému otevření pracovních trhů. Právě Evropské komisi budou muset také do konce dubna Německo s Rakouskem předložit důkazy o tom, že by zrušení omezení mohlo ohrozit jejich pracovní trhy. Komise pak bude hodnotit, zda jsou zdůvodnění pro prodloužení omezení na místě. Pokud by dospěla k závěru, že nikoli, mohla by proti nim zahájit nějaké kroky. I v Německu a Rakousku nicméně bez povolení Češi a Slováci budou moci pracovat nejpozději od května 2011, kdy skončí poslední možné přechodné období.

ČR vyhrála arbitráž s izraelskou Phoenix Action

Česká republika vyhrála arbitráž s izraelskou společností Phoenix Action o zhruba jednu miliardu korun. Spor se týkal investic, které firma v Česku prováděla přes společnosti Benet Praha a Benet Group. Klíčovým předmětem sporu byly zejména transakce spojené s akvizicí společnosti ČKD Blansko v roce 2001. Informovalo o tom ministerstvo financí. Podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba se podařilo zachránit téměř dvě miliardy korun, které by to byly včetně úroků. Protistrana zároveň musí uhradit veškeré náklady řízení a naše náklady na právní služby. Podle ministra financí Miroslava Kalouska je to další potvrzení toho, že agresivní obhajoba státních zájmů, kterou na ministerstvu financí zavedl, přináší své výsledky. Izraelská Phoenix Action nárokovala peníze za údajně zmařenou investici do společnosti ČKD Blansko, již se jí nepodařilo zprivatizovat. Další peníze pak firma nárokovala v souvislosti se zmrazením účtů společnosti Benet Praha, proti níž bylo vedeno řízení kvůli celním a daňovým únikům. Pařížský tribunál podle MF kompletně zamítl nároky izraelské společnosti hned na samém počátku arbitráže.

O bezplatný návrat domů požádalo už 1285 cizinců

O bezplatnou letenku do vlasti a příspěvek 500 eur (cca 13.500 korun) požádalo za dva měsíce fungování projektu dobrovolných návratů již 1285 cizinců, kteří v souvislosti s ekonomickou krizí přišli o práci. Uvedla to Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Projekt má snížit riziko kriminality, které souvisí s nelegálním pobytem nezaměstnaných cizinců. Největší zájem o návrat domů mají Mongolové, k 10. dubnu si jich podle statistiky ministerstva požádalo o letenku 830. Za nimi pak následují občané Uzbekistánu, kterých se chce domů vrátit 230. Vietnamci jsou na třetím místě s počtem 118 žádostí o návrat. Domů k 10. dubnu odletělo 1130 cizinců. Nejvíce žádostí o dobrovolný návrat eviduje cizinecká policie v Praze a Plzni. Pak následují Pardubice, Brno a Rumburk. Česká republika kvůli dopadům krize od 1. dubna také pozastavila vydávání pracovních a podnikatelských víz v Moldavsku, Mongolsku, Thajsku, na Ukrajině a ve Vietnamu. Opatření se netýká turistických víz.

Kanada přes nárůst azylantů z ČR neplánuje zavedení víz

Kanada v souvislosti s vyšším počtem žádostí Čechů o uprchlický status neplánuje opětovné zavedení víz pro občany ČR. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí kanadského velvyslanectví v Praze Michael Vlček. V lednu a únoru požádalo o status uprchlíka v Kanadě 570 Čechů. Za celý loňský rok bylo těchto žádostí z ČR 853. V souladu s běžným postupem Kanada nadále monitoruje situaci. Na konci března navštívili ČR kanadští experti z výboru pro přistěhovalectví a uprchlíky. Zajímali se mimo jiné i o řešení romské otázky a v té souvislosti také mluvili o situaci v Chomutově a na litvínovském sídlišti Janov. Některé chomutovské rodiny poté, co jim exekutoři odebrali sociální dávky, začaly prý uvažovat o odchodu do Kanady či Británie. Kanadskou stranu údajně zajímalo, jak tuto situaci české úřady řeší. Podle mluvčí ministra pro lidská práva Michaela Kocába Lejly Abbasové je za zvýšeným počtem žádostí z ČR kombinace několika důvodů. "Za prvé je to nárůst neonacistických bojůvek v ČR," uvedla. "Za druhé je to nešťastný krok primátorky Chomutova Ivany Řápkové, která rozpoutala hon na neplatiče způsobem, který nenechává řádné Romy v klidu," míní. Právě v Chomutově zájem o opuštění ČR výrazně vzrostl a týká se desítek rodin.

Klesá zájem o technické vysoké školy

Zájem o technicky zaměřené vysoké školy klesá, kromě statistik to potvrzují i podniky marně shánějící odborníky. Podle údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání přijaly české vysoké školy v tomto školním roce o 17.000 uchazečů víc než před dvěma lety, na technických fakultách však přibylo jen 2400 nových studentů. Univerzity se proto snaží přilákat co nejvíc zájemců, nabízejí stipendia i spolupráci s firmami. Například pražské České vysoké učení technické spustilo na podzim zábavnou kampaň, která má nalákat nové uchazeče o studium elektrotechniky, strojírenství a kybernetiky. Tisíc korun měsíčně zase dostanou od příštího akademického roku studenti matematiky, fyziky a chemie na Technické univerzitě v Liberci. Nový stipendijní program zavedla také Pedagogická fakulta Univerzity Palackého, která chce motivovat budoucí učitele přírodovědných a technických oborů. Vlažný přístup mladých lidí k přírodním a technickým vědám je však patrný v celé Evropě, což dokazují například výsledky mezinárodního srovnávání žáků základních škol. Přitom podle měření Střediska vzdělávací politiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy najdou po škole práci nejsnáze právě absolventi technických fakult, jako stavební inženýři, architekti nebo informatici. Nedostatek inženýrů už začínají pociťovat také průmyslové podniky, sponzorují proto různé soutěže pro studenty nebo jim nabízejí pracovní stáže.

Historickým městem roku se stal Šternberk

Historickým městem roku 2008 se stal Šternberk. Ocenění je odměnou za nejlepší péči o památky v rámci programu vyhlašovaného ministerstvem kultury. Vyhlášení se tradičně odehrávalo ve Španělském sále Pražského hradu, mezi třemi nominovanými byly ještě Jilemnice a Beroun. Šternberk byl letos ve finále potřetí za sebou. Soutěže o nejlepší historické město se Šternberk účastní od roku 1997. V tomto roce sázel vedle oprav augustiniánského kláštera a dalších památkových objektů především na unikátní klikotoče v historickém centru. Ty turistům poskytují zvukové informace o konkrétním místu. Nahrávka se spustí ve zvoleném jazyce až poté, co lidé zatočí klikou spouštějící mechanismus. Částku 1,1 milionu korun, kterou město v soutěži získalo, použije buď na vybudování pódia pro kulturní programy, nebo na opravy fasád historických domů. Městskou památkovou zónou je jeho historické centrum od roku 1992 a má 31 kulturních památek. Letos poprvé dostali peníze také vítězové krajských kol, vedle tří finalistů si 100.000 korun odnesli starostové dalších 11 měst.

Na Zlatou cestu v tachovském příhraničí přibude další milník

Čtvrtý milník času, tentokrát věnovaný svatému Vojtěchovi, přibude v neděli na trase historické Zlaté cesty, která v minulosti vedla mezi Norimberkem a Prahou. Sdružení Terra Tachovia ve spolupráci s německým Via Carolina zmapovalo v česko-německém příhraničí asi 20 kilometrů dlouhý úsek, na němž jsou v terénu patrné stopy po slavné obchodní cestě. V místech, jimiž vedla, už zasadilo tři milníky. Úsek chce postupně obnovit, oživit a rozšiřovat směrem na Prahu. Cestu také propojí s dalšími projekty. ČTK to řekl předseda tachovského sdružení Roman Soukup. "Milníky jsou zatím v německém Bärnau, Tachově a v Trnové. Zlatá cesta vedla těmito místy a byla prvním ekonomickým projektem Karla IV., jenž měl posílit Čechy," uvedl Soukup. Zatím osazené milníky vytesané do bloků pískovce připomínají Karla IV., Jana Lucemburského a Jana Husa. Pracovali na nich pedagogové Soukromé střední uměleckoprůmyslové školy Zámeček v Plzni. Čtvrtý milník je věnován svatému Vojtěchovi a osazen bude u hájovny Obora nedaleko osady Dolní Výšina.

Sport

Útočník Michal Vondrka z pražské Slavie doplní český hokejový tým, který se připravuje v Liberci na České hokejové hry, závěrečný turnaj Euro Hockey Tour. Šestadvacetiletý reprezentační nováček je prvním zástupcem týmů extraligových finalistů, v pátek se k reprezentaci připojí rovněž karlovarský obránce Ondřej Němec.

Fotbalista Stanislav Vlček se vrací z Anderlechtu do pražské Slavie. Ve čtvrtek podepsal s vedením klubu smlouvu na příští dvě sezony, součástí kontraktu je i roční opce. Informaci o příchodu třiatřicetiletého hráče potvrdil generální ředitel klubu Petr Doležal.

Druholigový klub Bohemians 1905 nesmí podle rozhodnutí Městského soudu v Praze zpeněžovat žádný majetek, který byl v minulosti při krachu klubu zapsán do konkurzu, bez výslovného souhlasu konkurzního správce Jana Draslara. Informoval o tom jeden z věřitelů a bývalý majitel FC Bohemians Praha Michal Vejsada, který se současným vedením Bohemians 1905 vede už dlouho spory. V praxi to znamená především to, že by Bohemians 1905 bez vědomí konkurzního správce nemohli prodávat hráče, na něž se konkurz vztahuje.

Česká tenistka Lucie Šafářová postoupila na turnaji v Barceloně do čtvrtfinále. Dvaadvacetiletá fedcupová reprezentantka zdolala ve druhém kole sedmou nasazenou Italku Saru Erraniovou dvakrát 6:3. Nicole Vaidišová na turnaji podlehla 2:6 a 3:6 Francesce Schiavoneové.

Na severních svazích krušnohorského Klínovce je stále dost sněhu, kolem 60 až 80 centimetrů. Ani vysoké teploty v uplynulých dnech sjezdovkám příliš neublížily, a tak budou o víkendu ještě v provozu čtyři sjezdovky. V sobotu a v neděli na Klínovci pojede lanovka nad sjezdovkou Dámská a vleky u sjezdovek Pařezovka, U Zabitýho a Přemostěná.

Počasí

V pátek očekáváme oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky. Teploty maximálně 12 až 16 stupňů.

16-04-2009