Denní souhrn zpráv Zprávy

17-04-2009

Havel doufá, že voliči spočítají ČSSD pád vlády

Bývalý prezident Václav Havel považuje pád vlády Mirka Topolánka (ODS) za "pitomost" a doufá, že to voliči sociálním demokratům "spočítají". Řekl to v rozhovoru, který vyjde v sobotních Lidových novinách (LN). Výňatky z něj v pátek zveřejnil server Lidovky.cz. "Politici nemají dělat pitomosti, které poškozují stát. Doufám, že to voliči sociálním demokratům spočítají," řekl LN exprezident. Soudí, že odvolání kabinetu, které iniciovala právě ČSSD, byla "kudla do zad". "Nikdo přesně neví, co tak hrozného vláda provedla, aby musela padnout tak náhle a v nejnevhodnějším možném okamžiku. Vím samozřejmě, že to nebyl vlastizrádný úmysl, ale spíš jen pitomost. To ale na mém hodnocení nic nemění," uvedl.

V Praze jednají europoslanci a kongresmani USA

O bezpečnostní situaci ve světě, klimatických změnách či finanční krizi v Praze debatují tři desítky europoslanců a amerických kongresmanů. Během čtyřdenní návštěvy se budou v prostorách Poslanecké sněmovny věnovat také otázce lidských práv, debatovat budou například o plánovaném uzavření kontroverzní americké věznice Guantánamo. Zastoupení Evropského parlamentu v Praze ČTK sdělilo, že do Prahy se sjelo 19 europoslanců z různých členských států a 11 kongresmanů z různých výborů. Česko reprezentuje Petr Duchoň (ODS). V sobotu se budou účastníci konference věnovat situaci v Afghánistánu, americký prezident Barack Obama vyzval nedávno k větší mezinárodní účasti v této zemi. Pohovoří také o Pákistánu a Iránu a blízkovýchodním mírovému procesu. Neděli věnují vztahům EU a USA, energetické bezpečnosti, klimatickým změnám a Rusku. V pondělí, poslední den konference, se budou věnovat Guantánamu. Týž den rovněž seznámí veřejnost se závěry 66. jednání delegací EU a USA.

KDU-ČSL navrhuje v boji s lichvou omezit úrokovou sazbu z úvěrů

Na spotřebitelské úvěry, které si lidé berou nejen od bank, ale hlavně od soukromých nebankovních firem, by se měla vztahovat nejvyšší povolená hranice úrokové sazby. Kdo by ji překročil, vystavoval by se obvinění z lichvy podle trestního zákoníku. Obsahuje to návrh poslanců KDU-ČSL, který ve sněmovně představil předseda jejich klubu Pavel Severa. Hlavním důvodem pro předložení návrhu je podle Severy snaha posílit ochranu spotřebitele před nekalými obchodními praktikami. Místopředseda představenstva finančně-poradenské společnosti Partners Tomáš Prouza ale upozornil, že zmíněný návrh se míjí účinkem. Pokud by podle Prouzy KDU-ČSL mínila boj s lichvou vážně, nesnažila by se omezit úrokovou sazbu, ale takzvaný ukazatel RPSN, tedy celkové náklady na úvěr. "Není totiž nic jednoduššího, než tento populistický návrh obejít tím, že stanovím nízkou úrokovou sazbu - a vedle toho budu účtovat vysoké měsíční poplatky," upozornil Prouza.

Lidovci Fischerovi navrhnou, aby vláda zlevnila elektřinu

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek navrhne v úterý designovanému premiérovi Janu Fischerovi, aby jeho vláda prosadila dočasné snížení cen elektřiny. Podle lidovců by toto opatření mělo pomoct zmírnit dopady hospodářské krize. Energetika včetně bezpečnostních aspektů se má stát jedním z hlavních taháků předvolební kampaně KDU-ČSL před červnovými volbami do Evropského parlamentu i předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny, dodal místopředseda strany Roman Línek. Cestu, jak se lidovci chtějí dobrat snížení cen elektrické energie, Čunek neupřesnil, vychází prý ale z platné legislativy. Podrobnosti o návrhu řekne až v úterý Fischerovi. Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) však stát může u dodávek energie pro domácnosti ovlivnit přibližně jen 38 procent z její průměrné ceny. "Cena silové elektřiny je určována výhradně nabídkou a poptávkou na liberalizovaném trhu," řekla ČTK mluvčí ERÚ Jarmila Lehnerová.

Lidovci chtějí spojit projednávání zákonů o rozpuštění sněmovny

Lidovci nevylučují, že budou hlasovat pro zákon o předčasném rozpuštění sněmovny, i když podle nich ohýbá ústavu. Chtějí jeho projednávání propojit s přijetím senátního návrhu ústavní novely, která by mohla uspíšit v případě potřeby cestu k předčasným volbám natrvalo. "Chceme propojit tyto dva návrhy tak, aby ústava už nemohla být pokřivována těmi jednorázovými návrhy," řekl novinářům předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Současná vládní krize by pak podle něj v případě souhlasu sněmovny se senátním návrhem mohla být řešena speciálním zákonem navrženým poslanci, který tento týden odsouhlasila vláda. Proti senátní novele se tento týden postavili při projednávání ve sněmovním ústavně právním výboru komunisté a sociální demokraté. ČSSD senátní předloze už v době jejího vzniku vytýkala, že by umožnila prezidentovi s pomocí spřátelených stran rozpustit sněmovnu prakticky kdykoli.

ČSSD chce podpořit spotřebu,navrhuje půjčky a zvyšování mezd

Sociální demokraté chtějí zavést novomanželské půjčky, studentské půjčky ze stavebního spoření nebo zvláštní podpory hypoték pro mladé učitele či lékaře ve vybraných regionech. Zároveň chtějí zvyšovat platy ve státní sféře, důchody nebo sociální minima, přičemž to často odůvodňují podporou spotřeby. To jsou jen některé ekonomické body z volebního programu ČSSD zveřejněného před červnovými volbami do Evropského parlamentu. Dalšími body jsou například zachování stravenek, zpomalení deregulace nájemného či podpora proexportního a investičního prostředí. "Ekonomický program je založen na principu slíbit všechno všem. Jako takový může působit líbivě, jeho problémem ovšem bude nízké procento uskutečněných slibů," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Snaha zvýšit poptávku v ekonomice dotacemi z veřejných zdrojů by byla podle něj legitimní, kdyby měla země akumulované rozpočtové rezervy podobně jako Norsko či jiné ropné velmoci.

Podle sociálních demokratů ale většina navrhovaných opatření není spojena s vůbec žádnými náklady. "Jde o změnu záměrů, nástrojů a pravidel a náklady se pohybují pouze v rozsahu standardní legislativní práce a potřebné expertní činnosti," uvádí program. Opatření se snaží podle ČSSD především využít mimorozpočtové zdroje jako jsou fondy EU, zdroje bank a podniků. Podle Sobíška však příjmy státu při započtení předvolebních slibů ČSSD nemohou pokrýt opatření na výdajové straně rozpočtu.

Ministr dopravy odvolal z funkce náměstka Petra Šlegra

Ministr dopravy Petr Bendl (ODS) odvolal z funkce náměstka Petra Šlegra (32), kterého nominovala Strana zelených. Nahradil ho Eduard Havel (SZ). Informoval o tom server iDnes.cz, ČTK to potvrdil Šlegr. Ten podle iDnes.cz doplatil na blízkou spolupráci s poslankyněmi Olgou Zubovou a Věrou Jakubkovou (dříve SZ), které při hlasování o důvěře nepodpořili kabinet Mirka Topolánka. "Působení pana Šlegra na ministerstvu bylo zájmem těchto poslankyň a jejich křídla. Poté, co hlasovaly proti vládě, pominul důvod jeho setrvávání jako stmelujícího prvku bývalé koalice," vysvětlil pro iDnes.cz Bendl. "Myslím si, že mé odvolání je výsledkem dlouhotrvajícího tlaku předsedy Strany zelených Martina Bursíka, který trval déle než rok," řekl Šlegr ČTK. Jako člen vnitrostranické opozice prý zastával "jiné názory na politiku Strany zelených včetně dopravní politiky". Šlegr měl na starosti vodní dopravu, družicový navigační systém Galileo a projekt přípravy stavby vysokorychlostních železničních tratí.

Klaus nepodá ruku Lukašenkovi, na Hradě ho nepřijme

Pokud za Bělorusko přijede do Česka na summit EU a východního partnerství prezident Alexandr Lukašenko, hlava českého státu Václav Klaus mu nepodá ruku a nepřijme ho ani na Pražském hradě. Oznámil to Klausův mluvčí Radim Ochvat. Klause podle něj pozvánka pro Bělorusko "poněkud" překvapila. "Prezidenta překvapuje dvojí morálka, která je používána, a sděluje, že panu Lukašenkovi ruku nepodá a na Pražském hradě jej přijímat nebude," uvedl ve sdělení Hrad. Podle české diplomacie bylo pozvání konzultováno s ostatními členskými státy EU, která se v poslední době rozhodla k dialogu s touto zemí. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg za EU předal v Minsku pozvánku na summit, který se bude konat 7. května. Podle české diplomacie je pozvání určeno Bělorusku, které samo rozhodne, koho vyšle. Schwarzenberg si myslí, že přístup EU vůči Bělorusku je správný a doufá, že tato země, kritizována za pošlapávání lidských práv, přistoupí k demokratizačním krokům.

Berisha předá přihlášku Albánie k členství v EU při návštěvě ČR

Albánský premiér Sali Berisha předá přihlášku k členství v Evropské unii 28. dubna při návštěvě České republiky, která do konce června unii předsedá. S odvoláním na albánskou ministryni pro evropskou integraci Majlindu Breguovou to oznámila agentura AFP. Albánská opozice to považuje za předvolební manévr vládních demokratů.

Lidé budou české europoslance volit z nabídky všech 33 uskupení

České europoslance si budou lidé vybírat z nabídky všech 33 kandidujících seskupení, která se k evropským volbám přihlásila. Ministerstvo vnitra ani jednu z kandidátních listin neodmítlo zaregistrovat. Zákonným podmínkám kandidatury podle něj nevyhovělo pouze devět kandidátů z celkem šesti seskupení. Mezi důvody patřily například nesprávné údaje o datu narození nebo chybějící doklad o státním občanství.

Cizinci z EU se mohou zapsat mezi české voliče do 26. dubna

Už jen do konce příštího týdne mají občané z ostatních zemí EU čas přihlásit se mezi tuzemské voliče, pokud si chtějí vybírat své europoslance z českých kandidátů. Platí to ovšem jen pro ty, kteří budou minimálně od 22. dubna přihlášeni v Česku k trvalému nebo přechodnému pobytu, uvedlo ministerstvo vnitra na svém webu. Žádost o zápis do seznamu českých voličů mohou tito cizinci naposled mohou podat osobně i písemně v neděli 26. dubna do 16:00. Žádat podle ministerstva nemusejí znovu ti evropští občané, kteří se zapsali mezi voliče už při minulých volbách před pěti lety a nepožádali o vyškrtnutí z tohoto seznamu. Lhůta podle zákona vytváří časový prostor pro korekci voličských seznamů s cílem zabránit dvojímu hlasování.

ODS chce v EP vytvořit frakci s britskými konzervativci

ODS chce po eurovolbách v Evropském parlamentu (EP) spojit síly s britskou Konzervativní stranou a vytvořit frakci evropských konzervativců. Na panelové diskuzi k červnovým volbám do EP to řekl předseda europoslaneckého klubu ODS Jan Zahradil. Dalšími body programu občanských demokratů do eurovoleb jsou podle něj evropské právo a peníze. ODS hodlá celý program odtajnit v pondělí. "EP je ovládán federalistickými frakcemi Evropských lidovců a Evropských socialistů, které prosazují užší Evropu. My chceme postavit antifederalistickou, leč proevropskou alternativu," vysvětlil Zahradil důvod spolupráce s Brity. Občanští demokraté v březnu oznámili vystoupení z evropské lidovecké poslanecké frakce EPP-ED s tím, že s britskými konzervativci a nejspíš i s polskou stranou Právo a spravedlnost (PiS) založí frakci novou, která bude mít velmi pravděpodobně skeptičtější přístup k prohlubování evropské integrace.

Podle ministerstva zdravotnictví rušení poplatků povede k zneužívání péče

Na rušení zdravotních poplatků podle prvního náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra doplatí vážně nemocní lidé, protože zdravotní pojišťovny nebudou mít dost peněz na drahou péči v centrech. Bez regulace začnou lidé zase chodit k lékaři s drobnostmi, a odčerpají tak zbytečně peníze ze zdravotnického rozpočtu. Šnajdr to řekl ČTK v reakci na informaci, že poslanec ČSSD a středočeský hejtman David Rath prý získal 101 hlasů pro rušení poplatků většině pacientů. "Musíme si jasně říci, zda chceme falešnou paralenovou solidaritu, nebo pro vážně a těžce nemocné špičkovou moderní péči bez omezení a včas. Bez peněz to nikdo neumí, kdyby to David Rath dokázal, získal by Nobelovu cenu z ekonomie zdravotnictví," poznamenal Šnajdr. Pokud budou poplatky omezeny, budou podle Šnajdra opět přeplněné čekárny a lidé budou dál zneužívat péči. Sto jedna hlasů pro rušení poplatků jsou podle Šnajdra hlasy "pro destrukci a destabilizaci" českého zdravotnictví. Kromě 97 poslanců ČSSD a KSČM podpoří návrh nezařazené poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková (dříve SZ), lidovec Ludvík Hovorka a nezařazený poslanec Evžen Snítilý (dříve ČSSD), informoval server iHNed.cz.

Nečas: První tři dny nemoci zadarmo se jednoznačně vyplatily

Systém neproplácení prvních třech dnů nemoci podle ministra práce a sociálních věcí v demisi Petra Nečase (ODS) jednoznačně osvědčil. Ve srovnání s rokem 2007 klesl v roce 2008 počet případů pracovní neschopnosti ze 2,72 milionů nově hlášených případů na 2,22 milionu, což je nejnižší výsledek v historii České republiky. Rozhodnutí Ústavního soudu, podle nějž se od července 2008 muselo proplácet 60 procent příjmu, podle Nečase pozitivní výsledky zbrzdilo. Systém neplacení prvních třech dnů nemoci vláda znovu prosadila od ledna letošního roku.

Počet dlouhodobě nezaměstnaných loni klesl o čtvrtinu

Počet dlouhodobě nezaměstnaných, tedy lidí bez práce déle než jeden rok, se loni snížil o zhruba 35.000 na necelých 102.000 lidí. Podíl dlouhodobě nezaměstnaných na celkovém počtu nezaměstnaných tak klesl na necelých 29 procent, řekl ministr práce a sociálních věcí v demisi Petr Nečas. V červnu 2006 podíl dlouhodobě nezaměstnaných činil 44 procent, na konci roku 2007 byl 39 procent. Celkový počet nezaměstnaných loni klesl na 352.300 lidí, tedy o 0,7 procenta. Podle Nečase pomohla ke snížení počtu dlouhodobě nezaměstnaných reformní opatření vlády Mirka Topolánka.

Zaměstnanost handicapovaných roste

Počet zaměstnaných lidí se zdravotním postižením se za loňský rok zvýšil o téměř 3000 na 27.000 osob, výdaje státu na příspěvky zaměstnavatelům přitom klesly o zhruba 300 milionů korun. Novinářům to řekl odstupující ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Úspory prý vznikly tím, že se zamezilo nepoctivým firmám, aby zneužívaly dávky. Kontroly odhalily, že někteří podnikavci pobírali příspěvky na fiktivní pracovní poměry nehybných klientů ústavů sociální péče.

Experti: Odsouzení zakladatelů The Pirate Bay je důležité i pro ČR

Odsouzení čtyř spoluzakladatelů internetového portálu The Pirate Bay (Pirátská zátoka) ve Švédsku by pravděpodobně mohlo mít dopad i na rozhodování českých soudů v podobných kauzách. Podle Veroniky Křesťanové z pražské právnické fakulty se totiž právní názory v případech porušování autorského práva za použití technologií navzájem ovlivňují také mezi státy. I ředitelka České protipirátské unie (ČPU) Markéta Prchalová považuje rozsudek za průlomový a významný i pro tuzemské soudy. Stockholmský soud uložil čtveřici zakladatelů portálu roční tresty vězení a nařídil jim zaplatit odškodné 30 milionů švédských korun (přes 70 milionů Kč) nahrávacím a filmovým společnostem. Soudci uznali obžalované nepravomocně vinnými z toho, že svým webem se "sofistikovanou vyhledávací funkcí", snadným stahováním či odkazy pomáhali uživatelům porušovat autorská práva.

Účastníci pietní akce odsoudili zneužití obětí neonacisty

Zneužití výročí bombardování města Ústí nad Labem neonacisty v pátek odsoudili účastníci pietní akce, kteří si u pamětní desky připomněli oběti leteckého útoku. Před 64 lety bomby zabily minimálně 512 lidí. Jejich památku si v sobotu v Ústí nad Labem třemi pochody chtějí údajně připomenout i pravicoví extremisté z hnutí Autonomní nacionalisté. Na akci mají dorazit i neonacisté z Německa. Odpůrci pochodu ale tvrdí, že je to jen záminka k připomenutí si 120. výročí narození Adolfa Hitlera.

Podle severočeské policejní mluvčí má do města dorazit zhruba 500 pravicových extremistů z Čech a další stovky ze zahraničí, hlavně z Německa. Do města se chystají i jejich radikální levicoví odpůrci. Policie i ústecká radnice chystají rozsáhlá bezpečnostní opatření kvůli pochodu pravicových extremistů, výrazně omezen bude i život v centru města, včetně hromadné dopravy.

Policie chystá obvinění dalších extremistů za nepokoje v Přerově

Policisté připravují obvinění dalších pravicových extremistů, kteří se 4. dubna zapojili do nepokojů v Přerově. ČTK to řekl mluvčí severomoravské policie Miroslav Pech. Dosud policisté obvinili jednadvacetiletého muže, který údajně hodil zápalnou láhev na auto městské policie, a o dva roky mladšího muže, jenž prý rozbil skleněnou výplň dveří na vlakovém nádraží. Policie v Přerově zadržela 31 radikálů. Podle záběru z kamer nyní kriminalisté zjišťují totožnost dalších čtyř desítek účastníků pochodu, kteří se nějakým způsobem podíleli na násilnostech. "Tyto osoby budeme postihovat podle konkrétního provinění. Buď za přestupek, nebo trestný čin. Zpravidla se ale bude jednat o přestupky narušení občanského soužití a přestupky proti veřejnému pořádku," řekl Pech.

Litvínov odškodní lidi, kteří přišli k úhoně při pochodu radikálů

Litvínov odškodní tři obyvatele města, jejichž majetek byl poničen při loňském listopadovém střetu mezi pravicovými extremisty a policií v okolí problémového sídliště Janov. Celkem jim město zaplatí 60.000 korun, řekl novinářům místostarosta Martin Klika (ČSSD). Lidé se přihlásili o náhradu za poškozené motorové vozidlo, kamennou podezdívku plotu a vchodové domovní dveře. "Už po listopadových událostech jsme deklarovali, že chceme lidem pomoci. Pojišťovny totiž náhradu za poškození věcí při pouličních bojích neřeší. Vše bylo řádně zadokumentováno a prokázáno, což byla podmínka vyplacení peněz," uvedl Klika.

Litvínov zahájí v červnu exekuce, jedná se třemi kancelářemi

Litvínov zahájí od 1. června exekuce peněz z dávek v hmotné nouzi lidem, kteří dluží za pokuty či poplatky. Město jedná se třemi exekutorskými kancelářemi. Důvodem uzavření smluv s více kancelářemi je obava, aby se případný výpadek exekutora nepromítl negativně do zabavování dlužných peněz, řekl novinářům starosta Daniel Volák (ODS). Lidé a firmy dluží městu na nájemném, poplatcích za služby a neuhrazených pokutách 52 milionů korun. "Exekuce postihne ty dlužníky, kteří do konce května dluh nezaplatí či neuzavřou splátkový kalendář. O konkrétním způsobu exekucí zatím nebudeme informovat, bude však každopádně v souladu se zákonem," uvedl Volák. Exekuce peněz ze sociálních dávek již v únoru postihla dlužníky v Chomutově.

Soud zamítl Ďuričkovu žalobu kvůli údajně vědomé spolupráci s StB

Pražský hoteliér Bohumír Ďuričko neuspěl se svou žalobou na ministerstvo vnitra, kterou se domáhá výroku, že vědomě nespolupracoval s komunistickou Státní bezpečností (StB). Ďuričko tvrdí, že sice v červnu 1989 podepsal závazek dobrovolné spolupráce s tehdejší československou kontrarozvědkou, nevěděl prý ale, že tajná služba byla součástí StB. Pražský městský soud jeho žalobu zamítl. Rozhodnutí je nepravomocné, Ďuričko i právní zástupkyně ministerstva si ponechali lhůtu na podání odvolání. Ďuričko dostal minulý pátek nepravomocně 12,5 roku vězení za vraždu podnikatele. Podle verdiktu jej zastřelil loni v říjnu v pražské restauraci Monarch po křtu knihy šéfa ČSSD Jiřího Paroubka.

Informace o tom, že je hoteliér evidován jako agent StB, se v médiích objevily v roce 2005. Ďuričko to již v té době odmítl s tím, že nikdy s nikým z StB nespolupracoval. Zastal se ho i tehdejší premiér Paroubek. Uvedl, že v Ďuričkovu aktivní spolupráci s StB nevěří. Paroubek měl tehdy u Ďurička v Chorvatsku na pronajaté lodi strávit část dovolené. Když ale média začala informovat o Ďuričkově údajné spolupráci s StB, Paroubek sdělil, že s ním na dovolenou neodjede.

Dolnorakouská výstava připomíná i v Telči pád železné opony

Repliku české svatováclavské koruny, listinu krále Otakara II. z roku 1253, ale také svetr Václava Havla a stovky dalších exponátů uvidí návštěvníci Dolnorakouské zemské výstavy, která začala v Hornu a Raabsu. Poprvé v dlouholeté historii se koná i za hranicemi země - v České republice. V Telči na Jihlavsku bude až do 1. listopadu připomínat dvacáté výročí pádu železné opony. Dolnorakouský hejtman Erwin Pröll i hejtman Vysočiny Jiří Běhounek si od společného projektu mimo jiné slibují trvalý turistický a hospodářský rozvoj obou pořadatelských regionů. Podle kurátora výstavy Michala Stehlíka je přeshraniční zemská výstava, jež se koná na třech místech pod vedením jednoho vědeckého týmu, zatím zcela jedinečným projektem. Odhaduje, že výstavu navštíví minimálně 100.000 lidí.

Archeologové objevili na Přerovsku vzácné pozdně gotické kachle

Archeologové objevili při záchranném průzkumu kolem zámku v Lipníku nad Bečvou vzácné pozdně gotické kachle ze druhé poloviny 15. a také keramiku z 13. století. Jedná se o jeden z nejkrásnějších a nejhodnotnějších kachlových souborů z tohoto období nalezených na Přerovsku, řekl ČTK vedoucí archeolog Zdeněk Schenk.

V Terezíně zahájí v květnu činnost institut Rafaela Schächtera

V Terezíně zahájí v květnu cyklem koncertů, přednášek a divadelních představení činnost Institut Rafaela Schächtera. Je věnován památce dirigenta, který byl vězněn v terezínském ghettu, a má pokračovat v přednáškách a koncertech, které v době války v terezínském ghettu pořádali židovští vězni. Novinářům to řekl zakladatel institutu americký profesor a dirigent Murry Sidlin. Letos jsou v plánu institutu pětidenní cyklus přednášek o výtvarném umění, přírodních vědách či hudbě, koncerty komorní hudby i divadelní představení studentů herectví ze Spojených států. Vše má navázat na podobné akce na různá témata pořádané vězni ghetta v letech 1941 až 1945.

V Národním divadle se konal pohřeb Miroslava Doležala

Členové rodiny, přátelé a kolegové vyprovodili ve foyeru historické budovy Národního divadla v Praze na poslední cestě dlouholetého člena činohry české první scény Miroslava Doležala, který zemřel 12. dubna ve věku 90 let. Poděkovali tak jednomu z posledních herců staré školy, který byl službě Thálii, dokud mu to zdraví dovolilo, plně oddán. Ve "zlaté kapličce" stanul Miroslav Doležal poprvé 25. června 1948, kdy ještě pohostinsky ztvárnil titulní postavu v Tylově Janu Husovi. Naposledy nastudoval postavu senátora v inscenaci Coriolanus v divadelní sezoně 2003/2004. "S jevištěm se rozloučil v lednu 2005 v roli Richelieua v inscenaci Cyrano z Bergeraku," připomněl tohoto výrazného představitele charakterních rolí ve smutečním projevu šéf činohry Michal Dočekal.

Počasí

Sobota bude oblačná nebo zatažená, hlavně v Čechách s deštěm nebo přeháňkami, ojediněle i bouřkami. Odpoledne mají srážky ustávat a bude se vyjasňovat. Teploty 11 až 15 stupňů Celsia, na Moravě a ve Slezsku až 19 stupňů.

17-04-2009