Denní souhrn zpráv Zprávy

01-09-2004

Klaus vyzval velvyslance, aby připomínali témata důležitá pro ČR

Každý diplomat by měl vědět, že není neslušné připomínat v zahraničí témata, na kterých jeho zemi záleží. Řekl to prezident Václav Klaus při setkání s českými velvyslanci. Uvedl také, že se vstupem ČR do EU se pozměnila státní suverenita, diplomacie a zahraniční politika země. Podle prezidenta je dokonce možné, že v budoucnu bude zahraniční služba zrušena či zásadně transformována.

Příkladem prosazování vlastních témat je podle Klause například Rakousko, a to s otázkami Temelína a Benešových dekretů. "Mluvme proto o zrušení víz tam, kde je po nás chtějí, mluvme o zrušení různých omezení vůči nám ze strany starých členských zemí EU, nechoďme opatrně a potichu kolem našich požadavků. Je nemoudré netrvat na nich a očekávat za to od našich partnerů vděčnost," prohlásil.

Velvyslanectví a konzuláty se mají podle hlavy státu podílet na vytváření srozumitelného obrazu země jako investiční příležitosti či atraktivního cíle pro turistický ruch. S tím souvisí maximální možná vstřícnost a citlivost při udělování víz souvisejících s turistickým ruchem či obchodními vztahy. "Nelze se smířit s paušální vízovou restrikcí, která v citlivých teritoriích poškozuje tradiční vztahy a která přináší evidentní hospodářské škody," řekl. Na problémy s udělováním českých víz si v poslední době stěžovaly ruské cestovní kanceláře.

Klaus považuje za nezbytné, aby ČR ve stanoviscích k rozšiřování Evropské unie neztotožňovala EU s Evropou a aby členství v EU nepovažovala za kritérium příslušnosti té či oné země k evropskému kontinentu. "Země ležící na tomto kontinentu k němu patří přirozeně, bez ohledu na postoje těch či oněch politiků dosavadních členských států," řekl.

Zdůraznil, že v postojích k evropské integraci by ČR měla vycházet z faktu, že evropské země efektivně sbližuje trh a svoboda pohybu, nikoliv záplava směrnic, omezení a takzvaných společných politik, které produkují bruselští úředníci. "Evropská integrace může mít smysl a přinášet členům výhody pouze tehdy, pokud zajišťování určitých veřejných statků z unijní úrovně je pro členské státy výhodnější než jejich poskytování občanům z úrovně státní, regionální či obecní," soudí.

Prezident velvyslancům také řekl, že se bude daleko více zajímat o to, co kdo na svém místě za dobu své mise pro ČR vykonal.

Buzková pozdravila školáky a učitelům slíbila nepopulární změny

Prvního září začal dětem nový školní rok. Do lavic po dvouměsíčních letních prázdninách usedlo více než 1,4 milionu žáků a studentů. Velký den zažilo 90.200 prvňáků a také 130.000 nových středoškoláků.

Úspěšný nový školní rok popřála všem školákům v tradičním rozhlasovém projevu ministryně školství Petra Buzková. V projevu se obrátila také na učitele, jimž slíbila, že jí nepůjde o "laciná gesta, a proto se v nové vládě bude soustředit na přípravu možná nepopulárních, ale pro české školství závažných a potřebných opatření". "Myslím, že uplynulé dva roky, které jsem zastávala funkci ministryně školství v předchozí vládě, dostatečně naznačují směr, kterým mám v úmyslu jít," dodala.

Buzková rovněž připomněla 230. výročí od zavedení školní docházky, které si letos české školství připomíná. "Císařovna Marie Terezie byla moudrá žena, a když se k tomuto kroku rozhodla, určitě tušila, že se jedná o její největší státnický počin," prohlásila ministryně.

Klaus si s dětmi zanotoval písničku Skákal pes přes oves

Netradiční začátek školní docházky zažili prvňáčci z Uhlířských Janovic na Kutnohorsku. Vedle paní učitelky je v lavicích přivítal i prezident Václav Klaus. "Co jste dělali o prázdninách? Zlobili jste?" ptal se dětí. Malí školáci se k diskusi dlouho nutit nenechali. Jedna dívka ochotně vysvětlila, že byla u moře a popálily ji medúzy. Další klouček se chlubil, že jezdil na koni. A dlouhovlasá hnědovláska prý malovala Ježíška. "To bude ještě chvíli trvat, než přijde," komentoval to prezident. S dětmi si potom společně zanotoval písničku Skákal pes přes oves.

Na žáky druhého stupně si prezident udělal času víc. Chvíli jim ale trvalo, než se osmělili mu klást otázky. Klaus například prozradil, že ho bavila matematika. Zlobí se proto na ministerstvo školství, že ji chce vyloučit z povinné maturity. "Myslím si, že to je obrovský základ racionálního myšlení," řekl. Sálem to ale jen nesouhlasně zašumělo. Podobná reakce byla i na Klausovu kritiku přeceňování internetu. Nestačí totiž podle něj jen vědět, kde potřebné informace najít, když k nim člověk nemá potřebný základ.

Jihomoravští učitelé předali Ústavnímu soudu stížnosti na stát

Skupina učitelů ve středu předala Ústavnímu soudu své stížnosti na stát. Stěžují si na dlouhodobé neplnění prohlášení vlády, která slibovala posílit financování školství, a tedy i platů učitelů. Učitelé si pro předání ústavní stížnosti symbolicky vybrali první školní den. Mluvčí ministerstva školství Michaela Lagronová ČTK řekla, že platy pedagogů se zvyšují. Mzdy ale podle ní lze zvyšovat jen podle možností státního rozpočtu.

"Inspirovali jsme se tím, že ústavní soudci již obdobně rozhodovali o platech svých kolegů soudců a vyhověli jim," řekla novinářům předsedkyně jihomoravských školských odborů Růžena Šalomonová. "Například policisté budou dostávat nástupní platy kolem 25.000 korun. Nezávidíme jim, ale musíme se zamyslet, zda budujeme policejní stát, či budeme klást důraz na vzdělání," uvedla Šalomonová. Podle ní nástupní plat 11.000 korun není na uživení rodiny.

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík uvedl, že předsednictvo organizace se s plánem jihomoravských kolegů seznámilo, ale nijak se k němu nevyjádřilo, ani ho oficiálně nepodpořilo. Podle některých právních výkladů nemá tato stížnost šanci na to, aby se jí soud zabýval, poznamenal. Odbory podle něj chtějí na nedostatečné platy ve školství upozorňovat, ale Dobšíkovi se způsob, který zvolili na jižní Moravě, příliš nelíbí.

Odboráři a katolíci se budou scházet při řešení sociálních témat

Českomoravská konfederace odborových svazů a rada Iustitia et pax (Spravedlnost a mír) při České biskupské konferenci se dohodly na kontaktech zaměřených na možná řešení některých sociálních témat. Patří k nim vysoká nezaměstnanost a její negativní důsledky, nedůstojné postavení zaměstnanců, důchodová reforma či vedlejší náklady práce. Vyplynulo to ze středeční schůzky předsedy ČMKOS a senátora ČSSD Milana Štěcha s katolickým biskupem Václavem Malým.

Zástupci odborů i největší české církve po dvouhodinovém jednání podle sdělení ČMKOS konstatovali, že v názorech na hlavní sociální problémy se shodují. "Máme podobné názory na důstojnost jednotlivce a jeho práv," řekl podle komory biskup Malý. Obhájce lidských práv, známý duchovní a někdejší disident Malý je předsedou české rady Iustitia et pax.

Zástupci vlády se s odbory na výši 14. platů zatím nedohodli

Vládní vyjednavači se na středeční schůzce s odbory nedohodli na výši 14. platů státních zaměstnanců ani na jejich mzdách pro příští rok. "Chyběly bližší statistické údaje o vývoji platů v prvním pololetí. Znovu bychom se s podrobnějšími podklady pro jednání měli setkat za týden, deset dní," řekla ČTK mluvčí odborových svazů veřejného sektoru Alena Vondrová. Vláda by nejraději 14. plat letos státním zaměstnancům vůbec nevyplatila.

Pracovníci veřejného sektoru by měli přijít o 13. a 14. platy v roce 2005. Zatím není jasné, jaká částka je nahradí. Odbory za ně požadují rozpuštění jedné měsíční mzdy do 12 běžných příjmů. Bývalý kabinet souhlasil s pětinou částky. Podobný postup zvolil už letos. Třináctý plat nechal vyplatit ve výši deseti procent, u podzimního 14. platu navrhoval postupovat stejně. Do loňska představoval další plat polovinu měsíční mzdy.

Rozhodnutí o obvinění v kauze Kořistka asi ne dříve než za 14 dní

Rozhodnutí o případném obvinění v případu poslance Zdeňka Kořistky (US-DEU) zřejmě nepadne dříve než za 14 dní. Vyplynulo to z vyjádření státního zástupce Martina Fraše z Okresního státního zastupitelství v Ostravě, jež korupční kauzu kvůli místní příslušnosti převzalo od pražských kolegů. Schůzka, kde údajně byl poslanci nabídnut úplatek, se totiž konala v Ostravě.

Kvůli korupci obvinil Kořistka ODS před několika dny. Uvedl, že mu tajemník předsedy ODS Mirka Topolánka Marek Dalík a lobbista Jan Večerek, vyslaní Topolánkem, nabízeli deset milionů korun za to, že nepodpoří vládu. ODS i aktéři schůzky to popírají a chtějí se bránit u soudu. Poslanec je dokonce podle informací z médií ochoten podstoupit test na detektoru lži, i když ostatní aktéři korupční aféry touto zkouškou neprojdou.

Vláda neutrální k návrhu poslanců zvýšit koncesionářské poplatky

Neutrální stanovisko zaujala ve středu vláda k poslaneckému návrhu na zvýšení koncesionářských poplatků za veřejnoprávní televizi a rozhlas. Poslanci vládní koalice navrhovali zvýšit televizní poplatky ze 75 na 100 a rozhlasové z 37 na 45 korun měsíčně. S podobným návrhem přišla už bývalá vláda, ve sněmovně ale nakonec nenalezla dostatečnou podporu. Po neutrálním stanovisku vlády bude o návrhu hlasovat parlament.

Vládní poslanci chtějí návrhem finančně pomoci rozhlasu i televizi veřejné služby s ohledem na to, že koncesionářské poplatky zůstávají bez ohledu na inflaci na stejné výši od roku 1997. Opozice ale tvrdí, že zejména Česká televize má ještě možnosti, jak bez zvyšování poplatků uspořit. Zvýšení poplatků pro Český rozhlas tak striktně neodmítá.

Policie obvinila otce a mladistvého z podílu na vraždě stařenky

Rychnovští policisté obvinili z vraždy jednaosmdesátileté ženy z Olešnice u Čestic na Rychnovsku čtyřiatřicetiletého otce dvou z útočníků a patnáctiletého mladistvého. Oběma hrozí výjimečné tresty, u mladistého však horní hranice trestu nemůže podle zákona překročit deset let, řekl zástupce ředitele rychnovské policie Zdeněk Hlaváček.

Na brutální vraždě se kromě obviněné dvojice podílelo dalších pět chlapců od 11 do 15 let, kterým hrozí pouze nařízení ochranné výchovy v zařízení pro děti. Jeden z útočníků skončil v psychiatrické léčebně, další podezřelé chlapce umístili policisté do dětských domovů v Kostelci nad Orlicí a Hradci Králové.

Policisté však tvrdí, že tato zařízení dostatečně nebrání dalším útěkům a trestné činnosti. "Tyto případy jsou fakticky neřešitelné. Nový zákon je dobrý tak pro studentky gymnázia, které jednou šlápnou vedle, ale na takovéhle gaunery je krátký," řekl Hlaváček.

Podle něj mohou mladí útočníci z ústavů kdykoliv utéci a znovu se podílet na další trestné činnosti. "Někteří z nich při výslechu říkali, že utekli již padesátkrát a to třeba třikrát za den. Do ústavů chodí vlastně spát a jíst, jinak jsou absolutně bez kontroly. Vidím, že v těchto případech musí být děti nějak izolovány, ale takové zařízení zatím neexistuje," řekl Hlaváček.

Nedostatečnou ochranu před opakováním páchání trestné činnosti v úterý připustil ředitel Dětského domova se školou v Kostelci nad Orlicí Jan Vodička. "Myslím si, že je nutné hledat legislativní možnosti, jak dětem, které páchají trestnou činnost, zajistit jiný, přísnější, režim, než který panuje v dětských výchovných ústavech," připustil Vodička.

Ministryně školství Petra Buzková hodlá v parlamentu prosadit, aby mladé pachatele zvlášť závažných trestných činů stát umisťoval do speciálních ústavů. "Něco mezi vězením a něco mezi výchovným ústavem, kde by skutečně byl relativně přísný režim," řekla v ČT v úterý Buzková.

Celkem šest chlapců zaútočilo na ženu 12. srpna. Chtěli od ní získat peníze. Otec dvou z nich čekal zhruba tři sta metrů od domu v autě. Policie původně podezírala z vraždy pouze dvanáctiletého chovance výchovného ústavu v Kostelci nad Orlicí, který měl ženu ubodat nůžkami ze vzteku údajně proto, že jej důchodkyně nechtěla nechat přespat ve svém domě. Při brutálním útoku těžce zraněnou důchodkyni nalezl v jejím domku dvaatřicetiletý synovec. Záchranáři zraněnou ženu ihned převezli do nemocnice, kde po pěti dnech zraněním podlehla. Žena měla bodné rány v hrudníku, na krku a na hlavě.

ODS se dostala na zahraničním poli z izolace, soudí Topolánek

Občanské demokratické straně se za uplynulé dva roky podařilo dostat se z mezinárodní izolace, její názory zahraniční středopravé strany plně respektují, řekl předseda ODS Mirek Topolánek.

Topolánek se sešel s představiteli řady evropských politických stran, kteří se stejně jako on účastní v New Yorku sjezdu Republikánské strany. "Je dobré být s nimi v kontaktu, hledat mezi nimi partnery," uvedl.

Na konventu samotném ho zaujala vystoupení řečníků. "Je v nich spousta patosu, jsou to neskutečné herecké výkony," řekl. "Je to ovšem specifické pro americkou politickou kulturu. Americký volič to tak chce, dostává tak informaci, kam bude směřovat politika té které formace, chce vidět rozdíly, akcenty budoucího směru." Evropa, a Česká republika zvlášť, na takovou teatrálnost není zvyklá, v tomto smyslu je tato zkušenost nepřenosná, soudí. "Ale způsob, jak jsou prezentována nová témata, profesionalita, dokonalá příprava, to, že z té změti názorů vykrystalizuje směr politiky, z toho se poučit dá," řekl.

Šéf ODS se v New Yorku zúčastnil rovněž zasedání výkonného výboru Mezinárodní demokratické unie (IDU) a setkal se s místní českou komunitou.

Vláda chce chráněná území Natura projednat na tripartitě

Než vláda schválí vyhlášení prvních ptačích oblastí Natura 2000, chce projednat s odboráři jejich připomínky na zasedání tripartity. Proto ve středu opět odložila vyhlášení ptačí oblasti Nádrž vodního díla Nechranice, Žehuňský rybník - Obora Kněžičky, Orlické Záhoří, Libavá, Podyjí a Řežabinec. ČTK o rozhodnutí kabinetu informovala mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová.

Odboráři se bojí, že se kvůli nově vyhlášeným chráněným oblastem zvýší nezaměstnanost. Obávají se také, že rezervace budou brzdit rozvoj průmyslu a podnikání v regionech už tak nezaměstnaností ohrožených. To je ale podle ministerstva mylný dojem. S výhradami odborářů k Natuře se chce vypořádat na příštím zasedání tripartity, patrně příští týden.

"Tyto obavy jsou liché a k jejich naplnění nedojde. Návrh ptačích oblastí zahrnuje 8,6 procenta rozlohy státu. Navíc z této plochy je již dnes 60 procent chráněno. Ptačí oblasti tedy nově zahrnují pouze 3,44 procenta z celkové rozlohy republiky," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí.

Ochranný režim v ptačích oblastech je navíc podle ministerstva měkčí než v chráněných územích. Ochranné podmínky se nebudou vztahovat na zastavěná a zastavitelná území obcí. S úřady bude třeba konzultovat jen činnosti, které mohou přímo nepříznivě ovlivnit zachování a obnovu ekosystémů významných pro druhy ptáků, pro které je oblast vyhlášena. V případě, že by podmínky ochrany omezily hospodaření na dotčeném pozemku, má vlastník ze zákona nárok na kompenzaci.

Podle ochránců přírody je stát naopak při vyhlašování chráněných území Natura 2000 "příliš střídmý". "Do chráněných ptačích území je navrženo 8,6 procenta plochy Česka, to je málo. Například v Dánsku je to 22,3 procenta. Z přistupujících zemí pak Slovensko navrhuje 28 procent," soudí mluvčí Českého svazu ochránců přírody Marcela Mikesková.

Generál Heliodor Píka dostal nejvyšší slovenské vyznamenání

Někdejší zástupce náčelníka generálního štábu československé armády Heliodor Píka, jehož v roce 1949 nechala popravit komunistická justice, dnes dostal in memoriam nejvyšší slovenské státní vyznamenání - Řád Bílého dvojkříže I. třídy. Píka byl mezi osmnácti osobnostmi, které u příležitosti výročí schválení slovenské ústavy vyznamenal prezident Ivan Gašparovič.

.

Majitelům mobilů zůstane od půli roku 2005 po změně sítě číslo

Pravděpodobně od poloviny příštího roku si budou moci majitelé mobilních telefonů ponechat i po změně operátora své původní telefonní číslo. Měl by to umožnit nový zákon o elektronických komunikacích, jehož návrh schválila vláda. Zákon má vstoupit v účinnost od ledna příštího roku a pro zavedení přenositelnosti mobilních čísel obsahuje půlroční přechodné období.

Přenositelnost čísel již téměř dva roky funguje v pevných sítích. Za tu dobu byl v rámci této možnosti převeden zhruba milion čísel.

Konkurenci se nelíbí bezplatné víkendové volání Telecomu

Alternativním telekomunikačním operátorům se nelíbí nová nabídka volání o víkendech a mimo špičku bez hovorného od Českého Telecomu. Podle firem Contactel a Tele2 Telecom svými tarify Víkend a Volno zneužívá svého dominantního postavení na trhu. Tele2 proto požádala Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby služby zakázal.

Podle mluvčího Telecomu Vladana Crhy mohou s obdobnými tarify přijít i alternativní operátoři. "Záleží jen na jejich marketingové strategii," uvedl.

Telecom, podle marketingového ředitele Tele2 Lukáše Kubína dominantní operátor, opět váže měsíční paušál za pronájem linky s volným kreditem na volání. To mu zakazuje jak české, tak evropské soutěžní právo. "Brání tak dalšímu rozvoji konkurence na českém telekomunikačním trhu, a tím ve svém důsledku poškozuje českého spotřebitele," uvedl.

Nabídka je podle mluvčího Contactelu Pavla Rusého dalším v řadě případů zneužití monopolního postavení dominantním operátorem, neboť současné nastavení propojovací smlouvy znemožňuje konkurenčním operátorům přijít na trh s obdobnou nabídkou.

Telecom začal tento týden nabízet možnost volání o víkendech, svátcích a mimo špičku v pracovní dny bez hovorného. Uživatel buď musí přejít na nový tarif, který vyjde na 429 respektive 479 korun, nebo si za 99 nebo 149 korun koupit ke stávajícímu tarifu doplňkový balíček. Alternativní operátoři podobnou službu nenabízejí, protože Telecom jim účtuje propojovací poplatky za minutu a nikoliv paušálně. Od určitého objemu volání by tak na službu dopláceli.

Kolínská automobilka "loví" pracovníky

Do automobilky TPCA, kterou u Kolína staví konsorcium firem Toyota-Peugeot-Citroen, nastoupil ve středu tisící zaměstnanec. Nová továrna by do června příštího roku měla zaměstnat 3000 lidí, a bude tak největším zaměstnavatelem v regionu, oznámil ČTK mluvčí firmy Matěj Matolín.

Firma dál hledá dělníky do výroby, kterých bude potřebovat 2319. Předáci, mistři a administrativní pracovníci jsou již v plném počtu. Většina zaměstnanců je z nejbližších regionů - Kolínska, Pardubicka, Nymburska a Kutnohorska. První směna zahájí provoz v prvním čtvrtletí příštího roku, druhá směna v červnu a třetí v září 2005, kdy bude dosaženo plného stavu zaměstnanců.

Stavba automobilky TPCA je největší investicí na zelené louce v České republice. Celkové náklady dosáhnou 1,5 miliardy eur (asi 45 miliard Kč). Zahájení výroby nových aut značek Toyota, Peugeot a Citroen je plánováno na první čtvrtletí 2005. Výrobní kapacita závodu bude 300.000 aut ročně.

Policisté rozbili gang, který do Česka převáděl běžence z Asie

Policisté ve spolupráci s celníky rozbili pětičlenný gang převáděčů, který na české území vozil běžence z Asie. Uprchlíky přepravoval ze Slovenska za nelidských podmínek. V rámci akce Varan policisté v pondělí zadrželi u Slavkova u Brna a Starého Hrozenkova dva Slováky a dva Čechy, z nichž jeden je pracovníkem celní správy. Dalšího celníka, který se na převádění také podílel, dopadli ve středu v Uherském Brodě.

Čtveřici policisté zadrželi poté, co na české území převezla 26 uprchlíků tísnících se ve speciálně upravené cisterně. Policisté a celníci mají podezření, že uskutečnili celkem 22 podobných převozů, při nichž do Česka propašovali zhruba tisíc běženců.

Zadržení muži byli podle policie součástí mezinárodní organizované skupiny, která převáděla běžence ze Slovenska již delší dobu. Po pachatelích policisté pátrali dva roky. Z Česka uprchlíci většinou směřovali dále na západ, po vstupu země do EU se však pro řadu z nich stala Česká republika cílovou zemí.

Bezprostředně po skončení akce zahájilo celní ředitelství řízení o propuštění obou pracovníků ze služebního poměru. Státní zástupce navrhne vazbu všem zadrženým. Všem hrozí až deset let vězení.

Ministru Dostálovi ukradl zloděj počítač z poslanecké kanceláře

Poslaneckou kancelář Pavla Dostála v Olomouci vykradl neznámý zloděj. Z kanceláře zřejmě nezmizely žádné cennosti, ale pouze poslancův počítač. Dostál ČTK řekl, že v počítači měl celý poslanecký archiv. Podle olomoucké policejní mluvčí se pachatel do kanceláře dostal v době od úterního odpoledne do středečního rána.

Vězeňská služba zřejmě navrhne soudu propuštění Hoffmanna

Vězeňská služba zřejmě v dohledné době navrhne soudu, aby kvůli zdravotnímu stavu Karla Hoffmanna upustil od jeho trestu odnětí svobody. Soud by mohl rozhodnout v horizontu několika týdnů. Uvedla to v rozhovoru pro BBC generální ředitelka Vězeňské služby ČR Kamila Meclová.

Bývalý komunistický politik byl ke čtyřem letům vězení odsouzen za to, že na začátku invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 nařídil vypnout rozhlasové vysílání.

Odvolací soud zvýšil Bulawovi trest na čtyři roky vězení

Čtyři roky ve vězení by měl podle středečního rozsudku Krajského soudu v Ostravě strávit třicetiletý Zdeněk Bulawa. Loni v říjnu podle soudu spoluzavinil dopravní nehodu, při níž zemřeli tři policisté. Krajský soud tak o rok zpřísnil rozsudek Okresního soudu v Karviné, proti kterému se Bulawa odvolal. Zároveň krajský soud potvrdil desetiletý zákaz řízení auta. Bulawa se přiznal, že před jízdou pil a jel nepřiměřenou rychlostí.

Rozsudek okresního soudu soudce označil za příliš tolerantní a nepřiměřeně mírný. Soud ale nevyhověl ani státnímu zástupci, který požadoval změnu kvalifikace trestného činu a zvýšení trestní sazby ze současných maximálně pěti na deset let a přikláněl se k trestu při horní hranici. Bulawa naopak požadoval zproštění viny.

Znalec: Žena obžalovaná ze dvou vražd je nadprůměrně inteligentní

Jaroslava Fabiánová, která si již odpykala několik let ve vězení za smrt dvou mužů a u pražského městského soudu je nyní obžalovaná z vraždy dalších dvou, je nadprůměrně inteligentní. Trpí však poruchou osobnosti, řekl ve středu u soudu znalec psycholog Petr Weiss. "Porucha je trvalého charakteru, je neovlivnitelná, možnosti resocializace jsou velmi nepříznivé," prohlásil. Žena je podle něj nezdrženlivá, málo přizpůsobivá a v oblasti vyšších citů oploštělá. Fabiánová má proti ostatním lidem nadprůměrně vysoký potenciál agresivity - k vyvolání násilnické reakce u ní stačí slabší podněty. "Její pobyt na svobodě je rizikový," uvedl znalec, jehož posudek je důležitý k rozhodnutí, zda v případě uznání viny zvolit doživotní vězení.

Devětatřicetiletá štíhlá odbarvená blondýna se se zákonem střetla poprvé v sedmnácti letech. Tehdy jí prokázali vraždu muže ze severních Čech. Umlátila ho a ubodala k smrti. Byla za to pravomocně odsouzena k nepodmíněnému trestu. Po propuštění z vězení se nechávala příležitostně zaměstnat, většinou se však podle policie živila jako prostitutka.

Klienti tm -Travel market dostanou peníze nejdříve za půl roku

Klienti zkrachovalé cestovní kanceláře tm - Travel Market, kteří neodletěli na zaplacené pobyty, dostanou peníze z pojištění nejdříve za půl roku. "Ze zákona platí šestiměsíční lhůta na nahlášení pojistné události," řekla ČTK mluvčí České podnikatelské pojišťovny Tereza Fricová s tím, že bylo prodáno více než 400 neuskutečněných zájezdů.

Zkrachovalá liberecká cestovní kancelář tm - Travel Market zanechala v Bulharsku stovky klientů. Všechny klienty, kteří se měli vrátit v pondělí, již pojišťovna dopravila domů. V Bulharsku ale nadále zůstává 319 klientů s pozdějším návratem. O tom, zda se do ČR vrátí dříve, či řádně dokončí svůj zaplacený pobyt ve sjednaném termínu, zatím pojišťovna stále jedná.

Dofek a Amler už nejsou stíháni za korupci na Viktorce

Předseda komise delegátů Českomoravského fotbalového svazu Ladislav Dofek a rozhodčí Evžen Amler, Milan Šedivý a Miroslav Liba už nejsou stíháni v souvislosti s korupční kauzou fotbalového klubu Viktorie Žižkov. "Nejsou tam taková zjištění, aby umožnila tento postup policie. Stíhání jsem proto zrušil," řekl ČTK státní zástupce Petr Cibulka. Nevyloučil ale, že by v budoucnu mohla být stíhání obnovena.

Policie před měsícem obvinila v souvislosti s Viktorkou 17 lidí, hlavním obviněným je sportovní ředitel klubu Ivan Horník. Proti stíhání si stejně jako ostatní stěžoval, žalobce však v jeho případě dosud nerozhodl.

Nevyřešena je také ještě stížnost rozhodčího Ladislava Míky. Pokračuje stíhání delegátů Otakara Draštíka, Adolfa Růžičky a Jiřího Vlčka a rozhodčích Marcela Hábla, Igora Gulajeva, Zdeňka Lukese, Pavla Poledníka, Zbyňka Pustky, Ladislava Talpy a Karla Vidláka. "V těchto případech jsem stížnosti proti obvinění zamítl," uvedl Cibulka. Sedmnáctým stíhaným je rozhodčí a plzeňský policista Vladimír Pastyřík, jehož vyšetřování převzala Inspekce ministra vnitra a plzeňský státní zástupce. Také on si podal proti obvinění stížnost.

Vyšetřování korupce v českém fotbalu zasáhlo deset klubů. Státní zastupitelství prošetřují prvoligové celky Slovácko, Teplice, Spartu, Jablonec, Liberec a Opavu, druholigové Žižkov, Most, Xaverov a třetiligový HFK Olomouc. Obvinění dosud padla za prvoligové zápasy Slovácka, Viktorie a Opavy a druholigových Vítkovic. Svaz zatím potrestal za uplácení rozhodčích pouze Slovácko. Před novým ročníkem první ligy mu odebral 12 bodů a udělil mu půlmilionovou pokutu.

Nejvyšší soud zrušil Kopalovi trest za pomluvu soudce Šídla

Nejvyšší soud dnes zrušil rozsudky, jimiž byl loni pravicový extremista Jan Kopal potrestán ke 300 hodinám veřejně-prospěšných prací za pomluvu soudce Rudolfa Šídla z Obvodního soudu pro Prahu 7. Kopal se o soudci hanlivě vyjádřil v dopisech, které adresoval jeho nadřízenému. Nejvyšší soud dospěl k závěru, že se Kopal nedopustil trestného činu pomluvy.

"Výroky v dopisech lze hodnotit tak, že jsou formulovány příkře, hrubě, nevybíravě, a dokonce i neslušně. Jde ale jen o nevhodnou formou vyjádřená hodnocení, a ne o faktická tvrzení," řekl v odůvodnění rozsudku soudce Petr Hrachovec.

Do sporu se Kopal se Šídlem dostal vícekrát. Vše vyvrcholilo na podzim 2001, kdy napsal dva dopisy, jež zaslal soudcovu nadřízenému. V nich žádal vyloučení Šídla ze soudcovského stavu s tím, že tento soudce je specialistou na politické procesy, bývalým vojenským prokurátorem a kovaným soudruhem, který vyrábí soudní zmetky s rukopisem bolševiků z 50. let.

Meziříčská radnice nevydá povolení k odstřelu záhadné šelmy

Radnice ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku nepovolí odstřel záhadné šelmy, patrně pumy americké, která se údajně podle některých svědků pohybuje na Vsetínsku. Úředníci tak nebudou následovat své kolegy ze Vsetína, kteří takové povolení vydali počátkem tohoto týdne. ČTK to sdělil mluvčí radnice Josef Beneš.

"Naše kompetence jsou v tomto směru velmi omezené," vysvětlila pracovnice odboru životního prostředí Zuzana Vaculčíková. Zákony o myslivosti a o ochraně přírody podle ní připouštějí pouze možnost odlovu volně žijících druhů živočichů, které se v tuzemsku přirozeně vyskytují. Odstřel nebo odchyt pumy tak nelze podle těchto právních norem povolit.

Radnice svůj postup konzultovala také se zlínským krajským úřadem. Jeho pracovníci zkoumají hodnověrnost důkazů o výskytu záhadného zvířete a celou situaci monitoruje. "Na trase údajného pohybu velké kočkovité šelmy ale nebyly nalezeny zbytky její potravy, jenom dvě uhynulé srny, které ovšem nejevily známky potrhání," upřesnila pracovnice radnice s tím, že výpovědi svědků se dosti rozcházejí. Podle ní tedy není jisté, o jaké zvíře vlastně jde, zda může být nebezpečné, či nikoli, případně zda nejde o zákonem chráněného rysa ostrovida nebo kočku divokou.

Vlašim otevře v rámci evropského svátku nepřístupné památky

Obyvatelé a návštěvníci Vlašimi na Benešovsku budou mít 11. září výjimečnou příležitost prohlédnout si řadu památek, které jsou jinak nepřístupné. V rámci Dnů evropského dědictví se jim v zámeckém parku otevře například Čínský pavilon, Starý hrad nebo Vlašimská brána, informoval ČTK Petr Zapletal ze sdružení Podblanickem.

Za pomoci osla a koz usilovali Penc a Bok o schůzku s premiérem

Se jmenováním premiéra Stanislava Grosse nesouhlasí některé osobnosti spojené s někdejším protikomunistickým undergroundovým hnutím. Hladovku na podporu požadavku na Grossovo odstoupení už deset dní drží publicista John Bok, stejný požadavek před měsícem vznesli v otevřeném dopise básník Ivan M. Jirous a Stanislav Penc. Bok a Penc přišli ve středu před Úřad vlády a chtěli se s premiérem setkat. Doprovázeli je tři kozli a osel.

Před Úřadem vlády osel Bíba a kozli Matěj, Parcifal a Legolas okusili jehličí okrasných dřevin a dostali kbelík s vodou. Penc se marně pokoušel telefonicky z vrátnice domluvit schůzku s premiérem.

Penc přečetl svůj a Jirousův dopis, který napsali premiérovi poté, co policisté zasáhli proti festivalu technohudby CzechTek u Boněnova na Tachovsku. V textu žádají premiéra, aby rezignoval on i policisté, kteří se na zásahu podíleli.

Podzim se blíží, ptáci se vydávají do teplých krajů

Podzim se kvapem blíží a svědčí o tom nejen začátek školního roku. Konec léta již zaznamenávají i ornitologové, kteří pozorují tah ptáků do teplých krajin. Ze střední Moravy již odletěli rorýsi obecní, kteří ochlazení vytuší nejdříve.

"Rorýsi jsou pryč a to je neklamná známka blížícího se podzimu. Postupně začnou mizet i hmyzožraví ptáci, protože jim ubývá potravy. Některé vlaštovky či jiřičky se již vydaly na cestu, další je budou postupně následovat," řekl prezident Moravského ornitologického spolku v Přerově Jiří Šafránek.

V těchto dnech přes naše území přelétávají také ptáci ze skupiny bahňáků, kteří hnízdí na severu Evropy. Řada z nich se na tahu do Afriky nyní zastavuje například na rybnících v Tovačově na Přerovsku.

"Tato doba je ideální k pozorování ptáků ze skupiny bahňáků, tedy čejek chocholatých, bekasin otavních a mnoha druhů vodoušů, jespáků a kulíků. Pravidelně se objevují také elegantní volavky bílé a rybáci, kteří jsou skutečnými mistry vzdušné akrobacie," doplnil Šafránek. Podle něj se tak naskýtá skvělá příležitost k ojedinělým pozorováním a nezapomenutelným zážitkům.

Mniši v klášteře Nový Dvůr vyrábějí hořčici a balí čaje

Mniši, kteří žijí v nově vybudovaném klášteře Nový Dvůr nedaleko Teplé na Karlovarsku, se živí výrobou hořčice a balením čajů, chovají krávy a ovce a zpracovávají dřevo z lesů. "Je předpoklad, že se jim podaří splnit podmínku řádu, podle níž musí být klášter do tří let po založení soběstačný," řekl ve středu novinářům Václav Maršík ze stavebního odboru plzeňského biskupství.

Trapistický klášter byl založen v roce 2002, stavba je nyní téměř dokončena. Jde o první trapistický klášter na území Česka. Vznikl přebudováním bývalého dvora premonstrátů kláštera v Teplé a pozdějšího státního statku. Tři křídla jsou úplně nová včetně kostela, pouze barokní křídlo je zrekonstruováno. Zatím v klášteře žije 15 mnichů, ale může jich v něm bydlet až 40.

"Je to unikátní stavba. Od konce 14. století je to vlastně první nový klášter, který se postavil na území České republiky," uvedl plzeňský architekt Jan Soukup. Na přestavbě se podílel společně s londýnským architektem Johnem Pawsonem. Náklady činily asi 180 milionů korun. Hradili je sponzoři a částečně i mateřský francouzský klášter v Sept-Fons.

Nový kostel v klášteře vysvětí plzeňský biskup František Radkovský ve čtvrtek. Slavnosti se má zúčastnit i pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk, lyonský kardinál Philippe Barbarin, řada biskupů, kněží a věřících z Česka, Francie, Německa a dalších zemí. Očekává se až 2000 hostů.

Myšlenka založit trapistický klášter v Čechách vznikla ve Francii poté, co do trapistického kláštera v Sept-Fons přišlo v roce 1992 několik českých noviců. Opat francouzského kláštera Patrick Olive pak mnichy vyslal, aby našli v Čechách vhodné místo k založení nového kláštera. Po dlouhém hledání našli toto téměř opuštěné místo nedaleko Teplé na Karlovarsku. Museli tam vybudovat celou infrastrukturu - od rozvodů vody, elektřiny, komunikací až po čistírnu odpadních vod či záložní zdroj energie.

Přírodní bludiště se představí návštěvníkům Brandýského mámení

Zelený labyrint, který vzniká na louce pod pomníkem Jana Amose Komenského v Brandýse nad Orlicí, budou moci o víkendu poprvé obdivovat návštěvníci třetího ročníku festivalu Brandýské mámení. Na bloudění v něm si však budou muset ještě počkat.

"Malé habry již sice naznačují, jak bude přírodní labyrint za několik let vypadat. Zatím ale nechceme, aby si jej lidé procházeli, neboť se bojíme poškození stromků," řekl Ivan Truhlička, předseda sdružení Brandýs ve světě, z jehož popudu bludiště vzniká.

Dvoudenní festival má podpořit právě myšlenku budování bludiště, které reflektuje pobyt J. A. Komenského v Brandýse nad Orlicí a připomíná jeho dílo Labyrint světa a ráj srdce, který napsal právě tam.

Přírodní labyrint začal na ploše zhruba 1000 metrů čtverečních vznikat v roce 2002, loni v září jej jeho tvůrci osázeli malými habry. Bludiště bude mít tvar zeměkoule, po jejíchž polednících a rovnoběžkách budou moci návštěvníci bloudit celé hodiny. Ve středu bude výtvarný objekt symbolizující ráj srdce. Stěny bludiště bude tvořit asi 2,5 metru vysoký živý plot, který budou odborníci tvarovat pět až sedm let.

Svůj habr tu má například prezident Václav Klaus, olympionička Dana Zátopková, šestinásobný vítěz Rallye Paříž-Dakar Karel Loprais, zpěvačka Věra Martinová či desetibojaři Tomáš Dvořák a čerstvý olympijský vítěz Roman Šebrle," řekl Truhlička.

Sport:

Trenér fotbalové reprezentace Karel Brückner povolal do přípravy na zahajovací zápas světové kvalifikace proti Nizozemsku záložníka Slavie Praha Patrika Gedeona. Devětadvacetiletý fotbalista dostal pozvánku k dnešnímu srazu poté, co se národnímu týmu rozpadla středová řada. Kvůli zdravotním potížím nemá Brückner k dispozici kapitána Pavla Nedvěda ani Tomáše Galáska, fit nepřijel z CSKA Moskva ani Jiří Jarošík, který na dvacáté místo v kádru připadal v úvahu. Gedeon naopak po vleklém svalovém zranění nedávno opustil marodku, v pondělní dohrávce s Brnem poprvé v tomto ligovém ročníku nastoupil a prvním gólem nasměroval Slavii k vítězství 3:0. Gedeon má za sebou tři reprezentační starty v přípravných zápasech, do celého utkání zasáhl však jen v tom posledním proti Turecku vloni v dubnu. Půlhodinovou zkušenost má ale i z loňského vítězného zápasu na hřišti tehdejších mistrů Evropy Francouzů. Zápas s Nizozemskem se bude hrát 8. září v Amsterdamu.

V desítce nejlepších fotbalových týmů v žebříčku FIFA nedošlo k žádným změnám, a tak české reprezentaci i po měsíci patří stále páté místo. Suverénními lídry jsou brazilští mistři světa před Francií, Španělskem a Argentinou. Nejbližší soupeři Brücknerova výběru Nizozemci figurují na šesté pozici.

Výhradně s hokejisty českých klubů si musí vystačit kouč národního výběru do 20 let Alois Hadamczik na turnaji čtyř zemí, který se od pátku do neděle uskuteční ve čtyřech městech na severní Moravě. Českým reprezentantům budou postupně vzdorovat vrstevníci ze Švédska, Finska a Ruska. Za Atlantik Hadamczikovi odletělo minimálně osm hráčů, kteří by mohli tvořit páteř mužstva na lednovém mistrovství světa. "Je to škoda, že nemůžeme poskládat nejsilnější tým, ale nic s tím nenaděláme," prohlásil Hadamczik. Testem zámořských adeptů reprezentačního dresu byl před nedávnem turnaj v německém Füssenu, teď se národní mužstvo musí obejít bez nich. "Na druhou stranu tu máme to nejlepší z tuzemska. Věřím, že tito hráči budou chtít dokázat, že do kádru patří," dodal Hadamczik. Jeho tým turnaj zahájí pátečním utkáním proti Švédsku v Karviné.

Jiří Novák a Radek Štěpánek poskytli během svého zápasu na tenisovém US Open první pomoc jednomu z chlapců, kteří podávají míčky. Třináctiletý klučina omdlel z vedra a velmi vysoké vlhkosti během prvním setu, když byl stav mezi českými reprezentanty 5:5. "Takových dvacet třicet sekund se vůbec nehýbal. Všichni byli vystrašení," cituje Nováka agentura AP. Když chlapec chytal ve výskoku míček, spadl z ničeho nic bezvládně na kurt. Novák za ním vyběhl z druhé strany dvorce a společně se Štěpánkem a dalšími sběrači mu zvedli nohy. Hoch brzy nabyl vědomí a hned byl i schopen se napít vody. Ve chvíli, kdy k mladému Američanovi přiběhli lékaři, cítil se už mnohem lépe a chtěl na kurtu zůstat, aby se mohl věnovat své práci. Nakonec si odešel odpočinout, ale podle mluvčího tenisové asociace USA se ještě během pondělního večera k ostatním podávačům míčků mohl vrátit. Novák po nepříjemném incidentu vyhrál nad Štěpánkem další dva gamy a nakonec svého kamaráda porazil na Grand Slamu v New Yorku 3:0 na sety.

Tenista Tomáš Zíb vypadl z grandslamového turnaje US Open v New Yorku v prvním kole. Český hráč, který do hlavní soutěže prošel z kvalifikace, nestačil na sedmého nasazeného Španěla Juana Carlose Ferrera a prohrál po pětisetové bitvě.

Počasí:

S počátkem školního roku přichází do Česka babí léto s teplotami kolem 25 stupňů Celsia a podzimním sluncem. Podle předpovědí meteorologů by mělo být září nadprůměrně teplé. Příjemný by měl být už nadcházející víkend. Od čtvrtka bude podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu ovlivňovat počasí v Evropě oblast vyššího tlaku, což se v Česku projeví přílivem teplého vzduchu od jihozápadu.

Už ve čtvrtek tak má být jasno s místními mlhami po ránu. Odpoledne teploty dosáhnou až 25 stupňů Celsia. Také v pátek bude slunečno s obdobnými teplotami. Sobota přinese místy přeháňky, ale výrazně se neochladí.

Září bude deštivé průměrně, teplotami ale překoná obvyklé hodnoty. Češi si tak budou moct nahradit letošní poměrně studený červen a červenec.

Podle meteorologů se počasí po loňském extrémně teplém a suchém létu vrátilo k normálu. První půlka prázdnin byla sice v porovnání s minulou sezonou studená, v srpnu ale přišlo pravé letní počasí.

Nejteplejším dnem letošního roku byl 12. srpen, kdy teploty na západě Čech dosáhly 33 stupňů Celsia, v Praze meteorologové ten den odpoledne naměřili 31,4 stupně Celsia. Naopak 13. červenec byl na jihu Čech nejchladnější za posledních čtyřiadvacet let. Meteorologové tehdy v Kocelovicích u Blatné na Strakonicku naměřili odpoledne pouze 13,7 stupně Celsia.

01-09-2004