Denní souhrn zpráv Zprávy

25-04-2009

Pochod radikálů v Krupce se obešel bez vážných incidentů

Pochod krajní pravice v severočeské Krupce se nakonec obešel bez závažnějších incidentů a bez zranění. Akce se zúčastnila asi stovka příznivců extremistické Dělnické strany (DS). Přes několik napjatých momentů nakonec policejní těžkooděnci zabránili střetům radikálů s Romy z místního sídliště. Akci doprovázela přísná bezpečnostní opatření, v Krupce hlídalo na 300 policistů. Na místo přijel i odstupující ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb.

První konflikt hrozil vybuchnout hned na začátku, když extremisté napochodovali do místního sídliště obývaného převážně Romy, a dva romští mladíci do skupiny radikálů hodili železnou tyč a pivní půllitr. Policejní těžkooděnci ale střetu stran zabránili. Druhý incident nastal po skončení akce Dělnické strany. Na krajní pravičáky pochodující k nádraží se pokusila zaútočit dvacítka anarchistů. Ani ty policie k radikálům nepustila, k jejich zastavení použila i výbušky. Romové, kteří na extremisty házeli předměty, budou zřejmě obviněni. Dvacetiletý romský mladík a jeho o dva roky starší bratr jsou podezřelí z útoku na veřejného činitele a pokusu o ublížení na zdraví. Po prvním incidentu nakonec přívrženci Dělnické strany uspořádali shromáždění u místního obchodního centra. Romům, kteří celé dopoledne přijížděli podpořit Romy z Krupky, zabavila policie na 20 předmětů sloužících jako zbraně, například baseballové pálky, kladivo, teleskopický obušek nebo mačetu. Kocáb přes výzvy radikálů na jejich mítink nepřišel a zůstal v sídlišti s Romy, které také po prvním konfliktu uklidňoval. "Mně jde o to, aby nedošlo ke střetu. To je strašně důležité teď v tento moment... to by potom eskalovalo a byla by z toho taková pouliční guerillová válka, to si prostě nemůžeme dovolit," řekl ČTK Kocáb, který považuje za důležité, aby u takové akce extremistů v současnosti byl i člen vlády. Narážel tím na nynější vyhrocenou situaci nejen v severních Čechách, ale také po útoku žhářů na romskou rodinu na Opavsku. Ministr také o akci v pondělí předloží zprávu vládě. Krajní pravice odůvodňovala demonstraci tím, že o ni požádali místní. Ty prý napadají Romové po podobném pochodu Dělnické strany minulou sobotu. Další shromáždění DS se podle Kotába chystá za tři týdny v neurčeném severočeském městě. Už 1. května se ale extremisté sejdou v Brně.

Langer v Právu: V boji proti extremismu mají klíčovou roli Romové

Boj proti extremismu nemůže být úspěšný, pokud si Romové neuvědomí, že v něm mají klíčovou roli, uvedl odstupující ministr vnitra Ivan Langer (ODS) v rozhovoru pro deník Právo. Nová strategie boje proti extremismu, kterou má představit vláda premiéra v demisi Mirka Topolánka (ODS), bude totiž podle Langera více než předtím klást důraz na odpovědnost každého občana. "Ten boj nemůže být úspěšný, aniž by si například Romové, proti kterým je v poslední době extremismus vyhrocen, uvědomili svou klíčovou roli," prohlásil v rozhovoru Langer. Dodal, že pokud jsou lidé, kteří chodí každý den do práce a přemýšlejí, jak vydělat peníze, aby se mohli uživit oni i jejich děti, konfrontováni s lidmi, kteří nepracují a postavili na tom dokonce celý svůj život, nelze se divit, že mohou podlehnout "lákavému řešení". Langer řekl, že vláda se v boji proti extremismu nemůže zaměřit pouze na důsledky, ale musí se více věnovat příčinám tohoto problému. "Extremismus má živnou půdu v nevědomí, nedostatečné informovanosti a z toho plynoucího předkládání jednoduchých řešení," uvedl pro Právo odstupující ministr. Podstata nové strategie je podle něj více než předtím postavena na prevenci, větší míře informovanosti a vzdělávání zaměřeného na policii, samosprávu, školy i širokou veřejnost a více než předtím bude klást i důraz na odpovědnost každého občana. Nová strategie boje s extremismem by měla být přijata za dva týdny na posledním zasedání nynější vlády.

Šéf Ku Klux Klanu v Praze nepřednášel, po zatčení odjel předčasně

Bývalý vůdce rasistického hnutí Ku Klux Klan David Duke předčasně opustil Českou republiku. Američan přijel do Česka přednášet, policisté ho však v pátek nedlouho po příjezdu zatkli a obvinili z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv. Pozdě v noci jej propustili a cizinecká policie mu uložila, aby do sobotní půlnoci zemi opustil. Podle internetových stránek věnovaných jeho návštěvě už se tak stalo.

Devětapadesátiletý Duke tedy neměl ani jedinou ze tří plánovaných přednášek. Do Česka jej pozval Filip Vávra spojovaný s neonacistickým Národním odporem. Podle webových stránek věnovaných jeho návštěvě zde měl i propagovat svou knihu Moje Probuzení. Kvůli pasážím z ní jej policisté zadrželi a strávil několik hodin u výslechu na policejní služebně. Pražský policejní mluvčí Ján Mikulovský ČTK řekl, že státní zástupce nakonec nenavrhl uvalit vazbu, neboť sazba trestného činu, z něhož Duka policie obvinila, je nízká. Za popírání holokaustu mu hrozí nejvýše tři roky vězení. Podle Vávry Duka policejní postup šokoval: "Nikdy se mu tohle v Evropě nestalo," řekl. Krajní pravice chce na protest proti policejnímu zásahu vůči Dukovi v neděli demonstrovat před ministerstvem vnitra. Postup policie ale už schválil například odstupující ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb. Dukovi advokáti postup policie zpochybňují. Duke měl vystoupit v ČR na třech přednáškách. První na půdě Univerzity Karlovy nakonec univerzita nepovolila. Další přednášky se měly podle internetových stránek věnovaných jeho návštěvě uskutečnit v sobotu v centru hlavního města a v neděli v Brně.

Kuchtová požádala o přezkoumání svého vyloučení ze SZ,chce zůstat

Bývalá první místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová požádala, aby Strana zelených ještě jednou posoudila, zda byl návrh na její vyloučení odůvodněný. Republiková rada zelených ji s Martinem Čáslavkou a poslankyněmi Věrou Jakubkovou a Olgou Zubovou ze strany vyloučila počátkem března kvůli založení vnitrostranické frakce. Kuchtová s Čáslavkou nyní chtějí, aby vše znovu posoudil rozhodčí a smírčí orgán strany. V pondělí návrh probere revizní komise SZ, nominovat by měla svého zástupce do smírčího týmu. "Pro mne je ta strana důležitá, nechci se nechat otrávit nějakým (předsedou Martinem) Bursíkem. Cítím, že můžu věci ovlivňovat, chci zůstat," řekla Kuchtová ČTK. Do smírčího řízení jde spolu s Čáslavkou. Jakubková nechce v politice po rozpuštění sněmovny pokračovat, Zubová vstoupila do odštěpenecké Demokratické strany zelených. Obě hlasovaly při březnové schůzi sněmovny s opozicí pro vyslovení nedůvěry vládě, což vedlo k pádu koaličního kabinetu ODS, KDU-ČSL a SZ a vládní krizi. Kuchtová nyní uvažuje o kandidatuře v předčasných sněmovních volbách, vzhledem k poměrům v republikové radě, která kandidátky schvaluje, ale nemá velké šance na zařazení na listiny SZ.

Tlustý a Schwippel se chystají na Konvent Libertas do Říma

Poslanci a bývalí členové ODS Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel se zúčastní 1. května celoevropského setkání kandidátů do voleb do Evropského parlamentu za hnutí Libertas.cz, takzvaného Konventu. V pátek se oba setkali se zakladatelem hnutí a odpůrcem lisabonské smlouvy Irem Declanem Ganleyem v blízkosti Pražského hradu. Schwippel i Tlustý řekli, že s Ganleyem hovořili o strategii hnutí před volbami. Volby do Evropského parlamentu se ukuteční 5. a 6. června.

Vláda v demisi posoudí zahrádkářský zákon

Vláda v demisi vedená Mirkem Topolánkem (ODS) na jednom ze svých posledních zasedání vlády posoudí mimo jiné poslanecký návrh zahrádkářského zákona. V letošních jarních dnech ho předložila skupina poslanců sociální demokracie a KSČM, podepsal se pod něj i předseda klubu zelených Přemysl Rabas. Zahrádkaření dosud v ČR neupravuje žádný zákon, autoři se inspirovali v sousedním Německu. Bez ohledu na stanovisko vlády o předloze rozhodne parlament. Podle místopředsedy zemědělského výboru a jednoho z předkladatelů Pavla Kováčika (KSČM) se zákon připravoval řadu let i ve spolupráci s právníky Českého zahrádkářského svazu. "Jde o to, aby zahrádkářské hnutí cítilo nějakou podporu, nejen slovní, ale i vyjádřenou nějakou legislativní normou," zdůraznil. Návrh zákona například určuje, že zahrádkářskou činností je zájmová činnost provozovaná na zahrádce v zahrádkové osadě. Zahrnuje pěstování ovocných stromů, zeleniny, květin, zpracování plodů pro vlastní spotřebu a pěstování okrasných dřevin a rostlin. Návrh také upravuje podmínky pro zřízení zahrádkové osady. Zřizovatel musí požádat podle stavebního zákona o vydání územního rozhodnutí. K žádosti bude muset přiložit kromě dokumentace například návrh osadního řádu. Sněmovna v minulosti nejen pro tuto oblast zřídila zvláštní podvýbor. Jeho celý název zní podvýbor pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství. Předkladatelé návrhu zákona odhadují, že zahrádkaření se v tuzemsku věnuje milion až milion a půl lidí. Příznivce zahrádkaření sdružuje v tuzemsku Český zahrádkářský svaz. Na svých webových stránkách uvádí, že sdružuje celkem 170.000 občanů České republiky. Je také členem Evropské ligy zahrádkářů, která sdružuje 3,5 milionu lidí.

Na opravy Osvětimi navrhuje Parkanová přispět dvěma miliony korun

Česká republika zřejmě zareaguje na prosby Polska o finanční pomoc při záchraně rozpadajících se budov nechvalně známého bývalého nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Vláda v pondělí na žádost ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL) projedná poskytnutí peněžního daru na záchranu Památníku Osvětim - Březinka. Parkanová řekla, že navrhuje příspěvek ve výši dvou milionů korun. Náklady na záchranu muzea Varšava odhaduje na 100 milionů eur (2,7 miliardy korun).

Týden.cz: Brožová si stěžuje na přesun případu soudce Kučery

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová podala v pátek stížnost k Ústavnímu soudu proti rozhodnutí soudců Nejvyššího soudu, že má její kárnou žalobu na soudce Pavla Kučeru řešit Vrchní soud v Praze namísto Olomouce. Informoval o tom server Týden.cz. Kárnou žalobu na Kučeru Brožová podala kvůli jeho působení v údajné korupční kauze lidoveckého předsedy Jiřího Čunka. O tom, že se obžalovaný místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera bude zpovídat u Vrchního soudu v Praze, k němuž jeho případ ze zákona nepatří, rozhodl senát Nejvyššího soudu minulý týden. Podle Brožové však musí být delegace, neboli přesun případu výjimečným postupem. "Důvody, které k delegaci vedou, musí být zřetelné, zřejmé a nepochybné," uvedla. Podle ní z rozsudku jasně nevyplývá, proč by olomoucký soud nemohl Kučeru soudit.

Armáda plánuje dvojnásobně zvýšit počet vojenských kaplanů

Armáda chce dvojnásobně navýšit počet vojenských kaplanů. V současné době jich slouží 19 a česká armáda plánuje do roku 2011 rozšířit jejich řady na 40 duchovních. Souvisí to s tím, že za 11 let působení v armádě se jejich práce ukázala jako velmi potřebná, řekl ČTK hlavní kaplan českého vojska Jan Kozler. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek v současné době vyjednává se zástupci zhruba 12 církví o dalších podmínkách. "Armáda si ověřila, že vojenský kaplan je smysluplná záležitost. Nyní si specifikovala úkoly, které chce duchovní službě zadat," uvedl Kozler. Duchovní služba byla v československé armádě přerušena po druhé světové válce. Kaplani musí absolvovat stejný výcvik jako ostatní vojáci. Měli by navíc ovládat i krizovou komunikaci a zdravotní pomoc. "Dvacet kaplanů by mělo být katolíků. Duchovní služba v armádě prokázala nejen svoji životaschopnost... Počítá se s tím, že zde budou i jáhni, kteří budou vysláni do misí," doplnil brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Vojáci jsou podle něj vystaveni velkému tlaku a často si kladou otázky spojené s cenou svého lidství a života. "Od vojenských kaplanů na to slyší odpověď," uvedl Cikrle. V kaplanovi nacházejí podle něj důvěrníka, který je vyslechne, poradí a mohou mu svěřit své osobní problémy.

ČSÚ: Za jedenáct let klesl počet dětí na ZŠ o čtvrtinu

Za jedenáct let klesl počet dětí na základních školách o víc než čtvrtinu. Vyplývá to ze statistik, které tento týden zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Kromě nižší porodnosti za to může také častější odchod žáků na víceletá gymnázia, četnější je také odložený nástup do první třídy. Nižší je kvůli tomu i počet dětí ve třídě, do jedné chodí průměrně dvacet dětí. Zatímco v roce 1996 navštěvovalo české základní školy více než 1,1 milionu dětí, v minulém školním roce jich bylo 813 tisíc. Jejich počet tak klesl o 26 procent. Žáků základních škol odcházejících na víceletá gymnázia je podle zprávy ČSÚ zhruba o dvě procenta víc než v předchozí dekádě. Více je také dětí, které nastupují do školy později, tedy až v sedmi letech. "Mají odloženou povinnou školní docházku převážně na doporučení lékaře, logopeda či o toto požádali rodiče z výchovných důvodů," konstatuje statistika. Zatímco v roce 1996 nastupovalo do školy 18 procent sedmiletých dětí, loni už jich bylo přes 23 procent. Menší naplněnost proto hlásí i školy, do jedné chodí průměrně o 42 dětí méně než před deseti lety. To je pokles zhruba o dvě třídy. Na jednoho učitele tak v současnosti připadá necelých patnáct žáků.

Ztroskotání ve snu malířky Toyen se na sobotní aukci neprodalo

Obraz malířky Toyen nazvaný Ztroskotání ve snu se na aukci v Praze neprodal. Vyvolávací cena činila 16 milionů korun, v sále ani na telefonu ale o dražený obraz nikdo neprojevil zájem. V krátké době to bylo již druhé dílo Toyen prodávané za vysokou cenu. Před měsícem ovšem obraz s názvem Spící našel nového majitele, jenž za něj zaplatil 20 milionů korun. Ztroskotání ve snu tak zůstává současnému majiteli. Aukční rekord drží od října 2007 František Kupka se svým dílem Élevation (Výšky) IV, které se prodalo za 22,1 milionu korun; s aukční přirážkou za něj kupec zaplatil 23,2 milionu.

Festival Slunce ve Strážnici nabídne i letos mix folku a rocku

Desátý ročník hudebního Festivalu Slunce ve Strážnici letos opět nabídne dvoudenní mix folku a rocku. Hlavní hvězdou programu bude britský zpěvák Ray Wilson, který v minulosti spolupracoval se skupinou Genesis. Ve folkové části festivalu se představí skupiny Kamelot, Bratři Ebenové, nebo Žalman a spol. Další účinkující jsou v jednání, přesný program bude znám v polovině června, sdělil pořadatel akce Pavel Kopřiva. Dvoudenní festival začíná 18. července.

Skladatel Jiří Šlitr má v Rychnově druhou pamětní desku

Hudební skladatel a spoluzakladatel divadla Semafor Jiří Šlitr má v Rychnově nad Kněžnou druhou pamětní desku. Je v přísálí kina, v němž se konají hudební a divadelní festivaly Šlitrovo jaro. Dříve instalovaná deska se nachází v aule rychnovského gymnázia, kde Šlitr studoval. ČTK to řekl pořadatel Šlitrova jara Jan Tydlitát. Šlitr by měl mít v Rychnově ještě třetí desku, a to na domě, kde Šlitrovi bydleli. Deska byla odhalena na jaře 2003 při desátém ročníku Šlitrova jara, ale krátce nato musela být kvůli špatnému stavu fasády na domě sňata. Nyní se čeká, až majitelé domu fasádu opraví. Připomínkou na Šlitrův pobyt v Rychnově je ještě jeho busta v parku před gymnáziem. Spoluzakladatel pražského divadla Semafor Jiří Šlitr se narodil v roce 1924 v Zálesní Lhotě na Semilsku, zemřel v prosinci 1969 v Praze. V Rychnově nad Kněžnou Šlitr strávil studentská léta. Na rychnovském reálném gymnáziu v roce 1943 maturoval.

Díky pěknému počasí zpestřil bitvu o Brno přelet messerschmittu

Ukázku bitvy u Ořechova, která na sklonku druhé světové války umožnila osvobození Brna, letos poprvé ve dvanáctileté historii vzpomínkové akce zpestřil přelet německého letounu Messerschmitt Me-109. Umožnilo to ideální slunečné počasí a díky této letecké podpoře k osvobození téměř nedošlo, řekl v nadsázce jeden z tvůrců akce Dan Urbánek. Bitva skoro 300 nadšenců v historických uniformách přilákala do okolí Ořechova více než dva tisíce diváků.

V nové sezoně odkryje Český ráj své třinácté komnaty

Odkrytí míst, kam se lidé běžně nedostanou, bude největší novinkou letošní rekreační sezony v Českém ráji. Ta odstartovala v sobotu dopoledne dobrodružnou cestou z Rovenska pod Troskami do Radvánovic. Své "třinácté" komnaty ukážou turistům v červenci a v srpnu hrady a zámky, muzea nebo řemeslnické dílny. ČTK to řekla vedoucí odboru cestovního ruchu na turnovské radnici Eliška Gruberová. "Něco zajímavého a neobvyklého čeká na návštěvníky Českého ráje během letních prázdnin každý den. Neobvyklé atrakce připravilo pro turisty Sdružení Český ráj se svými partnery z oblasti cestovního ruchu," konstatovala Gruberová.

Lachtanům už se napouštějí nové bazény, nastěhují se za měsíc

V trojské zoologické zahradě finišují práce na nové expozici lachtanů. Zvířecí miláčci pražského publika se nastěhují do imitace scenérie mořského břehu. Minulý týden zahrada zkušebně napustila velký bazén, vnitřní bazén v zázemí se slanou vodou se napouští tento týden. Další zkoušku venkovní nádrže zahrada provede 4. května, informuje web zoo. Slavnostní otevření expozice za 39 milionů korun má zoo naplánované na 23. května. Nová expozice nabídne návštěvnickou tribunu pro 260 sedících diváků a chovatelské zázemí pro oblíbenou lachtaní rodinu včetně potomků slavného Gastona.

V Jihlavské zoo otevřeli medvědí expozici Malay medan

Dlouhé fronty návštěvníků čekaly u vchodů do jihlavské zoologické zahrady, stovky lidí sem přilákalo nejen krásné počasí, ale hlavně otevření nové expozice malajských medvědů - Malay medan. Slevu ke vstupu měli návštěvníci s plyšovými medvědy, i ti, co přinesli ke Dni Země vysloužilý elektrospotřebič, a to odbavení zdržovalo. Konal se také pokus o medvědí rekord a zábavný program. Za novou expozici zaplatil jihlavský magistrát 20 milionů korun. Architekt Jaroslav Huňáček pro medvědy ve stráni vytvořil velkou skalní expozici s proudící vodou a průrvami. Na jejím místě stála vůbec nejstarší stavba někdejšího zookoutku. "Nová expozice má dvojnásobnou plochu a hlavně nabízí medvědům velké množství aktivit: je tam tekoucí voda, bazén, ve kterém se mohou vykoupat, je tam spousta prolézaček... ti medvědi se tam zabaví, určitě se jim tam bude líbit," řekl ČTK zoolog zahrady Aleš Toman.

ČHMÚ: Suché počasí a silný vítr výrazně zvyšují nebezpečí požárů

Meteorologové varují před nebezpečím požárů, které hrozí kvůli teplému a suchému počasí a od nedělního večera i silnému větru. Podle výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), platí vysoký stupeň nebezpečí až do úterního večera pro kraje Vysočina, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský. Nejvyšší stupeň nebezpečí vzniku požárů je na Znojemsku, Břeclavsku a Brněnsku v Jihomoravském kraji a na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Výstražnou informaci vydal ČHMÚ už v pátek, v sobotu varoval také před zesilujícím jihovýchodním větrem, který situaci ještě zhorší. Od nedělního večera bude postupně vát na východní polovině území, na Českomoravské vrchovině a na horách na severu dosáhne rychlosti 75 až 110 kilometrů za hodinu, v Jeseníkách i kolem 125 km/hod. V úterý bude od západu zvolna slábnout.

Sport

České tenistky hrají v semifinále Fed Cupu s USA nerozhodně 1:1. Žebříčkové předpoklady v sobotu v Brně neplatily: v úvodní dvouhře Petra Kvitová získala domácím první bod vítězstvím 6:3 a 7:6 nad americkou jedničkou Bethanií Mattekovou-Sandsovou. Jenomže pak Iveta Benešová nezvládla roli favoritky a se 114. hráčkou světa Alexou Glatchovou prohrála 1:6, 2:6.

Počasí v neděli

Jasno, teploty 17 až 23 stupňů Celsia.

25-04-2009