Denní souhrn zpráv Zprávy

26-04-2009

Odborníci soudí, že výhody členství v EU převažují nevýhody

Pět let členství v Evropské unii bylo pro Českou republiku přínosné a přineslo zemi více prospěchu než nevýhod, shodli se politologové oslovení ČTK. Mezi výhody řadí například volný pohyb osob uvnitř EU, obchodování bez bariér, zlepšení ochrany přírody a spotřebitelů či zvýšení mezinárodní prestiže jako členského státu. Naopak negativní stránky se mohou podle nich projevit v některých unijních regulacích či přidělování kvót, například na emise či v potravinářství a podobně. První květnový den si sedmadvacítka připomene pět let od dosud největšího rozšíření EU v její historii.

"Česká republika profituje z toho, že je součástí většího celku. Ale v některých dílčích otázkách se tahle výhoda se může stát i nevýhodou," konstatoval vedoucí výzkumného oddělení Ústavu mezinárodních vztahů Jan Karlas. Podle něj se ale členstvím potvrdila identita země, její směřování po sametové revoluci v roce 1989. Česko podle něj nyní patří nejen do demokratického klubu, navíc krátce po rozšíření stanulo v jeho čele. Rovněž politolog Tomáš Lebeda říká, že pro Česko je přínosné a vhodné být v unii mezi státy, které mají dlouhou demokratickou tradici. Karlas si myslí, že mezinárodní pozice Česka jako členského státu EU je lepší, než byla před vstupem do EU. "Takoví velcí hráči jako je Rusko nebo Čína začali vnímat ČR s trošku větším respektem než předtím. Protože jinak pro ně Česká republika nemá asi žádnou váhu a neměli by k ní téměř žádný respekt jako k malé zemi," soudí. Dodal, že EU je také dobrá pro efektivnější řešení energetických potřeb země. Také politolog Tomáš Lebeda je přesvědčen, že pozitiva členství převažují, i když převádění některých unijních norem do českého prostředí "nám může vadit" a "někdy reptáme" nad takovou kontrolou. Podle něj EU každopádně ulehčuje třeba obchodování a podnikání za hranicemi, praktické je pro lidi cestování s pouze s občanským průkazem. Za negativní označil Lebeda demokratický deficit orgánů EU v Bruselu, které mohou působit jako stát ve státě. "To je určité negativum, které ale lze odstranit," uzavřel.

Ministři budou jednat o zvýšení platů ve veřejné sféře o 3,5 pct.

Jedním z témat, o němž budou ministři vlády v demisi jednat na pondělním zasedání, bude plánované zvýšení platů zaměstnanců ve veřejné sféře o 3,5 procenta. Přilepšilo by tak asi půl milionu lidí. Původně se zvýšením platů chtěli ministři zabývat již před týdnem, tehdy debatu přerušili. Podle předchozích informací médií by se úředníci, zdravotníci ze státních nemocnic, učitelé, ale zřejmě i vojáci, příslušníci bezpečnostních sborů a duchovní měli zvýšení tabulkového platu dočkat od 1. června. Plošné zvýšení mezd by se nejvíc dotklo právě resortu školství, kde pracuje 220.000 lidí. Nečas považuje růst platů o 3,5 procenta za "poměrně mírnou valorizaci". "Zůstává dostatečný objem (peněz) pro to, aby byly posilovány i výkonové nadtarifní složky mzdy," dodal. Ministři dříve uváděli, že by se platy mohly výrazněji zvedat pouze při snižování počtu pracovníků ve státní správě a že by měli být lépe odměňováni schopnější lidé. Podle Nečase nelze zvýšení platů ve veřejné sféře považovat za populistické gesto. Ministři se tímto způsobem pokusí kompenzovat loňský mírný pokles reálné hrubé mzdy ve veřejném sektoru, uvedl. Tarifní tabulky byly zatím naposledy valorizovány v lednu 2007; v příštím roce podle Nečase peníze na zvyšování platů o více než 1,5 procenta v rozpočtu rozhodně nebudou. V případě, že by vláda nyní platy zaměstnancům veřejného sektoru nezvýšila, nedočkali by se podle Nečase valorizace nejméně do roku 2011.

Vláda projedná jednorázový příspěvek pro komunistické vězně

Ministerstvo vnitra navrhne na pondělí schůzi kabinetu, aby vláda schválila jednorázový finanční příspěvek pro lidi, kteří byli neoprávněně vězněni komunistickým režimem. Bývalým vězňům by byly přiznány peníze jako náhrada mzdy za dovolenou, na níž by měli nárok, kdyby byli v době svého věznění zaměstnáni. Ministerstvo odhaduje, že celkové náklady na odškodnění mohou činit až 700 milionů korun. ČTK to sdělila jeho mluvčí Hana Malá. Návrh nařízení vlády vznikl na základě podnětu Konfederace politických vězňů. "Cílem nařízení je finanční ocenění statečnosti žen a mužů, kteří byli neoprávněně omezováni na své svobodě tím, že mimo jiné bránili hodnoty svobody a demokracie," uvedla Malá. Ministerstvo upozornilo, že lidí, kterým by na základě tohoto nařízení mohl být přiznán finanční příspěvek, stále ubývá; proto je podle něj potřeba schválit předložený návrh v nejbližší možné době. Podle resortu nelze předvídat, kolik lidí o výplatu odškodnění požádá, a nejde tedy ani jednoznačně určit, kolik bude realizace nařízení stát. Výplaty příspěvků i rozhodování o přiznání nároku na příspěvek budou hrazeny z rozpočtové kapitoly ministerstva práce a sociálních věcí. Přijetí podobných nařízení umožňuje kabinetu zákon o protiprávnosti komunistického režimu. Ten vládu zmocňuje k napravení některých křivd spáchaných v sociální, zdravotní a finanční oblasti na odpůrcích komunistického režimu a na osobách, které byly postiženy jeho perzekucemi. Česká vláda tak v minulosti rozhodla například o vyplacení jednorázové náhrady lidem zařazeným do vojenských táborů nucených prací.

Kocáb chce do protikonfliktní konference i Havla a Sidona

Ministr pro lidská práva a menšiny v demisi Michael Kocáb (za SZ) chce do plánované stálé konference odborníků, kteří by hledali vhodná řešení konfliktů, pozvat i exprezidenta Václava Havla. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že orgán založí jako komisi podléhající ministrovi, bude na jeho nástupci, zda ve vládě prosadí, aby konference spadala přímo pod kabinet. V týmu, který má být obdobou Národní ekonomické rady vlády (NERV), by podle Kocába měly zasednout "největší mozky" z oborů sociologie, teologie, práva či politologie. Jmenoval také například rabína Karola Sidona.

Kocáb: V armádě je až 90 lidí sympatizujících s neonacismem

Česká armáda podle ministra pro lidská práva Michaela Kocába zaměstnává až 90 sympatizantů neonacismu. Fanoušci extremistů jsou i v řadách policie. Uvedl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Právě od těchto lidí podle Kocába extremisté získávají informace a na jejich základě se profesionalizují. Nástroje jak prověřovat zaměstnance armády, ministerstva vnitra, ale i samospráv má přinést strategie boje s extremismem, kterou za týden projedná končící kabinet Mirka Topolánka (ODS). Náměstek policejního prezidenta pro kriminální policii a vyšetřování Jiří Houba v pořadu odmítl, že by se neonacisté mohli k policii dostat přes systém prověrek jako nováčci, je však podle něj možné, že začnou k neonacismu tíhnout během služby. "Nemohu vyloučit, že skrytě mohou spolupracovat, ale nemám důkazy," konstatoval. Právnička sdružení Tolerance a občanská společnost Klára Kalibová zmínila případ 15 zaměstnanců ministerstva obrany, kteří s neonacisty spolupracovali. Profesionalizace extremistů je podle ní prokazatelná, na svá shromáždění pašují zbraně s předstihem, zavádějí systému hlídek a podobně.

Ministr Kocáb hovořil v České televizi také o vepřínu v Letech u Písku, který stojí na místě bývalého sběrného tábora pro Romy z druhé světové války. Kocáb uvedl, že výkup vepřína by byl "politicky naprosto neprůchodný". Přesto možná v Letech vznikne pietní místo, a to pod správou památníku v Lidicích. O odstranění vepřína v Letech a vybudování důstojného památníku připomínajícího romské oběti dlouhodobě usilují nevládní organizace, Česko k jeho odstranění vyzval také Evropský parlament. Kocáb v lednu při svém jmenování do funkce prohlásil, že se o zrušení vepřína zasadí. Nedlouho poté ale upřesnil, že nejde o cíl na týdny, ale i na léta. "

Asi 70 neonacistů poklidně protestovalo proti vypovězení Duka

Zhruba 70 neonacistů poklidně protestovalo před budovou ministerstva vnitra v Praze proti zadržení bývalého šéfa Ku Klux Klanu Davida Duka a jeho vypovězení z Česka. Američan měl v zemi o víkendu přednášet, policie jej však zatkla a přiměla k odjezdu. Odstupující ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb označil Dukovy názory za nebezpečné a schválil policejní postup vůči němu.

Vondra a Zaorálek: Post ministra lidských práv by mohl být obsazen

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek se s vicepremiérem v demisi Alexandrem Vondrou (ODS) v České televizi shodli, že by strany končící vládní koalice a ČSSD měly přehodnotit rozhodnutí, podle něhož v úřednickém kabinetu nemá být obsazeno křeslo ministra bez portfeje pro lidská práva a menšiny. Agendu ministra pro lidská práva a menšiny má po Michaelu Kocábovi (za SZ) převzít vládní zmocněnec pro lidská práva. Kocáb sobotnímu Právu řekl, že práci nemusí automaticky převzít dosavadní zmocněnec Jan Litomiský. "Když bude šikovný, bude schopný uchovat agendu v plné šíři. Musí to být silná osobnost, jinak se mu to začne rozpadat," uvedl s tím, že konkrétní jméno neřekne.

Zaorálek: Špidla by se mohl ucházet o funkci místopředsedy EK

Současný český eurokomisař Vladimír Špidla by se podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka mohl ucházet po evropských volbách o funkci místopředsedy Evropské komise. Vicepremiér v demisi Alexandr Vondra k tomu řekl, že ODS představí vlastního kandidáta na eurokomisaře za ČR, jméno ale neřekl. Občanští demokraté by podle Vondry rádi získali pro Česko významnější agendu, než práci a sociální záležitosti, kterou nyní Špidla v EK spravuje. "Myslím si, že má jednu přidanou hodnotu právě v tom, že by mohl kandidovat i na místopředsedu Evropské komise," odpověděl Zaorálek v diskusním pořadu České televize na dotaz, zda sociální demokraté podpoří nynějšího komisaře i pro příští období Evropské komise. Vondra ovšem vzápětí kontroval, že to by bezpochyby mohl i kandidát ODS. Varoval, že do debaty o obsazení Evropské komise je třeba vstoupit včas, a Česko by to nemělo nechávat až na období po předčasných parlamentních volbách na podzim.

Vondra chce ještě s Černým mluvit o termínu stažení Entropy

Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra bude ještě hovořit s výtvarníkem Davidem Černým o možnosti, že by kontroverzní plastika Entropa zůstala v Bruselu do konce českého předsednictví 30. června. Černý chce odstranit své dílo z bruselské budovy Rady EU 10. května. Protestuje tím proti měsíc starému odvolání vlády Mirka Topolánka. Vondra v pořadu České televize řekl, že dílo se v Bruselu líbí, je však právem umělce rozhodovat o své práci. "České předsednictví podle mě skončilo s touto vládou a já se na něm dál podílet nehodlám," řekl Černý ČTK koncem pracovního týdne. Dodal, že smlouva, kterou má uzavřenou s odstupující vládou, mu umožňuje rozebrat Entropu předčasně. To potvrdil i Vondra. Když se Černý rozhodl plastiku stáhnout, nebyl Vondra v Česku a nemohl reagovat, chce proto o záležitosti hovořit s českými úředníky v Bruselu i s Černým. O umístění kontroverzní plastiky v Alšově jihočeské galerii, která sousedí se zámkem Hluboká, už jednal s Černým jihočeský hejtman Jiří Zimola. Dílo by tam mohlo být k vidění od konce léta. Hejtmanství už Entropě uvažuje několik měsíců. Od července bude Entropa v pražské galerii Dox. O její koupi či pronájmu s Černým jednala i královéhradecká radnice.

ČR a Slovensko budou mít společné zástupce v MMF a SB

Česká republika a Slovensko se dohodly na společném zastupování ve světových finančních institucích. Oba státy budou mít 16 let po rozdělení Československa po jednom společném zástupci v Mezinárodním měnovém fondu a ve Světové bance. Zájmy obou zemí v MMF bude zastupovat slovenský reprezentant a ve Světové bance český. Po čtyřech letech se funkce vymění. Příslušnou dohodu podepsali český ministr financí v demisi Miroslav Kalousek a guvernér České národní banky Zdeněk Tůma se slovenskými partnery v sobotu ve Washingtonu na okraj jarního zasedání světových finančních institucí. Dosud měly obě země v každé z nich vlastního zástupce. Nové opatření zdůvodnil Kalousek snahou o úspory. Z hlediska provozu MMF a SB je silný tlak na šetření, řekl ČTK. Kromě toho jde ale podle něho o významný znak vzájemné důvěry.

Starosta Nových Heřminov: Pád vlády komplikuje přípravu přehrady

Pád vlády může zkomplikovat situaci kolem plánované výstavby protipovodňové přehrady v Nových Heřminovech. Její výstavbu kabinet Mirka Topolánka schválil přesně před rokem. Obavy má především starosta obce Radovan Jílka. Za poslední rok totiž jednal s řadou ministrů především o tom, jak pomoci vesnici, jejíž část má zmizet pod vodou. "Mám strach, aby to nebyl ztracený rok života. Něco se už rozjelo. Něco se dostalo do stádia ústních slibů," řekl. Obává se především toho, že noví ministři nebudou mít stejný názor a celá záležitost se posune někam jinam. "Bojím se, že budou prosazovat už jen přehradu a na pomoc obci nebudou brát ohledy," svěřil se ČTK Jílka. Hlavním úkolem přehrady má být protipovodňová ochrana Krnova a další obcí na řece Opavě. Ve hře bylo několik variant. Při takzvané velké přehradě by zanikla celá obec. Odpůrci stavby zase prosazovali variantu postavenou na opatřeních v krajině a bez přehrady. Vláda nakonec schválila střední přehradu, která zatopí polovinu obce. Podle starosty vesnici, která je postižena pět desetiletí trvající stavební uzávěrou, nezbývá nic jiného, než z případné stavby získat co nejvíce. Představuje si investice v hodnotě 300 až 400 milionů korun. Na konci projektu by z Nových Heřminov měla být moderní vesnice dávající prostor zájemcům o ekologický způsob života. V nových Nových Heřminovech by měl být nový kulturní sál, nové fotbalové hřiště. Jílka by rád budoval i nové nájemní domky. Hlavní vizi ale vidí ve snaze udělat z Nových Heřminov ekologickou vesnici, která by přilákala nové obyvatele. Počet obyvatel by tak podle starosty mohl ze současných necelých 300 v budoucích letech vzrůst až na 700. Nová tvář obce by se mohla podobat vesnicím z rakouských, švýcarských nebo francouzských Alp.

Veřejná sbírka pro rodinu z Vítkova oficiálně začala

Lidé, kteří chtějí finančně pomoci rodině z Vítkova, mohou posílat peněžité dary na zřízený účet. Veřejnou sbírku pro rodinu, jejíž členové se stali oběťmi žhářů, oficiálně zahájil Krajský úřad v Ostravě. ČTK to potvrdil starosta Vítkova Pavel Smolka. Sbírku vyhlásila ve středu vítkovská radnice s tím, že by si devítičlenná rodina mohla za vybrané peníze koupit městský byt.

AČCKA: Cestovní kanceláře kvůli prasečí chřipce zájezdy neomezují

Cestovní kanceláře kvůli prasečí chřipce zájezdy do USA a Mexika neomezují, sdělil mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. V současné době se v USA nachází přibližně 3000 českých turistů, v Mexiku jich je asi 400. "Určitý právní rámec pro zvážení omezení zájezdů do USA a Mexika by pro cestovní kanceláře vznikl až v okamžiku, kdy by ministerstvo zahraničí vyhlásilo postižené oblasti za místa, kde hrozí nebezpečí života či stav nouze. Ministerstvo však žádné takové prohlášení nevydalo, rozumíme tomu tedy tak, že Česká republika považuje situaci za bezpečnou," uvedl Okamura.

Balet pražského Národního divadla poprvé vystoupil ve Washingtonu

Balet pražského Národního divadla se v sobotu poprvé ve své 125 let dlouhé historii představil ve Washingtonu. V novém Harman Center for the Arts uvedl tři moderní choreografie v nastudování svého uměleckého šéfa Petra Zusky a Jiřího Kyliána. Před téměř vyprodaným sálem soubor uvedl Zuskovu choreografii D.M.J. 1953-1977 na hudbu Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka. Představil také dvě Kaliánovy choreografie - Petite Mort na Mozartovy klavírní koncerty a Sinfoniettu podle stejnojmenného Janáčkova díla. Dynamické, dramatické a místy i komické představení v podání dvou desítek členů souboru washingtonské publikum zjevně zaujalo. Příští týden soubor s mírně pozměněným repertoárem vystoupí na festivalu Azalea, který v Norfolku ve státě Virgínie pořádá americká armáda. Na tradičně vysoce prestižní přehlídce s širokým kulturním programem je letos věnována zvláštní pozornost České republice. Představení ve Washingtonu zorganizovalo české velvyslanectví jako jednu z hlavních doprovodných akcí k předsednictví České republiky Evropské unii.

Německá premiéra Havlovy hry Odcházení byla vřele přijata

Ovacemi vestoje ocenilo publikum v západoněmeckých Cáchách první německojazyčné uvedení divadelní grotesky Odcházení. Její autor, exprezident Václav Havel, se premiéry v cášském městském divadle osobně zúčastnil. Režisér Havlovy hry Nicolai Sykosch před premiérou sliboval "revuální, neuvěřitelně komickou show" s velkými zápletkami, mnoha postavami a všemi scénickými prostředky.

Na veletrh IDET míří armádní delegace nejméně z 21 zemí světa

Účast na mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET, který se počátkem května koná v Brně, potvrdilo zatím 21 armádních delegací z celého světa. Před dvěma lety na veletrh přijeli zástupci 23 zemí. Mezi potvrzenými zeměmi jsou armádní velmoci jako Francie, Německo nebo Izrael, do Brna se ale chystá například i ministr obrany Paraguaye nebo zástupci Peru či Ekvádoru, zjistila ČTK z internetových stránek brněnského výstaviště. Ministryně obrany v demisi Vlasta Parkanová v únoru na IDET pozvala představitele ministerstev obrany a velení armád celkem 76 zemí světa, což je podle mluvčí ministerstva obrany Lenky Zapletalové nejvíce v historii veletrhu. Česká armáda bude v pavilonu G1 lákat návštěvníky především na ukázky techniky, které pořídila v uplynulých letech, například automobil Tatra T810 nebo obrněné vozidla IVECO a DINGO2.

Návštěvnost výstavy květin Flora téměř dosáhla loňského rekordu

Návštěvnost letošního ročníku mezinárodní výstavy květin Flora v Olomouci letos téměř zopakovala loňský rekordní výsledek, kdy branami výstaviště prošlo 89.000 lidí. Podle organizátorů se letošní údaj od tohoto čísla příliš neliší. Vzhledem k tomu, že panuje hospodářská krize, je tento výsledek báječný, řekla mluvčí výstaviště Zuzana Studená. Podle Studené mezi návštěvníky největší a nejstarší české zahradnické výstavy převažují Češi. "Zvyšuje se však počet Slováků a Poláků. Po třech letech v Olomouci navíc vystavovali Rakušané a s expozicí orchidejí dokonce vůbec poprvé Thajci," poznamenala. Zahradnické výstavy se účastnilo na 500 domácích a zahraničních vystavovatelů a prodejců. Mezi největší lákadla letošního ročníku patřila hlavní expozice v Pavilonu A, který pořadatelé s pomocí vídeňských zahradníků proměnili v cirkusové šapitó. Květinové výzdobě vévodily lilie i tulipány, nechyběly květinové pyramidy, provazové žebříky se stylizovanými artisty, baleríny či "ohnivý" kruh. Novinkou byla zmíněná expozice thajských květin se zhruba 1500 stonky orchidejí. Atmosféru dalekých krajů navodila i expozice japonských zahrad.

Silný vítr kácel stromy a strhával elektrické vedení

Kvůli silnému větru, který zasáhl některé kraje, museli hasiči na řadě míst odstraňovat spadlé stromy a stržené dráty. Na Českomoravské vrchovině dosáhl vítr rychlosti téměř 120 km/hod. Meteorologové varují, že na Vysočině a na horách na severu se v pondělí situace ještě zhorší. V silném větru se navíc rychleji šíří požáry a hasičské zásahy jsou obtížnější. Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu přitom například na jižní Moravě a na Litoměřicku index nebezpečí venkovních požárů dosáhl nejvyššího pátého stupně, což je velmi vysoké riziko.

Sport

Česká hokejová reprezentace porazila ve svém zahajovacím utkání na mistrovství světa Dánsko 5:0. Dalším soupeřem svěřenců Vladimíra Růžičky bude v pondělí Norsko.

České tenistky nevyužily šanci postoupit po 21 letech do finále Fed Cupu. V rozhodující čtyřhře semifinálového duelu v Brně proti USA sice Květa Peschkeová a Iveta Benešová vedly 6:2 a 5:2 a měly mečbol, Američanky však utkání otočily a po vítězství 3:2 na zápasy prošly do finále.

Český motocyklista Jakub Smrž se dočkal premiérového umístění na stupních vítězů v závodu mistrovství světa superbiků. Na okruhu v Assenu obsadil v druhé jízdě třetí příčku, v první byl šestý.

Počasí v pondělí

Polojasno až oblačno, teploty 18 až 22 stupňů Celsia. Čerstvý jihovýchodní vítr bude mít v nárazech rychlost až 70, na hřebenech hor až 140 km/h.

26-04-2009