Denní souhrn zpráv Zprávy

27-04-2009

V České republice jsou první podezření na prasečí chřipku

V České republice jsou první pacienti s podezřením na to, že mají prasečí chřipku. V pražské nemocnici v Motole vyšetřili jednoho člověka, další dva jsou podle serveru Tn.cz rovněž v Praze, v nemocnici na Bulovce. Lékaři ale zatím nepočítají s tím, že by šlo skutečně o tuto novou formu chřipky. Primářka infekční kliniky na Bulovce Hana Roháčová řekla, že u nich leží mladý muž, který se vrátil z Mexika s příznaky chřipkového onemocnění. Výsledky budou podle ní známy ve středu. Server Tn.cz později uvedl, že na Bulovce jsou takoví pacienti dva. "Ani jeden z nich nemá příznaky pro chorobu typické, přesto se sledují, protože se oba vrátili z Mexika," sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

V Mexiku si prasečí chřipka vyžádala již přes stovku lidských obětí. První případ nákazy v EU se vyskytl ve Španělsku, dva byly potvrzeny ve Velké Británii. S odvoláním na britské zdravotnické orgány to uvedla agentura Reuters. V USA bylo oznámeno, že počet možných případů onemocnění touto chorobu se zvýšil z dvaceti na nejméně čtyřicet.

Hlavní hygienik Michael Vít zopakoval, že Česká republika má pro případ výskytu prasečí chřipky dostatek účinných antivirotik. V úterý by se podle něj měla sejít ústřední epidemiologická komise, v níž jsou zastoupeny všechny resorty. Na virus zabírají podle Centra pro kontrolu léčiv v americké Atlantě nová antivirotika - léky Tamiflu a Relenza. Česko má zásobu pro 20 procent populace, podle Víta přes dva miliony dávek. Ministerstvo zahraničních věcí doporučilo českým občanům, aby necestovali do oblastí v Mexiku, kde řádí prasečí chřipka.

Paroubek chce v parlamentních volbách získat absolutní většinu

Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek chce v říjnových předčasných volbách do Poslanecké sněmovny získat podporu většiny voličů, aby se obešel bez koaličních partnerů. Paroubek to řekl při představení kampaně k volbám do Evropského parlamentu. Šéf nejsilnější opoziční strany soudí, že by se to ČSSD mohlo podařit vzhledem k polarizaci politiky vítěze minulých parlamentních voleb - ODS.

Schwarzenberg připustil, že ČR a EU se liší v názoru na Izrael

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg po jednání šéfů diplomacií Evropské unie připustil, že české předsednictví má rozdílné názory na vývoj v Izraeli s Evropskou komisí a rozdíly panují i v rámci EU. Neshody v unii naposledy zvýraznila kritika Evropské komise z úst českého premiéra Mirka Topolánka. Ten na své zpáteční cestě z návštěvy Izraele minulý týden řekl, že výrok eurokomisařky pro zahraniční vztahy Benity Ferrerové-Waldnerové o tom, že vztahy EU k Izraeli mohou být dále zkvalitněny jedině za podmínky, že se Izrael zaváže k pokračování mírových rozhovorů, považuje za příklad "arogance Evropské komise".

Schwarzenberg řekl, že rozdíly sice mezi předsednictvím a komisí jsou, ale situace se "trošku zbytečně vyhrotila". "Bylo by dobré, aby obě strany konzultovaly předtím, než dávají veřejné prohlášení," dodal český ministr zahraničí.

Schvalování občanského kodexu bude mít zdržení kvůli pádu vlády

Vláda v demisi premiéra Mirka Topolánka schválila návrh nového občanského zákoníku. Vzhledem k tomu, že už ho nebude mít sněmovna do předčasných voleb čas projednat, bude na příštím kabinetu, jak s předlohou naloží. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil nicméně chce přes léto otevřít ve sněmovně nad kodexem alespoň debatu. Kodex, který právníci připravovali osm let, upravuje tři základní okruhy - rodinu, vlastnictví a smlouvy, ministr o něm hovoří jako o historickém počinu. Nahrazuje již nevyhovující normu z roku 1964, která byla od pádu komunismu více než čtyřicetkrát novelizována. Pokud se sněmovna rozhodne pustit zákoník do debaty, mohla by se předloha objevit na programu poslední řádné schůze, která je naplánována na červen. Poslanci na ni případně rozhodnou o postoupení předlohy výborům.

Mezi novinky, které chce kodex zavést, patří například možnost osvojit i zletilou osobu či právo zříci se dědictví. Některé typy smluv nebude nutné uzavírat písemně. Zákoník také stanoví, že zvíře není věc. Dále se zabývá zákazem lichvy, domácím násilím či podrobnější úpravou sousedských vztahů. Norma zároveň upouští od možnosti úplného zbavení svéprávnosti, které by se nadále omezovalo pouze na určité oblasti.

Parkanová: Nová vláda předloží parlamentu návrh misí na rok 2010

Úřednický kabinet Jana Fischera bude zákonodárcům předkládat návrh působení českých vojáků v zahraničí v roce 2010. Po jednání s Fischerem to novinářům řekla ministryně obrany v demisi Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). Obrana se letos rozhodla předložit návrh na podobu misí v příštím roce už v prvním pololetí letošního roku poté, co se schvalováním stejného dokumentu pro letošní rok u poslanců neočekávaně narazila. Parkanovou by měl ve Fischerově vládě nahradit její dosavadní první náměstek Martin Barták.

V Brně se u pomníku padlým vojáků Rudé armády pohádali komunisté se svými odpůrci

V Brně-Králově Poli se slovně střetli příznivci užívání symbolů srpu a kladiva s jejich odpůrci. Kousek od pomníku padlým vojáků Rudé armády, kam nechala radnice nově symbol srpu a kladiva vsadit, protestovali iniciátoři výzvy www.poctapadlym.cz. Drželi transparenty, na nichž srp kladivo označili za symboly totality. Proti nim byli mladí komunisté. Z okolí kostela je i s jejich rudými vlajkami, na nichž byl rovněž srp a kladivo, vykázal katolický duchovní Josef Jahoda. Jahoda komunistům řekl, že i on považuje srp a kladivo za symbol totality, a proto si nepřeje, aby se vedle kostela objevily. "Vážím si těch, kteří tady padli, vážím si rudé hvězdy, ale nevážím si srpu a kladiva," uvedl. Poté si nechal donést z fary list vlastnictví dokládající, že prostor mezi pomníkem a kostelem patří církvi. Teprve když komunisté listinu uviděli, odešli.

Protest desítek starostů před ministerstvem zemědělství se změnil v poděkování

V děkovnou akci namísto původně plánovaného protestu se změnilo shromáždění několika desítek starostů malých obcí před ministerstvem zemědělství. Původně měli starostové protestovat proti kroku ministerstva, které dodatečně změnilo podmínky pro čerpání evropských dotací a zrušilo uznatelnost výdajů na daň z přidané hodnoty. Ministr zemědělství v demisi Petr Gandalovič však oznámil, že stát dočasně vyjde obcím vstříc a DPH uhradí.

Gandalovič na setkání starostů před ministerstvem nedorazil, přesto si vysloužil jejich potlesk. V České televizi totiž řekl, že na základě jeho dohody s ministrem financí Miroslavem Kalouskem nebudou obce, které mají před podpisem projektů v rámci pátého kola programu, muset DPH zaplatit. Dohromady měly podle původních odhadů obce zaplatit státu 190 milionů korun, průměrně 400.000 až 600.000 korun na jednu z nich. Malé obce čerpají z Programu rozvoje venkova zejména na výstavbu vodovodů, lesních cest, úpravy náměstí či základních škol.

Policie: Vyhoštění Duka není důvodem pro zastavení stíhání

Trestní stíhání bývalého vůdce Ku Klux Klanu Davida Duka bude podle policie i přes jeho vyhoštění nadále pokračovat. Ani podle státního zastupitelství není jeho nepřítomnost v České republice překážkou. Duke přijel koncem minulého týdne do České republiky přednášet a podle internetových stránek věnovaných jeho návštěvě také propagovat svoji knihu Moje probuzení. V té podle policie a odborníků popírá holokaust. Policisté ho proto v pátek v centru Prahy zadrželi, vyslechli a následně obvinili. Následující den ho z ČR vyhostili s tím, že je na seznamu nežádoucích osob. Dukova obhájkyně již dříve uvedla, že Američan nemohl vydání své knihy v Česku ovlivnit, protože k ní již nevlastní autorská práva. Navíc napsal Moje probuzení v USA, kde to trestné není, a v 90. letech. Trestní stíhání je tak promlčeno, řekla. Podle jiného právního názoru se však jedná o zločin proti lidskosti, který promlčitelný není. Kvůli zadržení Američana si chce Slámová stěžovat také na postup některých policistů.

Kniha Moje probuzení vyšla v českém překladu v nakladatelství Kontingent Press. Firma v minulosti vydala řadu kontroverzních titulů, například Turnerovy deníky. Podle policie však její vydání není trestným činem. Stejně jako Turnerovy deníky totiž obsahuje předmluvu, ve které se vydavatelství od obsahu titulu distancuje.

Šéf Dělnické strany má v úterý diskutovat se studenty VŠE

Předseda krajně pravicové Dělnické strany Tomáš Vandas se má v úterý zúčastnit přednášky na pražské Vysoké škole ekonomické (VŠE), v rámci níž má diskutovat se studenty o programu a názorech strany. Informaci potvrdila Martina Slezáková z tiskového oddělení VŠE s tím, že Vandas má vystoupit v rámci předmětu Česká radikální a antisystémová pravice v evropském kontextu. Vandase k účasti na přednášce pozval politolog Jan Rataj, který předmět vede. Podle politologova webu například v březnu v rámci předmětu vystoupil před studenty místopředseda České rady pro oběti nacismu Tomáš Jelínek k tématu Židovská odpověď na současný český antisemitismus.

Obrana nemá informace o 90 extremistech v armádě, jak tvrdí ministr Kocáb

Ministerstvo obrany nemá informace o tom, že by mezi vojáky české armády bylo devět desítek sympatizantů extremistických hnutí, jak tvrdí ministr v demisi Michael Kocáb (za SZ). Mluvčí resortu Andrej Čírtek řekl, že uchazeči o práci v armádě procházejí řadou testů. Zjištění, že jde o sympatizanty extremistů, vede k jejich odchodu z vojska ještě ve zkušební době. Projevy extremismu v ozbrojených silách se také zabývá Vojenské zpravodajství.

Úřady možná dostanou více času na rozhodnutí o případném zákazu ohlášené demonstrace

Úřady možná dostanou v některých případech víc času na rozhodnutí o případném zákazu ohlášené demonstrace, pochodu či jiné akce. Vláda odsouhlasila návrh novely shromažďovacího zákona (SZ), která mění lhůtu, v níž musí úřady rozhodnout, ze tří kalendářních na tři pracovní dny. Ministr Kocáb novelou reaguje na vzestup extremismu. Návrh by měl dát úřadům čas zjistit skutečné důvody pořádání veřejné akce a dostatečně zdůvodnit případné nepovolení shromáždění. Extremisté někdy zdůvodňují pořádání svých akcí falešnou záminkou.

U krupského pomníku zněla slova odsuzující nárůst extremismu

Památku 313 obětí pochodu smrti si v Krupce na Teplicku připomenuli regionální politici, veteráni, školáci i vojáci. Téměř všichni řečníci u pomníku připomínajícího smrt nacistických vězňů před 64 lety varovali před nárůstem extremismu v Česku a událostmi, které se v poslední době v Česku staly. Starosta Krupky Milan Puchar připomněl, že s nárůstem extremismu se obyvatelé města mohli osobně setkat v sobotu, kdy se ve městě sešli příznivci Dělnické strany. Dodal, že před několika dny v médiích prohlásil, že pokud se nepřizpůsobiví občané nechtějí přizpůsobit, patří na okraj společnosti. Je prý po sobotních událostech přesvědčen, že zcela stejně na okraj společnosti patří i současní neonacisté.

Pět poslanců předložilo novelu tzv. náhubkového zákona

Kateřina Jacques (SZ) a další čtyři poslanci předložili novelu takzvaného náhubkového zákona. Jejich návrh připouští zveřejnění informací o obětech a odposleších ve veřejném zájmu. Předkladatelé budou navrhovat projednávání novely ve zrychleném režimu. Poslanci také podpořili ústavní stížnost na tento zákon, kterou připravila a skupina senátorů.

Zákon, který platí od 1. dubna, zakazuje zveřejňování informací o podezřelých a obviněných během trestního řízení, a to včetně peněžní sankce nebo hrozby vězení, a také zveřejňování informací z policejních odposlechů. Poslanci chtějí zavést do posuzované problematiky v trestním řádu prvek veřejného zájmu, který působí jako jedna z výjimek, za jejichž splnění je zveřejnění jinak chráněných informací možné.

Vláda přerušila jednání o zvýšení platů

Kabinet v demisi vedený Mirkem Topolánkem (ODS) nerozhodl o zvýšení platů zaměstnanců ve veřejné sféře o 3,5 procenta. Vláda přerušila také projednávání návrhů na úpravu platů vojáků, duchovních a dalších. Topolánek uvedl, že si vláda nechá čas na rozmyšlenou, jestli se ještě k návrhům vrátí příští pondělí, nebo je přenechá dalšímu kabinetu.

Stát bude moci převzít banky v problémech

Stát bude moci zřejmě v budoucnu převzít banku, který by se ocitla ve vážných potížích. Počítá s tím novela zákona o bankách, kterou schválila vláda. Návrh, který je reakcí na hospodářskou a finanční krizi, rovněž zjednodušuje například proces navýšení kapitálu banky nebo umožňuje centrální bance pružněji reagovat na problémy bank. Opatření ovšem nejsou podle ministerstva financí reakcí na konkrétní problém v bankovním sektoru.

Novela zákona zavádí koncept takzvané bridge bank, který má umožnit rychlé převedení banky v problémech na zdravou instituci. Takový převod by se měl uskutečnit za náhradu, která bude určena na základě nezávislého ocenění. Jako krajní řešení návrh umožňuje, aby banku v problémech převzal stát pomocí takzvané banky zvláštního určení, tedy banky stoprocentně vlastněné státem. Tento postup by připadal v úvahu zejména tehdy, pokud by na trhu neexistovala banka, která by podnik v problémech byla ochotna převzít.

Kabinet se rozhodl přispět na opravy Osvětimi dvěma miliony korun

Česká vláda se rozhodla přispět na opravy polského Památníku Osvětim - Březinka dvěma miliony korun. Na návrh ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL) se tak kabinet v demisi rozhodl zareagovat na prosby Polska o finanční pomoc při záchraně rozpadajících se budov nechvalně známého bývalého nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Náklady na záchranu muzea Varšava celkově odhaduje na 100 milionů eur (2,7 miliardy korun). Pomoc zatím slíbilo Německo, Česko se přidalo právě nynějším rozhodnutím vlády.

Parkanová Osvětim navštívila na konci února před neformálním summitem ministrů obrany zemí NATO v polském Krakově. V Osvětimi podle ní zahynula celá řada českých občanů i vojáků a jejich rodin. "Není to ohromující částka, ale kdyby se takto zachovalo více subjektů v ČR i jinde, mohlo by to pomoci," dodala Parkanová.

Vláda souhlasila s jednorázovým příspěvkem pro vězně komunismu

Vláda v demisi Mirka Topolánka (ODS) schválila jednorázový finanční příspěvek pro lidi, kteří byli neoprávněně vězněni komunistickým režimem. Po jednání svého kabinetu to novinářům řekl premiér Topolánek s tím, že tento krok vláda vnímala jako svůj dluh. Celkové náklady podle Topolánka budou činit přibližně 700 milionů korun. Bývalým vězňům budou podle návrhu ministerstva vnitra přiznány peníze jako náhrada mzdy za dovolenou, na níž by měli nárok, kdyby byli v době svého věznění zaměstnáni. Návrh vznikl na základě podnětu Konfederace politických vězňů. Přijetí podobných nařízení umožňuje kabinetu zákon o protiprávnosti komunistického režimu.

Nemocnice v Pardubickém kraji dostaly pokuty kvůli poplatkům

Nemocnice v Pardubicích, Chrudimi a Ústí nad Orlicí dostaly každá pokutu 50.000 korun od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) za nevybírání regulačních poplatků ve svých lékárnách. Sankce mohou očekávat i další zdravotnická zařízení Pardubického kraje. Výše udělených sankcí je nejvyšší možná. Nemocnice se proti verdiktům odvolají. Pardubický kraj na úhradu regulačních poplatků formou darů v letošním rozpočtu vyčlenil 67 milionů korun. Ve skutečnosti jej budou stát výrazně méně, například v únoru využilo možnosti nechat si proplatit poplatky krajem asi 40 procent lidí.

Kvůli suchu a větru zasahují hasiči i třikrát častěji než obvykle

Kvůli suchému počasí a větru zasahovali hasiči v uplynulém víkendu u rekordních 310 požárů. Požár skladů slámy a stavebnin v Trutnově, který nejspíš založily děti při hře, stál v neděli život osmiletého chlapce a šestnáctiletou dívku. Dalšímu chlapci se podařilo utéct a s popálenými zády je v nemocnici. Hmotná škoda činí asi pět milionů korun. Více než milionovou škodu si vyžádal také požár seníku v Jenišovicích. Hasiči bojovali v neděli s ohněm v Adršpašských skalách na Náchodsku, kde použili i policejní vrtulník, a s požárem lesa na Frýdecko-Místecku.

Český horolezec Minařík se ztratil při sestupu z Annapurny

Horolezec Martin Minařík je nezvěstný. Podle zprávy serveru horyinfo.cz se jednačtyřicetiletý Čech ztratil pod Annapurnou a zřejmě nepřežil. Při středečním sestupu mu nebylo dobře a jeho francouzská kolegyně ho musela zanechat ve výšce 7100 metrů. Pátrání po českém horolezci bylo neúspěšné a záchranná akce, do níž byli zapojeni šerpové i vrtulníky, byla v neděli odvolána. Otec dvou dětí Minařík se zúčastnil jedenácti himálajských expedic a vystoupil na sedm osmitisícových vrcholů.

V pražském babyboxu se našel chlapec

V babyboxu v pražském Hloubětíně lékaři našli čerstvě narozeného chlapce. Podle Ludvíka Hesse, který má zařízení na starosti, je chlapec v pořádku a pravděpodobně bude předán do náhradní rodinné péče. V Česku bylo podle Hesse nalezeno v babyboxech už 18 dětí, do hloubětínského babyboxu jich bylo odloženo celkem jedenáct. Do babyboxu mohou matky odložit anonymně dítě. Poskytuje novorozencům bezpečné prostředí až do chvíle, kdy si pro něj přijdou zdravotníci. V České republice je v současné době 23 babyboxů.

Klaus udělil Vyskočilovi k narozeninám čestnou plaketu prezidenta

Spisovatel a dramatik Ivan Vyskočil dostal od hlavy státu Václava Klause Čestnou plaketu prezidenta republiky. Stalo se tak u příležitosti jeho osmdesátých narozenin. Vyskočil se k divadlu dostal koncem 50. let. Spolu s Jiřím Suchým a dalšími byl jedním z hlavních protagonistů text-appealových večerů v Redutě, podílel se i na vzniku Divadla Na Zábradlí a později založil vlastní klub Nedivadlo, v němž hrál až deset rolí najednou. V době normalizace upadl v nemilost, a tak spolu se svými divadelními partnery kočoval po malých scénách v celé republice. Od roku 1992 vede Katedru autorské tvorby a pedagogiky na pražské DAMU, což je nyní jeho prioritní činnost.

Studentský snímek Bába Zuzany Špidlové bude soutěžit v Cannes

Film Bába režisérky Zuzany Špidlové se jako jediný snímek českých tvůrců bude v půli května ucházet o cenu na prestižním filmovém festivalu v Cannes. Jedenadvacetiminutový projekt, který vznikl jako absolventská práce studentů pražské Filmové a televizní fakulty (FAMU), bude soutěžit v sekci Cinéfondation, určené filmovým školám a mladým filmařům.

Snímek Bába, který získal vloni nejvyšší ocenění na festivalu studentských filmů Famufest - za nejlepší režii a nejlepší film, vznikl na základě důkladných rešerší režisérky v domovech důchodců a léčebnách dlouhodobě nemocných. "Zajímal nás zejména kontrast stáří a mládí, stejně jako téma sobectví a viny. Dvě z hlavních rolí ztvárnili neherci, pro představitelku hlavní role umírající babičky šlo o vůbec první zkušenost s filmem," uvedla ke svému filmu Špidlová.

V Plzni vzniká film o místních událostech kolem listopadu 1989

V Plzni začíná vznikat dokumentární film, jenž nabídne pohled na místní události kolem 17. listopadu 1989. Zachytit má všechny, kteří tehdy začali v západočeské metropoli iniciovat odpor, ať už z řad studentů, zakladatelů Občanského fóra nebo místních divadelníků. První aktivisté v dokumentu zavzpomínají na nejdůležitější listopadové dny. Součástí bude i konfrontace toho, jak se dívají na 20 let staré události nyní. Film by měl být hotov v srpnu. ČTK to řekl plzeňský publicista Miroslav Anton, jenž je autorem snímku.

Pražské Národní divadlo odjede do Tel Avivu

Hostování pražského Národního divadla v Tel Avivu bude začátkem května první akcí česko-izraelské divadelní sezony, která představí české scény v Izraeli a izraelské soubory v Čechách. Izraelští diváci zhlédnou dvě představení inscenace hry Rock'n'Roll britského dramatika Toma Stopparda, který se hlásí k českým kořenům. Od premiéry v roce 2007 měla padesát repríz. Z izraelského divadla bude mít možnost česká veřejnost koncem května zhlédnout inscenaci Hansel and Gretel (Adam Theatre). Podrobné informace naleznou zájemci na internetové adrese www.divadlo.cz/czech-israel.

Petra Janů pokřtila album Vzpomínky s podtitulem Film & Muzikál

Slavné filmové a muzikálové melodie dnes svém novém albu Vzpomínky s podtitulem Film & Muzikál pokřtila zpěvačka Petra Janů. Kmotrem písní se stal muzikálový producent Oldřich Lichtenberg. "Muzikálů mám obvykle dost už během zkoušek, takže na představení nechodím. Výjimkou jsou ta, ve kterých vystupuje Petra, z jejího zpěvu mě mrazí," vystřihl jí poklonu. Na albu je také raritní skladba Mých tisíc bratří od Bohuslava Ondráčka, která byla s textem Zdeňka Borovce v 70. letech napsána pro nikdy nerealizovaný muzikál Titanic. Janů v něm měla ztvárnit úlohu vystěhovalecké dívky Anny.

CzechTourism hledá maskota pro tuzemský cestovní ruch

Státní agentura pro podporu cestovního ruchu CzechTourism (CzT) hledá pomocí soutěže mezi veřejností slogan, logo a maskota pro cestování po tuzemsku. Jde o součást projektu, který má mezi domácím obyvatelstvem podpořit trávení volného času v českých zemích. Podle garanta projektu Petra Kratochvíla Češi stále nedostatečně využívají možnosti tuzemské dovolené a celková situace se dále zhoršuje. Analýza CzechTourismu potvrdila, že se tak děje převážně z důvodu neznalosti či podceňování nabídky cestovního ruchu.

Na hradě Karlštejn odhalili kopii císařské koruny

Na hradě Karlštejn na Berounsku slavnostně odhalili kopii císařské koruny, kterou pro Středočeský kraj na zakázku vyrobil šperkař Jiří Urban. Zhruba do srpna bude uložena v klenotnici vedle kopie svatováclavské koruny. Později se stane součástí expozice o středověkých středních Čechách v krajském infocentru v pražské Husově ulici. Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) původně plán na pořízení koruny kritizoval. Urban zakázku dostal od kraje za vedení Rathova předchůdce Petra Bendla (ODS). Rath to tehdy označil za mrhání penězi.

Etnografický ústav v Brně vystavuje umění z bazarů a kontejnerů

Kýčovité a neumělé obrazy a plastiky ze zaprášených regálů vetešnictví a zastaváren vystavuje Etnografický ústav Moravského zemského muzea v Brně. Kolekce nazvaná Bazar Art představuje okrajovou vrstvu výtvarného umění, jíž sice většina znalců i laiků pohrdá, ale pro některé sběratele má zvláštní půvab. Na okrajové a vysmívané umění se v posledních desetiletích zaměřují mnozí seriózní kulturní historikové, sociologové a psychologové. Vystavená díla pocházejí z kolekce sběratele Aleše Koudely. Exponáty jsou z let 1930 až 2000, většinu z nich sběratel získal v bazarech, sběrnách papíru a od přátel.

Sport

Čeští hokejisté dnes porazili ve druhém utkání na mistrovství světa Norsko 5:2. Národní tým si připsal druhé vítězství na šampionátu a postoupil do osmifinálové skupiny F. Jejími jistými účastníky už jsou také Kanada a Slovensko. Základní část zakončí český tým ve středu utkáním proti Finsku.

Ve věku nedožitých 90 let zemřel v neděli Miloslav Špinka, bývalý skvělý jezdec na ploché dráze, jenž patřil k domácím legendám tohoto sportu. Špinka závodil na klasické i ledové ploché dráze. Několikrát startoval v nejslavnějším domácím závodu o Zlatou přilbu, v němž obsadil v roce 1947 před sto tisíci diváky třetí místo. Po skončení aktivní kariéry se člen pardubického Automotoklubu Zlatá přilba v 70. letech minulého století podílel na výchově nastupující generace. Z jeho cenných rad čerpal i syn Milan, který v roce 1973 vyhrál Zlatou přilbu a rok nato se stal mistrem světa na ledové ploché dráze.

Počasí

Bude jasno až polojasno, během dne na jihu přibývání oblačnosti a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 18 až 22, na horách kolem 15 stupňů Celsia.

27-04-2009