Denní souhrn zpráv Zprávy

29-04-2009

EU odmítla celoevropský zákaz letů do Mexika

Ministři dopravy Evropské unie na středečním zasedání v Litoměřicích odmítli celoevropský zákaz letů do Mexika, které je nejvíce postižené takzvanou prasečí chřipkou. Omezení na ministerské schůzce překvapivě navrhli Francouzi, nezískal ale podporu členských států EU ani Evropské komise. Český ministr Petr Bendl nicméně nevyloučil možnost, že by se šéfové dopravy sešli znovu a tentokrát jen kvůli obávané nákaze. Eurokomisař pro dopravu Antonio Tajani zase řekl, že nemá smysl přijímat rozhodnutí o omezení letů do Mexika před mimořádnou schůzkou ministrů zdravotnictví, která se ve čtvrtek uskuteční v Lucemburku. Podle Bendla si zase členské státy nejsou zdaleka jisté, že by zákaz letů něčemu pomohl, přičemž případná cestovní omezení spadají zcela do jejich kompetence. "Neumíme si představit, kde by ten řetězec blokování skončil," uvedl český ministr dopravy s tím, že by unie časem musela zablokovávat i další trasy.

Chřipka: V ČR jsou tři hospitalizovaní, Ruzyň chystá termokamery

V České republice jsou nyní tři hospitalizovaní s podezřením na prasečí chřipku. Dva jsou na pražské Bulovce, jeden v Ostravě, řekl ve středu hlavní hygienik Michael Vít. Odhadl, že první případ prasečí chřipky by mohl být v tuzemsku možná během jednoho týdne. Oznámil také, že v souvislosti s očekávaným víkendovým příletem letadla s pasažéry z Mexika budou na pražském ruzyňském letišti instalovány termokamery, které by případně pomohly odhalit rizikové případy. V letadle by mělo být asi 180 českých turistů. Pokud někteří z nich budou mít příslušné příznaky, lékaři je odvezou na Bulovku. Z Mexika podle Víta dorazí později ještě jedno letadlo, dohromady by tak šlo o asi 360 českých turistů. Pokud jde o situaci v ČR, kromě tří hospitalizovaných zmínil Vít i 16 dalších případů lidí, kteří navštívili Mexiko a mají lehké potíže s horními cestami dýchacími. Ti jsou ve Středočeském kraji, v Brně, v Olomouckém kraji, v Plzeňském, Ústeckém v Libereckém kraji. Lékaři jim odebrali vzorky a nařídili domácí izolaci.

Václav Klaus: Podporuji vstup Turecka do EU, pro členství je nutná vůle

Prezident Václav Klaus podpořil možný budoucí vstup Turecka do EU a prohlásil, že pro členství je nezbytná hlavně vůle politiků. Turecko, stejně jako každý jiný kandidát, musí vyjednat s EU více než tři desítky kapitol z různých okruhů. Turecko jich ale má v současnosti otevřeno jen necelou třetinu, několik jich je zablokováno. Václav Klaus řekl, že otevírání a zavírání kapitol je jen "hra úředníků" a že rozhodující je politická vůle. "Já tuto vůli mám," řekl prezident Klaus po středečním jednání s tureckým prezidentem Abdullahem Gülem v Praze. Turecko je kandidátskou zemí a usiluje o členství v unii, ovšem některé členské země, jako je Francie, se postavily proti jeho budoucímu vstupu.

Tomáš Uvíra: Schodek rozpočtu může být letos až 200 miliard korun

Schodek státního rozpočtu může v letošním roce dosáhnout při přibližně dvouprocentním poklesu ekonomiky až 200 miliard korun. Na konferenci věnované pomoci EU a státu firmám to uvedl vrchní ředitel ministerstva financí a kandidát na funkci ministra financí Tomáš Uvíra. Náměstek ministra financí Eduard Janota začátkem dubna řekl, že letošní schodek rozpočtu by měl činit 120 až 130 miliard Kč, což je zhruba čtyři procenta hrubého domácího produktu. Příčinou deficitu je podle něj výpadek daňových příjmů. "Pokud bude pokles HDP o dvě procenta, budou letošní příjmy rozpočtu jeden bilion korun, což je na úrovni roku 2006, 2007," uvedl dnes Uvíra. Proti tomu jdou výdaje 1,152 bilionu korun, které je potřeba ještě navýšit o až 50 miliard korun vynaložených vládou na protikrizová opatření. "Pokud bychom chtěli letos vyrovnaný rozpočet, museli bychom se dostat na výdaje roku 2006," uvedl Uvíra. Zároveň upozornil, že nárůst výdajů mezi roky 2006 až 2009 je z 90 procent tvořen mandatorními výdaji, tedy výdaji určenými zákony. Mezi ně patří například důchody nebo sociální dávky. V letošním roce činí mandatorní výdaje 616 miliard korun.

Odhad MF: Ekonomika letos klesne o 2,3 pct., příští rok poroste

Česká ekonomika letos klesne o 2,3 procenta, v příštím roce by mělo přijít mírné zotavení a hrubý domácí produkt by měl vzrůst o 0,8 procenta. Vyplývá to z nové makroekonomické predikce, kterou zveřejnilo ministerstvo financí (MF). Ještě v lednové predikci MF odhadovalo letos růst ekonomiky o 1,4 procenta a v příštím roce o 2,1 procenta. "Reálný pokles HDP v tomto čtvrtletí, který považujeme za téměř jistý, by potvrdil, že česká ekonomika se od října 2008 minimálně do března 2009 nacházela v recesi," uvedli ekonomové ministerstva. Dostupné statistiky podle nich naznačují mezičtvrtletní pokles HDP v prvním čtvrtletí 2009 okolo jednoho procenta. "Svaz průmyslu a dopravy ČR považuje dnes zveřejněnou predikci MF za příliš optimistickou," uvedl v tiskové zprávě svaz. Ten očekává pokles ekonomiky o 3,5 až čtyři procenta. Naopak podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška je nyní predikce MF přiměřeně konzervativní. "Předpokládaný propad ekonomiky v letošním roce je mírně hlubší než konsensus na trhu. Souhlasím i se strukturou růstu, v níž by by měla spotřeba domácností zpomalit téměř na pokraj stagnace a investice být hlavním negativním přispěvatelem," uvedl.

MF: Deficit veřejných financí letos zřejmě stoupne na 4,5 pct HDP

Deficit veřejných financí letos kvůli hospodářské krizi stoupne na 4,5 procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z nové predikce ministerstva financí. Česko by tak nesplnilo tříprocentní hranici nutnou pro přijetí eura. Podle údajů Českého statistického úřadu z počátku dubna byl loni deficit veřejných financí 1,5 procenta HDP. "Pro rok 2009 se očekává výrazné prohloubení deficitu vládního sektoru na hodnotu přibližně 167 miliard korun, což činí 4,5 procenta HDP," uvedlo MF. Podle úřadu tak bude překročena tříprocentní hranice deficitu poprvé od roku 2005. "Probíhající ekonomická krize přináší zhoršení výsledků a znovu odhaluje strukturální problémy na výdajové straně veřejných rozpočtů," dodalo MF. Výrazné prohloubení deficitu nejspíše nebude podle MF v tomto roce pro státy EU nikterak neobvyklé, a tak by touto hodnotou Česká republika rozhodně neměla výjimečně vybočovat. "Tento vývoj je ovšem dlouhodobě absolutně neudržitelný a pro všechny státy EU bude klíčové co nejdříve dostat stav svých rozpočtů opět pod kontrolu," uvedlo ministerstvo.

Zemědělci protestovali proti nízkým výkupním cenám mléka

Zemědělci v Česku ve středu protestovali proti nízkým výkupním cenám mléka. U památníků selského povstání v Chlumci nad Cidlinou na Hradecku se jich sešlo několik set, v šesti krajích vyjeli s traktory a zemědělskými stroji na silnice. Chtěli tak upozornit na kritickou situaci v chovu skotu, který je ztrátový. Někteří chovatelé proto již začali likvidovat stáda. Protesty byly klidné, někde ale zpomalily dopravu. Prezident Agrární komory Jan Veleba na chlumecké demonstraci řekl, že výrobci mléka každý měsíc v porovnání s loňskem na tržbách tratí zhruba půl miliardy korun. "Když to půjde dál, za rok to bude šest miliard. To nemá sektor schopnost přežít," uvedl. Podle odstupujícího ministra zemědělství Petra Gandaloviče ale protesty nic nezmůžou. Těžké období prý musí zemědělci přečkat. Evropské unie například od ledna zavedla podporu vývozu mléka do třetích zemí a od března zahájila intervenční výkupy mléka, což prý nyní začíná pomalu působit a pokles cen se zastavuje.

Autodopravci asi se stovkou kamionů protestovali v Litoměřicích

Autodopravci ve středu zhruba hodinu s asi 100 kamiony protestovali v Litoměřicích. Chtěli tak upozornit, že premiér v demisi Mirek Topolánek nezavedl slevy na mýtném, jak původně dopravcům slíbil. Centrum města bylo kvůli protestu několik desítek minut téměř neprůjezdné. V Litoměřicích se koná schůzka ministrů dopravy členských států Evropské unie. Auta pomalu projížděla městem a troubila. Podle tajemníka sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Martina Špryňara měli autodopravci v Litoměřicích asi 100 kamionů, ale nechtěli nic blokovat, protože prý nehodlali porušovat dopravní předpisy. Ministr dopravy v demisi Petr Bendl před protestem řekl, že doufá, že protest jednání nenaruší. "Té ostudy má ČR v EU dost a navíc platí, že se rada ministrů EU nejenom pro české autodopravce shodla na takzvané kabotáži, což bude výhoda pro české dopravce, že budou moci převážet zboží na území jiných států, což do této doby neplatilo. A je to trošku od nich nefér, protože jak říkám, ministři dopravy EU udělali pro dopravce nejenom v České republice poměrně dost," prohlásil ministr Bendl.

ČSSD vadí zamýšlené změny na klíčových velvyslanectvích

Sociální demokraté ostře kritizovali personální změny na některých klíčových velvyslanectvích, které chystá odcházející vláda Mirka Topolánka (ODS). Předseda ČSSD Jiří Paroubek na středeční tiskové konferenci nevyloučil, že v případě volebního vítězství jeho strany by sociálnědemokratický kabinet mohl některé z těchto diplomatů v krajním případě ze zastupitelských úřadů zase odvolat. Vláda v demisi by podle něho neměla dělat nevratné kroky. Sociální demokraté odmítli především záměry na nové obsazení míst velvyslanců v Británii, kde by měl podle informací ČTK začít působit Michael Žantovský, v Moskvě, kam zřejmě míří dosavadní velvyslanec ve Washingtonu Petr Kolář, a v Izraeli, kde by měl pracovat současný náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar. Místopředseda strany a zahraničněpolitický expert ČSSD Lubomír Zaorálek za klíčové pro českou zahraniční politiku označil velvyslanecká místa v Londýně, Moskvě, Paříži, Washingtonu a v Izraeli.

Václav Klaus vyzval členy ODS, aby bojovali o podobu strany

Podle českého prezidenta a zakladatele Občanské demokratické strany Václava Klause je na řadových členech ODS, aby bojovali o podobu své strany. Měli by se snažit o její návrat na místo na politické mapě, kde byla v době, kdy stál Klaus v jejím čele. Prezident se vzdal své funkce čestného předsedy, a zpřetrhal tak svazky s nynější ODS, na jejím prosincovém kongresu, kde funkci stranického předsedy obhájil nynější premiér v demisi Mirek Topolánek.

Další kulturní akce k českému předsednictví byla zrušena

Úřad vlády zrušil další kulturní akci, které se měla uskutečnit u příležitosti českého předsednictví. Jednalo se o premiéru opera Ca Ira Rogera Waterse, bývalého člena slavné skupiny Pink Floyd. Akci měla zajistit společnost Opona. Podle její zástupkyně Pavly Kantnerové společnost nemohla akci uspořádat kvůli nedostatku finančních prostředků. Už dříve úřad zrušil koncert ke Dni Evropy, který si objednal u festivalu Pražské jaro. Česká premiéra opery se měla konat 1. května na speciálně vybudované scéně na Vltavě v Praze. Dílo pojednává o Velké francouzské revoluci, propojuje ale i obrazy pozdějších revolucí včetně událostí z roku 1989. Opera o třech dějstvích vznikla na motivy původního libreta od Etienna a Nadine Roda-Gilových. Akci měla doprovázet benefice na podporu rodin disidentů v zemích, kde dosud vládnou totalitní režimy.

Česko převzalo jako první země v Šanghaji pavilon pro Expo 2010

Jako první ze zhruba 180 zemí, které se příští rok zúčastní Světové výstavy v čínské Šanghaji, převzala Česká republika v úterý svůj výstavní pavilon. Informovaly o tom internetové stránky Expa 2010. Halu s plochou 2000 metrů čtverečních oficiálně převzal generální komisař účasti České republiky na EXPO Pavel A. Stehlík, který dnes předal zástupcům EXPO oficiální přihlášku k projektu EXPO On-line. Češi jsou tak mezi první dvacítkou zemí, které využijí nabídky pořadatelů vybudovat také virtuální pavilon na internetu. Expo 2010, které začne 1. května 2010, má být historicky největší Světovou výstavou. Dominovat mu bude pavilon pořadatelské země, který Čína buduje na rekordní ploše 60.000 metrů čtverečních.

Na Slavnosti svobody v Plzni už dorazil Pattonův vnuk a veteráni

Vnuk generála Pattona i několik amerických veteránů už přijelo do Plzně na tradiční Slavnosti svobody, které začínají v sobotu. Součástí pětidenní akce připomínající osvobození Plzně americkými vojáky v květnu 1945 bude i několik novinek, například army taxi neboli historické vozy pro zájemce o svezení, komentovaná jízda konvoje vojenských vozů i účast dvacítky amerických vojáků ze základny v Německu, kteří přivezou obrněné transportéry nasazené v Iráku i Afghánistánu. Sdělili to zástupci města a americké i české armády.

Poslanci dali šanci Královské univerzitě ve středních Čechách

Poslanci dali šanci vzniku Královské univerzity ve středních Čechách, když poslali návrh k projednání do školského výboru. Předkladatel návrhu zákona, hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD) původně prosazoval možnost schvalovat zákon ve zrychleném režimu, tedy již dnes v prvním čtení. Nenašel k tomu ale podporu. Návrh se setkal s nesouhlasem některých poslanců, například místopředsedkyně lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová návrh označila za nezodpovědný a málo propracovaný. Na vzniku Královské univerzity v Kutné Hoře se shodlo letos středočeské zastupitelstvo, které vzešlo z loňských krajských voleb. Podle záměru kraje by kutnohorská škola měla první studenty přijmout v akademickém roce 2010/2011. Začít studovat by mohlo 200 lidí. Do tří let by se mohlo vzdělávat už 1200 studentů. Do deseti let po svém vzniku by se instituce měla dostat na konečný počet 14.000 až 16.000 studujících.

V Brně navazují spolupráci vědci, školy a firmy z celé Evropy

Vznik alespoň pěti mezinárodních inovačních projektů je cílem dvoudenního setkání akademiků, výzkumných pracovišť a soukromých firem ICT Brokerage, které začalo v Brně. Akce, která je součástí oficiálního programu českého předsednictví EU, má 150 účastníků, z nichž je třetina ze zahraničí. Právě mezinárodní spolupráce je jednou z hlavních podmínek pro možnost čerpání dotací ze sedmého rámcového programu pro výzkum a technologický rozvoj, který firmám a vědcům nabízí peníze na společný výzkum, řekl ČTK ředitel spolupořádajícího Jihomoravského inovačního centra (JIC) Jiří Hudeček. "Účast firem v mezinárodních konsorciích je pro rozvoj ICT v regionu velmi důležitá. Velkou část evropských dotací lze použít na mzdové náklady a i menší firmy tak mohou využít pro ně jinak nedostupné vědecké pracoviště a získávat nové zkušenosti," řekl Hudeček. Program je určen pro výzkumné projekty v oblastech ICT, biotechnologií, nanotechnologií a environmentálního či medicínského zaměření.

STEM: Češi mají nejlepší vztah ke Slovákům, nejhorší k Romům

Češi jsou vstřícnější ke Slovákům a k příslušníkům západních národů než k lidem z východní a jihovýchodní Evropy nebo z Asie. Nejhorší vztah mají k Romům. Vyplývá to z dubnového průzkumu agentury STEM, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Vztah Čechů k příslušníkům ostatních národů a etnik se oproti předchozím průzkumům zásadně nezměnil, negativní postoje k cizincům častěji zaujímají lidé s horší materiální situací. Z cizinců jsou tradičně nejlépe vnímáni Slováci, ke kterým vyjádřilo bezproblémový postoj 91 procent dotázaných, asi čtyři pětiny lidí mají dobrý vztah k Angličanům, Američanům a Francouzům. Dvěma třetinám by jako sousedé nevadili ani Němci a Židé, více než polovina lidí je vstřícná i k volyňským a kazašským Čechům. Dotazování ukázalo, že nejhorší vztah mají lidé k Romům, pouze 12 procent respondentů uvedlo, že by jim jako sousedé nevadili, třetině lidí se takové soužití jeví jako zcela nepřijatelné. Jako sousedé by nebyli příliš vítáni ani Arabové, Čečenci a Afghánci, s nimiž jsou navíc spojovány obavy z terorismu. Vadili by přibližně třem čtvrtinám dotázaných.

Konference v Táboře připomene 20 let od pádu železné opony

Konference v Táboře od neděle do pondělí připomene 20 let od pádu železné opony a pět let od vstupu ČR do Evropské unie. Kongres v rámci českého předsednictví EU pořádá Jihočeský kraj a Výbor regionů ve spolupráci s Evropskou komisí. Přiblíží vývoj kontinentu od otevření neprodyšně uzavřených hranic východní Evropy a nastíní budoucnost politiky soudržnosti regionů, i jejich financování po roce 2013, řekli dnes novinářům zástupci Jihočeského kraje. "Vedle březnového zasedání ministrů zahraničních věcí na Hluboké a vedle startu mírového poselstva je to třetí nejvýznamnější akce, která se na půdě Jihočeského kraje odehrává," uvedl hejtman Jiří Zimola. Vysvětlil, že pro obyvatele kraje budou nejdůležitější závěry konference, tedy právě způsoby financování regionů po roce 2013, kdy skončí současné rozpočtové období EU. "Máme připravenou strategii, kterou bychom chtěli prezentovat a získat i politickou podporu lidí, kteří se konference účastní," řekl Zimola.

Neznámý vandal poškodil jednu ze soch na Staroměstském orloji

Neznámý vandal poškodil sochu Hvězdáře na pražském Staroměstském orloji. Ulomil jí ruku. Na svém webu o tom informovala policie. Socha už je v restaurátorské dílně, odlomená ruka se ale nenašla, uvedli policisté. Událost se stala někdy mezi 27. a 29. dubnem. Sochu podle policie zakrývala ochranná síť. Na tu se asi někdo zavěsil a ulomil postavě ruku, míní policie, která požádá magistrát o vyčíslení škody a specialisty o odborný posudek. Na orloji je řada soch a právě Hvězdář už o ruku jednou přišel, stalo se to v roce 2007. Orloj zhotovil začátkem 15. století Mikuláš z Kadaně, později jej údajně zdokonalil mistr Hanuš z Růže. Podle pověsti nechali radní Hanuše oslepit, aby nemohl vyrobit kopii. Tvůrce prý z pomsty stroj zastavil. Ve skutečnosti orloj přestal fungovat v roce 1865 a hrozilo, že bude odstraněn. Mechanismus dokázal opravit hodinář Ludvík Hainz.

Do Prahy ve čtvrtek zavítá legendární vlak Orient Express

Do Prahy ve čtvrtek odpoledne zavítá luxusní a legendami opředený vlak Orient Express. Stane se tak letos poprvé. Souprava přijede z Vídně v půl páté odpoledne na Smíchovské nádraží, neboť Hlavní nádraží je v rekonstrukci. ČTK to sdělil mluvčí Českých drah Ondřej Kubala a potvrdila zástupkyně Orient Expressu pro Českou republiku Kateřina Šrubařová. Vlak přijede do ČR přes Břeclav a bude kopírovat trasu brněnských pendolin. K vidění tak bude ještě například v Brně, České Třebové, Pardubicích či Kolíně. Jeho pouť začala v Benátkách, pokračuje přes Vídeň, v Praze se zdrží dva dny a v sobotu se vydá na cestu do Paříže. Luxusní vlak vyjel poprvé před 125 lety. V 80. letech 20. století jeho slávu oživil podnikatel James B. Sherwood. Do Prahy vlak zavítal poprvé v roce 1994. České hlavní město se v posledních letech stalo jeho tradiční zastávkou. Loni zde byl třikrát. Vlak stejně jako před sto lety i dnes vozí evropskou smetánku; ceny jízdenek se pohybují v řádech tisíců eur.

České sklo hraje v Nizozemsku

Osm tun českého skla tvoří základ hudebního nástroje, který zdobí nově vznikající obytnou zónu nizozemského města Utrecht. Monumentální umělecké dílo Skleněná věž, jehož autorem je nizozemský sklářský umělec Bernard Heesen, vzniklo z kovu a skleněných koulí vyrobených sklárnou Ajeto v Lindavě. ČTK to sdělil mluvčí projektu Dalibor Kotek. Jde o údajně největší hudební nástroj na světě. Věž tvoří 800 dekorativních skleněných koulí o průměru 40 až 50 centimetrů v různých odstínech modré kobaltové barvy. Dalších více než 100 skleněných zvonů bylo vyrobeno z olovnatého křišťálu. Skleněné koule vyráběli čeští umělečtí skláři v Lindavě zhruba půl roku. Skleněné zvony vznikly ve sklárně Royal Leerdam Glass v nizozemském Leerdamu. Koule se lepily speciálním lepidlem do nerezového kování. Do konstrukce věže byly osazeny z jeřábů a vysokozdvižných plošin. Jedna koule váží zhruba deset kilogramů, a kovová konstrukce tak nese asi 8000 kilogramů českého skla.

Největším jeskyňářským objevem byl nález Šošůveckého koridoru

Nejvýznamnějším loňským objevem jeskyňářů v Česku se stal nález 1,5 kilometru dlouhého Šošůveckého koridoru v Amatérské jeskyni v Moravském krasu. Je to nejdelší podzemní chodba nalezená za uplynulých 20 let ve střední Evropě. Její objev považují vědci za senzaci. Česká společnost speleologická (ČSS) mu proto v uplynulých dnech udělila speciální ocenění. ČTK to řekl její předseda Zdeněk Motyčka. Objevené prostory jsou podle odborníků mimořádně zajímavé nejen délkou a krásnou výzdobou. Byly nalezeny v nejsevernější části Moravského krasu, tedy v místech, kde už nikdo z odborníků nečekal, že by tak rozlehlé prostory mohly být. Šošůvecký koridor nebyl dosud zcela prozkoumán. V postupu brání speleologům zaplavené místo - takzvaný sifon. Na podzim jej chtějí jeskyňáři vyčerpat a proniknout do dalších chodeb. Koridor je součástí Amatérské jeskyně, která je se svými 40 kilometry nejdelším podzemním systémem střední Evropy.

Ze sportu:

Česká hokejová reprezentace se bude muset na mistrovství světa ve Švýcarsku obejít bez pomoci obránce Michala Rozsívala. Zadák New Yorku Rangers se reprezentačním trenérům omluvil kvůli zranění kolena. ČTK to řekl tiskový mluvčí svazu Pavel Bárta.

Trojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman Usain Bolt z Jamajky bude startovat na Zlaté tretře v Ostravě. Nejlepší atlet světa zavítá na mítink už potřetí, ve středu 17. června se představí v běhu na 100 metrů. Na tiskové konferenci to oznámili organizátoři.

Český tenista Radek Štěpánek postoupil na turnaji Masters v Římě do druhého kola. Ve svém úvodním vystoupení porazil 16. nasazený Florenta Serru z Francie po setech 7:6, 4:6 a 7:5. Jeho dalším soupeřem bude Španěl Feliciano Lopez.

Česká tenistka Lucie Hradecká postoupila na turnaji v marockém Fezu do čtvrtfinále. Ve středu porazila osmou nasazenou Šahar Peerovou z Izraele 6:4 a 6:1. Druhé kolo naopak bylo konečnou pro Kláru Zakopalovou, která v duelu s turnajovou jedničkou Anabel Medinaovou nevyužila tři mečboly a prohrála 6:1, 6:7 a 3:6. Pro Hradeckou je postup do čtvrtfinále největším úspěchem od účasti ve finále turnaje v Bad Gasteinu loni v červenci. Od té doby navíc třiadvacetiletá Češka na okruhu WTA nedokázala přejít přes první kolo. Soupeřkou Hradecké ve čtvrtfinále bude Maďarka Melinda Czinková.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

29-04-2009