Denní souhrn zpráv Zprávy

30-04-2009

Designovaný premiér seznámil předsedy ODS ČSSD se složením vlády

Designovaný premiér Jan Fischer seznámil předsedy Občanské demokratické strany a České strany sociálně demokratické Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka se svým rozhodnutím o nominacích ministrů nové vlády. Prezidenta Václava Klause seznámí s obsazením kabinetu 1. května. Vzhledem k prohlášení Strany zelených zůstává otevřena jediná nominace, kterou je post ministra životního prostředí, dodal Fischerův mluvčí bez dalších podrobností a jmen nominovaných. "Beru to jako průběžnou informaci, o které budeme ještě jednat," řekl ČTK Paroubek. Vládní sestava, kterou od designovaného premiéra obdržel, prý neodpovídá dohodě představitelů politických stran. Kdyby se další jednání nekonalo, pak bude ČSSD zvažovat další kroky, dodal bez bližšího upřesnění. Šéf nejsilnější opoziční strany není spokojen s tím, že Fischer nerespektoval jeho návrh, aby byl ministrem průmyslu a obchodu Ivo Pěgřímek. Místo něj nominoval dosavadního náměstka ministra Milana Hovorku. Ten je podle Paroubka spjat s vládní koalicí. Paroubek rovněž nesouhlasí s šéfem Svazu průmyslu a dopravy Jaroslavem Mílem, kterého si Fischer vybral jako ministra financí místo Tomáše Uvíry, kterého navrhovala ODS. "Je to pro mně poněkud překvapující. Té nominaci vůbec nerozumím," uvedl Paroubek s tím, že se Míl nikdy nepohyboval v oblasti financí.

Fischer odmítl žádost zelených o schůzku s lídry ODS a ČSSD

Designovaný premiér Jan Fischer nebude svolávat schůzku předsedů politických stran, jak ho k tomu vyzval předseda Strany zelených Martin Bursík. "Zastává názor, že jsou to politici, kteří by měli dospět ke vzájemné dohodě," uvedl Fischerův mluvčí Roman Prorok. Pokud se straničtí lídři nedomluví a zelení od dohody odstoupí, počítá Fischer s tím, že na obsazení uvolněného křesla ministra životního prostředí se dohodnou představitelé ODS a ČSSD. Zelení chtějí, aby se vyjasnilo obsazení ministerstev v úřednické vládě, do níž nenominovala své lidi KDU-ČSL. Pohrozili, že pokud se spory o kandidáty na ministry nevyřeší, odstoupí od dohody stran o překlenovacím kabinetu a ve sněmovně ho nepodpoří.

Zelení chtěli aktualizovat dohodu z 5. dubna tak, aby zahrnovala pouze strany, které se chtějí na vládě podílet. Podle původní měly čtyři strany dosavadní koalice navrhnout do vlády osm kandidátů a ČSSD sedm. Odstoupením KDU-ČSL od odhody se však situace podle SZ stala nepřehlednou. O výhradách zelených Bursík hovořil s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem i s šéfem ODS Mirkem Topolánkem. Protože ale neuspěl, chtěl, aby zasáhl designovaný premiér.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek považuje požadavky zelených na další křesla v úřednické vládě za nepřijatelné. Novinářům řekl, že je schopen přistoupit na kompromis, ale požadavky zelených jsou nepřiměřené. Předseda zelených Martin Bursík by měl přestat vydírat, uvedl Paroubek.

Klaus zatím nebude jednání o vládě komentovat

Prezident Václav Klaus nebude komentovat čtvrteční zvrat v jednání o sestavení úřednické vlády. Mluvčí Hradu Radim Ochvat ČTK řekl, že prezident žádné vyjádření nechystá. Minulý týden nicméně Klaus po schůzce s designovaným premiérem Janem Fischerem vyzýval k co nejrychlejšímu ustanovení nového kabinetu.

Sobotka věří, že Senát lisabonskou smlouvu podpoří

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) věří, že se v Senátu najde dostatečný počet hlasů pro podporu lisabonské smlouvy, která má reformovat EU po jejím rozšíření. Řekl to v rozhovoru na rádiu Impuls. Poslanecká sněmovna už dokument podpořila, Senát by se jím měl zabývat příští týden. Sobotka už dříve řekl, že bude hlasovat pro lisabonskou smlouvu. Část členů ODS ale s dokumentem nesouhlasí. Sobotka se domnívá, že všichni senátoři, kteří "se staví na zadní", by měli zvážit to, že Česká republika je součástí Evropské unie. Podle něj by mohlo mít odmítnutí lisabonské smlouvy senátory ODS i vnitropolitický dopad. "Měli by zvážit dopad do voleb, brzy tu máme volby do Evropského parlamentu, do Poslanecké sněmovny," uvedl předseda Senátu. Podle Sobotky už nyní platí České republika obrovskou daň v zahraniční politice za demisi vlády a destabilizaci předsednictví.

Sněmovna poslala dál vládní protikrizový návrh slev na pojistném

Sněmovna poslala do závěrečného schvalování vládní protikrizový návrh dočasných slev na sociálním pojištění pro zaměstnavatele. Sociální demokracie a koaliční strany se již dříve dohodly, že si vzájemně po určitých úpravách podpoří své návrhy na řešení dopadů hospodářské krize. Součástí návrhu slev na sociálním pojištění je i dílčí opatření, které podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) přispěje k finanční stabilitě podniků a udržení zaměstnanosti. "Jedná se o doplnění situací, kdy se neplatí penále," vysvětlil Nečas. Podle něj zákon pomůže zachránit 50.000 až 70.000 pracovních míst. Sociální demokraté dříve upozorňovali na to, že tím rozpočet přijde o 18 miliard až 19 miliard korun. Tyto peníze by pak mohly podle nich chybět třeba na valorizaci důchodů. Většinová podpora pro snížení sociálních odvodů v parlamentu je podle Hospodářské komory dobrou zprávou pro tuzemské zaměstnavatele.

ČSSD chce zkrátit lhůtu projednávání rozpočtu z 30 na pět dnů

Sociální demokracie hodlá předložit návrh novely jednacího řádu Poslanecké sněmovny, který by zkrátil zákonnou lhůtu pro projednání státního rozpočtu z 30 dní na pět. Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD a stínového ministra financí Bohuslava Sobotky by se tak zvýšila pravděpodobnost, že se rozpočet podaří schválit do konce roku, a zamezilo by se riziku rozpočtového provizoria pro rok 2010.

České předsednictví EU kritizuje Němce a Rakušany za blokování trhu práce

České předsednictví Evropské unie kritizuje Německo a Rakousko za to, že plně neotevřely svůj pracovní trh lidem z osmi novějších unijních států včetně České republiky. Jejich rozhodnutí ve čtvrtek označilo za nedůvodné. Předsednictví dále konstatovalo, že otevření pracovního trhu nic nebrání a upozornilo, že Německo a Rakousko od pátku zůstanou posledními dvěma zeměmi, které omezení uplatňují. V pátek 1. května totiž bariéry zruší i Belgie, Dánsko a také Norsko, které není členem EU. Vlády Německa a Rakouska informovaly Evropskou komisi, že chtějí omezit přístup občanů osmi členských států EU na své trhy práce i v poslední fázi přechodných období, tedy až do roku 2011. Jejich rozhodnutí bude v následujících týdnech zřejmě podrobeno přezkoumání Evropské komise.

Barosso: Pro budoucnost EU je důležitý jednotný trh a solidarita

Pro budoucnost Evropské unie je důležité mít jednotný trh, vyhýbat se protekcionismu a držet se principu solidarity, to umožní úspěšně bojovat i s hospodářskou krizí. Ve Varšavě to u příležitosti pátého výročí vstupu osmi postkomunistických zemí do EU řekl předseda Evropské komise José Barroso. Unie podle Barrosa i díky novým členským státům může nabídnout něco světu jako celek. "To se týká například boje se změnami klimatu," podotknul. Zdůraznil, že je vyloučené, aby se Evropa dál vyvíjela "dvěma rychlostmi", tedy že se různé skupiny států budou nestejně intenzivně podílet na některých unijních záměrech.

Lukašenko se summitu v Praze nezúčastní

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se nezúčastní summitu o východním partnerství Evropské unie, který se uskuteční příští týden v Praze. ČTK to sdělil zdroj z českého předsednictví Evropské unie. Podle tohoto zdroje není Lukašenko zaregistrován mezi účastníky schůzky, která se bude konat 7. května. Za Bělorusko je přihlášen vicepremiér Uladzimir Semaško a registrace již byla ukončena, uvedl zdroj z českého předsednictví. Lukašenkova účast na summitu byla velkým otazníkem. Unie po velkém váhání pozvala na schůzku i Bělorusko, jehož prezident je na Západě kritizován za potlačování lidských práv a pronásledování opozice. Pozvána byla země a o konkrétním zastoupení měl rozhodnout Minsk. Lukašenko přitom dával najevo, že kvůli kritice do Prahy zřejmě nepojede.

Rádio Česko: Na MZV je stovka absolventů moskevského institutu

České ministerstvo zahraničí zaměstnává zhruba stovku absolventů Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů, jedné z nejprestižnějších komunistických škol, uvedlo Rádio Česko. Podle dřívějších informací médií je mezi nimi například náměstek ministra zahraničí Jan Kohout a zástupce Česka při NATO Štefan Füle, o kterých se hovoří jako o členech letní překlenovací úřednické vlády Jana Fischera. Kohout má být ministrem zahraničí, Füle by mohl být vicepremiérem pro EU. Rádio Česko zmínilo, že z jednadvaceti nových českých velvyslanců, kteří mají v blízké době zamířit na diplomatické posty, je minimálně pět absolventů moskevské komunistické elitní školy. Moskevský institut měl podle rádia úzkou vazbu na komunistickou rozvědku KGB. Rádio Česko ale také uvedlo, že Národní bezpečnostní úřad nepovažuje institut za velké bezpečnostní riziko.

Kvůli obavám z prasečí chřipky vyhledalo lékaře zatím 24 lidí

Zatím 24 lidí vyhledalo lékaře kvůli obavám z nákazy takzvanou prasečí chřipkou. Informuje o tom ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Podle hlášení krajských hygienických stanic do čtvrtečního rána vyhledalo od 2. dubna lékařskou pomoc pro respirační obtíže 24 cestovatelů po návratu z Mexika. "Ve třech případech byla již infekce vyloučena, v 21 případech se na definitivní výsledek vyšetření čeká," uvádí ministerstvo. Podle odhadu hlavního hygienika ČR Michaela Víta by se nemoc mohla objevit v Česku do týdne.

Mexický velvyslanec: Cesty do Mexika není nutné rušit

Mexický velvyslanec v Česku José Luis Bernal Rodríguez je přesvědčen, že lidé, kteří chtějí jet do Mexika, nemusí kvůli výskytu nového typu chřipky svoje cesty rušit. Diplomat v rozhovoru s ČTK řekl, že Mexiko má takzvanou prasečí chřipku pod kontrolou - například se už ví, že na ni zabírají tři léky. Dodal ovšem současně, že problém s výskytem nemoci ještě není v Mexiku vyřešen, i když jeho země přistupuje k velkým preventivním opatřením. Zmínil také, že rychlost nákazy u dalších Mexičanů se snižuje. Mexiko se považuje za ohnisko nákazy. Virus, který je kombinací viru prasečí, ptačí a lidské chřipky, tam mohl zabít přes 170 lidí, z toho zatím 17 prokazatelně. Tato chřipka se rozšířila i do Evropy. Experti se obávají možnosti pandemie. "Nerušte cesty, nepanikařte. Sledujte ale pozorně preventivní opatření," uvedl k tomu mexický velvyslanec.

MF: Výdaje ČR v příštím roce 2010 vyústí ve 4,6 procentní podíl deficitu na HDP

Výdaje státního rozpočtu a státních fondů pro rok 2010 by měly činit 1,127 bilionu Kč, což znamená 4,6 procenta podílu deficitu veřejných rozpočtů na HDP. K dosažení tohoto cíle je nezbytné, aby příjmy státu dosáhly 907 miliard Kč, výdaje 1,057 bilionu, a deficit tak představoval 150 miliard korun. Vyplývá to výdajových rámců státního rozpočtu na roky 2010 až 2012, které předložil do vlády ministr financí v demisi Miroslav Kalousek. Pro udržení deficitu v roce 2009 do 150 miliard Kč je podle Kalouska nezbytné zmrazit neutracené výdaje z roku 2008 i pro rok 2009 a neakceptovat jakékoli dodatečné požadavky kapitol státního rozpočtu nad rámec schválených limitů. Případné nárůsty mandatorních výdajů, například kvůli vyšší nezaměstnanosti nebo nemocnosti, musí být kryty na úkor jiných výdajů, nikoli na úkor vyššího deficitu, dodal ministr.

Stínový ministr financí ČSSD a předseda sněmovního rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka ve středu vládu opět kritizoval za to, že letošní rozpočet sestavila jako nerealistický s přehnanými příjmy. Prohlásil také, že současná vláda tlačí tu budoucí k tomu, aby sestavila rozpočet na příští rok se schodkem, který přesáhne "děsivou hranici" 200 miliard korun.

Průmyslová produkce v březnu klesla o 17,5 procenta

Průmyslová produkce v České republice v březnu meziročně klesla o 17,5 procenta. Oznámil to Český statistický úřad na základě průběžných údajů. Zpřesněné informace ČSÚ zveřejní 12. května. V únoru průmyslová výroba klesla meziročně o 23,4 procenta. Šrotovné a dva pracovní dny navíc pomohly českému průmyslu se vymanit ze čtvrtinových poklesů v meziročním srovnání, reagovala analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Až na automobilový průmysl se pokles u většiny průmyslových oborů jen zastavil. Nálada mezi průmyslníky se podle ní sice mírně zlepšuje, ale budoucnost je stále nejistá. Šrotovné se za čas vyčerpá a hrozí tu, že poté opět dramaticky poklesne poptávka po autech, pokud ekonomiky světa na tom nebudou už lépe, dodala. "Předběžné údaje o stavu průmyslu v březnu jsou pro nás v jistém ohledu zklamáním. Čekali jsme sice pokles, ale ne tak dramatický. Čísla jenom dokládají, v jak hluboké recesi se české hospodářství z kraje roku nacházelo," uvedl prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Ostatně i v březnu se podle něj masivně propouštělo a výroba v mnoha odvětvích nadále klesala.

Dluhy domácností v březnu vzrostly na 906,3 miliardy korun

České domácnosti dlužily na konci března u bank a finančních institucí 906,3 miliardy korun. Jejich zadlužení tak proti únoru stouplo zhruba o deset miliard korun; za posledních 12 měsíců domácnosti zvýšily své zadlužení zhruba o 150 miliard korun. Vyplývá to z údajů České národní banky (ČNB). Zadluženost domácností sice dále roste, ale ztrácí na rychlosti. Banky jsou opatrnější a zpřísňují podmínky pro hypotéky i ostatní typy úvěrů, reagoval analytik Patria Finance David Marek. Opatrnější jsou ale i lidé, kteří se v obavách z ekonomického vývoje rozhodují obezřetněji, zda si vzít, či nevzít úvěr. Celkové zadlužení domácností v poměru k disponibilnímu důchodu činí podle Marka asi 53 procent. Tato úroveň je sice nižší než v západoevropských zemích, ale zadluženost českých domácností již prý nelze považovat za nízkou. Výhodou ve srovnání s Maďarskem či Polskem je mizivý podíl půjček domácností v cizích měnách, dodal.

K centrálnímu úložišti se zatím připojila asi třetina lékáren

Léky na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem bude moci od pátku vydávat na průkaz pojištěnce více než třetina lékáren, které se zatím připojily k centrálnímu úložišti dat. Zákon tuto povinnost ukládá všem lékárnám. Které to neudělají, nebudou moci od pátku tyto léky vydat. Aktuálně se připojilo přes 900 lékáren, řekl novinářům ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martin Beneš. Očekává, že další lékárny se připojí v nejbližších dnech.

STEM: Vztah veřejnosti k Romům se za poslední rok o něco zhoršil

Vztah české veřejnosti k romským spoluobčanům je převážně negativní, přičemž za poslední rok se ještě zhoršil. Podle dubnového průzkumu agentury STEM 60 procent lidí pociťuje k romské menšině odmítavý vztah, a 11 procent dokonce odpor. Pětina veřejnosti vnímá Romy stejně jako ostatní spoluobčany a jen tři procenta respondentů k nim mají dobrý nebo velmi dobrý vztah. Při pohledu na dlouhodobý vývoj vztahu Čechů k romské menšině je podle analytiků patrné, že se příliš nemění. Oproti loňskému roku se podíl lidí s negativním vztahem k Romům zvýšil o pět procentních bodů. V současné době je tak výsledek obdobný jako v roce 1994, kdy vyjádřilo svůj záporný vztah 73 procent dotázaných. V letech 2005 až 2008 se pohyboval mezi 63 až 68 procenty.

Výrazně nesouhlasné mínění panuje i v souvislosti s tím, zda by se v Česku mělo více dbát na práva romské menšiny. S tímto tvrzením nesouhlasí 81 procent lidí a jen pětina populace si myslí opak. Zhruba každý druhý člověk přitom uznává, že každá etnická skupina by měla mít možnost žít podle vlastních tradic a zvyků. Rovněž tyto názory se proti předchozím rokům výrazně nezměnily.

AFP: V Česku podle lídra Gipsy.cz hrozí násilí ze strany Romů

Pokud se v Česku nic neudělá proti rasismu a útokům vůči Romům, tak Romové nakonec také sáhnou po násilí. V rozhovoru pro agenturu AFP to uvedl Radoslav Banga, lídr české úspěšné kapely Gipsy.cz, která bude v květnu zastupovat ČR na soutěži Eurovision Song Contest v Moskvě. Banga také vyjádřil pohoršení nad nedávným útokem zápalnými láhvemi proti jedné romské rodině, nad nehybností místních politiků a nad stále větším počtem neonacistických demonstrací. "Když jich v ulici křičí 'Heil' dvacítka, smějeme se. Když jsou jich tisíce, tak je to méně legrační, ale když neonacisti pochodují obklopeni normálními lidmi, tak se to stává skutečně znepokojivé. Člověk již nemá chuť žít v této zemi," řekl Banga.

Policie by jména žhářů z Vítkova mohla znát do měsíce

Jména pachatelů žhářského útoku na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku by policie mohla znát do měsíce. ČTK to řekl policejní prezident Oldřich Martinů, který se v Ostravě seznámil s dosavadními výsledky vyšetřování. "Nejpozději do měsíce se vyšetřování pohne ke konkrétním osobám," řekl. Další podrobnosti policie ale nezveřejnila. "Jsem celkem optimista. Pro policii to je otázka cti. Je to má vize. Vycházím z informací, které jsem si o případu vyslechl," komentoval časovou lhůtu Martinů s tím, že případ řeší patnáctičlenný speciální tým, se kterým spolupracují i odborníci z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Brno čeká na 1. máje pochod tisícovky extremistů

Brno se připravuje na prvomájový pochod extremistů. Centrem města by mělo projít tisíc příznivců krajně pravicové Dělnické strany a uskupení Svobodná mládež Brno. Na akci zve také neonacistický Národní odpor, jehož prvomájovou demonstraci v Brně musela policie před dvěma lety rozehnat. Policie povolá kvůli akci do služby desítky strážců zákona. Radnice Brno-střed už vyzvala veřejnost, aby se centru města na 1. máje raději vyhýbala. Akce byla ohlášena fyzickou osobou jako Prvomájové shromáždění s průvodem. Teprve dodatečně se k ní přihlásila Dělnická strana se Svobodnou mládeží Brno. K pochodu uvádějí, že chtějí oslavit 1. máj a upozornit "na stěžejní problémy současné společnosti".

Praha zveřejnila záznam, jak vandal poškodil Hvězdáře na orloji

Sochu Hvězdáře na pražském Staroměstském orloji poškodil maskovaný muž, kterého doprovázeli další lidé s videokamerou. Vandal soše urazil paži zřejmě tyčí a pak rychle zmizel. Stalo se tak už 7. dubna brzy ráno. Dokládá to záznam z bezpečnostní kamery, který zveřejnil pražský magistrát. O vandalském činu informovala ve středu na svém webu policie; socha už je v restaurátorské dílně. Video se záznamem incidentu z bezpečnostní kamery je zaznamenáno na internetové adrese http://www.youtube.com/watch?v=AEwaCObuO2U. "Dovolím si požádat všechny případné svědky vandalského činu, aby se přihlásili se svým svědectvím na lince městské policie 156 nebo Police ČR 158," uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek. Vandal poškodil kopii sochy, která byla vytvořena po druhé světové válce.

První jaderný blok v Dukovanech zvýší svůj výkon na 500 megawattů

První ze čtyř výrobních bloků Jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku v příštím týdnu zvýší svůj výkon z dosavadních zhruba 460 megawattů (MW) na 500 MW. Tento krok umožnila rozsáhlá výměna zařízení, která byla provedena v prvních měsících tohoto roku. Zvýšení výkonu bloku na nové maximum schválil po závěrečné kontrole v elektrárně Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Novinářům to řekla předsedkyně tohoto úřadu Dana Drábová. Výkon Dukovan postupně stoupá od roku 2005. Na konci roku 2012 bude mít celá elektrárna namísto původních 1760 MW instalovaný výkon 2000 MW, jaký má i mladší česká atomová elektrárna v Temelíně. Celý projekt bude stát kolem sedmi miliard korun. Vzhledem k vyšší výrobě elektřiny počítá ČEZ s návratností těchto investic přibližně během sedmi let, uvedl ředitel dukovanské elektrárny Zdeněk Linhart.

Podle ombudsmana antimonopolní úřad pochybil, když odmítl posoudit soutěž na návrh Národní knihovnu

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podle ombudsmana Otakara Motejla pochybil, když odmítl posoudit architektonickou soutěž na návrh nové budovy Národní knihovny v Praze. Ombudsman dospěl k závěru, že ÚOHS měl o průběhu soutěže rozhodnout. Úřad to neučinil, přesto záležitost komentoval. ÚOHS měl kauzu na stole třikrát. Uvádí to zpráva veřejného ochránce, kterou má ČTK k dispozici. Antimonopolní úřad se závěry ombudsmana nesouhlasí.

Ústavní soud zrušil větu v insolvenčním zákoně, která poškozovala práva dlužníků

Ústavní soud (ÚS) zrušil jednu větu v insolvenčním zákoně, která za výjimečných okolností mohla komplikovat situaci dlužníkům. Nedávala jim možnost bránit svá práva u odvolacího soudu. Návrh směřující proti insolvenčnímu zákonu podal Vrchní soud v Olomouci, uspěl však jen z poloviny. Druhé napadené ustanovení, jež se týká pořádkových lhůt, ponechali ústavní soudci beze změn.

V Praze budou vystaveny kopie hliněných vojáků čínského císaře

Unikátní kopie terakotových vojáků, které si dal před více než 2200 lety zhotovit první čínský císař, bude možné spatřit v České republice. Lidé si budou moci prohlédnout napodobeniny světoznámých hliněných válečníků od 13. května v pražském paláci Lucerna. ČTK to sdělil Petr Novák z pořádající agentury Live Nation. Terakotová armáda patří k největším archeologickým nálezům 20. století. Jako svoji posmrtnou stráž si ji nechal zbudovat čínský vládce Čchin Š'chuang-ti, který se v roce 221 před naším letopočtem prohlásil prvním císařem říše. Byla náhodně objevena v roce 1974. Na ploše hrobky a v blízkém okolí našli archeologové více než 6000 soch válečníků a přibližně 50.000 dalších archeologicky cenných předmětů. V 80. letech bylo naleziště zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Na výstavě si lidé prohlédnou sochy, které byly vyrobeny ze stejného materiálu a vypáleny stejným způsobem jako původní sochy. Iniciátoři výstavy Ralph Grüneberger a Burkard Pfrenzinger nechali zhotovit 180 postav včetně pěchoty, generálů, nižších důstojníků, lučištníků a koní v původní velikosti. Dalších 1000 vojáků v bojové formaci je v měřítku 1:10.

Ve zlínské zoologické zahradě se narodil klokaní albín

Zlínská zoologická zahrada Lešná se chlubí raritou - albínem klokana rudokrkého. Původní skupinu klokanů ošetřovatelé získali v roce 2004 od kolegů z Anglie. Všechna zvířata přitom měla klasické zabarvení, nebyl mezi nimi jediný albín. Ze 60 mláďat, která se od té doby v expozici narodila, jde už o osmého bílého klokana rudokrkého, řekla ČTK mluvčí lešenské zoo Romana Bujáčková. "Není to úplně běžné. Předpokládáme, že některý z předků naší chovné skupiny byl albín nebo minimálně měl v sobě tento gen, a naši klokani ho získali," uvedla Bujáčková.

Sport

Cyklista František Raboň obsadil druhé místo v druhé etapě závodu Kolem Romandie, jenž patří do nejvyšší kategorie UCI ProTour. Druhý český zástupce Roman Kreuziger dojel po 161,5 km do cíle v La Chaux De Fonds na čtvrté pozici.

Český tenista Radek Štěpánek jubilejní desáté vzájemné utkání s fenomenálním Švýcarem Rogerem Federerem prohrál 4:6, 1:6 a s turnajem série Masters v Římě se rozloučil ve třetím kole. Třicetiletý rodák z Karviné tak na antuce v italské metropoli nenavázal na loňské vítězství, jedno ze svých dvou nad bývalou světovou jedničkou.

Už i třetí brankář Lukáš Mensator doplnil soupisku českých hokejistů na mistrovství světa ve Švýcarsku. Kouč Vladimír Růžička má stále dvě volná místa v poli. Jedno je rezervované pro útočníka Milana Michálka, druhé by měl zaplnit buď další forvard Patrik Eliáš z New Jersey, nebo obránce Zdeněk Kutlák ze švýcarského celku Ambri/Piotta.

Trenér fotbalistů Viktorie Žižkov Zdeněk Ščasný nesmí v pěti zápasech, tedy až do konce ligového ročníku, vést svůj tým z lavičky. Disciplinární komise svazu jej potrestala za to, že v nedělním utkání proti Kladnu hrubě urážel rozhodčí a byl na konci zápasu vykázán na tribunu. Žižkovský útočník Petr Švancara byl potrestán za vyloučení, už v době po svém vystřídání na lavičce, a vulgarity ve stejném utkání zákazem startu ve třech zápasech.

Počasí

V pátek čekáme polojasno, na jihozápadě Čech s přeháňkami a bouřkami. Odpolední teploty 19 až 23 stupňů Celsia, na horách 15 stupňů.

30-04-2009