Zprávy

Romové protestovali proti extremismu, akce v Chomutově a Ostravě narušili extremisté

Stovky Romů protestovaly ve 14 městech republiky proti vzrůstajícímu extremismu v Česku. Řetězovou demonstrací reagovali na žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku, při níž byli popáleni tři lidé. Dvouletá holčička stále bojuje v nemocnici o život. V řadě míst podpořilo akci Romů i většinové obyvatelstvo. Asi 80 pravicových extremistů z organizace Autonomní nacionalisté se pokusilo narušit zprvu pokojnou demonstraci Romů proti extremismu v Chomutově. Romové v reakci na útoky plánovanou akci ukončili. Podle reportéra ČTK, neonacisté na Romy pokřikovali hesla "Čechy Čechům" nebo "Nic než národ" a mezi demonstrující hodili světlici. Policie ale střetu zabránila. Romský předák Ján Šipoš řekl, že se organizátoři incidenty ze strany neonacistů částečně očekávali. "Demonstraci rozpouštíme hlavně z bezpečnostních důvodů," řekl Šipoš. Zhruba 40 radikálů se pokusilo narušit také demonstraci v Ostravě. Policii se podařilo skupinu neonacistů vytlačit z Masarykova náměstí.

Demonstrace v Praze skončila obviňováním vlády. Když se radikální Romové dověděli, že obdobnou demonstraci v Chomutově narušují skinheads, přerušovali projevy a vykřikovali, že vláda romský problém neřeší. Organizátorům akce, na kterou přišlo kolem 300 Romů, se nakonec podařilo rozvášněný dav uklidnit. Po skončení oficiální části ale zůstalo na místě ještě mnoho diskutujících lidí. Na demonstraci přišli i ministr zahraničí v demisi Karel Schwarzenberg (za SZ) či členové romské kapely Bengas.

Přibližně 150 lidí se sešlo na náměstí ve Vítkově na Opavsku. Demonstrace se konala jen několik stovek metrů od domu romské rodiny, který žháři před dvěma týdny zapálili třemi zápalnými láhvemi. Na vítkovském náměstí se sešli převážně Romové. Podle odhadů starosty města Pavla Smolky jich zde žije přibližně 600. Na demonstraci přišla i sedmadvacetiletá Anna Siváková, matka dvouleté popálené holčičky.

Na brněnském náměstí Svobody proti nárůstu extremismu v Česku demonstrovalo asi 500 lidí, převážně Romů. Skandovali například hesla Stop nacismu a My jsme tady doma. "Extremismus je nebezpečný nejen pro Romy, ale pro celou společnost," řekl ČTK jeden z organizátorů Karel Holomek. Účastníci brněnské demonstrace se vybavili desítkami transparentů. Vystoupila asi desítka řečníků různé světonázorové a politické orientace. Všichni odsoudili útok ve Vítkově. Romští řečníci volali po zákazu Dělnické strany. Největší aplaus sklidil anonymní představitel antifašistické skupiny Antifa, jenž uvedl, že nejlepší obranou proti neonacistům je útok. Volání po aktivní obraně zaznělo z davu Romů několikrát. Ozvaly se také výkřiky jako Smrt skinheadům.

Demonstrace v Lysé se nakonec nekonala. Místní romské sdružení se totiž rozhodlo k akci, která se konala po celém Česku, nepřipojit. To se setkalo s velkou nevolí hrstky lidí, kteří svůj nesouhlas vyjádřit chtěli. "Vypadá to, že když zatím v Lysé k žádnému násilí nedošlo, tak se to místních asi netýká. Až k něčemu dojde, tak poté bude už asi pozdě," řekl ČTK jeden z milovických Romů.

Pět Čechů a jeden Slovák v sobotu zahynuli v lavině v rakouských Alpách

Pět Čechů a jeden Slovák v sobotu zahynuli v lavině v rakouských Alpách. ČTK to řekl mluvčí místní policie a informaci neoficiálně potvrdil i český konzulát ve Vídni. Neštěstí bylo oznámeno teprve v neděli, kdy na místě tragédie skončilo pátrání. Formálně bude totožnost mrtvých potvrzena po testech DNA, které potrvají patrně několik dnů. "Vypadá to na pět Čechů a jednoho Slováka. To můžeme říct na základě průkazů, které jsme našli v jejich ruksacích," řekl ČTK policejní mluvčí v tyrolském Söldenu Ronald Scheiber. Podle jeho slov bylo všem obětem mezi 20-30 lety a všichni byli muži z Prahy. Tři z nich se znali už z dřívějška. Slovák v Praze studoval a ve skupině bylo i několik dalších studentů, řekl Scheiber. V konečné podobě se sedmičlenná skupina dala dohromady až na chatě Hochwilderhaus v Ötztalských Alpách. Tam si turisté domluvili výstup na horu Schalfkogel, na který se vydali v sobotu. V chatě zůstal jen pětačtyřicetiletý muž, který se tak tragédii vyhnul. České velvyslanectví ve Vídni ČTK potvrdilo, že také tento muž je Čech. Podle rakouské rozhlasové stanice ORF se po neštěstí psychicky zhroutil.

Po návratu z Mexika jeden turista na Bulovce, šest v karanténě

Hygienici prohlédli dvě stovky turistů a posádku letadla, které přiletělo z Mexika. Z 213 lidí jeden turista byl s teplotou odeslán na kliniku infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Bulovka, dalších šest cestujících zůstane v domácí karanténě. Novinářům to řekla vedoucí protiepidemického odboru Hygienické stanice hl. Města Prahy Zdeňka Jágrová. "Výsledky laboratorního vyšetření vzorků budou známy v úterý odpoledne," uvedla. Pokud testy potvrdí mexickou chřipku u člověka, který měl zvýšenou teplotu, půjdou do karantény i všechny osoby, které s ním přišly do bližšího kontaktu, tedy spolucestující z nejbližších sedadel v letadle. Jágrová vyloučila, že by se mohla případná infekce rozšířit v celém letadle vzhledem ke specifické vzduchotechnice, kterou je vybaveno. Z šesti lidí s nařízenou karanténou jsou tři Slováci a tři z Prahy a nejbližšího okolí.

Hlavní hygienik ČR Michael Vít v diskusním pořadu České televize ocenil spolupráci letiště, zdravotníků a hygieniků při návratu turistů z Mexika. Přenos nemoci podle něj spíše než od turistů přepravovaných letecky a kontrolovaných na letišti hrozí od "batůžkářů", kteří přiletí do jiné evropské země a pak se dopraví do Česka autem. I to je podle Víta ale do jisté míry zabezpečeno: ve čtvrtek na Radě ministrů se zástupci evropských zemí dohodli na předávání informací. Čeští hygienici dostali od německých kolegů telefony na tři české turisty, vyhledali je v Děčíně a vyšetřili. V Česku vyhledalo lékaře kvůli respiračním obtížím a z obav z mexické chřipky 51 lidí. Zatím není ani jeden případ potvrzeného onemocnění novou chřipkou.

Šéfové ODS, ČSSD a SZ navrhnou nová jména na posty některých ministrů

Šéfové ODS, ČSSD a SZ navrhnou nová jména na posty některých ministrů. Shodli se na tom na jednání s designovaným premiérem Janem Fischerem. Jednání o vládě se zkomplikovala ve čtvrtek. Fischer navrhoval své muže na post ministra financí, průmyslu a obchodu a spravedlnosti. To lídry stran pobouřilo. Fischer tvrdil, že dával při jednáních najevo nespokojenost s některými kandidáty, straničtí lídři to prý nerespektovali. Fischerova vláda by měla zemi dovést k předčasným volbám, které by se měly konat letos v říjnu.

Fischer: Ambicí mé vlády je udržet schodek rozpočtu 150 mld. Kč

Ambicí přechodné úřednické vlády je podle designovaného premiéra Jana Fischera udržet schodek státního rozpočtu na 150 miliardách korun. Bude to znamenat zdrženlivost správců všech rozpočtových kapitol, pečlivé hledání priorit, obracení doslova každé koruny, řekl ČTK. S odborníky a s politickými stranami v parlamentu chce diskutovat o opatřeních proti krizi.

Výdajové rámce státního rozpočtu na roky 2010 až 2012, které předpokládají právě schodek 150 miliard korun, předložil ve čtvrtek do vlády ministr financí v demisi Miroslav Kalousek. Součástí rámců jsou rozsáhlá úsporná opatření. Ve svém týmu chce Fischer mít lidi odborně zdatné, kteří budou schopni zvládat složitou ekonomickou situaci. Za takového člověka pokládá bývalého šéfa elektrárenské společnosti ČEZ a nynějšího prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla. "Ukázalo se, že je nepřijatelným pro politické strany, na jejichž podpoře vláda vzniká," uvedl s tím, že proto hledá shodu na jiné osobnosti.

Národní ekonomická rada vlády (NERV), která vznikla jako poradní orgán Topolánkovy vlády pro období krize, bude pracovat i pro úřednický kabinet Jana Fischera. Výjimkou je pouze Martin Jahn, který se členství v radě vzdal kvůli pracovnímu vytížení. Na tiskové konferenci to uvedli premiér v demisi Mirek Topolánek a designovaný premiér Jan Fischer. Ten doplnil, že je připraven k debatě o složení rady s ČSSD.

Topolánek: Než velká koalice nebo vláda s KSČM, raději odejdu

Pokud by se po volbách dostaly do sněmovny pouze tři politické strany - ČSSD, KSČM a ODS - a ODS by volby prohrála, pak by premiér v demisi Mirek Topolánek (ODS) opustil politiku. Uvedl to v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. V takové situaci by totiž byly zřejmě možné pouze dvě varianty vlády, buď velká koalice ČSSD a ODS nebo kabinet s účastí komunistů, obě jsou pro Topolánka nepřijatelné.

Česká republika by se v případě, že by neratifikovala lisabonskou smlouvu, dostala "na periferii" Evropské unie, řekl dále v ČT Topolánek. Poslanecká sněmovna už lisabonskou smlouvu podpořila, příští týden se jí bude zabývat Senát. Část ODS s dokumentem nesouhlasí. Topolánek chce proto přesvědčovat své stranické senátory, aby dokument, který má reformovat EU po jejím rozšíření, podpořili. Pokud by Česko smlouvu neratifikovalo, mohlo by to být podle šéfa ODS pro některé země také záminkou pro to, aby se zastavilo další rozšiřování Evropské unie.

Nedostatečné systémové řešení korupce považuje odstupující premiér Mirek Topolánek (ODS) za jednu z chyb své končící vlády. Pro nastavení účinných protikorupčních mechanismů by prý kabinet potřeboval více času. "Já se nevymlouvám. Pojmenoval jsem to zcela otevřeně jako nedostatek mé vlády," uvedl Topolánek. Přesto se prý podle něj podařilo nastartovat alespoň dílčí nástroje, například digitalizaci veřejné správy, která by mohla pomoci zabránit úplatkům. Topolánkovu vládu provázela například kauza kolem šéfa koaličních lidovců Jiřího Čunka nebo poslance ODS Jana Moravy. Kvůli těmto aférám čelil kabinet kritice a nakonec pomohly opozici k vyslovení nedůvěry vládě.

Klaus podle Topolánka ODS nepotřebuje, proto se od ní distancuje

Prezident Václav Klaus už nepotřebuje ODS, po svém druhém mandátu už totiž nemůže být znovu zvolen do čela země. Podle premiéra v demisi a šéfa ODS Mirka Topolánka to je možná důvod, proč se Klaus vzdal funkce čestného předsedy strany a distancuje se od jejího současného vedení. Topolánek v České televizi dodal, že Klausovy názory a postoje ODS se dlouhodobě liší zejména v zahraniční politice. Podle něj Klaus v čele strany vykonal velmi dobrou práci v 90. letech, kdy země procházela transformací systému a institucí. Nyní se ale situace posunula a je potřeba na ni reagovat nově. Podle Topolánka dnes ODS oslovuje jiný typ voličů a řeší úplně jiné úkoly než v 90. letech.

Klaus v předešlých dnech napsal kritický dopis jednomu z členů ODS a zveřejnil ho na svých webových stránkách. Klaus straníky vyzval, aby bojovali o podobu své strany. Měli by se podle něj snažit o návrat ODS na místo na politické mapě, kde byla v době, kdy stál Klaus v jejím čele.

Policie zadržela čtyři technaře na Sokolovsku, kvůli hlasité hudbě

Až 50.000 korun pokuty hrozí čtyřem účastníkům technoparty u Květné na Sokolovsku, kteří porušili zákaz hygieniků a znovu spustili několik aparatur s hlasitou hudbou. Pokuta hrozí ve správním řízení také pořadatelům, a to do výše dvou milionů korun. I nadále na ploše bývalého letiště platí zákaz pouštět hlasitou hudbu, účastníci proto odjíždějí. Na místě jich zůstává asi jen 200, a akce tak pravděpodobně skončí, přestože byla nahlášena až do úterý.

O vypnutí hudby rozhodli hygienici, kteří se na základě podnětu starostů a stížností lidí dostavili na technoparty, kde od čtvrtka technaři tančili. Podle měření překračovala hudba limity hluku. Technaři i pořadatelé nejprve uposlechli a v sobotu ve 20:00 skutečně všechny sound systémy vypnuli. Během noci ale zákaz porušili.

Slovensko: Při závodech slovenský motorkář mrtev, Čech v kritickém stavu

Slovenský závodník nepřežil sobotní srážku se svým českým kolegou při tréninkové jízdě v rámci motocyklového závodu Race for fun! v Trenčíně. Čech, který do 31letého motorkáře narazil, byl hospitalizován v kritickém stavu. Informovala o tom slovenská policie a Slovenská motocyklová federace, která akci pořádala. Závody byly předčasně ukončeny. "Podle traťových komisařů došlo k tragédii na rovince, když jeden ze závodníků snížil rychlost kvůli poruše motocyklu a druhý do něho z neznámých důvodů zezadu narazil," uvedli organizátoři.

Sanitka pro Gruzii vyrazila na 5000 kilometrů dlouhou cestu

Na téměř 5000 kilometrů dlouhou cestu vyrazila skupina dobrovolníků liberecké organizace Hand for Help. Do Gruzie vezou nejen plně vybavenou sanitku pro záchrannou službu, ale také zdravotnický materiál a přístroje včetně rentgenu a kompletního zubařského pracoviště. Zdravotnické vybavení je určeno pro nemocnici, kterou organizace vybudovala už na konci loňského roku v utečeneckém táboře asi 40 kilometrů od Tbilisi. Tým Hand for Help zůstane v Gruzii tři měsíce, aby zaučil tamní personál. Nemocnice Hand for Help slouží pro tábor, kde na malé ploše žije na 20.000 lidí. Nemocnice zajišťuje kompletní péči o tamní obyvatele od léčby běžných onemocnění, až po menší zákroky s lokálním umrtvením. Zařízení slouží především Osetům, které postihl poslední vojenský konflikt. Přišli o své domovy nebo se už po vyhnání nemohou vrátit.

Plzní projel konvoj historických vojenských vozů

Konvoj více než stovky historických vojenských vozidel, doplněný nejmodernější americkou vojenskou technikou, projel Plzní. Už tradiční Convoy of Liberty se vydal po Klatovské třídě, kterou obstoupily stovky lidí. Vůbec poprvé letos byla přehlídka komentovaná, a to z balkonu Divadla J. K. Tyla, kolem něhož se soustředil největší dav. Na některých vozech jeli i američtí a belgičtí veteráni, kteří Plzeň osvobozovali. Mezi nejvzácnější vozidla patřily při přehlídce vozy druhé světové války a válečné obrněné transportéry. Kromě milovníků historických strojů a vojenských nadšenců z celé republiky přijeli na starých strojích také Belgičané, Němci, Švýcaři a Nizozemci.

Bělčická huť vyrábí jako jediná na jihu Čech repliky dávného skla

Sklářství je hlavně o pokoře, tvrdí Václav Vlasák, majitel jediné hutě na jihu Čech, která vyrábí repliky historického skla. Už šest let fouká a tvaruje v Bělčicích na Strakonicku číše, poháry a karafy, vše napodobeniny historického skla z období od antiky až po renesanci. Zatímco velké sklářské firmy v Česku zkrachovaly, malá rodinná huť se zatím drží. Vyrábí v malém množství a na přání zákazníků. Sklo se v ní vyrábí ručně, víc než 130 druhů předmětů putuje k několika českým prodejcům a od nich do různých zemí světa. Malá huť v 200 let staré stodole se stala i oblíbeným místem pro turisty. "Pro mě je nejlepší reklamou, že může kdokoliv přijít a vidět výrobu na vlastní oči," říká devětačtyřicetiletý rodák z Prachatic.

České sklo a fotografie se představují v Dánsku

Dvě rozsáhlé výstavy z České republiky jsou nyní k vidění v Dánsku. V sobotu byla na Jutském poloostrově slavnostně zahájena přehlídka děl pětadvaceti českých sklářů s názvem Přesahy - malba a skleněná plastika českých umělců a od čtvrtka je v Královské knihovně v Kodani otevřena výstava fotografů zachycujících klíčové události z let 1968-1989.

V Muzeu skla v Ebeltoftu v západním Dánsku jsou zastoupeni sklářští výtvarníci různých generací včetně těch nejzkušenějších, kteří v poválečném období českému sklu pomáhali do světa. K těm nejvýznamnějším patří Jaroslava Brychtová, manželka a umělecká partnerka již zesnulého klasika českého sklářského výtvarného umění Stanislava Libenského, a Vladimír Kopecký. Spolu s nimi jsou tu i Václav Cígler, Marian Karel, Dana Zámečníková nebo Jiřina Žertová.

České fotografie v Královské knihovně jsou - podobně jako sklo - představovány v Dánsku u příležitosti českého předsednictví EU, avšak váží se k přelomovým událostem z "předevropského" období komunistického režimu v Československu. Tehdejší dobu svými objektivy na 60 vystavených snímcích zachytili Dagmar Hochová, Pavel Štecha, Libuše Knydrová, Jan Šilpoch a další. Při příležitosti letošního 40. výročí tragické smrti Jana Palacha je v rámci výstavy promítáno i několik krátkých dokumentárních filmů.

Nejsevernější česká loreta se návštěvníkům otevře v noci

Rumburská Loreta, která je nejsevernější památkou svého druhu v České republice, se v pátek 22. května již potřetí otevře během noci veřejnosti. Loreta se otevírá v rámci Festivalu muzejních nocí, kterou vyhlásila Asociace muzeí a galerií, informovala ČTK Klára Mágrová z rumburského děkanství, kterému kaple patří. Dodala, že Loretánskou noc, jak se akce jmenuje, v předchozích roce shlédlo 400 lidí. Během noci bude pro návštěvníky připravený koncert harmonikářky Jany Vébrové nebo výtvarné dílny. Lidé si budou moci poslechnout i různé regionální pověsti nebo přednášku po loretánské podzemí. K vidění zde bude i výstava Zmizelé Sudety.

Rumburskou Loretu nechal v areálu kapucínského kláštera postavit v letech 1704 až 1709 majitel panství kníže Antonín Florián Lichtenštejn, vysvěcena byla 15. září 1707. Shoduje se s italskou předlohou v měřítku i v architektonickém členění a výzdobě, kníže totiž nechal v Loretu pořídit přesný nárys.

Manželka šéfa ČSSD Paroubka Petra je těhotná, dítě čeká na podzim

Manželka šéfa ČSSD Jiřího Paroubka Petra je těhotná, dítě čekají na podzim. Paroubková se prý rozhodla vydat tiskové prohlášení, aby předešla spekulacím některých médií o svém zdravotním stavu. Petra Paroubková dodala, že oba se na narození dítěte těší. Média zároveň požádala, aby o jejím těhotenství informovala citlivě. Lídr ČSSD Paroubek (56) má jednoho dospělého syna z prvního manželství se Zuzanou Paroubkovou. Před dvěma lety se mu narodila vnučka. Svou nynější manželku Petru, která je o 21 let mladší než on, si vzal předloni v listopadu.

Sport

Český cyklista Roman Kreuziger vyhrál tři dny před svými 23. narozeninami závod Kolem Romandie, jenž je zařazen do nejvyšší kategorie ProTour. Člen týmu Liquigas udržel náskok v celkovém pořadí v dnešní závěrečné páté etapě s cílem Ženevě a po loňském vítězství v závodě Kolem Švýcarska si připsal druhý velký triumf mezi profesionály.

Stolní tenistka Iveta Vacenovská na medaili z mistrovství světa v Jokohamě nedosáhla. Ve čtvrtfinále podlehla dvanácté hráčce světového žebříčku Liou Š'-wen z Číny 1:4 na sety. Mezi nejlepší osmičkou ženské dvouhry na MS měl český stolní tenis zastoupení po 22 letech.

Čeští motocykloví závodníci Lukáš Pešek a Karel Abraham nenavázali ve Velké ceně Španělska na umístění v první desítce, kterých ve třídě do 250 ccm dosáhli před týdnem v Japonsku. Pešek byl třináctý, Abraham po pádu závod nedokončil.

V 41 letech si kajakářka Štěpánka Hilgertová prožila možná největší nervy na domácí scéně. Na poslední chvíli se totiž díky třetímu místu v posledním nominačním závodu vodních slalomářek na Trnávce jen těsně dostala do reprezentace, v níž nechyběla už 21 let. Ale v sobotu o sobě dvojnásobná olympijská vítězka pořádně zapochybovala, zdali má zapotřebí podstupovat martyrium tréninku a nervozity.

Asi 350 fanoušků fotbalového klubu 1. FC Brno prošlo centrem jihomoravské metropole. Policisté a strážníci museli zabránit jejich střetům se skupinami Romů. Cílem akce bylo podpořit plány na výstavbu nového fotbalového stadionu; projekt se totiž opožďuje. Při pochodu nebyl nikdo zadržen ani zraněn, řekl mluvčí strážníků Zdeněk Novák. Fanoušci cestou přes centrum zastavili několik tramvají, před jednu si dokonce na chvíli sedli. Skandovali hesla na podporu výstavby stadionu.

Počasí

Je jasno, teploty 19 až 23 stupňů Celsia. Zítra čekáme oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky. A mnohem chladněji - jen mezi 11ti a 15ti stupni.