Denní souhrn zpráv Zprávy

13-05-2009

ČSSD zveřejnila 27 podmínek vládě

ČSSD ve středu zveřejnila 27 bodů, na jejichž základě je připravena podpořit přechodný kabinet premiéra Jana Fischera. Sociální demokraté například vyzývají ministerstvo financí, aby zastavilo přípravu prodeje Letiště Praha, prověřilo tendr na ekologické zakázky, nepředkládalo nový zákon o dani z příjmu ani zákon o penzijním spoření. Vláda by také neměla podnikat žádné kroky k prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Sociální demokraté odmítají pokračování ratifikačního procesu smluv o stavbě amerického vojenského radaru v Brdech. Předseda vlády Jan Fischer uvedl, že se požadavky sociálních demokratů bude zabývat. Podmínky ČSSD se ale nelíbí ODS. Lidovec Miroslav Kalousek soudí, že od sociálních demokratů je to falešná hra s voliči.

Sněmovna se rozpustí do půlky října

Poslanci schválili ústavní zákon, podle něhož má sněmovna v současném složení skončit svou činnost do poloviny letošního října společně s předčasnými volbami. Ty mají být nejpozději v pátek 9. a v sobotu 10. října. Přijetí normy, kterou předložili zástupci ODS, ČSSD a Strany zelených, nyní může ovlivnit už jen Senát. Prezident ústavní zákony vetovat nemůže. Jednorázový ústavní zákon, který kritizovali hlavně politici KDU-ČSL, podpořilo 172 ze 189 přítomných poslanců. Pro schválení bylo třeba ústavní většiny, tedy nejméně 120 poslaneckých hlasů. Návrh má vyřešit politickou krizi, do které se Česko dostalo vyslovením nedůvěry bývalé koaliční vládě Mirka Topolánka (ODS). Někdejší koalice ani opozice nyní nemají šanci vytvořit politickou vládu se stabilní většinou ve sněmovně, proto se dohodly na předčasných volbách, k nimž má zemi dovést úřednický kabinet Jana Fischera.

Klaus: červnový summit EU by měl vést Fischer

Prezident Václav Klaus po středečním setkání s premiérem Janem Fischerem a ministrem zahraničních věcí Janem Kohoutem navrhl, aby červnový summit Evropské unie v Bruselu vedl premiér Fischer. Podle mluvčího Hardu Radima Ochvata má prezident k předsedovi vlády plnou důvěru a nepochybuje o tom, že tuto roli s úspěchem a přehledem zvládne. Setkání rovněž potvrdilo, že pro účast nejvyšších ústavních činitelů na dalších akcích českého předsednictví platí dohody učiněné s předchozí vládou.

Kohout: Cílem je odstranit škody na obrazu předsednictví

Cílem přechodné vlády Jana Fischera je napravit škody, které české předsednictví EU utrpělo na své pověsti kvůli turbulencím na domácí politické scéně. V rozhovoru pro středeční vydání německého deníku Süddeutsche Zeitung to naznačil nový český ministr zahraničí Jan Kohout. Zároveň poukázal na to, že úspěšnost předsednictví bude záviset na výsledcích červnového summitu EU, jehož hlavním tématem zřejmě bude irské referendum o lisabonské smlouvě. Šéf české diplomacie připustil, že změna vlády v Praze obrazu České republiky v Evropské unii "jistě nepomohla". V rozhovoru pro prestižní německý deník ale ujistil, že Evropskou unii nyní neřídí autopilot.

Ganley: Volby do EP mohou být referendem o lisabonské smlouvě

Volby do Evropského parlamentu se mohou stát svého druhu referendem o lisabonské smlouvě. Po středeční schůzce s prezidentem Václavem Klausem to prohlásil irský odpůrce smlouvy a zakladatel celoevropského hnutí Libertas Declan Ganley. Jeho odnože kandidují v několika členských státech unie včetně Česka. Volební úspěch hnutí Libertas, které požaduje zrušení smlouvy, by podle Ganleyho bylo silným signálem, který by Brusel nemohl ignorovat. Unie by potom podle něj musela přehodnotit další prosazování smlouvy, kterou zatím ratifikovalo 23 z 27 jejích států. Ganley také prohlásil, že český prezident Václav Klaus, jeho polský kolega Lech Kaczynski a německý prezident Horst Köhler jako jediní evropští státníci ctí zásadu jednomyslnosti, když smlouvu zatím neratifikovali a čekají až na výsledek opakovaného referenda v Irsku. V prvním referendu Irové smlouvu odmítli, také díky intenzivní kampani, kterou Ganley proti ní vedl.

Ministři EU a Latinské Ameriky v Praze jednali o prasečí chřipce

Situaci kolem takzvané prasečí, respektive mexické chřipky ve středu v Praze posuzovali ministři zahraničí zemí EU a latinskoamerických států sdružených ve Skupině Rio. Do Prahy se sjeli zástupci více než čtyř desítek států. Podle ministra zahraničních věcí Jana Kohouta ministři debatovali o tom, jaká opatření jednotlivé země přijaly, a o tom, jak si vzájemně pomáhat. "Je to problém, který se týká nás všech. Vyžaduje si globální společnou odezvu," řekl Kohout. Ve světě je zatím podle údajů kolem 5300 lidí, kteří se nakazili takzvanou prasečí chřipkou. Pacienty eviduje více než 30 zemí včetně evropských. Virus A(H1N1) je kombinací prasečího, ptačího a lidského viru chřipky, experti zmiňovali možnost pandemie. Britští vědci například tvrdí, že by virus mohl napadnout až třetinu lidstva. Dosud mu podlehlo šest desítek osob, většina v Mexiku.

Podezření na mexickou chřipku v Česku vyvráceno u 66 lidí

Podezření na mexickou chřipku v Česku již lékaři vyvrátili u 66 lidí, na 12 výsledků testů se zatím čeká. Dosud kvůli obavám z onemocnění vyhledalo pomoc lékařů 78 lidí. Sdělilo to tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví. V Česku zatím není žádný potvrzený případ onemocnění. V nemocnicích jsou nyní dva lidé, jeden na infekční klinice pražské Fakultní nemocnice Bulovka a jeden v Brně. Lidé s lehkým průběhem onemocnění byli ponecháni v domácí izolaci.

Podnikatelé budou mít snazší podnikání v zemích EU

Poslanci ve středu v závěrečném čtení schválili nový zákon o volném pohybu služeb, který umožní podnikatelům například poskytovat dočasně služby v jiných zemích unie pouze na základě povolení mateřské země. Nebude tedy třeba dalších povolení v cizině. Poslanci současně pozměnili účinnost zákona; platit by měl až od konce letošního roku. Někteří poslanci se obávají, že brzké přijetí zákona by mohlo ohrozit domácí podnikatele. Mohlo by se to stát v případě, že okolní země nebudou slaďovat otevírání svého trhu společně s Českem a svůj trh budou ještě nějaký čas chránit pomocí různých bariér. Sněmovna proto zároveň vyzvala vládu, aby dohlížela na to, jak jiné členské země EU otevírají svůj trh se službami podle evropské směrnice o jejich volném pohybu. Tuto směrnici schválený zákon přejímá a země EU ji musí do své legislativy zavést nejpozději do konce letošního roku.

Sněmovna zamítla vyšší odškodnění klientů záložen

Poslanecká sněmovna zamítla návrh na dodatečné vyšší odškodnění klientů zkrachovalých družstevních záložen. Horní hranice odškodnění se měla zvýšit na dva miliony korun a vyplácet se jim mělo 100 procent vkladů. Důvodem, proč sněmovna návrh zamítla, bylo přijetí pozměňovacího návrhu poslance Petra Wolfa, který navrhl dodatečně odškodnit klienty Kreditní banky Plzeň, Plzeňské banky a Union banky. Jak ČTK řekl zpravodaj k zákonu Jiří Dolejš (KSČM), přijetí tohoto pozměňovacího návrhu změnilo navrhovanou novelu natolik, že sami její předkladatelé z řad poslanců ČSSD i KSČM pro ni nehlasovali. Odškodnění klientů záložen si mělo vyžádat asi 1,8 miliardy korun, které by měl stát získat vydáním dluhopisů. To bylo již dříve terčem kritiky například poslance ODS Michala Doktora, který poukazoval na to, že se tím zvýší státní dluh. Dodatečné odškodnění již dříve označil za morální hazard.

Čeští advokáti zřejmě budou nosit taláry

Čeští advokáti budou zřejmě muset od září nosit v soudní síni taláry. Tak jako soudci, přísedící a státní zástupci by měli být odlišeni od ostatních účastníků řízení. Zavádí to novela zákona o advokacii, kterou schválila sněmovna. Normu, která upravuje pravidla pro činnost advokátů, nyní dostane k projednání Senát.

Sněmovna schválila novou úpravu obchodu se zbraněmi

Obchodování se zbraněmi v rámci zemí EU by se mohlo zanedlouho zjednodušit. Poslanci ve středu schválili novelu zákona o obchodu s vojenským materiálem, která by měla podle bývalé vlády zvýšit průhlednost tohoto obchodování. Norma zavádí takzvané eurolicence a snižuje počet dokladů, které musejí obchodníci předkládat. Díky eurolicenci, která by se vztahovala na vybrané zboží ze seznamu vojenského materiálu, by nemuseli podnikatelé žádat povolení pro každou obchodní smlouvu. Počet žádostí by se tak měl snížit a obchod mezi zeměmi EU by měl být jednodušší. Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Říman uvedl, že díky novele by mělo ubýt administrativy o více než třetinu. V Česku má podle zprávy k zákonu nyní povolení k obchodování s vojenským materiálem asi 155 firem.

Airbus Military oznámilo prodej čtyř letounů Česku

Evropské letecké konsorcium Airbus Military oznámilo, že podepsalo očekávanou dohodu s Prahou na prodej čtyř vojenských dopravních letounů české armádě. Agentura AFP upřesnila, že se jedná o stroje typu CASA C-295. Česká vláda schválila projekt v dubnu s cílem nahradit zastaralé letouny sovětské výroby Antonov An-26. Na celý projekt má prý české ministerstvo obrany vyčleněno přes 3,5 miliardy korun. Záměr potvrdil v dubnu mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. První stroj má být dodán ještě letos a poslední koncem roku 2010. Turbovrtulové stroje CASA C-295 vyrábí Španělsko. Obsahem kontraktu je podle různých zdrojů také logistická pomoc.

Na demonstraci do Prahy přijedou desítky tisíc odborářů

Sobotní demonstrace Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) proti údajnému zneužívání dopadů krize na úkor zaměstnanců se s domácími odboráři zúčastní jejich kolegové z 11 zemí EU. Ze zahraničí přijede asi 4000 lidí. Sdělil to ve středu v Praze místopředseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Organizátoři věří, že demonstrovat přijdou desetitisíce lidí. ČMKOS demonstraci uspořádá ve spolupráci s Evropskou odborovou konfederací (EOK) v rámci třídenní série podobných akcí. Zahájí ji ve čtvrtek odborářská demonstrace v Madridu, v pátek se bude demonstrovat v Bruselu. V sobotu bude vedle Prahy dějištěm velké odborářské demonstrace Berlín.

Třineckým železárnám loni klesl zisk o dvě třetiny

Třineckým železárnám loni klesl čistý zisk na 1,2 miliardy korun z předloňských 3,6 miliardy Kč. Tržby druhého největšího výrobce oceli v tuzemsku naopak meziročně vzrostly o 1,5 miliardy na 37,085 miliardy korun. Výsledky ovlivnila hlavně nižší poptávka po oceli, která vlivem celosvětové krize klesla meziročně zhruba o pětinu. Informovala o tom mluvčí společnosti Dušana Chreneková.

Výroba osobních aut v Česku v 1. čtvrtletí klesla o 23 procent

Výroba osobních a lehkých užitkových aut v českých automobilkách v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 23 procent na 205.281 vozů. Vyplývá to ze statistiky Sdružení automobilového průmyslu. Největší pokles zaznamenala Škoda Auto, která vyrobila 98.036 vozů, tedy téměř o 82.000 aut méně než ve stejném období loni. Automobilka se potýkala s dopady ekonomické krize a část prvního čtvrtletí vyráběla jen čtyři dny v týdnu. Kolínská TPCA vyrobila 87.244 automobilů proti 86.800 automobilům v minulém roce. Brány továrny Hyundai opustilo 20.000 vozů, loni v tomto období ještě automobilka nevyráběla. Ještě větší propad zaznamenala výroba nákladních vozů, když se snížila o 59 procent na 253 automobilů. Letňanská Avia, která na začátku roku omezila výrobu až na tři pracovní dny, vyrobila 36 nákladních vozů, což představuje meziroční pokles o 78 procent. Tatře klesla výroba na polovinu, tedy 217 aut.

Panasonic obnoví na Lounsku výrobu televizí po Hitachi

Společnost Panasonic AVC Networks Czech z Plzně zvažuje obnovení výroby LCD televizorů v bývalé výrobní hale společnosti Hitachi Home Electronics v průmyslové zóně Triangle na Lounsku. Informaci zveřejnil na webových stránkách Ústecký kraj, který je vlastníkem zóny. Společnost Hitachi, která v zóně Triangle ukončila na konci března výrobu a propustila všech 772 zaměstnanců, potvrdila uzavření dohody s firmou Panasonic o pronájmu haly a okolních pozemků a o urychleném obnovení výroby televizorů. Budou se ale už vyrábět pod značkou Panasonic, uvedl kraj na svém webu.

Tři pětiny českých domácností mají problém vyjít s příjmy

Zhruba tři pětiny českých domácností obtížně vycházejí se svými příjmy. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Oproti minulému šetření z října 2008 se tak o pět procentních bodů zvýšil podíl lidí uvádějících, že se svým příjmem vycházejí obtížně; podíl těch, kdo tvrdí opak, se naopak o čtyři procentní body snížil. Problémy s hospodařením s příjmy deklarují častěji ženy, osoby se základním a středním vzděláním bez maturity, respondenti starší 60 let, nepracující důchodci, nezaměstnaní, lidé pracující v dělnických profesích, řadoví úředníci nebo provozní pracovníci, potenciální voliči ČSSD, případně ti, kteří by k volbám nešli. Průzkum se uskutečnil na začátku dubna na vzorku 1056 obyvatel ČR starších 15 let.

Kocáb chce vytvořit nadaci na vykoupení vepřína v Letech

Ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb chce vytvořit nadaci na vykoupení vepřína v Letech na Písecku. Ten stojí na místě nacistického sběrného tábora pro Romy. Výbor pro odškodnění romského holocaustu (VPORH) usiluje o odstranění velkochovu prasat už 12 let, ale zatím marně. Žádná z vlád, která zrušení vepřína slibovala, na něj nesehnala peníze. Se žádostí o příspěvek pro nadaci se Kocáb chce obrátit na nejbohatší firmy v republice, jako je ČEZ a různí mobilní operátoři. Uvedl to po středečním pietním aktu na uctění obětí tábora. Dodal, že vyřešení otázky vepřína by vládu stálo podle odhadů 600 a 700 milionů korun, které potřebuje využít jinak. Podle předsedy VPORH Čeňka Růžičky je Kocábův návrh správný krok a zřejmě jediné možné řešení v současné situaci. Nadace by podle něj mohla vzniknout při Památníku Lidice, který bude pietní místo spravovat. Na zvelebení památníku v Letech vyhradila vláda zhruba 22 milionů korun. Na roční provoz navíc půjde 2,5 milionu korun.

Rada ČT odsunula volbu ředitele

Rada České televize ve středu nevybrala pět kandidátů na ředitele České televize, a odsunula tak první kolo výběrového řízení. Podle předsedy Jiřího Baumruka by rada měla volit nového šéfa veřejnoprávní televize až v novém složení. Pěti radním končí koncem května mandát. Podle Baumruka by se rada měla k volbě vrátit na zasedání 3. června, kterého by se měli zúčastnit již nově zvolení radní. Na ředitele ČT kandiduje nyní 19 lidí. O nejvyšší post ČT se uchází vedle současného ředitele Jiřího Janečka například europoslankyně Jana Bobošíková, bývalý generální ředitel ČT Dušan Chmelíček a výkonný ředitel hudební stanice Óčko Hynek Chudárek. Janečkovi končí šestiletý mandát v půlce července.

Kardinál Vlk oslaví 77. narozeniny, asi poslední ve svém úřadu

Kardinál a pražský arcibiskup Miloslav Vlk oslaví v neděli 17. května 77. narozeniny, které budou zřejmě poslední v jeho úřadu. Český katolický primas je totiž přesvědčen, že na konci letošního roku jeho mandát skončí. Svému nástupci by chtěl předat nejen diecézi a své ideály, ale i například úsilí v nevyřešených sporech o katedrálu svatého Víta či majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi. O aktuální problémy církve se hodlá i nadále zajímat. Před dvěma lety, kdy Vlkovi bylo 75 let, podal jako všichni katoličtí biskupové v tomto věku podle církevního práva papeži Benediktu XVI. rezignaci na svůj úřad. Papež ji ale tehdy nepřijal a prodloužil mu mandát o dva roky, které vypršely letos. Vlk ale tvrdí, že do papežovi návštěvy v ČR, která se uskuteční poslední víkend v září, na svém postu setrvá; zřejmě až do konce roku.

Lékaři se i po sto letech dohadují o příčině Smetanova úmrtí

I 125 let po smrti hudebního skladatele Bedřicha Smetany se odborníci nemohou shodnout na příčině jeho úmrtí. Celá uplynulá léta jedni tvrdí, že na sklonku života trpěl progresivní paralýzou, druzí se přikláněli a přiklánějí k tomu, že trpěl demencí. Vzhledem k nedostupnosti důkazů se diagnózu pravděpodobně již nepodaří určit, řekl ve středu přednosta Psychiatrické kliniky První lékařské fakulty UK Jiří Raboch. Právě na této klinice v Praze Kateřinkách Smetana 12. května 1884 zemřel. Smetana měl řadu zdravotních obtíží, známá je především jeho hluchota, kterou trpěl od roku 1874. Ke konci života se u něj rozvinula demence komplikovaná delirii a halucinatorními stavy. Na dnešní psychiatrickou kliniku byl přijat tři týdny před svou smrtí s diagnózou paranoia.

Pražské jaro zahájili rozhlasoví symfonikové s dirigentem Witem

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro v úterý večer zahájil koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu a polského dirigenta Antoniho Wita. V předem dlouho beznadějně vyprodané Smetanově síni Obecního domu byl na programu již tradičně cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. V první den třítýdenního festivalu zaznívá už po desetiletí. Pražské jaro letos potrvá do 3. června a nabídne více než 50 koncertů a osm divadelních představení. Zahajovací koncert 64. ročníku festivalu sledoval z lóže prezident Václav Klaus s manželkou Livií, v sále byli přítomni i další čestní hosté. Pětašedesátiletý Wit, šéfdirigent Varšavské filharmonie, zahajuje Pražské jaro poprvé. Týden před koncertem nahradil původně ohlášeného estonského dirigenta Neeme Järviho, který náhle vážně onemocněl. Naposledy Wit vystoupil v České republice před čtyřmi lety na festivalu Moravský podzim, kde před zaplněným hledištěm Janáčkova divadla řídil Brahmsovu První symfonii.

Tenor Florés zazpívá v Praze italské operní árie

Árie z italských oper zazpívá tento pátek v pražském Rudolfinu tenorová hvězda současnosti Peruánec Juan Diego Floréz. Doprovodí jej Pražská komorní filharmonie pod taktovkou amerického dirigenta Christophera Franklina. Šestatřicetiletý "král vysokých cé" vystoupí v Česku poprvé. Lístky na koncert nejočekávanějšího sólisty letošního Pražského jara jsou již několik měsíců beznadějně vyprodány. Čeští operní fanoušci jej zatím mohli vidět v přímých přenosech z newyorské Metropolitní opery, které se promítají v několika tuzemských kinech. Podle dramaturga Pražského jara Antonína Matznera usiloval festival o Florézovo vystoupení na Pražském jaru sedm let, až pro letošní rok se ale podařilo vyladit termín v jeho diáři.

V převzatém objektu FS uspořádá Národní muzeum výstavu Be Free

První výstavou, kterou Národní muzeum v Praze (NM) uspořádá v objektu někdejšího Federálního shromáždění, ve kterém po revoluci sídlilo Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL), bude ještě letos expozice s názvem Be Free. Její exponáty přiblíží atmosféru a život v Československu 50. až 80. letech minulého století. "Ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem a dalšími partnery ji otevřeme 17. listopadu. Využijeme fenoménu této rozhlasové stanice, komunistického parlamentu, který tam sídlil, i 20. výročí pádu železné opony včetně možnosti či spíše nemožnosti svobodného šíření informací v totalitní společnosti," řekl ČTK generální ředitel NM Michal Lukeš. Bude určena hlavně studentům a pamětníkům. Představí trojrozměrné exponáty i dobové plakáty, archiválie, fotografie a zvukové záznamy. Jednou z instalací bude vysílací kabina z majetku Svobodné Evropy, další pak naznačený balón, z něhož se na území republiky shazovaly letáky této rozhlasové stanice.

Břeclav otevře expozici Lichtenštejnský dům

V Břeclavi vzniká muzejní expozice Lichtenštejnský dům. Představí slavný šlechtický rod, který vybudoval tamní Lednicko-valtický areál. Oblast, která má podobu obřího parku s četnými památkami, navštěvují zástupy turistů. Stát ji Lichtenštejnům zabavil po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. Přínos rodu pro region je ale nepopiratelný, řekl ČTK Dalibor Neděla z břeclavské radnice. Expozice bude otevřena v pátek. Její součástí bude také turistické informační centrum. Lichtenštejnský dům by měl být podle břeclavských radních poctou rodu a také výchozím místem pro turisty, kteří zamíří do Lednicko-valtického areálu. V expozici budou panely s kopiemi obrazů Lichtenštejnů a informacemi. Atrakcí bude třímetrový rodokmen valtické větve tohoto rodu ve tvaru stromu. Lidé si v objektu budou moci zakoupit také vína pocházející z vinic, která Lichtenštejnové vlastní v Dolních Rakousích.

Výstava v Jihlavě ukáže obrazy z kláštera premonstrátů v Nové Říši

Reprezentativní výběr ze sbírky obrazů kláštera premonstrátů v Nové Říši nabídne milovníkům výtvarného umění výstava nazvaná Tabulae pictae, která začne ve čtvrtek v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě. V tematicky pestré sbírce početně převažuje krajinomalba, méně je biblických obrazů, mytologií a zátiší. ČTK to řekl ředitel galerie Aleš Seifert. Expozice je rozdělena podle témat. Mezi žánry zaujme dvojice rozměrných pláten od českého malíře Petra Brandla U felčara a U mastičkářky z roku 1719, představující oblíbené lékařské scény s anekdoticko-moralistním významem. K nejpozoruhodnějším dílům s náboženskou tematikou patří malba Kající se Máří Magdaléna od Antonína Kerna nebo nokturno Meditace sv. Františka Serafínského, jehož autorem je Pietro Muttoni. Vedle známějších obrazů tvoří velkou část vystavovaného souboru také díla neznámých mistrů.

Peter Nagy rozezpíval newyorské Slováky a Čechy

Legendárními hity Profesor Indigo, Láska je tu s nami, Sme svoji či S nohami na stole rozezpíval v noci na středu slovenský zpěvák Peter Nagy publikum v České národní budově v New Yorku. Československého Zlatého slavíka za rok 1985 si přišli poslechnout vesměs Slováci a Češi, kteří vedle známých skladeb ze zpěvákových úspěšných 80. let ocenili i novinky připravené k letošnímu 25. výročí jeho profesionální kariéry. "Je to historická chvíle, kdy v Americe, v České národní budově, hraje Slovák s maďarským jménem pro rodáky," přivítal Nagy natěšené obecenstvo. Sám na pódiu, jen s kytarou a částečným doprovodem z playbacku, zvedl lidi ze židlí a přiměl je nejen ke zpěvu, ale i k tanci pod jevištěm. Do New Yorku přijel z koncertu v Torontu a pokračovat bude vystoupeními v Bostonu a Los Angeles. V Torontu a na nedalekých Niagarských vodopádech natáčel také videoklip pro svoji novou skladbu Rozhledňa 25.

Skupina Gipsy.cz neuspěla v soutěži Eurovision

Skupina Gipsy.cz vypadla z mezinárodní písňové soutěže Eurovision Song Contest 2009. Při prvním semifinálovém večeru, který se konal v úterý v moskevském sportovním komplexu Olimpijskij, nedostali čeští zástupci od evropských fanoušků dostatek hlasů nezbytných pro postup do finále. Mezi finalisty jsou zástupci Turecka, Švédska, Izraele, Portugalska, Malty, Finska, Bosny a Hercegoviny, Rumunska, Arménie a Islandu. Kapela se v soutěži zástupců 18 zemí představila s písní Aven Romale (Rome, vpřed). Nastudovala ji v náročné choreografii. Frontman kapely Radoslav "Gipsy" Banga vystupoval v kostýmu jakéhosi Supermana, který je podle něj "supergipsy". Ruský 1. kanál, který soutěž živě přenášel, označil kapelu Gipsy.cz za jednu z nejznámějších českých skupin na světě. Moderátoři upozornili, že jejich vystoupení na internetovém portálu YouTube viděly zhruba dva miliony lidí. Čeští fanoušci nesměli podle pravidel soutěže hlasovat pro zástupce své země.

Ze sportu:

Předseda Českomoravského fotbalového svazu Pavel Mokrý ve středu uvedl do funkce nového trenéra české reprezentace Františka Straku. Současně potvrdil, že nový kouč dostane smlouvu na dobu neurčitou, v níž bude zakotvena možnost jednostranného vypovězení ze strany svazu.

České volejbalistky úspěšně vstoupily do kvalifikace mistrovství světa 2010. Svěřenkyně trenérky Táni Krempaské dnes v bulharském Gabrovu porazily Rumunsko 3:1 po setech 25:23, 25:22, 21:25 a 25:22. Po dni volna je čekají zápasy s Moldavskem, Albánií a domácím výběrem.

Český tenista Tomáš Berdych nedohrál kvůli zranění utkání 2. kola turnaje Masters v Madridu. Argentinci Juanu Martinovi del Potrovi vzdal za stavu 2:6 a 1:4. Stejně přitom dopadl už v neděli jeho reprezentační kolega Radek Štěpánek, který nedohrál duel prvního kola proti Američanovi Samu Querreymu. Berdych se s mladým Argentincem, kterému patří páté místo ve světovém žebříčku, zřejmě potká znovu v červencovém čtvrtfinále Davisova poháru.

Etiopská světová rekordmanka v hodinovce Dire Tuneová, stříbrný olympionik na 800 metrů Ahmad Ismail ze Súdánu a olympijští vítězové v hodu kladivem Primož Kozmus s Oksanou Meňkovovou jsou dalšími hvězdami v programu 48. ročníku atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava. Tuneová, která před rokem na oválu ve Vítkovicích vytvořila světové maximum v hodinovce výkonem 18.517 metrů, bude usilovat hned o dva rekordy. V běhu na 20.000 metrů bude útočit na nejrychlejší čas 1:05:26,6 Keňanky Tegly Loroupeové, a zároveň může vylepšit i vlastní maximum v hodinovce.

Krátce o počasí:

Bude oblačno až zataženo, místy s deštěm. Teploty 15 až 19 stupňů Celsia.

13-05-2009