Zprávy

Sněmovnou prošla protikrizová opatření, včetně šrotovného

Protikrizová opatření prošla sněmovnou. Jde o balík, na kterém se domluvila minulá vláda Mirka Topolánka se sociálními demokraty. ČSSD v něm prosadila například šrotovné, vláda zase dočasné slevy na sociálním pojištění pro zaměstnavatele. Všechny zákony, které by měly pomoci řešit dopady krize teď posoudí senát. Podle pozměňovacího návrhu exministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ) se bude šrotovné ve výši 30.000 korun vyplácet při nákupu vozidla s benzinovým nebo naftovým motorem s cenou do 500.000 korun. Výměnou za to majitel musí nechat zlikvidovat automobil starší deseti let. Zvýhodněni budou lidé, kteří si budou chtít pořídit vůz s alternativním pohonem.

Zaměstnavatelé se zřejmě dočkají dočasných slev na sociálním pojištění. Opatření by mělo podle novely platit do konce roku 2010, po roce by se měla vyhodnotit jeho účinnost. Ministerstvo práce a sociálních věcí původně chtělo platnost o rok delší, ale ustoupilo sociálním demokratům, aby získalo jejich podporu. Podle bývalého ministra Petra Nečase by mohl tento zákon pomoct zachránit 50.000 až 70.000 pracovních míst.

Skláři ze skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) zřejmě budou moci zpětně dostat část svých měsíčních platů. Umožnit to má novela insolvenčního zákona, kterou schválila sněmovna téměř jednomyslně. Normu nyní dostane k projednání Senát, schvalovat by ji mohl už koncem května. Novelu navrhla bývalá koaliční vláda, podle ní má uchránit pracovní místa podniků v potížích, nelikvidovat tyto firmy a lépe ochránit zaměstnance před insolvencí zaměstnavatele. Novela má také zlepšit možnosti oddlužení, čili splácení dluhu ve splátkách, které se bude vztahovat i na občany.

Firmy protikrizové návrhy vítají, analytici varují před zadlužením

Podnikatelé přijetí protikrizových opatření sněmovnou vesměs přivítali, na zavedení takzvaného šrotovného mezi nimi panují rozdílné názory. Analytici a odborníci souhlasí jen s některými návrhy, jako je třeba zrychlení odpisů či snížení sociálního pojištění. Varují totiž před nadměrným zadlužením státní pokladny. "Peníze ze státní pokladny jsou krásná a přepychová věc, ale ekonomický růst si za ně nekoupíš. Nejde rozhazovat v dobrých časech a ještě více rozhazovat ve špatných časech," řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Protikrizová opatření z dílny ČSSD prý mají tu vadu na kráse, že žádným způsobem nepodporují konkurenceschopnost firem. Jsou nicméně součástí širšího politického konsenzu a je nutné se na ně z ekonomického hlediska dívat jako na daň za politickou stabilitu, dodal analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Většina opatření je smysluplných a celkové náklady přijatelné, míní analytik Patria Finance David Marek. Největší slabinou balíčku je prý načasování. Dnešní data o HDP ukázala, že měl být navržen a schválen na konci loňského roku, aby ekonomice pomohl v její nejtěžší hodině. Z konkrétních opatření lze podle něj jako nejvíce užitečné vyzdvihnout zrychlené odpisy a snížení sociálního pojištění. Naopak naprosto zbytečným, dokonce spíše škodlivým, opatřením je šrotovné, doplnil.

Výkon české ekonomiky se meziročně snížil o 3,4 procenta

Výkon české ekonomiky se v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně snížil o 3,4 procenta. Jde o nejvyšší čtvrtletní meziroční pokles ekonomiky ČR v její novodobé historii. Uvedl to ve svém předběžném odhadu Český statistický úřad. Analytici většinou očekávali pokles o 1,4 až 4 procenta. "Česká ekonomika zpomaluje nečekaně razantně. V prvním čtvrtletí jsme vykázali nejhorší výsledky za posledních deset let," reagovala analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Globální recese zasáhla ekonomiku v jejím srdci, takže vývoz a investice se propadají. Spotřeba se zatím drží. Spotřeba vlády a domácností zatím brzdí pokles ekonomiky, ale nedostaví-li se v dohledné době alespoň slabé oživení světové ekonomiky, může se propad české ekonomiky ještě ve druhém pololetí prohloubit, dodala.

Důvodem rekordního propadu české ekonomiky v prvním čtvrtletí je hospodářský vývoj v zahraničí, shodli se analytici oslovení ČTK. V dalších kvartálech bude podle jejich většinového názoru tuzemská ekonomika ještě klesat, nicméně v posledním čtvrtletí by se již mohla vrátit k lehkému růstu. "Česká ekonomika klesala poprvé od konce roku 1998. Zatím však nikdy v novodobé historii neklesala tak prudce," řekla ČTK analytička Next Finance Markéta Šichtařová. V pozadí propadu ekonomiky stojí podle ní vývoj v zahraničí. Podle viceguvernéra České národní banky Miroslava Singera si česká ekonomika již možná sáhla na dno. "Pokles zřejmě začíná zpomalovat, ne-li zastavovat," uvedl Singer podle agentury Reuters.

Premiéři Česka a Slovenska ocenili nadstandardní vztahy obou zemí

Český premiér Jan Fischer a jeho slovenský kolega Robert Fico ocenili dlouhodobě nadstandardní vztahy obou zemí. Čeští premiéři a prezidenti si tradičně vybírají Slovensko jako první cíl svých zahraničních cest, obdobně činí i jejich slovenští kolegové. Návštěva Bratislavy je ale Fischerova druhá cesta, protože jako premiér země předsedající Evropské unii odletěl v úterý do Bruselu.

Jan Fischer v reakci na meziroční pokles hrubého domácího produktu o 3,4 procenta v prvním čtvrtletí řekl, že bude neobyčejně náročné udržet letos rozpočtový schodek 150 miliard korun. Premiér také v Bratislavě řekl, že Česká republika jako předsednický stát chce na červnovém summitu EU projednat celou plánovanou agendu, včetně záruk pro Irsko v souvislosti s lisabonskou smlouvou o fungování EU. Premiéři obou zemí oznámili, že energetický gigant ČEZ a slovenská Jaderná a vyřazovací společnost (JAVYS) společně postaví nový blok v jaderné elektrárně v Jaslovských Bohunicích na Slovensku za zhruba 100 miliard korun.

Odbory budou demonstrovat proti údajnému zneužívání dopadů krize

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) v sobotu uspořádá na Hradčanském náměstí v Praze demonstraci proti údajnému zneužívání dopadů krize na úkor zaměstnanců. Demonstrace je součástí mezinárodní série podobných akcí zahájené ve čtvrtek v Madridu a pokračující v Bruselu. V sobotu se bude demonstrovat také v Berlíně. Organizátoři věří, že demonstrovat přijdou desetitisíce lidí; podle odborů by se jich na náměstí mohlo natěsnat až 25.000. Tisícovky demonstrantů přijedou z 11 zemí EU. Českým odborářům vadí zejména připravované návrhy novely zákoníku práce a záměry bývalé vlády na pokračování důchodové reformy.

Přijetí eura není všelékem, uvedl guvernér ČNB Zdeněk Tůma

Přijetí eura za vlastní měnu není všelékem. Uvedl to guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Dovede si prý představit, že si Česká republika ponechá nezávislou měnovou politiku ještě nějakou dobu. Tůma na konferenci v Londýně vypíchl, že se přijetím eura nevyřeší strukturální záležitosti v ekonomice. Dodal, že by pokles koruny mohl pomoci exportérům a mohl by nynější krizi zmírnit, napsala agentura Reuters. Eurem nyní platí 16 z 27 států Evropské unie. Od začátku letošního roku měnu zavedlo Slovensko.

Klaus: Moje role při pádu vlády byla nulová

Český prezident Václav Klaus odmítá jakýkoliv svůj podíl na sesazení vlády Mirka Topolánka (ODS). V rozhovoru s Lidovými novinami řekl, že jeho role při pádu vlády byla nulová, uvedl server Lidovky.cz. Podle Klause bylo například chybou, že předseda Strany zelených Martin Bursík "rozpoutal čistku" ve své straně a vyloučil dvě poslankyně. Stejně se pak podle prezidenta postupovalo v ODS. "Tak ta vláda mě zklamala absolutně, ta vláda mě zklamala tím, jak začala hrát zelenou kartu. Ta vláda mě zásadně zklamala chováním vůči Evropské unii," dodal prezident. Klaus je znám svými výroky, které popírají teorii o globálním oteplování. Zároveň je velkým euroskeptikem a odpůrcem lisabonské smlouvy, která má reformovat EU. Váhá s podpisem dokumentu i poté, co jej schválil český parlament.

CVVM: Téměř polovina lidí souhlasí s pádem Topolánkovy vlády

S vyslovením nedůvěry vládě Mirka Topolánka (ODS) souhlasí téměř polovina lidí, opačný názor zastávají zhruba dvě pětiny. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který má ČTK k dispozici. Asi polovina dotázaných si myslí, že vyslovení nedůvěry vládě nepříznivě ovlivní pozici Česka jako země předsedající EU. Jako důvody souhlasu s pádem vlády lidé nejčastěji uváděli celkové negativní hodnocení její činnosti a nedostatek sociálního cítění, hlavním důvodem nesouhlasu s vyslovením nedůvěry bylo české předsednictví EU.

Sněmovna schválila výrazné omezení a zároveň i zrušení poplatků ve zdravotnictví

Poslanecká sněmovna rozhodla o výrazném omezení a zároveň i o úplném zrušení zdravotnických poplatků. První norma, navržená ČSSD, ruší poplatky pro děti a mladé do 19 let, důchodce, dárce krve a kostní dřeně a sociálně slabší lidi. Dolní komora ale zároveň schválila i návrh KSČM na úplné zrušení regulačních poplatků. Očekává se, že Senát žádnou z těchto norem nepodpoří. Obě novely zákona o zdravotním pojištění by se tak vrátily sněmovně k novému rozhodnutí.

Ministerstvo zdravotnictví nemůže podle ministryně Dany Juráskové garantovat pacientům dostupnou a kvalitní zdravotní péči, pokud zákonodárci zruší regulační poplatky. Ty loni přinesly zdravotnictví údajně deset miliard korun, které šly na léčení. Jurásková řekla, že pokud poplatky skončí, prodlouží se čekací doby na operace a omezí se péče ve specializovaných centrech. Bezprostředně po svém nástupu do funkce potvrdila, že chce uchovat poplatky v nynější podobě. Pokud by se však systém dál komplikoval a od placení by byly osvobozeny další skupiny, poplatky by podle ní zřejmě ztratily regulační funkce. Proti schvalování dvou novel řešících odlišně stejnou věc před hlasováním neúspěšně protestovali občanští demokraté.

Rusko podepsalo dohody o výstavbě plynovodu South Stream

Rusko podepsalo s Bulharskem, Řeckem, Srbskem a Itálií dohody, které mají urychlit výstavbu nového plynovodu South Stream. Informovala o tom agentura Reuters. Projekt South Stream zvyšuje závislost Evropy na ruském plynu a je konkurentem plynovodu Nabucco, který má Evropě přivést plyn z Asie. Trasa plynovodu se má vyhnout Ukrajině, s níž má Rusko opakované spory o ceny za plyn. Kvůli konfliktu Moskvy s Kyjevem mělo na začátku roku několik evropských států včetně Slovenska plynu nedostatek.

South Stream zkomplikuje situaci konkurenčnímu projektu Nabucco, na němž pracují evropské státy spolu s USA, aby se snížila závislost Evropy na plynu z Ruska. Nabucco by měl přivést do Evropy plyn z asijských republik přes Turecko.

Skončilo vojenské cvičení Flying Rhino

Na letecké základně v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku a ve vojenských újezdech Brdy a Libavá skončilo dosud nejrozsáhlejší britsko-české cvičení Flying Rhino. Jeho cílem bylo udržet nebo zvýšit bojovou kvalifikaci předsunutých leteckých návodčích, procvičit navádění letounů na pozemní cíle a secvičit společnou koordinaci vedení ostrých střeleb dělostřelectva a letectva. Nad územím Vysočiny a Pardubického kraje absolvovali piloti celkem 630 letů představujících více než 715 nalétaných hodin.

Obrana zruší plot okolo místa pro plánovaný americký radar

Ministr obrany Martin Barták rozhodl o likvidaci plotu, který brání v přístupu na místo, kde má podle dohody s USA vyrůst radar amerického protiraketového deštníku. Podle mluvčího ministerstva už není oplocení na kótě 718 potřebné. Plot okolo kóty ve vojenském prostoru vyrostl loni v létě poté, co místo po šest týdnů na protest proti záměru umístit zde americký radar blokovali aktivisté hnutí Greenpeace. Na kótě dokonce vyhlásili svůj "stát". Nakonec je Vojenská policie vytlačila a prostor byl oplocen. S plotem ale nesouhlasili lidé z okolních obcí. Vznik amerického radaru protiraketové obrany nyní podle všeho uvázl na mrtvém bodě.

Senátoři žádají Ústavní soud o přednostní projednání náhubkového zákona

Senátoři žádají, aby Ústavní soud (ÚS) přednostně projednal takzvaný náhubkový zákon. Požadují, aby zrušil pasáže, které v uplynulých dnech vyvolaly vášnivé diskuze. Senátoři navrhují zrušení zákazu zveřejňování informací o podezřelých a obviněných během trestního řízení. Zrušit by se podle nich měl také zákaz zveřejňování informací z policejních odposlechů. Návrh podepsalo 34 senátorů - tedy dvojnásobný počet, než je k podání stížnosti Ústavnímu soudu třeba. Senátoři navrhují v zákoně ponechat pouze zákaz zveřejnění osobních údajů obětí zločinů. Nadále má platit zejména v případě dětí a mladistvých. U dospělých se zákaz vztahuje například na oběti kuplířství nebo násilných trestných činů.

Podezření na mexickou chřipku v ČR bylo vyvráceno u 80 lidí

Podezření na mexickou chřipku lékaři vyvrátili u 80 lidí, ve čtyřech případech ještě čekají na výsledky testů. Kvůli obavám z případného nakažení novou formou chřipky dosud vyhledalo lékaře 84 občanů, informovalo na svých webových stránkách ministerstvo zdravotnictví. V nemocnici jsou v současné době dva lidé, a to na infekční klinice v Brně. Mexická chřipka zasáhla 34 zemí. Světová zdravotnická organizace zaznamenala ve světě za posledních 24 hodin přes tisícovku nových případů, počet nakažených tak vzrostl na 7520 lidí. Organizace registruje oficiálně 65 obětí, do tohoto čísla ale zatím není zahrnuto nejnovější úmrtí hlášené ze Spojených států.

Dukovo stíhání pokračuje, žalobci zamítli stížnost proti obvinění

Trestní stíhání bývalého vůdce Ku Klux Klanu Davida Duka pokračuje. Žalobci totiž zamítli stížnost, kterou proti obvinění z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv a svobod podali jeho advokáti Kolja Kubíček a Klára Slámová. Policisté Duka koncem dubna zadrželi při jeho návštěvě Prahy. Obvinili jej z toho, že ve své knize Moje probuzení, která vyšla v Česku, popírá holokaust. Duke byl následně ze země vyhoštěn s tím, že je na seznamu nežádoucích osob.

Dukovi advokáti již dříve řekli, že Američan nemohl vydání své knihy v Česku ovlivnit, protože k ní již nevlastní autorská práva. Navíc napsal Moje probuzení v USA, kde to trestné není, a v 90. letech. Trestní stíhání je tak promlčeno, řekla již dříve Slámová. Podle jiného právního názoru však jde o zločin proti lidskosti, který promlčitelný není.

Plzeňský soud zprostil sedm členů Zádamského gangu obžaloby

Krajský soud v Plzni zprostil sedm členů takzvaného Zádamského gangu obžaloby. Státní zástupce muže vinil ze zločinného spolčení, vydírání a dalších trestných činů. Skupina údajně terorizovala a vydírala řadu lidí, především podnikatelů, na západě Čech. Podle soudu se nepodařilo obvinění prokázat. Soud rozhodl o většině bodů obžaloby, které se vztahovaly především ke starším skutkům z let 1999 až 2001. Zbylé věci rozhodně později. Státní zástupce se okamžitě odvolal, hlavní obžalovaní zůstávají ve vazbě. Výpovědi poškozených rodin senát označil za navzájem značně rozporné a naprosto nevěrohodné. Například jeden z hlavních svědků při dotazu na rozpory v jeho výpovědi uvedl: "No tak jsem před soudem lhal, no bože,". Soud zpochybnil i výpověď utajeného svědka, který popisoval rozdělení rolí v gangu. Vyšlo najevo, že o tom věděl z doslechu.

O bezplatný návrat domů požádalo 1508 cizinců

O bezplatný návrat do vlasti dosud požádalo 1508 cizinců, kteří v Česku vinou ekonomické krize přišli o práci. Projekt dobrovolných návratů funguje od 16. února a má snížit riziko kriminality, které souvisí s nelegálním pobytem nezaměstnaných cizinců. Stále se hlásí nejvíc Mongolů (985), za nimi pak následují občané Uzbekistánu (252) a Vietnamu (166). Domů už se vrátilo 1444 cizinců.

Valašské Meziříčí odmítá tvrzení, že chce segregovat romské žáky

Radnice Valašského Meziříčí se ohradila proti tvrzení, že se chystá na Základní škole Masarykova záměrně oddělovat skupinu romských dětí. Podle informací páteční Mladé fronty Dnes od příštího školního roku ve škole vzniknou dvě první třídy, jedna pro romské a druhá pro ostatní děti. To sice vedení města potvrdilo, cílem opatření podle něj nemá být vyčlenění, ale naopak lepší integrace romských dětí. Po konzultaci s vedením školy, rodiči i odborníky se město rozhodlo pro experiment, který by romským dětem umožnil rychleji si osvojit školní návyky, což by zamezilo tomu, aby později skončily ve speciálních školách. Většina z nich totiž nechodí do mateřských škol, kde by se mohly na přechod připravit. "Po vyrovnání těchto handicapů počítáme s jejich sloučením," dodala místostarostka Valašského Meziříčí Dagmar Lacinová.

CVVM: Většina lidí je nespokojena se zabezpečením ve stáří

Téměř tři čtvrtiny Čechů hodnotí kriticky možnosti zabezpečení ve stáří a finanční podmínky potřebné k založení rodiny. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který má ČTK k dispozici. Většina lidí je také nespokojená s možností získání bytu a životem zdravotně postižených, od loňského průzkumu výrazně poklesla spokojenost s možností získat práci. Lidé naopak kladně hodnotí přístup ke vzdělání a ke zdravotní péči.

Výrobce dortu Marlenka otevřel nový závod za 300 milionů korun

Společnost, která ve Frýdku-Místku vyrábí medové dorty Marlenka, otevřela nový závod za 300 milionů korun. Po šesti letech ruční práce bude firma vyrábět Marlenky pomocí nové automatizované linky, do níž investovala 170 milionů Kč. Při pokojové teplotě by originální dorty měly vydržet tři měsíce, v chladu do osmi stupňů Celsia dokonce půl roku oproti dosavadním třem měsícům, upřesnil arménský spolumajitel firmy Gevorg Avetisyan. Medové dorty začínal vyrábět před šesti lety se svou sestrou a spolumajitelkou firmy. "Na začátku jsme měli dva zaměstnance a 18 metrů čtverečních. Na nich jeden sporák za tisícovku ze zastavárny, na kterém jsme pekli dorty dva roky," vzpomíná podnikatel.

Vysoká škola v Ostravě vyvinula zařízení, které z odpadu vyrábí eletřinu

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava vyvinula speciální zařízení na zpracování odpadu. Ze starých pneumatik nebo plastů, které by skončily na skládce, umí vyrobit eletřinu a teplo. Takzvaná pyrolýzní jednotka je v Česku unikátem patentovaným Evropskou unií i Spojenými státy. V budoucnu by ji mohly využívat například malé obce jako místní zdroj elektřiny či vytápění. ČTK to řekl vedoucí projektu a profesor VŠB-TUO Václav Roubíček.

Barmská junta drží Su Ťij ve vězení, Václav Havel protestuje

Vězněná barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij trvá na tom, že se nedopustila porušení domácí vazby, když ji minulý týden bez vědomí úřadů v jejím bydlišti v Rangúnu navštívil cizinec. Světoví představitelé nadále vyzývají barmský vojenský režim k okamžitému propuštění Su Ťij. V otevřeném dopise zaslaném generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi se k této výzvě připojil také bývalý český prezident Václav Havel. Připomíná křehké zdraví Su Ťij a upozorňuje, že v soudním procesu, který barmská junta plánuje na 18. května, jí v případě odsouzení hrozí až pět let vězení. Uvěznění Su Ťij odsoudili také poslanci Strany zelených spolu s dalšími členy sněmovny.

Zachránce židovských dětí Winton: Chtěl bych se dožít konce krize

Nicholas Winton je před svými stými narozeninami stále mimořádně aktivní a své zásluhy o záchranu stovek československých židovských dětí před druhou světovou válkou stále spíš bagatelizuje. Celý život pomáhá ostatním a chtěl by se dožít konce nynější hospodářské krize, ale přesto si myslí, že lidé nejsou schopni se ze svých dějin poučit. V jeho domě nedaleko Londýna jsou po skříních a policích desítky gratulací ke "stovce". "Dostávám jich víc, než na kolik mohu odpovědět," řekl Winton ČTK. "Píší mi příbuzní, přátelé. Všechny české děti, které jsou nyní po celém světě. Dostávám dopisy z Izraele, Německa, Francie, Ameriky, Kanady, Dánska."

Laureáti soutěže Pražského jara převzali ceny v Brožíkově síni

V Brožíkově síni pražské Staroměstské radnice převzali ceny laureáti 61. mezinárodní hudební soutěže Pražského jara. V oboru flétna se vítězem stal letos osmadvacetiletý Rus Denis Bouriakov, jako nejlepšího fagotistu ohodnotila porota jeho vrstevníka Václava Vonáška z České republiky. Příští rok se bude soutěžit v oborech housle a trubka. Již 64. hudební festival Pražské jaro potrvá do 3. června, nabídne na pět desítek koncertů a divadelních představení.

Za šíření české literatury byl oceněn vietnamský bohemista

Vietnamský bohemista Duong Tat Tu dostal v Praze na veletrhu Svět knihy cenu za šíření české literatury ve světě. Obec spisovatelů každoročně jednomu ze zahraničních překladatelů, kteří převádějí do cizích jazyků díla českých autorů, udílí cenu Premia Bohemica. "Cenu většinou dostávají evropští překladatelé za tituly, které jsou součástí současné literatury. Poprvé cenu dostává předkladatel z tak vzdálené oblasti," řekl při předávání ceny předseda Obce spisovatelů Vladimír Křivánek. Překladatel ze zdravotních důvodů do Prahy nepřijel, cenu převzala jeho dcera. Připomněla, že její otec plánuje vydat výbory z díla Boženy Němcové a Tomáše Garrigua Masaryka, přeloženu prý má i Asanaci Václava Havla, ale ne všechny tituly je prý možné hned knižně vydat. Filolog Duong Tat Tu se narodil v roce 1935 a byl prvním vietnamským občanem, který počátkem 60. let absolvoval bohemistiku na Filozofické fakultě UK v Praze.

Model Entropy se neprodal, je ke koupi za 100.000 euro

Model plastiky Entropa, která byla od počátku roku do konce minulého týdne vystavena v Bruselu, se na vídeňském veletrhu umění neprodal. Přestože se v českém tisku objevilo, že si zmenšený model kontroverzního díla koupil slovenský sběratel, není tomu tak a malou verzi Entropy nabízí nadále slovenská galerie Kressling za 100.000 eur (nyní asi 2,7 milionu korun). Model má rozměry dva krát dva metry, jednotlivé jeho součásti ale nejsou pohyblivé, jako je tomu v případě originálního díla, které je asi osmkrát větší. Původní Entropa, která vzbudila počátkem roku rozporuplné reakce včetně diplomatických sporů, dorazila z Bruselu do Prahy. Černý ji odstranil dříve, než skončí české předsednictví, jehož je Entropa doprovodným dílem. Protestoval tím proti březnovému odvolání vlády Mirka Topolánka.

Sochaři budou na Rejvízu tvořit pod širým nebem díla ze dřeva

Sochaři z Česka, Slovenska a Polska se sejdou v neděli v osadě Rejvíz u Zlatých Hor na Jesenicku. Před zraky kolemjdoucích budou příští týden tvořit v ateliéru pod širým nebem díla z kmenů stromů. Nosným tématem letošního třetího ročníku akce Rejvízské řezbování jsou živly, řekl předseda Spolku pro rozvoj Rejvízu Stanislav Turek. Sochaři budou sochy o velikosti až dva metry vytesávat na objednávku lidí z Rejvízu. Vlastnici je vystaví u svých domů.

Děti se sjely do Stonožkové Kutné Hory

Kolem 900 dětí z 30 škol z celého Česka se sjelo na akci nazvanou Stonožková Kutná Hora. Vyjádřily tak podporu hnutí Na vlastních nohou - Stonožka, které pomáhá nemocným a postiženým dětem v Česku i zahraničí. Hlásí se k němu stovky škol. Součástí programu byly koncerty, výlety do historie Kutné Hory, bodypainting a trh. Výtěžek bude věnován na konto stonožkového hnutí. Účastníci zároveň vyhlásili boj šikaně, a to vydáním Nového dekretu kutnohorského.

Hodnotu a původ mincí z Kašperských Hor určí odborník

Archeologové teprve přesně zjišťují, jaké druhy platidel obsahuje unikátní nález hrnce s mincemi z Kašperských Hor na Klatovsku. Nedaleko objektu bývalých masných krámů vyzvedli ve čtvrtek při zjišťovacím archeologickém průzkumu keramickou nádobu s 3750 stříbrnými mincemi ze 17. století. Minice pocházejí z doby třicetileté války, jsou mezi nimi i starší platidla, například pražský groš. Nejspíš je místní lidé ukryli před cizími vojáky.

Ostravská opera řeší další problém, salám zranil pěvce

Nastudování opery Dech dobrých víl italského skladatele Filippa Ziganteho, které v Ostravě připravuje operní soubor Národního divadla moravskoslezského postihl další problém. Po vzpouře části souboru, která požaduje odchod režiséra Luďka Golata z funkce ředitele divadla, utrpěl při čtvrteční zkoušce jeden z pěvců zranění. Během jedné scény má voják vrhnout po dalším pěvci salám. Až do čtvrteční zkoušky umělci používali atrapu. Ve čtvrtek ale vzduchem letěla už pravá štangle, která byla rychlejší. Zasáhla pěvce, který měl v tom okamžiku u úst flétnu. Ta muži poranila čelist a zuby.

Počasí

Zpočátku zataženo, během dne se oblačnost protrhá. Odpolední teploty 16 až 20, na Moravě do 22 st., na horách 11stupňů Celsia.