Denní souhrn zpráv Zprávy

17-05-2009

Dělnická strana o víkendu uspořádala mítinky v několika městech

Extremistická Dělnická strana (DS) uspořádala o víkendu v několika městech mítinky k volbám do Evropského parlamentu. Ve Znojmě a Jihlavě se její nedělní shromáždění pokusili narušit antifašisté, policisté však přímý střet obou táborů nepřipustili. V centru Znojma se odpoledne sešla padesátka sympatizantů DS. Policie na místo konání akce nevpustila zhruba čtyři stovky přítomných antifašistů, kteří zahrnuli předsedu DS Tomáše Vandase nadávkami. Přes policejní kordony se dostal jediný antifašista, kterého policisté okamžitě zadrželi a předvedli k podání vysvětlení. Odpůrci pravicového extremismu byli v přesile i později v Jihlavě, kam jich kvůli setkání přibližně 25 sympatizantů DS dorazila stovka. I tady dokázali policisté udržet obě strany od sebe. Odpoledne policie rozpustila shromáždění zhruba 40 příznivců Dělnické strany v Chomutově.

Už v sobotu se pravicoví extremisté setkali v Olomouci, Ostravě a Přerově. V Olomouci a Ostravě se shromáždění obešla bez incidentů. V Přerově, kde se sešlo zhruba 50 příznivců DS, musel následovat policisty na služebnu místopředseda strany Jiří Štěpánek. Tajemník přerovské radnice totiž policii upozornil na údajně nevhodné výroky řečníků. Štěpánek policistům podal vysvětlení, a poté služebnu opustil. Předseda strany Vandas si chce na jednání policie a magistrátu stěžovat.

Podle odborníků na českou ultrapravicovou scénu objíždí Dělnická strana různá česká a moravská města, protože se před červnovými volbami do Evropského parlamentu snaží přilákat co nejvíce příznivců bez ohledu na to, z jakého kraje pocházejí. Chce získat peníze, s nimiž by potom mohla ve vybraných regionech financovat kampaň pro říjnové parlamentní volby. Ministr vnitra Martin Pecina v neděli uvedl, že vláda podá v budoucnu podnět na zrušení DS. Stranu se neúspěšně pokusil rozpustit už Pecinův předchůdce Ivan Langer (ODS).

Cepl: Stížnost senátorů na lisabonskou smlouvu bych zamítl

Bývalý ústavní soudce Vojtěch Cepl zastává názor, že pokud by se měl jako soudce zabývat připravovanou stížností senátorů na lisabonskou smlouvu, pak by ji zřejmě zamítl pro zjevnou neopodstatněnost. Řekl to v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Skupina odpůrců z řad senátorů se chce kvůli smlouvě obrátit na soud do zhruba dvou měsíců. Jak v neděli v ČT prohlásil senátor a iniciátor stížnosti Jiří Oberfalzer (ODS), schválení smlouvy je nevratný krok směrem k federalizaci Evropy. Odmítl také tvrzení, že by šlo o zdržovací taktiku. Ústavní soud již jednou smlouvu posuzoval, a to loni, kdy se zabýval šesti částmi tohoto dokumentu. Oberfalzer to zdůvodnil tím, že kdyby již tehdy posuzoval Ústavní soud smlouvu jako celek, vzal by senátorům možnost obrátit se na něj s dalšími konkrétními námitkami. Cepl zdůraznil, že nejde o stížnost, protože to je termín vyhrazený pro něco jiného, ale správně o návrh na posouzení souladu smlouvy s Ústavou. Další podnět považuje jen za zdržování.

Pecina: Případné škrty v rozpočtu vnitra se nedotknou policie

Případné škrty v rozpočtu ministerstva vnitra se nedotknou rozpočtu policie ani hasičů. V nedělních Otázkách Václava Moravce to uvedl nový ministr vnitra Martin Pecina. Jeho předchůdce Ivan Langer (ODS) poté označil návrh ministerstva financí na desetiprocentní plošné škrty za "smrtící" pro resort vnitra. Zároveň popřel informace, že by reformované policii v současné době chyběly peníze - jde prý o pochybení některých policejních manažerů, kteří s přidělenými penězi neumí zacházet. "Pokud budu mít krácen rozpočet, rozhodně nebudu krátit rozpočet policii a hasičům a kofinancování evropských fondů - těchto oblastí se škrty nedotknou," ujistil Pecina. Exministr Langer věří, že plošné škrtání o deset procent by policie a bezpečnostní sbory nepřežily. Pecina s Langrem se neshodli v otázce prodeje majetku ministerstva vnitra. Langer už dříve uvedl, že výnosy z prodeje majetku financují reformu policie a vznik nových krajských ředitelství a že zastavení prodeje bude znamenat i zastavení reformy. Pecina ale pozastavil prodej rekreačních zařízení ministerstva vnitra a chce si na něj nechat vypracovat analýzy. "Nemůžu říct, že by mi přišly podezřelé, ale já bych je nedělal," řekl.

ČSSD navrhuje minimální povinné výživné a náhradu od státu

Sociální demokracie navrhla ustavit minimální povinné výživné pro děti rozvedených rodičů. Rodič, který nemá dítě v péči, by měl platit měsíčně alespoň 1400 korun na dítě do šesti let věku a 1680 korun na starší dítě. Ještě vyšší minimální výživné by pak platili bohatší rodiče, až 13.200 korun na dítě měsíčně. Výživné by se pravidelně valorizovalo spolu s růstem životního minima. Návrh nepočítá s tím, že by dlužné výživné od neplatících rodičů vymáhal stát, protože se mu to podle předkladatelů nevyplatí vymáhat. ČSSD navrhuje takzvané náhradní výživné ve výši půlky minimálního výživného. Dostávaly by ho ty rodiny, jimž jeden z rodičů dluží výživné a které mají nárok na přídavek na dítě. Náhradní výživné by vyřizovaly úřady práce. Vyplývá to z návrhu novely zákona o výživném, který tento týden předložila sněmovně poslankyně ČSSD Anna Čurdová spolu se stranickými kolegy. Předlohu brzy posoudí vláda, rozhodne o ní ale až parlament.

Majitelé domů vyzvali prezidenta k zamítnutí delší deregulace

Občanské sdružení majitelů domů (OSMD) vyzvalo dopisem prezidenta Václava Klause k zamítnutí zákona, který prodlužuje ve vybraných obcích deregulaci nájmů do roku 2012. ČTK to v neděli zjistila z internetových stránek sdružení. Návrh novely zákona, který by měl prodloužení deregulace umožnit, již úspěšně prošel přes Sněmovnu. V Senátu odpůrcům novely k jejímu zamítnutí chyběly minulý týden dva hlasy, pro schválení novely scházelo pět hlasů. Norma tak poputuje v souladu s ústavou k prezidentovi jako přijatá po uplynutí měsíční lhůty, kterou Senát na projednání zákonů má. V případě novely lhůta uplynula 14. května. Navrhovaná úprava by měla zpomalit růst nájemného. Jeho zvyšování je prý totiž kvůli razantnímu růstu cen nemovitostí silnější, než se původně očekávalo. Majitelé domů s tím ale nesouhlasí. Ceny nemovitostí, které se do zákona v roce 2006 vsadily, totiž podle nich byly v mnoha případech až o 60 procent nižší.

MF zamítlo odvolání v tendru na obří ekologickou zakázku

Ministerstvo financí zamítlo odvolání tří uchazečů, kteří neuspěli v prvním kole tendru na obří státní zakázku na odstranění ekologických škod v hodnotě kolem 115 miliard korun. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl vrchní ředitel ministerstva financí Tomáš Uvíra. Neúspěšní zájemci se teď podle něj mají možnost dále odvolat k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Námitky proti vyřazení podalo sdružení PPF Advisory, Ecosoil Sud, AVE CZ odpadové hospodářství a Dekonta, dále konsorcium Deme Environmental Contractors a Dredging International a sdružení firem PD-Gruppe - Stavoprogres, které se skládá z P-D Industriegesellschaft a Stavoprogresu Brno. Mluvčí skupiny PPF Alexej Bechtin v neděli výsledek odvolání na MF ani možnost odvolání k antimonopolnímu úřadu nekomentoval. "Pokud se odvoláme, budeme o tom informovat," řekl ČTK.

Řečníci na Terezínské tryzně upozornili na rostoucí neonacismus

Na rostoucí neonacismus a důležitost boje s ním upozornili v neděli řečníci během Terezínské tryzny. Na Národním hřbitově si zhruba 1500 lidí připomnělo všechny oběti, které prošly terezínským ghettem a zdejší věznicí gestapa. Terezínská tryzna se letos konala již po třiašedesáté. Po kladení věnců upozornil ředitel Památníku Terezín Jan Munk na rostoucí počet neonacistů a jejich sympatizantů, kteří pochodují ulicemi českých města. "Jako Žid a občan České republiky se cítím ohrožen," řekl ve svém projevu. Urychleně jednat je potřeba podle předsedkyně Ústředního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Anděly Dvořákové. "Nejsme jediná země, která má problémy. Svět by se měl spojit a něco s tím udělat, dokud je čas," prohlásila. V hlavním projevu vystoupil předseda Senátu ČR Přemysl Sobotka, který poukázal, že neonacisté dostávají v médiích mnoho prostoru a tím roste jejich popularita. "Podle mého názoru je demokracie strašně křehká, ale má své zákony a vyhlášky a tady by právě ta represivní část měla zasahovat. Policie a soudy by neměly brát žádné ohledy. Kdo nedodržuje, ať si jde na chvíli sednout," řekl Sobotka novinářům.

V pondělí začínají maturity, zkoušky čekají 97.000 studentů

V pondělí budou skládat zkoušku z dospělosti první letošní maturanti, před zkušební komise jich tento rok předstoupí více než 97.000. Zkoušení potrvá do 20. června. Letošní ročník bude zřejmě poslední, který čeká klasická maturita, za rok už by měli studenti dělat jednotné státní zkoušky. Počet maturantů přitom rok od roku stoupá. Podle dat Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV) jich šlo loni ke zkoušce o 1300 méně, v roce 2007 pak o 4000 méně. Nejvíce absolventů se bude rekrutovat ze středních odborných škol, asi 56.000. Další příčku obsadila gymnázia, četní budou i absolventi dvouletých nástavbových oborů.

Čtvrtletní zisk Commerzbank ČR stoupl meziročně více než dvakrát

Česká pobočka banky Commerzbank hospodařila v prvním čtvrtletí se ziskem 352,7 milionu korun, což byl meziročně více než dvojnásobný nárůst. Ve stejném období loni banka vytvořila zisk 142,1 milionu korun. Výsledky ČTK převzala z webových stránek www.commerzbank.cz. Zisk z finanční a provozní činnosti převýšil 752 milionů a správní náklady činily 181,1 milionu korun. Objem bilance byl na konci března takřka 93,4 miliardy korun a počet zaměstnanců 326. V prvním loňském čtvrtletí měla Commerzbank zisk z finanční a provozní činnosti 353,3 milionu korun, správní náklady 168,7 milionu korun a objem bilance 79,8 miliardy korun.

Podezření na mexickou chřipku v ČR bylo vyvráceno u 82 lidí

Podezření na mexickou chřipku dosud lékaři vyvrátili u 82 lidí, v osmi případech ještě čekají na výsledky testů. Kvůli obavám z případného nakažení novou formou chřipky dosud vyhledalo lékaře 90 občanů, informovalo na svých webových stránkách ministerstvo zdravotnictví. V nemocnici je v současné době pět lidí - dva na infekčním oddělení v Brně, jeden na infekci pardubické nemocnice a dva na infekčním oddělení Fakultní nemocnice Bulovka. Podle oficiálních údajů byla dosud nákaza virem takzvané prasečí chřipky potvrzena v 38 zemích. Počet lidí prokazatelně nakažených takzvanou prasečí chřipkou stoupl podle sobotních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) na 8451.

O víkendu zahynulo na silnicích a při neštěstích dvanáct lidí

Při dopravních nehodách a neštěstích zemřelo o víkendu na silnicích a železnici dvanáct lidí. Je to nejtragičtější sobota a neděle od začátku letošního roku. Zraněním v neděli podlehli dva lidé na středočeských silnicích, zřejmě na infarkt zemřel v neděli ráno po nehodě řidič u Podbořan na Lounsku. V Lovosicích zahynul cyklista po srážce s motocyklem. Na silnicích umírali i motorkáři, jeden zahynul po srážce s autem na Českokrumlovsku, zatím poslední obětí je motorkář, který nepřežil nehodu na Novojičínsku. V sobotu si nehody a neštěstí vyžádaly životy šesti osob.

Na ruzyňském letišti nouzově přistálo letadlo německé Lufthansy

Na ruzyňském letišti v neděli krátce po 14:00 nouzově přistálo letadlo německé společnosti Lufthansa. Příčinou byla signalizace kouře v zavazadlovém prostoru. ČTK to v neděli řekla mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí. Letadlo přistálo v pořádku a všech 30 cestujících pokračovalo náhradním letem do Budapešti v 17:00, řekl ČTK mediální zástupce Lufthansy v ČR Jan Laštovička. Na palubě bylo podle něj 30 cestujících a pět členů posádky. Šlo o stroj, který zajišťuje společnost Eurowings, dodal Laštovička. Letadlo bylo podle Krejčí na pravidelné lince z německého Düsseldorfu do Budapešti a v Praze vůbec přistávat nemělo. Hasiči, kteří k letadlu okamžitě vyjeli, byli po 15:00 odvoláni. Na letišti byla současně ukončena plná pohotovost záchranných a bezpečnostních složek.

Knihkupectví hlásí za první čtvrtletí pokles prodeje kvůli krizi

Knihkupectví v menších městech hlásí za první čtvrtletí letošního roku v porovnání se stejným období loni pokles prodeje mezi 20 až 30 procenty. Důvodem je podle nich menší zájem ze strany kupujících způsobený špatným vývojem hospodářství. Naopak v Praze a Brně je pokles nižší, a to okolo deseti procent. Vyplývá to z celorepublikové ankety ČTK mezi knihkupci. "Lidé jsou při utrácení peněz v současné době opatrnější. Za první kvartál letošního roku jsme prodali o 20 procent méně knih než v prvních třech měsících loňského roku. Na druhou stranu jsme čekali ještě horší vývoj," řekl zástupce vedoucího Knihkupectví a antikvariátu Jaroslava Fryče v Liberci Radomír Škaloud. Knihkupectví má pobočku i v Mladé Boleslavi. Pokles o 20 procent potvrzuje také jednatelka jihlavského Knihkupectví Otava, s.r.o. Jana Kožichová. "První pololetí je vždycky slabší. Letos ale ještě více než v minulých letech, a to kvůli špatné ekonomické situaci," uvedla.

Na veletrh a festival Svět knihy zavítalo na 34.000 návštěvníků

Na 34.000 návštěvníků, tedy zhruba stejný počet jako loni, odhaduje letošní návštěvnost mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy ředitelka Dana Kalinová. Ani nedělní vysloveně letní počasí zájemce od setkání s literaturou neodradilo. Do 16:00, kdy se brány Průmyslového paláce na pražském Výstavišti uzavřely, se tu od rána uskutečnily téměř čtyři desítky akcí. "Přesná čísla budeme mít během několika dnů, ale myslím si, že 15. ročník se povedl především po stránce programové. Udělali jsme čest tomu, že jsme získali statut oficiální doprovodné akce českého předsednictví v Radě Evropské unie," řekla Kalinová ČTK. Ocenila, že Češi mají vztah k literatuře i knížkám, což dokumentuje zájem srovnatelný s tím loňským, který byl rekordní. Podle ní se podařilo provizorní přístavbou ke Střední hale paláce, jehož levé křídlo loni na podzim vyhořelo, zachovat obvyklou výstavní plochu. Nedostatkem plátěného stanu však je, že reaguje na změny počasí; když prší, je v něm vlhko a při slunečném počasí nedýchatelno.

Hlavním tématem čtyřdenního veletrhu byla evropská literatura. Uvedl autory a knížky 27 členských zemí Evropské unie, písemnictví zemí kandidátských i evropských států mimo ni. Centrální expozice patřila knihám z Ruska. Prezentace ruské nakladatelské sféry, která za rok 2008 vykázala přes 123.000 knih a publikací vydaných v celkovém nákladu 760 milionů výtisků, zůstane v Česku. Organizátoři ji předali knihovně ruského velvyslanectví, Ruskému středisku vědy a kultury, českým školám a knihovnám.

Brněnská muzejní noc přilákala rekordní počet účastníků

Mimořádně úspěšná byla podle pořadatelů brněnská muzejní noc. V noci na neděli se do ní zapojilo 16 institucí, které provozují bezmála tři desítky budov. V nich zaznamenali jejich pracovníci 151.000 vstupů návštěvníků, tedy o 23.000 více než při minulém ročníku akce. ČTK to v neděli řekla mluvčí Moravské galerie Brno Lenka Němcová. "Už minule jsme si mysleli, že jsme v návštěvnosti dosáhli stropu a akce již prostě nemůže pojmout více účastníků. Zájem veřejnosti nás překvapil," uvedla. Největší byl o prohlídky Moravské galerie, Moravského zemského muzea a Muzea města Brna. Muzea připravila různorodý doprovodný program. Například Muzeum města Brna na hradě Špilberku uspořádalo barokní slavnost s ohňostrojem. V Muzeu romské kultury zazněla romská hudba. HaDivadlo připravilo původní politickou satiru. Konaly se také koncerty, kejklířská vystoupení a komentované prohlídky.

Mše připomněla 800. výročí založení kláštera v Brně-Zábrdovicích

Katolická církev si v neděli mší, slouženou brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem, připomněla 800. výročí od založení kláštera v Brně-Zábrdovicích. Objekt tvoří kostel, který je využíván k bohoslužbám. Zbytek areálu slouží jako vojenská nemocnice. Klášter založili premonstráti. Je z architektonického hlediska velmi zajímavý a patří k nejstarším v Brně, řekl ČTK Martin Číhalík z památkového ústavu. I když veřejnost vnímá klášter většinou pouze jako nemocnici, je pozoruhodný například zachovaným gotickým jádrem, přestože byl v baroku přestavěn. Za návštěvu stojí podle Číhalíka nejen samotný kostel, ale i kaple svaté Kunhuty, v níž je moderní lékárna zasazená do historických prostor. V kapitulní síni kláštera lze najít cenné fresky. Klášter založil kolem roku 1200 Lev z Klobouk s manželkou Rejčkou. První bratři premonstráti do něj přišli roku 1209 ze Strahova. Klášterním kostelem se nejdříve stal soukromý Lvův kostel svaté Kunhuty. Současný kostel vznikl v 17. století.

Naivní divadlo uvedlo koláž plnou absurdního a černého humoru

Naivní divadlo v Liberci uvedlo premiéru svérázné textové koláže z díla Daniila Charmse, jednoho z nejvíce překládaných avantgardních umělců z bývalého Sovětského svazu. Činoherní inscenace s loutkovými výstupy s názvem Ten, který vyšel z domu patří mezi ojedinělá představení Naivního divadla pro dospělé diváky. Vychází především z Charmsových krátkých divadelních hříček a mikropovídek, plných absurdního a černého humoru. ČTK to řekl dramaturg Vítek Peřina. "V jevištní koláži se snažíme představit to nejlepší z Charmsovy tvorby. Současně jsme ale vybírali texty, mapující jeho velmi pohnutý a zajímavý osud. Inscenace začíná bláznivým obdobím Charmsova mládí, pak diváky zavádíme do beznadějných, chmurných let stalinistické diktatury a druhé světové války," dodal Peřina.

Dejvické divadlo uvedlo Penhallovu hru Krajina se zbraní

V Dejvickém divadle v Praze se uskutečnila česká premiéra jevištní verze hry britského dramatika Joe Penhalla Krajina se zbraní. Představení, uváděné s podtitulem Hra o lidech, kteří perfektně dělají svou práci, nastudoval jako svůj režijní debut herec Martin Myšička. Obsadil do něj Pavla Gajdoše, který se objevil ve filmovém thrilleru režiséra Julia Ševčíka Normal, Jaroslava Plesla, Simonu Babčákovou a Ivana Trojana. Dramaturgyně Eva Suková Penhallův text v překladu Martiny Schlegelové a Magdalény Zelenkové označuje za konfrontaci geniálního vynálezce, vynalézavého dentisty, obchodní ředitelky letecké továrny a agenta státní tajné služby. "Přitom vyjde najevo, že každý má svou pravdu," uvedla. Myšička prý měl chuť na režii už dávno. "To, že jsem šel nakonec na herectví, svědčilo o tom, že jsem chtěl to prožívání rozvíjet sám na sobě," uvedl herec, který si podal přihlášku na Divadelní fakultu jako student druhého ročníku Matematicko-fyzikální fakulty v době sametové revoluce.

Budějovice přestřílely Ostravu a pojistily si záchranu

Fotbalisté Českých Budějovic budou i v příští sezoně hrát první fotbalovou ligu. Jihočeši si definitivně pojistili záchranu díky nedělnímu vítězství 3:2 nad Baníkem Ostrava, o které se zasloužili především Tomáš Sedláček, autor dvou branek. Hosté protáhli v 28. kole svoje čekání na výhru už na osm zápasů, nepomohlo jim ani vedení 1:0 a dva góly Tomáše Mičoly. Jihočeši po čtyřech zápasech bez výhry a dvou porážkách po sobě opět zabředli do sestupových starostí. V nejméně vhodný okamžik se navíc Dynamu rozpadla obrana a především na nově vytvořené stoperské dvojici Riegel - Žižka byla v úvodu patrná nesehranost.

Házenkářky Veselí slaví druhý titul díky gólu v poslední vteřině

Házenkářky Veselí nad Moravou získaly po třech letech mistrovský titul. Ve čtvrtém finálovém utkání proti Olomouci v neděli zvítězily na palubovce soupeřek brankou Heleny Štěrbové v poslední vteřině 23:22 a celou sérii proti obhájkyním titulu vyhrály 3:1 na zápasy. Autorka rozhodujícího gólu po zápase zářila štěstím. "Chtěla jsem jen trefit bránu a ono se mi to povedlo. Neuvěřitelný pocit, jsme strašně šťastní ze zisku českého titulu," řekla Štěrbová spolupracovníkovi ČTK. Kouč Veselí Jiří Zerzáň zakončil dalším mistrovským titulem dlouhou trenérskou kariéru. "První titul jsem získal v roce 1993 i s Lenkou Černou. Dnes to byl můj poslední titul a poslední zápas ve vrcholové házené, kde jsem působil 32 let," poznamenal v neděli Zerzáň.

Fotbalista Bednář byl přistižen, jak si kupuje drogy

Fotbalový reprezentant Roman Bednář z anglického West Bromwich Albion byl přistižen a vyfocen, jak si o minulém víkendu obstarává kokain a marihuanu. Od drogového dealera si koupil zboží za 420 liber. Informoval o tom anglický bulvární list News of the World. Vážný prohřešek nejen proti klubové disciplíně se udál podle týdeníku několik hodin po vítězném ligovém utkání proti Wiganu. Český útočník byl zachycen v době, kdy si před svým domem kupoval drogy od muže sedícího v autě. Tři dny poté prý navíc od stejného dealera přebrala další zboží jeho přítelkyně. "Nebylo to pro mě, ale pro kamaráda," citoval list podrážděnou reakci Bednáře, poté co jej novináři konfrontovali. "Měl jsem sakra tři testy na drogy za poslední rok a byl jsem čistý. Jsem čistý," uvedl Bednář.

Počasí v pondělí

Oblačno až zataženo, na většině území občasný déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Odpolední maxima 18° až 22° Celsia.

17-05-2009