Denní souhrn zpráv Zprávy

04-09-2004

Svoboda: ČR nabídne Rusku pobyty pro postižené rodiny z Beslanu

Česká republika nabídne Rusku "pošokové" pobyty pro rodiny z Beslanu, jež se staly oběťmi teroristického útoku. V nizozemském Valkenburgu to v sobotu sdělil ministr zahraničí Cyril Svoboda po telefonickém rozhovoru s premiérem Stanislavem Grossem.

"Je zde úmysl nabídnout rodinám, které přežily tu strašlivou událost, pošokový pobyt v České republice. Nyní se vyhodnocují možnosti ministerstva vnitra, tedy kapacita rekreačních zařízení a finanční prostředky. Mluvčí české vlády Věra Dušková potvrdila, že premiér Gross pověřil ministry zahraničí, zdravotnictví a vnitra Svobodu, Miladu Emmerovou a Františka Bublana, aby prověřili možnosti jak traumatizovaným lidem pomoci. V každém případě je třeba jednat rychle. "Pokud by měli přijet, musejí přijet brzy, tedy v řádu dnů," uvedl Svoboda.

Podle Svobody je tragédie dalším důkazem toho, že "svět není bezpečný" a že ti, kdo mluví o usmíření, nevidí věci ostře a chovají se "chybně a neodpovědně". "Touto cestou česká zahraniční politika nepůjde," uvedl a zopakoval svou oddanost rozhodnému boji proti terorismu ve všech podobách a projevech.

Pomoc obětem podpořila opoziční ODS. "Veškerá dostupná pomoc, kterou můžeme jako Česká republika poskytnout, bude mít naši podporu. Já samozřejmě budu volat po tom, abychom byli daleko více zapojeni do boje proti terorismu, aby k takovým případům nemohlo v budoucnosti docházet," řekl předseda ODS Mirek Topolánek Českému rozhlasu. Masakr v Rusku odsoudili i členové Výkonné rady ODS, kteří jednali v Jablonném nad Orlicí na Orlickoústecku. Občanští demokraté soudí, že za oběti v Rusku jsou plně zodpovědní teroristé a že nejlepší obranou proti mezinárodními terorismu je spolupráce demokratických zemí v rámci NATO se silnou transatlantickou vazbou.

Bývalí političtí vězni si na Hostýně připomněli své mrtvé přátele

Bývalí političtí vězni si v sobotu na poutním místě Svatý Hostýn na Kroměřížsku připomněli mučení a smrt svých přátel v komunistických žalářích. Tradiční Muklovskou pouť uspořádala Konfederace politických vězňů.

"Společnost se doposud těžce vyrovnává s dědictvím komunismu. Lidé si jako by nechtějí připustit, co všechno se dělo," řekl Leo Žídek z politické komise při konfederaci. Rehabilitace se mnozí političtí vězni sice dočkali, ale satisfakce stále není dokonalá, soudí Žídek. "Stále necítíme pořádné zadostiučinění. To se ale podaří až za několik desítek let, když se další generace začne ptát svých rodičů, co se vlastně tehdy stalo. Vyrovnat se s minulostí ještě nějakou dobu potrvá," poznamenal Žídek. Proto podle něj konfederace klade důraz na práci s mládeží, která by měla být o komunistickém útlaku dobře informována.

Oběti komunistického režimu připomíná na Hostýně pomník, ke kterému bývalí vězni vždy pokládají květiny. Kromě kamenného obelisku s Kristem a trnovou korunou jsou na dvou kamenech vyznačena jména věznic v Uherském Hradišti, Mírově, Jáchymově, Pardubicích, Pankráci, Plzni-Borech a Leopoldově, v nichž političtí vězňové trpěli.

Topolánek předpokládá, že bude jediným kandidátem na šéfa ODS

Šéf opoziční ODS Mirek Topolánek předpokládá, že na nadcházejícím kongresu své strany bude jediným kandidátem na jejího předsedu. Řekl to novinářům po sobotním jednání Výkonné rady ODS. Někteří její členové sice spekulovali o tom, že kandidátem na šéfa strany by mohl být pražský primátor Pavel Bém, ale ten to odmítl.

Dosud se v politických kuloárech spekulovalo o tom, že Topolánek bude muset na prosincovém stranickém kongresu o funkci urputně bojovat. "Jakákoliv změna personální, ideová by mohla přinést nestabilitu do ODS a já bych ji považoval za nešťastnou," vysvětlil Bém, proč se nebude o křeslo šéfa strany ucházet. Bude usilovat o to, aby se stal prvním místopředsedou strany. Bém považuje za důležitou jednotu strany a přípravu na parlamentní volby v roce 2006.

ODS dává opakovaně najevo, že tyto volby hodlá vyhrát a chce se po osmi letech stát vládní stranou. Pod Topolánkovým vedením si dlouhodobě udržuje velkou podporu ve veřejnosti. Už několik měsíců jí dává přednost přes 30 procent voličů, což je nejvíce ze všech stran. Právě tato silná podpora veřejnosti je podle některých analytiků jedním z důvodů silného postavení Topolánka.

Političtí komentátoři a analytici nicméně opakovaně poukazují na to, že Topolánek má uvnitř ODS a zejména v jejím poslaneckém klubu silnou opozici a že jeho postavení v zákulisí údajně podlamuje i čestný šéf strany Klaus. Oba se lišili například v názoru na řešení letní vládní krize, která vypukla poté, co podal demisi koaliční kabinet ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU. Topolánek a vedení ODS důrazně prosazovali předčasné volby, Klaus byl proti.

Za hlavní Topolánkovy protivníky v ODS bývají považováni vlivný předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý a někteří další poslanci této strany. Právě z jejich řad zazněla v posledních týdnech kritika Topolánka za to, že vyslal své emisary za unionistickým poslancem Zdeňkem Kořistkou, aby ho přemluvili k hlasování proti vládě. Kořistka totiž řekl, že ODS mu za to chtěla dát úplatek 10 milionů korun, což ale občanští demokraté důrazně popřeli a s Kořistkou se chtějí soudit. Případem se zabývá i policie.

Většina klientů Globtour se v příštích dnech vrátí zpět do ČR

Většina klientů cestovní kanceláře Globtour Praha se v příštích dnech vrátí zpět do České republiky, řekla ČTK mluvčí České podnikatelské pojišťovny Tereza Fricová. Pojišťovna zajišťuje jejich návrat.

Cestovní kancelář Globtour v pátek oznámila, že je v platební neschopnosti a končí svou činnost. V zahraničí CK nechala podle posledních známých údajů 187 klientů. Podle informací České televize dalších zhruba 250 klientů cestovní kanceláře zájezd zaplatilo, ale již nikam nepojede.

Globtour Praha je jednou z největších cestovních kanceláří v Česku. Podle odhadů analytické firmy Mag Consulting se řadí podle počtu prodaných zájezdů na začátek druhé desítky největších pořadatelů zájezdů do zahraničí. V pondělí ohlásila úpadek další cestovní kancelář, liberecký tm - Travel Market. Také ta byla pojištěna u ČPP, která zajišťuje návrat klientů ze zahraničí do ČR.

Biskup Malý: Spolu s odbory stojí církev na straně slabých

Katolická církev spolu s odbory stojí podle biskupa Václava Malého na straně slabých a přehlížených. Českomoravská konfederace odborových svazů a rada Iustitia et pax (Spravedlnost a mír) při České biskupské konferenci se tento týden dohodly na kontaktech zaměřených několikrát do roka na možná řešení některých sociálních témat. "Není to o víře - jde o zájem o člověka a o ochranu lidské důstojnosti," řekl k tomu ČTK biskup Malý.

V centru pozornosti církve stojí z tohoto hlediska zejména vysoká nezaměstnanost a její negativní důsledky, důchodová reforma a nedůstojné postavení zaměstnanců, zvláště v hypermarketech, případně zaměstnávání a zneužívání cizinců.

"Konkrétními akcenty našeho pohledu jsou například rekvalifikace, podněcování investic do krajů, kde je nejvyšší nezaměstnanost, a kontrola, zda nejsou zneužívány sociální dávky," uvedl Malý.

Odbory podle jeho slov rozhodně patří do občanské společnosti a je důležité, aby pro ochranu zaměstnanců existovaly. "Po roce 1990 se někdy říkalo, že jsou odbory zbytečné. Bylo to však tehdy na základě negativních zkušeností s komunistickým Revolučním odborovým hnutím," připomněl biskup.

Zástupci odborů i největší české církve po nedávném prvním dvouhodinovém jednání podle sdělení ČMKOS zjistili, že se v názorech na hlavní sociální problémy shodují, že mají na důstojnost jednotlivce a jeho práv podobné názory. "Hledáme řešení, nemáme hotové recepty," dodal Malý. Tento obhájce lidských práv, známý duchovní a někdejší disident je předsedou české rady Iustitia et pax. Zabývá se v rámci katolické církve zejména dodržováním lidských práv v Česku i ve světě. Církev prostřednictvím těchto národních rad sleduje sociální, ekologické a společenské problémy a usiluje v duchu svého učení o hledání takových přístupů k jejich řešení, které vedou ke snižování napětí.

Katolická církev adresuje svá vyjádření k některým sociálním problémům různým institucím. Dokument o nezaměstnanosti podle Malého zaujal předsedu ČMKOS a senátora ČSSD Milana Štěcha tak, že projevil zájem setkat se, pohovořit a navázat kontakty.

Svoboda žádal osaměle rychlou debatu o statusu Kosova

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda vyzval v sobotu k rychlému zahájení debaty o budoucím statusu Kosova, pokud možno už letos na podzim. Většina jeho kolegů z členských zemí EU chce však postupovat opatrněji. "Náš návrh je, aby se o této otázce začalo diskutovat už letos na podzim, aby se neodkládala do roku 2005," řekl Svoboda novinářům. "Neustálé odkládání k ničemu nevede. Čím déle se problém odkládá, tím se stává složitějším," pokračoval.

Svobodu podle diplomatů nikdo přímo nepodpořil. "Můj hlas nepochybně nezazněl jako hlas drtivě většinový. Byl jsem však podpořen některými kolegy tichými komentáři u stolu," řekl Svoboda ČTK.

Kosovo je formálně nadále součástí Srbska, od války v roce 1999 ho však spravují Spojené národy. OSN vypracovala plán dalekosáhlé decentralizace Kosova v rámci Srbska. Bělehrad však prosazuje ještě ambicióznější projekt, který počítá se správním oddělením oblastí obývaných v Kosovu Srby. Ten však byl odmítnut jak kosovskou vládou, tak zastoupením OSN v Prištině (MINUK).

Protisrbské útoky většinových kosovských Albánců si letos v březnu vyžádaly 19 obětí a 900 zraněných. Bylo zničeno na 30 kostelů a 800 domů. V oblasti je přítomno asi 18.000 vojáků mírových sil KFOR.

Telička stále zvažuje několik možností příštího uplatnění

Český komisař Pavel Telička ještě váhá mezi několika možnostmi svého příštího působení poté, co jej v nové evropské exekutivě za necelé dva měsíce vystřídá expremiér Vladimír Špidla. Definitivně se rozhodne v říjnu.

"Jednou z variant kromě širší evropské infrastruktury je ovšem soukromý sektor. Ten je určitě předmětem zvažování. Ale jsou i jiné možnosti, které se pohybují někde 'mezi', a je možná i jejich kombinace," řekl Telička ČTK. "Úvahy se postupně vyjasňují, přeci jen jsem absolvoval v posledních dnech pár rozhovorů jak v Praze, tak tady z Bruselu. Situace nabírá jasnější komtury, pokročil jsem, ale definitivní jasno není," uvedl. Jakkoli mu Evropská komise, kde se cítil "jako ryba ve vodě", bude chybět, nové výzvy se nebojí.

Telička již v červenci odmítl nabídku premiéra Stanislava Grosse na další působení v české státní správě. Také míní odejít ze špičkové pozice komisaře důstojně a standardně, což patrně znamená, že se nemíní ucházet o úřednické místo v unijních institucích. Ale s oběma sférami by rád zůstal dál ve styku: "Jedno je jisté - nechci ztratit kontakt s tím, čemu jsem věnoval 15 let života."

"Nevylučuji, že státní správa bude jednoho dne zase aktuální, ale ne nyní, ne za této konstelace," řekl s ujištěním, že bude-li mít premiér či jiná místa zájem o jeho názor, samozřejmě vyhoví, bude-li to možné. A slůvky "uvidíme" a "možná s odstupem času" odpovídá i na otázku o své "evropské" budoucnosti. Možná sfér působení bude více, možná i v akademické obci.

LN: Klaus se s prezidentem USA setká zřejmě na jaře

Český velvyslanec ve Spojených státech Martin Palouš je přesvědčen o tom, že na jaře příštího roku se prezident Václav Klaus setká s americkým prezidentem. Palouš to uvedl v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny.

"S americkou stranou na toto téma komunikuju neustále. Teď mohu říct, že se nám to podaří - a to zcela určitě - na jaře příštího roku," řekl velvyslanec. Týká se to podle něj jak George Bushe, tak zřejmě i jeho případného nástupce.

Palouš uznal, že již Klaus překročil dávno roční dobu ve funkci hlavy státu. Tím by formálně splnil podmínku amerického velvyslanectví, které dříve tvrdilo, že není zvykem, aby americký prezident přijímal jinou hlavu státu, pokud není déle než rok ve funkci. Diplomat se však nedomnívá, že by Bush odmítal Klause kvůli jeho postoji k útoku na Irák. "Takhle problém nestojí. Kancléř (Gerhard) Schröder i prezident (Jacques) Chirac vyjadřovali své stanovisko a rozhodně z toho nevyplynul konec komunikace mezi německou či francouzskou a americkou diplomacií," poznamenal Palouš. "Pro mě jako velvyslance je přece zcela podstatné, že já musím najít maximální úroveň pozitivní komunikace mezi těmito názory a ničím nepřispívat k prohlubování tohoto příkopu," dodal.

Právo: Zemana ČSSD podrazila, Gross Špidlu ne, říká Dostál

Skutečnost, že část ČSSD nepodpořila v prezidentské volbě svého bývalého předsedu Miloše Zemana, vnímá ministr kultury Pavel Dostál jako podraz a politickou chybu, která straně ublížila. Nemyslí si ale, že v případě výměny Vladimíra Špidly za Stanislava Grosse šlo o stejnou situaci. Uvedl to v rozhovoru pro sobotní Právo.

"Ta výměna byla zcela transparentní, o té se mluvilo veřejně, lidé, kteří byli se Špidlou nespokojeni, se jasně deklarovali a zdaleka to nebyli pouze Grossovi příznivci," řekl Dostál. Gross se podle něj nakonec ocitl v situaci, kdy nemohl říci nic jiného, než že se chce ucházet o post úřadujícího předsedy strany a premiéra. "Jinak by byl chápán jako člověk, který uhýbá před odpovědností," domnívá se ministr.

Odchod Špidly však byl podle něj jen důsledek narůstající krize sociální demokracie, "která po prohraných eurovolbách propadla panice a odvěcí Špidlovi kritici a odpůrci prostě většinově prosadili svůj dlouhodobý názor, že premiérovy kompromisy s koalicí přesáhly určitou mez a že premiér je tím pádem vlastně blíže liberalismu než sociálně demokratické doktríně".

Před soudem stanou "pavoučí muži", obžalovaní z vykradení 76 bytů

Dva mladíci, kteří si vysloužili přezdívku pavoučí muži, stanou příští týden před Obvodním soudem pro Prahu 1. Loni od února do srpna vykradli podle policie 76 pražských bytů. Přezdívku získali zejména díky akrobatickým kouskům při vloupáních. Soud začne v pondělí.

"Je třeba vyslechnout mnoho svědků, zejména z řad poškozených, vychází to tak na 18 až 20 lidí denně," řekla ČTK soudkyně. Mezi oběťmi vloupání jsou podle ní také cizinci. Někteří ze svědků se již soudu omluvili, líčení proto bude 14. září odročeno. Účast obžalovaných mladíků je ale podle soudkyně zajištěna. "Oba jsou ve výkonu trestu," uvedla.

Mladíci podle policie lezli do bytů až filmovým způsobem. "Lezli ze střech, skákali z jedné střechy na druhou, lezli po okapech, po římsách, skákali ze střech na balkony, někam se dostali světlíky," popsal již dříve způsob jejich "práce" policejní komisař. Podle znalců si mladíci krádežemi za pět měsíců přišli na téměř 3,7 milionu korun. Policii trvalo deset měsíců, než zmapovala všechny jejich akce. V době páchání trestné činnosti bylo jednomu z pachatelů 18, druhému 17 let. Policie je zatkla loni 8. srpna. Ke krádežím se podle vyšetřovatele přiznali. Oba jsou narkomani, kteří si krádežemi vydělávali na drogy. V případě odsouzení hrozí dospělému až osmileté, mladistvému pětileté vězení.

Ekologové: O dálnici přes Český ráj by neměl rozhodovat kraj

O výstavbě rychlostní komunikace přes Český ráj by se podle Českého svazu ochránců přírody nemělo rozhodovat na krajské, ale na celostátní úrovni. I když je možná varianta přes Český ráj nejkratší, a tedy nejlevnější, je třeba brát v úvahu hodnotu této lokality, řekl v sobotu novinářům předseda organizace Pavel Pešout. Ekologové proto s vedením komunikace středem Českého ráje rozhodně nesouhlasí.

Svaz ochránců přírody je s 10.000 členy největší ekologickou organizací v zemi, Pešout proto věří, že jejich hlas bude slyšet. "Věřím, že si lidé uvědomí, že když už i Český svaz ochránců přírody je proti této akci, není zřejmě něco v pořádku a mělo by se těch variant posuzovat více," řekl. Připomněl, že ochránci přírody většinou nebojují, jsou známi tím, že dávají přednost praktické činnosti ve prospěch přírody. "Využíváme spíše informování a svých kontaktů na krajské a celostátní úrovni," poznamenal.

Vybudování rychlostní komunikace R35, která je spojnicí Libereckého kraje se sousedním Královéhradeckým a Pardubickým, patří k prioritám všech tří regionů. Sdružení obcí protestuje proti takzvané severní variantě, která by rozdělila Český ráj. Stejně jako ochránci přírody dávají přednost jižní variantě, která by Český ráj obešla a nezničila by cenné lokality.

Steinbachová kritizovala německou vládu a "neochotu ke smíření"

Každoroční slavnostní zasedání Svazu vyhnanců nazvané Den vlasti (Tag der Heimat), poskytlo v sobotu šéfce svazu Erice Steinbachové novou příležitost k ostré kritice německé vlády za "dvojakou politiku vůči vyhnancům" a k novému požadavku na vnitrostátní řešení vyhnanecké otázky.

Steinbachová zopakovala, že vyhnancům nejde o majetek, nýbrž o smíření, a vyzvala vlády sousedních zemí, aby takové gesto učinily zrušením legislativy upravující poválečný odsun a vyvlastnění německého majetku. Kritizovala českou a polskou vládu, že toto gesto odsunutým upírají a že Česko ještě manifestuje nesmiřitelnost zákonem o Edvardu Benešovi.

Zástupce vlády, státní tajemník ministerstva vnitra Fritz Rudolf Körper, potvrdil, že vláda nároky vyhnanců nepodpoří, a poděkoval svazu, že se distancuje od aktivit společnosti Preußische Treuhand, která chce německý majetek na českém a polském území získat soudně.

Hašlerův pomník by měl v Praze stát za dva roky

Za dva roky by se měl do Prahy vrátit prostřednictvím svého pomníku populární skladatel, herec, textař, scenárista a spisovatel Karel Hašler. Tvrdí to zpěvák a lídr staropražské kapely Šlapeto Ivo Zelenka, který kvůli tomu založil občanské sdružení Písničkář. Na právě končícím festivalu Pražský jarmark organizoval veřejnou sbírku.

"Máme vyhlédnuté místo nad Starými zámeckými schody, o kterých se zpívá ve slavné Hašlerově písni. Nemá k němu výhrady Ústav památkové péče a předběžně ani město. Náhradní lokalitou je parčík na Klárově," řekl Zelenka ČTK. Zásadním problémem jsou ale finance. "Celkem bychom potřebovali 1,6 milionu korun, zatím máme na kontě jen kolem 100.000 korun," uvedl. Dodal, že výrazněji by mohl pomoci velký sponzor, kterého hledají.

Podle Zelenky hovoří současný harmonogram odhalení pomníku o 31. říjnu 2006. "Téhož roku uplyne i 65 let od chvíle, kdy byl v koncentračním táboře Mauthausen umučen," dodal muzikant. Je nespokojen s tím, že osobnost slavného českého písničkáře v metropoli připomíná pouze pamětní deska na jeho zlíchovském rodném domě. Podle zadání veřejné soutěže na návrh pomníku, by měl být písničkář představen v životní velikosti a s kytarou v ruce.

Mělnická radnice začne kvůli suchu s kácením stromů

Mělnická radnice začne v nejbližší době s kácením některých stromů. Část městské zeleně padne za oběť nedostatku dešťových srážek, který trvá již od loňského roku. Podle vedoucího odboru životního prostředí Ctirada Mikeše se motorovým pilám nevyhnou především břízy, lípy, jeřáby a borovice černé, které nedostatkem vláhy trpí nejvíce.

"Snažíme se stromy intenzivně zalévat. Bohužel, historicky jsou stromy vysázeny v úzkých zelených pruzích podél komunikací, kde nelze zálivku efektivně provádět," řekl ČTK. Příkladem nešťastné výsadby je podle něj například ulice 17. listopadu, kde loni nebylo technicky možné stromy zavlažovat. Celá ulice musela být vykácena.

Podobný osud by však mohl potkat i jiné ulice. V případě, že nebude více pršet, vážně hrozí, že město Mělník přijde odhadem o pět až sedm procent své vzrostlé zeleně, řekl Mikeš. Upozornil, že taková ztráta je obnovitelná až v řádu desítek let.

Milan Knížák představuje svá díla v Českém Krumlově

Rozsah tvorby ředitele Národní galerie Milana Knížáka mohou od pátku posoudit návštěvníci Egon Schiele Art Centra v Českém Krumlově. Vedle obrazů zahrnuje expozice například nábytek, design, plastiky a architekturu.

"Myslím, že nejlepší je tou výstavou jen tak bloudit a zastavovat se tam, kde člověka něco zaujme. Ta expozice je velmi rozsáhlá, je umístěna v nejrůznějších patrech a prostorech a možná je nejlepší se do ní jen tak bezcílně pustit, jako když jdete třeba na procházku do lesa," řekl Knížák ČTK při vernisáži.

Doprovodný program výstavy zahrnuje například 25. září koncert z Knížákových skladeb vážné hudby. Na začátku prosince se bude konat módní přehlídka inspirovaná jeho návrhy. K výstavě byl také vydán monotématický katalog, který představuje Knížákovy obrazy. Výstavu si mohou návštěvníci centra Egona Schieleho prohlédnout do 2. ledna 2005.

Maršál Radecký vystoupil z historie a opět pozdravil Olomoučany

Vojenské hudby ovládly v sobotu centrální náměstí hanácké metropole. Posádkové hudby z Tábora, Hradce Králové, ale i polského Lublinu a Horního Rakouska se do Olomouce sjely na oslavy maršála Radeckého, které město pořádá již potřetí. Maršál Radecký na náměstí přišel za doprovodu slavného pochodu složeného na jeho počest i s družinou v dobových kostýmech.

Maršál Radecký v Olomouci pobýval jen krátce, v roce 1829 byl jmenován velitelem olomoucké pevnosti. V té době byl již proslulým generálem. Jan Josef Václav Radecký pocházel ze staré české šlechtické rodiny. V roce 1784 vstoupil jako kadet ke kyrysníkům. Účastnil se napoleonských válek. Od roku 1831 byl velitelem rakouských vojsk v severní Itálii. Zvítězil v několika bitvách rakousko- sardinské války v letech 1848 až 1849.

Nepřístupné památky Mělnicka se na dva dny otevřou veřejnosti

Obyvatelé Mělníka a jeho okolí budou mít 18. a 19. září jedinečnou příležitost spatřit některé památky, které jsou jinak veřejnosti uzavřeny. Regionální muzeum totiž v rámci Dnů evropského dědictví otevře většinu architektonických skvostů, o jejichž historické hodnotě a existenci nemá většina místních obyvatel ani potuchy. Mnohé jsou zcela zdevastovány.

K třešničkám na dortu bude bezpochyby patřit například otevření zámku v Dolních Beřkovicích. Někdejší pohodlný a přepychový renesanční zámek Belviců z Nostvic prochází nákladnou rekonstrukcí po předloňských ničivých povodních. Zájemci si budou moci prohlédnout nedávno renovovanou kapli a arkádové nádvoří.

Bez zájmu jistě nezůstane ani románský kostelík v obci Vrbno, která patřila k povodněmi nejpostiženějším obcím v celém Česku. Kostel, který je obklopen původně středověkým pohřebištěm s barokní ohradní zdí, však jako zázrakem přežil téměř bez úhony. Výjimečná památka, kterou rádi využívají zahraniční filmaři, je jinak veřejnosti zcela nepřístupná.

Svoje návštěvníky si ale jistě najdou i ostatní objekty. Například tvrze v Byšicích a Řepíně. Otevřen bude i zámek ve Stránce a zámek v Lobči, který si nechal vybudovat jeden z vrahů Albrechta z Valdštejna Robert Geraldin.

Andělíček pro štěstí se Plzeňanům vrátil na mříž katedrály

Od soboty se mohou Plzeňanům opět plnit tajná přání. Po několika týdnech se jim vrátil na mříž katedrály svatého Bartoloměje na centrálním náměstí legendární andělíček pro štěstí, nazývaný Vošahlík. Jeho oblýskané hlavičky se drží mladí i staří a přitom v duchu vyslovují svá přání. Andělíček se ale vrátil pouze dočasně, navíc s ulomeným křídlem. Plzeňské biskupství nyní připravuje jeho restaurování.

"U Vošahanýho je důležitá hlavička, ne křídla, štěstí bude přinášet i teď," řekl mladý Plzeňan. Prozradil, že mu léta nosí štěstí v lásce. Řada lidí, kteří se často řadí před symbolem štěstí do fronty, ale požaduje nahradit křídlo co nejdříve.

Sport:

Trenér fotbalové reprezentace Karel Brückner udělal v sobotu další změnu v nominaci pro kvalifikaci na mistrovství světa v Nizozemsku a jako 22. hráče povolal Radoslava Kováče. Po Gedeonovi a Pitákovi je sparťanský záložník již třetím dodatečně nominovaným fotbalistou. Hlavním důvodem pozvánky pro Kováče byl páteční špatný výkon mužstva v přípravě proti Mladé Boleslavi, v níž reprezentanti prohráli 0:1. Po něm Brückner prohlásil, že hodlá povolat nejméně jednoho dalšího hráče a nevyloučil, že někteří soustředění opustí. Nakonec došlo k rozšíření soupisky o jednoho hráče, žádný z fotbalistů výpravu dosud neopustil. Kováč se k týmu připojil dnes ráno a zúčastní se už dopoledního tréninku na pražském Strahově. Čtyřiadvacetiletý fotbalista na svém kontě ještě nemá žádný reprezentační start, ale pod trenérskou dvojicí Brückner - Beránek toho zažil hodně v jednadvacítce a je majitelem stříbrné i zlaté medaile z evropských šampionátů juniorských výběrů. V lize dosud odehrál 163 zápasů, v nichž vstřelil šest branek. Jeho hlavní fotbalovou 'profesí' je defenzivní záložník, ale v poslední době nastupuje ve Spartě spíše jako stoper.

Kapitán české fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd, který se kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům omluvil z kvalifikačního utkání v Nizozemsku, odehrál v pátek přípravný zápas Juventusu Turín. Italský klub porazil v předposlední prověrce před startem ligy soupeře z nižší soutěže AS Biellese 5:0. Nedvěd pobyl na trávníku celých devadesát minut.

Český tenista Tomáš Berdych postoupil do třetího kola US Open. Čtvrtfinalista olympijského turnaje v druhém kole porazil finského soupeře Tuomase Ketolu ve třech setech 6:3, 7:6 a 6:3. Jeho dalším protivníkem bude vítěz duelu osmého nasazeného Argentince Davida Nalbandiana s Rusem Michailem Južným. Osmnáctiletý Berdych je třetím Čechem, který bude v New Yorku bojovat o postup do osmifinále. Už před ním se do třetího kola dostali Jiří Novák a Michal Tabara.

Počasí:

V neděli má být slunečno nebo polojasno, na Moravě a ve Slezsku přechodně až oblačno. Nejvyšší teploty 21 až 25 stupňů Celsia, na horách kolem 19. Mírný vítr bude foukat od severovýchodu.

04-09-2004