Denní souhrn zpráv Zprávy

05-09-2004

Klaus má vztahy s Grossem za férové; chce, aby vláda fungovala

Prezident Václav Klaus považuje své vztahy s premiérem Stanislavem Grossem za férové a byl by rád, kdyby takové zůstaly i nadále. Prezident má také zájem, aby Grossova vláda fungovala a zužitkovala dva roky, které jí zbývají do řádných parlamentních voleb. Klaus to uvedl v nedělním diskusním pořadu televize Nova Sedmička.

"Velmi si uvědomuji rozdíl vůči této (Grossově) vládě oproti vládě předcházející v tom, že tu minulou jsem nejmenoval. Čili necítil jsem takovou míru zodpovědnosti, jakou cítím teď vůči vládě, která byla mnou jmenována," řekl Klaus. "Já jsem nezastával nikdy - a dvojnásob v této situaci nezastávám heslo, které leckdo v našich zeměpisných šířkách propagovával - čím hůř, tím lépe," řekl prezident. Uvedl, že nehodlá vynášet soudy vůči "každodennosti vlády", ale vůči věcem koncepčním a zásadním.

Jednu z mála výhrad, které Klaus už dnes Grossově vládě vzkázal, se týkala pokračování reforem, s nimiž začal Špidlův kabinet. Klaus předpověděl, že i Grossova vláda bude pokračovat v "polorefomní" politice.

Klaus připustil, že v jeho vztazích ke Grossovi se projevují jejich politické a věkové rozdíly, ale prezident se nechová "tatínkovsky". "Myslím, že my se chováme vzájemně férově, a byl bych rád, kdyby to tak mohlo zůstat," řekl Klaus.

Klaus také poznamenal, že při jeho víkendové návštěvě konference v Itálii se zahraniční politici podivovali tomu, že Česko má v Grossovi tak mladého premiéra, a zajímali se o to, zda Gross funkci zvládne. Grossovi bude příští měsíc 35 let. Klaus prý odpovídal, že mládí není samo osobě fatální překážka. "Já jsem říkal, že on (Gross) lecjakou zkušenost v politice má. Vysvětloval jsem jim jeho životní kariéru. Říkal jsem, že určitě má komunikační schopnosti jednat, vyjednávat, domlouvat se a že věřím, že ostatní bude získávat za pochodu," řekl Klaus.

Prezident potvrdil, že se s Grossem domluvili na pravidelných zhruba měsíčních schůzkách, jež by měly přispět ke koordinaci jejich činů a odstranit nebezpečí, že by se vzájemně překvapovali a dovídali se o svých záměrech prostřednictvím médií. První podobnou schůzku měli ve čtvrtek.

Šéf URNA: Od vyhrocení situace byl zásah v Beslanu neorganizovaný

Ředitel českého protiteroristického Útvaru rychlého nasazení (URNA) Libor Lochman si myslí, že zásah ruských bezpečnostních sil proti teroristům v severoosetském Beslanu byl od vyhrocení situace neorganizovaný. V rozhovoru pro týdeník Nedělní svět uvedl, že situace na místě incidentu byla velmi nepřehledná a ruským bezpečnostním silám se vymkla z rukou.

Lochman se domnívá, že ruské bezpečnostní síly nechtěly proti teroristům zasáhnout. Zvrat podle něj ale nastal tehdy, když rukojmí začala ze školy vybíhat a teroristé po nich začali střílet. "V takové situaci by zaútočila každá podobná jednotka na světě," vysvětlil, proč ruské bezpečnostní síly zaútočili na teroristy právě v tomto okamžiku.

Za jednu z velkých chyb považuje Lochman to, že ruské bezpečnostní síly neuzavřely prostor kolem školy a nechaly tam stát civilisty. Kvůli tomu byla podle šéfa URNA na místě incidentu velmi nepřehledná situace. Lochman řekl, že normálně by měl kolem objektu vzniknout vnitřní okruh, kde jsou zásahové jednotky, nikdo jiný se tam nedostane a je jasně vidět, kdo budovu opouští. Kolem by pak měl být vnější okruh se sanitkami, případně hasiči. "Kdyby toto dodrželi, nemohlo se jim stát, že začnou první střílet otcové zadržovaných dětí. To byla tragédie, protože pak se jim to totálně vymklo z rukou," komentoval Lochman postup ruských bezpečnostních sil.

Obecní volby vyhráli nezávislí politici, kandidátů mnoho nebylo

V komunálních volbách, které se v sobotu uskutečnily v devíti obcích České republiky, zvítězili podle očekávání nezávislí kandidáti. Lidé se do obecních zastupitelstev příliš nehrnuli. V některých obcích byla podána pouze jediná kandidátka, v Litichovicích na Benešovsku se nepodařilo sestavit ani jednu úplnou. K volebním urnám přišly asi dvě třetiny oprávněných voličů.

Nové komunální volby se uskutečnly kvůli tomu, že se počet zastupitelů snížil pod zákonem stanovenou hranici. Důvodem bylo úmrtí nebo rezignace některých členů zastupitelstev.

Klaus: Někteří členové bankovní rady možná zůstanou ve funkci

Někteří členové bankovní rady České národní banky, kterým v únoru příštího roku končí jejich funkční období, budou možná pokračovat ve své funkci. V pořadu televize Nova "Sedmička" to nevyloučil prezident Václav Klaus. Čtyřem členům bankovní rady ČNB končí v únoru 2005 mandáty a prezident již dříve naznačil, že chystá personální obměnu.

"Naše centrální banka byla aspoň na můj vkus o trošku více náchylná chtít jít brzy do eurosystému. Možná, že to v posledních měsících trošku zjemňovala, třeba na rozdíl od slovenské národní banky, ale uvidíme," dodal na adresu ČNB. Podle něho do začátku února, kdy části bankovní rady vyprší mandáty, je dostatek času.

V únoru 2005 končí mandát guvernérovi Zdeňku Tůmovi, viceguvernérovi Oldřichu Dědkovi a členům rady Pavlu Štěpánkovi a Pavlu Racochovi. Podle dřívějších informací tisku se přepokládá, že prezident ponechá na svém místě maximálně jednu osobu.

"Můj základní problém s jmenováním členů bankovní rady v minulosti nebyl ten, že těchto sedm lidí by bylo nemožnými kandidáty do funkce člena bankovní rady," řekl Klaus po skončení pořadu novinářům. "Ale vždycky v minulosti, a teď to připomínám, dokonce bych řekl i sám sobě znovu, jsem říkal: všichni tito lidé tam být mohli, ale nemělo jich tam být těchto sedm. Máme jiné generace, máme jiné školy vidění měnové politiky a vůbec ekonomie a tyto tam vůbec nebyly zastoupeny," dodal.

Sedmičlenná bankovní rada je nejvyšším orgánem České národní banky a rozhoduje například o nastavení úroků v ekonomice. Jmenování členů rady patří k jedné z nejsilnějších pravomocí prezidenta.

Tůma:ČNB zvýšením sazeb nebrzdí ekonomiku, ty půjdou ještě nahoru

Česká národní banka se nedomnívá, že by nedávným zvýšením úrokových sazeb o čtvrt bodu brzdila růst české ekonomiky. "Naopak my jsme velmi optimističtí, co se týká výkonnosti české ekonomiky, a zároveň předpokládáme, že sazby půjdou trochu nahoru," řekl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Nepotvrdil však, že by růst pokračoval v nejbližší době.

Například ministr financí Bohuslav Sobotka řekl koncem srpna, že ČNB by neměla se zvyšováním sazeb pospíchat. "Je docela dobře možné, že ministr financí to viděl jinak," reagoval Tůma. "Odvíjí se to od analýzy, kterou on má k dispozici. Nicméně, pohled České národní banky i ministerstva financí na ekonomiku se příliš neliší. A pokud já vím, tak i poslední predikce ekonomického vývoje z dílny ministerstva financí předpokládá růst úrokových sazeb v letech 2004 a 2005." dodal.

Tůma hovořil i o návrhu ministra vnitra Františka Bublana zřídit u centrální banky registr všech bankovních kont. Ten by měl pomáhat s dohledáváním bankovních účtů například organizacím podezřelým z terorismu. "A jestliže k nám přijde takový požadavek, tak my nejsme schopni to prověřit, protože my bychom museli obcházet těch 30 nebo 40 velkých bankovních institucí a hledat, jestli náhodou tato organizace tam nemá účet," řekl minulý týden Bublan v ČT.

Snížení ratingu ČR je signálem stavu veřejných financí

Snížení ratingu České republiky přední mezinárodní ratingovou agenturou Standard and Poor's je významným signálem, že veřejné finance země nejsou v pořádku. Novinářům to řekl guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. "Od roku 1990 se náš rating spíše zvyšoval, takže to, že se vydáváme opačným směrem, je hodně nepříznivý signál," dodal.

Tůma dále uvedl, že je pro radikálnější reformu veřejných financí, než jakou navrhuje vláda premiéra Stanislava Grosse. Podotkl však, že jde o pohled ekonoma. "Já nehodnotím politický kontext, co vláda dokáže prosadit a jakou má politickou sílu, což je druhá věc," řekl novinářům po svém vystoupení v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Rovněž prezident Václav Klaus v diskusním pořadu Sedmička na TV Nova označil snížení ratingu za "nemilou zprávu". "To je signál do celého světa, ne nijak velkolepý, ne nijak dobrý," řekl. Zdůraznil, že snížení ratingu povede ke zvýšení sazeb, což prodraží splácení dluhů. "Čili budeme například splácet více, budeme platit vyšší úroky," dodal.

"Ty světové agentury reagují na to, že Česká republika se nepostavila zatím jasně, důrazně, zřetelně ke svému dluhu, k deficitům státních rozpočtů, k nárůstům státního dluhu a přestávají nám to promíjet," prohlásil Klaus.

Po skončení pořadu prezident novinářům řekl, že považuje za důležité, že tento signál nebyl vyslán žádným českým politikem, opozičním, neopozičním, který by byl okamžitě napadán z toho, že má své osobní, zvláštní zájmy, že tento signál byl vyslán světovou nezávislou ratingovou agenturou, která zrovna tak hodnotí Itálii, jako Brazílii, Kanadu jako Chile.

Ministerstvo financí je ale opačného názoru. "Nevidíme důvod pro snížení ratingu. Situace veřejných rozpočtů se meziročně zlepšuje," uvedlo v pátek v reakci pro ČTK. Následně dodalo, že reformy musí pokračovat a že ministr financí Bohuslav Sobotka příští týden předloží koaličním partnerům návrhy zajišťující pokles deficitu tak, aby Česko mohlo přijmout euro v roce 2010.

Prezident za Česko nepodepíše euroústavu, nechá to na někom jiném

Prezident Václav Klaus nepodepíše za Česko chystanou evropskou ústavu. V diskusním pořadu televize Nova Sedmička uvedl, že loni podepsal smlouvu o přistoupení Česka k Evropské unii, ale podpis pod chystanou evropskou ústavní smlouvu ponechá v rámci dělby práce na někom jiném. Nikoho v této souvislosti nejmenoval.

"Protože to beru jako věc velmi spornou a k velké debatě - a tu debatu bychom si měli prožít, tak myslím, že v rámci dělby práce - když jsem jel do Atén podepsat smlouvu o přistoupení - nechám tuto smlouvu (evropskou ústavu) podepsat někým jiným," řekl Klaus.

Koordinátor dne židovské kultury: ČR by mohla být příkladem

Česká republika by mohla být podle českého koordinátora nedělního Evropského dne židovské kultury Petera Györiho příkladem pro jiné země, pokud se týká zájmu o kulturu Židů i způsobu, jakým lidé chtějí na tomto projektu ochotně spolupracovat.

"Mohl by to být dar České republiky Evropské unii - jakým způsobem žít se židovskou komunitou. Dá se to použít i ve spolužití většinové společnosti s jinými komunitami a minoritami," řekl Györi ČTK. "Českou republiku, i když tu není vše v pořádku, jsem nazval klenotem," dodal a poukázal na projevy antisemitismu a další negativa přicházející většinou ze zahraničí. Sám pochází ze Slovenska, kde podobnou míru znalostí a zájmu neviděl. "A nedávno jsem byl v Bruselu, mohu porovnat problémy dalších koordinátorů," poznamenal. "Je skutečně pravda - a není to fráze, je to cítit - že Praha je uspořádána ze tří kultur, české, německé a židovské," řekl Györi a připomněl účast židovské kultury na filozofii a na literatuře.

Györi je přesvědčen o pozitivním vztahu české společnosti vůči židovské kultuře. "I proto, že česká kultura obsahuje mnoho aspektů židovské kultury," říká, když obdivuje úroveň vědomostí určité části nežidovské populace o židovské kultuře, svátcích, filozofii a podobně. "Žil jsem na třech kontinentech, v různých zemích. V Čechách se mi žije skutečně příjemně," prohlásil.

Evropský den židovské kultury a jeho programy nazval Györi aktivitou židovských komunit směrem ke společnosti, dříve nepříliš vídanou; dotkl se tak časté uzavřenosti těchto společenství, způsobené špatnými historickými zkušenostmi.

Skinheadský koncert skončil napadením kameramana; pět obviněných

Koncert skinheadské kapely na pražském Zlíchově skončil v sobotu v noci útokem jednoho z účastníků akce na kameramana České televize. Policie útočníka okamžitě zadržela. Na akci dorazilo 120 stoupenců hnutí skinheads, mezi nimiž byly i desítky dívek. Policie během večera zadržela 11 lidí, z nichž pět již obvinila z propagace fašismu, další dva čekají na obvinění z výtržnictví.

Po dobu koncertu kapely Randall Gruppe hlídkovali před restaurací U Karla Hašlera, kde se konal, desítky policistů. Kameraman byl napaden, když se opilí fanoušci rozcházeli domů. Skinheadi přitom vykřikovali sprosté nadávky nejen na novináře, ale i na policisty. "Proč nezavíráte feťáky?", "Jste hnusní komunisté", "Proč taky nechcete čistou zemi?" řvali například.

Restaurace, kde se sraz konal, je pojmenována po známém pražském písničkáři, který zahynul v koncentračním táboře. V Praze byl dnes tomuto umělci věnován celodenní program, protože na letošní podzim připadne 125. výročí jeho narození. Organizátoři také vybírali na pomník Karla Hašlera, který by měl stát v centru Prahy.

Nova: Bublan bude řešit situaci v Útvaru pro odhalování korupce

Nový ministr vnitra František Bublan bude řešit situaci v Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Této elitní jednotce podle jejích detektivů hrozí kolaps, protože musí vyšetřovat i drobné případy. Informovala o tom televize Nova.

Podle ní má 250 detektivů útvaru na starosti 800 případů. Nova uvedla, že útvar sice vznikl pro boj s nejzávažnější hospodářskou kriminalitou, například tunelováním za miliardy, v současné době se ale detektivové musejí zabývat i méně závažnými případy, kdy jde třeba o korupci za pár set korun. Vše má podle Novy za následek to, že policisté přebíhají od jedné kauzy ke druhé a na stolech se jim hromadí stohy nevyřešených případů.

"Tento útvar je dosti přetížený, mluvili jsme o tom s policejním prezidentem, aby se soustředil pouze na to, co je skutečně závažné; závažné korupční aféry, závažná hospodářská kriminalita," řekl Nově Bublan. Podle něj by situaci měla trochu zlepšit i nedávno vzniklá finanční policie. K ní se však nedaří získat dostatek zkušených policistů, uvedla Nova.

Špidla se v pondělí stěhuje do Bruselu - převezme kancelář a byt

Bývalý premiér a nastupující evropský komisař pro zaměstnanost a sociální záležitosti Vladimír Špidla se definitivně loučí s domácí politikou. V pondělí se přestěhuje do Bruselu, aby tam mohl začít pracovat jako nový český zástupce v Evropské komisi. Sdělila to mluvčí ČSSD Lucie Orgoníková.

Podle Orgoníkové bude třiapadesátiletý Špidla, jehož bydlištěm je jihočeský Jindřichův Hradec, pracovat a žít v belgické metropoli příští měsíce. Bude tam mít kancelář i byt. Veškeré náklady na bydlení, zdravotní a sociální pojištění a další věci si bude hradit z peněz od EK. Od 1. září má nárok na 6000 eur (více než 186.000 korun) hrubého měsíčně.

Do Bruselu si Špidla odveze odpovědi na dotazník, který připravili europoslanci. Řada z 28 otázek se týká obecných problémů nezaměstnanosti mládeže a starších lidí, stárnutí obyvatelstva a poklesu porodnosti. Poslanci chtějí znát Špidlův názor na definici evropského sociálního modelu a plány, jak hodlá prosazovat promítání sociálních priorit do všech politik EU a jak si představuje realizaci nového programu sociální politiky po roce 2006, uvedla Orgoníková.

76 klientů Globtouru se v neděli vrátilo do Česka, další přiletí v úterý

Celkem 76 klientů cestovní kanceláře Globtour Praha se autobusem v pořádku vrátilo zpět do České republiky. ČTK to sdělila mluvčí Tereza Fricová, mluvčí České podnikatelské pojišťovny, která návrat lidí zajišťuje. CK Globtour v pátek oznámila, že je v platební neschopnosti a končí činnost. Dalších 69 klientů se vrátí z dovolené letecky v úterý.

Fricová zároveň potvrdila, že ČPP zajistí také v úterý v noci návrat 188 klientů další zkrachovalé CK tm - Travel Market, která byla u ní rovněž pojištěna. Tato kancelář ohlásila úpadek v pondělí. Posledních 24 klientů této CK by se mělo vrátit v pátek.

Mluvčí pojišťovny odmítla informace o tom, že klienti obou zkrachovalých cestovních kanceláří, kteří za zájezd zaplatili a nestačili odjet, své peníze již neuvidí. "U klientů Globtouru je reálná šance, že dostanou zpět sto procent peněz," uvedla. V případě tm - Travel Market bude podle ní záležet na tom, jak skončí vyšetřování, protože ČPP podala na její majitele trestní oznámení. Důležité bude také to, kolik klientů se přihlásí. "Vylučuji, že nedostanou nic, ale přesnou částku zatím neznáme," podotkla.

V Česku letos zkrachovalo pět CK a všechny byly pojištěné u ČPP. Pojišťovna nejprve platí návrat klientů kanceláře do ČR. Ti, kteří si zakoupili zájezd a neodjeli na něj, mají šestiměsíční lhůtu na nahlášení pojistné události. Globtour Praha je jednou z největších CK v Česku.

Na biodožínkách byly k dostání biopotraviny i bio beran na rožni

Stovky lidí zavítaly v sobotu na Celostátní biodožínky v Bělé pod Pradědem na Jesenicku. Odměnou jim byly nejen informace o produktech ekologického zemědělství, ale na místě si mohly zakoupit například bio víno z Pálavy, bio pečivo, kozí či ovčí sýry. Zlatým hřebem programu jedlíků pak byl bio beran z ekologické farmy, který se opékal na roštu.

"Celostátní biodožínky pořádáme každoročně, ale vždy na jiném místě. Letos padla volba na Jesenicko. Cílem akce je propagovat ekologické zemědělství a jeho produkty u veřejnosti," řekl ČTK místopředseda Svazu ekologických zemědělců František Winter. Právě nízké povědomí o produktech ekologického zemědělství je podle Wintera jedním z hlavních důvodů, proč nabídka těchto produktů stagnuje. "Ekologičtí zemědělci nemají peníze na velkou reklamu, proto jsou jejich výrobky stále mnohdy stranou zájmu. Okruh zájemců o bio výrobky nicméně narůstá, i když zatím velmi pomalu," dodal Winter.

Řidič srazil policistu, který na následky zranění zemřel

Řidič srazil v noci na neděli ve Svobodě nad Úpou na Trutnovsku policistu, který zastavoval jeho osobní automobil. Policista následkům zranění v nemocnici podlehl. Řidič po nehodě ujel, ale policie později zadržela podezřelého devětatřicetiletého muže z Trutnovska, který byl zřejmě pod vlivem alkoholu. Zadržený muž byl podle policejní mluvčí umístěn v policejní cele a byl obviněn z trestného činu útoku na veřejného činitele s následkem smrti a z trestného činu neposkytnutí pomoci, za což mu hrozí osm až patnáct let vězení.

Prima: Za utýrání psa hrozí muži roční vězení nebo peněžitý trest

Roční vězení nebo peněžitý trest za týrání zvířete hrozí devětačtyřicetiletému muži z ubytovny v Ostratě na Zlínsku, který je podezřelý, že ubodal psa nožem do krku a chystal se ho sníst. Uvedla to televize Prima. Majitel psa televizi řekl, že zvíře uteklo ze dvora a nevrátilo se. Když se dozvěděl, že Lupa údajně zabil muž z místní ubytovny, řekl mu, ať mu psa dá. Dostal jen pytel, v němž bylo maso naložené v česneku. Podle policie pes před smrtí trpěl, několik minut se dusil. Ve zkráceném přípravném řízení policisté sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířete.

Brown rozparádil pražské publikum; uctil i památku obětí z Osetie

Příliv energie v rytmu soulu a funku napumpoval v sobotu večer do zaplněné haly na pražském Výstavišti slavný americký zpěvák James Brown. Jeho premiéru před českým publikem sledovaly tisíce diváků, kteří jej během dvouhodinového vystoupení odměňovali bouřlivým potleskem.

Brown si svůj první český koncert užíval. Mikrofon chvílemi střídal s klávesami, občas hrál i na tamburínu. Během koncertu vtipkoval s muzikanty, při některých sólech se s nimi "přetahoval" o mikrofon, potom zase posílal polibky do publika.

Během koncertu zazněla řada hitů Brownovy více než čtyřicetileté kariéry, například Try Me nebo I Got The Feelin'. Ve finále Brown zazpíval píseň It's A Man's, Man's, Man's World, v jejíž mezihře se kapela odmlčela a zpěvák požádal přítomné posluchače o uctění památky obětí pátečního masakru v severoosetském Beslanu. Celá hala skutečně na několik okamžiků ztichla. V závěru koncertu pak Brown diváky odměnil svým snad nejslavnějším hitem I Got You (I Feel Good).

Pražští symfonikové vstupují do sezony, v níž oslaví 70 let

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK otevře jubilejní sedmdesátou sezonu v úterý 7. září večer pod širým nebem na Staroměstském náměstí koncertem, při němž zazní Janáčkova a Sukova hudba. Sedmdesátému výročí založení tělesa pak bude především věnován slavnostní podzimní koncert. Ve Smetanově síni při něm budou 12. října na programu skladby připomínající původní oblasti činnosti, vyjádřené písmeny FOK - film, opera, koncert.

Vedle scén ze Smetanovy Prodané nevěsty a Dvořákova Te Deum tak Pražští symfonikové uvedou ten den rovněž známé melodie ze slavných českých filmů, například z Měsíc nad řekou nebo ze seriálu Nemocnice na kraji města.

Zakladatelem FOK byl na podzim roku 1934 dirigent a hudební organizátor Rudolf Pekárek. Díky nahrávání hudby k většině českých filmů 30. let a pravidelným vystupováním v živém vysílání Československého rozhlasu vešel orchestr F.O.K. ve známost a byla zajištěna jeho ekonomická existence. To umožnilo postupný rozvoj koncertní činnosti, jejímž hlavním protagonistou byl od samého počátku Václav Smetáček. Stál pak v jeho čele od roku 1942 jako šéfdirigent 30 let.

Filmexport vydal na DVD pohádku Obušku, z pytle ven!

Jednu z nejúspěšnějších českých filmových pohádek, snímek režiséra Jaromíra Pleskota z roku 1955 Obušku, z pytle ven!, vydal na moderním nosiči DVD Filmexport Home Video. Podle pracovnice této firmy Zuzany Háskové vyjdou koncem měsíce na DVD i dvě neméně úspěšné komedie s Vlastou Burianem v hlavní roli - Ducháček to zařídí a U pokladny stál. Ty jsou ale mnohem starší, byly natočeny v letech 1938 a 1939.

Výkony Ladislava Peška, Josefa Beyvla, Františka Smolíka a dalších pobavily od premiéry jen v kinech přes 2,8 milionu diváků. Další statisíce snímek zhlédly při reprízách na televizní obrazovce. Muzikantova písnička v podání Ladislava Peška Já s písničkou jdu jako ptáček je známá dodnes.

Jičín se v pondělí již počtrnácté promění v pohádkové město

Od pondělního odpoledne bude centrum Jičína patřit pohádkám. Ve městě již počtrnácté začne festival Jičín-město pohádky, který do soboty 11. září nabídne nejrůznější divadelní vystoupení, programy pro děti, besedy a další akce, řekla ČTK místopředsedkyně nadačního fondu Jičín-město pohádky Věra Rychterová.

Letošní ročník festivalu je věnován jičínskému rodákovi Josefu Štěfanu Kubínovi a nese podtitul Pohádky a báje z Českého ráje. Téma pohádek a bájí se bude podle organizátorů objevovat v programu celého festivalu.

Centrum Hradce Králové patřilo historickým slavnostem

Tisíce lidí zamířily v sobotu na Velké náměstí v Hradci Králové, kde se konaly historické městské slavnosti Hradec Králové v zrcadle století aneb Otec vlasti. Akci, která začala již v pátek večer ohňovým průvodem, ukončil v sobotu několikaminutový ohňostroj.

Po celý den bylo možné na náměstí sledovat práci středověkých řemeslníků, kejklířů či vystoupení hudebníků a divadelníků. O některá řemesla byl zájem i večer, kdy fronta zájemců postávala u stánku lazebnice, která nabízela kromě koupele i masáže.

Tisíce lidí již odpoledne sledovaly příjezd šlechticů a rytířské turnaje, před jejich zahájením však primátor města Oldřich Vlasák přerušil historické oslavy a vyhlásil minutu ticha za oběti masakru v severoosetském Beslanu. "Oceňuji, že lidé, kteří se přišli bavit, věnovali svou vzpomínku této tragické události," řekl večer ČTK Vlasák.

Akrobat Valenta v Mt. Bulleru vyhrál a vede Světový pohár

Akrobatických lyžař Aleš Valenta vyhrál ve světovém rekordu nedělní závod Světového poháru a poprvé v kariéře se dostal do čela seriálu skokanských soutěží. Valenta předvedl dvě perfektní trojná salta se čtyřmi vruty a výsledná známka 262 bodů znamenala zlepšení čtyři roky starého světového rekordu Erika Bergousta z USA skoro o dva body. "To je neuvěřitelné. Čím jsem starší, tím zraji jako víno," smál se jednatřicetiletý olympijský vítěz v rozhovoru pro ČTK.

Na první místo vystoupil Valenta ve Světovém poháru potřetí v kariéře, předtím dvakrát zvítězil v kanadském Fernie. V Bulleru prvním místem vylepšil sobotní bronz. "Mám za sebou skvělý víkend," radoval se Valenta. "Česká hymna, to je stejně nejlepší muzika. Je to bomba," uvedl Valentův trenér Pavel Landa.

Žluté číslo vedoucího muže Světového poháru Valentovi zůstane nejméně do prosince. Další závod se uskuteční až 18. prosince v italské Madonně di Campiglio. "Můžu si to pořádně užít," řekl Valenta. Loni vedl po australské části seriálu Kanaďan Steve Omischl a Světový pohár vyhrál. "Být ve žlutém až do konce sezony by bylo krásné, ale je tam hodně dobrých kluků," dodal Valenta opatrně.

Hokejisté míří na čtvrtfinále do Švédska

Hokejový Světový pohár dospěl do zlomové fáze a před českými hráči stojí čtvrtfinálová výzva. Jejich soupeřem v klíčovém souboji turnaje budou finalisté posledních dvou světových šampionátů Švédové.

Tenistům se na US Open nedařilo

Český tenista Jiří Novák vypadl na US Open stejně jako vloni ve třetím kole. Devětadvacetiletý reprezentant, jenž byl v New Yorku při svém desátém startu nasazen jako číslo 25, nestačil na Američana Andreho Agassiho a prohrál za hodinu a 32 minut 4:6, 2:6, 3:6.

S turnajem se rozloučil ve třetím kole i Michal Tabara. Pětadvacetiletý reprezentant nestačil v New Yorku na Tima Henmana a i třetí vzájemný zápas s ním prohrál. Britský tenista, který je nasazen jako číslo pět, zvítězil ve velkém tři a půl hodiny trvajícím boji po setech 4:6, 6:3, 5:7, 6:4, 6:3.

Reprezentace do Nizozemska poletí bez Poborského a Gedeona

Fotbalová reprezentace vstoupí ve středu do kvalifikace mistrovství světa v Nizozemsku bez Karla Poborského. Stav zraněných zad dvaatřicetiletého fotbalisty se nezlepšil ani po dvoudenním volnu a reprezentační kouč Karel Brückner v neděli po dohodě s lékaři rozhodl, že se Poborský k týmu nepřipojí..

Poborský se stal po Pavlu Nedvědovi, Vladimíru Šmicrovi a Tomáši Galáskovi již čtvrtým hráčem užšího reprezentačního kádru, kterého bude kouč v Nizozemsku postrádat kvůli zranění. Do Amsterdamu v úterý nepoletí ani dodatečně nominovaný Patrik Gedeon, jehož zdravotní stav také ještě podle vedení mužstva není takový, aby mohl absolvovat tak náročný zápas. "Sám za námi přišel, že se ještě necítí být natolik fit, aby se mohl zodpovědně připravit," uvedl asistent trenéra Miroslav Beránek.

Na nedělním dopoledním tréninku se možná sestava rýsovala takto: Čech - Jiránek, Bolf, Ujfaluši, Jankulovski - Heinz, Rosický, Hübschman, Týce - Koller, Baroš.

Sivok s Hubníkem by jednadvacítce v Nizozemsku chybět neměli

Dobrá zpráva zastihla fotbalové reprezentanty do jednadvaceti let. V úterním zahajovacím zápasu kvalifikace o evropský šampionát by jim v Nizozemsku neměli chybět záložník a kapitán Tomáš Sivok ani stoper Roman Hubník. Klíčové hráče týmu v minulých dnech trápily zranění nártu respektive třísel.

"Lvíčata" se na vstup do kvalifikace připravují už od minulého pondělí. První fázi soustředění absolvovali mladí reprezentanti v Jesenici na Rakovnicku, ve středu v přípravě porazili ligové Teplice 2:1.

Motocyklista Pešek dojel v Estorilu osmý - nejlépe v kariéře

Na osmém místě dokončil Lukáš Pešek Velkou cenu Portugalska silničních motocyklů v kubatuře do 125 ccm a dosáhl nejlepšího výsledku v kariéře. Bodoval i Jakub Smrž čtrnáctou příčkou ve stopětadvacítkách.

Pešek si spravil chuť po předchozím závodu v Brně, kde bojoval o čtvrtou pozici, ale zadřel motor a upadl. Ziskem osmi bodů v Estorilu zdvojnásobil svou dosavadní bilanci v tomto roce a posunul se v průběžném pořadí na 19. místo.

Pešek navzdory životnímu maximu po závodě příliš spokojen nebyl a zlobil se na druhou českou zástupkyni v nejslabší kubatuře. "Můj výsledek mohl být mnohem lepší nebýt Markéty Janákové. Ta by už měla raději jezdit pouze domácí šampionát, v mistrovství světa je jako kuželka," ulevil si Pešek na adresu šestnáctileté závodnice. Rozzlobila ho situace ze závodu, kdy jel na konci skupiny bojující o třetí až osmé místo, která předjížděla Janákovou o jedno kolo. "Všechny pustila, jen mě v zatáčce zavřela. Udělala mi něco podobného už podruhé. Vůbec to nechápu," rozčiloval se Pešek.

Triatlonista Ospalý skončil druhý ve Světovém poháru v Hamburku

Triatlonista Filip Ospalý obsadil druhé místo v nedělním závodu Světového poháru v Hamburku. Po nevydařeném vystoupení na olympijských hrách nestačil český reprezentant pouze na evropského šampiona Rasmuse Henninga z Dánska. V boji o stříbrnou příčku Ospalý porazil Ukrajince Vladimira Polikarpenka.

Čeští futsalisté se na MS utkají ve skupině s Brazílií

Vcelku příznivý los měli čeští futsalisté před svým premiérovým startem na mistrovství světa, které bude v listopadu hostit Tchaj-wan. V základní skupině B Češi sice narazí na největší favority turnaje, trojnásobné šampiony z Brazílie, o druhé postupové místo ale budou bojovat s Austrálií a Thajskem, které mají slabší výkonnost než týmy z Evropy.

Počasí:

V pondělí má být slunečno nebo polojasno. Teploty opět letní 23 až 27 stupňů Celsia, na horách kolem 21. Mírný vítr bude foukat od východu až jihovýchodu.

05-09-2004