Zprávy

Václav Havel: Jsme povinni být solidární s těmi, kdo nemají svobodu

Povinností zemí, které zažily totalitní režimy, je být solidární s těmi, kdo žijí v podmínkách totalitního nebo autoritativního státu. Bývalý československý a český prezident Václav Havel to řekl ve čtvrtek v Krakově na oslavách dvacátého výročí pádu komunismu v Polsku. "Myslím si, že toto výročí je mimo jiné příležitostí k tomu, prokázat solidaritu s lidmi usilujícími o sebeosvobození v jiných zemích," prohlásil Havel. V této souvislosti mluvil o Barmě, Severní Koreji, Kubě a Íránu. V takových organizacích jako Evropská unie a NATO je podle něj třeba upozorňovat, že "jsou země, kde jsou političtí vězni, kde lidská důstojnost je ponižována, svobody a lidská práva potlačovány". Polský premiér Donald Tusk vyzval k solidaritě v době globální ekonomické krize, na niž může být odpovědí agrese, konflikt či egoismus. Český premiér Jan Fischer před začátkem slavnosti řekl, že za dvacet let od pádu komunismu se podařilo, že "žijeme v normálních poměrech, tak, jak ty generace před námi byly zvyklé".

Pražská výstava připomíná historii polského hnutí Solidarita

V atriu před Valdštejnskou jízdárnou v Praze byla ve čtvrtek u příležitosti 20. výročí prvních částečně svobodných voleb v Polsku zahájena výstava Desetiletí Solidarity 1979 - 1989. Výstavu, která mapuje historii polského protikomunistického hnutí Solidarita, otevřel písničkář Vladimír Merta českou verzí neoficiální hymny Solidarity. Slavnostního zahájení se zúčastnili i předseda Senátu Přemysl Sobotka a polský velvyslanec v Česku Jan Pastwa. Sobotka ve svém projevu, kterému naslouchalo přes 100 lidí, poděkoval Polákům za to, že přispěli i k pádu komunismu v tehdejším Československu. "Při vzpomínkách na pád totalitního komunistického režimu v bývalém Československu v roce 89 si budeme vždy připomínat i významný podíl Poláků a jejich hnutí na této skutečnosti," řekl. Zdůraznil, že úspěch hnutí Solidarita Čechům a Slovákům ukázal, že existuje cesta ke svobodě. Výstava na zavěšených plakátech ukazuje klíčové okamžiky historie Solidarity. Začíná první návštěvou papeže Jana Pavla II. v Polsku v roce 1979, která předznamenala stávky počátku 80. let a následné vyhlášení výjimečného stavu v Polsku. Zobrazuje také jednání mezi komunistickou vládou a opozicí u kulatého stolu v roce 1989 a následné první částečně svobodné volby v poválečném Polsku, po nichž vznikla nekomunistická vláda.

Premiéři V4 jednali ve Wieliczce o krizi, o energetice

Premiéři zemí takzvané Visegrádské čtyřky, tedy Polska, Česka, Slovenska a Maďarska, ve čtvrtek v bývalém solném dole Wieliczka u Krakova jednali mimo jiné o nynější ekonomické krizi, o energetice a o záležitostech Evropské unie. Český premiér Jan Fischer řekl, že se svými kolegy z Polska, Slovenska i Maďarska si budou vyměňovat informace o krizi, o tom, jak jí čelit, nebo jak zabírají protikrizová opatření. Pro země Visegrádské čtyřky je důležité téma energetiky a energetické bezpečnosti. Podle Fischera chtějí být tyto lépe státy připraveny na takové události jako byla plynová krize. Začátkem letošního roku se kvůli rusko-ukrajinskému sporu o dodávkách plynu řada zemí ocitla řada zemí ve střední a východní Evropě bez této suroviny. Premiéři se také dohodli, že jejich země se budou vzájemně podporovat v nominacích kandidátů na jednotlivé posty eurokomisařů v příští Evropské komisi a nebudou si konkurovat.

Bernard Kouchner podle Václava Klause demoluje demokratickou diskuzi v EU

Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner podle českého prezidenta Václava Klause "demoluje demokratickou diskusi" v Evropské unii. Prezident to uvedl na své internetové stránce v reakci na Kouchnerovo tvrzení, že Klaus snižováním významu voleb do Evropského parlamentu demoluje Evropu. Kouchnerova slova jsou podle Klause neuvěřitelná. "Vnímám je jako pokračování výroku francouzského prezidenta (Jacquesa) Chiraka, který řekl na adresu nových zemí Evropské unie, když vyjádřily samostatný názor, že propásly dobrou příležitost mlčet," napsal Klaus pro server idnes.cz. Chirac své kontroverzní vyjádření pronesl v roce 2003 jako reakci na rozhodnutí Česka, Polska a dalších zemí střední a východní Evropy podílet se na americké vojenské operaci v Iráku. Diplomatickou roztržku rozpoutalo úterní Klausovo prohlášení o zbytečnosti voleb do Evropského parlamentu. "Je zbytečné dělat evropské volby, to jsou stejně takové polovolby. Takže já bych bral v úvahu, kdyby jednotlivé parlamenty posílaly své zvolené poslance do těchto organizací a orgánů," řekl tehdy prezident v Paříži po představení francouzského vydání své knihy Modrá, nikoli zelená planeta.

Ministr Kohout: Eurovolby jsou stejně důležité jako volby národní

Český vicepremiér a ministr zahraničí Jan Kohout ve čtvrtek apeloval na české voliče, aby se zúčastnili voleb do Evropského parlamentu. Podle něj jsou totiž evropské volby stejně důležité jako volby do národních parlamentů. Kohout to řekl v rozhovoru pro ČTK v Bruselu, kde jednal se svým belgickým protějškem Karlem De Guchtem. Kohout však zároveň odmítl komentovat slova prezidenta Václava Klause, podle kterého jsou eurovolby zbytečné. Volby do EP začaly čtvrtečním hlasováním v Británii a Nizozemsku, kde ovšem první údaje naznačují, že volební účast bude malá. Češi budou volit 22 europoslanců v pátek a v sobotu. "Já si pamatuju volby v tehdejším Československu, které žádnými volbami nebyly. Od té doby si vážím všech voleb, které mohou něco změnit. A za ty považuju i volby do EP," řekl Kohout. "Prostě pro mě jsou to stejně důležité volby, protože rozhodují o věcech, které se nás bezprostředně dotýkají, stejně jako volby národní," dodal vicepremiér. Podle něj by Češi měli jít k volbám, protože "rozhodují sami o sobě".

Kardinál Vlk: Nevolte politiky, kteří byli nezodpovědní a svrhli vládu

Kardinál Miloslav Vlk vyzval lidi, aby v evropských volbách nevolili politiky, kteří rozbili koaliční vládu. Vymezil se tak mimo jiné proti ČSSD a KSČM. Sociální demokraté pád vlády Mirka Topolánka vyvolali sněmovním hlasováním o nedůvěře, k nim se připojili ještě komunisté a čtyři rebelové zvolení za vládní ODS a zelené. "Při volbě je nutné dobře vážit koho volit. V poslední době se řada stran a politiků v našem veřejném životě, při bourání vlády a při dalších příležitostech projevila zcela nezodpovědně. Takové politiky nelze do Evropského parlamentu volit," prohlásil Vlk na svých stránkách www.kardinal.cz. Je podle něj třeba hledat mezi kandidáty takové, kteří jsou zárukou, že budou zastávat duchovní a křesťanské hodnoty. Tedy určitě jít k volbám a vybírat opravdu zodpovědně.

EU bude sdílet informace o vězních z Guantánama, ČR nevezme nikoho

Evropská unie se ve čtvrtek dohodla na mechanismu výměny informací o údajných teroristech zadržovaných v americké věznice na Guantánamu, které by chtěla některá unijní země přijmout na svém území. Takový stát by měl partnerům poskytnout všechna dostupná data o vězni ještě dřív, než o jeho přijetí na svém území rozhodne. Uzavření této věznice ležící v kubánském Guantánamu do roka nařídil v lednu prezident Barack Obama. Následně požádal Evropany, zda by mohli část vězňů přijmout. Mělo by se to týkat několika desítek vězňů, kteří nebyli obviněni a jsou před zákonem bez poskvrny, ale u nichž hrozí při návratu do domovských zemí riziko represe od tamních režimů či úřadů. Přijmout některého z vězňů jsou připraveny třeba Španělsko či Británie. Proti se staví třeba Rakousko. Poskytnout některému z vězňů útočiště nemá v plánu ani Česko, potvrdil ministr vnitra Martin Pecina. "Nevíme o tom, že by tam byli lidé, kteří mají nějaký vztah k Česku, kteří třeba byli českými občany nebo tady mají příbuzné," řekl ministr Pecina.

Většina lidí najatých na předsednictví zřejmě z úřadů odejde

Ze státní správy odejde možná většina z 365 úředníků, které vláda zvlášť najala na půlroční předsednictví v EU. Po skončení předsednictví bude pro státní úřady pracovat i nadále minimálně 130 lidí. Tento údaj ale nemusí být konečný, protože vláda nyní sbírá informace z jednotlivých ministerstev. Předsednictví skončí za necelý měsíc. "Nejdříve je třeba zmapovat situaci včetně případného zájmu lidí a souvisejících možností," sdělila na dotaz ČTK mluvčí ministra pro EU Michaela Jelínková. "Data, která zatím máme k dispozici, tedy není možno považovat za finální. Ale již nyní je jasné, že více než třetina lidí, kteří pracovali na předsednictví, najde uplatnění ve státní správě i po jeho skončení," konstatovala. O předsednictví se stará kolem 1500 úředníků. Hodně posílilo například stálé české zastoupení v Bruselu, ze 120 se tam počet zaměstnanců zvýšil na přibližně dvě stovky lidí. Přímo v pražském ústředí se předsednictví věnoval mimo jiné tým vicepremiéra pro EU.

Zelení chtějí od Fischera vysvětlit dopis o prolomení těžby uhlí

Zelení jsou rozezleni na premiéra Jana Fischera kvůli dopisu, ve kterém reaguje na žádost litvínovského zastupitelstva o ujištění, že vláda neplánuje prolomení územních limitů těžby uhlí. Předseda zelených Martin Bursík řekl, že argumentace, kterou použil Fischer v dopise, vychází z koncepce energetické politiky ministerstva průmyslu a obchodu, kterou minulá vláda neschválila a která je chybná. Zdůraznil také, že zachování limitů je začleněno do programového prohlášení vlády, na jehož základě bude sněmovna v neděli hlasovat o důvěře kabinetu. Pokud Fischer dopis nevysvětlí, čtyři zelení poslanci vládu nepodpoří. Fischer podle Bursíka v dopise uvedl, že věří, že stanovisko města je pouze dočasné, a to vzhledem na zajištění "základní životní potřeby obyvatelstva". Litvínovští občané se proti prolomení vyslovili na konci roku 2006. Podle Bursíka tak Fischer jednak použil slovník z minulých dob a hlavně nezahrnul do své reakce další dokumenty, například národní klimatickou politiku, která říká, že bez prolomení limitů se Česko obejde. Premiér v reakci sdělil, že jeho vláda o limitech rozhodovat nebude.

Kardinál Vlk prosazuje ratifikaci smlouvy s Vatikánem ve vyjednaném znění

Kardinál Miloslav Vlk si nadále myslí, že Česká republika by měla smlouvu s Vatikánem ratifikovat ve vyjednaném znění. Podle svého mluvčího Aleše Pištory tak Vlk odmítá možnost, že by obě strany začaly jednat o novém znění smlouvy. Vlk na svých internetových stránkách www.kardinal.cz napsal, že "pro Vatikán je smlouva dojednána a nyní je to věcí našeho parlamentu". Reagoval tak na návštěvu prezidenta Václava Klause ve Vatikánu. Prezident si podle svých spolupracovníků myslí, že musí v současnosti vzniknout dohoda v parlamentu a výrazná většina na to, aby taková smlouva byla schválena. Václav Klaus dříve dával najevo, že vyjednaný text dohody odmítá. Dokument, který už několik let čeká na ratifikaci v Česku, má za cíl upravovat postavení římskokatolické a řeckokatolické církve v ČR. Vatikán ho už schválil.

MfD: DS a NS byly asi zaregistrovány na základě falešných podpisů

Krajně pravicová Dělnická strana (DS) a nacionalistická Národní strana (NS) byly podle Mladé fronty Dnes (MfD) u ministerstva vnitra zaregistrovány zřejmě na základě zfalšovaných či zneužitých podpisů údajných zájemců o členství. MfD píše, že archy s údajně padělanými podpisy lidí, kteří se měli podepsat pod žádost o registraci NS, už začala prověřovat policie. Právník Jakub Drábek listu ale řekl, že případné zrušení DS a NS na základě těchto věcí by teď už bylo obtížné. Podle MfD by ale vnitro mohlo výsledky šetření využít při dalším pokusu soudně obě strany zakázat. MfD s odvoláním na nejmenované zdroje uvnitř obou stran píše, že DS pravděpodobně zneužila podpisy, které původně sbírali republikáni. Na podpisových arších NS jsou zase podle deníku stovky jmen sepsány stejným rukopisem. Před sedmi roky, kdy obě strany vznikly, to však úředníkům ministerstva vnitra divné nepřišlo - předložené archy zkontrolovali velmi formálně a bez větších prodlev obě strany zaregistrovali, uvádí MfD.

Přímé zahraniční investice loni klesly o 1,5 pct na 182,8 mld. Kč

Do Česka loni přišlo méně přímých zahraničních investic (PZI) než o rok dříve. Zatímco v roce 2007 jejich celková hodnota činila 185,3 miliardy korun, loni klesla o 1,5 procenta na 182,8 miliardy korun. Naopak české podniky loni zvýšily PZI v zahraničí z 27,1 miliardy korun v roce 2007 na 32,4 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy vývoje ekonomiky ČR, kterou na svých internetových stránkách zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Na loňských PZI mířících do Česka se nejvíce podílelo Německo, jehož investice v roce 2008 vzrostly na 58,9 miliardy korun. Následuje Nizozemsko s 25 miliardami korun, Kypr s 17,7 miliardy korun, Slovensko s 14,4 miliardy korun a Švýcarsko se 6,9 miliardy korun. "Z mimoevropských zemí směřovalo do ČR nejvíce PZI ze Spojených států amerických (5,9 miliardy korun) a z Bermud (5,2 miliardy korun)," uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Jan Švejnar bude v čele dozorčí rady ČSOB po dalších pět let

Jan Švejnar (56) bude v čele dozorčí rady Československé obchodní banky dalších pět let. O jeho jmenování ve středu rozhodli členové dozorčí rady. ČSOB to oznámila v tiskové zprávě. Švejnar je profesor ekonomie. Od roku 1996 působí na Michiganské univerzitě, kde do roku 2004 vedl ústav Williama Davidsona, a od roku 2005 je ředitelem Centra pro mezinárodní politiku. V roce 2008 kandidoval na prezidenta České republiky. Švejnarovi letos uplynulo pětileté funkční období v dozorčí radě. Valná hromada ČSOB, respektive jediný akcionář KBC Bank N.V., rozhodl o jeho znovuzvolení s účinností od 20. května. Dozorčí rada má devět členů.

ÚS odmítl stížnost ženy, jež žádá dědictví po Ferdinandu d'Este

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Sofie Hohenbergové, která u českých soudů prostřednictvím určovací žaloby neúspěšně bojovala o navrácení rozsáhlého nemovitého majetku jejích šlechtických předků včetně zámku Konopiště na Benešovsku. Soud rozhodl v květnu bez veřejného jednání, zjistila ČTK z databáze usnesení. Hohenbergová je pravnučkou habsburského následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este zavražděného v Sarajevu. Soudy v Benešově a Praze a poté i Nejvyšší soud určovací žalobu smetly ze stolu s vysvětlením, že Hohenbergová nejasně specifikovala, na co všechno si dělá nárok. Označila totiž pozemky a další nemovitosti podle údajů z 20. let. To nyní potvrdil i ÚS.

V Česku byl potvrzen druhý případ nákazy tzv. prasečí chřipkou

V Česku byl potvrzen druhý případ nákazy takzvanou prasečí chřipkou. Testy ve čtvrtek potvrdily nákazu u ženy, která přicestovala do Česka z Arizony. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Minulý týden v pátek byla žena přijata do brněnské nemocnice, v úterý ji ale lékaři propustili do domácího ošetřování. Prvním infikovaným byl před deseti dny pilot, který se nakazil rovněž při pobytu v New Yorku. "Národní referenční laboratoř pro chřipku potvrdila výskyt druhého případu infekce virem nové chřipky A/H1N1. Pozitivně testovanou je žena, která přicestovala do republiky z Arizony 27. května," upřesnil mluvčí. Dva dny po příjezdu se u ženy objevily první příznaky, které se postupně zhoršovaly. Žena přišla 29. května s bolestmi svalů a teplotou na kliniku infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno. Lékaři jí preventivně začali podávat Tamiflu, protože neuplynulo více než 48 hodin od prvních příznaků. "Před nasazením antivirotik byly ženě odebrány vzorky na virologické vyšetření. Průběh onemocnění byl lehký," dodal mluvčí. Podle mluvčí nemocnice Anny Nesvadbové nemuseli lékaři nikomu z pacientčina okolí nařídit karanténu, protože po dobu nemocničního léčení byla žena v izolaci.

Cenu Josefa Vavrouška získali Miroslava Knotková a Antonín Buček

Cenu Josefa Vavrouška, bývalého ministra životního prostředí, obdrželi letos dva kandidáti: ředitelka Energetické agentury Zlínského kraje Miroslava Knotková a Antonín Buček z Ústavu lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Cenu převzali při čtvrtečním slavnostním večeru v rezidenci pražského primátora v předvečer Světového dne životního prostředí, kterým je tradičně 5. červen. Již po třinácté tak Nadace Partnerství a Nadace Charty 77 ocenily aktivity ve prospěch životního prostředí, které se mohou stát příkladem pro ostatní. "Inspirací pro název ceny se stal Josef Vavroušek, který jako federální ministr životního prostředí pomáhal prosazovat koncept trvale udržitelného rozvoje nejen u nás, ale i v rámci celé Evropy," uvedl ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Slovenský film Pokoj v duši bude soutěžit v Karlových Varech

Slovenský snímek Pokoj v duši režiséra Vladimíra Balka byl vybrán do hlavní soutěžní sekce celovečerních hraných filmů karlovarského festivalu a bude se ucházet o Křišťálový glóbus. ČTK to oznámila Eva Konečná z distribuční společnosti Intersonic, která tento jeden z nejúspěšnějších slovenských filmů současnosti uvede do českých kin 16. července. Na Slovensku ho za pouhých sedm týdnů zhlédlo přes 100.000 lidí. Podle mluvčí karlovarského festivalu Uljany Donátové se zatím počet titulů v hlavní soutěži upřesňuje. "Už dnes je však jasné, že český zástupce v ní bude chybět," řekla ČTK a připomněla, že na MFF v Karlových Varech se v soutěžní sekci Na východ od Západu objeví Tycův snímek El Paso. Také do sekce Dny kritiků Variety vybrali zahraniční recenzenti po delší době český snímek. Konkrétně film Marii Procházkové Kdopak by se vlka bál, který slavil úspěchy i na mezinárodním poli. Na Berlinale byl uveden v sekci Generation Kplus a setkal se s vřelým přijetím publika. Zvítězil na domácím Finále v Plzni a bojuje o cenu na mezinárodním festivalu ve Zlíně.

Želary odstartovaly přehlídku českých filmů v Paříži

Drama Želary režiséra Ondřeje Trojana odstartovalo v Paříži přehlídku českých filmů vzniklých v posledních dvou desítkách let. Snímek osobně představila herečka Aňa Geislerová, která v něm má hlavní roli. Desítku snímků, mezi nimiž nechybí hojně oceňovaná díla jako Návrat idiota, Štěstí nebo Kolja, promítá do 9. června pařížské kino L'entrepot u příležitosti 20. výročí pádu komunismu ve východní Evropě. "Myslím si, že tato přehlídka v Paříži je to, jak by to mělo být. Češi by neměli předpokládat, že si jich někdo všimne a že někdo přijde za nimi. Člověk musí něco nabídnout, aby mu oni mu mohli něco vrátit," sdělila Geislerová v rozhovoru pro ČTK. Podle ní nejde jen čekat a vzdávat to v obavě, že o filmy nebude zájem.

V Praze bude od září nový festival klasiky - Rozhlasový podzim

V Praze bude nový festival klasické hudby. Ponese název Rozhlasový podzim a jeho prolog začne 11. září a potrvá do 30. září. ČTK to potvrdil ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) Jan Simon. Soukromá hudební přehlídka bude zaměřená výhradně na rozhlasová tělesa. Její pořadatelé využili volného termínu i stejného generálního sponzora, jež po sobě zanechal zkrachovalý Pražský podzim. "Pražské publikum bylo v této době zvyklé chodit na koncerty Pražského podzimu. Za součinnosti se stejným sponzorem, což je Zentiva, se nám podařilo zorganizovat sérii pěti koncertů, které jsou jasně profilovány směrem k rozhlasovým tělesům," uvedl Simon s tím, že pořadatelé chtějí vytvořit novou tradici opřenou o veřejnoprávní rozhlasy a festival rozšířit. Simon se domnívá, že by přehlídka neměla být vnímána jako konkurent Pražského jara, Prague Proms nebo Dvořákovy Prahy a je přesvědčen, že pražské publikum bude nabídku reflektovat. "Důležitý bude obsah festivalu, pokud bude dostatečně kvalitní a přivede zajímavé interprety a dramaturgii, určitě své posluchače najde," míní.

Ovocný trh v Praze patří francouskému jídlu a pití

Pochutnat si na francouzských delikatesách a víně, poslechnout si šansony a nakoupit tradiční výrobky ze země galského kohouta mohou návštěvníci festivalu Aperitiv po francouzsku - Apéritif a la frančaise. Atmosféru Francie mohou návštěvníci na Ovocném trhu v Praze vychutnávat již potřetí. Patnáct vystavovatelů nabízí na tradičním francouzském trhu v centru Prahy nápoje, sýry, paštiky z různých francouzských regionů, olivové oleje, džemy, hořčice nebo ústřice. Zájemci se mohou osvěžit a posedět v typickém francouzském bufetu s jednoduchou, ale chutnou francouzskou kuchyní. K ochutnání jsou sladké a slané koláčky, saláty a další typické produkty. Provizorní tržiště nabízí originální koláče 'quiche', bagety, croissanty nebo čokoládu. Připraveny jsou ale i vyhlášené delikatesy, jako "foie gras", tedy kachní a husí játra, kuřecí klobásky nebo sendviče a bagety. Ochutnávat se může také ve stáncích, které vystavené dobroty prodávají. Cílem festivalu je podle pořadatelů propagace francouzské kultury a gastronomie. Každý rok se pořádá ve 21 zemích.

Ze sportu:

Výjimečná reprezentační jedenáctka se představí v pátek v podvečer na jabloneckém trávníku v přípravném fotbalovém utkání proti Maltě. Podle všeho se stejný tým, který tvoří z velké části úplní nováčci, již nikdy nesejde. A není ani vyloučeno, že mužstvo v budoucnu nepovede ani současný trenér František Straka, který bude čekat, zda ho ve funkci potvrdí na počátku léta i nové svazové vedení.

Druhým oficiálním kandidátem na předsedu Českomoravského fotbalového svazu po Luďku Vinšovi se stal teplický ředitel František Hrdlička. ČTK to potvrdil mluvčí svazu Václav Tichý, podle kterého zatím další uchazeče ČMFS neeviduje. Očekává se však, že v pátek oznámí kandidaturu největší favorit na zvolení Ivan Hašek. Uzávěrka na podání kandidátek na předsedu i další funkce ve výkonném výboru je v pátek 5. června o půlnoci.

Tenista Lukáš Dlouhý si podruhé v kariéře zahraje o titul ve čtyřhře na French Open. Společně se svým partnerem Leanderem Paesem z Indie porazili v semifinále nejvýše nasazený kanadsko-srbský pár Daniel Nestor, Nenad Zimonjič dvakrát 7:6. V sobotním finále se střetnou s Jihoameričanem Wesleyem Moodiem a osmatřicetiletým Belgičanem Dickem Normanem.

Čeští tenisté Tomáš Berdych a Jan Hájek postoupili v Prostějově do semifinále challengeru UniCredit Czech Open s dotací 127.500 eur. Berdych za 80 minut zdolal Slováka Martina Kližana 6:3 a 7:6, Hájek vyhrál nad nasazenou čtyřkou Ivanem Ljubičičem z Chorvatska nečekaně hladce dvakrát 6:3. V pátečním semifinále se Berdych střetne s Belgičanem Stevem Darcisem a Hájek s Italem Potitem Staracem.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 13 až 17 stupňů Celsia.