Denní souhrn zpráv Zprávy

11-06-2009

Fischer jednal s Klausem hlavně o blížícím se summitu EU

Otázky spojené s evropskou tematikou a přípravou českého státního rozpočtu pro rok 2010 dominovaly čtvrteční schůzce prezidenta Václava Klause s předsedou vlády Janem Fischerem. Premiér novinářům řekl, že s Klausem hovořili o přípravě agendy na summit Evropské unie, kterému bude jako šéf Evropské rady předsedat Fischer. "Já jsem ho informoval o otevřených otázkách, které jsou v dnešní době tři," řekl Fischer. Oba politici spolu projednali otázku jmenování nového předsedy Evropské komise. Dalším tématem diskuse mezi Fischerem a Klausem byly záruky pro Irsko, které jsou předpokladem pro konání opakovaného referenda o lisabonské reformní smlouvě. Třetím tématem diskuse byl podle Fischera klimatický balíček. Země EU zatím nenašly shodu na tom, jak si mezi sebe rozdělí náklady na financování opatření proti změnám klimatu v rozvojových zemích.

Moskva podmiňuje spolupráci s USA zrušením štítu v ČR a Polsku

Moskva dala opět najevo, že nadále podmiňuje spolupráci s USA v protiraketové obraně tím, že se Washington zřekne záměru vybudovat svůj štít v Česku a Polsku. Prohlásil to mluvčí ruské diplomacie Andrej Nestěrenko. Spolupráce obou velmocí by se podle Nestěrenka měla budovat postupně a na základě rovnoprávnosti. Připomněl rovněž ruské stanovisko, že nejprve by se měly společně vyhodnocovat možné hrozby a pak vytvářet společný systém sledování raketových hrozeb a mechanismů reagování na ně. O možnosti blíže spolupracovat s Ruskem kvůli íránské raketové hrozbě v úterý hovořil americký ministr obrany Robert Gates. V americkém Kongresu uvedl, že perspektiva spolupráce s Ruskem na protiraketové obraně se "poněkud zlepšila" v důsledku rostoucího znepokojení ohledně Íránu i v Moskvě, která dosud zpochybňovala americké obavy z íránského jaderného a raketového programu. Podle Nestěrenka však tato prohlášení spíš vyjadřují americká přání a Rusko nepodnikne nic, čím by si samo uškodilo. Protiraketová obrana v Česku a Polsku by ale "představovala hrozbu pro ruské síly strategického odstrašování".

MZV: Setkávání se zástupci Hamasu není součástí politiky EU

Setkávání se zástupci palestinského radikálního hnutí Hamas není podle české diplomacie součástí politiky Evropské unie. Ministerstvo zahraničí tak na dotaz ČTK reagovalo na schůzku některých členů parlamentní delegace EU, kterou na Blízkém východě vedl šéf Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček. Ten se od setkání distancoval. Podle serveru iDnes.cz se jednání se zástupci Hamasu mimo jiné zúčastnili bývalí sociálnědemokratičtí poslanci Jan Kavan a Vladimír Laštůvka. Fakt, že se někteří jedinci od delegace oddělili a zvolili osobní separátní soukromý fakt, nepovažují čeští diplomaté "za šťastný". EU považuje Hamas za teroristickou organizaci.

Severoatlantická aliance sníží počet jednotek Kosovu

Ministři obrany NATO se na schůzce v Bruselu dohodli na postupném snižování početních stavů jednotek KFOR v Kosovu. Do začátku roku 2010 by měl počet vojáků NATO klesnout na 10 tisíc. Další snižování vojenské přítomnosti mezinárodních jednotek v Kosovu bude záležet na vyhodnocování dopadu těchto změn na bezpečnostní situaci v regionu. V Kosovu aktuálně působí přibližně 14.000 vojáků, z toho více než 400 Čechů a téměř 150 Slováků. Příští rok by počet Čechů ale mohl dokonce stoupnout až na 550. V oblasti působí i policejní mise Evropské unie.

ČR získala další pozici v ústředí NATO

Česko získalo třetí generálskou pozici v řídících strukturách NATO. Uvedl to náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Díky návratu Francie do vojenských struktur Aliance a jejímu rozšíření o další 2 členy, Albánii a Chorvatsko, došlo k přerozdělení postů. Kromě generálů v hlavním velitelství spojeneckých sil Shape v belgickém Monsu a na velitelství v nizozemském Brunssumu Česká republika obsadíme i místo generála ve výcvikovém středisku v polské Bydgoszczi.

Podle ČSSD by česká zahraniční politika měla posílit vazbu na EU

Česká zahraniční politika by se měla vrátit do stavu před rokem 2006, posílit vazby na Evropskou unii a zrušit spojení s "nejmilitantnějšími kruhy Spojených států", které údajně navázala vláda Mirka Topolánka (ODS). Prohlásil to předseda sociální demokracie Jiří Paroubek na představení Oranžové knihy zahraniční politiky ČSSD. společně se zahraničněpolitickými experty strany Janem Hamáčkem a Lubomírem Zaorálkem také kritizoval výsledky českého předsednictví EU. Stínový ministr zahraničí ČSSD Zaorálek prohlásil, že je třeba zlepšit obraz ČR v unii. Česko podle něj v EU ztratilo pověst spolehlivého partnera, protože navenek nevystupuje jednotně. Ke zhoršení obrazu země prý přispělo i české předsednictví, které bylo podle Zaorálka kvůli špatné komunikaci promarněnou příležitostí. Za největší úspěch předsednictví schválení lisabonské smlouvy v obou parlamentních komorách.

Vodrážka: ČSSD podhodnocuje své náklady na volební kampaň

Náklady na kampaň do evropských voleb, které ČSSD vykazuje, jsou nereálně nízké, prohlásil první místopředseda ODS David Vodrážka a vyzval sociální demokraty, aby zveřejnili skutečná čísla. Zatímco volební manažer ČSSD Karel Březina v minulosti uváděl, že kampaň sociálních demokratů bude stát mírně přes 40 milionů korun, podle monitoringu, který si nechala zpracovat ODS, by měly volební náklady ČSSD přesáhnout 80 milionů korun. Podle analýzy, kterou pro ODS zpracovala společnost TNS Media Inteligence, jež se zabývá monitoringem reklamních výdajů, stála kampaň sociálních demokratů jen v tištěných médiích 55,5 milionu korun. Náklady na billboardy a venkovní reklamu, kterou si ČSSD zadala, by podle stejné společnosti měly dosáhnout 25,5 milionu korun.

Fischer se chce zasadit o nová pravidla nájemného po deregulaci

Premiér Jan Fischer je odhodlán udělat vše pro to, aby od 1. července příštího roku platila nová úprava nájemného v nájemních bytech. K 31. prosinci 2010 totiž skončí dosavadní úprava deregulace obsažená v zákoně o jednostranném zvyšování nájemného. Řešením měla být vládní novela občanského zákoníku, tu však sněmovna z programu své současné schůze vyřadila. Fischer řekl, že pokračování prací na tomto odloženém návrh nejspíš případně až do dalšího funkčního období sněmovny. Zdůraznil zároveň, že novou úpravu musí parlament přijmout, a to nejpozději do 30. června příštího roku. "Jestli si další vláda návrh osvojí, bude již na ní, ale já bych odcházel v tomto rád s čistým stolem," zdůraznil Fischer. Přispět v této věci ke vzniku právního vakua by podle jeho slov bylo krajně nezodpovědné. Návrh, který předložila ještě vláda Mirka Topolánka, zavádí například pojem "místně obvyklé nájemné" a stanoví, že takové nájemné může určit soud. Upravuje také podmínky výměny bytů.

Podle majitelů domů a bytů regulace nájemného způsobila škody za 500 miliard korun

Regulace nájemného způsobila škody ve výši kolem 500 miliard korun. Tolik činí ztráta na obecním majetku způsobená privatizací nájemních bytů. Každoročně se tato částka zvyšuje o další desítky miliard korun, řekl místopředseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR (OSMD) Robert Axamit. "Hlavním problémem v bydlení je, co s chudými, kteří nemají na zaplacení tržního nájemného, nebo splátek hypotečního úvěru," uvedl Axamit. Cesta k bydlení nemajetných vrstev za nižší než tržní nájemné ve státních nebo obecních bytech se podle místopředsedy sdružení uzavřela kromě regulace nájmů právě prudkým poklesem podílu nájemního sektoru na celkovém bydlení. Proto sdružení požaduje okamžité zastavení privatizace obecních bytů za údajné zlomky jejich tržních cen. OSMD se podle svého předsedy Tomislava Šimečka v současnosti podílí na přípravě zákona o sociálním bydlení. Prosazuje, aby rodiny v nezaviněné nouzi nemusely vynakládat na bydlení v přiměřeně velkém bytě více než 25 procent svých příjmů, zbytek by jim doplatil stát. Sdružení dále prosazuje zavedení příspěvků na nájemné, který by podle něj přišel státní rozpočet ročně zhruba na šest miliard korun.

Podle ombudsmana v ČR schází sociální bydlení, a to zvláště v době krize

V Česku dlouhodobě schází síť sociálního bydlení určená pro lidi, kteří se ocitnou na finančním dně. Novinářům to řekl ombudsman Otakar Motejl s tím, že to hlavně pociťují mnozí občané zvláště nyní - v době hospodářské krize. Veřejný ochránce práv dlouhodobě volá po vzniku bytů pro lidi, kteří se dočasně ocitnou ve finanční tísni a hrozí jim ztráta střechy nad hlavou. Radnice je většinou nemají. Mnohé drtivou většinu bytového fondu zprivatizovaly. Podle ombudsmana musí přijít s řešením stát. Zdůraznil, že je nutné vytvořit zákon o sociálním bydlení, který by tento pojem definoval a stanovil podmínky, za nichž budou sociální byty lidem poskytovány. Stát nyní sice poskytuje různé sociální dávky pro občany v tísni, to ale rozhodně nestačí, uvedl Motejl. Hledat řešení by měly podle Motejla také obce. Návod k tomu jim dává doporučení, které pro ně vypracovala Kancelář veřejného ochránce práv ve spolupráci s ministerstvem vnitra.

Schwarzenberg bude lídrem strany TOP 09, za kterou stojí Kalousek

Senátor Karel Schwarzenberg bude lídrem strany TOP 09, kterou v Praze představil někdejší vlivný lidovec Miroslav Kalousek. Schwarzenberg novinářům řekl, že nová strana má za cíl stát se politickou alternativou pro nespokojené občany a chce se pokusit o nápravu "veřejných věcí". "Očividně volič očekává něco nového, něco, co by se vymanilo z toho způsobu politiky posledních let. Smyslem TOP 09 je nabídnout alternativu. Proto jsme se rozhodli k tomuto kroku," řekl bývalý šéf české diplomacie s poukazem na vývoj posledních let a klesající účast lidí ve volbách. Podotkl, že založení nové strany může být "značné riziko". "Nicméně odpovědnost za tuto zemi máme všichni," dodal. Podle nově spuštěných internetových stránek TOP 09 jsou programová východiska strany v tradici, odpovědnosti a prosperitě.

Pecina: Policie na mítincích ČSSD měřila všem stejným metrem

Policie podle ministra vnitra Martina Peciny na mítincích ČSSD před evropskými volbami konala správně a měřila všem stejně. Pecina, jehož do vlády nominovali sociální demokraté, ale připustil, že na mítincích, kde zástupci ČSSD čelili útokům vrhačů vajec, které naopak fyzicky napadali příznivci sociální demokracie, se staly excesy na obou stranách. Připomněl, že policie je povinna podle shromažďovacího zákona ohlídat veřejný pořádek na řádně ohlášených veřejných shromážděních. V tomto směru policie podle ministra konala řádně. "Přirozeně někdy (policie) špatně odhadne své síly. Neočekává, že na mítinku standardní politické strany dojde k excesům, ke kterým bezpochyby došlo. A možná došlo z obou stran, to já žádným způsobem nevylučuji," uvedl ministr.

Průmyslová výroba klesla o 22,1 procenta, stavební o 2,1 procenta vzrostla

Průmyslová výroba v Česku letos v dubnu meziročně klesla o 22,1 procenta. Pokles se tak prohloubil z březnových revidovaných 12,2 procenta. Stavební výroba naopak poprvé od loňského září vzrostla, v dubnu meziročně o 2,1 procenta. V březnu se revidovaná stavební výroba ve stálých cenách snížila o devět procent. Oznámil to Český statistický úřad. K meziročnímu poklesu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a výroba strojů a zařízení. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla průmyslová produkce o 19,2 procenta. Meziměsíčně po očištění od sezónních vlivů včetně vlivu počtu pracovních dnů byla průmyslová produkce nižší o 1,4 procenta. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v dubnu meziměsíčně vyšší o 5,2 procenta.

Extremisté jsou stíháni kvůli uspořádání 11 koncertů

Pět z deseti radikálů, které policisté z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zadrželi v úterý, bylo vzato do vazby. Zbylých pět policie propustila, řekl ČTK mluvčí státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. Advokát pěti obviněných Kolja Kubíček ČTK řekl, že stíháni jsou za uspořádání 11 koncertů v Česku, na nichž byl podle policie podporován nacismus a fašismus. Kubíček považuje obvinění za "protiprávní, nesmyslné a zcela smyšlené". Koncerty se uskutečnily od loňského dubna do letošního února v celé ČR. Stíháni jsou jejich pořadatelé i lidé, kteří na nich vystupovali. Extremistická hesla údajně zazněla při zpívání písní. Kubíček ale upozornil, že po každé z těchto akcí policie vydávala tisková prohlášení, podle nichž se koncerty obešly bez výtržností a nikdo po nich nebyl kvůli propagaci nacismu stíhán. Tato vyjádření policie jsou prý dosud na internetu. Advokát tvrdí, že v policejních spisech ke kauze jsou značné nejasnosti. U některých koncertů je prý chybně uvedeno, že tam vystoupily skupiny, které tam údajně nebyly. "Také se měly hrát písně, které se vůbec nehrály. Všichni mí klienti jsou proto stíháni naprosto protiprávně," zdůraznil Kubíček.

Podporu zatčeným radikálům vyjádřilo několik desítek lidí

Několik desítek lidí v Chomutově, Olomouci a Ostravě ve čtvrtek večer vyjádřilo nesouhlas s úterním zatčením představitelů české extrémní pravice. V Chomutově se pochodu zúčastnilo asi 40 lidí, stejný počet osob byl v Olomouci. Zhruba 20 příznivců krajní pravice se sešlo v Ostravě, kde policie pochod nedovolila. V Olomouci ani Chomutově nebyly pochody nahlášeny. Pokud nedojde k narušení pořádku, chomutovská policie zasahovat nebude, řekl ČTK tamní policejní mluvčí. Skupiny skandovaly hesla "Svobodu", "Policejní stát" a "Pusťte bratry domů".

EU dosáhla shody ohledně evropských koridorů pro nákladní vlaky

Ministři dopravy členských států EU se na zasedání v Lucemburku shodli na podmínkách zřizování a správy evropských koridorů pro nákladní železniční dopravu, které by měly přispět k lepší koordinaci mezi evropskými železničními sítěmi. Tím by se podle představ Bruselu mělo také celkově zlepšit fungování nákladní železniční dopravy v EU. Nová pravidla by také měla odlehčit evropským silnicím přeplněným nákladními kamiony. "Toto nařízení posílí liberalizaci železniční přepravy v EU a zvýší její konkurenceschopnost," řekl novinářům ministr dopravy Gustáv Slamečka, který za české předsednictví jednání v Lucemburku předsedal. Podle něj se Čechům podařilo dojednat politickou shodu mezi členskými státy v rekordně krátké době, v průběhu dvou měsíců. Vlaková doprava je v současné době nejméně integrovaným způsobem transportu v EU. To má za následky častá zpoždění, zbytečně vysoké náklady a často nedostatečné využívání nákladní kapacity železnic. Brusel má za to, že evropské koridory, které by měly spojovat nejméně dva členské státy a byly by pod dohledem speciálního dohlížitelského orgánu, by tuto situaci mohly zlepšit.

Resort dopravy chce na letních festivalech předvést následky autonehody

Ministerstvo dopravy (MD) chce v rámci kampaně na snížení počtu obětí dopravních nehod Nemyslíš - zaplatíš! oslovit i účastníky letních hudebních festivalů. Ukáže jim realistické následky autonehody, informovalo ministerstvo v tiskové zprávě. První instalaci havárie uvidí lidé na festivalu Votvírák ve středočeských Milovicích. Realistická instalace autonehody podle MD ukáže následky havárie, lidé uvidí srážku s připoutanou i s nepřipoutanou posádkou. Hostesky budou zároveň rozdávat letáky "Jak (ne)řídit nalitej a zfetovanej", ve kterém se diváci dočtou, jak alkohol a psychotropní látky ovlivňují řízení auta. "Cílem akce je aktivně upozorňovat návštěvníky koncertů, kteří v drtivé většině věkově spadají do nejrizikovější skupiny řidičů, na možné následky jízdy pod vlivem alkoholu nebo drog. Stejně tak nebezpečná může být ale i jízda bez zapnutého bezpečnostního pásu," uvedla Ivana Jelínková z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

V České republice roste počet mimořádně nadaných dětí

V České republice roste počet mimořádně nadaných dětí. Podle odborného výzkumu tvoří až desetinu dětské populace. Dříve to bylo okolo tří procent. Vysoký inteligenční kvocient (IQ) se častěji projevuje u chlapců než u děvčat; v mimořádně nadaných třídách je až 70 procent hochů. Novinářům to řekla Zdeňka Jančíková, ředitelka malenovické základní školy, která se jako jediná ve Zlínském kraji výuce mimořádně nadaných žáků věnuje. "Za rostoucí počet mimořádně nadaných dětí může zřejmě větší péče o ně než před lety i jejich lepší identifikace," uvedla Jančíková. Nadané děti se od ostatních školáků liší zejména tím, že mají výrazně větší chuť poznávat, dozvídat se nové věci, potřebu po něčem bádat a zadaný úkol vypracovat. Většina z nich je obdařena výraznou kreativitou, matematickými schopnostmi a vyspělým logickým myšlením.

Testy potvrdily, že partnerka muže s novou chřipkou je v pořádku

Partnerka muže, u něhož byla po návratu ze Spojených států potvrzena nová chřipka, je v pořádku. Laboratorní testy potvrdily, že virus chřipky A/H1N1 nemá. ČTK to řekla primářka kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová. V Česku se tedy zatím nepřenesla nemoc z člověka na člověka, všechny čtyři případy nákazy byly dovezené z USA.

Novým virem se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nakazilo přes 26.500 lidí v 73 zemích světa, 140 lidí jí už podlehlo. Ve čtvrtek organizace kvůli šíření prasečí chřipky zvýšila stupeň pandemického rizika na nejvyšší bod své šestibodové škály.

První miliarda na program Zelená úsporám je v Česku

Japonsko poslalo první splátku 6,4 miliardy jenů, tedy zhruba 1,25 miliardy korun, z balíku peněz za koupi emisních kreditů. Informoval o tom server iDnes.cz. Peníze jsou určeny na dotace z programu Zelená úsporám, zaměřeného na zateplování domácností, výstavbu takzvaných pasivních domů a instalaci obnovitelných zdrojů energie pro vytápění. "Peníze už máme na účtu v České národní bance," potvrdil serveru ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek. Ministerstvo životního prostředí tají cenu, za kterou Japoncům emisní kredity prodalo. Zájem o dotace zatím podle počtu přihlášek není velký. Fond přijal dosud zhruba 20 žádostí. Čas na žádosti je ale až do roku 2012. "Lidé teprve připravují projekty a žádosti, takže jsme klidní," cituje server Štěpánka. Fond už částečně zmírnil podmínky pro získání dotace.

Snímek vědců z VUT se dostal na titulní stránku časopisu Nature

Snímek sluneční koróny, který vytvořili vědci z Vysokého učení technického v Brně, se dostal na titulní stránku prestižního vědeckého časopisu Nature. Podle mluvčí školy Jitky Vanýskové snímek zatím nejdokonaleji zobrazuje sluneční korónu ve viditelné části spektra. Vědci ho pořídili při loňském zatmění Slunce v Mongolsku, jeho unikátnost však spočívá ne v kvalitě záběru, ale ve zpracování, řekl ČTK už dřív jeden z autorů, matematik Miloslav Druckmüller. Výsledný snímek vědci vytvořili složením 23 obrázků a jejich úpravou s použitím dalších více než 200 fotografií. Obraz zpracovali pomocí složitých matematických výpočtů. "Tyto algoritmy zatím skutečně nemá nikdo jiný k dispozici," řekl ČTK Druckmüller. Z fotografie tak autoři odstranili velký jas u slunečního povrchu a naopak zdůraznili velmi jemnou strukturu koronárních útvarů vzdálenějších od Slunce.

Bouřka na několika místech zastavila provoz vlaků

Větrná smršť a bouře, které se ve čtvrtek po poledni přehnaly přes Českou republiku, zastavily na několika místech vlakový provoz. U Jablonného nad Orlicí narazil nákladní vlak do stromu. ČTK to řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Na trati byl zastaven provoz. K velkým omezením došlo také na trati Praha - České Budějovice. Ve Vršovicích vyřadil blesk z provozu zabezpečovací zařízení. Na jih od Benešova nejezdily vlaky kvůli padlým stromům. Blesk úřadoval v Dobřichovicích u Prahy, kde uhodil do výpravní budovy. Provoz zde stál hodinu. Stromy zastavily vlaky také na Nymbursku, Plzeňsku, Královéhradecku a v jižních Čechách, celkem na osmi místech.

Pamětníci pochodu smrti se v Žatci sešli se studenty

Němečtí rodáci a pamětníci pochodu smrti z července 1945 se v Žatci setkali se studenty kadaňského a lounského gymnázia, kteří pracují na dějepisném projektu Tragická místa paměti jednoho regionu. Společně prošli část trasy pochodu od žateckého náměstí Svobody k městské bráně, do cíle v Postoloprtech se dopravili auty, řekl ČTK jeden z pořadatelů setkání Otokar Löbl. Pochod, jehož se podle koordinátora projektu Ondřeje Matějky zúčastnilo před čtyřiašedesáti lety 1000 až 2000 žateckých mužů německé národnosti, část z nich nepřežila. Úkolem studentů obou gymnázií je mapovat cestu soužití českého, německého a židovského obyvatelstva na severu Čech počínaje dramatickými 30. lety přes druhou světovou válku až k poválečným měsícům roku 1945, kdy mnohonárodnostní soužití v severních Čechách definitivně skončilo.

V Praze je vystavena Entropa Davida Černého

Plastika Entropa, díky níž možná o českém předsednictví EU věděli i lidé, které politika nezajímá, je vystavena v Praze. Sochař David Černý ji vytvořil na objednávku vlády Mirka Topolánka. Konečná podoba díla však zaskočila nejen tehdejší české ministry, vyvolala i diplomatické roztržky. V centru současného umění Dox si Entropu mohou lidé prohlížet až do počátku příštího roku. Na Entropu se do Doxu přišel podívat i bývalý prezident Václav Havel. "K modernímu, postmodernímu a post postmodernímu umění patří šokovat a mystifikovat. Odhalím teď další mystifikaci, Entropu neudělal David Černý, to jsme vytvořili my dva ve snaze poškodit vládu, Jiří Paroubek a já," řekl při vernisáži.

Poničená socha Hvězdáře se v pátek vrátí na Staroměstský orloj

Poničená socha Hvězdáře se v pátek vrátí na Staroměstský orloj, informoval ČTK tiskový mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Sochu neznámý vandal poničil v dubnu, urazil jí ruku. Plastiku, která je poválečnou kopií, opravil podle fotodokumentace restaurátor Jiří Matějíček. Celou sochu, která je vyřezána z lipového dřeva, zároveň ošetřil speciálními laky. Ty jí ochrání před povětrnostními vlivy.

Dům U Kamenného zvonu uvádí retrospektivu Jiřího Anderleho

Průřez padesátiletou tvorbou Jiřího Anderleho připravila Galerie hlavního města Prahy. Výstava Batrachomyomachia (Žabomyší války) představuje jeho malbu, grafiku i plastiky a vedle děl reprezentujících celé autorovo dílo uvádí i novinky z let 2008 a 2009. Přehlídka potrvá do 4. října.

Francouzský skladatel Boulez dostal v Brně čestný doktorát

Jeden z nejvýznamnějších hudebních skladatelů a dirigentů 20. století, čtyřiaosmdesátiletý Francouz Pierre Boulez v Brně převzal čestný doktorát. Za celoživotní dílo i za skvělou interpretaci a propagaci skladeb Leoše Janáčka mu ho udělila Janáčkova akademie múzických umění (JAMU). Boulez za poctu poděkoval. Řekl, že Janáčka objevil relativně pozdě, protože za dob jeho studii se ve Francii vůbec nehrál. Ocenil však jeho originalitu.

Sport

V takřka nejsilnější možné sestavě odletí příští týden ve čtvrtek česká atletická reprezentace na premiérové mistrovství Evropy družstev. Chybět budou pouze zranění překážkář Petr Svoboda, mílař Michal Šneberger a sprinter Vojtěch Šulc. V portugalském městě Leiria budou příští víkend testována i nová pravidla. Cílem českého týmu je udržet se v elitní dvanáctičlenné skupině. V týmu jsou výškař Jaroslav Bába, který ve středu v Soluni splnil limit na MS, osmimetrový dálkař Novotný, překážkářka Lucie Škrobáková, tyčkařka Jiřina Ptáčníková, diskařka Věra Cechlová či oštěpařská hvězda Barbora Špotáková.

České tenistky Petra Cetkovská a Barbora Záhlavová-Strýcová na turnaji v Birminghamu dohrály. Cetkovská ve druhém kole nestačila na Urszulu Radwaňskou z Polska, které podlehla 3:6 a 5:7, Záhlavová-Strýcová prohrála 2:6 a 3:6 s šestnáctou nasazenou Melindou Czinkovou z Maďarska.

Svalové zranění Petra Svobody je vážnější, než se zprvu předpokládalo, a český rekordman v běhu na 110 metrů překážek si tak bude muset na čtyři týdny od závodění odpočinout. Vyšetření na magnetické rezonanci objevilo trhlinu ve svalu a bronzový medailista z halového mistrovství Evropy v Turíně tak přijde o několik důležitých závodů.

Počasí

V pátek čekáme proměnlivou oblačnost, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty vystoupí na 15 až 19 stupňů Celsia, na horách kolem 9 stupňů.

11-06-2009