Denní souhrn zpráv Zprávy

14-06-2009

Senát čeká schvalování šrotovného a boj o zdravotnické poplatky

Regulační poplatky ve zdravotnictví a takzvané šrotovné budou zřejmě nejsledovanějšími tématy schůze Senátu, která začíná ve středu. Horní komora pravděpodobně odmítne levicové návrhy na zrušení nebo výrazné omezení zdravotnických poplatků. Místo toho by sněmovně podle svého zdravotnického výboru měla navrhnout, aby zahrnula očkování dětí proti pneumokokovým infekcím do péče hrazené pojišťovnami. Šrotovné je součástí návrhů, které předložila ČSSD jako svá opatření proti dopadům hospodářské krize, zavést by je měl zákon o podpoře hospodářského růstu a sociální stability. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) řekl, že toto opatření nemá velkou podporu. Dokládá to i stanovisko jediného senátního výboru, který příslušnou předlohu zatím projednával. Všech deset jeho členů se zdrželo hlasování. Šrotovné ve výši 30.000 korun se má vyplácet při nákupu vozidla s benzinovým nebo naftovým motorem s cenou do 500.000 korun. Výměnou za to majitel musí nechat zlikvidovat automobil starší deseti let. Konkrétní termín zavedení šrotovného má záviset na rozhodnutí vlády.

Vláda posoudí změnu pravidel ochrany hospodářské soutěže

Vláda na svém pondělním zasedání bude posuzovat poslanecký návrh, který má zakázat státní správě a samosprávám omezovat hospodářskou soutěž. Za určitých okolností by mohl také postihovat obcházení zákonem předepsaných regulačních poplatků ve zdravotnictví. Pod novelou jsou podepsání poslanci ODS Libor Ježek a Jaroslav Plachý. Zákaz omezování soutěže pomocí zvýhodňování vybraných firem by měl zahrnout nejen státní úřady, obce, kraje, ale i profesní komory. Současný zákon podle důvodové zprávy předpokládá, že když někdo omezí hospodářskou soutěž, jedná se vždy o porušení ze strany nějaké firmy. Rovné podmínky soutěže však často narušují svými zásahy právě úřady nebo samosprávy. "Když krajský úřad rozhodne, že se v krajské lékárně bude poskytovat sleva a nebudou se platit poplatky, tak je to podle tohoto ustanovení omezování hospodářské soutěže," řekl Ježek ČTK.

Vláda by se měla v pondělí zabývat také poslaneckou novelou zákona o správě daní a poplatků. Návrh mění pravidla kontroly vynakládaných peněz, které příjemci získají z různých veřejných dotací. Kromě Ježka je pod ním podepsán i jeho stranický kolega Daniel Reisiegel a poslanci sociální demokracie.

Britští poslanci varují před stavbou protiraketového štítu USA

Protiraketový štít, který chtějí Spojené státy postavit v České republice a v Polsku, by mohl poškodit zájmy NATO, kdyby vznikl proti vůli Ruska, uvedli podle agentury Reuters poslanci ze zahraničního výboru britského parlamentu. Ve zprávě o nešíření zbraní varovali, že protiraketový deštník, který chtějí USA postavit jako obranu proti Íránu či KLDR, nemusí znamenat zvýšení evropské bezpečnosti. "Nejsme přesvědčeni o tom, že obrana proti balistickým střelám v České republice a v Polsku, kterou plánují Spojené státy, představuje v nyní zamýšlené podobě a za současných okolností čistý zisk pro evropskou bezpečnost," tvrdí zpráva podle Reuters. "Docházíme k závěru, že při rozmístění jednotek navzdory nevůli z Ruska by to mohlo být vysoce škodlivé pro obecné bezpečnostní zájmy NATO," uvádí také zpráva. Přestože USA opakovaně tvrdí, že štít není namířen proti Rusku, Moskva se proti plánům na jeho stavbu od počátku tvrdě staví a vyzvala Washington, aby od nich upustil.

Havel: Ahmadínedžádovo vítězství je zneklidňující

Vítězství dosavadního íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v prezidentských volbách je podle bývalého české prezidenta Václava Havla zneklidňující. Řekl to ČTK v Praze. Ahmadínedžád získal 62,6 procenta hlasů a byl zvolen už v prvním kole. Po vyhlášení oficiálních výsledků propukly v Teheránu šarvátky Ahmadínežádových přívrženců a stoupenců jeho hlavního soupeře, liberála Míra Hosejna Músávího, který se proti výsledkům odvolal. Havel vyjádřil obavu, že moderní technika ve spojitosti s fanatismem může být velice nebezpečná. "Všichni známe jeho (Ahmadínedžádovy) výroky, které jsou velmi nebezpečné, které jaksi vybízejí k bdělosti a vybízejí i k hlubšímu, obecnějšímu zamyšlení o naší civilizaci a jejích soutěskách a nebezpečích a lidské posedlosti, protože to nemá už mnoho co společného s náboženstvím, s vlastenectvím, to je prostě fanatismus," řekl.

Kopicová v ČT: Při delším odkladu maturit přijde ČR o peníze z EU

Podle ministryně školství Miroslavy Kopicové je možné v krajním případě odložit státní maturity o rok. Pokud by odklad trval déle, musela by ČR asi třetinu z půl miliardy korun určených na přípravnou fázi státních maturit vrátit Evropské unii. Proto chce s politiky dále jednat. Řekla to v pořadu Otázky Václava Moravce v ČT. Státní maturity má vláda Jana Fischera ve svém programovém prohlášení, se kterým získala důvěru sněmovny. ODS a ČSSD se ale v zápětí nechaly slyšet, že podpoří odklad maturit. V pátek se chystá demonstrace studentů, kteří se spuštěním státních zkoušek nesouhlasí. Řadě z nich bude v době předčasných voleb na podzim osmnáct let a strany podle všeho bojují o jejich hlasy. Předseda Asociace ředitelů gymnázií a ředitel gymnázia v Ústí nad Labem Alfréd Dytrt chápe, že odložení by potěšilo studenty. Podle něj by ale rozladilo by učitele a snížilo jejich motivaci se na dalším případném kole zavádění státních maturit podílet. Maturity už jednou odloženy byly, podle bývalého ministra školství Ondřeje Lišky (SZ) by další odklad byl pro celý projekt smrtelný. Kopicová také uvedla, že před několika dny podepsala vyhlášku, která je pro konání státních maturit nutná. Čeká se jen na její zařazení do sbírky.

Ministerstvo dopravy představí plán úspor, ušetřit chce až 15 pct

Ministerstvo dopravy ke konci příštího týdne představí plán úspor v dopravní výstavbě, který by měl jít nad rámec vládního usnesení. Změnami například v oblasti technických norem komunikací by se mohlo ušetřit deset až 15 procent nákladů. Úspory se ale projeví až v příštích letech. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr dopravy Gustáv Slamečka. Omezení nákladů se ale nedotkne v současnosti rozestavěných komunikací. Snižování nákladů souvisí s nedostatkem peněz na dopravní výstavbu způsobeným hlavně současnou hospodářskou krizí. Ředitelství silnic a dálnic bude příští rok chybět možná až 50 miliard korun. Po odečtení povinných výdajů by na investice šla jen jedna miliarda korun. Podle odhadů by nedostatek finančních prostředků mohl vést k zakonzervování až 300 úseků rychlostních silnic a dálnic. Úspory při stavbách komunikací požaduje hlavně ministr financí Eduard Janota; ceny českých dálnic se podle něj vymykají standardům v okolních zemích. Od roku 2010 by se tak měly například snížit provozní výdaje ve Státním fondu dopravní infrastruktury (SFDI) o sto milionů korun. Dále by se mělo na minimální míru omezit budování tunelů a mimoúrovňových křižovatek. "My tu iniciativu vítáme, ale bohužel, pokud bychom vycházeli z usnesení vlády, velmi bychom si nepomohli, " uvedl Slamečka s tím, že úspory by se projevily až v následujících třech až pěti letech.

Slamečka: Mýtné na krajských silnicích je možné kolem roku 2012

Mýtné na silnicích druhé a třetí třídy bude možné zavést kolem roku 2012. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr dopravy Gustáv Slamečka. Nyní se podle něj systém výběru mýta testuje. O tom, které úseky budou zpoplatněny a o výši mýta, by měly v budoucnu rozhodovat kraje. Poslanecká sněmovna schválila v uplynulém týdnu zavedení mýtného pro automobily nad 3,5 tuny od počátku roku 2010. To podle jihomoravského hejtmana a šéfa Asociace krajů ČR Michala Haška (ČSSD) budí v regionech obavu z toho, že dopravci budou objíždět zpoplatněné úseky právě po silnicích nižších tříd. Zavedení mýta však podmínil ekonomickou efektivností. "Kraje jsou připraveny něco takového podstoupit pouze v situaci, kdy bude zřejmé, že to přinese nějaké výnosy. Nechceme, aby se zaváděl nějaký komplikovaný systém," řekl v ČT Hašek.

TOP 09 by zvažovala volební koalici kvůli různé síle hlasů voličů

Strana Miroslava Kalouska TOP 09 by zvažovala koaliční kandidátku pro volby do sněmovny pouze z toho důvodu, že podle platného volebního systému mají hlasy voličů pro velké strany větší váhu než pro strany menší. Kalousek to prohlásil v pořadu Partie na televizi Prima. Zároveň ale řekl, že za pravděpodobnější pokládá samostatnou kandidaturu svého uskupení. Předvolební koalice s větší stranou by podle Kalouska byla výhodná pro obě uskupení, která by do ní vstoupila, nejen pro TOP 09. "Je samozřejmě vůbec otázka, zda takový blok je domluvitelný," řekl zároveň bývalý ministr financí. Upozornil také na skutečnost, že ODS, o níž se mluvilo jako o možném předvolebním partnerovi TOP 09, podobné spolupráci příliš nakloněna není. Ocenil rovněž výsledky průzkumu společnosti STEM pro Českou televizi, podle kterého 40 procent lidí nevylučuje, že by dalo TOP 09 v podzimních volbách hlas. "Těch čísel si vážíme jako projevu zájmu, ale nechápeme je jako voličské preference," řekl. Podle průzkumu by mohla Kalouskova formace vedená senátorem Karlem Schwarzenbergem odčerpat hlasy hlavně lidovcům. Bývalý ministr financí rovněž odmítl výrok předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který byl hostem stejného pořadu před ním a na adresu TOP 09 uvedl, že nemá seriózní program. Paroubek Kalouska také označil za českého šibala, který "byl u všech lumpáren, které tady byly za posledních 20 let".

Demokratická výzva žádá vedení SZ, aby se mohli vrátit vyloučení

Demokratická výzva (DV), frakce sdružující lidi nespokojené se situací ve Straně zelených (SZ), vyzvala v sobotu předsednictvo, aby členům vyloučeným v březnu umožnilo návrat do strany. Informovala o tom Česká televize (ČT). Součástí prohlášení DV jsou i další body, například žádost o analýzu neúspěchu SZ v evropských volbách. DV je prý také připravena jednat o případné účasti svých členů na kandidátce SZ pro sněmovní volby. Úřadující šéf strany Ondřej Liška v ČT uvedl, že těžko může akceptovat ultimáta, zvlášť od lidí, kteří nejsou členy SZ. Těmi nyní nejsou například bývalá místopředsedkyně strany a vůdčí osobnost Demokratické výzvy Dana Kuchtová, která byla hostem debaty, a další spolupředseda DV Martin Čáslavka, které vedení SZ v březnu vyloučilo. Tehdy stál v čele strany Martin Bursík, který ale po neúspěchu SZ v eurovolbách odstoupil. Ve volbách však propadla i Demokratická strana zelených (DSZ), kde působí další vyloučená členka SZ, poslankyně Olga Zubová. Kuchtová v DSZ není, míní však, že cestou k opětovnému posílení zeleného hnutí v české politice je integrace všech subjektů, které nyní pod značkou zelení vystupují.

Policisté v Mostě zadrželi 14 pravicových extremistů

Policisté v Mostě zadrželi 14 účastníků pochodu pravicových radikálů protestujících proti nedávnému policejnímu zásahu proti extremistům. Mluvčí mostecké policie Alena Bartošová novinářům řekla, že 13 z nich je podezřelých z přestupku, jeden z trestného činu. Mezi zadrženými je i místopředseda Dělnické strany Petr Kotáb. Při svém zadržení zkolaboval, policisté k němu přivolali sanitku. Muže zadrženého kvůli trestnému činu policie podezřívá z propagace nacismu. Podle Bartošové měl na oblečení nacistické výšivky. Jednoho z protestujících policie podezřívá z přestupku proti občanskému soužití, a to v souvislosti s hesly, která provolával. Zbývající se prý dopustili přestupku, když neuposlechli výzvy veřejného činitele. Pochod začal na mosteckém nádraží. Asi po 50 metrech padesátičlennou skupinu obklíčili policejní těžkooděnci. Zástupce magistrátu protestující vyzval, aby se rozešli, protože jejich akce není ohlášená. Extremisté se poté rozdělili na malé skupinky, které se postupně scházely a rozcházely na několika místech města. Policistům po asi dvou hodinách došla trpělivost a proti skupině extremistů zasáhli. Kotáb měl oblečenou reflexní vestu a byl označen jako novinář. Tvrdil o sobě, že je redaktor Dělnických listů.

Dráhy změnily jízdní řád, nejvíc spojů zanikne na Vysočině

České dráhy změnily ke 14. červnu jízdní řád. Někde spoje přibudou, jinde je dopravce naopak kvůli malé vytíženosti zruší. U některých vlaků se mění odjezdy. Po neděli také začne jezdit nový spoj na sever Moravy a do Slezska; páteční posilové pendolino z Prahy pojede pod názvem Sprinter bez zastávek až do Ostravy a dále nově až do Třince, dosud jezdí nejdál do Bohumína. Zřejmě o největší počet spojů přijde Vysočina, kraj nechce hradit málo vytížené, a tím ztrátové spoje. Zrušeno nebo omezeno bez náhrady bude na 30 vlaků. Podle kraje mohou cestující v těchto případech většinou využít jiný spoj, a to s odstupem v řádu desítek minut. Nejvíc změn v kraji se bude týkat trati z Havlíčkova Brodu přes Jihlavu na hranice regionu.

Dvě stovky turistů uvízly na den v Ostravě, let ČSA měl problémy

Dvě stovky turistů strávily nedobrovolně zhruba 24 hodin v Ostravě poté, co letadlo ČSA nemohlo kvůli poruše pozemního startovacího zařízení odletět do turecké Antalye. Po opravě zařízení jejich letoun z mezinárodního letiště Leoše Janáčka v Mošnově nedaleko Ostravy odstartoval v neděli kolem 18:15, sdělila ČTK mluvčí letiště Michaela Kubešová. ČSA prostřednictvím letiště poskytly cestujícím občerstvení a náhradní ubytování, přibližně polovina z nich se ale rozhodla na dovolenou neodletět. Airbus A310 společnosti ČSA vyletěl v sobotu odpoledne z Brna, Ostravu měl po mezipřistání a vyzvednutí dalších pasažérů opustit v 18:00. Podle mluvčí aerolinek Hany Hejskové byl sobotní večerní let odložen kvůli poruše zdroje pozemního startovacího zařízení potřebného pro start letounu. Náhradní zdroj dopravily aerolinky do Ostravy během neděle. Lidé dostali od ČSA a cestovních kanceláří dvě možnosti řešení vzniklé situace. Zákazníci, kteří se rozhodli pokračovat v zájezdu, získají náhradu, která bude odpovídat zkrácení dovolené. Asi polovina z celkem 205 cestujících už ale odmítla do Turecka odletět, společnosti těmto lidem nabízejí i storno zájezdu. "Bude tam nějaká kompenzace, bude se to řešit přes cestovní kanceláře,” dodala Hejsková.

Divadlo Na zábradlí uvede inscenované čtení procesu s Havlem

Pražské Divadlo Na zábradlí uvede 17. a 22. června ve světové premiéře inscenované čtení textu Podněcování a trest. Je zápisem z hlavního líčení ve věci Václava Havla z února 1989 u Obvodního soudu v Praze 3. Text vyšel jako druhé číslo Sešitů Knihovny Václava Havla, které bylo představeno 9. června v pražské Galerii Montmartre. Divadelní projekt z něj připravili dramaturgové Ivana Slámová a Zdeněk Janáček v režii Jiřího Ornesta. "Z textu, ve kterém je spousta vedlejších procedurálních úkonů, jsme seškrtali zhruba padesátiminutové představení," řekla Slámová ČTK. Na komorní scéně v Eliadově knihovně se v roli soudkyně objeví Natália Drabiščáková, obžalovaného Václava Havla ztvární Pavel Liška. Do dalších rolí byli obsazeni například Petr Čtvrtníček, Václav Petrmichl, Josef Polášek, Igor Chmela a Vladimír Marek.

Do Nového Boru míří na sympozium 40 výtvarníků a designérů

Zhruba 40 sklářských výtvarníků a designérů z celého světa se sjíždí no Nového Boru, kde ve středu začne desátý ročník mezinárodního sklářského sympozia - IGS 2009. Pětidenní setkání sklářů uspořádala letos radnice, dříve zval skláře do města Crystalex, ten ale před nedávnem zkrachoval, a uspořádání letošního jubilejního ročníku tím bylo vážně ohroženo. ČTK to řekl novoborský místostarosta Stanislav Valdman. Sympozium radnice načasovala na stejnou dobu jako Sklářské slavnosti, které budou příští víkend. Ukázky sklářských technik na nich předvede a své výrobky bude nabízet asi 20 místních sklářských firem. Uspořádání sympozia podpořil také Liberecký kraj a přispět na něj má i ministerstvo průmyslu. Crystelex založil tradici sympozií v roce 1982, kdy pozval poprvé do svých sklářských provozů výtvarníky a designéry z celého světa, aby s pomocí zdejších sklářů ztvárnili své návrhy a nápady. V tříletých intervalech se v průběhu 27 let vystřídalo v Novém Boru přes 500 umělců.

Hlavní hvězdou divadelní scény Colours of Ostrava bude Sklep

Hlavní hvězdou divadelní scény festivalu Colours of Ostrava, který se v červenci uskuteční v centru města, bude dnes již kultovní divadlo Sklep s Tomášem Hanákem, Davidem Vávrou, Milanem Šteindlerem a dalšími herci. Soubor si pro festival připravil speciální verzi tradiční Besídky. ČTK to řekl dramaturg divadelního programu Jiří Moravčík. "Půjde o pásmo nejnovějších scének, skečů, písní a tanců a také sklizeň nejlepších plodů posledních let," uvedl dramaturg a dodal, že na divadelní scéně letos zájemci uvidí také legendárního divadla VOSTO5, Teatr Novogo Fronta, experimentální politické divadlo Boca Loca Lab. Představí se také ostravské Bílé divadlo či Divadelní společnost Pohoda. Program festivalu Colours of Ostrava nabídne od 9. do 12. července na celkem deseti scénách přes 100 kapel, souborů či dýdžejů. Čtyřdenní přehlídku obohatí britská kapela Morcheeba, americká formace Mercury Rev a poprvé na festivalu vystoupí i písničkář Jaromír Nohavica.

Do Hradce se po sedmi letech vrátí letecká přehlídka CIAF

Letošní 16. mezinárodní letecká přehlídka a soutěž špičkových vojenských bojových letounů CIAF se bude po sedmi letech opět konat v Hradci Králové. Organizátor akce, společnost Czech airshow agency, je před podpisem smlouvy s královéhradeckou radnicí, která má letos na akci přispět 2,5 milionu korun. ČTK to řekl jednatel firmy Aleš Cabicar. "Zachováme původní termín plánovaný ještě pro Brno, tedy 5. a 6. září," uvedl Cabicar. Festival CIAF se v Hradci konal naposledy v roce 2002. Po odchodu armády se kvůli problémům se zajištěním hradeckého letiště přesunul do Brna. V moravské metropoli však akce někdy kolidovala s civilním leteckým provozem. Rozpočet brněnského CIAF je na úrovni 12 až 13 milionů korun, generálním partnerem byl Jihomoravský kraj. Královéhradecký kraj dosud s organizátory žádnou smlouvu neuzavřel. "Budeme se snažit přesvědčit kraj, aby se na akci také podílel," řekl Cabicar.

Katolický týdeník připomene mší 60letou historii církevního tisku

Šedesátiletou pohnutou historii tuzemského církevního tisku připomene Katolický týdeník slavnostní bohoslužbou, která se uskuteční 16. června večer v bazilice sv. Markéty v Praze na Břevnově. Mši bude sloužit kardinál Miloslav Vlk. Katolický týdeník nahradil Katolické noviny v roce 1990. Ty komunistický režim svého času zneužíval k prosazování svých záměrů na náboženské scéně. První číslo Katolických novin vyšlo 19. června před 60 lety. Katolické noviny a jejich úlohu v životě církve zmapoval historik Jaroslav Šebek s redaktorem Katolického týdeníku Janem Paulasem. Právě v těchto dnech vychází sborník pod názvem Katolické noviny 1949 -1989, který prezentuje jejich klíčové momenty. "Snažíme se zachytit jednotlivé etapy vývoje prostřednictvím historického komentáře, ukázek dobových textů, prorežimního žargonu autorů i historických fotografií z archivu novin," uvedl Paulas. V současnosti vychází Katolický týdeník, největší křesťanská tiskovina v tuzemsku, v nákladu 50.000 výtisků.

Týden oslav 700 let Českého Krumlova začne v pondělí

Svěcením obnoveného mariánského sloupu začne v pondělí v Českém Krumlově týden oslav 700. výročí první písemné zmínky o městě. Od pátku do neděle pak vyvrcholí tradičními Slavnostmi pětilisté růže. Nabídnou návštěvníkům zábavu na desítce scén, historický průvod zhruba 700 kostýmovaných postav připomínajících dějinné události města i ohňostroj, řekla ČTK mluvčí radnice Jitka Augustinová.

Z vrcholu Sněžky zmizela budova staré poštovny

Z vrcholu Sněžky definitivně zmizela budova staré poštovny. Její majitel Tomáš Trnka ji nechal rozebrat, znovu ji stavbaři složí poblíž středočeského města Sedlec - Prčice. Objekt bude i nadále sloužit původnímu účelu, řekl ČTK Trnka, který jej odkoupil od její původní majitelky a provozovatelky nové české poštovny Jaroslavy Skrbkové. "Bylo mi líto, že by stará poštovna měla skončit někde na skládce. Nikdo jiný to nebyl schopen udělat, tak jsem se do toho pustil, i když mám svých starostí dost," uvedl Trnka. Stará česká poštovna první pohlednice orazítkovala v září 1899. Historický objekt z druhé poloviny 19. století montéři rozebrali až na jednotlivá prkna a trámy, každý díl byl označen sedmimístným číselným kódem, podle nichž se opět složí na Javorové skále u obce Monínec, který patří pod Sedlec - Prčice. "Ze Sněžky jsme to vezli na dvou tatrovkách do Polska, kde se vše přeložilo na kamion, který poštovnu odveze do Čech," řekl Trnka. Budova bude nadále fungovat jako poštovna, bude poskytovat občerstvení pro turisty a vznikne v ním minimuzeum poštovny samotné. Na vrcholku nejvyšší české hory vyrostla podle návrhu architektů Martina Rajniše a Patrika Hoffmana poštovna nová. Stavební práce začaly v létě 2006, budova byla regulérně zprovozněna vloni v srpnu. Moderní budova je postavena z dřevěných dílů zpevněných ocelovými táhly a je doplněna skleněnými tabulemi, které kryjí hydraulicky ovládané dřevěné okenice. Odstranění staré budovy poštovny bylo jednou z podmínek pro kolaudaci nového objektu.

Sport

Nejlepšími florbalisty sezony 2008/09 byli vyhlášeni Daniel Folta z Vítkovic a Ilona Novotná z Děkanky. Lídr čerstvého šampiona extraligy převzal v pražském divadle na Na Jezerce ocenění poprvé a symbolicky tak završil kariéru, kterou byl nucen ukončit kvůli zranění kolena. Novotná ovládla anketu potřetí za sebou.

Čeští hokejbalisté zahájili mistrovství světa v Plzni vítězstvím 5:0 nad Švýcarskem. Obhájci stříbrných medailí z předloňského šampionátu měli v úvodním utkání turnaje před téměř čtyřmi tisíci diváky jasnou převahu, kterou však výrazněji zúročili až v poslední třetině, kdy vstřelili tři góly. Dalším soupeřem domácího výběru bude v pondělí Indie.

Česká boxerská amatérská jednička Zdeněk Chládek splnil na letošním mistrovství České republiky roli jasného favorita a připsal si již třetí titul za sebou. Počtvrté v kariéře ovládl domácí šampionát Lukáš Viktora, jenž se na trůn pro nejlepšího boxera kategorie do 91 kg vrátil po roční přestávce.

Čeští házenkáři utrpěli v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy první porážku, když podlehli v Lyonu Francii 25:32. Výběr trenéra Martina Liptáka, který šetřil řadu opor, proti olympijským vítězům nezopakoval senzační vítězství z loňského listopadu. Francie se na český tým bodově dotáhla a převzala vedení v šesté skupině.

Tenistka Nicole Vaidišová generálku na Wimbledon na turnaji v Eastbourne neabsolvuje. Někdejší světová sedmička nezvládla na britské trávě kvalifikaci, v jejímž druhém kole prohrála s domácí Melanií Southovou za necelou hodinu dvakrát 3:6.

Počasí v pondělí

Oblačno až zataženo, místy s přeháňkami nebo deštěm. Teploty 22 až 26 stupňů Celsia.

14-06-2009