Denní souhrn zpráv Zprávy

22-06-2009

Česká diplomacie si předvolala íránského diplomata kvůli tamní situaci

Česká diplomacie si v pondělí předvolala íránského chargé dúaffaires v Praze a ostře odmítla tvrzení o tom, že EU se svými stanovisky k situaci v Íránu vměšuje do vnitřních záležitostí této země. Současně české předsednictví v EU vyzvalo ostatní země sedmadvacítky, aby zvážilo podobné předvolání šéfů íránských diplomatických misí. Írán rovněž kritizoval švédský ministr zahraničí Carl Bildt, jehož země se za několik dnů ujme předsednictví EU. České ministerstvo zahraničí ČTK informovalo, že stanovisko íránskému diplomatovi tlumočil první náměstek ministra Tomáš Pojar. Unie kritizuje Teherán kvůli nedávným prezidentským volbám, v nichž byl znovuzvolen kontroverzní prezident Mahmúd Ahmadínežád, a kvůli použití síly na demonstracích. "EU má právo vyjádřit pochybnosti o tom, zda v jakékoli zemi byl dodržen transparentní a demokratický volební proces," uvedla česká diplomacie. České předsednictví současně odsoudilo policejní násilí proti lidem, kteří pokojně demonstrují kvůli volbám.

Jan Fischer: Záruky pro Irsko nejsou změnou lisabonské smlouvy

Záruky pro Irsko, na nichž se v pátek dohodla v Bruselu Evropská rada, nejsou změnou lisabonské smlouvy reformující Evropskou unii, domnívá se česká vláda. Její premiér Jan Fischer tak na pondělní tiskové konferenci reagoval na nedávná slova prezidenta Václava Klause, který záruky pro Dublin za změnu smlouvy naopak pokládá. "Není žádný důvod k otevření ratifikace," zdůraznil Jan Fischer s tím, že stejný názor jako česká vláda má i celá Evropská rada, která se na zárukách Irsku minulý týden po složitých jednáních za českého předsednictví dohodla. Úřednický kabinet se tak v této pro Evropskou unii klíčové otázce dostává s českým nejvyšším ústavním činitelem do sporu. Záruky dávají irské vládě možnost na podzim opět vypsat o lisabonské smlouvě referendum. V něm už dokument Irové loni v červnu odmítli.

Pobouření zemědělci kvůli cenám mléka "obklíčili" ministry EU

Tisíce farmářů "vyzbrojených" transparenty a vlaječkami i s traktory a další těžkou zemědělskou technikou zaplavily okolí lucemburského sídla Rady EU. U příležitosti setkání ministrů zemědělství států EU zde protestovali proti situaci v zemědělství a hlavně na trhu s mlékem. Na místě se odehrálo několik střetů, při nichž přítomní policejní těžkooděnci použili i vodní děla. Rozlícení farmáři rozlévali mléko a zapalovali balíky slámy. Tu také házeli po strážcích pořádku, kterých bylo v okolí sídla Rady EU nejméně několik desítek. Farmáři k budově přivezli živé krávy, odpalovali také dělobuchy a zapalovali pneumatiky. Mezi jejich šiky byli i Češi. "Přijeli jsme kvůli tomu, v jakém stavu je dneska zemědělství," řekl ČTK Lubomír Pisk ze zemědělského družba Kouty na Třebíčsku. "V takovýchto podmínkách, jako jsou nastaveny dneska, se zemědělství dělat nedá," prohlásil s tím, že neúnosné je třeba to, že farmáři na produkci mléka nyní prodělávají 25 procent. Farmáři chtějí, aby unie změnila nastavení mléčných kvót nebo jim kvůli situaci na trhu finančně pomohla. Zemědělci by rádi, kdyby blok výrobní kvóty snížil. V současnosti ale zatím naopak rok od roku narůstají a v roce 2015 by měly být zrušeny úplně. Zemědělci tvrdí, že to snižuje výkupní ceny mléka a je pro ně likvidační.

Vláda přijala zákon o rozvojové spolupráci a humanitární pomoci

Vláda v pondělí přijala návrh zákona o české zahraniční rozvojové spolupráci a humanitární pomoci, který by měl tyto aktivity lépe koordinovat. Po jednání kabinetu to řekl ministerský předseda Jan Fischer. Podobný zákon nyní v českém právním řádu chybí. Jeho hlavním smyslem je vytvořit pevnější rámec pro efektivní poskytování obou forem zahraniční pomoci. Vláda už předloni rozhodla, že české rozvojové a humanitární projekty v zahraničí bude mít na starosti rozvojové středisko, organizace zřízená ministerstvem zahraničí. Vláda tak chtěla soustředit prostředky určené k rozvojové pomoci. "Na tom materiálu jsme pracovali téměř rok," podotkl ministr zahraničí a vicepremiér Jan Kohout. Přijatý zákon je podle něj součástí balíku kroků, který se začal uskutečňovat už v roce 2007 a který má odstranit roztříštěnost v otázce humanitární pomoci a rozvojové spolupráce. Odborníci již několik let upozorňují na to, že je nutné zlepšit systém zahraniční spolupráce. Říkají, že bývá roztříštěná a ministerstva často konají a vymýšlejí projekty nezávisle na sobě.

Kabinet uložil ministryni Juráskové zajistit antivirotika pro čtvrtinu lidí

Vláda uložila ministryni zdravotnictví Daně Juráskové nakoupit navíc půl milionu dávek léků proti nové formě chřipky a nasmlouvat i větší počet vakcín. Lék by měl být zajištěn pro čtvrtinu populace, pro další čtvrtinu by měl mít stát připravenu vakcínu. O návrhu kabinet jednal už před týdnem, kvůli záměru musel být změněn pandemický plán. O pondělním rozhodnutí kabinetu informovala ministryně Jurásková. Vláda tak reaguje na zvýšení stupně pandemického rizika takzvané prasečí chřipky na nejvyšší bod šestibodové škály, jak o tom rozhodla Světová zdravotnická organizace (WHO). Nyní má stát zajištěny léky pro 20 procent populace, jde o lék Tamiflu. Pro dalších pět procent populace chce nakoupit antivirotikum Relenza. Nákup přijde do konce roku na 138 milionů korun, příští rok 236 milionů korun. "Jedná se o cenu za půl milionu dávek Relenzy a blokovací kapacity vakcíny," uvedla už dříve Jurásková. Dodala, že další peníze bude vyžadovat případný nákup vakcín.

Ministři změnili tarify zdravotníků, přidáno dostanou od července

Vláda premiéra Jana Fischera nařízením změnila platové tarify některých pracovníků ve zdravotnictví včetně těch, kteří jsou vojáky z povolání. Přidáno dostanou od července. Informoval o tom ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka s tím, že smyslem je motivovat zaměstnance v zdravotnictví k práci v Česku. Změna navazuje na obdobné rozhodnutí bývalé vlády premiéra Mirka Topolánka (ODS), která měla podle Šimerky formální nedostatky. Topolánkova vláda v demisi nejprve ohlásila zvýšení mezd zaměstnancům ve veřejném sektoru o 3,5 procenta; celkem by si podle bývalých ministrů mělo přilepšit asi půl milionu lidí. Na svém posledním zasedání odstupující Topolánkův kabinet 6. května navíc rozhodl, že zdravotníkům přidá dalších 3,5 procenta, dohromady sedm; sestry dostanou ještě osm procent, dohromady 15 procent. Nyní ministři jednali o konkrétní tarifní tabulce, která zvýšení příjmů upraví. "Podstatou návrhu je bezodkladné a systémové řešení kritické situace ve zdravotnictví," řekla už dříve mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová. Podle ministerstva zdravotnictví kvalifikovaní pracovníci odcházejí z oboru nebo do zahraničí kvůli nízkým příjmům.

Vláda schválila návrh ministra obrany na jmenování generálů

Vláda navrhuje prezidentu republiky, aby jmenoval 30. června do generálských hodností šest plukovníků a jednoho brigádního generála povýšil na generálmajora. Kabinet po týdenním odkladu schválil návrh vicepremiéra a ministra obrany Martina Bartáka na povýšení těchto vojáků, informoval premiér Jan Fischer. Hlava státu obvykle vojáky povyšuje při státních svátcích 8. května a 28. října. V květnu však prezident Václav Klaus, který ten den jmenoval do funkcí celou Fischerovu vládu, vojáky nepovýšil. Obrana nyní navrhuje, aby prezident tradici porušil a generály jmenoval už 30. června, v Den ozbrojených sil. Mezi nyní navrženými plukovníky jsou tři muži, které měl Klaus povýšit už v květnu, tedy velitel českého letectva Jiří Verner, šéf Vojenské policie Vladimír Ložek a náčelník štábu velitelství podpory Přemysl Škácha. Nyní byl návrh na povýšení rozšířen také o inspektora české armády a zástupce náčelníka generálního štábu Čestmíra Tesaříka z hodnosti brigádního generála do hodnosti generálmajora. Brigádními generály by se měli stát náčelník štábu Vojenského zpravodajství Jan Bureš, náčelník spojovacího vojska Jan Kaše a náčelník vojenské zdravotnické služby Pavel Zbořil.

ODS oznámila vznik nové frakce v Evropském parlamentu

Občanská demokratická strana (ODS) v pondělí oznámila vznik nové frakce v Evropském parlamentu - Evropské konzervativní a reformní skupiny. Podílet se na ní mají i britští konzervativci či polská strana Právo a spravedlnost. Jádro nové frakce má tvořit 55 europoslanců z celkem osmi zemí, což by z ní v novém složení Evropského parlamentu mělo učinit čtvrtou nejsilnější skupinu. "Jednání i nadále pokračují a je pravděpodobné, že se k nové politické skupině připojí i další europoslanci či politické strany, a to ještě do prvního zasedání Evropského parlamentu," uvedla vedoucí zahraničně politické sekce ODS Adéla Kadlecová. Europarlament se poprvé sejde 14. července ve Štrasburku. Kadlecová oznámila, že generálním sekretářem nového politického uskupení byl pracovně ustanoven Ir Frank Barrett, bývalý tajemník frakce Unie pro Evropu národů. "Skupina evropských konzervativců a reformistů vnese nový impuls do zatuchlých vod Evropského parlamentu, kdy je většina legislativy hlasována technickou koalicí mezi socialisty a Evropskou lidovou stranou," cituje tisková zpráva ODS názor europoslance a lídra kandidátky občanských demokratů v nedávných volbách do EP Jana Zahradila.

Ministerstvo vnitra zaregistrovalo Českou pirátskou stranu

Ministerstvo vnitra zaregistrovalo novou Českou pirátskou stranu (ČPS). ČTK o tom informoval mluvčí přípravného výboru strany Ondřej Profant. ČPS chce změnit autorská práva a více liberalizovat pohyb na internetu. Strana se chce na podzim zúčastnit předčasných parlamentních voleb. Ustavující fórum ČPS se uskuteční tento víkend. Založení strany bylo podle přípravného výboru reakcí na dubnový rozsudek švédského soudu v kauze vyhledávacího portálu Pirate Bay, který odsoudil jeho majitele na rok do vězení. Iniciátoři věří, že strana bude mít úspěch jako švédští piráti při volbách do Evropského parlamentu. Jejich strana získala sedm procent hlasů a jeden poslanecký mandát. Ve volbách se zástupci strany podle Profanta zaměří především na problematiku autorských práv. "Nechceme žádná politická křesla. Pokud bychom program prosadili čistě myšlenkově, že by ho velké strany vzaly za svůj, budeme spokojeni," řekl ČTK Profant. Podle něj se již strana pokusila jednat s většími politickými stranami, detaily ale zatím Profant nechtěl prozradit.

STEM: Popularita Paroubka klesla za čtvrt roku z politiků nejvíce

Popularita šéfa ČSSD Jiřího Paroubka se za poslední čtvrtrok propadla nejvíce ze sledovaných politiků. Podle agentury STEM ho v červnu příznivě hodnotilo 37 procent lidí, zatímco v březnu jich bylo 45 procent. Mezi pěti nejpopulárnějšími politiky se ocitli dva lidé spojení s novou stranou TOP 09 - druhý je exministr zahraničí Karel Schwarzenberg a čtvrtý exministr financí Miroslav Kalousek. Nejpopulárnější je stále místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, příznivě ho hodnotí 56 procent lidí. Mezi pěti nejpopulárnějšími politiky v zemi jsou nyní podle STEM kromě Sobotky, Schwarzenberga a Kalouska ještě pražský primátor Pavel Bém (ODS) a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Paroubkova obliba trvale klesá od loňského listopadu, kdy ho příznivě hodnotilo 46 procent lidí.

KDU-ČSL na Brněnsku opustilo už 51 lidí

Jihomoravská KDU-ČSL čelí největší krizi od roku 1990. Na Brněnsku ji opustilo 51 členů, nejvíc od aféry Bartončík. Údaje o současných počtech odcházejících členů jsou podle krajského tajemníka Pavla Hořavy zatím neoficiální. Musí je ještě potvrdit předsedové jednotlivých místních sdružení. Podle jihomoravských lidovců neodcházejí řadoví členové, ale odchody stranu neohrozí. Podle místopředsedy KDU-ČSL Davida Macka navíc odcházejí lidé, kteří stranu vnitřně opustili už dřív. Řada z nich míří do nové strany Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga TOP 09. Poslanec Jan Husák, který KDU-ČSL opustil před několika týdny, zřídil ve své poslanecké kanceláři v Brně kancelář TOP 09. Spekuluje se, že jihomoravskou kandidátku TOP 09 možná povede Miroslav Kalousek.

Dana Kuchtová znovu vstoupila do Strany zelených

Bývalá místopředsedkyně Strany zelených (SZ) Dana Kuchtová podala ve své domovské organizaci v Českém Krumlově novou přihlášku do strany. Spolu s dalšími třemi členy vnitrostranické frakce Demokratická výzva z ní byla na jaře vyloučena. "Mé přijetí bylo schváleno jednohlasně všemi členy základní organizace," řekla Kuchtová. Podle lídra zelených Ondřeje Lišky však musí znovupřijetí vyloučených schválit předsednictvo strany. Liška to zatím nepokládá za možné. "Jelikož důvody k jejich vyloučení, jako je porušování stanov a destruktivní jednání, nadále přetrvávají, nevidím žádný prostor, aby se do Strany zelených mohli vrátit," prohlásil po sobotní republikové radě. Zelené podle Lišky čeká rozhodnutí co dál. Se dvěma procenty voličů, které získali při eurovolbách, by se do sněmovny nedostali. Nyní musí rychle řešit obsazení kandidátek a program pro mimořádné sněmovní volby.

ČR podepsala přístupovou dohodu s organizací EUMETSAT

Česká republika se v příštím roce stane plnoprávným členským státem Evropské organizace pro využívání meteorologických družic (EUMETSAT). Přístupovou dohodu v pondělí podepsali ministr životního prostředí ČR Ladislav Miko a generální ředitel organizace EUMETSAT Lars Prahm. Organizace se sídlem v německém Darmstadtu zajišťuje nepřetržitý tok dat z meteorologických družic. Je také jednou z klíčových složek nově budovaného evropského programu Globálního monitoringu životního prostředí a bezpečnosti. Plné členství opravňuje státy podílet se na vývoji družic, používat všechna získaná data a software organizace. "Plné členství v organizaci EUMETSAT nám umožňuje sdílet veškeré údaje a informace potřebné ke zkvalitnění našich meteorologických služeb, jako jsou protipovodňová ochrana a prevence," řekl ministr Miko. Lars Prahm připomněl, že Česká republika byla v roce 1992 prvním nečlenským státem, který uzavřel s organizací EUMETSAT dohodu o využití údajů: "Dosažení plnoprávného členství je posledním milníkem v tomto dlouhodobém partnerství," dodal.

Starostové: Na rozvoj středočeských měst jde málo peněz z EU

Středočeský kraj podle některých starostů přiděluje málo evropských peněz na revitalizace měst a obcí. Do letošních jarních výzev se příslušný program vůbec nedostal a hejtman David Rath (ČSSD) přislíbil, že bude vypsán na podzim. Podle posledních informací euromanažerů se v podzimní výzvě počítá s vyčleněním 135 milionů korun pro města a 80 milionů pro obce, což by podle starostů uspokojilo jen malou část žadatelů. Ředitel úřadu regionální rady Tomáš Novotný ČTK řekl, že prostředky regionálního operačního programu jsou omezené a cílem je podpořit spíše menší projekty. Obce přitom do přípravy projektů investovaly miliony korun a nyní hrozí, že je budou muset odložit. Starosta Panenských Břežan Libor Holík (nezávislý) chce kvůli způsobu, jakým kraj přiděluje dotace, dokonce podat na hejtmana Ratha žalobu do Bruselu. "Žaloba by měla být podána do konce léta, nyní shromažďujeme důkazy," řekl Holík ČTK. Obec chtěla zvelebit náves, projekt za 15 milionů korun ale bude muset zřejmě odložit.

Korejská firma Doosan chce koupit společnost Škoda Power

Jihokorejská společnost Doosan Group plánuje koupit českého výrobce turbín Škoda Power. Uvedl to mluvčí korejské firmy. Hodnota transakce by se podle něj měla pohybovat kolem 800 miliard wonů (zhruba 12 miliard Kč). Podle informací serverů ihned.cz a euro.cz by akvizice Škody mohla být uzavřena během srpna. Doosan Group se soustředí hlavně ma těžké strojírenství. Škoda Power je předním světovým výrobcem turbín. V minulém roce zvýšila své tržby o třetinu na více než 5,6 miliardy korun. Letos plánuje podnik, který polovinu produkce exportuje, utržit 6,5 miliardy Kč. Investiční skupina Appian Group v dubnu ocenila hodnotu společnosti Škoda Power na částku v rozmezí 500 až 600 milionů eur (13 až 16,5 miliardy korun). Podle deníku E15 se Appian pokouší Škodu Power od loňského podzimu prodat.

Hradecký soud vrátil kauzu Walderode zpět

Krajský soud v Hradci Králové zrušil v neveřejném zasedání rozsudek Okresního soudu v Semilech, který v únoru 2008 nevydal turnovský zámek Hrubý Rohozec a další majetek dědičce šlechtického rodu Walderode Johanně Kammerlanderové. Uvedl to mluvčí hradeckého soudu Michal Strnad. Podle něj se okresní soud dopustil několika procesních pochybení. Kvůli vadám je jeho rozsudek nepřezkoumatelný. Okresní soud bude muset ve věci rozhodnout znovu a své nové rozhodnutí bude muset řádně odůvodnit. Zámek Hrubý Rohozec patří Národnímu památkovému ústavu, ostatní budovy a pozemky městu Turnov, Lesům České republiky, Pozemkovému fondu, Ředitelství silnic a dálnic nebo soukromým firmám.

Česko a Slovensko stáhly nominaci na zápis na seznam UNESCO

Česká a slovenská delegace výročního zasedání výboru UNESCO se dohodly, že stáhnou návrh na zápis společné památky na seznam světového kulturního dědictví. Zápisy nových památek na prestižní seznam se budou projednávat během týdenního zasedání, které začalo ve španělské Seville. ČR a SR chtěly nominovat slovanské hradiště v Mikulčicích a kostel sv. Margity Antiochijské v Kopčanech. Delegace obou zemí se ale již na počátku června dohodly, že návrh stáhnou, aby ho výbor pro světové dědictví neprojednával. "V případě neúspěchu by totiž už nemohl být nikdy podán," řekl ČTK mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar. Stažená nominace tak může být i jistou taktikou; o památce se již mluví, avšak předkladatelé nominace se vyvarují případného neúspěchu. Na základě posudku ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) se předkladatelé dohodli, že budou na společné nominaci pokračovat tak, aby byla argumentačně bohatší, dodal mluvčí. Výzkum lokality od roku 2007 pokročil, a dokumentace pro nominaci v příštích letech by tak mohla být pregnantnější.

Masopustní maškary z Hlinecka jsou národní kulturní památkou

Tradiční masopustní masky z Hlinecka získaly statut národní kulturní památky. Jde o první krok, který by takzvaným maškarám mohl zajistit prestižní místo na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. ČTK to řekl mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar. Unikátní folklorní tradice se může ucházet o zapsání na seznam pouze jednou. Pokud neuspěje, už další šanci mít nebude, uvedl. Tradici masopustních obchůzek dodržují na Hlinecku například ve Vortové nebo Studnici. Maškary se dědí z otce na syna a podle etnografů mají stejnou podobu minimálně od 19. století. Masopustní průvody nejspíš pocházejí už z pohanského období a měly zajistit dobrou úrodu, plodnost a vítání jara. "Kdyby to nedopadlo, tak by nám to líto bylo. Ale na druhou stranu už jenom ta nominace je dost výrazná a pomůže k zachování a rozvíjení tradice," řekla starostka Hlinska Magda Křivanová. Na seznamu nehmotného dědictví je už 90 jevů z celého světa. Českou republiku zastupuje pouze tanec mladíků odvedených na vojnu nazývaný slovácký verbuňk. Slovensko reprezentuje hudební nástroj fujara.

Brněnskou operu dočasně povede slovinský režisér Rok Rappl

Operu Národního divadla Brno dočasně povede slovinský režisér Rok Rappl, jenž dosud byl zástupcem uměleckého šéfa. Nahradí dosavadního šéfa Tomáše Hanuse, který před časem ohlásil překvapivý odchod z brněnské opery. Ředitel divadla Daniel Dvořák oznámil, že na začátku příští sezony vypíše výběrové řízení na nového šéfa. O důvodech Hanusova odchodu kolují pouze kuloární informace. Renomovaný umělec nechtěl soubor opustit ze dne na den, podílel se proto ještě na přípravách příští sezony. Dvořák věří, že Hanus bude s divadlem nadále spolupracovat jako dirigent. Soubor v příští sezoně uvede šest operních a jednu operetní premiéru. Připravuje například Ženitbu Bohuslava Martinů, Netopýra od Johanna Strausse, Popelku Gioachina Rossiniho nebo Deník Anny Frankové od Grigorie Frida. Brněnskou operu posílí v příští sezoně renomovaná pěvkyně Eva Urbanová.

Ze sportu:

Fotbalisty Sigmy Olomouc čeká ve druhém předkole premiérového ročníku Evropské ligy islandský Fram Reykjavík, nebo The New Saints z Walesu. Rozhodl o tom pondělní los v sídle UEFA ve švýcarském Nyonu. V soutěži, která nahradila Pohár UEFA, bude hrát Sigma první zápas 16. července doma, odvetu o týden později na hřišti soupeře.

Fotbalisté pražské Slavie, kteří budou obhajovat mistrovský titul z posledních dvou sezon, zahájí prvoligový ročník 2009/10 domácím utkání proti Mladé Boleslavi. Liga začne o víkendu 25. a 26. července, prestižní derby pražských "S" je na programu v desátém kole na začátku října. Rozhodlo o tom pondělní losování v Praze.

Jeden z největších talentů českého fotbalu Jan Morávek se rozloučil s pražskými Bohemians 1905 a v úterý už natrvalo zamíří do Schalke 04, kam před pár dny přestoupil. Devatenáctiletého středopolaře čeká v Německu v nejbližších dnech zařizování nového bytu a od čtvrtka už začne s novým týmem přípravu na nadcházející sezonu.

Ivo Minář postoupil jako první z českých tenistů do druhého kola Wimbledonu. Na trávě v All England Clubu porazil po setech 6:4, 3:6, 7:5 a 6:0 Argentince Maxima Gonzaleze. Naopak s dvouhrou se hned po svém prvním zápase rozloučili Petra Cetkovská, Lucie Šafářová, Klára Zakopalová a Jan Hernych.

Hokejový brankář Dominik Hašek se může již definitivně cítit jako hráč extraligových Pardubic. Čtyřiačtyřicetiletý gólman se premiérově připojil k týmu vedenému trenérem Václavem Sýkorou a začal se připravovat s novými spoluhráči. V prostorách východočeského stadionu se jako hráč absolvující letní přípravu objevil po dvaceti letech.

Zejména na počasí bude podle všeho záležet, jaké předvedou atleti výkony při třetím ročníku mezinárodního vícebojařského závodu TNT-Fortuna meeting, který se v úterý a ve středu uskuteční v areálu stadionu Sletiště v Kladně. Ve startovní listině jsou oba předchozí vítězové desetiboje - český světový rekordman Roman Šebrle i Jamajčan Maurice Smith, závod sedmibojařek ozdobí olympijská vítězka z Pekingu Natalia Dobryňská z Ukrajiny.

ČHMÚ varuje před silnými dešti, hladiny řek stoupnou

Hydrometeorologové varují před silným deštěm, který může v příštích dnech zvedat hladiny zejména menších řek. Vydatné a trvalejší srážky očekávají hlavně v úterý, ve středu by měl déšť slábnout. Nejvíc pršet má v oblasti Jeseníků, Beskyd, Šumavy a Novohradských hor. Spadnout by tam mělo celkem 30 až 70 milimetrů srážek. Na ostatním území by podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mělo napršet převážně 10 až 30 milimetrů. Výstraha platí do středečního poledne. Voda by mohla zatopit níže položená místa a sklepy. Větší povodňové nebezpečí hrozí podle ČHMÚ v Jihočeském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Zataženo až oblačno s deštěm, místy bouřky. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia.

22-06-2009