Denní souhrn zpráv Zprávy

27-06-2009

Záplavy si vyžádaly dvanáctou oběť,na Jesenicku je stav nebezpečí

Na Moravě podruhé udeřily záplavy, postiženou oblastí je tentokrát Jesenicko v Olomouckém kraji. Kromě škod na majetku si vyžádaly dvanáctou oběť, na Jesenicku se v noci utopil dobrovolný hasič. Hejtman Olomouckého kraje v sobotu odpoledne vyhlásil v oblasti stav nebezpečí. Přívalová vlna takzvané bleskové povodně v noci zasáhla 17 obcí Jesenicka. Po páteční večerní bouři a přívalových deštích bylo v zasažených oblastech v akci téměř 300 hasičů, kteří přes noc zachránili 64 a evakuovali 150 osob. Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík vyhlásil na Jesenicku až do 30. června stav nebezpečí. Lidé v oblasti jsou povinni vypomoci svou prací a poskytnout veškeré prostředky k odstranění povodňových škod. V rámci opatření lze bezodkladně upravovat terén či odstraňovat stavby, znamenající ohrožení. Hejtman odhadl škody po pátečních povodních na Jesenicku a středečních na Hranicku na půl miliardy korun. "S touto částkou bychom se rádi obrátili na vládu, aby nám vypomohla s odstraňováním následků," dodal.

Vojáci zůstanou v zaplavených obcích, dokud je bude potřeba

Armáda bude v zaplavených oblastech pomáhat odstraňovat následky škod po takovou dobu, po jakou to bude potřeba. Novinářům to při návštěvě na severní Moravě řekl místopředseda vlády a ministr obrany Martin Barták. Vláda je připravena vyčlenit další vojáky, techniku i finanční prostředky pro povodněmi postižené oblasti na severní a střední Moravy. Další vojáci zamíří na pomoc Jesenicku v Olomouckém kraji, kde voda během noci zatopila 17 obcí. Vojáci měli původně v zaplavených oblastech pomáhat jen do konce tohoto víkendu. "Budeme-li požádáni, vyčleníme i osoby i techniku, tak aby pomáhala po dobu, po kterou je to potřeba. A vláda na to bude reagovat včetně vyčleňování finančních prostředků a podpory tak, aby byla efektivní a racionální" slíbil Barták. V současnosti armáda nasadila 555 vojáků a 44 kusů techniky. V samotném Jeseníku nad Odrou, který povodeň zasáhla nejničivěji, pomáhá 200 vojáků. Další jsou v Novém Jičíně a okolních obcích. Moravskoslezský kraj požádal celkem o 500 vojáků. Další již míří na Jesenicko v Olomouckém kraji.

Kvůli záplavám budou na Novojičínsku zbourány desítky domů

Kvůli katastrofálním povodním zmizí na Novojičínsku desítky domů. První vodou poškozené objekty se už začaly bourat. Velká voda se přehnala regionem ve středu a vážně poškodila 450 domů a 10 mostů, škody jdou do stovek milionů korun. ČTK to řekl mluvčí Nového Jičína Josef Gabzdyl. Lidé za pomocí hasičů a vojáků stále uklízejí následky povodní. Čerpají vodu ze sklepů a dalších objektů, pokračují ve vyklízení zatopených domů, čistí domy od nánosů bahna. Odklízecí práce se protáhnou i do dalších dnů. Vodou poničené rodinné domy se podle informací z novojičínského krizového štábu budou bourat v městské novojičínské části Bludovice a Žilina, dále v Kuníně, Šenově u Nového Jičína, Jeseníku nad Odrou, Životicích u Nového Jičína a Hodslavicích. Například v Jeseníku nad Odrou, kde žije 1900 obyvatel, již statik rozhodl srovnat se zemí pět domů. Šestý dům bude zbourán částečně. "Lidé postižení povodněmi aktuálně nejvíce potřebují lopaty, kbelíky, hadry, gumáky, dále dezinfekční prostředky, jídlo a oblečení. Humanitární pomoc jde z celé republiky, z Polska i Slovenska," uvedl Gabzdyl. Pomáhají také firmy, objevují se i nabídky a ubytování dětí v letních táborech, přijíždějí dobrovolníci. Na účet 43-5060060227/010, na kterém Nový Jičín sbírá peníze pro lidi postižené povodněmi, zatím dárci poslali 1,1 milionu korun. Tyto peníze půjdou podle Gabzdyla na nákup nejdůležitějších prostředků a přímo občanům Nového Jičína a okolních postižených obcí, kterým město zajišťuje základní servis. Nepřetržitě je k dispozici i krizové číslo 950 730 730.

Lidé již na pomoc zaplaveným oblastem poslali přes 5,3 milionu Kč

Na pomoc obětem záplav a oblastem postiženým povodněmi již lidé poskytli více než 5,3 milionu korun. Z prostředků veřejné sbírky Povodeň 2009 v sobotu v dopoledních hodinách vyrazil do Nového Jičína první kamion s pomocí a společnost Člověk v tísni začala do okolních obcí distribuovat naftové vysoušeče a vybavení na odklízení bahna a sutin. ČTK to sdělil mluvčí společnosti Tomáš Urban. Nákladní automobil přivezl do severomoravského města 119 vysoušečů, 36 odvlhčovačů, 45 kanystrů, kladiva, nářadí a informační letáky Jak se chovat při povodních. "Nejvíce je teď potřeba základní vybavení na odklízení bahna a sutin. Hodilo by se víc kontejnerů, tlakové čističe a těžká technika na odvoz sutin," uvedl koordinátor Člověka v tísni Jan Faltus. Kvůli pomoci zaplaveným oblastem na severní a střední Moravě se v pátek sešli na koordinační schůzce hasiči, krizový štáb a humanitární organizace. Dohodli strategii, podle které si rozdělili oblasti působení a základní fáze pomoci. V regionu pomáhají i vojáci.

"Následující víkend a několik dalších dnů se budeme věnovat okamžité pomoci a zajišťovat urgentní dodávky chybějících věcí," uvedla společnost. Další dva až tři měsíce podle ní bude pokračovat vysoušení, odvhlčování, opravy a sanační práce. Poté přijde na řadu obnova vodních zdrojů a boj s plísněni, na závěr pak pomoc lidem bez peněz a obnova rodinných živností. Na veřejné sbírky humanitárních pomocí mohou lidé i nadále přispívat. Mohou posílat dárcovské sms na číslo 87777. Na konto společnosti ADRA přispějí zprávou ve tvaru DMS ADRA, organizaci Člověk v tísni pošlou peníze zprávou ve formě DMS POVODNE09. Lidem, kteří chtějí přispět bankovním převodem, jsou k dispozici konta: ADRA - 99619961/0300; variabilní symbol 211. Člověk v tísni - 72027202/0300. Charita ČR - 22770022/0800; variabilní symbol: 906.

Bém: První povodňový stupeň bude v Praze do poloviny týdne

První povodňový stupeň bude na Vltavě v Praze platit asi do poloviny týdne. Metropoli ale povodně nehrozí, vltavská kaskáda má stále dostatek místa. Po zasedání krizového štábu hlavního města to novinářům řekl primátor Pavel Bém (ODS). Praha nabízí postiženým obcím materiální i finanční pomoc. Všechny jejich starosty oslovila telefonicky nebo emailem, zatím si nikdo pomoc nevyžádal.

Topolánek pro MfD: ODS představí volební program až za dva měsíce

ODS představí svůj volební program do říjnových sněmovních voleb až na přelomu srpna a září. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes to řekl předseda občanských demokratů Mirek Topolánek. Straně tento postup doporučili marketingoví poradci. ODS bude volební program vytvářet na základě veřejného mínění. "Během prázdnin provedeme spíše takovou setkávací kampaň, budeme se bavit s lidmi. Program představíme až před horkou fází kampaně," řekl Topolánek. Prozradit svůj volební program až na poslední chvíli doporučili občanským demokratům marketingoví poradci po zkušenostech z voleb v roce 2006, kdy strana představila svou kampaň ODS plus a ČSSD na ni odpověděla agitací ODS minus. Marketingovou metodou průzkumu chce ODS například najít způsob, jak pomoci rodinám s hypotékou, na které dopadla krize. Metodu průzkumu už delší dobu úspěšně používají sociální demokraté. ODS mimo jiné uvažuje, jak lidem opatrně sdělit nepopulární věc, že v krizi není na rozdávání, že se musí šetřit, že úspornější chování je nutné na všech stupních společenského života. "Jediné, co si přeji, aby lidé pochopili, že populismus a sliby krizi nevyřeší," uvedl Topolánek.

Právo: Zeman zvažuje návrat do politiky a vznik nové strany

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman zvažuje, že by se po říjnových volbách vrátil do politiky prostřednictvím nové levicové strany. Informuje o tom Právo. Svůj návrat a založení nového politického subjektu Zeman podmínil vznikem takzvané velké koalice ODS a ČSSD a prohloubením ekonomické krize. Kdyby tyto dvě podmínky nastaly, viděl bych tady prostor pro nový politický subjekt, který by založil svoji politiku na několika zásadách, uvedl Zeman. Jednou z nich by podle něj bylo posílení práv voličů, kteří by měli možnost výrazněji než nyní ovlivňovat kandidátky stran preferenčními hlasy. Zeman se domnívá, že prostor pro nový politický subjekt se vytvořil především "z výrazného posunu ČSSD, který trvá přinejmenším už dva roky". "Už to není ta ČSSD, která měla ve svém programu mezilidskou solidaritu, už je to do značné míry populistická strana," řekl bývalý předseda sociálních demokratů a dodal, že někteří představitelé ČSSD naprosto zbytečně odpuzují voliče.

Radek John se stal předsedou strany Věci veřejné

Novým předsedou politické strany Věci veřejné (VV) se stal publicista Radek John. Ve funkci nahradil Jaroslava Škárku, který byl zvolen výkonným místopředsedou strany. Novinářům to na tiskové konferenci řekli zástupci VV. Nový předseda si navrhl také své spolupracovníky. Podle Kateřiny Klasnové je ve vedení polovina žen. John zdůraznil, že polovina členů vedení není z Prahy. "Už nejsme pouze pražskou stranou," podotkl. Představitelé strany Věci veřejné již na začátku června oznámili, že chtějí publicistu Johna postavit do svého čela v podzimních předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. "Radek John je velmi známá osobnost s velmi velkým kreditem. Už z dob svého působení v TV je znám z mnoha kauz, kde se zastal běžných občanů," uvedl před časem odcházející předseda VV Škárka, který Johna podpořil i na stranické konferenci.

Češi symbolicky zakončili předsednictví v EU divokou street party

Češi v pátek symbolicky zakončili své šestiměsíční předsednictví v Evropské unii na živé bruselské street party, na které návštěvníkům zahrály kapely Mandrage, Clou, Mig 21 a Kryštof. Podle organizátorů na akci přišlo celkem 6000 lidí, Čechů i cizinců. Češi původně plánovali, že letošní ročník se bude konat ve velkém stylu na hlavním bruselském náměstí Grande Place. Kvůli hospodářské krizi a napjatému rozpočtu určenému pro předsednictví však svůj záměr změnili.

V Praze pokračuje konference o holokaustu a pomoci jeho obětem

Výuka o holokaustu, stav a možnosti vracení zabavených židovských předmětů nebo péče o židovské památky patřily k tématům sobotní části pražské konference o holokaustu. Její účastníci si naplánovali jednání v pracovních skupinách, které mají své závěry představit na nedělním a pondělním plenárním zasedání. Pracovní skupiny mají rovněž navrhnout svá doporučení pro závěrečnou deklaraci. Předmětem zvláštního zasedání je péče o oběti nacismu a jejich odkaz, sociální a právní postavení. Jeho aktéři si dali na program nejen debatu o formách státní sociální pomoci, ale i o spolupráci s nevládním sektorem.

Na účastníky konference se obrátil předseda Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose s požadavkem na přijetí rezoluce o vzniku důstojného památníku Sintům a Romům v Letech u Písku. Genocidě Romů je věnována i jedna z tematických pracovních skupin. Konference má zejména podpořit vzdělávání o holokaustu a rozvoj sociálních programů pro jeho oběti. Účastníci jednání mají rovněž zhodnotit stav restitucí nacisty uloupených uměleckých a náboženské hodnoty, majetkových restitucí obecně a systémů finančního odškodnění. Konference má rovněž posílit činnost Mezinárodního výboru pro připomínku, výzkum a vzdělávání o holokaustu. Jedním ze závěrů konference bude deklarace o vzniku Evropského institut odkazu šoa, což je židovský termín pro holokaust. Institut má být v Terezíně na Litoměřicku, kde nacisté za druhé světové války zřídili koncentrační tábor pro Židy. Institut má navázat na cíle konference, měl by rovněž shromažďovat informace kvůli restitucím zabaveného majetku.

Pod Petřínem si lidé připomněli oběti komunismu

Lidé si u pomníku pod Petřínem připomněli oběti komunistického režimu. Pietní vzpomínka se konala u příležitosti 59. výročí popravy političky Milady Horákové. Zúčastnily jí desítky lidí, mezi kterými nechyběli političtí vězni i politici, akce zaujala i řadu zahraničních turistů směřujících na petřínskou rozhlednu. Miladu Horákovou komunisté odsoudili ve vykonstruovaném procesu za údajnou velezradu a špionáž, popravili ji 27. června 1950. Nezákonný rozsudek byl v roce 1968 zrušen. Politici připomněli, že Horáková se stala symbolem všech komunistickým režimem utlačovaných lidí, že ale obětí bylo více. "Většina obětí komunistického režimu nám zůstává utajená," řekl primátor Prahy Pavel Bém (ODS). Premiér Jan Fischer se kvůli povodním omluvil, na shromáždění místo něj promluvila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Server iDnes.cz napsal, že ministryni vyzval dopisem historik Petr Koura, aby na podobných pietních aktech nevystupovala, protože byla členkou komunistické strany. Kovářová se poté, co starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa vyzval k omluvě ty, co třeba i chvíli měli "červenou knížku", za minulost svou i komunistů omluvila.

Stát odkoupí část významné umělecké sbírky Emila Freunda

Ministerstvo kultury uvolnilo peníze na výkup umělecké sbírky Emila Freunda. Část děl shromážděných sběratelem, který zahynul za druhé světové války, je léta součástí českých státních sbírek. Dědicové dlouho usilovali o jejich navrácení, za pomoci Židovského muzea v Praze se tak stalo až po mnoha letech. Některá díla ale český stát prohlásil za kulturní památky, ty nemohou dědicové z republiky odvézt a právě je stát vykoupil zpět. Ministerstvo nyní říká, že se mu podařilo díla zachránit před prodejem v mezinárodní aukci, která hrozila v případě nedodržení termínu ve smlouvě o dlouhodobém zapůjčení kolekce Národní galerii. Termín vyprší 30. června. O výkupu děl ale bylo rozhodnuto již minulý rok, teprve nyní byly peníze skutečně uvolněny. Kolik obrazů a za kolik peněz teď ministerstvo vykupuje, neuvádí. Podle dřívějších informací ale jde o několik desítek milionů korun, čímž jde o jednu z nejvýznamnějších státních akvizic po nákupu části Waldesovy sbírky z konce 90. let.

Z Freundovy sbírky se vydalo 32 děl, z nich 13 stát prohlásil za památku. Nejvýznamnějším dílem je obraz Paula Signaka Parník na Seině. Jeho cena se odhaduje na 30 milionů korun. Ve francouzské části sbírky jsou dále zastoupeni André Derain a Maurice de Vlaminck, z českých autorů jsou v kolekci díla Emila Filly, Václava Špály, Jana Baucha či Zdenka Rykra. Některá z restituovaných děl majitelé již v dubnu prodali na aukci v Česku.

V Rychnově začal divadelní a hudební festival Poláčkovo léto

V Rychnově nad Kněžnou začal 16. ročník festivalu Poláčkovo léto, který návštěvníkům nabízí na různých místech Rychnova divadelní a hudební vystoupení. Program festivalu je připraven až do 7. července, řekl ČTK pořadatel akce Jan Tydlitát. "Se zájmem lidí o vstupenky na jednotlivé akce jsme spokojeni, divadelní představení v druhé polovině jsou již vyprodaná, na ostatní zbývají poslední volná místa," řekl Tydlitát. Poláčkovo léto odstartoval v 17:00 koncert skupiny Sarabanda v rychnovské synagoze. Divadelní i hudební vystoupení jsou připravena také na další dny, například 2. července Klicperovo divadlo z Hradce Králové uvede inscenaci Princ a chuďas, na stejný den je připraven také koncert skupiny Oboroh a jejich hostů. Novinář a spisovatel Karel Poláček se narodil v Rychnově nad Kněžnou v roce 1892. Kromě úsměvné prózy pro děti Bylo nás pět napsal řadu dalších děl, k Rychnovu bývá vztahována především jeho nedokončená pentalogie Okresní město. Spisovatel židovského původu zemřel zřejmě v říjnu 1944 v osvětimském koncentračním táboře v Polsku, některé prameny uvádějí, že zemřel až na začátku roku 1945 v koncentračním táboře Dora v Německu.

Na Letné u Stalina se konala skateboardová exhibice

V Praze na Letné na místě bývalého pomníku Stalina závodili vyznavači skateboardů. Na exhibici s názvem Stalin Skate Jam 2009 se sešly desítky jezdců. Soutěžili mezi sebou v dovednosti zacházení se skateboardem. Závod se jel v disciplínách streetstyle a best trick contest. Akce se konala v rámci Oslav Prahy, které zahrnují řadu akcí z kultury, sportu, ale i dalších oblastí.

Do čela českého fotbalu byl zvolen Ivan Hašek

Novým předsedou Českomoravského fotbalového svazu byl na valné hromadě v Praze zvolen Ivan Hašek. Neúspěchem skončila kandidatura Luďka Vinše. Pro vítěze se vyslovilo v české komoře 104 delegátů, v moravské Hašek získal 63 hlasů. Pro Vinše se vyslovilo v Čechách 25 delegátů, na Moravě pouhých sedm. Ke zvolení přitom Haškovi stačilo v české části 66 a v moravské 37 hlasů.

Haška překvapilo, jak drtivě porazil svého protikandidáta Vinše. Favorizovaný Hašek si triumfu hodně cení, ale za klíčovou věc považuje, že se mu podařilo prosadit, aby ve výkonném výboru mohl spolupracovat se "svými" lidmi, které jmenoval v předvolební kampani. Nejbližší Haškovy plány? Přestavba svazového sekretariátu a také vyřešení otázky reprezentačního trenéra, kam by rád dosadil současného slávistického kouče Karla Jarolíma. Po valné hromadě se proto s novými spolupracovníky okamžitě sešel na první krátké schůzce, v pondělí dopoledne pak plánuje první jednání nového výkonného výboru, na kterém chce domluvit strategii pro výběr kouče i systémově změny.

Sport

Oba zbylí čeští tenisté ve wimbledonských dvouhrách si zahrají v osmifinále. Tomáš Berdych v duelu třetího kola potvrdil vzrůstající formu a dvanáctého nasazeného Rusa Nikolaje Davyděnka porazil nečekaně snadno ve třech setech 6:2, 6:3 a 6:2. Radek Štěpánek pak vybojoval v pětisetové bitvě s šestnáctým nasazeným Španělem Davidem Ferrerem výhru 7:5, 7:5, 3:6, 4:6, 6:4. Oba Češi se tak přiblížili případnému vzájemnému zápasu ve čtvrtfinále.

Čeští plážoví volejbalisté Michal Bíza a Pavel Rotrekl vstoupili vítězně do mistrovství světa ve Stavangeru. Ve svém úvodním duelu základní skupiny zdolali španělské duo Mesa, Lario po setech 21:18, 13:21 a 15:12. Další zápas je čeká v pondělí, kdy se utkají s rakouskou dvojicí Doppler, Mellitzer.

Pokus Lucie Škrobákové o český rekord na mistrovství republiky v atletice zhatilo počasí. Největší tahák prvního dne šampionátu na stadionu Evžena Rošického v Praze na Strahově ztroskotal na protivětru a dešti. Škrobáková drží národní rekord v běhu na 100 metrů překážek výkonem 12,93 sekundy z loňského šampionátu v Táboře.

Nebezpečí povodní a prudkých bouří bude hrozit až do úterý

Záplavy by podle hydrometeorologů mohly ohrožovat zejména Jihočeský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj až do úterý. Český hydrometeorologický úřad navíc varoval, že celém území Česka navíc hrozí prudké bouře s nebezpečnými doprovodnými jevy.

Počasí v neděli

Oblačno s přeháňkami a bouřkami. Teploty 22 až 26 stupňů Celsia.

27-06-2009