Denní souhrn zpráv Zprávy

29-06-2009

Hladiny toků klesají, Moravě ale opět hrozí bouře

V povodněmi nejpostiženějších oblastech severní a střední Moravy a jižních Čech během pondělí příliš nepršelo a hladiny řek výrazně nestoupaly. Opět však hrozí silné bouřky a srážky ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. Lidé se snaží uklidit a vysušit zatopené domy, záchranáři a vojáci pokračují v uvolňování komunikací, uklízení nánosů bahna, čerpání vody, čištění jejích zdrojů a koryt vodních toků, na Jesenicku začíná oprava mostů. V jižních Čechách jsou stále zatopené některé silnice. Na některých místech na Novojičínsku mají problémy s nedostatkem pitné vody. Někteří lidé v postižených oblastech jsou stále bez plynu a elektřiny. Na šesti regionálních železničních tratích se zatím nepodařilo obnovit provoz. Armáda poslala do oblastí postižených povodněmi dalších 100 vojáků, nyní je jich nasazeno celkem 698, další se připravují.

Kraje, obce a instituce vyčíslily povodňové škody. Ministr financí Eduard Janota řekl, že dosahují přibližně pěti miliard korun a negativním způsobem ovlivní příjmy i výdaje státního rozpočtu. Vláda uvolní další peníze pro nejhůře postižené kraje a ze státních hmotných rezerv jim poskytne mostní konstrukce, vysoušeče místností a další techniku a materiál. Povodně si od středy vyžádaly už 13 lidských životů a škody pravděpodobně převýší škody z povodní v roce 2006, kdy dosáhly 5,6 miliardy korun. Humanitární organizace vybraly na pomoc lidem postiženým povodněmi už téměř 12 milionů korun. Suma nebude konečná, drobní dárci posílají další peníze.

V pondělí odpoledne zaplavila voda s bahnem a kamením sklepy několika domů na Havlíčkobrodsku, Jihlavsku a Třebíčsku. Na železničním koridoru mezi Ostravou a Olomoucí se kvůli bouřce zastavil provoz. V Jistebníku na Novojičínsku blesk vyřadil z provozu zabezpečovací zařízení a v oblasti stálo devět rychlíků.

Premiér Fischer: Česko předává Švédsku vedení EU se splněnou agendou

Česká republika po půl roce předává Švédsku své předsednictví EU se splněnou agendou. Premiér Jan Fischer připomněl podle něj úspěšné řešení lednové krize v Gaze, plynové krize mezi Ruskem a Ukrajinou i fakt, že se v rámci EU samotné podařilo zabránit snahám některých zemí posílit ekonomický protekcionismus. Fischer doplnil, že úspěchem jeho administrativy bylo především zvládnutí Evropské rady tento měsíc. Politici se na ní v Bruselu shodli na politické podpoře José Barrosa do dalšího funkčního období v čele Evropské komise a dohodli se na zárukách umožňujících Irsku vypsat nové referendum o lisabonské reformní smlouvě. Náměstek ministra pro evropské záležitosti Marek Mora také zmínil organizaci první návštěvy nového amerického prezidenta Baracka Obamy v Evropě. Obama v Praze jednal s šéfy zemí unie a přednesl také jeden ze svých významných projevů.

Český půlrok v čele EU podle Fischera dosvědčil, že i nová a nepříliš velká členská země unie může do EU přinést svou vlastní stopu. Premiér úřednické vlády zároveň poznamenal, že přípravy na půlrok v čele unie začaly daleko dříve a poděkoval všem, kdo se na jeho průběhu podíleli. Část zahraničních komentátorů se ale k českému předsednictví stavěla spíše skepticky. Nejkritičtější byla francouzská média, podle nichž bylo české předsednictví výrazným neúspěchem a prokázalo, že malé země ho nezvládají. Francie byla předsedající zemí EU před Českem.

I po ukončení českého předsednictví EU budou Češi u přípravy mezinárodní smlouvy o snížení skleníkových plynů, která má být uzavřena v prosinci v Kodani. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Ladislav Miko. Češi podle něj v řízení oblasti životního prostředí uspěli. V množství vyjednaných norem bylo podle Mika české předsednictví srovnatelné s obdobím, kdy unii vedly velké země jako Francie. Jediným nedodělkem, který po Češích zbude, je nedojednaná směrnice o ochraně půd, která má určovat cestu nakládání s půdou v EU. Jednání se zastavila na otázce přístupu ke kontaminovaným půdám, a to kvůli jejich nedostatečnému zmapování.

EU žádá sociální podporu obětí holokaustu a restituce majetku

Zástupci Evropské komise a českého předsednictví EU na mezinárodní konferenci k osudu majetku obětí holokaustu vyzvali k sociální podpoře lidí, kteří přežili holokaust. Představili také Terezínskou deklaraci, která mezi jinými tématy požaduje i restituce soukromého majetku, který byl obětem holokaustu zabaven. Nemovitý majetek obětí holokaustu by se podle deklarace měl vrátit jim nebo jejich potomkům buď ve formě věcné restituce, nebo finanční kompenzace. V případě, že vlastníci nemovitostí zemřeli bez dědiců, by se výnosy z takového majetku měly stát základem fondu, z něhož se budou financovat sociální potřeby obětem holokaustu. Finance by se měly použít i na vzdělávání o holokaustu, jeho příčinách a následcích. Signatáři dohody by rovněž měli zajistit důstojné stáří všem, kteří přežili holokaust.

Deklaraci by měli účastníci konference podepsat v úterý v Terezíně na Litoměřicku během vzpomínkového aktu, který připomene oběti nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů. Pod deklaraci by se mělo podepsat 46 států, včetně všech 27 členů EU. Mezi signatáři převažují evropské země, výjimku tvoří Spojené státy, Izrael, Brazílie, Argentina, Uruguay a Austrálie. Konference, na jejímž pořádání se podílí Nadace Forum 2000 ve spolupráci s akademickými institucemi, je závěrečnou akcí českého předsednictví EU. Má zhodnotit pokrok v navracení majetku obětí holokaustu od předchozí washingtonské konference v roce 1998.

Konference se účastní i někdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, která se v Praze sešla s ministrem zahraničí Janem Kohoutem. K českému předsednictví EU uvedla, že Česko odvedlo velmi dobrý kus práce. Pochvaly se české vládě dostalo také od slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče, který přijel do české metropole poprvé po svém znovuzvolení. Odlet jeho vládního speciálu z Bratislavy se o půldruhé hodiny zdržel kvůli anonymnímu výhrůžnému telefonátu.

Zemědělci kvůli cenám mléka blokovali dopravu v sedmi krajích

Zemědělci s auty a traktory blokovali dopravu na silnicích a dálnicích v sedmi krajích. Podle odhadů Agrární komory k protestu vyjelo 1900 vozidel a zúčastnilo se ho až 6000 osob. Farmáři chtěli blokádou upozornit na několik měsíců trvající nízké výkupní ceny mléka, kvůli kterým jsou nuceni vybíjet krávy. Nejvíce zemědělců vyjelo na dálnici D1 a silnice na Vysočině, kde se produkuje nejvíce mléka v zemi. Protest v zemi trval asi tři hodiny. Podporu demonstrantům vyjádřila Potravinářská komora, ministr zemědělství Jakub Šebesta uvedl, že důvody zemědělců chápe, přesto prý není zastáncem podobných demonstrací. Připomněl, že od svého nástupu do funkce podporuje znovuzavedení národní podpory takzvaného školního mléka. Podle odborníků však množství mléka, které se takto odebere z trhu není tak veliké, aby výrazněji oživilo mléčný trh. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby očekávali farmáři od svého ministra větší podporu či osobní účast na demonstraci po jejich boku.

Cena, za kterou mlékárny od farmářů litr mléka vykupují, se v Česku v současnosti pohybuje kolem šesti korun za litr; před rokem to bylo přes devět korun. Podle viceprezidenta Agrární komory Jindřicha Šnejdrly tuzemští zemědělci v současné době prodělávají na litru mléka zhruba 2,50 koruny. Pokud se výkupní ceny mléka nezvýší, mohlo by být podle agrárníků do konce roku nuceně poraženo až 20.000 krav. V zemědělství a navazujících oborech by mohly následně přijít o práci až 2000 lidí ze zhruba 40.000, které odvětví zaměstnává.

TOP 09 je zaregistrovaná, přihlásilo se do ní zatím 600 zájemců

Ministerstvo vnitra už zaregistrovalo stranu TOP 09, kterou formuje exministr financí a bývalý šéf lidovců Miroslav Kalousek. Strana, pro kterou konkurence už vymyslela řadu různých přezdívek, se oficiálně jmenuje pouze TOP 09, stejná je i její zaregistrovaná zkratka. Kalousek ČTK řekl, že strana nyní eviduje 600 přihlášek. Mluvčím a lídrem přípravného výboru je Karel Schwarzenberg, uvedl Kalousek. O exministrovi zahraničí Schwarzenbergovi se spekuluje také jako o lídrovi pražské kandidátky TOP 09.

I když stranu ministerstvo zaregistrovalo v pátek, už minulý týden figurovala ve výsledcích zkoumání preferencí agentury CVVM. Kalousek si proto stěžoval na nefér jednání ze strany statistiků. Ti tvrdí, že respondentům žádný seznam stran nenabízeli. Dvě procenta preferencí, které TOP 09 dostal, byla spontánní reakcí veřejnosti. V době zveřejnění záměru stranu založit průzkumy hovořily o tom, že o stranu se zajímá až 40 procent obyvatel. Jako konkurenci v době před volbami vnímají novou stranu jak lidovci, jejichž část do nového subjektu přešla, tak ODS.

Zubová se stala předsedkyní Demokratické strany zelených

Poslankyně Olga Zubová se stala předsedkyní Demokratické strany zelených a povede tento politický subjekt do podzimních předčasných sněmovních voleb. Mediální podnikatel Jaromír Soukup, který investuje do kampaně DSZ, se stal místopředsedou strany. Zubová kandidovala před třemi lety do sněmovny za Stranu zelených, letos koncem zimy byla spolu s třemi dalšími členy vyloučena a později hlasovala pro vyslovení nedůvěry vládě. Do evropských voleb šla jako lídr Demokratické strany zelených, strana ale neuspěla, získala jen 0,62 procenta hlasů.

Klaus podepsal zákon o odškodnění Čechů z Podkarpatské Rusi

Prezident Václav Klaus podepsal zákon, jímž se zmírňují majetkové křivdy Čechů z Podkarpatské Rusi za nemovitý majetek, který museli zanechat na tomto území v období kolem druhé světové války. Prezident přitom nedávno prohlásil, že se nepřiklání k tomu, aby stát v době ekonomické krize odškodňoval lidi za historické křivdy. Sněmovna počátkem června uvedený zákon schválila ve verzi, kterou jí vrátil Senát. Senátoři navrhli mimo jiné zúžit okruh žadatelů jen na poškozené, případně jejich manžele a jejich děti. Žadatelé podle zákona mají nárok na desetinásobek ceny nemovitostí, stanovené podle příslušných vládních nařízení a vyhlášek z let 1947 až 1959. Maximální částka činí dva miliony korun za jeden majetek. Žádosti bude možné předkládat do konce roku 2012, s vyplácením se má začít od ledna příštího roku.

EU a Indie se v Praze dohodly na společném summitu

EU a Indie se dohodly, že uspořádají další společný summit v listopadu letošního roku v Indii. Oznámil to dnes indický ministr zahraničí Somanahalli Mallaia Krišna, který do Prahy přijel na jednání se svým českým kolegou Janem Kohoutem a zástupci Evropské komise. Jednalo se o poslední ministerskou schůzku EU s třetí zemí v takzvaném trojkovém formátu, kterou uspořádalo české předsednictví. Poslední summit EU-Indie se konal koncem loňského září ve Francii. Obě strany tehdy vyjádřily naději, že uzavřou dohodu o volném obchodu do konce letošního roku. Dokument měl napravit nerovnováhu vzájemného obchodu - zatímco unie je pro Indii prvním obchodním partnerem, druhá nejlidnatější země světa byla pro EU teprve až na devátém místě.

Indický ministr se zajímal rovněž o postoj unie i Prahy k Pákistánu. Minulý týden tam byla ohrožena bezpečnost několika ambasád včetně českého zastoupení. Pokud o atentát nicméně tamní úřady zmařily.

Na letišti selhala bezpečnostní kontrola, lety nabraly zpoždění

Na pražském letišti se kvůli selhání bezpečnostní kontroly dostaly do tranzitní zóny nezkontrolované osoby. Letiště proto v šest hodin ráno uzavřelo druhý terminál a lety následně nabraly zpoždění. Pracovník kontroly pustil cestující z ruské Samary do Terminálu 2, který je určen výhradně pro lety ze zemí schengenského prostoru. Podle mluvčí Evy Krejčí šlo o selhání zaměstnance letiště, který měl pasažéry nasměrovat do Terminálu 1. Incident zaznamenaly kamery bezpečnostního systému. Letiště přikročilo za asistence policie k opakované kontrole všech cestujících.

Stát dá do roku 2012 každoročně na výzkum a vývoj asi 25 miliard

Česká věda by měla dostat v příštím roce ze státního rozpočtu 24,84 miliardy korun, stejnou částku může čekat i v letech 2011 a 2012. Vláda schválila návrh předložený Radou pro výzkum a vývoj. Stagnace prostředků, které bude stát v příštích letech na vědu vydávat, je podle premiéra Jana Fischera důsledkem finanční a hospodářské krize. Podstatně méně než dosud má dostat Akademie věd, která považuje návrh za likvidační. Rada na připomínky odpovídá, že akademie se bude moci o polovinu ztracených dotačních prostředků ucházet ve veřejných soutěžích. O druhou polovinu pak prý akademie přijde proto, že její výkonnost neodpovídá výši státní dotace. S tím akademikové nesouhlasí a zpochybňují metodiku, kterou rada používá.

Vláda přerušila jednání o politice územního rozvoje ČR

Vláda přerušila jednání o klíčovém dokumentu, který vymezuje podmínky pro výstavbu takových strategických staveb, jako jsou dálnice nebo elektrárny. Důvodem jsou rozpory, které dokument s názvem Politika územního rozvoje České republiky 2008 obsahuje, řekl na tiskové konferenci po schůzi kabinetu premiér Jan Fischer. Dokument je nástrojem územního plánování na celostátní úrovni. Má významný vliv na územní plány krajů i obcí, kterým například ukládá řešit negativní dopady stěhování obyvatel na okraje měst nebo znovu využívat opuštěné areály a plochy. Předkládaný materiál podrobil v pátek kritice Ekologický právní servis (EPS). "Politika obsahuje množství kontroverzních a drahých projektů, které mají být hrazeny z veřejných prostředků. Hrozí že stavby, které vláda ministerstvu dopravy nedávno seškrtala, se takto zadními vrátky ocitnout zpět na listině kandidátů na státní podporu," řekl právník Pavel Doucha z EPS.

Ministři zamítli návrh na odsunutí maturit o dva roky

Vláda zamítla návrh poslanců ODS na odložení státních maturit o dva roky. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Jan Fischer. Podle kabinetu by v případě dvouletého zpoždění mohl být projekt odsunut na neurčito. Podle ODS není systém maturit dobře připraven. O odložení maturit se snaží také ČSSD. Proti státním maturitám chtějí znovu protestovat studenti. Na internetové sociální síti Facebook se svolávají na 16.července do Prahy, protest chtějí spojit s koncertem.

Do čela ÚOHS vláda navrhla poslance ČSSD Petra Rafaje

Na místo předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vláda jednomyslně navrhla poslance ČSSD Petra Rafaje. Po schůzi kabinetu to řekl premiér Jan Fischer. Nového předsedu na návrh vlády jmenuje prezident. Antimonopolní úřad je bez šéfa od 8. června, kdy na funkci rezignoval Martin Pecina, ministr vnitra ve Fischerově vládě. Jak řekl premiér, Petr Rafaj bude muset rezignovat na stranickou příslušnost, to samé se prý týká i poslancových komerčních aktivit. Rafaj kandidoval za ČSSD v Moravskoslezském kraji, poslancem je od roku 2002. Je rovněž členem dozorčí rady Letiště Praha, v minulosti působil i jako předseda dozorčí rady státního podniku Povodí Odry.

Čech zatčený v Indii je podle úřadu ČR zřejmě obětí podvodu

Velvyslanectví ČR v Dillí považuje českého filmového producenta, kterého indické úřady zadržely minulý týden na letišti v Bombaji, za nevinnou oběť podvodu. Čech byl zatčen v rámci vyšetřování jisté indické společnosti, která údajně organizovala nelegální migraci do zemí Evropské unie. Muž je nyní ve vězení, kde musí vyčkat rozhodnutí soudu. ČTK o tom informoval český velvyslanec v Indii Hynek Kmoníček. Zadrženého Čecha vyslala do Indie česká společnost Location service, aby zde jednal o filmové spolupráci s tamní produkcí. Velvyslanectví muži opatřilo na místě právní pomoc. České zastoupení mu rovněž chce zajistit co nejrychlejší stanovení termínu soudu. Pokud bude Čech obviněn, poskytne mu rovněž pomoc se složením kauce.

Na Slovensku se při nehodě voru utopil český důchodce

V řece Dunajec na severovýchodě Slovenska se utopil český turista poté, co se rozlomil výletní vor. Neštěstí se stalo u obce Červený Kláštor. Náhlá bouřka vyvolala na řece vlny, které vor rozbily o skály. Dalších pět lidí se zranilo. Na voru se v době neštěstí nacházela skupina 19 českých seniorů z Litvínova a dva voraři. Většina výletníků doplavala ke břehu, další z vody zachránili lidé z jiných vorů a raftových člunů. Řeka Dunajec se nachází na slovensko-polské hranici. Vory, které vyplouvají z Červeného Kláštora, patří k oblíbené turistické atrakci.

Ve Vídni je výstava českého kubismu, ukáže nábytek i architekturu

Ve Vídni začíná 30. června výstava českého kubismu, která se koná v secesní budově muzea poštovní spořitelny Wagner:Werk. Do 29. srpna se tu budou moci návštěvníci seznámit s nábytkem i architekturou českých kubistů. Muzeum o tom informovalo na svých internetových stránkách. Podle agentury APA bude český kubistický nábytek v Rakousku k vidění vůbec poprvé. Výstava s názvem "cubiCZmus! Dekonstrukce moderny v Praze" představí práce Pavla Janáka, Josefa Gočára a dalších osobností. Vystavené exponáty pocházejí ze sbírek pražského Uměleckoprůmyslového muzea.

Areál pro papežovu mši připomene při pohledu shůry koberec

Areál pro papežovu mši na letišti v Brně-Tuřanech bude při pohledu z ptačí perspektivy připomínat koberec se sítí úhlopříčných cest, které plochu rozdělí na sektory. Úpravu prostranství s kapacitou až 150.000 lidí navrhl architekt Marek Štěpán. Plochu protíná osa spojující stará boží muka a desetimetrovou kotvu, jež znázorňuje naději. Právě naděje jako jedna z božích ctností je symbolem papežovy zastávky v Brně, řekli novinářům představitelé biskupství. Do každého sektoru vymezeného úhlopříčnými stezkami se vejde až 6000 lidí.

Papež Benedikt XVI. mši odslouží z pódia krytého baldachýnem. Čestné místo na pódiu dostane soška Panny Marie z poutního kostela v Tuřanech. Podle nábožné pověsti sošku přinesli na Moravu věrozvěstové Cyril s Metodějem. Jejich pronásledovaní žáci ji museli ukrýt. V roce 1050 ji údajně našel rolník nedaleko Tuřan. Na místě nálezu pak vznikl poutní chrám. "Nemusíme věřit legendě doslova, ale každopádně ukazuje prastarost úcty k Panně Marii v tomto místě," uvedl tuřanský farář Luboš Pavlů. Věří tomu, že návštěva papeže zviditelní poutní místo po celém světě. Papež odslouží mši na letišti 27. září.

Šperkařské sympozium v Turnově je ve znamení vyřezávaných kamenů a kostí

Ozdoby vyřezávané z drahých kamenů a ze zvířecích kostí vzniknou letos na Mezinárodním sympoziu Šperk a drahokam v Turnově. Přijede na něj deset umělců z Česka a z Rakouska. Jejich díla se po po skončení sympozia objeví na výstavě. ČTK to řekl Tomáš Řídkošil z Muzea Českého ráje v Turnově. Loni dorazilo do Turnova deset šperkařů a šperkařek z Česka, Británie, Německa, Izraele, Španělska, Jihoafrické republiky, Argentiny a Austrálie. "Letos není v Turnově zastoupených tolik zemí, šperky vyřezávané z kamenů a ze zvířecích kostí nedělá ve světě mnoho výtvarníků," uvedl Řídkošil. Šperkaři nepoužívají při své práci slonovinu a kosti vzácných zvířat, pracují především s kostmi krav a volů.

Sbírka klenotů vzniklých na 20 minulých sympoziích čítá přes 450 kusů. Turnov si vysloužil mezi evropskými šperkaři dobré jméno a sbírka šperků z drahých kamenů v Muzeu Českého ráje patří svým rozsahem k ojedinělým v celém světě.

Vláda podpořila návrat Radia Wave do analogového vysílání

Vláda se kladně vyjádřila k navrácení Radia Wave do analogového vysílání Českého rozhlasu. S návrhem přišel exministr školství a úřadující předseda Strany zelených Ondřej Liška. Podle Lišky je chybou, že tato stanice Českého rozhlasu zaměřená na mladou generaci není celoplošná. Stanice Radio Wave začala původně vysílat na vlnách FM. Rada ČRo ale posléze dospěla k názoru, že Wave nemůže podle jejího výkladu zákona vysílat analogově, a generální ředitel ČRo Václav Kasík nakonec kvůli požadavkům rady Radio Wave v analogu nechal vypnout. Nyní Radio Wave vysílá na internetu a přes digitální zemské vysílání (DVB-T).

Gastronomické zážitky mají na podzim nabídnout Jihočeské hody

Téměř šest milionů návštěvníků, kteří loni navštívili mnichovské pivní slavnosti Oktoberfest, prý Jihočeši svým bavorským sousedům závidí. Specialista v oboru gastronomie Petr Stupka proto oslovil kolegy včetně těch z cestovního ruchu a rozhodl se založit takzvané Jihody neboli Jihočeské hody. "Poprvé se uskuteční letos v období od svatého Václava do svatého Ondřeje, tedy od 28. září do 30. listopadu na řadě míst kraje," uvedl Stupka na setkání s novináři. Mezi prvními konkrétními akcemi jmenoval velkou Kapr sushi party 9. října na náměstí v Českých Budějovicích a ve druhé polovině listopadu Gastrofest na tamním výstavišti.

Sport

České moderní pětibojařky se poprvé v historii staly mistryněmi Evropy ve štafetě. Trojice Natálie Dianová, Lucie Grolichová a Sylvie Černá vyhrála závod v Lipsku. Druhé místo obsadily Rusky před třetími Polkami.

Vedení Slavie Praha novému předsedovi fotbalového svazu Ivanu Haškovi oznámilo, že je ochotno uvolnit trenéra Karla Jarolíma k reprezentaci. Nadále ale trvá na tom, že pouze na částečný úvazek do konce kvalifikace pro mistrovství světa 2010. Hašek přitom preferoval plný úvazek.

Hned první zasedání v sobotu zvoleného výkonného výboru ČMFS přineslo zásadní změny. Nová fotbalová "vláda" odvolala představenstvo marketingové společnosti STES, která pro svaz shání peníze, a do čela firmy dosadila například Karla Poborského. Výkonný výbor rovněž rozhodl o tom, že všichni stávající zaměstnanci ČMFS dostanou k poslednímu červnu výpověď. Výkonný výbor dal po sobotní valné hromadě najevo, že změny ve vedení STES budou jedním z jeho prvních kroků.

Štěpán Muchka vytvořil na nedělních závodech v Novém Městě nad Metují nový světový rekord ve šplhu na laně do výšky 14 metrů. Člen Sokola Mladá Boleslav a několikanásobný vítěz těchto závodů vylepšil časem 14,61 sekundy o 15 setin vlastní rekord z roku 2006. V pátém ročníku Velké ceny Nového Města nad Metují v olympijsko-athénském šplhu zvládlo tuto extrémní výšku devět z 13 přihlášených závodníků.

Plážoví volejbalisté Michal Bíza a Pavel Rotrekl na mistrovství světa ve Stavangeru poprvé prohráli. Po hladké porážce 0:2 s rakouským párem Clemens Doppler, Matthias Mellitzer si česká dvojice zkomplikovala vyhlídky na postup do vyřazovací části.

Počasí

Oblačno, během den postupně přeháňky, místo znovu bouřky. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 stupňů Celsia.

29-06-2009