Denní souhrn zpráv Zprávy

09-07-2009

Václav Klaus vetoval protikrizový balíček ČSSD včetně šrotovného

Prezident Václav Klaus vrátil sněmovně zákon obsahující balíček protikrizových opatření ČSSD, který kromě jiného počítá se zavedením šrotovného, zrychlením odpisů nebo prodloužením doby podpory v nezaměstnanosti. Jeho přijetí bylo výsledkem kompromisní dohody ČSSD s ODS. "Jedná se o zákon, který je diskriminační, nesystémový, s mnohými legislativními chybami a v konečném důsledku s velmi nejistým pozitivním účinkem," uvedl Klaus na svých internetových stránkách. Za nejproblematičtější pasáž označil zavedení státního příspěvku na nákup nového automobilu, takzvané šrotovné. "Toto opatření je vysoce diskriminační. Upřednostňuje průmysl na úkor jiných sektorů hospodářství a v rámci něj dává přednost krátkodobým zájmům několika silných podniků automobilového průmyslu na úkor jiných odvětví a firem, které nemají tak silné lobbyistické zázemí," stojí v prohlášení.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek nazval Klausovo stanovisko pohrdáním občany. Prezidentův krok je podle něj "necitlivý i antisociální" a poškodí občany, kteří přišli o práci. Zákon totiž navrhoval také prodloužení doby vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Paroubek předpokládá, že se veto podaří sněmovně přehlasovat. Rozhodnutí prezidenta Václava Klause vetovat zákon naopak přivítalo ministerstvo financí i někteří politici z řad bývalé vládní koalice.

Podle tajemníka Svazu dovozců aut Pavla Tunkla jde ze strany prezidenta o nepochopení. "Jde o opatření, které má pomoci vyřadit část přestárlého vozového parku a snížit dopad neekologických vozidel na životní prostředí, nikoliv o stimul spotřeby," řekl Tunkl ČTK. Zatímco většina evropských zemí v posledních deseti letech podle něho prošla státem podporovanou obnovou vozového parku, v Česku k podobnému procesu nedošlo. Roční obnova se v tuzemsku pohybuje kolem 3,4 procenta, zatímco ve vyspělých zemích je to kolem osmi procent. Průměrné stáří osobních aut v Česku je 13,8 roku.

Median: Volby do sněmovny by vyhrála ODS těsně před ČSSD

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní podle volebního modelu agentury Median vyhrála ODS s 34,2 procenty před ČSSD, která by získala 33 procent hlasů. Třetí by skončili komunisté, které by volilo 12,1 procenta Čechů. Z průzkumu, který má ČTK k dispozici, vyplynulo, že přes pětiprocentní hranici by se dostali i lidovci. Hlas by jim dalo 6,5 procenta lidí. Zelení by ve sněmovně nezasedli. Volební model zahrnuje voliče, kteří by šli k volbám a jsou rozhodnuti, jakou stranu by volili. V úvahu je nutné ale brát statistickou odchylku, která činí zhruba čtyři procenta u velkých stran a dvě procenta u menších. Novou stranu TOP09, která oznámila svou kandidaturu až v průběhu června, by podpořilo 3,1 procenta voličů. Podle Medianu její preference mohou být ale podstatně vyšší, protože lidé oslovení počátkem června ji ještě nemohli uvádět.

Kalouskova TOP 09 a hnutí starostů podepsaly smlouvu o spolupráci

Strana TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí podepsaly smlouvu o strategické spolupráci. Dokument, uzavíraný do roku 2012, deklaruje spolupráci obou politických subjektů nejen v říjnových předčasných volbách do Poslanecké sněmovny, ale i v dalších volbách. Miroslav Kalousek zároveň oznámil, že kandidátku TOP 09 v Praze povede exministr financí a pravděpodobný předseda nové strany Karel Schwarzenberg. Ten novinářům řekl, že rodina a obec jsou pro konzervativní politické uskupení zásadní prioritou. Vyslovil se pro větší zastoupení žen v české politice a pro podporu vědy a výzkumu. Už teď je jasné, že Schwarzenberg bude navržen jako volební lídr a kandidát na českého premiéra.

Za hnutí starostů podepsal dokument jeho předseda Petr Gazdík, který zdůraznil, že spolupráce bude dlouhodobá. Hnutí přispěje na kandidátky svými 'starosty' a naopak TOP 09 bude respektovat prioritu Starostů a nezávislých v obecních a krajských volbách.

Češi učí Afghánce pilotovat vrtulníky

Své znalosti ruštiny muselo oprášit jedenáct českých vojáků z letecké základny v Náměšti nad Oslavou, kteří nyní učí své afghánské kolegy létání na vrtulnících Mi-24 v Kábulu. Místní piloti totiž mají jen omezené znalosti angličtiny a kromě svého rodného jazyka dárí umějí většinou právě rusky. Na návštěvě českých vojáků v Afghánistánu je nyní náčelník generálního štábu Vlastimil Picek společně s poslanci Janem Hamáčkem (ČSSD), Tomášem Dubem (ODS) a Jiřím Petrů (ČSSD). Už ve středu zavítal Picek s poslanci ke kontingentu české 601. skupiny speciálních sil na jih Afghánistánu do Kandaháru.

Dárci už přispěli na povodně víc než 65 miliony korun

Na pomoc oblastem a občanům postiženým nedávnými povodněmi už lidé přispěli částkou více než 65 milionů korun. Částka ale zřejmě ještě vzroste, protože lidé peníze stále posílají. Vyplývá to z informací zástupců humanitárních organizací Člověk v tísni (ČVT), ADRA a Charita ČR, které pomoc shromažďují.

Povodňové domky pro obyvatele záplavami postiženého Novojičínska by v budoucnu mohly vzniknout zřejmě ve třech obcích - nejhůře postiženém Jeseníku nad Odrou, v Životicích a Kuníně. Jsou to obce s největším počtem demolic, bez střechy nad hlavou v nich zůstalo několik desítek lidí. Vyplynulo to z jednání starostů postižených obcí s hejtmanem Jaroslavem Palasem. Povodňové domky mohou podle něj ze zkušeností z povodní v roce 2002 vzniknout během několika měsíců. Souhrnně starostové obcí nahlásili k dnešnímu dni 36 demolicí úplných a pět demolic částečných, přičemž ještě řada domů bude sledována.

Analytici: Nezaměstnanost roste, ale masové propouštění je už pryč

Hospodářská krize se odrazila v nárůstu nezaměstnanosti, ale hlavní šok v podobě masového propouštění má český trh práce již zřejmě za sebou, míní analytici oslovení ČTK. Přesto míra nezaměstnanosti podle nich ještě poroste a příští rok by mohla dosáhnout deseti procent. Míra nezaměstnanosti v červnu vzrostla na osm procent z květnových 7,9 procenta, když minulý rok v červnu činila pět procent. "Nezaměstnanost sice roste, ale ne tolik, jak bychom mohli očekávat vzhledem k hloubce hospodářského propadu. Počet nezaměstnaných vzrostl během jednoho měsíce z 458.000 na 464 000 osob. I to sice ukazuje na růst, nikoliv však tak katastrofální, jaký uváděly předpovědi," uvedla analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Skok v nárůstu míry nezaměstnanosti lze ale očekávat příští měsíc, kdy na trh práce dorazí ve velkém počtu čerství absolventi škol, připomněl analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Hrozivou skutečností je podle něj totiž to, že počet volných pracovních míst v národním hospodářství v červnu opět významně klesl na 43.000, zatímco loni v červnu jich bylo 152.000 a před měsícem ještě 48.000.

ČSÚ: Inflace v červnu meziročně zpomalila na 1,2 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v červnu zpomalil na 1,2 procenta z květnových 1,3 procenta. Jde o nejnižší meziroční růst od prosince 2003. Informoval o tom Český statistický úřad. Meziměsíční inflace v červnu zůstala na květnové úrovni. Tento vývoj ovlivnilo podobně jako minulý měsíc hlavně zvýšení cen pohonných hmot a pokles cen potravin. "Na inflaci se jasně promítá recese, respektive slabá poptávka, která tlačí ceny spotřebního zboží obecně dolů. A tento tlak se zesílí ještě v dalších měsících, kdy se ukáže, že oživení je ještě daleko," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Meziroční inflace podle něj dál bude klesat a brzy bude inflace začínat nulou.

E&Y: ČEZ se přes krizi udržel mezi nejcennějšími firmami světa

Energetická společnost ČEZ se jako jediná firma ze střední Evropy udržela mezi 300 nejcennějšími podniky světa, i když si v žebříčku pohoršila. Tržní hodnota většiny evropských společností přitom kvůli nynější hospodářské recesi nadále klesá, zatímco hodnota asijských společností v letošním roce vzrostla. Vyplývá to z výsledků analýzy tržních hodnot 300 celosvětově nejvýše hodnocených společností, kterou v půlročním srovnání provedla poradenská společnost Ernst & Young.

Odborníci: Vztahy Čechů s Romy jsou tak špatné, že je víza nezhorší

Vzájemné vztahy mezi českou většinovou populací a romskou menšinou jsou dlouhodobě natolik narušené, že by je již zřejmě příliš nezhoršilo ani očekávané zavedení kanadských víz. Jsou o tom přesvědčeni někteří sociologové oslovení ČTK. Využít by se toho podle nich ale mohly pokusit extremistické strany. Čeští Romové zejména v posledních měsících často odjíždějí do Kanady s cílem získat tam azyl, odchod vysvětlují údajnou diskriminací. Podle diplomatických zdrojů proto Kanada zvažuje opětovné zavedení víz; rozhodnout by měla příští úterý. "Ty vztahy snad už ani horší být nemůžou, není tu normální komunikace a důvěra," řekla ČTK socioložka Kateřina Sidiropulu Janků z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, která se tématem odchodu Romů do Kanady zabývá dlouhodobě. Před deseti lety strávila několik měsíců v Kanadě výzkumem romské migrace.

Společnost si podle sociologa Karla Čady vůbec nepřipouští, že by případné zavedení víz mohlo být odůvodněné. "Majoritní společnost nemá pocit, že je rasistická. Nemyslí si, že se tady Romům děje něco špatného," konstatoval. Odchod za lepšími životními podmínkami je přitom podle odborníků bytostnou potřebou romského etnika. "Romové sami říkají, že se necítí vlastenci v tom smyslu, že by byl jejich domov tam, kde žijí. Jejich domov je tam, kde je jejich rodina," řekl ČTK Petr Víšek ze sdružení Socioklub. "Není to kočování, ale schopnost pohybu za lepším životem. A bohužel odcházejí ti lepší, co jsou schopni odejít," uvedl.

OLAF: Češi podvádějí s evropskými penězi téměř nejméně ze všech

Česká republika patří v Evropské unii mezi země s nejnižším počtem podvodů s evropskými penězi. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou zveřejnil Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Více než polovina podvodů se přitom podle ní odehraje jen v šesti zemích unie z celkových 27, konkrétně v Belgii, Bulharsku, Itálii, Německu, Rumunsku a ve Velké Británii. OLAF, jehož vyšetřovatelé získali zpět téměř půlmiliardy eur z podvodů s evropskými dotacemi, v Česku v současnosti vyšetřují dva případy. Jeden se týká zneužití finančních prostředků z unijního rozpočtu v zemědělství a druhý celního podvodu. Celkem přitom v celé unii úřad pracuje na více než třech stovkách případů, z čehož je 61 v Belgii. To je ale do značné míry dáno tím, že právě Belgie a její metropole Brusel je sídlem mnoha institucí EU.

Prezident Klaus jmenoval Petra Rafaje předsedou antimonopolního úřadu

Prezident Václav Klaus jmenoval Petra Rafaje (48) do funkce předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jmenování Rafaje koncem června schválila vláda premiéra Jana Fischera, když jeho kandidatury bylo dosaženo na základě dohody ODS a ČSSD. Antimonopolní úřad byl bez šéfa od 8. června, kdy na funkci rezignoval Martin Pecina, nynější ministr vnitra ve Fischerově vládě. Mandát předsedy ÚOHS je šestiletý. Předseda úřadu nesmí být členem žádné politické strany nebo politického hnutí. Rafaj se vzdal členství v ČSSD k 7. červenci a oznámil, že zanechá i komerčních aktivit. Jedna z hlavních pravomocí šéfa antimonopolního úřadu jsou konečná rozhodnutí o odvoláních firem a institucí proti prvotním rozhodnutím a pokutám od ÚOHS.

Soud osvobodil bývalou Škromachovu náměstkyni Legierskou

Yvona Legierská, bývalá ekonomická náměstkyně někdejšího ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha (ČSSD), vyslechla osvobozující verdikt v případu souvisejícím se správou paláce v pražské Lannově ulici. Vynesl jej Obvodní soud pro Prahu 2. Žalobci viní Legierskou z toho, že nechala v roce 2006 opravovat střechu budovy za peníze ze státní pokladny i poté, co se stala majetkem soukromé firmy, a údajně tak způsobila milionovou škodu. "Nebylo prokázáno, že se stal skutek, pro nějž je obžalovaná stíhána," uvedl předseda trestního senátu Jiří Říha. Za případnou škodu totiž podle něj odpovídal stát až do okamžiku předání budovy firmě WSF Delta. Naopak podle něho pochybili jiní lidé. "Celé nám to přijde, jako že to je skutečně záležitost na politickou objednávku," uvedl Říha.

Radiožurnál: Na Centrální evidenci exekucí ČR zaútočil hacker

Hackeři se pokusili zaútočit na Centrální evidenci exekucí České republiky. Informoval o tom Radiožurnál. Podle vedení firmy NeutriCS, která evidenci technicky zajišťuje, nebyly žádné informace ohroženy. Útok byl prý veden z Rumunska a Exekutorská komora ČR se rozhodla podat kvůli útoku trestní oznámení na neznámého pachatele. Na serveru Centrální evidence exekucí České republiky jsou citlivé osobní údaje lidí a firem, které jsou v exekučním řízení. Jsou zde také data a informace lidí, kteří se chtěli do evidence podívat. Expert na bezpečnost v informačních technologiích a novinář serveru Lupa.cz Petr Krčmář uvedl, že mohlo jít jak o zábavu, tak o cílenou krádež citlivých údajů.

Tři týdny od zahájení hlavní sezony zemřelo v zahraničí 12 Čechů

Tři týdny po začátku hlavní turistické sezony eviduje česká diplomacie 12 úmrtí Čechů v zahraničí. Důvodem byly hlavně dopravní nehody, sdělilo ČTK ministerstvo zahraničí. Nejvíce Čechů zemřelo v Německu - tři při dopravních nehodách a jeden spáchal sebevraždu. Následuje Slovensko s dvěma případy úmrtí. V Rakousku zemřel potápěč, jeden člověk zahynul v Británii a jeden v Tunisku. "Přirozená úmrtí jsme zaznamenali tři. A to v Řecku, Rumunsku a Bělorusku," uvedlo tiskové oddělení ministerstva. Loni se cestování po světě stalo osudné pro 432 lidí.

Čeští turisté mají průměrnou pověst, lidé z Francie a USA špatnou

Čeští turisté mají ve světě průměrnou pověst, naopak Francouzi patří s Američany a Italy k nejhorším. Japonci jsou tradičně nejlepší a zdatně jim sekundují Britové a Němci. Vyplývá to z červnového průzkumu mezi 40.000 hoteliéry z celého světa, který si nechala udělat mezinárodní internetová cestovní kancelář Expedia od agentury TNS Infratest. Z 27 letos posuzovaných národností jsou Češi někde uprostřed jak z hlediska chování, tak podle toho, jak jsou velkorysí a štědří. Průměrné pozice jim patří i podle toho, jestli neruší ostatní hosty, jsou čistotní, vkusně se oblékají a neustále si nestěžují. Chvostu žebříčku se nejvíce přiblížili ohledně dorozumívání se cizími jazyky.

Kapsch má zaplatit státu za nedodělky mýtného 170 milionů Kč

Společnost Kapsch, která na českých dálnicích v roce 2006 postavila mýtný systém, má zaplatit státu za vady a nedodělky penále 170 milionů korun. ČTK informaci získala z několika informovaných zdrojů, ministerstvo dopravy a Kapsch ji do pondělního jednání vlády nechtěly komentovat. O jaké vady a nedodělky jde, není zatím jasné. Spouštění mýtného systému na přelomu let 2006 a 2007 provázela řada komplikací a dlouho nebylo jasné, zda ostrý provoz začne v plánovaném termínu 1. ledna 2007. Chyběly například elektrické přípojky k mýtným bránám, brány proto provizorně poháněly naftové agregáty.

Proti squatterům vzniká petice mezi obyvateli Truhlářské ulice v Praze

Proti squatterům, kteří byli minulý týden vystěhováni z vily Milada a dostali náhradní ubytování v Truhlářské ulici v centru Prahy, se bouří místní obyvatelé. Zorganizovali petici, kterou zatím podepsalo několik desítek lidí. Ta squattery označuje za asociální osoby. Žádá ministra pro menšiny Michaela Kocába, který náhradní ubytování zprostředkoval, a orgány státní správy, aby se společně s Prahou 1 zasadily o dodržení zákonů a ochranu práv místních obyvatel. Byty squatterům pronajal Petr Svinka, podle některých nájemníků tím chce obyvatele přimět k tomu, aby se vystěhovali. To Svinka popírá. Z případu se stala politická kauza, ke které se vyjadřují mnozí politici, kteří usilují o křeslo v Poslanecké sněmovně.

Pravčická brána je v semifinále světové soutěže přírodních divů

Pravčická brána v Českém Švýcarsku a Štrbské pleso ve Vysokých Tatrách na Slovensku se dostaly mezi semifinalisty soutěže o budoucích sedm "přírodních divů světa". Seznam 77 semifinalistů zveřejnil organizátor soutěže, švýcarská nadace New7wonders, na www.new7wonders.com. Pravčickou bránu i Štrbské pleso vybrala světová veřejnost v internetovém hlasování z původních 441 nominovaných přírodních památek. Kromě nich na seznamu figurují například hora Matterhorn na švýcarskoitalské hranici, Mrtvé moře na pomezí Izraele, Jordánska a Palestiny nebo souostroví Galapágy v Ekvádoru.

Symbol národního parku České Švýcarsko, pískovcová Pravčická brána, v průběžném hlasování držela desátou pozici. Dosavadní hodnocení Pravčické brány označila manažerka společnosti České Švýcarsko Dana Štefáčková za obrovský úspěch. Může podle ní znamenat větší reklamu a zvýšení povědomí o existenci Pravčické brány a Českého Švýcarska ve světě. Obává se ale možného přílivu turistů, protože v oblasti chybí kvalitní infrastruktura, hlavně dostatek hotelů a parkovišť.

Česká výtvarnice vystavuje v londýnské galerii

Ve známé soukromé galerii 176 se londýnskému publiku představila česká výtvarnice Tereza Bušková v rámci výstavy, jíž se zúčastnili také britští umělci David Blandy a Henry Coombes. Expozice nazvaná Tradice, které nechci bořit zachycuje reakce mladých výtvarníků na tradiční kulturní subjekty a rituály. Na výstavě, která začíná dnes a potrvá do poloviny srpna, Bušková představila nový film Spring Equinox (Jarní rovnodennost) a sítotisky vycházející z filmu. Bušková se nechala inspirovat moravskými velikonočními tradicemi a natáčela v moravské vesnici Ratíškovice. Při natáčení experimentálního snímku spolupracovala s českou taneční skupinou Nanohách a s britskou herečkou Zoe Simonovou.

Bušková žije v Británii přes deset let. Začínala jako au pair, pak studovala výtvarné umění na univerzitě Northumbria v Newcastlu a potom na Královské umělecké akademii v Londýně. Po jejím absolvování měla loni výstavu v londýnské galerii One One One, kde zaujala filmem Svatební rituály (Wedding Rituals). Snímek získal cenu na festivalu v Hamiltonu v Kanadě.

Malkovich v Karlových Varech: Herectví mi dává možnost žít jiné životy

Jako přemýšlivý umělec se smyslem pro humor se na tiskové konferenci v Karlových Varech představil americký divadelní a filmový herec, režisér a producent John Malkovich. "Obecně mám rád příležitost předstírat, že žiju jiné životy. Údajně máme jenom jeden, pokud vím," odpověděl na dotaz, co ho na herectví láká. Otázka na jeho slovanské kořeny novináře rozesmála a Malkoviche udivila. "Jsem napůl Chorvat, ze čtvrtiny Francouz a ze čtvrtiny Skot," odpověděl a označil se za jakéhosi podvraťáka. Za ženu má Italku, 15 let měl dům ve Francii. Atmosféru karlovarského festivalu Malkovich ocenil, na cestě prostudoval program, který označil za zajímavý, a pochválil organizaci přehlídky. V závěru festivalu by se měl setkat s exprezidentem Václavem Havlem, který má přijet.

Režisér Jan Hřebejk poprvé předvedl v Karlových Varech zhruba pětiminutovou ukázku ze svého nového filmu Kawasakiho růže, jehož scénář napsal Petr Jarchovský. Diváci se musí připravit na fakt, že se od této osvědčené autorské dvojice poprvé nedočkají komediálně pojatého příběhu, ale čistého komorního dramatu. Na diváky čeká překvapení. V případě hvězdy slovenské kinematografie Ladislava Chudíka musí zapomenout na čestného a zásadového primáře Sovu. Herec má zápornou roli inteligentního, avšak téměř sadistického vyšetřovatele státní bezpečnosti. Příběh se odehrává v současnosti, ale vypráví o minulosti. Zeť, který žárlí na tchána, ho nařkne z udavačství. Nevidíme, zda je obvinění oprávněné, nebo není. A pokud ano, zda se vše odehrálo způsobem, jakým je to prezentováno. Sledujeme informaci, která se na počátku jeví jako pomluva a hřích. Odehrál se v minulosti, ale postupně mění životy lidí a vytváří paradoxní situace.

Česko na Expo přiveze plaketu štěstí z Karlova mostu

Plaketa ze sochy Jana Nepomuckého na pražském Karlově mostě - symbol štěstí, na který si lidé sahají pro vyslyšení svých proseb - bude příští rok na přechodnou dobu v Číně. Na světovou výstavu Expo 2010 ji odvezou organizátoři české expozice, aby si třeba naději na splněné přání mohli odnést i návštěvníci z národního pavilonu. Staropražské "štěstí" tak bude soutěžit o přízeň mimo jiné se světoznámou Malou mořskou vílou z Kodaně, kterou na Expo 2010 přivezou do svého pavilonu Dánové.

České přístavy promění část své flotily na luxusní hausbóty

České přístavy se rozhodly proměnit 18 tlačných remorkérů na obytné lodě, které by měly kotvit v Holešovicích, Libni, na Smíchově a v Radotíně. Jde o součást projektu na revitalizaci opuštěných nákladních přístavů. "Sloučením rekonstruovaných remorkérů a přístavních ploch nabídneme movitějším zákazníkům možnost trávit volný čas i bydlet přímo na vodě," řekl ČTK ředitel obchodního úseku společnosti České přístavy Jan Kafka. Součástí projektu budou i předplacená kotviště, místa na stání a servisní centra, která budou zajišťovat služby související s údržbou lodí.

Nadšenci na koních vyrazili s předstihem na bitevní pole u Znojma

Skupinka českých, francouzských a belgických nadšenců v historických uniformách na koních i pešky vyrazila směrem ke Znojmu, kde se o víkendu zúčastní rekonstrukce významné Napoleonovy bitvy. Cestou chystají "přepadení" vinných sklepů. "Trasa není náhodná, v podobném směru se skutečně před bitvou pohybovaly francouzské jednotky," řekl ČTK jeden z účastníků "tažení" Ivan Vystrčil. Rekonstrukce bitvy u Znojma patří k největším setkáním českých napoleonistů v letošním roce. Na sobotu a neděli připravili organizátoři hodinové bitvy s různými scénáři. První z nich se odehrává na klasickém bitevním poli, druhá v korytě řeky Dyje.

Bitvy u Znojma se v červenci 1809 zúčastnilo 60.000 rakouských a 130.000 francouzských vojáků. Padlo asi 8000 mužů. Rakušany vedl arcivévoda Karel, Francouze Napoleon. Situace se pro Rakušany vyvíjela tak špatně, že arcivévoda musel uzavřít příměří. Rakousko se pak ocitlo pod vlivem Francie.

Sport

Místo Radka Štěpánka poslal kapitán českých tenistů Jaroslav Navrátil do páteční dvouhry čtvrtfinále Davisova poháru s Argentinou Iva Mináře, jenž se utká s Juanem Martinem del Potrem. Štěpánek bude šetřit zraněné koleno na sobotní čtyřhru a případný boj o rozhodující bod v závěrečné nedělní dvouhře. Zápas v ostravské ČEZ Areně rozehraje domácí jednička Tomáš Berdych, jehož soupeřem bude Juan Monaco.

Český fotbalový reprezentant Jaroslav Plašil se stal posilou francouzského mistra Girondins Bordeaux. Zatímco v uplynulé sezoně bojoval s Pamplonou o záchranu ve španělské lize, nyní se může těšit na zápasy v Lize mistrů. Bordeaux by mělo za šestadvacetiletého záložníka podle deníku L'Équipe zaplatit odstupné tři miliony eur (zhruba 78 milionů korun). Plašil se klubu upsal na čtyři roky.

Počasí

Bude oblačno s přeháňkami, ojediněle i bouřkami. Teploty se dostanou mezi 17 až 21 stupňů, na horách bude kolem 12 stupňů Celsia.

09-07-2009