Denní souhrn zpráv Zprávy

12-07-2009

Ministr Kohout: Vyjednávání s Kanadou přinesla obrat v otázce víz

Vyjednávání s Kanadou přinesla podle ministra zahraničí Jana Kohouta obrat v otázce zavedení víz pro české občany. Kanada poté, co do diskusí zasáhla Evropská komise, znejistěla, řekl Kohout v televizním diskusním pořadu s tím, že v úterý zřejmě Ottawa vízovou povinnost pro Čechy nezavede. Podle ministra prý narostla pravděpodobnost, že pravidla cestování do Kanady budou upravena jiným režimem - například elektronickými registracemi či kontrolami na letištích.

Kanada zvažuje znovuzavedení vízové povinnosti zrušené v roce 2007 kvůli zvyšujícímu se počtu žadatelů o azyl z ČR. V posledních týdnech se ale podle Kohouta ukazuje, že počet českých žadatelů o azyl v Kanadě klesá, a naopak že Romové, kteří v Kanadě požádali o azyl, mají v úmyslu se do Česka vrátit. Kohout stejně jako bývalý šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg vidí za odlivem Romů do Kanady i snahu některých lidí se na exilu přiživit. Do Kanady chce v každém případě v dohledné době jet, aby viděl situaci na místě.

Jiří Paroubek měl v Rusku komunikovat s velvyslanectvím, míní ministr zahraničí Kohout

Předsedové parlamentních stran by měli podle ministra zahraničí Jana Kohouta vždy dát diplomatům vědět, že se chystají do zahraničí. Vyhnou se tak různým interpretacím svého jednání. Kohout tak reagoval na spory kolem nedávného setkání předsedy ČSSD Jiřího Paroubka s ruským premiérem Vladimirem Putinem v Moskvě. I když se Paroubek cestou do Ruska nedostal do žádného konfliktu s českou diplomacií, nebylo podle Kohouta šťastné, že šéf sociálních demokratů během cesty nekomunikoval s velvyslancem v Rusku Miroslavem Kostelkou.

Podle Hospodářských novin šéf nejsilnější opoziční strany v Moskvě při jednání s premiérem Putinem obešel českou ambasádu. Putinovi údajně navíc slíbil, že využije téma umístění radaru americké protiraketové obrany v kampani před mimořádnými sněmovními volbami. Proti článku se koncem týdnu ohradil Lidový dům. Paroubkův poradce Petr Dimun v tiskové zprávě napsal, že Paroubek v Moskvě nic nesliboval, pouze zopakoval názor ČSSD na otázku radarové základny USA, který je dlouhodobě a veřejně znám.

Ministr Miko: Uvedení řek do přírodního stavu by stálo 115 miliard Kč

Náklady na oživení vodních toků, aby byly znovu schopné při povodních lépe zadržovat vodu, by byly zhruba 115 miliard korun. V pořadu České televize to uvedl ministr životního prostředí Ladislav Miko. Peníze by měly jít z většiny ze státního rozpočtu, zhruba sedmi miliardami by mohla přispět Evropská unie. Revitalizaci potřebuje podle údajů ministerstva zhruba 45.000 kilometrů řek, říček a potoků, jejichž koryto se v minulosti nevhodným zásahem člověka změnilo. Kolem toků mají znovu vzniknout nivy zarostlé původními porosty, které budou lépe zadržovat vodu v krajině a brzdit povodňovou vlnu. Podle ministra je často větší problémem než nedostatek peněz neochota vlastníků či správců řek ke spolupráci.

Armáda se postupně zbavuje bývalého opevnění z války na Králicku

Obce na Králicku postupně získávají od armády objekty bývalého československého opevnění vybudované před druhou světovou válkou. Ministerstvo obrany nechává bunkry a pevnosti geodeticky zaměřit a zanést do katastru nemovitostí, což je podmínkou převodu. V budoucnu by měly sloužit jako muzeum opevnění provozované neziskovými organizacemi, řekl ČTK místostarosta Králík Čestmír Doubrava. V budoucnu by mělo opevnění takzvané Králické pevnostní oblasti tvořit turisticky atraktivní cíl.

Vítězem karlovarského festivalu je belgický film Anděl u moře

Vítězem 44. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se stal celovečerní debut belgického režiséra a scenáristy Frédérika Dumonta Anděl u moře. Za příběh dvanáctiletého chlapce, jehož týrá jeho psychicky nemocný otec, získal ve Velkém sále hotelu Thermal Velkou cenu Křišťálový glóbus dotovanou částkou 30.000 dolarů (asi 560.000 korun). Český zástupce v hlavní soutěži chyběl. Stejnou sošku, ovšem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, převzal za ovací publika americký divadelní a filmový herec, režisér a producent John Malkovich. Mezinárodní porota udělila dále zvláštní cenu a částku 20.000 dolarů (asi 370.000 korun) íránskému psychologickému dramatu Dvacet, jeho režisérem je Abdolrezá Kahani.

Nejlepším dokumentem je slovenský snímek Osadné režiséra Marka Škopa. Jeho hlavní hrdinové - pravoslavný kněz, starosta a rusínský aktivista - putují ze zapadlé vesnice na východě Slovenska do Bruselu. Chtějí u svých europoslanců získat podporu pro velkolepé plány na podporu cestovního ruchu. Nejlepší herečkou byla vyhlášena Paprika Steen za film Aplaus, nejlepšími herci Olivier Gourmet za Anděl u moře a Paul Giamatti za film Duše Paula Giamattiho. Cenu diváků získala izraelská komedie Na velikosti záleží. Popisuje i společenský tlak vyvíjený na lidi s nadváhou. Sedmé místo v divácké kategorii obsadil český film Líbáš jako bůh.

Slavnostní večer si nenechala ujít řada osobností. Mezi těmi, kteří usedli v zaplněném sále Thermalu, byli třeba exprezident Václav Havel, ministr zahraničí Jan Kohout nebo ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Ocenění předávali například herci Isaach De Bankolé, Roy Marsden, Laura Moranteová, Konstantin Lavroněnko a Antonio Banderas. Banderas si z Karlových Varů také sám odvezl cenu prezidenta festivalu. Prezident přehlídky Jiří Bartoška na závěr poděkoval státu, městu i kraji, všem partnerům, divákům a svým spolupracovníkům. "Festival končí, zvu vás na 45. ročník od 2. do 10. července," uvedl.

Letos festival nabídl celkem 232 filmů, z nich 194 hraných a 38 dokumentů. I zahraniční hvězdy jsou zájmem diváků překvapeny, občas šokovány atmosférou přehlídky, kdy do sálu přijde na předpůlnoční projekci na 1500 lidí. "Bylo příjemné, že John Malkovich a Antonio Banderas přijeli na závěr. Také by mohli říci, že se určitých akcí nezúčastní, ale byli absolutně dokonalí," řekl prezident festivalu Jiří Bartoška. Malkovich si prý cestou do Varů zaškrtl pětadvacet filmů, které chtěl vidět. Banderase pochválil i moderátor Marek Eben. Podle něj se nestává tak často, aby herec takového formátu zůstal nohama na zemi a rozdal desítky autogramů a rozhovorů. Neplánovanou reklamu udělal festivalu legendární hudebník, producent, aranžér i autor filmové hudby Quincy Jones, když se zúčastnil večera nadace Slunečnice. Psalo se, že nebyl na pohřbu zpěváka Michaela Jacksona, protože byl právě v Karlových Varech, čímž podle Bartošky vzrostl zájem o internetové stránky této přehlídky www.kviff.com. Od ledna je vyhledalo 290.000 lidí ze 170 zemí.

Radista Potůček ze Silver A má v Břasích pomník v podobě padáku

Radista Jiří Potůček - Tolar z proslulé skupiny Silver A, která za války na území protektorátu zajišťovala mimo jiné rádiové spojení s exilovou vládou v Londýně, má svůj pomník v Břasích. Jeho autorka Helena Sequensová mu dala podobu padáku, na němž koncem prosince 1941 seskočil, informoval ČTK starosta Jan Špilar. Potůčkův pomník byl odhalen k 90. výročí jeho narození v Břasích. Tam stojí dosud dům, kde žil.

Úkolem skupiny Silver A, v níž Jiří Potůček - Tolar působil, bylo zajistit rádiové spojení s Londýnem. Velitelem skupiny byl nadporučík Alfréd Bartoš, jeho zástupcem Josef Valčík. Seskočili 29. prosince u Pardubic, poté začali budovat rozsáhlou síť spolupracovníků. V březnu 1942 začalo skupině hrozit prozrazení. Valčík odešel do Prahy, aby pomohl s naváděním bombardérů na plzeňskou Škodovku. Poté se připojil ke skupině Operace Anthropoid a chystal atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Po něm se ukrýval s parašutisty v kostele svatého Cyrila a Metoděje v Praze, kde se po boji zastřelil. Na útěku před gestapem se smrtelně postřelil také Bartoš. Zátah připravilo gestapo i na Potůčka, který se ukrýval u sedláka v obci Končiny u Červeného Kostelce. Z obklíčení se mu podařilo prostřílet a utéci. Poté se neúspěšně pokusil najít úkryt. Vyčerpaný usnul 2. července v lesíku poblíž Pardubic, kde ho zastřelil český četník.

Po silnicích se převáží o čtvrtinu méně zboží než loni

Čeští silniční dopravci od ledna do března přepravili 60 milionů tun zboží, což je o čtvrtinu méně než loni. Podle aktuálních statistik ministerstva dopravy je to nejhorší čtvrtletní výsledek za poslední léta. Dopravci nečekají lepší čísla ani za další dva kvartály, v některých aspektech prý bude situace ještě horší. "Světlo na konci tunelu není vidět, naopak máme obavy, že se to ještě prohloubí," uvedl mluvčí sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Podle něj se někteří zákazníci dostávají do platební neschopnosti, což ohrožuje existenci dopravních firem. Česmad zatím eviduje 100 členských firem, které v důsledku krize zkrachovaly.

Cestovní kancelář RETUR zkrachovala, zrušila všechny zájezdy

Cestovní kancelář RETUR zkrachovala, zrušila všechny své zájezdy a od pátku je v insolvenčním řízení. ČTK to potvrdil mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. Zájezdy podle něj mělo u kanceláře zaplaceno až několik stovek klientů, peníze by měli dostat zpět od pojišťovny. V Česku je to letos druhý případ krachu cestovní kanceláře. RETUR prodával zájezdy hlavně do Bulharska, loni měl podle Okamury asi 1500 klientů. Letos v květnu ho původní majitelé prodali. Nový majitel Lukáš Hlavenka figuruje podle obchodního rejstříku jako jednatel ve třech desítkách firem, značná část z nich je v likvidaci. S AČCKA ani s klienty nekomunikuje, uvedl Okamura.

Zhruba 70 klientů cestovní kanceláře Tomi Tour nedostalo po příletu do Egypta domluvené ubytování. Objednaný hotel je po nočním příletu odmítl přijmout, s náhradním ubytováním nejsou turisté spokojeni. Uvedl to server tn.cz. Nejde o první podobný problém této kanceláře, v souvislosti s Egyptem se dříve vyskytly také informace o údajných dluzích firmy vůči egyptským partnerům. To ale marketingový ředitel a reklamní tvář cestovky Václav Fischer označil za nesmysl.

Nižší zájem turistů letos hlásí většina českých cestovek. Cestovní ruch je jednou z oblastí, které výrazně zasáhla ekonomická krize. Podle nedávného zjištění ČTK se na letošní léto prodává zhruba o 15 procent méně zájezdů než loni.

Ve Švýcarsku zahynul při sestupu z hory český skialpinista

Sedmačtyřicetiletý český skialpinista zahynul při pádu ve švýcarských Alpách, když sestupoval z hory Dent Blanche. Na výstup se muž vydal v doprovodu dalšího Čecha, upřesnila policie. "Během sestupu kolem sedmé hodiny večerní, když se nacházeli na jižním hřbetu ve výšce 3700 metrů, jeden ze skialpinistů z dosud neznámých důvodů spadl. Byl na místě mrtev," uvedla policie. Dent Blanche (Bílý zub) je hora ve Walliských Alpách (známé také jako Penninské Alpy).

V první půlce roku zasahoval antikonfliktní tým v Praze u 47 akcí

Pražský policejní antikonfliktní tým, jehož členové se při demonstracích či jiných hromadných akcích pohybují uvnitř velkého davu a upozorňují lidi na možné konflikty se zákonem, zasahoval v prvním pololetí letošního roku sedmačtyřicetkrát. Za celý loňský rok se zúčastnil 23 zásahů. Počet letošních akcí týmu v metropoli zvýšila podstatně opatření, která si vyžádalo české předsednictví EU. Tým tak zasahoval třeba při návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy v hlavním městě či při omezení výstupu z metra v okolí Vyšehradu kvůli bezpečnosti při jednání evropských politiků v nedalekém Kongresovém centru. V první polovině letošního roku také policisté z týmu zasahovali v hlavním městě u devíti fotbalových utkání, při 12 demonstracích. Stejné týmy fungují ve všech krajích.

Tým vznikl v polovině roku 2007 jako reakce na zásah policie při technoparty CzechTek 2005 v Mlýnci na Tachovsku. Tehdy při tvrdém zásahu byly zraněny desítky technařů a policistů, kteří proti účastníkům použili kromě pendreků a ochranných štítů i vodní dělo a slzný plyn.

Festival Colours of Ostrava letos přilákal rekordní počet diváků - 25 tisíc

Festival Colours of Ostrava letos přilákal rekordní počet diváků. Na osmý ročník multižánrové přehlídky přijelo přes 25.000 lidí, což je o dvě tisícovky více než loni. Během čtyř dnů se jim představilo na 1000 umělců z různých koutů světa. "Nadšený lidmi byl například Jarek Nohavica, kterého poslouchal dvacetitisícový dav. Publiku děkoval téměř každý zahraniční umělec. Kdo ale viděl koncert Jamieho Culluma, zažil totální interakci," dodala ředitelka a dramaturgyně festivalu Zlata Holušová. Právě fascinující vystoupení hvězdy současného jazzpopu bylo podle Holušové absolutním vrcholem všech ročníků Colours. Rekordní návštěvnost festivalu s sebou ale přinesla i nepříjemnosti. V sobotu večer byl poprvé ve své historii vyprodaný a pořadatelé museli zastavit prodej jednodenních vstupenek.

Končí také jeden z největších rockovo-metalových svátků v České republice, Masters of Rock ve Vizovicích na Zlínsku. Hlavní hvězdou posledního dne jsou švédští Europe. Skupina se proslavila hlavně hitem The Final Countdown z roku 1986, který se dostal na první místo žebříčků ve 25 zemích světa. Zcela zaplněný areál vizovické likérky uchvátili i němečtí Blind Guardian.

Zájem byl také o první koncerty pátého ročníku festivalu České hrady.cz. Na akci ve zcela zaplněném podhradí Točníku na Berounsku se sešlo 5000 lidí. Kromě Točníku se akce tradičně bude konat na Kunětické hoře na Pardubicku, na Švihově u Plzně a Bezdězu na Liberecku, poprvé se představí na jihočeském hradě Rožmberk nad Vltavou, kde festival 8. srpna skončí.

Gottův "zlatý hlas z Prahy" zní již 50 let do všech koutů světa

Již téměř půlstoletí vyprodává koncertní haly nejen v Čechách, Německu či Rusku a jeho jméno znají snad ve všech koutech světa. Karel Gott už není jen nejpopulárnějším českým zpěvákem všech dob a žánrů, mnozí už o něm hovoří jako o fenoménu české (i německé) pop music. A ani v sedmdesáti letech, jichž se dožívá 14. července, se "zlatý hlas z Prahy" do důchodu nechystá. Gottův repertoár čítá na 2000 písní. Kromě zpěvu je Gottovou láskou malování, zahrál si i ve filmech.

Známí se shodují, že Gott je obrovský profesionál a perfekcionista, který se prý připravuje stejně zodpovědně na koncert ve sportovní hale jako na koncert v domově důchodců. Mnozí oceňují též Gottův smysl pro humor a sebeironii, s níž se nakonec vypořádal i s kauzou "zombie". Tohoto označení se mu dostalo v lednu 2000 v novinovém článku kvůli chystanému vystoupení na výstavě Expo 2000 v Hannoveru. Gott zprvu reagoval uraženě a účast odmítl, nakonec ale, i kvůli kampani německých fanoušků, na Expu vystoupil a opět slavil úspěch. A po čtyřech letech v textu Michala Horáčka zpíval: "Pohřbili mě stokrát a já jsem stokrát vstal. A bude-li co zpívat, tak budu zpívat dál."

Před 610 lety zemřel architekt, stavitel a sochař Petr Parléř

Ve věku 62 let zemřel 13. července 1399 uznávaný architekt, sochař, řezbář a druhý stavitel Svatovítské katedrály v Praze Petr Parléř. Narodil se v Kolíně na Rýnem nebo v Gmündu, vyučil se ve stavební huti svého otce a jako třiadvacetiletého mladého muže ho v roce 1356 povolal císař Karel IV. do Prahy, aby se po smrti Matyáše z Arrasu ujal řízení nejvýznamnější pražské stavby - chrámu svatého Víta. Švábský umělec v novém působišti záhy zdomácněl, stal se vedoucí osobností významné stavební huti, pražským měšťanem a dokonce i konšelem na Hradčanech. Vynikal i jako sochař - mimo jiné vytvořil pro Svatováclavskou kapli sochu svatého Václava a mezi portrétními bustami zdobícími interiér chrámu svatého Víta zanechal i svou vlastní podobiznu.

Slovanská epopej bude v Krumlově minimálně do konce září

Slavný cyklus obrazů Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy zůstane na zámku v Moravském Krumlově minimálně do konce září. Původně se měly obrazy stěhovat do Prahy, které cyklus patří, na začátku prázdnin. Praha se ale stále nedohodla na vhodném výstavním prostoru s Muchovým vnukem Johnem, a tak zápůjčku Krumlovu prodloužila o tři měsíce. Epopej, kterou tvoří 20 obřích pláten ze slovanské historie, je v krumlovském zámku umístěna přes 45 let.

Od Muchovy smrti uplyne 14. července 70 let a s tím skončí i ochranná lhůta na autorská práva k jeho dílům. Suvenýry s muchovskými motivy patří v tuzemsku k nejčastějším, dekorativní kvalita děl i popularita autora zaručují prodejnost těchto předmětů. Historička umění Marta Sylvestrová připomíná, že Muchovo dílo přes svou velkou popularitu zůstává i v centru pozornosti expertů. Má pevné místo v českých i světových dějinách umění proto, že patří k průkopníkům secese pro řadu výjimečných dekorativních děl, která vytvořil na přelomu 19. a 20. století jako veřejné zakázky pro významné klienty. K nim kromě slavné Sarah Bernhardtové patřily významné pařížské tiskárny, firmy či vystavovatelé na světové výstavě v Paříži v roce 1900.

Nový borovanský rekordman spořádal na Borůvkobraní 31 knedlíků

Borovanské Borůvkobraní má nového rekordmana. V soutěži jedlíků borůvkových knedlíků zvítězil Ondřej Posejpal, který k soutěžnímu stolu zasedl jako náhradník a vůbec poprvé. Hned na první pokus ale do sebe nasoukal 31 kynutých koulí, a o jeden knedlík tak překonal loňský rekord Miroslava Helebranta. Bývalý mnohonásobný šampion, který nyní polykal modrá sousta pouze z místa čestného hosta, mu ale zdatně sekundoval. Po loňském ročníku slavností, kdy se po borůvkách jen zaprášilo, se tentokrát sběrači předzásobili a hospodyňky pekly koláče až do půlnoci. Drobné bobulky letos přilákaly do Borovan tisíce návštěvníků. Vybírat si mohli z široké nabídky pochutin, restaurace nabídly menu s borůvkami i borůvkové pivo.

Štěpánek poslal tenisty do semifinále Davisova poháru

Čeští tenisté si po třinácti letech zahrají v semifinále Davisova poháru. Postup vybojoval v závěrečné dvouhře Radek Štěpánek, který porazil Juana Monaka po setech 7:6, 6:3 a 6:2 za dvě a půl hodiny. Domácí tým v Ostravě ve čtvrtfinálovém duelu zvítězil nad Argentinou 3:2 na zápasy. "Je to neuvěřitelné a dostali jsme se tam i díky vám, fanouškům, protože jste nás skvěle tlačili a my vám za to děkujeme," říkal do mikrofonu v proslovu na kurtu Štěpánek, který kvůli zraněnému kolenu nehrál v pátek, ale v sobotu už bodoval s Tomášem Berdychem ve čtyřhře. Štěpánek sundal při rozehrání bandáž z kolena a svůj plán odhalil při svém prvním podání. Taktika zněla jednoznačně: tlačit se co nejdříve k síti a rychle ukončovat výměny. Stejně jako předloni v září proti Švýcarsku tak získal Štěpánek v kritické situaci za nerozhodného stavu pro tenisty vítězný bod. Čeští tenisté se v semifinále Davisova poháru utkají s Chorvatskem.

Tomáš Berdych marně hledal zbraň na Juana Martina Del Potra a prohrál ve třech setech. "Zahrál skvěle, předvedl bezchybný výkon," uznal Berdych po hladké porážce. Pátý tenista světa v Ostravě znovu oslnil brilantním výkonem. Soupeřům v obou dvouhrách nedaroval ani set. "Je paradoxní, že jsem hrál daleko líp než první den proti Monakovi, ale dopadlo to takhle. Nevím, co jsem mohl předvést líp," krčil rameny Berdych. Po utkání už tak mohl jen držet palce Radku Štěpánkovi, jenž v původní nominaci nahradil v souboji s Juanem Monakem Ivo Mináře.

Finále hráli Češi v historii bojů o salátovou mísu jen dvakrát - poprvé v roce 1975 a naposledy v roce 1980, kdy Lendl, Šmíd, Kodeš a Složil vyhráli nad Itálii v Praze a radovali se z triumfu.

Další události ze sportu:

Skifařka Miroslava Knapková vyhrála podruhé v kariéře Světový pohár. Česká veslařka suverénně zvítězila v závěrečném třetím dílu v Lucernu a navázala na tři týdny staré prvenství z Mnichova. Ve Švýcarsku se Knapková představila v dobré formě a všechny své jízdy bezpečně vyhrála. Ke snadnému vítězství jí pomohl i fakt, že se na startu nakonec neobjevila původně přihlášená dvojnásobná olympijská vítězka a pětinásobná mistryně světa Jekatěrina Karstenová-Chodotovičová z Běloruska.

Dvojka bez kormidelníka Václav Chalupa, Jakub Makovička obsadila na jezeře Rotsee páté místo, když až v závěru předstihla dvojici Ramon Di Clemente, Shaun Keeling z Jihoafrické republiky. Za nejrychlejšími Novozélanďany Peterem Reedem a Andrewem Triggsem zaostali čeští veslaři téměř o 20 vteřin.

Dvojnásobná olympijská vítězka ve vodním slalomu Štěpánka Hilgertová obsadila druhé místo v závěrečném závodu Světového poháru v Augsburgu. Jednačtyřicetiletá kajakářka prohrála jen se Slovenkou Janou Dukátovou a vyrovnala tím letošní české maximum v seriálu. Marie Řihošková, která byla druhá v sobotu v nově zavedeném závodu kanoistek, vybojovala mezi kajakářkami čtvrté místo. Na trati v olympijském kanálu z roku 1972 sice zajela těsně druhý nejrychlejší čas, o lepší umístění ji ale připravily tři doteky s brankami.

Fotbalista Pavel Nedvěd odmítl nabídku, aby se stal v Juventusu asistentem trenéra. I když nekývl na angažmá v Interu Milán, není vyloučeno, že bude pokračovat v hráčské kariéře v jiné zemi. "Rozhodl jsem se skončit, alespoň v Itálii," citoval Nedvěda list Gazzetta dello Sport. Podle italského deníku mohou jeho kroky zamířit do zámořské ligy MLS. Už dříve se spekulovalo o jeho možném setkání s anglickou hvězdou Davidem Beckhamem v dresu Los Angeles Galaxy.

Velmi úspěšný den má za sebou žokej Filip Minařík. V Německu působící jezdec v sobotu na mítinku v Lipsku vyhrál tři dostihy a znovu se na čtvrtém místě německého šampionátu přiblížil nejlepším třem v jeho hodnocení, Němci Starkemu, Rakušanu Suboricsovi a Pedrozovi z Panamy. Minařík se díky úspěchu v Lipsku dostal už na hranici 40 vítězství v letošní sezoně. Jedno vítězství v sobotním programu tohoto závodiště vybojoval také další český jezdec Jan Palík.

Počasí

Oblačno až polojasno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty vystoupí na 23 až 27 stupňů Celsi

12-07-2009