Denní souhrn zpráv Zprávy

14-07-2009

Kanada znovu zavedla vízovou povinnost pro české občany

Od úterního rána znovu platí vízová povinnost pro české občany, kteří chtějí cestovat do Kanady. Kanada tento krok zdůvodnila rostoucím počtem žadatelů o azyl z České republiky, především Romů. Vízovou povinnost zavedla ještě vůči Mexiku. V příštích 48 hodinách mohou Češi žádat o víza po příletu na kanadské území, pak už jen před cestou na velvyslanectví ve Vídni. Česká republika v nejbližší době jako odvetu zavede vízovou povinnost pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů. Po úterním mimořádném jednání vlády to oznámil premiér Jan Fischer. Česko dále povolává svého velvyslance v Kanadě zpět do ČR ke konzultacím, což fakticky znamená jeho stažení. Premiér se také obává, aby zavedení kanadských víz pro české občany nepomohlo českým extrémistům v předvolebním boji před říjnovými předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny. Při jednáních, kdy se ČR marně snažila od tohoto kroku Kanadu odradit, prý Fischer dokonce žádal svého kanadského kolegu Stephena Harpera, aby Ottawa oznámení o vízech odložila právě až na dobu po českých volbách.

Kanada: Praha o vízech věděla

Podle kanadského velvyslance Michaela Calcotta česká vláda už od konce června věděla, že rozhodnutí Kanady zavést víza pro české občany je nezvratné. Českou stranu o vízech informoval 29. června při své návštěvě kanadský ministr pro imigraci Jason Kenney. Praha Ottawu kritizovala za to, že rozhodnutí údajně oznámila až na poslední chvíli. Za bezprecedentní postup to označil ministr zahraničních věcí Jan Kohout. Ten ještě v neděli zavedení víz zpochybňoval. Nyní svá slova vysvětluje tím, že kanadská strana oficiální nótu poslala až v noci na úterý. Kenney podle velvyslance Calcotta také české straně při své návštěvě oznámil, že kanadská vláda připravuje reformu svého azylového programu. Jeho šíře a štědrost je podle české strany jedním z hlavních důvodů vysokého počtu žadatelů o azyl z ČR. V těchto změnách má být podle Calcotta zahrnuta i Českem nabízená možnost identifikování země původu žadatele jako země bezpečné.

EU nebude automaticky zavádět víza pro Kanadu

Mluvčí Evropské komise Michele Cercone na úterní tiskové konferenci vyloučil, že by Evropská unie nyní automaticky zaváděla víza pro Kanadu v reakci na kanadská víza pro české občany. Komise ale posoudí žádost ČR, která se chce odvolat na takzvanou klauzuli solidarity, která umožňuje členským zemím unie zavést pro Kanadu reciproční víza. Evropská komise podle Cerconeho lituje, že Kanada uplatnila vízovou povinnost pro české občany, a doufá, že tato povinnost bude dočasná. Česko nyní musí zavedení víz do Kanady oficiálně oznámit EK i Radě EU. Podle zdrojů ČTK už Praha toto oznámení Evropské komisi zaslala. Evropská komise musí reagovat na české oznámení nejpozději do tří měsíců. Do té doby by měla navrhnout členským státům další kroky vůči Kanadě.

Za vízum do Kanady Češi zaplatí přes tisíc korun

Za krátkodobé vízum do Kanady Češi zaplatí 45 eur, tedy přibližně 1170 korun. Vyplývá to z informací uveřejněných na webových stránkách kanadské ambasády ve Vídni www.kanada.at. Češi mohou částku uhradit v České republice, a to na účet ČSOB zmíněný v jednom z dokumentů na webu. Částka je nevratná. Nedostanou ji zpátky tedy ani neúspěšní žadatelé o vízum. Kanadští úředníci na ambasádě ve Vídni v nejbližších dnech očekávají velký nápor žadatelů z Česka. Lidé se mohou na zastupitelský úřad obracet také písemně. České aerolinie vrátí peníze za letenky těm cestujícím, kteří se kvůli nově zavedené vízové povinnosti rozhodli, že do Kanady nepoletí. Podobně se chovají i další aerolinie a velcí prodejci letenek.

ODS a ČSSD hodnotí situaci kolem zavedení víz do Kanady rozdílně

Dvě nejsilnější politické strany se neshodují v hodnocení situace kolem zavedení víz pro české občany cestující do Kanady. Zatímco ČSSD podporuje kroky české vlády, ODS je přesvědčena, že ministr zahraničí Jan Kohout nebezpečí zavedení víz pro Česko podcenil. "Při jednání s Kanadou se bohužel projevil slabý mandát současné úřednické vlády. Ve výsledku tak čeští občané nesou další negativní dopady nezodpovědného kroku Jiřího Paroubka v podobě shození koaliční vlády," uvádí se v prohlášení ODS. Při utváření úřednické vlády nominovali Kohouta sociální demokraté.

Víza zkomplikují a poškodí obchodování s Kanadou

Zavedení víz pro cestování do Kanady podle českých podnikatelů poškodí obchodování s touto zemí. Kanada přitom patří mezi významná exportní teritoria tuzemských firem. "Zavedení vízové povinnosti v žádném případě nepřispívá k dalšímu rozvoji vzájemného obchodu, podnikání naopak komplikuje," sdělil předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich. Bleskové zavedení víz podle něj výrazně poškozuje důvěru mezi ČR a Kanadou. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy by zavedení víz ale nemělo mít dramatický dopad na obchodování s Kanadou. "Víza jsou sice nepříjemnou komplikací, ale nezastaví podnikatelské cesty ani obchodní toky," řekl Tlapa. Zavedení víz ale zvýší náklady českých firem, které s touto zemí obchodují. Objem obchodu mezi ČR a Kanadou se za posledních pět let zhruba zdvojnásobil. České firmy loni do Kanady vyvezly především kolejnice, části elektrických strojů, pneumatiky, výměníky tepla, obráběcí stroje či pivo. Na straně dovozu z Kanady měly hlavní podíl mobilní telefony, léky, letecké součástky a krmivo pro zvířata.

Nový šéf Evropského parlamentu Buzek se narodil na území ČR

Bývalý polský premiér Jerzy Buzek (69), kterého v úterý Evropský parlament zvolil do svého čela, se narodil 3. července 1940 ve Smilovicích v okrese Frýdek-Místek, na nynějším území ČR. Jeho předkové pocházejí ze starého českého rodu Buzků, který se po Bílé hoře natrvalo usídlil ve Slezsku. Dnes žije v jihopolských Gliwicích nedaleko českých hranic. Je autorem řady odborných publikací, je považován za odborníka v oblasti chemických procesů při ochraně životního prostředí a za mezinárodně uznávaného experta na odbourávání následků skleníkového efektu. Má řadu patentů týkajících se odsiřování plynů a ochrany životního prostředí. Patřil k zakladatelům Nezávislého samosprávného odborového svazu Solidarita, který tvořil páteř strany Společenské hnutí AWS, a od počátku se podílel na jeho řízení.

Paroubek se ostře ohradil proti kritice své návštěvy Ruska

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se ostře ohradil proti kritice, které čelí v souvislosti s okolnostmi své nedávné cesty do Ruska. Sešel se tam i s premiérem Vladimirem Putinem, podle kritiků ale nepřizval na své schůzky s ruskými politiky české diplomaty ani o nich prý neposlal zprávu ministerstvu zahraničí. České velvyslanectví však o návštěvě Moskvy informováno bylo, uvedl Paroubek. "Nevyvinulo však vůbec žádné úsilí mně pomoci," napsal v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Podobnou zkušenost prý přitom učinil u většiny českých zastupitelských úřadů, které v minulosti navštívil. Paroubek kritizuje naopak své kritiky. "Pan (Karel) Schwarzenberg, jehož devótní pravicové noviny v rozporu s českou republikánskou tradicí země titulují jako knížete, trpí výběrovou sklerózou a mohl bych asi použít silnějšího výrazu. A ten použiji, pokud tento pán bude pokračovat ve svých nechutných invektivách," uvedl. Exministr zahraničí Schwarzenberg v souvislosti s Paroubkovou návštěvou o víkendu řekl, že politici by neměli "prát špinavé prádlo" v zahraničí.

Lidovci a Evropští demokraté podepsali spolupráci v říjnových volbách

Křesťanští demokraté a Evropská demokratická strana (EDS) půjdou do říjnových předčasných voleb do Poslanecké sněmovny společně. Prohlášení o spolupráci podepsali v Praze lídři stran Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a někdejší europoslankyně Jana Hybášková. Lidovci nabízejí EDS místa na kandidátkách. Na jaké pozici kandidátních listin budou členové EDS umístěni, má být známo na přelomu července a srpna, řekl předseda lidovců Cyril Svoboda. Umístěním výrazných tváří EDS, za kterou v nedávných eurovolbách kandidoval například někdejší rektor Karlovy Univerzity Ivan Wilhelm nebo bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, na svých kandidátkách reaguje KDU-ČSL na nedávný vznik TOP 09 někdejšího prominentního lidovce Miroslava Kalouska. Jeho uskupení minulý týden uzavřelo dohodu o strategické spolupráci s neparlamentním hnutím Starostové a nezávislí.

TOP 09 se na jihu Moravy utká s Topolánkem

Stranu TOP 09 Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga povede na jihu Moravy do předčasných sněmovních voleb děkanka podnikatelské fakulty brněnské techniky Anna Putnová. Jihomoravským volebním lídrem tak nebude Kalousek, jak se původně spekulovalo. Podle politologů bude podzimní volební souboj na jihu Moravy zřejmě nejzajímavější v zemi. ODS totiž povede v kraji stranický předseda Mirek Topolánek a ČSSD její populární místopředseda Bohuslav Sobotka. Lidovci, kteří jsou v kraji tradičně silní, postavili do čela rekordmana preferenčních hlasů z krajských voleb a bývalého hejtmana Stanislava Juránka. Komunisty povede rovněž žena, poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová. Zelené nejspíš bývalý ministr školství Ondřej Liška.

Středočeská ODS neprosadila hlasování o odvolání Ratha

Středočeští občanští demokraté na jednání krajského zastupitelstva neprosadili hlasování o odvolání Davida Ratha (ČSSD) z funkce hejtmana. Návrh občanských demokratů nezískal dostatečnou podporu, a proto se o odvolání Ratha nehlasovalo. ODS tvrdí, že Rath začal své vládnutí personálními čistkami, brzdí investice a čerpání peněz EU, nerespektuje nařízení soudu týkající se regulačních poplatků a zhoršuje budování sociální sítě. Rath kritiku ODS odmítl.

Kontroverzní Justiční palác v Brně je hotový

Kontroverzní Justiční palác v Brně je prakticky dokončený a zkolaudovaný, zbývá jen vybavit některé kanceláře. Budovy za téměř dvě miliardy korun si v úterý prohlédli politici a představitelé justice. Soudci a státní zástupci ovšem ve dvou moderních palácích zatím neúřadují. Jako první tam začne pracovat od 20. července exekuční úsek Městského soudu v Brně. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová připustila, že financování nákladného projektu způsobilo problémy v resortu. "Přesto jsem na tuto stavbu pyšná," uvedla. Podle některých kritiků je justiční areál předražený. Vedení Krajského soudu v Brně, který stavbu řídil, ale veškerou kritiku odmítá.

ČSÚ odhaduje sklizeň obilí téměř o 12 procent nižší než loni

Český statistický úřad očekává, že letošní sklizeň základních obilovin bude meziročně nižší o 11,7 procenta a řepky o pět procent. Sklizeň obilovin bude podle ČSÚ činit 6,62 milionu tun a řepky 997.000 tun. Jde o první statistický odhad letošní sklizně. Nižší úroda bude podle statistiků důsledkem poklesu osevních ploch základních obilovin o 7381 hektarů. Nižší než loni by měl být také jejich hektarový výnos (o 0,58 tuny). Nastupující sklizeň je ovlivněna také dosavadním průběhem počasí, zejména teplotně podprůměrným květnem a červnem s vysokými srážkami. Minulý rok byl navíc spolu s rokem 2004 nejúrodnějším v historii České republiky, uvedl ČSÚ.

Tržby v maloobchodu v květnu meziročně klesly o 7,5 procenta

Celkové maloobchodní tržby v květnu bez sezónního očištění meziročně klesly o 7,5 procenta. Tržby včetně maloobchodního prodeje pohonných hmot, avšak bez prodeje aut a jejich oprav, byly nižší o 2,6 procenta. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se meziročně bez očištění snížily o 14,6 procenta, oznámil Český statistický úřad. "Největší podíl na meziročním poklesu měly prodej motorových vozidel, včetně náhradních dílů, a prodej nepotravinářského zboží. Tržby se však snížily ve všech sledovaných sortimentních skupinách maloobchodu," uvedl ČSÚ. "Odložená spotřeba domácností má základ především v nejistotě udržení zaměstnání," uvedl analytik Citco-finanční trhy Tomáš Volf. Nezaměstnanost přesáhla minulý měsíc osm procent a spotřebitelské úvěry se stávají stále méně dostupné.

Čekia: Do daňových rájů v pololetí přešlo 154 českých firem

Počet českých společností, které sídlí na místech považovaných za daňové ráje, se za první pololetí zvýšil o 154 na 9144. Vyplývá to z databází a výpočtů České kapitálové informační agentury (Čekia). Podle agentury je kvůli hospodářské krizi zároveň ale znatelné ochlazení zájmu přesunu firem do daňových rájů. Za celý loňský rok totiž počet firem v daňových rájích narostl o 740. "Za poklesem zájmu českých firem o přesun sídla do daňově výhodnějších destinací stojí zřejmě finanční krize, když se podnikatelé spíše starají o přežití než o daňovou optimalizaci," uvedla analytička Čekie Petra Štěpánová. Roli podle ní hraje i snaha vlád EU a USA bojovat proti firmám z daňových rájů.

ÚS odmítl stížnost uprchlého Pitra na pětiletý trest vězení

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost uprchlého podnikatele Tomáše Pitra na pětiletý trest vězení za daňové delikty. Soudci nezjistili v procesu žádné porušení Pitrových základních práv. Stížnost je podle nich zjevně neopodstatněná. Pitr byl v roce 2006 pravomocně odsouzen za daňové delikty z roku 1994. Do vězení ale nenastoupil a od roku 2007 se zřejmě skrývá v zahraničí. Je na něj vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač. Obžaloba vinila skupinu kolem Pitra z toho, že pomocí fiktivních faktur vymáhala po finančních úřadech vrácení daní. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát. Státu způsobili škodu asi 51 milionů korun.

Státní zástupce navrhl v kauze Budišov zproštění obžaloby

Státní zástupce u třebíčského okresního soudu navrhl zproštění obžaloby obou aktérů v takzvané kauze Budišov. Svůj návrh zdůvodnil zásadními pochybnostmi o věrohodnosti výpovědí hlavních svědků. V budišovské kauze se z údajného vydírání architekta Marka Řičáře před soudem zodpovídají bývalý poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel a úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka. Z vydírání byl původně obžalován také bývalý starosta Budišova Ladislav Péťa, který však letos v květnu zemřel. Vydírání se skupina měla dopustit tím, že požadovala po Řičářovi vydání účetnictví společnosti Bono Publico. Jejím prostřednictvím měla být získána evropská dotace na opravu zámku. Doležel i Řehulka ve svých výpovědích obžalobu odmítli. Obhájci obžalovaných návrh státního zástupce na zproštění obžaloby přivítali. Rozsudek by měl být vynesen ve středu.

NS potvrdil trest 4,5 roku vězení za nelegální libčanskou skládku

Nejvyšší soud (NS) potvrdil podnikateli Václavu Etlíkovi trest 4,5 roku vězení za vytvoření nelegálního chemického skladu v Libčanech na Královéhradecku. Soudy jeho počínání hodnotily jako obecné ohrožení a nakládání s nebezpečnými odpady. Etlík v dovolání požadoval zproštění obžaloby z obecného ohrožení a zmírnění trestu, avšak neuspěl. Podle trestního senátu s předsedou Eduardem Teschlerem Etlík skutečně ohrozil obyvatele Libčan i okolí. "Z analýzy nebezpečí a rizik, které shromážděné nebezpečné odpady a chemické látky představovaly, mimo jiné vyplynulo, že sklad představoval akutní nebezpečí pro své okolí, zvláště pak v případě požáru," uvedli soudci v usnesení.

Soud uložil filatelistovi za krádeže v archivech podmíněný trest

Jindřichohradecký okresní soud uložil Zdeňku Mazurovi z Příbramska dvouletý trest s podmíněným odkladem na tři roky za krádeže historických dokumentů v českých archivech. Podle obžaloby kradl v 11 archivech v celé zemi. Soud ale pro nedostatek důkazů filatelistu části skutků zprostil, uznal ho vinným jen z krádeží v Třeboni a Táboře. Odsoudil ho také k peněžitému trestu 500.000 korun. Rozsudek není pravomocný, protože státní zástupce i obhájce si ponechali lhůtu na podání odvolání. Podle obžaloby Mazura způsobil několikamilionovou škodu a kromě jižních Čech sebral listiny také v Praze, Plzni, Benešově či Klatovech.

Policie obvinila muže, který přinesl do restaurace granát

Policisté obvinili muže, který ve čtvrtek přinesl do pražské restaurace U Českého lva ruční granát. Za obecné ohrožení mu v případě prokázání viny hrozí tři až osm let vězení. Výbuch granátu zranil čtyři lidi včetně údajného pachatele. Policie muže v pondělí vyslechla, následně ho obvinila a navrhla státnímu zástupci, aby ho vzal do vazby. Zároveň na muže nechala vypracovat znalecký posudek z oboru psychiatrie a psychologie. Z vyšetřování vyplynulo, že obviněný přinesl kufřík s výbušninou do restaurace sám a sám také výbušninu odpálil. K činu se prý doznal, důvody jeho chování ale policie zatím nechce zveřejnit.

Rodina z Vítkova si našla bydlení, chybí jí ale peníze

Romská rodina z Vítkova na Opavsku, která od dubnového útoku neznámých žhářů přebývá v azylovém domě, našla vyhovující rodinný domek nedaleko Vítkova. Majitel domku je ochoten nemovitost prodat za 750.000 korun. Z veřejné sbírky by mohlo být zaplaceno zhruba půl milionu korun, zbytek peněz bude nutné sehnat. Uvedl to Kumar Vishwanathan z občanského sdružení Vzájemné soužití, který rodině pomáhá. Podle vítkovského starosty Pavla Smolky na kontě pro postiženou rodinu zůstává zhruba 520.000 až 530.000 korun. Z celkové dosud vybrané sumy bude totiž čtvrt milionu korun použito na úpravu podkroví, v němž najde útočiště část postižené rodiny. Siváková se svým druhem a čtyřmi dětmi včetně těžce popálené Natálky by mohla najít útočiště právě ve vyhlédnutém rodinném domku. Smolka by byl rád, kdyby se bydlení pro rodinu podařilo vyřešit. Vhodné obydlí se totiž bezúspěšně hledá už několik měsíců. Problém byl hlavně v nedostatku financí, ale proti případnému soužití s rodinou se ohradili například i někteří potenciální sousedé.

Premiérové publikum Harryho Pottera se sejde na více místech

Ve středu vstoupí i do českých kin šestý díl dobrodružství čarodějnického učně Harryho Pottera s podtitulem Princ dvojí krve. Tato nejvýnosnější novodobá série nasbírala na celém světě hodně přes čtyři miliardy dolarů. Přitom sedmá, dokonce dvojdílná část nazvaná Relikvie smrti, se právě natáčí. Její česká premiéra bude 18. listopadu 2010. Šestému dílu však distribuční společnost WarnerBros. zvláště věří, o čemž svědčí rekordních 51 kopií, které se vydají za českými fanoušky. Z nich bude 47 dabovaných, tři s titulky a jedna speciální pro pražské kino IMAX.

Moravská galerie Brno chystá velkou Muchovu výstavu

Moravská galerie v Brně připravuje na letošní podzim velkou výstavu z díla ivančického rodáka Alfonse Muchy, od jehož smrti uplynulo 70 let. Kolekci složenou především z jeho plakátové tvorby vidělo letos na jaře v Budapešti 75.000 lidí. Brněnské uvedení bude ještě rozsáhlejší. "Některá z děl vystavíme v Brně vůbec poprvé," řekla ČTK mluvčí galerie Lenka Vodičková. Expozici v Budapešti připravila Moravská galerie spolu s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze a Muchovou nadací. "Vrchol výstavy tvořila díla z Muchovy pařížské tvorby, tedy z období, které výrazně ovlivnila francouzská herečka Sarah Bernhardtová," uvedla Vodičková. Mucha pro herečku vytvářel plakáty, ale i kostýmy, šperky a jevištní dekorace.

Ve finále Porty bude více zahraničních hudebníků než českých

Na mezinárodním finále interpretační soutěže 43. ročníku festivalu trampské a folkové hudby Porta, který se v Ústí nad Labem uskuteční od 23. do 25. července, poprvé v historii vystoupí více zahraničních interpretů než českých. ČTK to řekl mluvčí festivalu Josef Vejlupek. Divákům se představí hudebníci z Polska, Slovenska, Rakouska, Nizozemska a USA. Podle Vejlupka kromě sobotního mezinárodního finále a hlavního doprovodného programu, ve kterém vystoupí třeba loňští vítězové interpretační i autorské soutěže Přelet MS a Xindl X nebo kapely Náplava, Folk Team, Greenhorns či písničkář Pavel Dobeš, jsou připraveny i další akce.

Zpěvák Karel Gott oslavil 70. narozeniny

Více než 1000 lidí pozval zpěvák Karel Gott na pondělní oslavu svých sedmdesátých narozenin v pražském hotelu Ambassador na Václavském náměstí. Mezi gratulanty bylo několik generací Gottových fanoušků a kolegů. "Co jsem na světě, tak Karel Gott zpívá, i pro moje děti a moje vnuky bude pořád Karel Gott. Je to taková česká jistota," řekl textař Michal Horáček. "Známe se padesát let a máme společné začátky, takže pro mě znamená hodně, jako kamarád i jako kolega," uvedl zpěvák Karel Štědrý. Podobná slova chvály uvedla i zpěvačka Eva Pilarová, která s Gottem nazpívala slavný duet Je nebezpečné dotýkat se hvězd. Mezi dalšími hosty nechyběli Helena Vondráčková, Ilona Csáková, Petr Janda, Petr Kolář, režisér Jiří Adamec, hudebník Felix Slováček, Miss World Taťána Kuchařová a expremiér Stanislav Gross. O hudební produkci, která návštěvníky čekala, se postarali Gottův dlouholetý spolupracovník Pavel Větrovec, Antonín Gondolán, Jitka Zelenková a cimbálovka Ladislava Pavluše a moderování narozeninového večera připadlo na sourozence Gondíkovy.

Ze sportu

Čeští tenisté se díky triumfu nad Argentinou ve čtvrtfinále Davisova poháru v Ostravě dostali v žebříčku soutěže o dvě místa výš a v aktuálním vydání jsou na sedmé pozici. Češi zdolali v dramatické bitvě Argentinu 3:2 a v září je čeká v semifinále Chorvatsko, které je v daviscupovém žebříčku páté.

Letošní ročník tenisové extraligy smíšených družstev se poprvé po osmi letech neuskuteční. Důvodem je postup tenistů do semifinále Davisova poháru, které se bude hrát ve stejném termínu, v jakém byla naplánována domácí týmová soutěž. Potvrdil to předseda Asociace extraligových klubů Petr Huťka. Loni podruhé za sebou vyhrál extraligu Prostějov, který má v daviscupovém týmu teoreticky tři hráče - Berdycha, Štěpánka a Dlouhého.

Tenistka Lucie Hradecká začala vítězně úterní český den na tenisovém turnaji ECM Prague Open. Hráčka pořádajícího klubu I. ČLTK si na pražské Štvanici v prvním kole poradila s Ruskou Ksenií Pervakovou 6:3 a 6:2.

Na turnaji ve Stuttgartu skončili v úvodním kole dva čeští tenisté, kteří se představili o víkendu v Ostravě ve vítězném utkání čtvrtfinále proti Argentině. Ivo Minář nejprve prohrál s domácím Rainerem Schüttlerem po setech 6:2, 6:7 a 4:6 a na německého soupeře poté nestačil ani Tomáš Berdych, který Nicolasi Kieferovi podlehl dvakrát 3:6.

Čtyřiadvacet českých veslařů se ve druhé polovině příštího týdne představí na mistrovství světa do 23 let, které se uskuteční v Račicích na Litoměřicku. Hlavní hvězdou bude skifařka Jitka Antošová, která bude útočit již na svou čtvrtou medaili na šampionátu této věkové kategorie. Ambice na umístění na stupních vítězů má i skifař lehkých vah Ondřej Lůžek, jenž skončil na Světovém poháru v Mnichově druhý. Pořadatelé mistrovství se mohou těšit na rekordní účast, přihlášeno je 1200 veslařů z 56 zemí.

Družstvo českých juniorských puškařek získalo v úvodním soutěžním dnu mistrovství Evropy v chorvatském Osijeku stříbrné medaile ve střelbě ze sportovní malorážky vleže. Iva Růžičková, Veronika Vavrošová a Nikola Mazurová nestačily jen na Švédky, které vytvořily výkonem 1771 bodů juniorský světový rekord. Juniorům se ale střelba z libovolné malorážky vleže nevydařila a Adam Hrabovský, František Skalík a Jan Šůna skončili osmí. Po polovině soutěže ve střelbě na běžící terč patří druhé místo zkušenému Miroslavu Janušovi. Před středečními rychlými běhy zaostává o jediný bod za Rusem Dmitrijem Romanovem.

Počasí

Bude polojasno až skoro jasno, s přeháňkami nebo bouřkami. Teploty přes den 29 až 33 stupňů.

V příštích dnech opět hrozí České republice bouřky, které budou provázet intenzivní déšť a přívalové srážky, vítr a ojediněle také kroupy. Napršet může při bouřkách místy až kolem 40 milimetrů na metr čtvereční, menší toky se mohou krátkodobě prudce rozvodnit, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Varování platí pro Prahu, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Královéhradecký, Liberecký a Ústecký kraj. Až do čtvrtka 04:00 se týká Pardubického, Jihomoravského, Zlínského, Olomouckého, Moravskoslezského kraje a kraje Vysočina.

14-07-2009