Zprávy

Premiér Fischer: Pád vlády nebyl šťastný

Pád Topolánkovy vlády během českého předsednictví Evropské unie nebyl šťastný. Europoslancům to ve Štrasburku řekl český premiér Jan Fischer v projevu, ve kterém shrnul výsledky šestiměsíčního působení Česka v čele EU. Na rozdíl od mnohých si však nemyslí, že by vládní krize v ČR poškodila celou unii. Zejména kvůli pádu české vlády bývá české předsednictví EU, které skončilo v červnu, hodnoceno v zahraničí spíše negativně. Češi měli navíc podle analytiků smůlu, že jejich slavný moment v čele EU přišel po ambiciózním francouzském předsednictví, navíc v době ekonomické krize a v okamžiku, kdy se unie snaží dořešit institucionální reformy. Předseda Evropské komise José Barroso nicméně v plénu české předsednictví chválil. Od řady dalších poslanců, kteří v debatě vystupovali, se chvály dostávalo především premiéru Fischerovi a kritika naopak zněla na adresu českého prezidenta Václava Klause.

Libor Rouček jedním z místopředsedů Evropského parlamentu

Sociálnědemokratický europoslanec Libor Rouček (ČSSD) bude jedním ze 14 místopředsedů Evropského parlamentu. Ve Štrasburku jej zvolili zákonodárci na své ustavující schůzi. Rouček bude v novém EP vůbec nejvýše postaveným Čechem, přestože jeho funkce bude spíše ceremoniální. Jeho volba však nebyla vůbec jednoduchá, stejně jako volba dalších místopředsedů. Nutnou nadpoloviční většinu získali v prvním kole jen tři kandidáti, ve druhém nikdo a ve třetím kole bylo zvoleno 11 nominovaných s nejlepším výsledkem.

Krajané budou vybírat poslance z královéhradeckých kandidátů

Češi, kteří budou v říjnu volit poslance na zastupitelských úřadech v zahraničí, si budou vybírat z kandidátek předložených v Královéhradeckém kraji. Rozhodla o tom Státní volební komise. Vybraný kraj vylosoval člen komise za ministerstvo vnitra Václav Henych. Kandidátky hlavních parlamentních stran v Královéhradeckém kraji povedou do předčasných voleb poslankyně Hana Orgoníková (ČSSD), poslanec Jozef Kochan (ODS), poslankyně Soňa Marková (KSČM), Jiří Vitvar (KDU-ČSL) a Jiří Kulich (Strana zelených). K výsledkům voleb v Královéhradeckém kraji budou připočteny výsledky hlasování ze zvláštních volebních okrsků v cizině podle působnosti českých vyslanectví a konzulátů vyjma honorárních. Počet zahraničních Čechů, kteří se sněmovních voleb chtějí zúčastnit, má být znám po 30. srpnu. Do té doby mají Češi, kteří mají bydliště mimo Českou republiku, své vyslanectví písemně požádat o zapsání do zvláštního seznamu voličů. Krajané měli možnost vybírat poslance v zahraničí již dvakrát. Poprvé tomu bylo při sněmovních volbách v roce 2002, kdy si vybírali mezi jihomoravskými kandidáty. K volbám ale přišlo jen kolem 3700 lidí z odhadovaného počtu až 70.000 voličů.

Sněmovna má tři nové poslance: nahradili europoslance a šéfa ÚOHS

Tři noví poslanci ve středu ve sněmovně převzali z rukou jejího předsedy Miloslava Vlčka příslušná osvědčení. Sociální demokraté Jitka Vojtilová a Petr Hájek nahradí Roberta Duška a Zuzanu Brzobohatou, kteří byli počátkem června zvoleni do Evropského parlamentu. Třetí náhradník Zdeněk Besta, rovněž z ČSSD, vystřídá Petra Rafaje, který byl jmenován šéfem Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Nováčci ale v parlamentních lavicích nebudou dlouho - už počátkem října se totiž uskuteční předčasné volby, které rozhodnou o novém složení dolní komory.

Praha kvůli kanadským vízům odvolala velvyslance a obrací se na EU

Česká vláda na úterní mimořádné schůzi zkritizovala krok Ottawy, která se rozhodla zavést pro české občany víza. Vláda podle očekávání reagovala odvoláním českého velvyslance z Kanady, zavedením víz pro tamní diplomaty a vtažením Evropské unie do hry. Evropská komise už nad kanadským krokem vyjádřila lítost a naději, že je pouze dočasný. Ministerstvo zahraničí se v reakci na kanadský krok rozhodlo povolat zpět do Prahy "ke konzultacím" českého velvyslance v Kanadě, což je tradiční gesto poukazující na zhoršení vztahů mezi zeměmi. Česká diplomacie se obrátila na Brusel s poukazem na takzvanou klauzuli solidarity umožňující členským zemím unie zavést pro Kanadu reciproční víza. Fischer již ve Štrasburku požádal o její aktivaci. Po jednání s předsedou Evropské komise José Barrosem řekl, že je zvědavý, jak ostatní členské státy EU zareagují. Mluvčí Evropské komise ale vyloučil, že by unie zavedla plošná víza okamžitě jako reciproční krok. Evropská komise musí reagovat na české oznámení nejpozději do tří měsíců. Svou podporu Praze již vyjádřilo Slovensko.

Švédsko, předsednická země EU, pro víza pro Kanaďany

Švédské předsednictví Evropské unie se ve středu vyslovilo příznivě k možnosti zavedení víz pro Kanaďany při cestách do zemí unie v reakci na kanadské rozhodnutí zavést vízovou povinnost pro české občany. Podle agentury AFP ale upozornilo, že návrh musí podat Evropská komise. "Jakožto předsednická země EU jsme (v takových případech) nakloněni reciprocitě. Podání návrhu ale přísluší Evropské komisi, protože ta má mechanismus reciprocity na starosti," řekl podle agentury ve Stockholmu švédský ministr pro přistěhovalectví Tobias Billström. Evropská komise ale dala ve Štrasburku najevo, že s rozhodnutím nebude spěchat. Její předseda José Manuel Barroso na zasedání Evropského parlamentu řekl, že zprávu, ve které bude reagovat na zavedení kanadských víz pro české občany, vydá komise asi v září.

Vládní rada pro Romy: Kanadská víza jsou příliš tvrdé opatření

Opětovné zavedení víz pro české občany cestující do Kanady je podle členů vládní rady pro záležitosti romské komunity příliš tvrdé opatření. Rada se ve středu sešla na mimořádném zasedání; hlavním tématem bylo právě zavedení kanadských víz. Kanada je zdůvodnila rostoucím počtem žadatelů o azyl z řad českých Romů. "Kanada nevyužila všech dostupných opatření, která by mohla zabránit diskutovanému využívání kanadského azylového systému," stojí ve stanovisku rady. Romové žijící v Česku jsou podle rady zasaženi "neúměrným sociálním vyloučením, předsudky a diskriminací". "Řešení těchto problémů vyžaduje dlouhodobý a koordinovaný přístup všech zainteresovaných subjektů jak na mezinárodní a národní, tak i lokální úrovni," uvedli členové rady. Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb řekl, že on ani ministerstvo vnitra nemají poznatky o tom, že by emigraci českých Romů do Kanady někdo organizoval. "My si skutečně myslíme, že prostředí v naší republice v poslední době výrazně zhoustlo a Romové se necítili bezpeční," konstatoval.

Rumunský prezident vyzval Václava Klause k podpoře vstupu Moldavska do EU

Rumunský prezident Traian Basescu vyzval českého prezidenta Václava Klause, aby podpořil rumunské snahy o zařazení Moldavské republiky mezi země, které přistoupí do EU jako státy tzv. západního Balkánu. Traian Basescu to řekl na středeční tiskové konferenci v Praze po setkání s Václavem Klausem. Zároveň uvedl, že jeho země plně podporuje snahy ČR a Polska o umístění americké protiraketové obrany na svém území. "Bez ohledu na to, jaké jsou v současné situaci vztahy mezi Bukureští a Kišiněvem, bude Rumunsko bezvýhradně podporovat další pokračování Moldavské republiky na cestě směrem k EU," řekl prezident Basescu. Rumunsko-moldavské vztahy jsou dlouhodobě napjaté. Oba prezidenti diskutovali také o vztazích mezi ČR a Rumunskem, o evropských otázkách a problematice regionů střední, jižní a východní Evropy. Dotkli se také podpisu lisabonské smlouvy, která má reformovat EU po jejím rozšíření. "Máme zájem, abychom s Rumunskem na nejrůznějších evropských i světových fórech mohli zaujímat podobná stanoviska a vzájemně se podporovat," řekl po setkání Václav Klaus.

Mše papeže Benedikta XVI. se uskuteční u Proboštského jezera

Mše, kterou bude ve Staré Boleslavi sloužit u příležitosti svatováclavské pouti papež Benedikt XVI., se uskuteční 28. září na okraji města v blízkosti Proboštského jezera. Na pozemku Proboštské louky vyroste bílá stavba s hlavním pódiem uprostřed a mírně rozevřenými křídly pódií pro sbory a hudby po stranách. Návrh předpokládá návštěvu přibližně 30.000 lidí, louka ale pojme až 120.000 návštěvníků. S akcí bude souviset řada dopravních omezení. Sdělil to architekt a spoluautor uspořádání Proboštské louky Pavel Šefl.

WHO: V ČR je 17 HIV pozitivních na 100.000 obyvatel, v Evropě 336

Česká republika vykazuje nízký výskyt infekce HIV v porovnání se světem. Zatímco v Evropě připadá na 100.000 obyvatel 336 HIV pozitivních lidí starších 15 let, v Česku je to 17 lidí. V Africe pak 4735 nakažených. Vyplývá to z aktuálních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO), která srovnává základní údaje o zdraví a zdravotnických systémech za svých 193 členských států rozdělených v šesti regionech. Češi mají oproti světovému průměru například vyšší střední délku života při narození - 77 let v roce 2007. Evropský průměr je 74 let, v Severní a Jižní Americe dohromady 76 let, v Africe 52 let. Na 10.000 obyvatel Česka připadá 36 lékařů, v Evropě 32 lékařů. V Africe léčí stejný počet lidí dva lékaři, v jihovýchodní Asii pět. V Česku je také vysoké procento dětí mladších jednoho roku očkovaných proti spalničkám - 97 procent. V Evropě je očkováno 94 procent dětí. Mezi Čechy staršími 15 let je 31 procent kuřáků. V Evropě kouří celkem 35 procent lidí, všechny ostatní regiony mají podíl kuřáků menší.

V ČR je další případ prasečí chřipky, žena se nakazila v tuzemsku

V České republice se objevil další případ takzvané prasečí chřipky. Poprvé v ČR se zřejmě stalo, že se někdo nakazil v tuzemsku, nikoli v zahraničí. Nakažená mladá žena byla minulý týden v kontaktu s cizinci, kteří přicestovali do země z USA a Británie, zemí, kde se prasečí chřipka vyskytuje. V Česku už tak bylo zaznamenáno celkem 21 případů prasečí chřipky, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Z předchozích 20 nakažených se jich 15 vrátilo ze Spojených států, dva pocítili obtíže po příletu z Japonska. Ze zbývajících tří před potvrzením nákazy jeden pobýval v Thajsku, další v Británii a jeden v Nizozemsku. Pokud jde o nejnovější případ, žena začala mít podle ministerstva potíže 10. července, 13. července ji vyšetřili na ambulanci infekční kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce, lékaři ji pak odeslali do domácí izolace. Nyní se stav pacientky zlepšil, mírné obtíže však přetrvávají.

Ústecký kraj daruje lidem postiženým povodněmi 8,7 milionu korun

Ústecký kraj daruje lidem na Děčínsku, které před několika dny zasáhly povodně, zhruba 8,7 milionu korun. Náměstek hejtmanky Pavel Kouda řekl, že peníze dostane zhruba 600 lidí. Použít je prý budou moci na cokoli podle svého uvážení. Peníze lidé dostanou během čtvrtka, kdy do poškozených obcí zamíří zástupci kraje. Kouda řekl, že peníze dovezou na radnice, kde lidé jen podepíší darovací smlouvu. Výše daru je odvozena od škod. Ten, kdo měl zatopený jen sklep, dostane 10.000 korun, majitel či nájemce částečně zatopeného objektu 20.000 korun a pokud byl dům vyplaven zcela, tak bude dar o dalších 10.000 vyšší. Jména postižených kraj získal od obcí, podle Koudy bude možné o další peníze ještě požádat.

Jihem Moravy se přehnala bouřka, která zatopila sklepy

Hasiči na jihu Moravy až do středečního rána likvidovali škody, které napáchala noční bouřka. Na Blanensku čerpali vodu ze zatopených sklepů, například v Blansku zaplavila suterén budovy bývalé autoškoly v Bezručově ulici. V Modřicích u Brna zase zatopila na silnici auto. Podle hejtmana Michala Haška byla noční průtrž mračen, která se regionem prohnala, v Brně největší letošní bouřkou. Nezpůsobila však takové škody, že by kvůli nim musela zasedat krajská bezpečnostní rada.

Druhý blok Temelína byl po třech měsících opět připojen k síti

Jaderná elektrárna Temelín po téměř tříměsíční plánované odstávce, při níž byla vyměněna jedna čtvrtina paliva v reaktoru, ve středu ráno znovu připojila druhý blok k energetické síti. Během středy elektrárna zvýšila výkon bloku na 80 procent. Následovat budou energetické testy, které skončí do soboty 18. července a výkon bloku bude následně zvýšen na 100 procent. Při odstávce energetici rekonstruovali nízkotlaké rotory turbíny a modernizovali zavážecí stroj. Šlo o výjimečné činnosti, které již příště dělat nebudou. Provedli i řadu technických opatření pro vyřešení spolehlivosti zařízení.

Ceny průmyslových výrobců v červnu opět rekordně klesaly

Ceny průmyslových výrobců v červnu klesly o 4,4 procenta, což je opět největší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991. Informoval o tom Český statistický úřad. V meziměsíčním srovnání ceny stagnovaly na květnové úrovni. Ceny průmyslových výrobců se s odstupem promítají do cen pro konečné spotřebitele. Ceny zemědělských výrobců byly v červnu meziročně nižší o 27,9 procenta a oproti květnu vzrostly o 4,6 procenta. Podle statistiků se snížily ceny koksárenských a rafinovaných ropných produktů o 36,7 procenta, obecných kovů a kovodělných výrobků o 13,9 procenta a potravinářských výrobků o 4,3 procenta. Vzrostly především ceny elektřiny, plynu a páry o 11 procent, dále nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu a dopravních prostředků.

Průzkum HK: Téměř pětina podniků zvažuje přesun do ciziny

Téměř pětina českých podniků zvažuje možnost přesunu sídla nebo výroby do zahraničí. Nejčastěji plánují firmy odchod na východ, a to především kvůli nižším nákladům spojeným s levnější pracovní silou. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Hospodářské komory mezi takřka 800 podniky. Zároveň roste mezi firmami zájem o některé státy EU, jako jsou například Velká Británie či Nizozemsko. V tomto případě jsou hlavní motivací přesunu sídla společnosti výhodnější daňová legislativa a celkově vstřícnější podnikatelské prostředí, uvedl prezident komory Petr Kužel. Vzhledem k tomu, že problémy pociťují všechna odvětví, je podle něj těžké hledat konkrétní obory, ve kterých je tendence zvažování odchodu nejsilnější. Firma, která má pobočku mimo ČR, se může snáze přemístit než firma, která sídlí výhradně v tuzemsku. O přesunu v posledních měsících nejvíce uvažují výrobní podniky, které nemají dostatek zakázek a snaží se hledat další cesty jak snížit svoje náklady, dodal Petr Kužel.

Mladoboleslavská Škoda Auto začala prodávat Škodu Yeti

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto začala na českém a německém trhu prodávat sportovně-užitkovou Škodu Yeti, svou letošní zřejmě nejočekávanější novinku. Základní verze čtyřkolky s dvoulitrovým motorem TDI vyjde na 459.800 Kč. Nejlevnější verze s benzinovým motorem o objemu 1,2 litru s výkonem 77 kilowattů, která se však jako jediná začne prodávat až v říjnu, bude stát 359.800 korun. Objednávky na Yetiho mohou prodejci přijímat již více než měsíc.

Na Šumavě se otevřely tři přechody pro pěší

Tři nové česko-německé turistické přechody, včetně dlouhé roky diskutovaného Modrého sloupu, se otevřely pěším turistům na Šumavě. V oblasti Modravských slatí to jsou kromě Modrého sloupu i přechodová místa Pod Poledníkem a Siebensteinkopf neboli Sedmiskalí. Přechodové místo Siebensteinkopf otevřela správa národního parku celoročně a je určeno pro pěší turisty. Kvůli ochraně ohroženého tetřeva nebudou v jeho prostoru v zimě zřizovány ani udržovány lyžařské běžecké stopy. Slib, že se přechody letos otevřou, byl podmínkou šumavských obcí pro schválení návštěvního řádu národního parku. Například obec Modrava o zprůchodnění Modrého sloupu bojuje už téměř 20 let.

Strojírenské Vítkovice koupily další obrazy z Federerovy sbírky

Strojírenská společnost VÍTKOVICE zakoupila další dva obrazy ze sbírky předválečného ředitele Vítkovických železáren Oskara Federera. Za dílo Antonína Hudečka a rakouského malíře Antona Faistauera zaplatila v londýnské aukční síni Sotheby's přes 2,5 milionu korun. Obě plátna uvidí veřejnost v září na výstavě Ostrava? v rámci kandidatury města na titul Evropské hlavní město kultury 2015. ČTK to řekla mluvčí společnosti Eva Kijonková. Společnost získala Hudečkovu olejomalbu Potok na podzim, jejíž vyvolávací cena byla kolem 15.000 liber (453.000 korun), a Faistauerovy Domy ve svahu s dvojnásobnou vyvolávací cenou. Obě díla byla převezena do Ostravy a stala se součástí interiéru zrekonstruovaného Rothschildova zámečku v Ostravě-Vítkovicích. Jde už o druhou dvojici obrazů z Federerovy sbírky, které se vracejí zpátky do Ostravy. Na konci února Vítkovice vydražily akvarel Hermanna Maxe Pechsteina a drobný olej malíře Lessera Uryho. Tato díla a dalších 16 musela ostravská Galerie výtvarného umění vydat před dvěma lety na základě soudního rozhodnutí Federerovým dědicům v Kanadě.

Do Uherského Hradiště se sjedou sochařští umělci ze zemí Visegrádu

Uherské Hradiště ožije od víkendu jubilejním desátým ročníkem Mezinárodního sympozia lité medaile, plakety a drobné plastiky. V České republice jde o ojedinělou akci s dlouholetou historií. Tentokrát se do areálu umělecko-průmyslové školy sjede na 20 umělců z předchozích ročníků, a to ze zemí visegrádské čtyřky. ČTK to sdělil ředitel Slováckého muzea v Uherském Hradišti Ivo Frolec. Sympozium se v Uherském Hradišti koná od roku 1988, zpravidla bienálně. Jeho hlavním cílem je podpora a rozvoj medailérského umění, navazování a prohlubování kontaktů v tomto oboru. V Česku je podle organizátorů akce medailérství mezi výtvarnými obory jedno z nejvíce opomíjených. Sympozium trvá měsíc. Umělci využívají při své práci prastaré litecké techniky - lití bronzu "na ztracený vosk". "Letos, stejně jako v předchozím ročníku, jsme umělcům nedali žádné konkrétní téma. Je to tak lepší, než aby byli svázáni něčím, co není zrovna jejich parketa," řekla ČTK jedna z organizátorek akce Milada Frolcová.

Anastacia při druhé návštěvě Prahy představí nové album i matku

Americká zpěvačka Anastacia na svém čtvrtečním koncertu v pražské Tesla Areně představí písně z nového alba Heavy Rotation i svou matku Diane Hurleyovou. Tato známá muzikálová sólistka a herečka hudebního divadla na Broadwayi svou dceru doprovází na části turné ve společnosti jejího bratra. Anastacia, čtyřicetiletá rodačka z Chicaga, která navštíví Prahu již podruhé, vystoupí bez předkapely. ČTK to řekla Markéta Feniková ze společnosti JVS Group, která koncert pořádá. "Máma si v nedávné minulosti vytrpěla hodně kvůli mému zdravotnímu stavu a já teď chci být co nejvíc pohromadě se svojí rodinou. Původně se měla jen podívat na část turné, ale pak jsem si uvědomila, že už třeba nikdy nebudu mít šanci si s ní na pódiu zazpívat. Tak jsem ji poprosila, jestli by na pár koncertech nevystoupila," uvedla pro Deník Anastacia, která úspěšně absolvovala operaci rakoviny prsu. Před koncertem předá v Hard Rock Café šek na 50.000 korun přednostovi onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice profesoru Luboši Petruželkovi na Projekt 35. Mladé ženy tvoří sice jen dvě procenta ze zhruba 5500 nových pacientek, jejich nádory jsou ale mnohem agresivnější. Screening pro ně neexistuje, a tak většinou zahajují léčbu v pokročilejším stadiu nemoci.

Shakespearovské slavnosti uvedou premiéru Antonia a Kleopatry

Další premiérou Letních shakespearovských slavností, které koncem června na Pražském hradě zahájila Menzelova inscenace Veselých paniček windsorských, bude v pátek 17. července drama o lidských vášních Antonius a Kleopatra. Už loni je nastudoval režisér Michal Vajdička s vynikající česko-slovenskou hereckou sestavou a do Prahy přijíždí z Brna. V roli sebevědomé egyptské královny exceluje charismatická slovenská herečka Henrieta Miškovicová. Antonia hraje Jan Koleník, který kromě dramatických rolí ve Slovenském národním divadle dříve účinkoval na shakespearovském festivalu jako Bassanio v komedii Kupec benátský. Postavu Caesara ztvárnil Ľuboš Kostelný. Letní shakespearovské slavnosti se letos až do 3. září konají na sedmi scénách: dvou v Praze a po jedné v Brně, Bratislavě, Ostravě, Košicích a nově ve Zvolenu. Divákům nabízejí celkem deset titulů.

Olomoucká výstava přibližuje, jak Josef Čapek viděl knihu

Obálky knih, ilustrace a další knižní úpravy Josefa Čapka představuje výstava v Muzeu moderního umění v Olomouci nazvaná Vidět knihu. Návštěvníci si na ní mohou prohlédnout nejen zhruba 300 knih, ale i grafiky a obrazy jedné z nejvýraznějších osobností českého výtvarného umění 20. století. Některé z nich dosud nebyly vystaveny, řekl autor koncepce výstavy Zdenek Primus. Ve výstavních sálech si návštěvníci mohou prohlédnout Čapkovy obálky k Apollinairovu Pásmu, Francouzské poezii nové doby, ale i Klapzubově jedenáctce či Poláčkovu Edudantu a Francimorovi. "Nejdůležitější pro Čapka byla spolupráce s nakladatelstvím Aventinum, které vydávalo knihy jeho i bratra Karla," uvedla Pomajzlová. Podle odborníků náměty obálek dokládají autorův vřelý vztah k přírodě, lidem, lidovému řemeslu či folkloru.

Ze sportu:

Miroslav Januš se stal v Osijeku mistrem Evropy ve střelbě malorážkou na běžící terč. Šestatřicetiletý matador získal na kontinentálním šampionátu už svůj devátý seniorský individuální titul. Nástřelem 590 kruhů navíc Januš přispěl k bronzu družstva, ve kterém jej doplnili ještě Bedřich Jonáš a Josef Nikl. Jen o bod lepší byli Švédové, s převahou vyhráli Rusové.

Kanoista Ondřej Rolenc se stal juniorským mistrem světa ve sjezdu na divoké vodě na klasické trati. Vítězstvím ve švýcarském Buochsu navázal na své třetí místo z minulého šampionátu před dvěma lety v Charlotte, kde tehdy zvítězil Marek Rygel. Rolencův triumf na trati o délce 6,5 km byl suverénní, jeho náskok před stříbrným Blažem Čofem ze Slovinska činil 39 sekund. Na řece Engelberger Aa získali medaili i deblkanoisté Aleš Kristek s Petrem Baronem, kteří skončili druzí o téměř 24 sekund za německou posádkou Mirko Plate, Paul Weber.

Čeští kadeti vybojovali na MEJ ve stolním tenisu v Praze bronzové medaile v družstvech. Z titulu se radovali Francouzi, stejně jako v kategorii juniorů. Mezi děvčaty dosáhly na zlato junirky Rumunska a kadetky Německa.

Tenistka Lucie Hradecká postoupila jako první domácí hráčka do čtvrtfinále turnaje ECM Prague Open. Nasazená sedmička na štvanické antuce porazila Chorvatku Karolinu Špremovou po vyrovnaném boji 6:2, 4:6 a 6:4. Neuspěla naopak Barbora Záhlavová-Strýcová, která prohrála s turnajovou čtyřkou Carlou Suárezovou-Navarrovou ve dvou setech 1:6 a 4:6. Ve čtvrtek budou o čtvrtfinále usilovat ještě dvě české tenistky - třetí nasazená Iveta Benešová a osmička Petra Kvitová.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Jasno až polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 25 až 29 stupňů Celsia.