Zprávy

Klaus vědcům: Věda nemá výjimečné postavení, i ona musí šetřit

Věda nemá výjimečné postavení a v době hospodářské krize musí šetřit i ona, napsal prezident Václav Klaus v odpovědi akademikům, kteří si mu postěžovali na krácení státních peněz pro Akademii věd ČR (AV). Vědecké bádání nemá podle Klause pro Česko vyšší význam než například zdravotnictví nebo policie, které také musí šetřit. Na Klause se na konci července obrátili Petr Hájek a Miroslav Fiedler z Akademie věd. Vyjádřili v něm obavu ze snižování rozpočtu Akademie věd s tím, že je ohrožena její existence. Prezident akademikům v odpovědi sdělil, že jako člověk z akademického prostředí jejich obavám rozumí, jako ekonom a prezident s nimi ale souhlasit nemůže. Existence Akademie věd a dalších vědeckých a výzkumných pracovišť podle něj ohrožena není. V dopise také poznamenal, že další vývoj bude záležet na vládě, která vzejde z podzimních předčasných voleb. Vybrat si podle něj bude moci "cestu razantních úspor a uvolňování prostoru pro přirozené samoléčivé schopnosti našeho společenského organismu, či naopak cestu dalšího nebezpečného zadlužování a dirigistického svazování kreativní potence lidí v naší zemi".

Gandalovič je pro větší propojení zákonů o CK a insolvenci

Zákon o pojištění cestovních kanceláří by měl být více propojen s insolvenčním zákonem. Prohlásil to místopředseda ODS Petr Gandalovič. Změna by podle něj měla umožnit daleko dříve zjistit finanční stav cestovních kanceláří a případně zabránit tomu, aby používaly peníze svých klientů na jiné účely, než úhradu jejich ubytování. Gandalovič to řekl v reakci na ohlášené krachy některých cestovních kanceláří, ke kterým došlo v uplynulých týdnech, zejména pak cestovní kanceláře Tomi Tour. Letos zatím podobně skončily čtyři cestovní kanceláře zaměřené na výjezdovou turistiku. Tomi Tour, která patřila mezi desítku největších firem na trhu a ročně prodala zhruba 50.000 zájezdů, ukončila svou činnost v polovině července. V zahraničí nechala zhruba 3400 lidí, kteří byli všichni na náklady slovenské pojišťovny Union dopraveni zpět do ČR. V současné době je v insolvenčním řízení. Okolnostmi pádu Tomi Tour se zabývá policie, případ prošetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Česká republika je podle Gandaloviče příliš přísná v udělování víz, čímž ztrácí řadu turistů z oblasti bývalého Sovětského svazu či asijských států. "Je třeba více prostoru dát těm, co do České republiky chtějí přijíždět s legálními turistickými úmysly a lépe je oddělit od vízového problému těch, kteří do Česka přijíždí s úmysly jinými," uvedl.

Rusko prý do tří měsíců spustí radar, jenž měl nahradit ten v ČR

Rusko do tří měsíců spustí radar, který nabízelo USA ke společnému využívání výměnou za zastavení amerických plánů na vybudování protiraketového štítu v České republice a Polsku. Informovala o tom agentura Interfax. Zařízení bude podle Moskvy schopné monitorovat odpalování raket z Blízkého východu, včetně Íránu. "Nyní se připojuje vysokonapěťový transformátor," popsal agentuře stav prací generál Nikolaj Abroskin. "Jakmile to bude dokončeno, stanice začne plnit své úkoly," dodal s tím, že to bude nejspíš v říjnu nebo v listopadu. Radar Rusové budují od roku 2006. O rok později ho tehdejší šéf Kremlu Vladimir Putin nabídl USA k užívání společně s radarovou stanicí Gabala v Ázerbájdžánu. Jeho americký protějšek George Bush to ale odmítl a jeho administrativa pokračovala v dojednávání smluv o stavbě radaru v Brdech a protiraketového sila v Polsku. Nový americký prezident Barack Obama v současnosti projekt základny ve střední Evropě přehodnocuje.

Politologové: Program volby nerozhoduje, voliči ho ale očekávají

Volební program není pro rozhodování voličů příliš důležitý. Orientují se spíše podle toho, jak se strany dlouhodobě chovají. Zveřejnění programu ale má své místo ve volební kampani, a strany ho proto nemohou úplně ignorovat. Shodují se na tom politologové. "Dlouhodobá programová orientace je všem voličům známa, takže zveřejnění programu je z hlediska rozhodování voličů poměrně málo významné. Je to něco, s čím se dá pracovat v té kampani," uvedl politolog Tomáš Lebeda. Také podle politoložky Vladimíry Dvořákové je dopad volebního programu na výsledek voleb omezený. "Programy nikdo příliš nestuduje. Buďme upřímní: je málo občanů, kteří by si sedli, přečetli si program a řekli si, koho budou volit," řekla. Program podle ní ale má svůj význam. Příznivce totiž utvrdí v tom, že jeho strana nabízí to, co očekává. Právě dlouhodobá zkušenost se stranou je při volbách rozhodující a volič potřebuje takové ujištění, dodala. Podobný názor má i politolog Bohumil Doležal. "Volič se rozhoduje podle toho, jak se strany profilovaly a co dělaly v minulosti. Politický program čte jen strašně málo lidí," vysvětlil. Taktiku ODS, která chce program zveřejnit až poté, co do něj zapracují připomínky občané, ale hodnotí zdrženlivě. "Ten program je formalita, kterou by ale strana měla před volbami odvést," řekl. ODS podle něj vyvolává dojem, že se k volbám staví příliš ležérně. "Nechat voliče napsat program navíc zavání populismem," dodal Doležal. Také Dvořáková míní, že nápad ODS hraničí s populismem. "Oni byli strana, která říkala: Nemůžeme podléhat populisticky veřejnosti. Nyní se ptají občanů na poplatky ve zdravotnictví. A když jim řeknou, že je nechtějí, tak je zruší?" zeptala se. Myšlenka "programu psaného s občany" podle ní vznikla spíše kvůli "určité nervozitě uvnitř strany". Někteří občanští demokraté se podle ní totiž obávali, že se o jejich straně kvůli dosud utajovanému programu málo mluví. Stěžejním tématem letošních voleb by podle Dvořákové měla být ekonomická krize. "K tomu se ale nikdo moc nevyjadřuje, protože krize se neřeší populárně," dodala.

Vinohradská nemocnice dostane peníze za péči o romského prince

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady dostane zaplaceno za péči o sedmnáctiletého romského prince z Rumunska, kterého v marném boji o život podporovalo osobní přítomností v Praze několik desítek členů jeho širší rodiny. Mluvčí Centra mezistátních úhrad Václav Janalík řekl, že dostali od rumunské zdravotní pojišťovny potvrzeno, že hoch byl u ní pojištěn. Nemocnice nezveřejnila částku, za dva týdny léčby ale mohla přesáhnout milion korun. "V zemi je jen jedna zdravotní pojišťovna, státní. Oslovili jsme ji a právě dnes přišla odpověď, že hoch je u ní pojištěn," řekl Janalík. Děti a mladí lidé do 18 let jsou v Rumunsku pojištěni ze zákona, což potvrdilo také rumunské velvyslanectví. Hoch byl na klinice anesteziologie a resuscitace od 22. července do 3. srpna, kdy přes veškerou snahu lékařů zemřel v důsledku utonutí a následné mozkové smrti.

Lékař, který údajně podváděl pacienty, vinu popírá

Obvodní soud pro Prahu 2 začal řešit případ lékaře Zbyňka Veselského, kterého žalobce viní z podvádění pacientů. Doktor údajně na třech pacientech vylákal přes 300.000 korun s tím, že jim stanovil špatnou diagnózu a slíbil jim nestandardní léčbu či speciální vyšetření. Veselský, kterému v případě odsouzení hrozí až tři roky vězení, svou vinu popřel. Lékař pracoval jako urolog v Praze. Jeho prvním údajně podvedeným pacientem byl od podzimu 2005 po dva roky kulturista Jindřich Popelář. Veselský mu prý diagnostikoval zhoubný nádor v močovém měchýři. Podle Popelářových slov pak doktor tvrdil, že jeho nádor nelze léčit jinak, než speciální zahraniční metodou. Poté šel Popelář podle svých slov na vyšetření před kulturistickou soutěží a jiný lékař zjistil, že rakovinu nikdy neměl. Proto v září 2007 podal trestní oznámení a policisté v únoru loňského roku zahájili stíhání. Především na základě informací v médiích se pak přihlásili další lidé s údajně podobným osudem. Vesecký tak podle obžaloby vylákal dalších 150.000 korun na pacientovi s poruchami erekce za neúčinné injekce a stejnou částku si vzal od partnera klientky za to, že jí zajistí nadstandardní vyšetření kvůli podezření na sklerodermii. To však podle žalobců neučinil. Veselský se brání tím, že obvinění jeho bývalých pacientů jsou vymyšlená.

NSS zamítl stížnosti ve sporu o rozšíření silnic na Pankráci

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnosti ministerstva pro místní rozvoj a developerské společnosti ECM Finance proti rozhodnutí, jímž Městský soud v Praze loni zrušil souhlas ministerstva s rozšířením silnic na pankrácké pláni. Rozšíření má pomoci dopravě u nových výškových budov. Městský soud v povolovacím řízení našel chyby a četné nedostatky. NSS rozhodl neveřejně a výsledek bez odůvodnění oznámil na úřední desce. Stavební odbor pražského magistrátu vydal v březnu 2005 územní rozhodnutí, jímž povolil rozšíření silnic a křižovatek v několika ulicích v Praze 4. Několik občanských sdružení se proti rozhodnutí odvolalo k ministerstvu pro místní rozvoj. Vadil jim případný nárůst dopravy a hluku. Ministerstvo z rozhodnutí vypustilo některé body, ve zbytku ho ale potvrdilo. Občanská sdružení se potom obrátila na soud. Městský soud loni v květnu rozhodnutí ministerstva přezkoumal a zrušil. V rozsudku konstatoval například to, že dopravní řešení pankrácké pláně by mělo být komplexně posouzeno z hlediska dopadů na životní prostředí.

ÚOHS povolil pekárnám splátky milionových pokut za kartel

Antimonopolní úřad povolil třem pekárnám pokutovaným v minulosti za kartel splátkový kalendář. Penam, Odkolek a Delta pekárny mají zaplatit celkem 52,8 milionu korun. Úřad žádaly také o posečkání s platbou, neúspěšně. Žádosti odůvodnily tíživou finanční situací kvůli současné hospodářské krizí, snížením poptávky a prognózami dalšího poklesu tržeb. Například Penam může pokutu 13,2 milionu korun splácet až do konce roku 2011. Letos přitom bude měsíčně splácet 150.000 korun, v roce 2010 pak měsíčně 300.000 Kč a v posledním roce se splátky vyšplhají až na 500.000 korun v 1. pololetí a milion korun ve 2. pololetí. Firmy dostaly pokutu za kartelové dohody v roce 2003. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je tehdy podezříval, že se po sedmileté stagnaci cen domluvily na skokovém zdražení pečiva zhruba o pětinu. Původní pokutu 120 milionů korun ale později snížil na 52,8 milionu korun. Všechny tři pekárenské společnosti vykazují tržby v miliardách korun. Delta a Odkolek mají od roku 2006 společné majitele, patří do skupiny United Bakeries. Pekárny Penam patří společnosti Agrofert Holding, ovládají asi desetinu českého trhu s pečivem.

Na Novojičínsku uhynula asi tuna ryb kvůli močůvce v rybníku

V Tiché na Novojičínsku uhynula asi tuna ryb. Hromadně uhynuly v rybníku určeném pro sportovní rybolov kvůli močůvce, která do něho stekla při deštích z nedalekého hnojiště. Zdroj znečištění patří tamnímu zemědělskému družstvu. ČTK to řekla vedoucí oboru životního prostředí frenštátské radnice Eva Spurná. Podle rybářů, kteří rybník spravují, budou škody statisícové. "Hnojůvka se z polního hnojiště ve svahu dostala do zavlažovacích rour. Stekla jimi do Dlouhého potoka, který napájí rybník. Za správu hnojiště zodpovídají nájemci pozemku, to znamená Zemědělské družstvo Javorník v Tiché," upřesnila dosavadní šetření havárie Spurná. V rybníku, který spravuje Český rybářský svaz, uhynula až tuna ryb.

U tří stíhaných policistů z Brna se našly podezřelé materiály

U tří policistů vyšetřovaných kvůli zabití Vietnamce při lednovém zásahu v Brně se našly podezřelé materiály. ČTK to řekl Pavel Nevěděl z Okresního státního zastupitelství Brno-venkov. Nepotvrdil ale informace časopisu Týden, podle nichž šlo o dětskou pornografii. "Tyto materiály jsou zkoumány. K jejich obsahu zatím více neprozradíme," uvedl s tím, že výsledek vyšetřování by mohl být znám snad do dvou týdnů. Materiály se našly při domovních prohlídkách. Údajný útok na Vietnamce se stal 4. ledna. Policejní hlídka byla tehdy přivolána majitelkou bytu v brněnské Körnerově ulici. Žádala, aby policisté domluvili jejímu vietnamskému podnájemníkovi, který prý přechovával drogy. Našly se u něj dvě dávky heroinu. Muž se prý při jednání choval jako by byl pod vlivem omamných látek. Proto údajně vznikl konflikt. Cizinec, vážící 45 kilogramů, utržil několik ran pěstí. Výsledkem byla zlomená žebra a natržená slezina. Pak byl umístěn do policejní cely. Před tím jej podle náměstka jihomoravského policejního ředitele Jaroslava Vaňka prohlédla lékařka. Cizinec si na potíže nestěžoval. Později se jeho zdravotní stav zhoršil natolik, že 5. ledna ráno mu musela být přivolána sanitka. Muž následně zemřel. Ze útok byl obviněn jednatřicetiletý policista, jemuž hrozí až 15 let vězení. Obvinění odmítá. Spolu s ním jsou stíháni za zneužití pravomoci veřejného činitele i dva policisté, kteří útoku přihlíželi a proti kolegovi nezakročili. Hrozí jim šest měsíců až tři roky vězení. Obviněni byli v sobotu a budou stíháni na svobodě.

Největším bankám ČR v pololetí klesl celkový zisk o 8,3 procenta

Největším bankám v Česku v prvním pololetí v součtu klesl kvůli zhoršující se situaci v ekonomice zisk. Česká spořitelna (ČS), ČSOB, Komerční banka (KB) a UniCredit Bank dohromady vytvořily čistý zisk 19,2 miliardy korun, což bylo o 8,3 procenta méně než ve stejném období loni, vyplývá z výsledků bank. Na ziskovost mělo významný dopad zhoršování kvality úvěrů, na které musí banky vytvářet oprávky a rezervy. Zpomalil se růst objemu poskytovaných úvěrů a tím i úrokových výnosů, což je hlavní složka příjmů bank. Na druhou stranu banky začaly šetřit a vydělávaly na finančních operacích. Nejúspěšnější byla ČSOB, podle objemu aktiv vůbec největší bankovní skupina, která meziročně jako jediná z velkých bank zisk zvýšila. Její čistý zisk stoupl o 7,3 procenta na 5,9 miliardy korun. České spořitelně zisk meziročně klesl o 4,4 procenta na 6,3 miliardy korun, Komerční bance se snížil o desetinu na 5,8 miliardy korun a UniCredit Bank o takřka polovinu na 1,2 miliardy korun.

Taxi využívá na Letišti Praha téměř třetina pasažérů

Celkem 29,7 procenta cestujících využívá pro dopravu na pražské ruzyňské letiště nebo z něj taxislužbu. Češi jsou přitom v taxíkách druhými nejčastějšími cestujícími po Britech. Vyplývá to z výzkumu, který pro Letiště Praha zpracovala agentura STEM MARK. Cestující při soukromých cestách tvoří 58 procent uživatelů taxi, zbytek tvoří lidé na služebních cestách. Letištní taxi nejvíce využívají cestující ve věkové kategorii mezi 25 a 34 lety, naopak nejmenší zájem o ni je u lidí nad 65 let. Letištní taxislužby využívají ze 69 procent lidé cestující pravidelnými leteckými linkami, zatímco v případě zákazníků nízkonákladových společností je to 21 procent. U charterových letů pak využívá taxi jen necelých deset procent cestujících.

O dalším osudu krumlovské točny se bude jednat koncem srpna

O dalším osudu otáčivého hlediště v zahradě českokrumlovského zámku budou všechny strany jednat na konci srpna či začátkem září. Původně měla být po dohodě s UNESCO odstraněna do roku 1999, pak se termín postupně posunul na rok 2016. Petici proti zrušení otáčivého hlediště v zahradě českokrumlovského zámku už podepsalo na 140.000 lidí. Novinářům to řekl ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták. "Na konci srpna nebo začátkem září bude svoláno zásadní jednání všech zúčastněných stran, kde by se tento problém měl skutečně již vyřešit na dlouhou dobu dopředu," uvedl Šesták. Schůzky se zúčastní ministerstvo kultury, města Český Krumlov a České Budějovice, Jihočeský kraj a Jihočeské divadlo. Šesták vysvětlil, že žádné konkrétní rozhodnutí zatím nepadlo, různé strany jen deklarovaly své postoje. "Tady musí dojít ke generální dohodě všech zúčastněných stran a k rozhodnutí ministerstva kultury. Bez tohoto rozhodnutí, protože se pohybujeme v prostoru památkového ústavu," vysvětlil Šesták. O oblibě otáčivého hlediště vypovídá také množství hlasů na petici, která od 24. června bojuje proti jejímu zrušení. "Za točnu mluví návštěvnost, která je ročně kolem 55.000 lidí, její vyprodanost, její velká popularita nejen v českých zemích, ale i v zahraničí," zdůraznil Šesták.

Valtice vystaví předměty koupené od Lichtenštejnů příští rok

Bezmála 90 kusů nábytku, které loni zakoupil stát na aukci starožitností v Amsterodamu, si budou moci turisté prohlédnout v expozici zámku ve Valticích na Břeclavsku v příští sezoně. Četné židle, křesla, tři sedací soupravy, dvě skříně a také rozměrné hodiny se vrátí na místa v zámku, z nichž byla na sklonku druhé světové války odvezena. Nyní budou na těchto předmětech pracovat restaurátoři. Památkáři se v zastoupení státu účastnili před rokem dražby, v níž původní majitelé valtického zámku z rodu Lichtenštejnů nabídli k prodeji část jeho mobiliáře. Krátce před osvobozením Československa si odvezli do Lichtenštejnska mobiliář a umělecké předměty, které zaplnily 27 železničních vagonů. Zbylý majetek v republice byl zabaven na základě Benešových dekretů. Část své bohaté kolekce historických předmětů se knížecí rod rozhodl prodat. Český stát loni pořídil v aukci předměty za asi 13 milionů korun. Většinou pocházejí ze zámku ve Valticích. Některé byly určeny pro zámek v Lednici a hrad Šternberk.

Fotbalisté Liberce hladce postoupili do 4. předkola Evropské ligy

Fotbalisté Liberce postoupili do 4. předkola Evropské ligy, když v domácí odvetě porazili Vadúz 2:0 a navázali tak na vítězství 1:0 z úvodního duelu v Lichtenštejnsku. Za Severočechy skórovali v úvodním poločase v rozpětí pěti minut Kerič a Nezmar.

Tomáš Rosický je opět zraněný

Fotbalista Tomáš Rosický si podle britského tisku poranil stehenní sval a bude mimo hru zhruba šest týdnů. Záložník Arsenalu, který se vrátil po 18 měsících problémů s podkolenní šlachou, tak pravděpodobně nepomůže české reprezentaci v zářijovém kvalifikačním duelu se Slovenskem.

Ani ostudné vyřazení Slavie z LM nedonutilo její vedení k změnám

Fotbalovou Slavii po překvapivém vyřazení ze 3. předkola Ligy mistrů Šeriffem Tiraspol žádné zemětřesní nepotká. A ani ekonomické problémy klubu nehrozí, byť po středečním kolapsu přišel o naději získat 185 milionů korun, které inkasuje každý účastník základní skupiny. Tvrdí to generální ředitel klubu Petr Doležal. Ten zároveň také důrazně odmítl, že by po vyřazení oslabila pozice trenéra Karla Jarolíma. Nutné však prý je, aby Slavia zahladila blamáž ve 4. předkole Evropské ligy a postoupila do její hlavní fáze a alespoň částečně tak dala zapomenout na zklamání z Ligy mistrů. "Protože přes Tiraspol jsme postoupit měli a je chyba, co se stalo. Proto je teď nutné, abychom se dostali do skupiny Evropské ligy a částečně to tam napravíme, protože důležitý krok na začátku sezony jsme nezvládli," řekl Doležal. Ztráta vysokých prémií za účast v LM prý klub neochromí. "Mít a nemít ty peníze samozřejmě je obrovský rozdíl, ale rozpočet na sezonu už máme dopředu zajištěný. A i kdybychom se dostali do nějaké tíže, můžeme si pomoci prodejem nějakého hráče. Nabídky registrujeme, ale řešit to budeme nejdříve v zimě," vysvětlil Doležal. Vyloučil ale, že by vedení klubu začalo s výprodejem mužstva, jehož kádr v létě kouč Jarolím výrazně přestavěl především kvůli prosazení se v Lize mistrů. "Kádr jsme chystali tak, že budeme hrát tři soutěže. A navíc pořád platí, že to tak může být, když uspějeme v Evropské lize. Ale někteří naši hráči už jsou na testech, ale nevylučuju, že třeba ještě nějaký transfer uděláme," naznačil Doležal, že se současný tým už mnoho měnit nebude.

Boxer Konečný potvrdil přestup do střední váhy

Až o tři roky by si prý mohl protáhnout kariéru český boxer Lukáš Konečný. Letos se rozhodl k přestupu do vyšší kategorie do 72,58 kilogramů a pokusí se v ní vybojovat titul mistra světa jedné ze čtyř velkých organizací. Přesunem do vyšší kategorie chce Konečný vyřešit stále větší potíže, které mu v lehké střední váze způsobovalo hubnutí na poslední chvíli. Zároveň pomalu přemýšlí o přechodu k trenéřině. Jeden zápas v lehké střední váze by ale ještě mohl odboxovat; to pokud do konce roku přijde nabídka na odvetný zápas s Ukrajincem Sergejem Dzinzirukem, jemuž vloni podlehl v boji o pás mistra světa kategorie WBO. Taková možnost je prý ale již jen teoretická, místo toho Konečný už v červenci absolvoval první zápas ve vyšší kategorii, v němž porazil k.o. Francouze Christophe Karagoze. Konečný by rád ve vyšší kategorii usiloval již v zimě o pás mistra světa jedné ze čtyř velkých organizací. Jedna věc mu ale aktuálně dobré rozpoložení kazí. "Třeba březnový jarní zápas s Jimmy Colasem (o titul Evropské unie EBU-EU) jsem nabídl České televizi, dokonce zadarmo a jen výměnou za nějaký reklamní prostor, ale ani tahle nabídka se jim nezdála. Golf má bohužel prioritu, zatímco box asi ani neznají," prohlásil Konečný.

Zahájeno ME v dlouhém triatlonu

V Praze vypukla největší sportovní akce měsíce srpna na českém území. Slavnostní zahájení ME v dlouhém triatlonu proběhlo na holešovickém výstavišti v prostoru Křižíkovy fontány. Za zvuků Smetanovy Mé vlasti nastoupilo na plochu 260 závodníků ze 27 zemí. Mezi nimi pochopitelně nechyběli domácí reprezentanti, kteří patří ke spolufavoritům celého klání. O medaile by se mělo prát především trio Lucie Zelenková, Petr Vabroušek a Jan Řehula.

Počasí

V pátek bude skoro jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 24 až 28 stupňů Celsia.