Denní souhrn zpráv Zprávy

09-08-2009

Přijímání směrnic EU se kvůli volbám zpozdí, pokuty ale nehrozí

Až tři desítky zákonů, které převádí právo Evropské unie do českého, budou přijaty později kvůli předčasným volbám. Všechny zákony, které se do té doby nestihnou schválit, totiž padají "pod stůl" a musí být předloženy znovu novým poslancům. Směrnice tak budou muset opakovaně projít vládou a třemi čteními. Jejich přijetí se tak může zpozdit i o půl roku. Jedním ze zákonů, který ČR bude přijímat na základě dohody s EU, je i snížení DPH z 19 na devět procent u některých služeb, například u kadeřníků, v opravnách obuvi či v restauracích. Zákon zatím prošel prvním čtením, nyní ho má na stole rozpočtový výbor. Pokud ho poslanci stihnou projednat do prvního říjnového týdne, tedy do voleb, mohl by platit, jakmile ho podepíše prezident. Pokud to ale nestihnou, počkají si lidé na levnější služby i několik měsíců. Implementaci každé směrnice hlídá Evropská komise. Pokud se jí zdá, že některá země s přijetím otálí, může soudnímu dvoru navrhnout udělení pokuty. Podle místopředsedkyně sněmovního výboru pro evropské záležitosti Anny Čurdové (ČSSD) ale nehrozí, že by ČR kvůli zpoždění některé směrnice hrozily sankce. "U žádného zákona či směrnice nic takového nehrozí. Tam, kde implementace ještě není dokončena, v tuto chvíli nehrozí zpoždění," řekla ČTK Čurdová. "Jediný případ, kde nám skutečně hrozila pokuta, byl antidiskriminační zákon, který měl být přijatý v roce 2004," dodala poslankyně. Schválen byl přitom až letos v létě. Za nepřijetí antidiskriminační normy odsoudil Česko loni v prosinci i Evropský soudní dvůr. Stát musel zaplatit náklady soudního řízení.

Euro.cz: Fejk vyhrál konkurz MZV na ředitele České národní budovy

Ředitel pražské zoologické zahrady Petr Fejk vyhrál výběrové řízení na nově vytvořené místo ředitele České národní budovy v New Yorku. V neděli o tom informoval server Euro.cz, kterému to potvrdilo více zdrojů. Kromě Fejka se tendru zúčastnili další dva zájemci. "Není to práce diplomatická, je to práce manažerská. Měla by být o něčem podobném jako v zoo, o kulturní a společenské reprezentaci České republiky," řekl v sobotu České televizi (ČT) Fejk, který je nyní na kongresu Světové asociace zoologických zahrad a akvárií v New Yorku. Dodal, že je dobré odejít na vrcholu, když je všechno v zoo v pořádku. Česká národní budova spadá pod Česká centra a sídlí tam například generální konzulát a České centrum New York. Podle ČT je post jejího ředitele zcela novou pozicí. Secesní budova na Manhattanu prošla v uplynulých letech kompletní rekonstrukcí, znovu byla otevřena loni v říjnu. Fejk o práci v diplomacii uvažoval už dříve. Před dvěma lety dostal nabídku stát se ředitelem Českých center v zahraničí, ale odmítl ji. V rozhovoru pro Víkend Hospodářských novin tehdy své rozhodnutí vysvětlil tím, že tato práce obnáší moc "úředničiny".

Mostecký rodák Petr Fejk stojí v čele trojské zoo už 12 let. Předtím učil češtinu na gymnáziu a několik let byl manažerem pražského rockového klubu Belmondo. Vedl také vlastní soubor jednoho herce a na jevišti se objevil třeba po boku "sklepáka" Davida Vávry a v baletní jednotce Křeč. Veřejně známým se ale Fejk stal především jako ředitel pražské zoo, která pod jeho vedením přestavěla většinu areálu. Přibyla řada nových pavilonů, lidé v zoo mohou vidět pravidelné atrakce. Proměna zoo pokračovala i po ničivé povodni v roce 2002. K popularitě zahrady i jejího ředitele přispěla i úspěšná propagace zoo.

Jurásková vypsala letošní Cenu Makropulos za péči o seniory

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková vypsala Ceny Makropulos za letošní rok. Udělí ji při příležitosti Mezinárodního dne seniorů, který se slaví 1. října. Cena je nazvána podle divadelní hry Karla Čapka, která domýšlí odvěkou lidskou touhu po nekončícím životě. Poselství hry je možno chápat i tak, že nestačí jen přidat léta životu, ale je nutné přemýšlet o kvalitě života přidaných let. "Ministerstvo zdravotnictví chce touto cenou podpořit rozvoj nových zdravotně sociálních služeb pro seniory a současně pomáhat měnit stereotypy v přístupu ke stáří," uvádí se na webu ministerstva. Návrhy mohou zasílat fyzické i právnické osoby do 30. srpna ministerstvu. První Cenu Makropulos získalo v roce 2005 sdružení Život 90 za projekt tísňové péče Areion. Loni převzalo ocenění Gerontologické centrum v Praze 8 za vytváření systému zdravotně-sociálních služeb. Cena Makropulos má ohodnotit mimořádné, v praxi osvědčené projekty, které řeší zdravotní a zdravotně sociální služby pro seniory v Česku. Může ji získat obec, jednotlivec či nestátní nezisková organizace. Cena není určena pro fyzické osoby.

ČT: Armáda chce prodat letiště Plzeň-Líně současnému nájemci

Ministerstvo obrany se chystá bez výběrového řízení prodat vojenské letiště v Líních u Plzně. Získá ho současný nájemce - firma PlaneStation Pilsen. Informovala o tom Česká televize (ČT) s tím, že hodnota letiště by mohla přesáhnout miliardu korun. Prodej majetku se nelíbí ODS ani ČSSD. K letišti v Líních náleží také vlaková vlečka a má přístup k dálnici do Německa. Kvůli rozloze se má prodávat ve třech etapách - nejdříve letiště, pak vlečka a nakonec okolí. Obchod by se měl uskutečnit do konce roku, uvedla ČT. "V souvislosti s dlouhodobě uzavřenou nájemní smlouvou je pro nás logickým kupujícím firma, která je na letišti v tuto chvíli v nájmu," řekl ČT mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Podle něj je hotový znalecký posudek na první etapu, což je vzletová a příletová dráha a okolní pozemky. Odhadní cena je v řádu stovek milionů. PlaneStation nyní o ceně s ministerstvem vyjednává. Společnost chce v Líních postavit logistické centrum s mezinárodním letištěm. Podle jejího ředitele Michala Čermáka má firma připraveny peníze na nákup objektu už několik let. Místopředseda občanských demokratů Petr Gandalovič a šéf sociální demokracie Jiří Paroubek se shodli na tom, že by ministerstvo takovýmto způsobem letiště prodat nemělo. ČT řekli, že by se vláda Jana Fischera neměla podle původní dohody pouštět do žádných velkých privatizačních projektů. Podle Paroubka by mělo být vypsáno výběrové řízení.

V Česku přibývá pěstitelských pálenic, je jich již 540

V Česku každým rokem přibývá pěstitelských pálenic, v posledních letech přibližně o 25 ročně. V současnosti jich ministerstvo zemědělství registruje 540. Kolébkou pálení ovoce je Morava. Nejčastěji si pěstitelé nechávají vypálit švestky, ale pálí se prakticky veškeré v tuzemsku pěstované ovoce. Pěstitelské pálení jako službu svým občanům provozují také některé obce, vyplývá z informací, které ČTK poskytlo ministerstvo. Téměř dvě pětiny tuzemských pálenic se nacházejí ve Zlínském a Olomouckém kraji, pětina v Jihomoravském kraji, následují Moravskoslezský kraj a Vysočina. Jsou i v dalších regionech, kde jich je však podstatně méně. Přestože celorepublikově jsou nejčastěji v kořalku přeměňovány švestky, jednotlivé regiony si zachovávají svá specifika. Zatímco na Vysočině jsou častou surovinou jablka, na jižní Moravě vedle švestek ve velkém pálí meruňky. Celorepublikově se zpracovávají rovněž hrušky, třešně, špendlíky a broskve. Největší zájem o pálení ovoce je prý před Vánoci. První pěstitelské pálenice ve Zlínském kraji už letošní sezonu zahájily. Pálí se zatím jarní a letní druhy ovoce, třešně, meruňky nebo mirabelky a občas se objeví i kvas z jahod nebo malin.

Na trhu zájezdů se čeká propad, velké CK zřejmě udrží loňské tržby

Na trhu zájezdů se dá letos očekávat patnácti až dvacetiprocentní propad tržeb proti rekordnímu loňskému roku. Odhaduje to analytická společnost Mag Consulting. Největší pokles čeká zřejmě malé cestovní kanceláře, naopak zástupci velkých firem v anketě ČTK hovoří nejčastěji o stagnaci.

Na trase Praha - Norimberk začal jezdit autobus Českých drah

České dráhy vstoupily na trh dálkové autobusové dopravy. Na trase Praha - Norimberk jezdí od neděle autobus, který České dráhy vypravují spolu s partnerskou firmou Deutsche Bahn. Podle sdělení šéfa marketingu ČD Aleše Ondrůje se zatím prodalo přes 3000 jízdenek. První drážní autobus vyrazil z Prahy v neděli ráno v 7:30, vždy s odstupem dvou hodin jej bude postupně následovat dalších pět spojů. Stejná frekvence bude platit každý den. Autobusy nebudou na trase zastavovat a do Norimberku dorazí za tři hodiny a 45 minut. Na trase nyní jezdí denně dva páry rychlíků, kterým cesta trvá pět hodin.

Festival České hrady.cz skončil, navštívilo ho 30.000 lidí

Po pěti prázdninových víkendech skončil v podhradí Rožmberku na Českokrumlovsku pátý ročník hudebního festivalu putujícího po památkových objektech - České hrady.cz. Na Rožmberku se konal vůbec poprvé. Na poslední festivalový víkend se sjelo více než 6000 návštěvníků, celkem tak letní hudební přehlídku navštívilo 30.000 lidí, což předčilo očekávání pořadatelů. ČTK to řekla mluvčí festivalu Martina Reková. Festival začal 10. července na Točníku a do Rožmberku putoval přes Kunětickou horu, Švihov a Bezděz. Letos organizátoři nabídli posluchačům během deseti dnů vystoupení předních českých kapel, jako jsou Chinaski, Monkey Business, Vypsaná Fixa, Sunshine nebo Wohnout. Na festivalu také exkluzivně a společně vystupovali Divokej Bill s Čechomorem ve speciálním dvouhodinovém setu, páteční komornější program patřil Bratrům Ebenům, Danu Bártovi, Jiřímu Schmitzerovi a v hradních prostorách vystupoval i David Koller, shrnula Reková. Program festivalu se snaží představit i méně známé nebo žánrové české hudebníky. Po Čechách s přehlídkou putoval projekt Niceland, taneční skupina Skyline nebo hiphopoví Vladimir 518 & Hugo Toxxx. Páteční večerní program festivalu se většinou konal přímo v hradních prostorách. Na Bezděz ani Rožmberk není kvůli jejich umístění možné dopravit techniku, takže se konal v podhradí.

Česko-německá cyklotrasa má přilákat turisty do Českého lesa

Ojedinělý projekt přeshraniční cyklotrasy z německého Rötzu do Klenčí chystá spolek obcí z obou zemí. Trasu o délce 34 kilometrů upraví obce za 600.000 eur (asi 15,6 milionu korun). Peníze by měl do konce roku získat Akční spolek Čerchov, založený před čtyřmi lety mikroregiony na obou stranách hranice. ČTK to řekl starosta Klenčí pod Čerchovem Karel Smutný. Podle starosty projekt podpoří rozvoj oblasti a přivábí turisty do Českého lesa, který je od letoška lákavějším cílem cyklistů než přeplněná Šumava "Navážeme na trasu z Folmavy přes Domažlice, Horšovský Týn až do Plzně, která už bude mít brzy stavební povolení," dodal. Podle Smutného bude tato nová linie více využívaná než cyklotrasa RT 3 Všeruby - Kdyně - Koloveč - Dobřany - Plzeň, kterou vyznačil před čtyřmi lety Plzeňský kraj, kde ale není mnoho atrakcí. Nová cyklotrasa, která má popularizovat malé vsi, nabídne Baarovo muzeum v Klenčí, zámek Ždánov, Luženickou lípu a na německé straně jezero Silbersee, nádrž Perlsee s kempem a lanovým centrem. V Rötzu je ojedinělé muzeum, jenž prezentuje 32 řemesel a obrovskou sbírku dveřních zámků. Cyklolinie vedoucí jen po polních cestách má být v provozu od příští turistické sezóny. Spolupráce s německou stranou je podle Smutného v kraji ojedinělá; v oblasti mnoho tras není.

Menzelův snímek Skřivánci na niti oslavil v Kladně čtyřicetiny

Trezorový snímek Jiřího Menzela Skřivánci na niti, vyprávějící o partě dělníků a skupině vězeňkyň pracujících v bývalé ocelárně Poldi, v Kladně oslavil čtyřicáté narozeniny. Mezi gratulanty se kromě samotného režiséra a představitelů hlavních rolí Václava Neckáře a Jitky Zelenohorské objevili i pionýři v krojích a svazáci s transparenty. Na dokreslení doby se z amplionů linuly budovatelské písně a zavzpomínat přišli i pamětníci, kteří v bývalých hutích pracovali. Hořce poetický film z roku 1969, natočený podle knihy Bohumila Hrabala Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, se záhy po svém vzniku zařadil mezi takzvané trezorové snímky. Na svou premiéru si musel počkat více než dvacet let, než padl komunistický režim. Menzel při oslavě ČTK řekl, že to nepovažuje za žádnou tragédii. "Myslím, že byly horší věci než to, že se nepromítá film. Těch filmů bylo víc a hlavně ta kultura tady byla vůbec v háji. Co se dělo s jedním filmem, to nehrálo žádnou roli," míní. Těší ho však, že lidé mají o film stále zájem a že se jim líbí.

Ewa Farna vyhrála s písní Cicho soutěž Polský hit léta 2009

Zpěvačka Ewa Farna získala v pátek v polských Sopotech hlavní cenu v soutěži Polský hit léta 09 s písničkou Cicho, v Česku známou pod názvem Ticho. Informuje o tom polský server eFakt. Je to v krátké době druhý úspěch mladé české zpěvačky s polskými kořeny v polské soutěži. Koncem června uspěla na prestižním polském festivalu Sopoty-Top Trendy 2009, kde získala ocenění jako nejlepší interpret polského internetu. V televizním hlasování pomocí sms pak obsadila druhé místo v hlasování diváků o nejlepšího interpreta festivalu Sopoty.

Vlaky do Zubrnic vyjedou možná již v příštím roce

V příštím roce by mohli turisté začít využívat dopravu na historické trati z Velkého Března do Zubrnic na Ústecku. Martin Kašpar ze společnosti Zubrnická museální železnice, která trať vlastní a obnovuje, ČTK řekl, že ještě musí opravit most v Malém Březně. Potřebují prý sehnat zhruba 300.000 korun, pokud se to podaří, bude trať údajně připravená. Organizace, která na nádraží v Zubrnicích provozuje i železniční muzeum, obnovuje 20 kilometrů dlouhou trať od roku 1993. Železnice byla postavena v roce 1890. Již v roce 1978 byla kvůli malému provozu uzavřena. O 15 let později začala skupina převážně ústeckých příznivců železnice s její obnovou. V roce 1998 byl úsek Velké Březno - Zubrnice - Lovečkovice zapsán na seznam kulturních památek. O deset let později se organizaci podařilo ji od státu získat. Historickými vlaky, které patří zubrnickým nadšencům, ale mohou turisté jezdit už nyní. O prázdninových víkendech motorový vlak z poválečného období jezdí na takzvané Švestkové dráze mezi Lovosicemi a Mostem. O turistickém provozu na trati letos na začátku léta rozhodl Ústecký kraj. Podle Kašpara je o vlaky zájem.

V Sobotíně na Šumpersku padl rekord ve štafetovém pití kofoly

Největší kofolovou štafetu na světě vytvořili obyvatelé a návštěvníci Sobotína na Šumpersku při tradiční recesistické akci s názvem Den piva a zábavy, která skončila v sobotu večer. Do řetězového pití tradičního českého nápoje se zapojilo 613 lidí ve věku od čtyř do více než 80 let. Podle organizátorů slavností byli sobotínští první, kdo se podobný o rekord pokusil. Každý účastník štafety musel naráz vypít čtyři decilitry kofoly a přiťuknout si s dalším. "S počtem účastníků štafety jsme spokojeni, i když naším cílem bylo, aby se do ní zapojilo 1140 lidí, což je počet obyvatel Sobotína. Kofola ale není pivo. Když jsme před několika lety pořádali pivní štafetu, zapojilo se do ní 2672 pivařů," řekl s úsměvem organizátor akce Petr Hradil.

Sport

Čeští basketbalisté si v baráži o účast v elitní skupině mistrovství Evropy připsali první výhru, když zdolali v Praze Maďarsko 71:65. Odčinili tak nedávnou prohru z Estonska a ve čtyřčlenné skupině se s ostatními soupeři bodově srovnali.

Titul mistrů republiky v plážovém volejbalu získali Petr Beneš s Přemyslem Kubalou, kteří ve finále šampionátu v Brně porazili za 37 minut Martina Tichého s Janem Dumkem 2:0 po setech 21:15 a 21:16. Na třetím místě skončili Jaroslav Pavlas s Miroslavem Svobodou. Beneš obhájil loňské prvenství, které vybojoval s Tichým, a získal svůj třetí mistrovský titul, pokaždé s jiným spoluhráčem.

Čtyři medaile získaly české pilotky na mistrovství světa v plachtění, které o víkendu skončilo v Szegedu. Další dva cenné kovy přidali muži, kteří bojovali na mistrovství Evropy v litevském Pociunai. V Szegedu skončilo na druhém místě české družstvo, Jana Vepřeková ve standardní třídě i Dana Nováková v klubové třídě. V té přidala bronz Hana Vokřínková. V Litvě obsadil ve standardní třídě druhé místo Roman Mraček, za ním vybojoval bronzovou medaili Tomáš Suchánek. Dvojice úspěšných českých plachtařů si tak zopakovala svá medailová umístění z ME 2007, které se konalo rovněž v Pociunai.

Český brokový střelec David Kostelecký na mistrovství světa v Mariboru na medaili nedosáhl. Olympijský vítěz z Pekingu obsadil v trapu čtvrtou příčku. Ke stříbru mu chyběl jediný přesný zásah, na nového mistra světa Slováka Mariana Kovačócyho ztratil dvě rány.

Počasí

Oblačno až zataženo, postupně v Čechách od jihozápadu přeháňky nebo déšť, místy i bouřky. Teploty 22 až 28 stupňů Celsia.

09-08-2009