Denní souhrn zpráv Zprávy

13-08-2009

U soudu začal Rathův spor kvůli karikatuře v Reflexu

Pražský městský soud se začal zabývat sporem středočeského hejtmana a poslance Davida Ratha (ČSSD) a vydavatelství Ringier. Rath požaduje omluvu za karikaturu a článek, které v únoru zveřejnil časopis Reflex. Na titulní stránce ho zpodobnil jako nacistického diktátora Adolfy Hitlera. Časopis se omlouvat nehodlá, jednalo se prý o vyhraněný názor, který reagoval na hejtmanovo chování. "Je to zcela bezprecedentní případ, který v žádném případě nelze považovat za karikaturu. Je to daleko za hranicí přípustnosti," řekl novinářům Rathův právní zástupce Jan Mach. Podle hejtmana, který se soudu dnes neúčastnil, se jednalo nechutný útok, který nemá ve světě obdoby. I experti ze západní Evropy se podle Ratha shodují v tom, že zveřejněná karikatura již přesáhla rámec novinářské etiky. S tím zásadně nesouhlasí šéfredaktor Reflexu Pavel Šafr. Podle něj je karikatura komentářem, který podléhá ústavní ochraně. "My jsme zpodobnili pana Ratha jako kombinaci klauna a diktátora, jako křížence Adolfa Hitlera s Charlie Chaplinem," uvedl. O jeho totalitních praktikách a mocenském uplatňování prý svědčí rozsáhlé čistky provedené ve Středočeském kraji. Šafr u soudu argumentoval například odvoláním ředitelů středočeských nemocnic a vyhazovem šéfů krajských odborů. Rath se podle něj také vyznačuje populismem, směšností a absurditou.

Ministerstvo zdravotnictví chce zvýšením sankcí zamezit uplácení lékařů od firem

Ministerstvo zdravotnictví chce zvýšením sankcí zamezit uplácení lékařů od farmaceutických firem. Až polovinu ročního obratu by zaplatila firma za to, že opakovaně korumpuje lékaře, aby předepisovali její léky. Pokud se o to pokusí jednou, zaplatí do tří milionů korun. Nyní jsou sankce ve stotisícových řádech. Novelu zákona o regulaci reklamy dá ministerstvo po říjnových volbách Poslanecké sněmovně. Prezident ČLK Milan Kubek soudí, že zvyšování sankcí nebude mít efekt. Smysl má podle něj kultivace pravidel spolupráce. "Navrhujeme vytvořit fond na podporu vzdělávání lékařů, do kterého by firmy přispívaly. Komora by rozhodla, jak se tyto peníze využijí. Tím se korupci zabrání," řekl Kubek ČTK. Firmy vznik fondu odmítají, chtějí samy rozhodnout, na co půjdou jejich peníze.

Pecina v nejbližší době proplácení poplatků krajům asi nezakáže

Ministr vnitra Martin Pecina v nejbližší době krajům proplácení zdravotnických poplatků nejspíš nezakáže. Počká na další analýzu současného stavu a také na hlasování Poslanecké sněmovny o předlohách, které mají poplatky úplně zrušit či výrazně omezit. Poslanci budou o normách, které jim s úpravami vrátil Senát, hlasovat na schůzi, která začne 8. září. Ministerstvo vnitra uvedlo, že Pecina kraje upozornil na základě analýzy, kterou zadal na přelomu února a března ještě jeho předchůdce Ivan Langer (ODS). Současně s tím si Pecina ale vyžádal nové podklady k celé věci. Od první analýzy podle něj totiž došlo ke změnám v hrazení poplatků kraji. Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) řekl, že kraj příslušný dopis od ministerstva dostal. "Já i naši právníci ho neinterpretujeme tak tvrdě, že by nás ministerstvo vyzývalo něco rušit nebo měnit, víceméně jsme byli jen dotázáni na postup a způsoby realizace," uvedl. Právníci podle něj zpracovávají odpověď, která by měla být hotova do konce tohoto měsíce. Ministerstvo vnitra může zrušit jakékoli krajské usnesení a kraje musí jeho rozhodnutí do 60 dní splnit. Pak se sice mohou kraje bránit u soudu, ale než padne verdikt, musí rozhodnutí respektovat.

ODS chce po volbách prosadit možnost "dvourychlostní" mateřské

ODS bude chtít po volbách prosadit možnost osmnáctitýdenní mateřské ve výši 100 procent platu pro ženy, které se chtějí rychle vrátit do práce. První body předvolebního programu občanských demokratů představil místopředseda strany Petr Nečas. Ženy, které by využily stoprocentní mateřské, by ztratily nárok na následný rodičovský příspěvek. Ten se od roku 2008 vyplácí ve třech verzích, jako dvou-, tří- nebo čtyřletý. K takzvané třírychlostní rodičovské by se tak přidala nová možnost dvourychlostní mateřské. Vedle možnosti zrychleného čerpání mateřského příspěvku by pro ženy, které nespěchají do práce, zůstala možnost pobírat klasickou mateřskou v délce 28 týdnů se 70 procenty platu a s navázáním na jeden ze tří druhů rodičovského příspěvku. ODS navrhuje také nový příspěvek na péči o dítě. Využít by ho mohly ty rodiny, které nemohou najít pro dítě mateřskou školku ve svém okolí. Příspěvek by se vydával formou poukázky. Podmínkou by byla čtyřicetiprocentní spoluúčast rodiny. Stát by jí hradil 60 procent, maximálně ale 2000 korun měsíčně. Rodina by mohla peníze využít k proplacení služby hlídání dětí. Nečas by přitom chtěl, aby se současná podle něj nedostatečná škála péče o děti rozšířila. Dnes jsou k dispozici obecní mateřské školky, kterých je málo, nebo drahé soukromé školky.

ČSSD vyzvala Topolánka, aby do týdne vysvětlil toskánský pobyt

Sociální demokraté vyzvali předsedu ODS Mirka Topolánka, aby do týdne zveřejnil účty za svou dovolenou v Toskánsku a skutečného majitele domu, ve kterém tam bydlel. Pokud se tak nestane, zváží ČSSD právní kroky, řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. To, že se v Toskánsku s lobbisty setkal i místopředseda ČSSD Milan Urban, podle Zaorálka nebylo šťastné. Na rozdíl od Topolánka ale prý Urban jasně vysvětlil, jak si dovolenou platil. Aféru rozpoutaly fotografie zachycující šéfa ODS v Itálii v luxusní vile a na jachtě společně s lobbisty a podnikateli, včetně šéfa ČEZ Martina Romana. Jejich spojení s bývalým premiérem vyvolalo spekulace o tom, zda si Topolánek platil dovolenou sám. ODS dosud zveřejnila nájemní smlouvu k domu, kde Topolánek bydlel, podepsanou jeho přítelem Markem Dalíkem, účet za pronájem auta a fakturu za návrat Topolánka do ČR. Média spekulují o angažmá společnosti J&T v celé věci, protože mezi lichtenštejnským pronajímatelem a firmou existují podle některých médií vazby.

Zrušení kanadských víz pro ČR potrvá asi léta

Kanadě potrvá roky, než upraví své přistěhovalecké zákony a postupy. V rozhovoru pro místní tisk to řekl český velvyslanec v Kanadě Karel Žebrakovský. Vyjádřil se tak krátce poté, co kanadský premiér Stephen Harper připustil, že za zavedení vízové povinnosti pro Mexičany může do značné míry špatně fungující kanadský azylový systém. Stejně to tak prý Žebrakovský vnímá ve vztahu k Česku. Kanada v červenci zavedla vízovou povinnost pro Mexičany stejně jako pro Čechy. Stalo se tak v reakci na údajně vysoký počet mexických a českých žadatelů o azyl za oceánem. Česká republika původně chtěla, aby recipročně zavedla vízovou povinnost pro Kanadu celá EU, podle Žebrakovského se ale po "velmi intenzivních" schůzkách v Praze se rozhodlo, že Česko bude jednat o možnostech obnovit bezvízový styk pro Čechy přímo s Kanadou.

Kanada zdražila poplatek za vízum o pět euro na současných 50 eur

Kanada zdražila poplatek za vyřízení víza o pět euro na současných 50 eur (asi 1300 korun). Stalo se tak měsíc po jejich opětovném zavedení. Podle vyjádření pracovnice kanadského velvyslanectví je to kvůli změnám ve směnném kurzu. Kanada víza pro Čechy zavedla 14. července kvůli vysokému počtu žadatelů o azyl z České republiky. Na postup kanadských úřadů si stěžují některé cestovní kanceláře, které víza vyřizují pro své klienty. Podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže ambasáda zdražila 12. srpna bez předchozího upozornění. "Kancelář tedy doplatí ze svého pět eur za každou už přijatou žádost jednotlivého klienta," uvedl Papež. Problémy však podle něj budou mít i individuální žadatelé, kteří dopředu složili původní částku na účet u ČSOB a nyní se chystají pro víza do Vídně. Ve Vídni však prý vyžadují již zvýšený poplatek. "Cestovky" zároveň tvrdí, že kolem vydávání víz panuje zmatek. Zástupci autorizovaných kanceláří musejí projít školením na ambasádě ve Vídni, hromadná víza pak dostanou do tří dnů. Jak uvedl ředitel CK America Tours Jan Kužel, třídenní lhůtu pro kanceláře zavedla Kanada náhle bez předchozího varování, ačkoliv donedávna vydávala víza pro klienty CK na počkání.

Česko překročilo hranici dvou stovek případů prasečí chřipky

Česko překročilo hranici dvou stovek případů prasečí chřipky. Hlášeno je 201 nákaz, průběh onemocnění je lehký, nikdo na novou infekci nezemřel. Nové případy se vyskytly zejména v Praze a v krajích Středočeském, Jihočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském. Infikovaní přicestovali z USA, Španělska, Řecka, Malty a Francie, tedy ze zemí s vyšším výskytem prasečí chřipky. Nejsou hlášeny závažnější komplikace. Naprosté většině infikovaných stačila domácí izolace, zotavují se bez antivirotické léčby.

Děti budou nadále trestně odpovědné až od 15 let

Děti budou nadále trestně odpovědné od 15 let, stejná hranice zůstane zachována i pro legální sexuální styk. Prezident Václav Klaus podepsal novelu trestního zákoníku, která zachovává současný stav. Norma ruší pasáže kodexu, které snižovaly obě věkové hranice od příštího ledna na 14 let. Snížení věkové hranice do kodexu vsunul poslanec Radim Chytka ve snaze umožnit účinnější postih dětských zločinců. Proti snižování se však vyslovila řada expertů, podle nichž měla kroku předcházet hlubší analýza. Někteří kritici poukazovali také na to, že by se tím otevřely širší možnosti pedofilům. Podle expertů se ale pedofilové orientují na mladší věkové skupiny.

Soud zamítl žádost Václava Fischera o stamilionové odškodné

Obvodní soud v Praze 2 zamítl žádost podnikatele Václava Fischera, který požaduje po státu odškodné téměř 334 milionů korun. Suma má Fischerově německé firmě Aircraftleasing Meier und Fischer nahradit ušlé nájemné za dvě konkurzem blokovaná letadla, která už čtyři roky chátrají na letišti v Ruzyni. Proti rozsudku se chce Fischer odvolat. Rozsudek označil za zdrcující. Naopak zástupce státu z ministerstva spravedlnosti Leoš Mynařík výrok soudu uvítal. Stát se hájil především tím, že jednání správců konkurzní podstaty je autonomní a stát za něj nenese zodpovědnost.

Počet pasažérů ČSA v pololetí klesl o 10 procent na dva miliony

České aerolinie přepravily za pololetí na pravidelných linkách 2,08 milionu cestujících, což je meziročně o 9,6 procenta méně. Obsazenost letadel klesla pod 60 procent. Statistiku zveřejnila Asociace evropských aerolinií. Odliv pasažérů zaznamenaly téměř všechny sledované společnosti. ČSA se podobně jako ostatní letecké společnosti potýkají s krizí a s ní souvisejícím malým zájmem o létání. Firma proto hodlá propustit v následujících sedmi měsících až 860 lidí a výrazně omezit provoz na některých linkách. První "obětí" se stal jediný celoroční dálkový spoj Praha - New York. První čtvrtletí skončilo hospodaření firmy ztrátou 1,3 miliardy korun. Výsledky za pololetí firma zveřejní zřejmě koncem srpna. ČSA jsou nyní v procesu privatizace, kde zbyli dva zájemci, Air France - KLM a konsorcium Unimex a Travel Service. Termín pro podání nabídky vyprší v polovině září.

Cena rekonstrukce budovy Českého rozhlasu zřejmě přesáhne 700 milionů

Výsledná cena rekonstrukce historické budovy Českého rozhlasu (ČRo) ve Vinohradské ulici v Praze pravděpodobně přesáhne 700 milionů korun. Uvedl to prozatímní ředitel ČRo Richard Medek na mimořádném zasedání Rady ČRo. Původně měl přitom ČRo za tyto stavební práce, které probíhají od roku 2007, zaplatit částku zhruba 524 milionů korun. Do současnosti přitom podle Medka rozhlas vydal 417 milionů korun. Medek dále uvedl, že s nechá vypracovat audit. Radní vyhlásili podmínky výběrového řízení na nového generálního ředitele Českého rozhlasu. První kolo hodnocení bude neveřejné a bez účasti kandidátů. Do druhého kola postoupí ti kandidáti, kteří splní základní požadavky radních.

Podle poměru kvality a ceny hotelů je Praha čtvrtá

Praha je podle uživatelů mezinárodního hotelového portálu Hotel.info v pololetí čtvrtá mezi světovými metropolemi, co se týče poměru kvality a ceny hotelových služeb. Ačkoliv má Praha lepší hodnocení než loni, o jednu příčku si pohoršila. Před Prahou se umístily Lisabon, Berlín a Tokio. Za opětovné zklamání označil server umístění Londýna, Moskvy a New Yorku, které se do první dvacítky nedostaly. Z dvacítky nejlépe hodnocených metropolí vypadly také evropská města Paříž, Amsterdam a Stockholm, nahradily je Madrid, Helsinky a Dubaj. Hodnocení má také českou sekci, které v pololetí vévodil Beroun se známkou 9,08. Více než devět bodů má také Čeladná v podhůří Beskyd, třetí je Harrachov. Desítku uzavírají Praha, Mariánské Lázně a Jihlava. Průměr českých hotelů je 8,14, což je v mezinárodním srovnání nadstandardní výsledek. Mezinárodní průměr činí 7,33. Výsledky průzkumu jsou jednou z mála dobrých zpráv poslední doby pro české hoteliéry. Kvůli krizi jim ubývají především zahraniční hosté, navíc se zkracuje jejich doba pobytu. Většina hotelů letos zaznamenala meziroční pokles tržeb na jeden pokoj v rozmezí 20 až 35 procent.

Praha zve místní obyvatele na piknik

Dopřát si pravý piknik ve městě mohou ode dneška Pražané po vzoru obyvatel New Yorku či Bratislavy. Grilovat nebo opékat špekáčky mohou v lese u ohniště, které pro ně zřídil pražský magistrát. V rámci Projektu čisté a zelené Prahy, Pro zdravé město vznikne v hlavním městě 14 piknikových míst, z toho devět s možností rozdělávání ohně. První bylo otevřeno v Kunratickém lese. Do konce září by měla být dostupná ohniště na všech místech vymezených pro pikniky. Užívat si přírody budou moci návštěvníci mimo jiné v Ďáblickém háji, Hloubětíně, Hostivaři, Prokopském údolí, Chuchelském háji, v Řepích nebo v Divoké Šárce. Návštěvníci piknikových míst se musí řídit návštěvním řádem, který stanovuje, za jakých podmínek je možné rozdělávat oheň. Výjimku ze zákona pro tuto činnost udělil odbor ochrany prostředí magistrátu hlavního města Prahy. Dodržování provozního řádu bude kontrolovat lesní stráž a městská policie. Další informace jsou na internetových stránkách www.cistapraha.cz.

Místa na mše s papežem si zatím zamluvilo přes 100.000 lidí

Místenky na zářijové bohoslužby s papežem Benediktem XVI. si zatím objednalo 104.000 lidí. Přitom na mši v Brně o ně požádalo 69.000 lidí, o bohoslužbu ve Staré Boleslavi má v současné době zájem zhruba 35.000 poutníků. Vyplývá to z předběžných součtů objednávek místenek. Hlava katolické církve navštíví Česko ve dnech 26. až 28. září. Na brněnskou mši přijde podle odhadů organizátorů více než 100.000 lidí, oznámili dnes představitelé brněnského biskupství. V médiích se objevovaly i mnohem vyšší odhady, podle biskupství ale nebyly reálné. Dějištěm mše bude 27. září letištní plocha v Brně-Tuřanech. Pro brněnskou diecézi je to mimořádná událost. Benedikt XVI. je prvním papežem, který ji navštíví.

Houslový virtuos Suk dostal od Klause čestnou plaketu

Prezident Václav Klaus na zámku v Lánech na Kladensku vyznamenal houslistu Josefa Suka. Při příležitosti jeho 80. narozenin mu předal Čestnou zlatou plaketu prezidenta republiky. Pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk skladatele Josefa Suka patří k výrazným houslistům 20. století. Spolupracoval s řadou předních hudebních osobností, vystupoval po celém světě, nahrál mnoho desek a získal řadu ocenění. Sukovou doménou je klasická a romantická hudba. Přestože již oficiálně nekoncertuje, občas se objeví na koncertních pódiích a o jeho nahrávky je stále velký zájem.

Čeští fotbalisté připravili Haškovi úspěšnou premiéru na reprezentační lavičce

Čeští fotbalisté pod vedením Ivana Haška na lavičce národního týmu zvítězili 3:1 v přípravném utkání s Belgií. Ve středečním zápase v Teplicích sice rychle inkasovali po střele Vertonghena, ale skóre otočili po premiérových trefách obránců Hubníka a Rozehnala a Barošově penaltě.

Atleti si při cestě do Berlína pochvalovali lůžkovou úpravu vlaku

Hlavní část české atletické výpravy na mistrovství světa je už v Berlíně. Cestu vlakem využilo 14 závodníků včetně olympijské vítězky v hodu oštěpem Barbory Špotákové a dalšího adepta na medaili výškaře Jaroslava Báby. Atleti si netradiční cestu pochvalovali, zejména pak možnost lůžkové úpravy. Zbývající jednotlivci z dvaadvacetičlenného týmu dorazí do Německa vlakem v dalších dnech, vzduchem přiletí pouze desetibojař Roman Šebrle. Atleti využili vlaku Eurocity Alois Negrelli zejména díky blízkému místu konání šampionátu. "Bylo to dobré, pohodlné, skvělá lůžková úprava, sedačka se dala natáhnout úplně do ležící polohy," libovala si Špotáková. Sama vlakem občas cestuje. "Docela jsme si pokecali, skočili jsme si i do jídelního vozu a najedli se," podotkla. Cesta to podle ní byla "stokrát lepší" než letadlem. Všichni atleti využili cestu vlakem k tomu, aby si zabalili bez nutnosti váhového limitu jako v letadle. Špotáková například měla víc talismanů než obvykle.

Na OH v Londýně budou boxovat ženy

V programu olympijských her v Londýně 2012 bude box žen. Mezinárodní olympijský výbor dnes v Berlíně také navrhl, aby o čtyři roky později seznam sportů na hrách rozšířily golf a ragby o sedmi hráčích. Box byl dosud jediným sportem v současné skladbě letních olympijských her, v němž nesoutěžily ženy. Podle návrhu mezinárodní boxerské federace by se mělo při londýnské premiéře představit 40 boxerek po osmi v pěti váhových kategoriích. Stejný počet míst tak ztratí mužský box, aby se sport udržel ve stanoveném limitu 286 účastníků. Na olympijských hrách v roce 2016 by mohly být soutěže pod pěti kruhy rozšířeny o další dva sporty golf a sedmičkové ragby, které dnes navrhl výkonný výbor MOV. Se svou snahou o návrat tak prozatím neuspěly baseball a softbal, daleko do programu mají squash, karate a kolečkové bruslení. Doporučení výkonného výboru může ovlivnit rozhodování 106 členů pléna MOV, které bude v říjnu v Kodani hlasovat o změně. V dánské metropoli se zároveň rozhodne právě o pořadateli her 2016 - vybírat se bude ze čtveřice Chicago, Madrid, Tokio a Rio de Janeiro.

Pešek chce zaútočit na desítku

Motocyklista Lukáš Pešek chce na víkendové Velké ceně České republiky v Brně atakovat umístění v první desítce a ke stejné metě by rád zamířil i v celkovém pořadí mistrovství světa. Peškovi ovšem komplikuje situaci nepříliš konkurenceschopný stroj, který prý jen stěží snese měřítko s vedoucími jezdci kubatury do 250 ccm. Letos vybojoval dvě sedmá místa, jinak dojíždí na počátku druhé desítky. V Brně by rád vybojoval alespoň desáté místo a ke stejné příčce se posunul i v celkovém pořadí. Aktuálně na ni ztrácí 16 bodů.

Volejbalista Pláteník opouští Itálii

Peter Pláteník by měl patřit mezi stěžejní postavy volejbalové reprezentace, kterou od pátku ve Varně čeká kvalifikační turnaj mistrovství světa 2010. A osmadvacetiletý smečař bude mít motivaci navíc: pokud se český tým na šampionát do Itálie probojuje, vrátí se Pláteník do země, jejíž ligu letos opustil. Místo Cunea, semifinalisty Serie A i Poháru CEV, bude nejlepší český volejbalista loňského roku od podzimu oblékat dres tureckého klubu Ziraat Bankasi Ankara. I slovutná italská soutěž, považovaná za nejkvalitnější na světě, se totiž potýká s finančními problémy. Účastník mistrovství světa v letech 2002 i 2006 má ale nyní v hlavě především kvalifikaci MS ve Varně.

Teplický fotbalista Matula nesmí za faul loktem hrát osm zápasů

Disciplinární komise fotbalového svazu dnes zastavila teplickému hráči Milanu Matulovi činnost na osm zápasů nepodmíněně. Matula v ligovém utkání s Plzní udeřil loktem plzeňského Petra Jiráčka a způsobil mu krvavé zranění hlavy. Matula přitom mohl dostat ještě mnohem tvrdší trest, sazebník počítá v případě zranění hráče s možným zastavením činnosti od šesti týdnů až do osmi měsíců. Jedno utkání už si teplický defenzivní záložník odpykal o víkendu. Disciplinárka vzala v potaz zprávu komise rozhodčích a delegátů a delegáta utkání, podle kterých sudí v duelu chyboval a měl Matulu za surový zákrok vyloučit. Komise rovněž několikrát zhlédla celý okamžik na videu. Právě odlišný popis situace, než jaký disciplinárka viděla na záznamu, Matulovi zřejmě nejvíc přitížil.

Počasí

V pátek čekejte oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Teploty 21 až 25 °C.

13-08-2009