Denní souhrn zpráv Zprávy

16-08-2009

Ministr Janota: Navržený schodek rozpočtu na příští rok bude 230 mld. Kč

Pokud se nepodaří změnit příjmy a výdaje státního rozpočtu, bude navrhovaný schodek státního rozpočtu na příští rok činit 230 miliard korun. V České televizi to v neděli řekl ministr financí Eduard Janota. Janota navrhuje například zvýšit dolní sazbu DPH z devíti na 11 procent a horní z 19 na 20 procent. Pokud se podaří změny prosadit, bude navrhovaný schodek asi 160 miliard korun. Ministr Janota v diskusním pořadu řekl, že pokud se nestane nic zásadního, tak v návrhu rozpočtu, který vláda předloží do konce září Poslanecké sněmovně, bude schodek 230 miliard korun. Protože se ale v říjnu uskuteční předčasné volby, bude muset nová vláda po volbách předložit návrh nový. K navrhovaným daňovým sazbám Janota řekl, že pokud se je nepodaří uskutečnit, nepovede se státu snížit schodek rozpočtu ze sedmi na pět procent hrubého domácího produktu. Ministr také již delší dobu zdůrazňuje, že je nutné šetřit i na straně výdajů. Nepotvrdil sobotní informaci médií, podle níž by měl schodek v případě odmítnutí změn představovat až 256 miliard korun.

Eduard Janota: Přijetí eura v letech 2014 či 2015 nyní není reálné

Termín přijetí eura v letech 2014 nebo 2015 není kvůli nepříznivému vývoji státního rozpočtu reálný. V České televizi to řekl ministr financí Eduard Janota. Česko oficiální termín svého připojení k eurozóně nezveřejnilo, podle svého volebního programu by chtěla zavést euro v roce 2014 nebo 2015 ČSSD. Pro přijetí eura je nutné dodržet tříprocentní hranici deficitu státního rozpočtu. Ministr Janota připomněl, že pro vstup do eurozóny je nutný dvouletý pobyt v systému směnných kurzů, takže Česko by muselo již před rokem 2012 vykázat deficit rozpočtu pod třemi procenty. "Kdyby byla přijata ta opatření (úspory výdajů a posílení příjmů rozpočtu), o kterých jsem hovořil, tak se dostaneme v roce 2012 s deficitem (rozpočtu) někde na čtyři procenta. A to by musela být tato opatření přijata beze zbytku jak na straně příjmové, tak na straně výdajů, což asi nebude reálné," řekl ministr Janota. Nevěří, že by EU podmínky pro přijetí eura změkčila. Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma v květnu řekl, že přijetí eura za vlastní měnu není všelékem. Dovede si prý představit, že si Česko ponechá nezávislou měnovou politiku ještě nějakou dobu. Guvernér Tůma upozornil, že přijetím eura se nevyřeší strukturální záležitosti v ekonomice. Členy eurozóny je v současnosti 12 z 15 "starých" zemí EU, výjimku tvoří Británie, Dánsko a Švédsko. Z nových členských států do měnové unie vstoupily Slovinsko, Malta, Kypr a Slovensko.

Ministr Pecina věří, že kauza Vítkov může pomoci návrhu na rozpuštění DS

Ministr vnitra Martin Pecina věří, že případ dubnového žhářského útoku na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku může pomoci druhému návrhu na rozpuštění krajně pravicové Dělnické strany (DS). Ministr Pecina to řekl v nedělním diskusním pořadu České televize. Zda je někdo z čtveřice obviněných napojený na DS odmítl prozradit. Nový návrh na rozpuštění DS má podle Peciny i s přílohami několik set stran a je podložen znaleckými posudky. Ministerstvo jej má vládě předložit v září. Policie v souvislosti s žhářským útokem ve Vítkově obvinila čtyři muže kolem 25 let z pokusu o vraždu s rasovým motivem. Na zveřejněných policejních záběrech z domovních prohlídek jsou zachyceny mimo jiné letáky Autonomních nacionalistů. Odborníci přitom již dlouhou dobu hovoří o personálním propojení DS, Autonomních nacionalistů nebo neonacistického Národního odporu. Rozpuštění Dělnické strany navrhla vláda již loni s tím, že porušuje zákony a je blízká krajně pravicovým uskupením, zejména Národnímu odporu. Soud ale začátkem března návrh zamítl s tím, že neobsahoval dostatek přesvědčivých důkazů. DS na Pecinova slova zareagovala téměř okamžitě. Šéf strany Tomáš Vandas v tiskovém prohlášení uvedl, že DS chce kvůli přímému spojení kauzy Vítkov s návrhem na rozpuštění strany na ministra podat žalobu za poškození dobrého jména strany.

Martin Pecina: Šéfa rozvědky odvolávat nebudu, nemám důvod

Ministr vnitra Martin Pecina se nechystá odvolat současného ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚSZI) Iva Schwarze v souvislosti s aférou dovolené šéfa ODS Mirka Topolánka v Toskánsku. Topolánek totiž tvrdí, že má jednoznačné důkazy, že bývalý šéf rozvědky Karel Randák stále spolupracuje s lidmi z rozvědky v aktivní službě. Ti mu také podle Topolánka pomáhali při pořizování záznamů z jeho dovolené. To však podle Peciny současný šéf rozvědky Schwarz vyvrátil. "Řekl mi, že k něčemu takovému nedošlo a že je to naprosto absurdní," řekl ministr Pecina v nedělním diskusním pořadu České televize. "Nemohu na veřejnosti říkat více, než co teď řeknu vám: jsou jednoznačné důkazy o tom, že (Randák) používá i činné lidi v aktivní službě v této rozvědce. Je to prokázáno," řekl Topolánek v sobotním rozhovoru pro deník Právo. "Jestli má pan Topolánek takové informace, ať koná," uvedl ministr vnitra s tím, že on takové informace nemá a že si myslí, že jde o součást volební kampaně. Sama rozvědka v pátek spekulace o svém zapojení do této aféry také odmítla s tím, že celou věc vnímá jako zatažení do vnitropolitického boje. Fotografie, které zachycující Topolánka v luxusní vile a na jachtě společně s lobbisty a podnikateli, včetně šéfa ČEZ Martina Romana, rozpoutaly zatím největší aféru tohoto léta. Vzbudily totiž spekulace, zda si Topolánek dovolenou platil sám. Snímky bývalý šéf rozvědky Karel Randák údajně sám předal Mladé fronty Dnes, která je zveřejnila.

Vláda projedná návrh na převedení 35 milionů korun z majetku KSČ

Vláda má v pondělí projednat převod 35,5 milionu korun ze zvláštního účtu ministerstva pro místní rozvoj (MMR) do příjmů státního rozpočtu. Jde o prostředky z vypořádání majetku někdejší Komunistické strany Československa. Kabinet už v roce 1999 rozhodl, že peníze mají posloužit na humanitární projekty ministerstev zdravotnictví a práce a sociálních věcí. ČTK o tom informoval mluvčí MMR Martin Ayrer. Ministerstvo pro místní rozvoj se na oba rezorty obrátilo s prosbou, aby vybraly vhodné projekty. Nakonec jich bylo určeno pět. "Těch pětatřicet milionů je rozděleno na těch pět projektů podle určitého klíče," řekl Ayer. Před rozhodnutím vlády ale nechtěl prozradit, jak přesně se peníze rozdělily ani o jaké projekty jde. "Navržené projekty podporují zdravotně a sociálně potřebné spoluobčany a pomohou zlepšit jejich nepříznivou životní situaci," píše se v tiskové zprávě ministerstva.

Zelení schválili kandidátky pro předčasné volby

Strana zelených v neděli schválila s konečnou platností kandidátky pro podzimní předčasné volby do sněmovny. Na čelných místech kandidátek tak budou bojovat o poslanecké mandáty například socioložka Jiřina Šiklová nebo člen kabinetu evropského komisaře pro sociální věcí Jan Jařab. ČTK to řekl úřadující předseda strany Ondřej Liška. Zatímco první místa kandidátek zůstala podle Lišky stejná, na další místa zařadila republiková rada nové kandidáty. "V některých případech jsme udělali změny, a to například ve Zlínském kraji, kde nás podpořily některé významné kulturní osobnosti ze Zlínského kraje. Tak ty jsme umístili na kandidátku," řekl Liška ČTK. Stejně tak se podle jeho slov dolaďovali kandidáti v Plzeňském kraji, které navrhla Strana pro otevřenou společnost. S ní zelení již dříve uzavřeli smlouvu o dlouhodobé spolupráci. Podle Lišky se podařilo dosáhnout shody mezi vedením strany a regiony a všechny návrhy, se kterými přišlo, byly nakonec přijaty.

Obyvatelé Rohozné odmítli v referendu stavbu jaderného úložiště

Obyvatelé Rohozné na Jihlavsku v sobotním referendu odmítli drtivou převahou záměr stavby hlubinného úložiště radioaktivních odpadů v katastrálním území své obce. Většina zúčastněných si nepřeje ani to, aby byl u obce prováděn geologický průzkum, jímž by byla prověřena vhodnost lokality pro takovou stavbu. Referenda se zúčastnilo 234 lidí, tedy tři čtvrtiny z 312 oprávněných voličů. Dva hlasy byly neplatné, řekl ČTK starosta František Venkrbec. "Referendem bylo potvrzeno rozhodnutí obecního zastupitelstva z roku 2003," zhodnotil výsledek starosta. Stavbu jaderného úložiště v referendu odmítlo 226 lidí, pro se vyjádřilo šest účastníků. Průzkum lokality by nevadil 13 obyvatelům Rohozné, proti němu bylo odevzdáno 218 hlasů. Rohozná patří mezi osm míst v republice, v nichž by podle odborníků mohl v budoucnu vzniknout trvalý sklad jaderného odpadu. Referendu ve čtvrtek v Rohozné předcházelo veřejné setkání se zástupci Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Podle ředitele SÚRAO Vítězslava Dudy není kladný postoj obce nutnou podmínkou pro povolení průzkumu. "Ministerstvo životního prostředí může souhlas vydat i přes nesouhlas obce, ale my nechceme jít do sporu. Vláda říká, že to máme dělat s účastí obcí," řekl ve čtvrtek ČTK.

Hlavní cenu FFF K.Vary získaly švédské Šrámy režisérky Pichlerové

Hlavní cenu mezinárodní poroty na šestém ročníku festivalu studentských filmů a debutů Fresh Film Fest (FFF) Karlovy Vary získal snímek Skrapsaar (Šrámy) mladé švédské režisérky Gabriely Pichlerové. Porota, v níž rozhodoval například český herec Jiří Ornest či rakouský kameraman Klaus Fuxjäger, ještě udělila speciální cenu maďarskému režisérovi Péteru Szeilerovi za snímek Bevezetés az általános nyelvészetbe (Úvod do obecné lingvistiky). ČTK o tom informovala mluvčí festivalu Martina Reková. Kromě hlavní ceny FFF porota dále udělila cenu Fresh Generation v sekci prvních a druhých celovečerních filmů. Letos patří kanadskému filmu Truffle (Lanýže) režiséra Kima Nguyena. Podle Rekové je tento snímek ironickou a temnou pohádkou o tom, jak fungují ekonomické systémy a jaký mají dopad na naše každodenní žití. Cenu Theatre Optique dostala Anna Virtanenová z Finska za film Kuolema Keltaisessa Talossa (Smrt ve žlutém domě). V její prospěch rozhodl zejména osobitý vizuální styl. Speciální cenu obdržel film Yellow Belly End (Žluté pírko) francouzského režiséra Philipa Bacona.

Summer of Love si na letišti v Hradci užily tisíce lidí

Zhruba 7500 milovníků elektronické taneční hudby dorazilo během víkendu do Festivalparku v areálu hradeckého letiště na 13. ročník festivalu Summer of Love. Na hlavním pódiu a v dalších prostorech umístěných v letištních hangárech vystoupilo od pátku do nedělního dopoledne přes sto dýdžejů. ČTK to řekl promotér festivalu Aleš Bleha. "Dýdžej počasí sehrál parádní set, počasí letos festivalu přálo, vzhledem k současné ekonomické krizi a velkému množství podobně zaměřených festivalů jsme s návštěvností spokojeni," řekl Bleha. Návštěvníci festivalu mohou v areálu zůstat až do pondělního dopoledne, organizátoři původně plánovali, že v jednom z hangárů bude i v noci z neděle na pondělí pokračovat hudební produkce, kvůli potížím s hlukem však od plánu upustili. Operační důstojník východočeské policie ČTK řekl, že v souvislosti s festivalem nemá policie nahlášeny žádné mimořádné události. Účastníci festivalu si na diskusním fóru akce pochvalovali především hlavní scénu, menší pódia umístěná v hangárech kritizovali kvůli špatnému zvuku.

Historická vesnička v Ostré ukazuje návštěvníkům stará řemesla

O několik set let zpátky se vrátí každý návštěvník, který projde branou historické vesnice řemesel Botanicus v Ostré. Dostane se tak do časů, kde neexistovala elektřina a na vývěsních štítech domů s doškovými střechami byly nápisy jako "dráteník", "kovář" nebo "provaznictví". Právě tato řemesla stejně jako mnoho dalších stále v Ostré přežívají a lidé si je mohou v atmosféře středověké vesnice sami vyzkoušet. "Pro holčičku prstýnek, pro chlapečka nějakou parádu na krk. Bude to za dva grošíky," řekne svérázný dráteník sedící ve své dílně a za chvíli už jeho šikovné ruce kouzlí z drátků budoucí ozdobu dětského krku či ruky. V historické vesnici se právě koná jedna z mnoha slavností a před většinou domků se tvoří davy lidí. Každý si chce vyzkoušet, zda by se před mnoha sty lety uživil jako kovář, hrnčíř nebo třeba tkadlec. "Oslavy s různou tematikou pořádáme o sobotách a během nich je tu vždy opravdu nával. Lidi lákáme například na slavnosti tance, cirkusu nebo čaje, populární je třeba den koně nebo den středověké kuchyně," řekla ČTK Lenka Novotná z Botaniku. O skanzenu, do jehož chodu se lidé mohou sami aktivně zapojit, se dobře ví, vesnice patří spolu s loučeňským zámkem k nejnavštěvovanějším místům na Nymbursku.

Do Slavkova na výročí narození Napoleona zamířilo přes 2000 lidí

Ve Slavkově u Brna si v sobotu zhruba 250 nadšenců pro vojenskou historii v dobových uniformách i zhruba 2000 návštěvníků připomnělo 240. výročí narození císaře a vojevůdce Napoleona Bonaparta (1769 až 1821). Návštěvníky Slavkova, u něhož Napoleon dobyl roku 1805 jedno ze svých velkých vítězství, čekala ukázka bojové scény z tehdejší doby. Mezi vojáky v barevných dobových uniformách, kteří při rekonstrukci bojové scény šli po 40 minut obětavě do útoku a padali raněni či mrtvi k zemi, byli nadšenci z Česka, Slovenska, Belgie a Francie. "Všichni jsou členové Středoevropské napoleonské společnosti, která sdružuje vojenské kluby ze střední Evropy," řekl ČTK Miroslav Jandora ze sdružení Projekt Austerlitz. Kromě bitvy si návštěvníci mohli prohlédnout dobové vojenské stanové tábory a udělat si představu o tehdejším životě vojáka. Nechyběl řemeslný jarmark s občerstvením, doprovodný program tvořila i mezinárodní výstava vín a kostýmované prohlídky zámku s Napoleonem. Akce je zároveň pozvánkou na tradiční rekonstrukci bitvy u Slavkova, která se koná na polích u nedaleké obce Tvarožná vždy první víkend v prosinci. Do ní se zapojuje až tisíc nadšenců.

Plavečtí vytrvalci plavali maraton k výročí Napoleonova narození

Pokořitel kanálu La Manche Richard Blatný uplaval v sobotu finále plaveckého maratonu ze Štěchovic do Prahy. Trasu dlouhou 35,6 kilometrů zvládl za 11 hodin. Na trase se k šéfovi Klubu ledních medvědů postupně přidali čtyři další členové klubu, jejich trasy byly kratší. Plavba se konala k 60. výročí založení nejdelšího plaveckého závodu v Česku a 240. výročí narození císaře Napoleona Bonaparta. Blatný měl v cíli ještě dost sil, a tak při čekání na pomalejší kolegy přeplaval napříč Vltavu. Plavbu nepovažuje za velký výkon, je to prý jen trénink, ze kterého možná vykrystalizuje další koníček - Blatný sbírá známky, hraje šachy, píše knížky, je členem bonapartistické společnosti a napsal napoleonskou encyklopedii. Plánuje přeplavat Gibraltar a uvažuje o plavbě z Českých Budějovic do Prahy, to je 200 kilometrů, až prý sežene sponzory. Blatný plave styl prsa, je prvním suchozemcem a sedmým na světě, který přeplaval kanál La Manche tímto stylem.

Nejlepší střihači zvládli ostříhat deset jehňat pod 20 minut

Nejlepším střihačem ovcí se letos na 12. mistrovství ČR ve stříhání ovcí v Malhostovicích na Brněnsku stal Němec Rainer Blumelhuber. Teprve za ním skončil nejlepší střihač z Česka, Lukáš Neugebauer ze Žamberka, třetí místo obsadil Krystian Jarosz z Polska. Všichni zvládli ostříhat desítku jehňat za méně než 20 minut, řekl ČTK předseda Svazu chovatelů ovcí a koz Vít Mareš. Mistrovství bylo součástí dvoudenních Ovenálií Zlobice 2009, které jsou největší akcí svého druhu v České republice. "V průměru stříhali jednu ovci pod dvě minuty, což je dosud nejlepší výkon za 12 ročníků mistrovství," podotkl Mareš. K vítězství ovšem není třeba jen rychlost, ale i technika stříhání a jeho výsledek. O tom se přesvědčil Polák Jarosz, který byl ve stříhání nejrychlejší. V celkovém součtu hodnocení to ale stačilo až na třetí místo. Rychlost totiž tvoří jen 40 procent hodnocení. "Šedesát procent tvoří kvalita a výsledek, aby byla ovce dobře ostříhaná a nebyla zraněna," podotkl Mareš.

V Plzni vznikl český rekord v chůzi po vodní hladině v aqua-ballu

V Plzni na Boleveckém rybníku v sobotu vznikl neobvyklý český rekord v chůzi po vodní hladině v aqua-ballu. Je to obrovská plastová koule, do které se soutěžící vsouká a po uzavření se rozeběhne po vodě. Nejúspěšnější chodec David Kalivoda ze sportovního klubu Plzeň 3 eCity udržel kouli v pohybu na vodě 19,63 vteřiny, než se dotkl její stěny. Právě to znamenalo konec pokusu. ČTK to řekl pořadatel akce Jan Urbánek. Vyzkoušet si novou adrenalinovou zábavu přišlo na Bolevecký rybník kolem 70 lidí. Nejlepších 17 odvážlivců pak usilovalo o nejlepší čas a zápis do České knihy rekordů, již vede pelhřimovská agentura Dobrý den. "Náš pokus je ověřen notářem, zápisu nic nebrání. Nikdo u nás se o oficiální rekord v aqua-ballu zatím nepokusil," dodal Urbánek.

Paralympionička Fesslová přijela z Himálají se světovým rekordem

Se světovým rekordem se v neděli vrátila do Prahy z indických Himálají paralympionička Jana Fesslová, která jako první vozíčkářka na světě zdolala nejvyšší himálajský průsmyk Khardung La. Do výšky 5680 metrů nad mořem vyšplhala v sedačce přívěsného motocyklového vozíku, takzvané sajdkáry, s řidičem Radkem Krieglerem 6. srpna. Společně během tří týdnů projeli 2300 kilometrů, zčásti po nejvyšších silnicích světa. "Vracím se s únavou a těším se domů. Jsem spokojená," řekla ČTK Fesslová po přistání na ruzyňském letišti. Pochválila i své kolegy z expedice Blue Land 2009, zvládla vše prý právě díky nim, některá místa prý byla hodně náročná.

Ze sportu:

Nedělní výsledky 4. kola první fotbalové ligy: Bohemians - Teplice 1:3, Mladá Boleslav - Příbram 2:0, Olomouc - Bohemians 1905 1:1 a Plzeň - Liberec 2:3. Do čela tabulky se dostala Mladá Boleslav o skóre před Brno, třetí jsou Teplice. Poslední příčka patří pražským Bohemians. Kolo uzavře pondělní utkání Jablonce s Ostravou.

Teprve patnáctiletý Miloš Slavíček se stal při svém debutu na světové akci mistrem světa ve skeetu. Jeden z nejmladších účastníků šampionátu v Mariboru získal zlato součtem 122 bodů z 125 a soupeře porazil o jeden terč. Mezi muži byl Leoš Hlaváček šestý. Slavíček debutoval na mezinárodní scéně teprve před třemi týdny na mistrovství Evropy v chorvatském Osijeku a obsadil 29. místo. V sousedním Slovinsku se mu vedlo o mnoho lépe a v poslední den šampionátu získal pro českou výpravu první individuální medaili.

Moderní pětibojař David Svoboda získal na světovém šampionátu stejně jako loni stříbrnou medaili. Titul v Londýně vybojoval Maďar Adam Marosi. Druhé skončilo i české družstvo, které se Svobodou tvořili Michal Michalík a Ondřej Polívka.

Nejlepšího umístění z českých motocyklových závodníků ve Velké ceně České republiky dosáhl Lukáš Pešek, jenž ve třídě do 250 ccm obsadil dvanáctou pozici. Královskou kategorii MotoGP ovládl na Masarykově okruhu u Brna italský fenomén Valentino Rossi a míří za obhajobou titulu mistra světa.

Ondřej Moravec vybojoval na mistrovství Evropy v letním biatlonu v Novém Městě na Moravě bronz v závodu mužů s hromadným startem. Jaroslav Soukup za ním skončil čtvrtý se ztrátou necelých 12 sekund. Titul získal Ruslan Nasirov z Uzbekistánu. Česká reprezentace zakončila mistrovství ziskem bronzové medaile v závodu smíšených štafet.

České plážové volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková obhájily na mistrovství Evropy do 23 let stříbrné medaile. Ve finále v Kaliningradu podlehly německému páru Bütheová, Grossnerová 1:2 na sety.

Florbalistky mistra české extraligy Herbadent Tigers SJM počtvrté za sebou ovládly mezinárodní turnaj Chance Czech Open v Praze. V elitní kategorii žen vyhrály ve finále nad švédským celkem Pixbo Wallenstam IBK 3:2. Tento švédský klub neuspěl ani v mužském finále, kde podlehl po inkasované brance od svého bývalého hráče Pedera Bodéna se závěrečnou sirénou Dalenu 4:5. Florbalisté Tatranu Střešovice po porážce v semifinálovém utkání se švédským favoritem Pixbem Wallenstam 3:5 získali bronz.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 27 až 31 stupňů Celsia.

16-08-2009