Denní souhrn zpráv Zprávy

17-08-2009

Česko vyhostilo dva ruské diplomaty

Zástupce vojenského přidělence při ruském velvyslanectví v Praze byl vyhoštěn z České republiky, dalšímu diplomatovi české úřady doporučily, ať se už nevrací z dovolené. Uvedl to dnes server iDnes.cz s odvoláním na diplomatické zdroje. Vojenské zpravodajství údajně získalo informace, že oba diplomaté zřejmě pracují pro ruské tajné služby, napsal iDnes. České tajné služby stejně jako ministerstva zahraničí a obrany informaci nepotvrdily. Premiér Jan Fischer ji rovněž odmítl komentovat. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ale označil české rozhodnutí za "další provokaci". Už předtím zdroj z ruského ministerstva zahraničí agentuře ITAR-TASS řekl, že české rozhodnutí je "nepřívětivý akt, který nepřispěje k rozvoji přátelských vztahů" mezi oběma zeměmi.

Oficiální vyhoštění je v diplomatickém světě jednou z nejostřejších reakcí na podezřelé aktivity cizích diplomatů. Častější je praxe, kdy je diplomatům, kteří pro zpravodajskou službu cizího státu pracují, naznačeno, aby raději sami odjeli a nevyvolávali diplomatický skandál. Právě tuto formu zvolily české úřady vůči druhému cizinci, jehož oficiální funkce není známa. Na ruském velvyslanectví v Praze a na konzulátech v Brně a Karlových Varech pracuje asi 200 lidí. České tajné služby podle serveru iDnes.cz předpokládají, že téměř dvě třetiny z nich jsou zpravodajci. Další Rusové působí v různých spolcích nebo obchodních zastoupeních. Na českém ministerstvu zahraničí je oficiálně akreditována desítka ruských novinářů. Kolik těchto lidí pracuje pro ruskou rozvědku, lze jen hádat, uvedl server.

Šéf rozvědky odstoupí, pokud se prokáže podíl úřadu na toskánské kauze

Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Ivo Schwarz rezignuje na svou funkci, pokud se prokáže podíl agentů civilní rozvědky na dokumentaci dovolené expremiéra Mirka Topolánka v Toskánsku. Schwarz to řekl novinářům s tím, že o svém úmyslu informoval i ministra vnitra Martina Pecinu. Dodal, že svým lidem věří. Fotografie, které zachycují Topolánka v luxusní vile a na jachtě společně s lobbisty a podnikateli, rozpoutaly zatím největší aféru tohoto léta. Vzbudily totiž spekulace, zda si Topolánek dovolenou platil sám. Topolánek tvrdí, že má jednoznačné důkazy, že bývalý šéf ÚZSI Karel Randák stále spolupracuje s lidmi z rozvědky v aktivní službě. Ti mu také podle Topolánka pomáhali při pořizování záznamů z dovolené. Schwarz uvedl, že kontrolní mechanismy jeho úřadu neprokázaly žádnou spojitost jeho lidí s takzvanou toskánskou kauzou. Zároveň vyzval kohokoliv, kdo by měl důkazy o opaku, ať se se svými údaji obrátí na bezpečnostní složky.

Vláda znovu navrhne zrušení Dělnické strany

Vláda se chystá předložit Nejvyššímu správnímu soudu nový návrh na zrušení krajně pravicové Dělnické strany (DS) počátkem září. Ministr vnitra Martin Pecina novinářům řekl, že jeho úřad finalizuje definitivní podobu žádosti, vláda ji posoudí za dva týdny, poté ji odešle soudu. "Splníme tak slib, že za půl roku po zamítnutí prvního návrhu bude předložen návrh nový," uvedl Pecina s tím, že podrobnosti návrhu nebude ministerstvo zveřejňovat dřív, než to bude nezbytně nutné. Pecina v pondělí zároveň vládu seznámil s koncepcí boje proti extremismu, která zahrnuje například posílení policejních hlídek v problematických regionech. Ze severních Čech, kde už zesílené hlídky působí, by se měl program rozšiřovat do zbytku země. Policejní hlídky by také měli nově doplnit Romové. Práci Romům by měl stát podle Peciny zajistit práci také například na rekultivacích. "Chceme jim dát šanci a zároveň je motivovat, aby žili podobným způsobem jako česká majorita," uvedl Pecina. Zvláštní pořádkové jednotky by měly začít fungovat vedle Prahy a Brna také v Ostravě a v severních Čechách.

Natálku z Vítkova čekají další operace

Jako o malém zázraku hovořila v souvislosti s léčbou popálené Natálky z Vítkova na Opavsku primářka popáleninového centra Fakultní nemocnice Ostrava Zdenka Crkvenjaš. Podle ní ale oběť dubnového žhářského útoku na domek obývaný romskou rodinou čeká v dohledné době nejméně pět dalších operací. Celá léčba pak bude trvat další měsíce či dokonce roky. Holčička ale podle odborníků ještě nemá úplně vyhráno. "Kdykoli ale ještě můžou nastat život ohrožující komplikace," řekla primářka. Ostravští odborníci na popáleniny při léčbě holčičky využili unikátní metodu transplantace umělé kůže. "Natálka je čtvrtý pacient, u kterého jsme tuto metodu použili. Aplikuje se od roku 1996. Kůže má podle výrobce růst s pacientem," řekla Crkvenjaš. Vysvětlila, že umělá kůže dokáže nahradit spodní část lidské kůže. Tu svrchní ale stejně musí získat transplantací. Zatím lékaři transplantovali kůži na 30 procent popálených míst. Dalších 30 procent ještě čeká. "Natálka je odpojena od přístrojů, komunikuje očima a sama přijímá potravu," popsal současný stav dítěte přednosta Kliniky dětského lékařství Michal Hladík. Už od konce tohoto týdne by s ní mohla být na pokoji i její maminka. Ředitel nemocnice Svatopluk Němeček ČTK řekl, že léčba dosud stála víc jak pět milionů korun. Další náklady se podle něj budou pohybovat v řádech milionů. "Tyto peníze by následně pojišťovna rozhodně měla požadovat po pachatelích tohoto zrůdného a barbarského činu," doplnil.

Pape: Obvinění žháři z Vítkova jsou jen pěšáci,vykonávali rozkazy

V souvislosti se žhářským útokem na romskou rodinu ve Vítkově by mohl být obviněn někdo z nejvyšších představitelů českých ultrapravicových extremistů. ČTK to řekl zmocněnec poškozené rodiny Markus Pape. Podle něj jsou čtyři dosud obvinění jen pěšáci, kteří pouze vykonávali rozkazy. Kriminalisté se nyní soustředí na usvědčení lidí, kteří rozkaz vydali, řekl Pape, který zastupuje práva rodiny během vyšetřování a má právo nahlížet do spisu. Minulý týden ve středu policie zadržela 12 přívrženců krajní pravice z Bruntálska a Opavska. Čtyři muže ve věku kolem 25 let nakonec kriminalisté obvinili z pokusu o vraždu s rasovým motivem. "Je v zájmu poškozené rodiny dopadnout hlavní postavy celého případu. Ty zatím obviněni nebyli. Hlavní strůjci se teprve hledají," řekl Pape. "Vycházíme z toho, že v Česku existuje teroristická buňka. Ta už v minulosti uskutečnila takové akce jako ve Vítkově. Možná připravovali další, o kterých ještě nevíme," dodal. Sám věří, že policie v tomto případě rozkryje celé pozadí rasově motivovaného žhářského útoku.

Kraje a obce dostanou na likvidaci následků povodní 3,6 mld. Kč

Vláda na likvidaci škod způsobených červnovými a červencovými povodněmi vyčlení 3,6 miliardy korun. Jsou to peníze určené pro nápravu škod na obecním a krajském majetku. O financích na odstraňování škod na majetku, který spadá pod jiné resorty než je ministerstvo pro místní rozvoj, bude vláda jednat na další schůzi, řekl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. Dalších 442 milionů korun bude směřovat na podporu odstraňování škod v oblasti bydlení. Z toho je 120 milionů korun určených výstavbu takzvaných povodňových domků. Dalších 480 milionů korun má do postižených oblastí směřovat ze Státního fondu rozvoje bydlení v podobě úvěrů s nízkými úroky. Takzvaná rychlá pomoc postiženým obcím byla už na jejich účty poslána, uvedl ministr. Je to přibližně deset milionů korun, které se má rozdělit mezi 300 nejvíce postižených domácností v 15 obcích. Peníze by obcím měly přijít ještě tento týden. Vyřizování další pomoci bude podle Vondrušky administrativně složitější, na místo určení by ale měla dorazit maximálně v řádu měsíců.

Ministr financí Eduard Janota má do další schůze vlády předložit zprávu, jestli je legislativně možné do postižených oblastí poslat finanční zálohy v řádu stovek milionů korun. Janota má do příštího zasedání kabinetu připravit také návrh finančního pokrytí státních povodňových výdajů. Ve hře je podle něj buď úvěr od Evropské investiční banky, nebo emise státních dluhopisů. Janota se přiklání k dluhopisům, které jsou podle něj administrativně jednodušší.

Vláda schválila Vlčkův návrh na zavedení černé listiny firem

Vláda schválila návrh novely zákona o zadávání veřejných zakázek, kterou jako poslanec předložil předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Na tiskové konferenci to řekla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Novela mimo jiné zavádí takzvanou černou listinu firem, které by neměly mít přístup k veřejným zakázkám. Stejný návrh obsahuje i materiál, který v červenci schválila vláda. Navrhované opatření má zamezit účasti na zakázkách lidem, kteří se provinili pletichami proti veřejné soutěži. Zákon by měl zavést rejstřík lidí a firem, které budou mít zákaz plnit veřejnou zakázku. Pokud někdo při prokazování kvalifikace uvede falešné údaje a bude za to potrestán, ocitne se jeho jméno ve veřejně přístupném rejstříku "zakázaných" dodavatelů. To má pomáhat v boji s korupcí a zvýšit průhlednost zakázek. Zákaz veřejných zakázek pro firmu nebo podnikatele by měl platit tři roky. Za předložení falešných údajů o kvalifikaci uchazeče o zakázku bude také hrozit až desetimilionová pokuta. Poslední slovo při schvalování zákonů má ale parlament.

Vláda rozhodla o vypořádání části ruského dluhu, chce 17 mil. USD

Vláda rozhodla o postupu vůči firmě BMC Agro-Industry, která byla v roce 2000 pověřena vypořádáním části dluhu někdejšího Sovětského svazu, ale nenaplnila své závazky. Premiér Jan Fischer novinářům řekl, že na celý dluh už Česko nedosáhne, spokojí se tedy se splátkami. Podle návrhu ministerstva financí by bylo možné získat od BMC Agro-Industry do roku 2017 splátky celkem přes 17 milionu dolarů (přes 300 milionů Kč). "Je to jediná možnost," dodal ministr financí Eduard Janota.

Odborníci vítají Janotovy návrhy na škrty v rozpočtu

Odborníci vítají iniciativu ministra financí Eduarda Janoty na seškrtání výdajů státního rozpočtu. Rozdílné názory panují na jeho návrhy na zvýšení daní, které přinese například zdražení potravin. Janota chce snížit schodek rozpočtu v příštím roce o více než 70 miliard Kč. Navrhuje zvýšit dolní sazbu DPH z devíti na 11 procent a horní z 19 na 20 procent. Počítá i se zvýšením spotřební daně z benzinu a nafty o korunu na litr a se snížením výdajů rozpočtu o 40 miliard korun. Pokud se nepodaří změnit příjmy a výdaje státního rozpočtu, bude podle Janoty navrhovaný schodek státního rozpočtu na příští rok činit 230 miliard korun. "Janotův návrh je dost přesně tím, co by ekonom čekal od ministra financí v situaci, v níž se české veřejné finance ocitly," řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Ačkoliv se nyní politici staví s Janotovým návrhům rezervovaně, bude podle něj muset k podobnému balíku opatření po volbách sáhnout, ať už je vyhraje kterákoliv strana.

Analytik Raiffeisenbank Aleš Michl by od vlády nestraníků čekal, že bude drsnější. "Že to nedá takto sežrat občanům přes vyšší daně, ale že každý resort tvrdě ušetří ve své rozpočtové výdajové kolonce. Úplně stejně to teď musí dělat každá firma, ta teď také nemůže jednoduše zdražit," upozornil. Každý ministr by podle něj měl připravit za své úřady dvě varianty úspor, první s tříprocentními škrty z přidělených výdajů, druhou s pětiprocentní úsporou. Zvýšení sazeb DPH povede ve svém důsledku ke zdražení služeb a zboží pro konečné spotřebitele a podnikatele, kteří tuto daň neplatí DPH, uvedl odborník na nepřímé daně PricewaterhouseCoopers ČR Martin Diviš. Zvýšení devítiprocentní sazby DPH, která se uplatňuje například na potraviny, knihy, léky a služby se zvýšeným podílem lidské práce, bude mít podle něj dopad na peněženky všech obyvatel.

Kovářová: Vláda má mandát dělat potřebné změny na ministerstvech

Současná vláda má podle ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové dostatečný mandát k tomu, aby mohla provádět změny na svých ministerstev. Kovářová to uvedla v reakci na výtky premiéra Jana Fischera, který ji v dopise odeslaném koncem července vyčítal personální obměny na jejím úřadě s tím, že úřednický kabinet má omezený mandát. "Jsem přesvědčena, že mým úkolem není trpně udržovat status quo, zvlášť za současné ekonomické situace státu," odpověděla ministryně v dopise Fischerovi. Své kroky mu prý plánuje vysvětlit osobně na schůzce, o kterou požádala. Kovářová v červenci odvolala z funkce svého náměstka pro legislativu Františka Korbela a o několik dní později také vrchní ředitelku legislativněprávní podsekce Danu Prudíkovou. Premiérovi se také nelíbilo, že chce ministryně zrušit brněnskou a ostravskou pobočku Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Ministryně v dopise zároveň vyčetla předsedovi vlády způsob, jakým se o jeho nesouhlasu s vedením ministerstva dověděla. Média podle ní znala obsah Fischerova psaní dříve než ona, což Kovářová nepokládá za „gentlemanské a přínosné".

Český tým v Lógaru zahájil nové rekonstrukční projekty

Pět nových projektů v celkové hodnotě 16 milionů korun zahájil český rekonstrukční tým v afghánské provincii Lógar. Projekty jsou zaměřeny na podporu školství, zemědělství a zdravotnictví, sdělil ČTK Filip Moravec z provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru. Mezi projekty, které mají být uskutečněny během následujících měsíců, patří například stavba nové střední školy v distriktu Muhammad Agha. Do jejích lavic by mohly zasednout až dva tisíce studentů. Jedním z největších problémů afghánského školství zůstává nedostatečná kapacita budov, prioritou proto jsou opravy stávajících budov, případně stavby dalších tříd. Kromě zmíněného projektu Češi v Lógaru stavějí či opravují dalších devět škol a v rámci nových projektů osadí pět škol plechovými střechami. Ty by měly nahradit v zemi běžně používané hliněné a zabránit tak zatékání vody.

Pro místní zemědělce bude přínosem zejména rekonstrukce dvou sběrných středisek na mléko. Lógarští farmáři do nich každý den přinášejí mléko, které se poté dopravuje do hlavního města Kábulu, jeho kvalitu ale snižují technologické nedostatky. Centra proto získají i chladící zařízení umožňující skladování mléka po delší dobu. Fungování nemocnice v hlavním městě Lógaru Púli Alam podpoří stavba nové studny, která zabezpečí zdravotnickému zařízení nutný přísun vody. Dalším z projektů je stavba ochranné zdi pro místní rozhlasovou stanici, jež se několikrát v minulosti stala terčem útoku. Český Provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří deset odborníků z ministerstva zahraničí, vojenskou složku pak 275 vojáků.

Ředitel pražské zoo Fejk povede České národní budovu v New Yorku

Pražský magistrát potvrdil, že ředitel pražské zoologické zahrady Petr Fejk svůj post opustí. Fejk vyhrál výběrové řízení na nově vytvořené místo ředitele České národní budovy v New Yorku. Česká národní budova spadá pod Česká centra a sídlí tam například generální konzulát a České centrum New York. Podle České televize je post jejího ředitele zcela novou pozicí. Secesní budova na Manhattanu prošla v uplynulých letech kompletní rekonstrukcí, znovu byla otevřena loni v říjnu. Fejk už před časem řekl, že je dobré odejít na vrcholu, když je v zoo vše v pořádku. Fejk o práci v diplomacii uvažoval už dříve. Před dvěma lety dostal nabídku stát se ředitelem Českých center v zahraničí, ale odmítl ji. V rozhovoru pro Víkend Hospodářských novin tehdy své rozhodnutí vysvětlil tím, že tato práce obnáší moc "úředničiny". Populárním se bývalý učitel češtiny a pozdější klubový manažer Fejk stal jako ředitel pražské zoo, která pod jeho vedením přestavěla většinu areálu. Přibyla řada nových pavilonů, lidé v zoo mohou vidět pravidelné atrakce. Proměna zoo pokračovala i po ničivé povodni v roce 2002.

Německo chce vlastnit Lobkovický palác, kde má ambasádu

Německá vláda chce získat barokní Lobkovický palác v Praze na Malé Straně, kde je v pronájmu německé velvyslanectví. Ambasáda sehrála důležitou roli v novodobých německých dějinách a podle mnohých předznamenala pád berlínské zdi. Německo za historický objekt Česku podle agentury DPA nabízí bývalé americké velvyslanectví v Berlíně. Tento objekt je prázdný od loňska, kdy se Američané přestěhovali do nového u Braniborské brány.

Před pádem železné opony v Lobkovickém paláci sídlil zastupitelský úřad někdejší Německé spolkové republiky (NSR). Přes její ambasádu se před 20 lety snažily do západního Německa prchnout zástupy východních Němců. Na zahradě velvyslanectví jich našly útočiště 4000. Německá demokratická republika (NDR) požadovala jejich návrat do vlasti. Tehdejšímu západoněmeckému ministrovi zahraničí Hansi-Dietrichu Genscherovi se podařilo vyjednat jejich vycestování. Koncem září jim to z balkonu velvyslanectví oznámil. Podle mnohých tato událost předznamenala pád berlínské zdi i celého východoněmeckého režimu. Německé ministerstvo zahraničí agentuře DPA potvrdilo, že se Německo s Českem už dohodly na ustanovení mezinárodního odhadce, který má nemovitost ocenit.

Lobkovický palác je podle Pražské informační služby "jednou z nejhodnotnějších staveb vrcholného baroka". Postaven byl kolem roku 1704 podle projektu slavného architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho. Původně byl jednopatrový a měl tři křídla. Po požáru v roce 1768 ho Lobkovicové nechali obnovit a přistavět patro. Za budovou se nachází na úpatí Petřína zahrada. Německo podniklo první neúspěšné pokusy o odkoupení Lobkovického paláce v 90. letech. Německé straně podle DPA nyní nahrává to, že česká ambasáda začíná nutně potřebovat rekonstrukci. Německé ministerstvo zahraničí doufá, že se obchod uskuteční. Šance, že by velvyslanectví mohlo slavit 25. výročí událostí roku 1989 ve vlastním, vypadají podle DPA dobře.

Státní zástupkyně zastavila stíhání Urbanové pro křivé svědectví

Státní zástupkyně zastavila stíhání Marcely Urbanové obviněné z křivého svědectví v případu údajné korupční aféry lidoveckého expředsedy Jiřího Čunka. Svědkyně vypovídala sice nepravdivě, ale neprokázalo se, že úmyslně, sdělila ČTK mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Podle ní Urbanová "vypovídala způsobem a za takových vnitřních a vnějších okolností, které neumožnily vyslovit závěr o tom, že tak činila úmyslně". Podle státní zástupkyně mohly výpověď Urbanové zkreslit její složité vztahy s Čunkem a vysoká mediální sledovanost celé kauzy. Rozhodnutí není pravomocné, je možné proti němu podat stížnost. Urbanové hrozily až tři roky vězení. Urbanová sice s odůvodněním státního zastupitelství nesouhlasí, zastavení trestního stíhání však vítá. Bývalou sekretářku lidoveckého expředsedy obvinili policisté loni v červnu. Podle nich totiž lhala o okolnostech, za jakých Čunek jako vsetínský starosta přijal v roce 2002 údajný půlmilionový úplatek.

ČSSD chce do ekologie investovat až 112 miliard z peněz EU

Pokud by sociální demokraté vyhráli volby, zaměří se v ekologii na zateplování domů, budování čističek, kanalizací či výstavbu rybníků. Priority ČSSD v životním prostředí novinářům představil stínový ministr pro tuto oblast Petr Petržílek. V první řadě slibuje využití všech peněz z fondů EU. "V operačním programu Životní prostředí jsou prostředky na roky 2007 až 2013 ve výši 150,5 miliardy korun. V letech 2007 až 2008 byly otevřeny výzvy za 38 miliard, hodnota schválených žádostí je 4,8 miliardy," prohlásil Petržílek s tím, že zbytek chce ČSSD vyčerpat, pokud vyhraje volby. Peníze plánuje využít především na zaplacení ekologických opatření, které po ČR požaduje unie. Jde například o výstavbu čističek odpadních vod, kanalizací, třídění bioodpadu a jeho využití, investice do energetických úspor a obnovitelných zdrojů energie. To by mělo současně přinést i více pracovních míst. "Zaměstnanost díky green jobs, tedy v zelených odvětvích, může vázat až 230.000 pracovních míst," prohlásil Petržílek. Vylepšit chce i program Zelená úsporám, který má pomoci lidem se zateplováním domů. Kromě toho chce sociální demokracie zlepšit životní prostředí i tím, že v každé obci nechá vybudovat rybník. "Vlastníci vkladem pouze deset procent zhodnotí své pozemky hospodářským využitím rybníku," láká majitele pozemků stínový ministr.

Internetová stránka paroduje Topolánkovu volební kampaň

Po plakátech s lídry ODS, jež byly parodií na její předvolební kampaň mezi českými turisty v Chorvatsku, se nyní objevil web letostopolankem.cz, který na první pohled vypadá jako součást jihomoravské volební kampaně předsedy ODS Mirka Topolánka. Ve skutečnosti ale tuto kampaň paroduje a Topolánka a jeho spolupracovníky zesměšňuje. Z webu není jasné, kdo je jeho autorem. ČTK na jeho existenci upozornil vedoucí sekce PR a marketingu ČSSD Petr Dimun s tím, že ČSSD o něm byla informována mailem. Vedoucí mediální sekce ODS Martin Kupka ve vyjádření pro ČTK na web reagoval slovy, že "to ukazuje, že konkurence je hysterická". "Lidé určitě jsou schopni posoudit, co je vtipné, co není vtipné, co je křeč a co se opravdu jakoby jim bude jevit jako důvěryhodné," dodal Kupka. Web má podobnou grafiku jako oficiální Topolánkova stránka, z níž je převzat i slogan Léto s Topolem, avšak doplněný o uvozující slovo "poslední".

Počet hostů v hotelech se v pololetí snížil o 8,5 procenta

V českých hotelech a dalších ubytovacích zařízeních v prvním pololetí přespalo 5,37 milionu hostů, což je meziročně o 8,5 procenta méně. Podobně se snížil počet přenocování. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu. Jde o nejhorší čísla za poslední léta. Hotely výrazně pociťují především odliv cizinců. Za pololetí jich přijelo 2,7 milionu, o 12 procent méně než loni. Navíc doba, kterou v tuzemsku zahraniční hosté tráví, se neustále zkracuje. Počet přenocování zahraničních turistů se snížil o 14 procent na osm milionů. U Čechů je vývoj mírně jiný. V hotelech jich sice přespalo o 4,4 procenta méně než loni, celkem 2,65 milionu, ale doba pobytu se prodloužila. Počet nocí, které čeští turisté strávili v ubytovacích zařízeních, poklesl jen o necelá tři procenta a mírně tak předstihl počet přenocování cizinců.

"Letošní sezona je pro hoteliéry nejhorší za dvacet uplynulých let," sdělil ČTK šéf Asociace cestovních kanceláří Viliam Sivek. Na následující měsíce předpovídá krach několika desítek pražských hotelů. Tržby ubytovacích zařízení klesly v pololetí meziročně o 16 procent. Na vině je vedle odlivu hostů související cenový boj a všeobecný pokles cen.

Trmický lihovar dostal pokutu 800.000 korun za neukončení výroby

Trmický stavební úřad uložil firmě PLP provozující v Trmicích na Ústecku lihovar pokutu 800.000 korun za to, že podnik vyráběl i po ukončení zkušebního provozu. ČTK to řekl vedoucí odboru výstavby, dopravy a životního prostředí trmického městského úřadu Martin Sommer. Zkušební provoz skončil lihovaru v červenci, stavební úřad mu jej kvůli problémům se zápachem neprodloužil. Lihovar, jehož výstavba stála víc než miliardu korun, vyrábí i nadále. Podle generálního ředitele společnosti PLP Pavla Nohavy nyní firma hledá s právníky řešení problému a jedná jen s Krajským úřadem Ústeckého kraje. Stavební úřad v Trmicích prý případ posuzuje subjektivně a je pod velkým tlakem. Firma má nasmlouvané kontrakty s dodavateli, v případě zastavení výroby jí hrozí nejen to, že přijde o tržby, ale bude muset platit i další sankce. "Jde o to, abychom neublížili zemědělcům a zaměstnancům," řekl Nohava ČTK. Podle objednaných měření prý z původních více než 200.000 jednotek snížila firma zápach na necelých 5000 jednotek. Do zařízení na odstranění zápachu investovala desítky milionů korun. V lihovaru pracuje kolem 120 lidí. Výstavba trmického lihovaru stála 1,2 miliardy korun. V plném provozu má být schopen vyrobit milion hektolitrů bioethanolu z obilovin rostoucích na ploše 60.000 hektarů.

Válečný pilot Karel Kuttelwascher má ve Sv. Kříži pamětní desku

Rodný dům nejúspěšnějšího československého stíhače za druhé světové války brigádního generála Karla Kuttelwaschera ve Svatém Kříži u Havlíčkova Brodu zdobí pamětní deska. Jejího odhalení se zúčastnily i Kuttelwascherovy dcery Vera Darlingtonová a Mari Roweová, které přijely z Velké Británie při příležitosti 50. výročí úmrtí svého otce. "K uctění Kuttelwascherovy památky připravujeme další akce jak ve Svatém Kříži, tak i v Havlíčkově Brodě. Chystáme je k 95. výročí jeho narození v roce 2011." řekla ČTK starostka Havlíčkova Brodu Jana Fischerová. O zřízení pamětní desky se zasloužilo občanské sdružení Czech spitfire club ve spolupráci s Vyšší policejní školou ministerstva vnitra v Jihlavě, městem Havlíčkův Brod a obcí Svatý Kříž. Jejího odhalení se zúčastnili i zástupci Svazu letců České republiky a Českého svazu bojovníků za svobodu. Podle ředitele jihlavské policejní školy a zároveň zástupce sdružení Czech spitfire club Zdeňka Sadeckého by činnost československých válečných letců neměla být zapomenuta hlavně v dnešní době, kdy v celé Evropě narůstá extremismus.

K papežově návštěvě ČR se v Brně uskuteční konference

Dílo papeže Benedikta XVI. i přínos jeho návštěvy pro Českou republiku chtějí kněží, pedagogové a další autority zhodnotit na konferenci. Uskuteční se v Brně týden před papežskou návštěvou, tedy v sobotu 19. září. Program zatím pořadatelé dolaďují. Pozvánku poslali i teologovi Tomáši Halíkovi a vysokoškolskému učiteli Janu Sokolovi, řekl novinářům za organizátory místopředseda KDU-ČSL David Macek. Podle Macka má konference pomoci v přípravě věřících na návštěvu Benedikta XVI., která v případě Jihomoravského kraje a Brna bude vůbec první papežskou návštěvou. Řečníci se zároveň vyjádří k encyklice Caritas in veritate (Láska v pravdě), kterou papež vydal počátkem léta, 18 let poté, co předcházející sociální encykliku publikoval jeho předchůdce Jan Pavel II. Podle Macka bude Benediktova návštěva ČR i z tohoto pohledu podstatná.

Letní shakespearovské slavnosti navštíví Ben Kingsley

Oscarový představitel Gándhího, divadelní a filmový herec Ben Kingsley tento víkend navštíví Prahu. Do české metropole doprovodí svoji manželku, herečku Danielu Lavenderovou. Ta bude ve dnech 21. až 23. srpna se souborem British Shakespeare Company (Britská shakespearovská společnost) účinkovat na Letních shakespearovských slavnostech. ČTK to sdělila mluvčí festivalu Magdaléna Bičíková. Členové shakespearovské společnosti, kteří se specializují na představení pod širým nebem, uvedou v angličtině komedii Sen noci svatojánské. Uvedou i dvě představení hravé milostné šarády Mnoho povyku pro nic. Levanderová, původem z Brazílie, ztvární dvojroli Hippolity a královny víl Titanie. Ben Kingsley je patronem Britské shakespearovské společnosti. Soubor British Shakespeare Company je po Royal Shakespeare Company největší a neznámější shakespearovská společnost v Británii. V Praze hostuje soubor poprvé.

Svatý Kopeček by se měl propojit stezkou s Hostýnem a Velehradem

Tři významná poutní místa na Moravě - Velehrad, Svatý Hostýn a Svatý Kopeček, by se v příštím roce měla dočkat propojení. Občanské sdružení Matice Svatokopecká totiž hodlá vybudovat poutní cestu s naučnou stezkou ze Svatého Kopečka na Svatý Hostýn a napojit se tak na obdobnou cestu, kterou loni vybudovaly Matice velehradská a svatohostýnská. Cesta v délce asi 50 kilometrů bude doplněna 20 panely s informačními tabulemi, řekla ČTK Zora Krejčí z Matice Svatokopecké. Během cesty by cykloturisté či turisté na panelech získali i informace o místech, kde se právě nacházejí, údaje o historii i současnosti, významných kulturních a církevních památkách a podobně.

Vedení fotbalistů Bohemians Praha odvolalo trenéra Žáka

Vedení fotbalistů Bohemians Praha odvolalo kouče Roberta Žáka. Důvodem jsou neuspokojivé výsledky, střížkovský klub totiž nezískal v úvodních čtyřech prvoligových kolech ani bod. ČTK to sdělil tiskový mluvčí Bohemians Stanislav Sigmund. Spolu s Žákem skončil i asistent František Kopač, mužstvo zatím povedou Jaromír Jindráček a trenér brankářů Jan Klíma.

Počasí

V úterý čekáme polojasno, na jihu a východě zpočátku oblačno a ojediněle přeháňky. Teploty vystoupí na 23 až 27 stupňů Celsia.

17-08-2009