Denní souhrn zpráv Zprávy

13-09-2004

Němec uvažuje o snížení trestní odpovědnosti dětí až na 12 let

Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US- DEU) uvažuje o posunutí trestní odpovědnosti dětí u závažných deliktů až na 12 let. Informoval o tom Český rozhlas-Radiožurnál. Děti by byly odpovědné v případech vražd, těžkého ublížení na zdraví nebo i větší krádeže. Poradit se o tom ministr ještě chce například s dětskými psychology. Němec zatím neví, od kdy by takové nařízení mohlo platit, ani kolik to bude ČR stát. "Nepůjde o nějaké miliardy, to určitě ne. Protože už dnes fungují tato zařízení v gesci ministerstva školství a jich je možné určitě využít," řekl Radiožurnálu. Připomněl, že už nyní je možné na základě soudního rozhodnutí umístit dítě do ústavu ochranné výchovy. "Takže jde spíše o organizační opatření," dodal. Diskuse o snížení trestní odpovědnosti nejmladších pachatelů závažných trestných činů se opět rozpoutala v poslední době po několika případech vražd spáchaných dětmi. Po případu skupinky dětí, která zabila kvůli penězům starou ženu v v Olešnici u Hradce Králové to bylo především zjištění, že vrahem třináctileté dívky z Kmetiněvsi na Kladensku je její nezletilý spolužák. Dosud se však hovořilo o snížení věkové hranice z nynějších 15 na 14 let. Ve světě se úprava věkové hranice trestní odpovědnosti různí. Například v Německu je podobně jako v okolních zemích věková hranice pro postavení mladistvého pachatele trestného činu před soud 14 let, ale v posledních letech se i tam diskutuje o jejím snížení na 12 let. Na Slovensku politici také stále častěji hovoří o novele trestního systému a uvažuje se o snížení hranice z 15 na 14 let.

Soudce: Snížení věkové hranice je kampaňovitým řešením problému

Místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera považuje současné snahy snížit věkovou hranici trestní odpovědnosti za "kampaňovité" řešení problému. Podle Kučery se musí uskutečnit systémové změny nejen v oblasti zákona, ale také v rodinné výchově a ve školství. "Změna nemůže spočívat jen v přepsání věku pachatele ze 15 na 14," řekl Kučera ČTK.

Záměr ministerstva souvisí s případy několika vražd, které spáchali děti. Šest chlapců, většinou nezletilých, nedávno pro peníze zavraždilo v Olešnici u Hradce Králové důchodkyni. Také případ nezletilého hocha, který se přiznal k lednové vraždě spolužačky v Kmetiněvsi na Kladensku, bude kvůli jeho věku odložen. Snížení věkové hranice trestní odpovědnosti není podle Kučery samospasitelné, vyžaduje si navíc další změny. Za nešťastné by považoval umístění nejmladších pachatelů do věznic pro mladistvé, kde si tresty odpykávají odsouzení ve věku 15 až 18 let. Podle Kučery u dospělých nemá věkový rozdíl mezi spoluvězni takový význam jako u dětí. Optimální je podle něho instituce polepšoven, kde by byli pachatelé "přiměřeně omezeni na svých právech". Podle současného právního řádu je člověk trestně odpovědný po dosažení 15 let. Do té doby je dítě trestním zákonem nepostižitelné. Zákon jako nejpřísnější trest pro osoby mladší 15 let zná pouze nařízení ochranné výchovy v zařízení pro děti. Útěky chovanců z výchovných ústavů pro problémové nezletilce jsou přitom poměrně časté a uprchlíci se někdy dopouštějí dalších zločinů.

Pád vrtulníku na Třebíčsku nezpůsobil větší ekologické škody

Pád britského vrtulníku u Kuroslep na Třebíčsku nezpůsobil podle mluvčí vzdušných sil Sabiny Introvičové větší ekologické škody. Koryto řeky Oslavy a celý prostor nehody byly vyčištěny a zpřístupněny veřejnosti, řekla ČTK. Při čtvrteční tragédii uhořelo šest britských vojáků, kteří se účastnili britsko-českého cvičení Létající nosorožec. Pracovníci firmy Deconta vytěžili pět metrů kubických zeminy a upravili terén. Trosky vrtulníku Lynx byly odvezeny v sobotu večer. "Voda v řece nebyla znečištěna, protože většina paliva shořela. Možným ekologickým škodám zabránil i rychlý zásah hasičů, kteří použili norné stěny a absorpční materiál. Pomohl i nízký stav vody a pomalý průtok vody v řece," shrnula mluvčí. Ve středu nebo ve čtvrtek pracovníci Jihomoravské energetické opraví porušené vedení vysokého napětí, řekl mluvčí společnosti Aleš Řiháček. Potvrdil, že vrtulník přerušil všechny tři dráty elektrického vedení, což ve čtvrtek způsobilo výpadek energie zhruba na hodinu, než energetici zabezpečili přenos jinou trasou. Při natahování nových vodičů pomůže energetikům armádní vrtulník, upřesnil. Oprava se podle něj obejde bez výpadku elektřiny. Britské ministerstvo obrany přineslo na svých internetových stránkách podrobnosti k obětem nehody. Posádku vrtulníku tvořili dva piloti: třiatřicetiletý kapitán Douglas Loose a četař Ollie Kemp z britské posádky v německém Guterslohu. Z další britské základny v německém Sennelageru byli zbývající čtyři vojáci - Bradley Gomersall, Vincent Crain, Kevin Dimmock a Daniel Kelly.

Havel oceněn za zásluhy ve prospěch demokracie

Letošním držitelem Mírové ceny Soulu dotované 200.000 dolary se dnes stal bývalý český prezident Václav Havel. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na pořadatele. Ti uvedli, že ocenili Havlovy zásluhy ve prospěch demokracie. Bývalý prezident je sedmým laureátem ceny, která se začala udělovat v roce 1990. Mezi jejími předchozími držiteli jsou nevládní organizace jako Lékaři bez hranic. Nadace financující cenu označila Havla za "živého svědka demokratizace" své země, uvedla AFP bez upřesnění, kdy a kde by Havel měl cenu převzít. Osmašedesátiletý Havel patřil k hlavním osobnostem disentu do pádu komunistického režimu v roce 1989. V čele České republiky stál v letech 1993 až 2003; v letech 1989-1992 byl československým prezidentem.

Gross se chystá do Polska, sejde se s Kwašniewskim i Belkou

Premiér Stanislav Gross se příští týden vydá do Polska na jednodenní oficiální návštěvu. Ve Varšavě se má 22. září sejít s polským prezidentem Aleksandrem Kwašniewskim i se svým protějškem Markem Belkou. V plánu jsou podle informací Úřadu vlády i schůzky se zástupci Sejmu a Senátu - obou komor polského parlamentu. Polsko bude druhou zemí, kterou Gross navštíví od svého jmenování do čela vlády na konci července. Poprvé v roli premiéra překročil hranice státu 29. srpna, když se v Banské Bystrici zúčastnil oslav 60. výročí Slovenského národního povstání. Při té příležitosti se také sešel se slovenským premiérem Mikulášem Dzurindou.

Polsko bude první oficiální návštěvou předsedy české vlády se všemi poctami a náležitostmi, které k takové cestě patří. Se Slovenskem i Polskem udržuje Česká republika velmi úzké a intenzivní kontakty - státy spojuje členství v Evropské unii a NATO i spolupráce v rámci takzvané visegrádské čtyřky, pojí je i minulost v někdejším sovětském bloku. I nová Grossova vláda považuje vztahy se sousedy za jednu z priorit své zahraniční politiky. Do Varšavy doprovodí Grosse jeho spolupracovníci i zástupci některých ministerstev. Premiérova manželka Šárka zůstane doma s šestiletou dcerou Denisou a Natálkou, která tento měsíc oslaví druhé narozeniny. Jak se dříve svěřila novinářům, svého manžela zatím nebude moci na zahraniční cesty doprovázet, protože mladší dcera je na ní hodně fixovaná.

Nový památník ve Valašském Meziříčí připomíná oběti holokaustu

Památník holokaustu byl odhalen ve Vodní ulici ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Slavnostní akt se konal symbolicky v předvečer 62. výročí násilné deportace meziříčských Židů do ghetta v Terezíně a odtud do koncentračních táborů v Osvětimi a Treblince. Tragédii připomíná kamenná plocha se jmény a daty narození a úmrtí všech 150 valašskomeziříčských Židů, kteří válečné útrapy nepřežili. Dominantou pomníku se stala z kolejnic vytvořená, prostorově ztvárněná Davidova hvězda. Vyznačena je zde rovněž část půdorysu původní synagogy. Autory návrhu jsou místní architekti Zdeněk Trefil a Jan Zemánek, řekl ČTK mluvčí radnice Josef Beneš. Vedle oficiálních hostů se odhalení zúčastnila přibližně stovka občanů. "Ať je tento památník uctěním památky mrtvých a mementem pro živé," prohlásil starosta Jiří Kubeša (ODS). Ve svém projevu připomněl sled událostí ze září roku 1942, jež se staly předzvěstí tragického konce 150 příslušníků židovské komunity z Valašského Meziříčí a bývalých Sudet, kteří zde nalezli krátkodobé útočiště. "Je to významná chvíle nejen pro židovskou komunitu a naši zemi, ale též pro všechny lidi," podotkl izraelský velvyslanec Arthur Avnon.

Sport

Vladimír Růžička jako trenér hokejové reprezentace jen pro mistrovství světa. To je ideální představa šéfa hokejového svazu Vratislava Kulhánka jak vyřešit otázku obsazení postu reprezentačního kouče. Na dalších akcích by mužstvo vedli současní asistenti Radim Rulík a Ondřej Weissmann s jiným hlavním trenérem, který by byl vždy jmenován pouze pro vybraný turnaj. Před měsícem, když muselo vedení svazu hledat náhradu za tragicky zesnulého Hlinku, Kulhánek prezidentovi Slavie Miroslavu Tvrdému slíbil, že Růžičkovo uvolnění na střídačku národního týmu je pouze krizové řešení. Růžička se ke své další budoucnosti u národního týmu moc vyjadřovat nechce.

Počasí

Noc bude oblačná až polojasná, teploty 12 až 8 stupňů. V úterý oblačno s deštěm,

13-09-2004