Denní souhrn zpráv Zprávy

24-08-2009

ČSSD vyzývá ODS k vytvoření společného memoranda o slušné kampani

Předseda ČSSD Jiří Paroubek vyzval ODS, aby se spolu se sociálními demokraty podílela na vytvoření memoranda o slušném vedení kampaně. Dokument by podle něj měl zamezit narušování mítinků a zabránit útokům na kandidáty jednotlivých stran. Paroubek výzvu nadnesl v souvislosti s pátečním incidentem, kdy na šéfa ODS Mirka Topolánka házeli čtyři útočníci kameny. Podle Paroubka by občanští i sociální demokraté měli v memorandu odmítnout narušování mítinků, a to i prostřednictvím svých sympatizantů. "Myslím, že když navzájem vyzveme své příznivce, aby nenarušovali mítinky té soupeřící politické strany, že bude fungovat," popsal svou představu Paroubek. ODS a ČSSD by v memorandu měly odmítnout také osobní útoky na protikandidáty v reklamách politických stran. Podle Paroubka by tak neměly reklamy zobrazovat politického soupeře, aniž by zároveň nesly vlastní programové sdělení. Paroubek vyjádřil rovněž přesvědčení, že se k memorandu připojí všechny strany, které kandidují v říjnových volbách.

Tn.cz: Údajní útočníci na Topolánka se přihlásili policii v Praze

Čtyři muži, kteří údajně zaútočili v pátek v Hustopečích u Brna na předsedu ODS Mirka Topolánka, se v pondělí podle serveru tn.cz přihlásili na jedné z pražských policejních služeben. Pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová ČTK potvrdila, že muži jsou vyslýcháni příslušníky břeclavské policie, kteří se případu věnují. Čtveřice na Topolánka na koupališti v Hustopečích házela kameny a podle některých svědků i vejce. Předsedovi ODS způsobila tržnou ránu na čele. Policisté již v sobotu uvedli, že znají jména dvou útočníků, jeden z nich měl údajně řídit auto, kterým muži odjeli. Registrační značku auta útočníků ohlásili policistům svědkové incidentu. Jeden z kompliců se následně ozval televizi Nova. Řekl prý, že útok si u něj někdo objednal. Policie nejdřív říkala, že domněnku nepotvrzují žádné indicie. Později možnost objednaného ataku nevyloučila. Nyní uvedla, že další informace o případu nezveřejní. Podle Čechové by to mohlo mařit vyšetřování.

Lidovci si pro sněmovní volby vybrali heslo "To lepší v nás"

S heslem "To lepší v nás" odstartovali lidovci v pondělí na pražském Žofíně předvolební kampaň. Ve volebním programu navrhují zavedení dvou pásem daně z příjmu fyzických osob, a to 15 a 18 procent pro lidi s výdělkem nad 50.000 korun měsíčně. Zároveň navrhují zavést nový daňový bonus na děti až do 30.000 korun ročně, od počtu vychovaných dětí by se podle nich měly v budoucnosti odvíjet i důchody. Program obsahuje také slib potírání hazardu a korupce. Poplatek 30 korun za recept v lékárně chce KDU-ČSL vyměnit za to, že běžné léky nebudou placeny ze zdravotního pojištění. Kampaň křesťanských demokratů bude podle stranického předsedy Cyrila Svobody jednoznačně pozitivní. Voliče budou z billboardů, plakátů a obrazovek volební lídři oslovovat pozdravem "Dobrý den", který má být projevem slušnosti, výrazem dobré vůle a vstřícnosti. Na setkání na Slovanském ostrově lidovci představili nové webové stránky. Stejně jako v evropských volbách chce strana využít v kampani své "domácí stříbro", tedy širokou členskou základnu. Osloví sympatizanty, aby vylepovali volební plakáty na své domy a ploty, akci rozšíří i o nalepování hesel a symbolů na automobily.

Rakousko chce svou část silnice Vídeň-Brno dokončit podle plánu

Rakousko chce svou část "dálnice", která má spojit Brno s Vídní, dokončit v termínu i přes dopady krize a škrty v rozpočtu. Po pondělním setkání s českým premiérem Janem Fischerem to ve Vídni řekl kancléř Werner Faymann. Zatím ale není jasné, kudy cesta na české straně vůbec povede. Čeští ekologičtí aktivisté si totiž stěžují u soudu. Oba státníci mluvili i o dopadech krize či o dostavbě Temelína. Proti dobudování jaderné elektrárny Rakousko dlouhodobě vystupuje. Politici se podle svých slov shodli na tom, že oba státy mají stejný názor na energetickou bezpečnost a považují ji za prioritu. Odlišný pohled mají ale na "zdroje energie". Český premiér prohlásil, že jsou ale schopny hledat "mechanismy" k překonání rozdílů. Faymann připustil, že Rakousko je se svou pozicí v Evropě téměř osamoceno. Většina států EU totiž výrobu energií z jádra podporuje. Zatímco proti dostavbě Temelína Rakousko vystupuje, silnici do Brna by rádo dokončilo podle plánů. "Práce z rakouské strany jsou v plném proudu," řekl rakouský kancléř. Pokud by ale Česko své plány a trasu změnilo, mělo by to dopad i na rakouskou stranu. Musela by prý volit nový postup a nejspíš i změnit trasu. Pak by znovu musela provádět posouzení dopadů stavby na životní prostředí, podotkl kancléř. To by dokončení cesty mohlo výrazně oddálit.

Chomutov obnoví exekuce peněz dlužníků ze sociálních dávek

Chomutov opět přikročí k exekucím majetku dlužníků města, zabavovat bude nadále i část peněz vyplacených dlužníkům na sociálních dávkách. Město už ale nebude využívat služeb exekutorů, dlužníkům zabaví majetek pracovníci ekonomického odboru radnice za asistence strážníků. Radnice se k tomuto kroku rozhodla poté, co stát v pomoci s bojem proti nepřizpůsobivým a neplatičům selhal a kdy se na stranu lidí porušujících zákony postavil i ústecký krajský soud, sdělila ČTK primátorka Ivana Řápková (ODS). Exekuce město obnoví v nejbližších hodinách, doplnil mluvčí Chomutova Tomáš Branda. "Na exekutory je vyvíjen takový tlak, že odstupují od spolupráce. Nezbývá nám, než si dělat exekuce sami. Posílili jsme odbor ekonomiky fyzicky zdatnými zaměstnanci, kteří jsou schopni takovou práci v terénu provádět. Zabavovat se bude i ve dnech výplaty sociálních dávek. Město přitom využije všech dostupných prostředků, aby své peníze vymohlo," uvedla Řápková.

Mezi běženci přibývá Gruzínců

Mezi běženci, kteří neoprávněně vstupují na území Česka, jsou stále častěji Gruzínci. Policie v pátek na jižní Moravě zadržela již třetí skupinu za několik posledních týdnů. "Gruzínští běženci jsou novinkou na poli nelegální migrace. Dosud jsme se nejčastěji setkávali s migranty z Čečenska," uvedl mluvčí brněnské cizinecké policie Roman Pitner. Poslední skupinku cizinecká policie zadržela nedaleko bývalého hraničního přechodu Mikulov při silniční kontrole osobního auta s německou registrační značkou. Ve voze bylo pět mužů od 19 do 40 let, všichni z Gruzie. "Při kontrole policistům nepředložili žádné cestovní doklady, pouze průkazy žadatelů o mezinárodní ochranu vydané v Polsku. Tyto doklady cizince opravňují k pobytu pouze na území vydávajícího státu, nikoliv k cestování," uvedl Pitner. Policie cizince vyhostila na tři roky z českého území. Čtyřicetiletý řidič navíc čelí trestnímu stíhání kvůli organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Zatím jsou běženci v zařízení pro zajištění cizinců a podle mezinárodní smlouvy budou předáni zpět do Polska.

Ministerstvo školství zastavilo práci na učitelských standardech

Ministerstvo školství (MŠMT) pozastavilo práci na učitelských standardech. ČTK to sdělil Ondřej Gabriel z tiskového odboru. Kvůli krizi totiž musí úřad šetřit a dvousetmilionový rozpočet vyčleněný na učitelské standardy se zdál šéfce českého školství Miroslavě Kopicové příliš vysoký. Profesní standardy mají definovat, co by měl správný pedagog umět a zvládat. První pracovní verzi standardů představil tým odborníků loni v prosinci. Na stránkách projektu pak mohli učitelé jejich návrhy připomínkovat. Měřítka pro kvalitu pedagogické práce někteří z nich vítali, jiní je však považovali za zbytečné papírování. Exministr školství Ondřej Liška považoval standardy za jeden z hlavních úkolů pro svou nástupkyni, Kopicová však druhé kolo diskuzí přerušila. "Po určité organizační změně a přepracování rozpočtu projektu budeme ve standardu kvality profese učitele určitě pokračovat dál," řek ČTK Gabriel. Další změny se prý budou týkat samotných autorů standardů. Zatímco dříve připravovali stanovy převážně externí odborníci, nově by je měli vytvářet hlavně lidé z ministerstva.

Miroslav Jirovský: České zemědělství se letos asi dostane do ztráty

České zemědělství se letos nejspíše poprvé od vstupu země do EU dostane do ztráty. ČTK to řekl předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský. Je tak v odhadu pesimističtější než prezident Agrární komory Jan Veleba. Ten neděli v České televizi uvedl, že zisk tuzemských farmářů propadne z loňských 9,7 miliardy na asi dvě miliardy korun. Napřesrok by prý v případě, že stát omezí v rámci úspor dotace, mohl obor poprvé od roku 2003 skončit v červených číslech. "Já se obávám, že ta ztráta už bude letos," řekl ČTK Jirovský. Její výši však vzhledem k těžko odhadnutelnému vývoji odvětví odmítl specifikovat. Koncem května odhadoval, že letošní ztráta by mohla přesáhnout pět miliard. Přestože v posledních měsících v důsledku minimální inflace zemědělcům zlevnily některé vstupy, stále se potýkají s nízkými výkupními cenami komodit. Například producenti mléka podle něj dosud letos kvůli propadu jeho ceny prodělali šest miliard korun.

Ivan Kočárník: ČSA do konce privatizace nebudou prodávat žádný majetek

České aerolinie nebudou až do konce procesu privatizace prodávat žádný majetek. Po pondělním jednání dozorčí rady ČSA to ČTK řekl její předseda Ivan Kočárník. Nevyloučil však prodej částí firmy v případě, že se jí stát v privatizaci nezbaví. Rada dala managementu předběžné povolení k jednání o prodeji či vrácení šesti letadel z padesátky strojů ve flotile. To dle šéfa dozorčí rady souvisí s chystaným omezením letového řádu na zimu a příští rok. Údajně se zruší dvě linky, z Prahy do New Yorku a z Prahy do Manchesteru. Firma také zásadně omezí frekvenci ostatních spojů. Rada také vzala na vědomí propouštění 860 zaměstnanců, které by se mělo uskutečnit v následujících sedmi měsících. Aerolinky nyní zaměstnávají 4600 lidí. Velkou část propuštěných mají tvořit piloti a letušky. Jak uvedl Ivan Kočárník, příští rok by se tím mělo ušetřit až 800 milionů Kč. Pololetní ztráta společnosti činí 1,8 miliardy korun, za celý rok očekávají ČSA rekordní dvoumiliardovou ztrátu. I proto se jednání mimořádně zúčastnili ministři financí a dopravy Eduard Janota a Gustáv Slamečka. "Je to odhad managementu, já doufám, že to nebude horší," řekl ČTK ministr Janota. Právě on stojí za zákazem prodeje majetku. "Do doby rozhodnutí o privatizaci nesmí management provádět žádné kroky, které by snižovaly hodnotu společnosti," uvedl ministr financí. Vedení firmy má však podle něj za povinnost hledat další zdroje peněz pro případ, že aerolinie zůstanou státní.

Konference v Praze se zabývá odkazem astronoma Keplera pro dnešek

Významem díla slavného německého astronoma, astrologa a matematika Johannese Keplera pro současnost se zabývá mezinárodní vědecká konference Keplerův odkaz v kosmickém věku, která v pondělí začala v Praze. Konference potrvá do čtvrtka. Součástí programu bude v úterý otevření Keplerova muzea v domě v Karlově ulici, kde učenec počátkem 17. století prožil pět let života. "Uvědomujeme si, že kosmický věk vyšel z myšlenek, které Kepler tehdy rozvíjel," řekl ČTK předseda organizačního výboru Jiří Grygar z Fyzikálního ústavu Akademie věd. Johannes Kepler (1571 až 1630) působil v Praze za vlády Rudolfa II. Habsburského od roku 1600 do roku 1612. Keplerovi současníci podle něj nebyli schopni docenit význam jeho objevů. "Ukázalo se, že Keplerovy zákony jsou daleko univerzálnější, než si mohl Kepler sám myslet," prohlásil Grygar. Platnost jeho myšlenek věda experimentálně potvrdila až před půlstoletím. "Právě Keplerovy zákony posloužily konstruktérům raket k tomu, aby začali vypouštět umělé družice a kosmické sondy," vysvětlil Grygar.

Řidiči českých kamionů jsou prý v Británii největšími delikventy

Podle britských poslanců jsou řidiči českých velkých kamionů z pohledu bezpečnosti svých aut největšími delikventy v automobilové nákladní dopravě v Británii. Informovala o tom agentura Reuters. Kamionovou přepravu v Británii tvoří z více než 80 procent auta registrovaná v zahraničí. Z nich téměř 50 procent je podle výsledků prohlídek nespolehlivých, tvrdí parlamentní výbor. Největšími provinilci byli řidiči velkých českých kamionů, jejichž auta v 60 procentech v letech 2007 a 2008 neprošla testy, uvedla zpráva výboru. Polské a maďarské nákladní vozy nesplnily v daném období testy ve více než 50 procentech, německé a italské měly vážné bezpečnostní nedostatky ve více než 40 procentech. Na druhé straně z britských kamionů neprošlo bezpečnostními testy 37,5 procenta aut. Zprávu poslanci připravili pro agenturu VOSA (Vehicle and Operator Services Agency), která by měla podle nich mít větší pravomoci a prostředky ke své kontrolní práci.

Hynaisova opona se po očistě představí v původní podobě

Diváci baletního večera Sólo pro tři budou 1. září v historické budově Národního divadla v Praze (ND) prvními v nové sezoně, kteří posoudí, jak se v letních měsících zdařila očista Hynaisovy opony. Akademický malíř Tomáš Záhoř, který zvítězil ve výběrovém řízení na tuto zakázku, ji spojil s menšími opravami i restaurátorským průzkumem, s nímž začal už v dubnu. Šest týdnů se pracovalo od července přímo na jevišti; bezmála stotřicetiletá legendární "hynaiska" při tom neopustila kovový rám, ve kterém je zavěšena. Podle ředitele ND Ondřeje Černého zakázku za zhruba milion korun financovala česko-německá lékařka a galeristka Dadja Altenburg Kohlová, která je jedním z klíčových individuálních mecenášů české první scény. "Rozdíl před a po zásahu restaurátora však nebude tak markantní; pro opravu jsme se totiž rozhodli v době, kdy situace není katastrofická," řekl Černý ČTK při zahájení prací. Přípravy odhalily zkreslenou barevnost díla i svislé rýhy v různých délkách, protínající malbu. Úkolem Tomáše Záhoře a jeho týmu bylo stabilizovat pigmenty a plátěnou podložku, tmelit defekty, retušovat a lakovat. Ke slovu se dostal i obyčejný vysavač, jímž byl z desetimetrového lešení podklad kousek po kousku zbaven nánosu prachu a nečistot.

Festival Moravský podzim letos připomene 50. výročí úmrtí Martinů

Padesáté výročí úmrtí skladatele Bohuslava Martinů nejvíce ovlivnilo dramaturgii letošního 44. ročníku hudebního festivalu Moravský podzim. Na 15 říjnových koncertech vystoupí například Česká filharmonie, Vídeňští symfonikové, Stuttgartští filharmonici a domovská Filharmonie Brno. Zaměření na dílo Martinů je podle dramaturga Aleše Březiny vlastně návratem ke kořenům - rodákovi z Poličky byl věnován i první ročník přehlídky v roce 1966. "Jako celek chce dramaturgie Moravského podzimu oslovit široké spektrum posluchačů, kteří rádi objevují skryté souvislosti mezi současností a hudbou minulých staletí," uvedl Březina. K dalším zohledněným výročím patří 200 let od úmrtí Josepha Haydna a 200 let od narození Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Festival připomene také Francise Poulenca, jenž s Martinů v meziválečné Paříži sdílel lásku k jazzu a neoklasicismu, a skladatelovy žáky Vítězslavu Kaprálovou a Jana Nováka. Festival zahájí v pátek 2. října na Nové radnici fanfáry z Janáčkovy Sinfonietty.

Shakespearovské slavnosti uvedou premiéru Macbetha

Od 25. do 30. srpna uvedou Letní shakespearovské slavnosti další novinku: v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu bude poprvé v metropoli uvedena slovensko-česká inscenace hry Macbeth. Představení už viděli diváci v Brně, v červenci bylo uvedeno i v Bratislavě; celkem šlo o více než dvě desítky repríz. Ve dvojroli Lady Macbeth a Lady Macduff se představila Veronika Freimanová, Milan Ondrík vytvořil Macbetha a Ladislav Frej jeho protivníka Macduffa. V inscenaci vystupuje řada slovenských herců. Režie je dílem Ondreje Spišáka, výrazného představitele slovenských divadelníků střední generace. Působivost inscenace dotváří modernisticky pojatá scéna Fera Liptáka, oceněného Českým lvem za Šulíkův snímek Zahrada, kostýmy Jany Hurtigové a hudba Michala Novinskeho. Podle mluvčí festivalu Magdaleny Bičíkové patří Macbeth na shakespearovských slavnostech k nejžádanějším titulům letošní sezony.

V Horním Bezděkově začalo sochařské sympozium Botanika Organica

V Horním Bezděkově na Kladensku v ponděli začal první ročník sochařského sympozia Botanika Organica. Osm umělců z České republiky a ze zahraničí tu během příštích dvou týdnů vytvoří díla, která se stanou trvalou ozdobou zdejšího rekreačního a sportovního areálu. Jedna ze soch zkrášlí i nedaleký domov pro seniory v Unhošti. "Je to takové totální nasazení. Sympozium je něco podobného jako být v klášteře, tam se prostě utečete před světem a něco si tam řešíte. Sympozium je v kratší formě to samé. Teď jsi tady a nemusíš na nic myslet, můžeš vypnout telefon a můžeš se starat jen o to tvoření. A to je nádhera," řekl ČTK sochař Pavel Opočenský, který akci slavnostně zahajoval. Sám se jí sice aktivně neúčastní, ale počínání mladých umělců bude průběžně sledovat a 4. září si nenechá ujít slavnostní vernisáž. Českou republiku na sympoziu zastupují Magdalena Kracík Štorkánová, David Velík, Barbora Krninská a Jiří Kašpar. Další umělci přijeli z Itálie, Španělska, Tchaj-wanu a Koreje. "Sochy zůstanou tady v areálu, budou veřejně přístupné. Myslím si, že se z toho stane tradice a bude tu každý rok možnost sledovat umění mladých umělců z celého světa," řekl ČTK spolumajitel a ředitel areálu Botanika Jaroslav Novák. Podle Kracík Štorkánové by v příštím roce mohli do Horního Bezděkova zavítat i malíři.

Atrakce na Staroměstském náměstí připomenou rabiho Löwa

Kejklíři, stánky s košer jídlem a socha golema připomenou návštěvníkům Staroměstského náměstí 400. výročí od úmrtí rabiho Löwa, významného židovského učence a filozofa. Dobový jarmark v pondělí slavnostně zahájil primátor hlavního města Pavel Bém spolu s družinou v dobových krojích. Akce potrvá do 7. září, nabídne i výstavu fotografií s tematikou pražských Židů. Stánky na Staroměstském náměstí budou následujících čtrnáct dnů nabízet místo hot dogů šoulet nebo tradiční karbanátek z kapra a kořenové zeleniny. Turisté si zde mohou také koupit pamětní mince, tepané poháry nebo košer víno. Výrobky jako z druhé poloviny 16. století prodávají trhovci v těžkých sametových kostýmech nebo naopak v režných "kovářských" šatech. Vystupovat budou také kejklíři, hudebníci a alchymisté. Předseda pražské Židovské obce František Bányai při zahajování řekl, že program na Staroměstském náměstí představí dobu rabiho Löwa zábavnou formou. V centru města si jej užijí hlavně turisté. Löw alias pražský Maharal, legendární tvůrce golema, však byl významný židovský učenec a filozof, seriózněji jeho osobu prezentuje výstava na Pražském hradě.

Stovky tanečníků se chystají uctít památku Michaela Jacksona

Stovky tanečníků se v sobotu 29. srpna, v den nedožitých 51. narozenin Michaela Jacksona, chystají v centru Prahy uctít jeho památku. Akce s názvem King of Pop Forever vypukne v 11:00 před hotelem InterContinental, kde si Jacksonovi fanoušci společně zatančí na píseň Beat It. Hromadná choreografie bude současně pokusem o zápis do České knihy rekordů, uvedli dnes organizátoři na tiskové konferenci. Hromadné taneční akce k písni Beat It se uskutečnily už v několika světových metropolích včetně Stockholmu, Paříže, Londýna, Hongkongu, Bukurešti a Petrohradu. "Rozhodli jsme se uspořádat tuto akci i proto, že v Praze Michael Jackson začínal své turné HIStory jedním z jeho největších koncertů," řekl jeden z organizátorů akce Jakub Cyrani. Během dne by se mělo tančit ještě na několika místech v Praze. Pořadatelé další místa upřesní koncem týdne, až se jim podaří obstarat příslušná povolení. Účast zatím na síti Facebook nebo na stránkách www.michaeljacksonweb.cz potvrdilo okolo 300 profesionálních i amatérských tanečníků.

Ze sportu:

Miroslav Januš se stal vicemistrem světa ve střelbě ze vzduchové pušky na běžící terč na 20+20 ran mix. Sedmatřicetiletý reprezentant v úvodním dnu šampionátu ve finské Heinole podlehl o jediný bod Dmitriji Romanovovi z Ruska. Druhé místo za ruským týmem obsadilo i družstvo ve složení Januš, Josef Nikl a Bedřich Jonáš.

Dohrávka 5. ligového kola mezi fotbalisty Ostravy a Brna skončila smírem 1:1. Letošní brněnskou neprůstřelnost ukončil už po čtyřech minutách Lička, ale hosté byli po změn stran lepší a vyrovnání jim obstaral v 73. minutě střídající Dalmo. Tabulce vévodí Jablonec před Brnem a Mladou Boleslaví, poslední jsou Bohemians.

Český tenisový reprezentant Ivo Minář měl pozitivní dopingový test. Informoval o tom server Blesk.cz a ČTK to potvrdili předseda českého svazu Ivo Kaderka i kapitán daviscupového týmu Jaroslav Navrátil. Minář odevzdal pozitivní vzorek při červencovém daviscupovém utkání s Argentinou, případ vyšetřuje Mezinárodní tenisová federace (ITF). Pětadvacetiletý český tenista ve vyjádření pro ČTK obvinění z dopingu odmítl. "Nikdy jsem vědomě nepožil žádnou zakázanou látku. I proto jsem ve své reakci v komunikaci s ITF dopingové obvinění popřel," uvedl Minář v prohlášení. Podle informací ČTK Minář doplatil na užívání léku, který chyběl na seznamu povolených mezinárodní federací a obsahoval derivát stimulantu pseudoefedrinu.

Radek Štěpánek zůstává nejlépe postaveným českým tenistou ve světových žebříčcích. Postupem do 3. kola turnaje Masters v Cincinnati si polepšil na šestnáctou pozici. O dvě místa za ním se drží další daviscupový reprezentant Tomáš Berdych, přestože na stejném turnaji došel ještě o kolo dál. Mezi ženami si pohoršila Iveta Benešová, které po vyřazení v prvním kole turnaje v Torontu patří nyní 36. příčka.

Trenér Vladimír Růžička zařadil do nominace na České hokejové hry trojici hokejistů, kteří v předešlé sezoně působili v zámořské NHL. V Karlových Varech, kde se úvodní turnaj seriálu Euro Hockey Tour od 3. září premiérově uskuteční, by se měli představit útočníci Jiří Hudler s Jiřím Novotným a obránce Josef Melichar. V třiadvacetičlenné nominaci není žádný nováček.

Už o tomto víkendu budou mít čeští hokejoví fanoušci šanci prohlédnout si na vlastní oči Stanleyův pohár. Útočník Petr Sýkora, jenž v uplynulé sezoně cennou trofej v dresu Pittsburghu získal, bude mít totiž v sobotu a v neděli pohár ve svém držení. A plánuje jej předvést fanouškům v rodné Plzni i Brně, kde momentálně v Česku žije. Pohár převezme v sobotu od svého slovenského spoluhráče Miroslava Šatana a nejprve s ním bude slavit v Brně. V neděli se poté s pohárem přesune do Plzně, kde jsou na programu oslavy 80 let od založení klubu.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Skoro jasno, teploty 26 až 30 stupňů Celsia.

24-08-2009