Zprávy

The New York Times : USA připravují náhradní plány pro štít na místo ČR a Polska

USA prý připravují alternativy k umístění protiraketového štítu ve střední Evropě. S odvoláním na americké vládní kruhy o tom na svých internetových stránkách píše list The New York Times (NYT). Mezi diskutovanými alternativami je podle deníku opuštění výstavby v Česku nebo Polsku, případně v obou zemích, a umístění základny v Turecku nebo na Balkáně. Počítají prý také s úpravou protiraketového systému Aegis SM-3, používaného americkým námořnictvem, pro pozemní účely. Konečné rozhodnutí ale podle zdrojů NYT ještě nepadlo.

Česko a Gruzie podepsaly dohodu o vzájemné ochraně investic

Český ministr financí Eduard Janota a jeho gruzínský protějšek Kacha Baindurašvili v Tbilisi podepsali dohodu o podpoře a vzájemné ochraně investic. Smlouva završuje několikaleté jednání obou stran. Janota zároveň jednal s gruzínským premiérem Nikou Gilaurim o česko-gruzínských obchodních vztazích a podpoře exportu, neplánovaně se setkal i s prezidentem Michailem Saakašvilim.

"Z pohledu aktivit České exportní banky je Gruzie na druhém místě, z pohledu projektů, které se tady realizují," řekl ČTK Janota. Banka poskytuje vývozní úvěry a další služby českým exportérům, oblíbenější než Gruzie je podle její statistiky mezi vývozci jen Rusko. V roce 2007 tak bylo Česko v Gruzii největším zahraničním investorem, český původ měla více než desetina zahraničních investic v zemi. Projekty v Gruzii letos ohlásila svitavská společnost Energo-Pro, v zemi vybuduje dvě vodní elektrárny. Do gruzínského zdravotnictví investuje například pražská společnost Block, která v zemi vystavěla továrnu na léčiva či zprivatizovala největší gruzínskou nemocnici. Český obchodní obrat s Gruzií je relativně malý, za první pololetí letošního roku mírně přesáhl půl miliardy korun. S největšími obchodními partnery má Česko obchodní výměnu o dva řády větší.

Podle odborníků by mělo Česko zajistit více vakcín proti pandemii

Vláda by měla podle odborníků zajistit více vakcín a lepší ochranu obyvatel proti pandemii. Ve svých formulacích byli ale experti opatrní. Česko minulý týden podepsalo smlouvu o objednávce milionu dávek vakcíny proti prasečí chřipce. Vakcíny vystačí pro půl milionu lidí, což je přinejmenším pětkrát méně, než se původně počítalo. Objednané vakcíny budou stát 220 milionů korun. V ČR bylo zatím potvrzeno 243 případů infekce. O tom, že ČR nakoupí vakcíny jen pro pět procent obyvatel, rozhodla vláda podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta na základě závažnosti a průběhu onemocnění v ostatních zemích. Zatím průběh onemocnění v EU není závažný, je dobře léčitelný, většina se léčila doma. Jednání o dalších dodávkách podle Víta budou záviset na tom, jak se bude epidemie dál vyvíjet.

Kromě očkování by k opatřením mělo patřit v případě nákazy omezení pohybu osob a provozu některých zařízení. "Když se toto nezajistí, chřipková vlna běží přirozeným způsobem a dá se těžko odhadnout, kolik obyvatel bude postiženo. Když je v té vlně postiženo třeba 50 procent populace, tak už je to strašné," řekl ČTK primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Václav Chmelík. Zpravidla polovina nemocných se podle něj nahromadí do jednoho až dvou týdnů epidemie. "To znamená, v té době ta společnost přestává fungovat. Zdravotnictví nestačí, školy se musejí zavřít," varoval. aždá země se na pandemii připravuje různě. Například Rakousko má u nejmodernější výrobny očkovacích látek zajištěny vakcíny pro 100 procent obyvatel. Některé země měly v pandemickém plánu nižší čísla, pak přešly na vyšší, například Francie, uvedl Chmelík.

V úterý začne platit novela zavádějící taláry pro advokáty

V úterý začne platit novela zákona, která zavádí nošení talárů pro advokáty. Advokáti se však zatím v talárech u soudů neobjeví. Podmínky nošení stejnokroje stanoví až stavovský předpis, který přijme Česká advokátní komora (ČAK). Podle komory pak zavedení úředního oděvu do praxe zabere minimálně několik měsíců. Advokáti budou podle nové normy nosit taláry v trestních řízeních a v řízeních před Nejvyšším soudem, Nejvyšším správním soudem a Ústavním soudem. Novela zavádí advokátské taláry proto, aby advokáty podobně jako soudce, přísedící a státní zástupce odlišila od ostatních účastníků soudního řízení. Talár by pravděpodobně mohl být černý s modrým lemem, barvou advokátů. Právníci by si oděv měli platit sami.

Norma má rovněž upravit postavení zahraničních právnických společností. Vymezuje, za jakých okolností mohou poskytovat služby v ČR. Zároveň umožňuje českým právníkům pracovat jako obhájci prostřednictvím zahraničních firem. Novela dále upravuje povinnost advokáta být pojištěn pro případ odpovědnosti za škodu klientovi.

Ostrava-Poruba nabídne práci dlouhodobě nezaměstnaným

Až 40 lidí vypomůže každý měsíc při udržování pořádku v ulicích městské části Ostrava-Poruba. Městský obvod totiž od září zavádí takzvaný institut veřejné služby určený dlouhodobě nezaměstnaným, kteří pobírají sociální dávky, řekla ČTK mluvčí radnice Jana Končítková. Obdobným způsobem už nezaměstnaní pracují i v některých dalších městech v regionu. Veřejná služba je od letošního roku součástí zákona o pomoci v hmotné nouzi. Mohou ji vykonávat lidé, kteří pobírají dávky více než půl roku. Pokud se takto nezaměstnaní z vlastní iniciativy nezapojí do veřejné služby, pocítí to při výplatě dávek. Pokud nepracují činí jejich dávky 2020 korun. Naopak, pokud odpracují nejméně 20 hodin měsíčně, přijdou si alespoň na životní minimum, tedy na částku 3126 korun. Když odpracují 30 hodin v měsíci, mají nárok na příspěvek 3679 korun.

Stroj ČSA, který letěl z Korfu, neplánovaně přistál v Praze

Necelé dvě stovky českých turistů v pátek na cestě z řeckého ostrova Korfu místo v Ostravě a Brně přistály v Praze. Pilot letadla ČSA změnil místo přistání kvůli nestandardnímu hlášení palubního přístroje. Informace potvrdila mluvčí ČSA Hana Hejsková. Do Prahy stroj zamířil proto, že ČSA zde mají na rozdíl od moravských letišť zázemí pro případnou opravu. Turisty na cestě z Řecka přepravily na Moravu autobusy.

Každý desátý řidič v ČR má alespoň jeden trestný bod

Každý desátý řidič v Česku má na svém bodovém kontě alespoň jeden bod za nějaký dopravní přestupek. V Centrálním registru řidičů je jich evidováno ke konci července 629.969. Nejvíce bodovaných řidičů bylo v Praze, a to 81.901. Vyplývá to ze statistiky ministerstva dopravy. Největší skupinu tvoří řidiči, kteří dosáhli dvou bodů. Dvanáct bodů, tedy maximální počet, už nasbíralo podle statistiky ke konci července 918 žen a 19.900 mužů. Z celkového počtu registrovaných řidičů je to 0,3 procenta. Nejvíce řidičů, kteří dosáhli 12 bodů, je ve věku 22 let.

Podle údajů z centrálního registru 88 procent řidičů, kteří obdrželi nějaký bod, se již dále minimálně po dobu jednoho roku nedopouští žádného prohřešku proti silničnímu zákonu a jsou jim odečteny čtyři body. Od loňského 1. září je také možné projít takzvaným školením bezpečné jízdy. Školení mohou absolvovat řidiči, kteří nemají více než deset bodů, úspěšné absolvování školení jim umaže tři body. Bodový systém v Česku funguje od července 2006, tedy tři roky.

V Jindřichově Hradci se už po šestnácté sešli váleční veteráni

Váleční piloti, vojáci, kteří vstoupili do RAF až na jaře 1945, pováleční a sportovní letci i manželky válečných pilotů si v Jindřichově Hradci připomněli 65. výročí letecké bitvy nad Jindřichohradeckem. Setkání pro ně připravil už po šestnácté tamní Klub historie letectví. Podle předsedy klubu Vladislava Buriana stát na začátku 90. let minulého století nestanovil jasná kritéria pro udělování hodností a vyznamenání válečným veteránům, což prý byla chyba, která později vedla k řevnivosti mezi válečnými letci i pozemními vojáky. Na nápravu je podle Buriana pozdě. Veteránům je totiž v průměru kolem 90 let. Právě 90. narozeniny oslavil na setkání letec 311. bombardovací perutě plukovník Jaroslav Hofrichter.

Tankový den v Lešanech přilákal přes 40.000 lidí

Historicky největší návštěvnost zaznamenali pořadatelé sedmého ročníku Tankového dne v Lešanech na Benešovsku. Do areálu vojenského muzea si našlo cestu 40.000 až 45.000 lidí, řekl ČTK zástupce organizátorů z Vojenského historického ústavu Praha Robert Speychal. Letošní akce byla věnována období takzvané studené války, připravena však byla i scéna k 65. výročí Slovenského národního povstání nebo ukázka záchrany pilota sestřeleného v Afghánistánu. Největším lákadlem byly podle Speychala tři tanky ze západní strany studenoválečné fronty 60. let, které muzeum získalo nedávno darem od generálního štábu řecké armády. Návštěvníci mohli také obdivovat kolový obrněný transportér Pandur, který má být na podzim zařazen do výzbroje české armády.

Vojenské technické muzeum se otevřelo v roce 1996 v bývalých dělostřeleckých kasárnách v Lešanech. V deseti halách, pod přístřešky a na volném prostranství představuje přes stovky historických tanků, kanonů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel pocházejících z období od roku 1890 až do současnosti. Rozsahem a složením sbírek patří mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu. Unikátní je zejména sbírka československých vojenských dopravních prostředků z období 1918 až 1939 a kolekce kanonů systému Škoda.

Jacksonovy nedožité narozeniny oslavili jeho fanoušci tancem

Nedožité 51. narozeniny nedávno zesnulého "krále popu" Michaela Jacksona si jeho čeští fanoušci připomněli v ulicích Prahy na akci nazvané King of Pop Forever. Stovky tanečníků si společně zatančily za doprovodu Jacksonovy skladby Beat It. "Celkem tančilo přes 700 lidí," řekla ČTK organizátorka Anastasija Frolová, což podle ní znamená rekord. Jackson zemřel koncem června. Úřady v pátek oficiálně potvrdily, že příčinou zpěvákovy smrti bylo předávkování anestetikem propofol.

Jacksonovi mladí příznivci ze všech koutů Česka se sešli před hotelem Intercontinental, kde zpěvák pobýval před 13 lety, kdy v Česku vystoupil na jediném koncertě. Někteří účastníci happeningu se po vzoru své modly ozdobili černými klobouky nebo slunečními brýlemi. Pohled na stovky tanečníků si nenechala ujít řada zahraničních turistů. Choreografii ke skladbě Beat It předvedli tanečníci ještě na několika dalších místech metropole.

Na technoparty ve Višňové je podle organizátorů na 1500 lidí

Na technoparty Summer end Madness (Šílenství na konci léta) do osady Andělka u Višňové na Frýdlantsku se sjelo podle odhadů pořadatelů na 1500 tanečníků. Někteří už ale odjíždějí, řekla ČTK mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. Akce se podle ní zatím obešla bez vážnějších problémů. Policisté řešili jen jeden přestupek proti veřejnému pořádku a dva tanečníky přistihli za volantem s alkoholem v krvi. Místostarosta Višňové Ivan Bubeníček party v Andělce sleduje a pravidelně několikrát denně se přijíždí na místo přesvědčit, zda pořadatelé dodržují dohodnutá pravidla. "Zatím je to bez problémů, systémy jsou otočené od Andělky, takže obyvatele rušili v noci minimálně, rytmus hudby byl sice slyšet až v šest kilometrů vzdálené Višňové a Poustce, ale nebylo to nic mimořádného," řekl ČTK místostarosta. Po půlnoci se podle něj hudba dokonce ztišila.

Na Vyšehradě se připravoval a vychutnával čaj

Desítky lidí se sešly na pražském Vyšehradě, kde se celý den připravoval a vychutnával čaj. Festival čajového umění nabídl kromě lahodného moku zájemcům i mnoho informací o tomto tradičním nápoji, atmosféru dotvářeli hudebníci s asijskými nástroji nebo ukázky bojového umění. Setkání nazvané Čajomír fest uspořádalo stejnojmenné občanské sdružení pro podporu čajové kultury v Čechách. Na trávě u Starého purkrabství ve stínu vzrostlých stromů posedávali provozovatelé českých i zahraničních čajoven a před sebou měli rozložené konvičky, šálky a mističky na přípravu a podávání čaje. Čajoví nadšenci si ale také přinášeli své misky a kalíšky a ochutnávali nápoj u jednotlivých improvizovaných čajoven.

Inspirací pro uspořádání originálního festivalu čajového umění se Květě Bílkové a Jaromíru Horákovi ze sdružení Čajomír stala přehlídka korejských čajových škol, které se zúčastnili minulý rok v jihokorejském Kimhe. Konala se v rámci programu VII. mezinárodní čajové konference pořádané Mezinárodní čajovou unií, během níž byli právě Bílková a Horák přijati jako první Evropané do této prestižní organizace. "Čaj si v České republice začíná budovat svou tradici od roku 1990. Nyní má jednu z nejsilnějších pozic v Evropě. Vyrůstá generace lidí, kteří se čaji věnují profesionálně. Poznávají, že je to umění. V Česku je statisticky nejvíc čajoven na hlavu v Evropě," uvedl Horák.

Milovníci české značky Jawa ovládli lázeňské město Luhačovice

Téměř 200 motocyklů značky Jawa v sobotu ovládlo lázeňské město Luhačovice na Zlínsku. Pořadatelé z Jawa klubu Luhačovice se tak každé dva roky snaží o obnovení tradice srazů, na který v roce 1933 přijelo do Luhačovic více než 400 strojů. Firma letos navíc slaví 80 let od zahájení výroby. Milovníci tradičních českých motocyklů si i přes nepříznivé počasí přišli na své. Mohli totiž obdivovat i několik motocyklů vyrobených v období první republiky. Objevily se však i jedny z nejnovějších modelů.

Sraz v Luhačovicích se uskutečnil v roce, kdy si firma Jawa připomíná 80. výročí od zahájení výroby. V roce 1929 ji založil František Janeček. Z jeho dílny pochází například první odpružený motocykl, zvaný Pérák. Byl nejmodernějším motocyklem své doby konstruovaným tajně za druhé světové války. Neméně převratný model vyráběný v 50. letech, zvaný Kývačka, zvýšil užitnou hodnotu a firma jej vyvážela do více než 120 zemí světa. Jawa loni vyrobila 1550 motocyklů, což představuje meziroční pokles o téměř 28 procent.

Na Plzeňsku závodily historické stroje, všechny starší než 60 let

Více než 50 majitelů vozidel a motocyklů vyrobených před rokem 1948 se sjelo do Útušic u Plzně. Asi 40 kilometrů dlouhým závodem do Přeštic si připomněli prvorepublikového novináře, spisovatele a cestovatele Františka Alexandra Elstnera, který s lidovými vozy, vesměs aerovkami a škodovkami, procestoval téměř celý svět. Tytéž značky měla i většina starých strojů, se kterými účastníci závodili nyní, řekl ČTK ředitel akce Jiří Weger. Podle něj si historické vozy jejich majitelé většinou opravují sami. V případě výborné péče je údajně životnost více než 60 let starého auta nebo motorky neomezená. "Vozy z období před rokem 1948 byly konstruovány tak, aby je opravil každý šikovný kovář nebo zámečník," dodal Weger.

Historie 150 let staré poštovny ze Sněžky pokračuje u Monínce

Na Javorové skále poblíž areálu Monícec na Sedlčansku začala sloužit turistům roubená poštovna, která dříve stála 150 let na vrcholu Sněžky. Poté, co její provoz skončil, jí hrozil zánik. Skupina nadšenců proto budovu rozebrala a znovu postavila na malebném místě ležícím na hranici jižních a středních Čech, kde bude tato údajně nejstarší poštovna v Česku opět sloužit původním účelům. "Je to nejstarší poštovna v České republice vůbec, která byla ještě navíc postavena na nejvyšším místě v České republice. Takže těch 'nej' je docela dost na to, aby neskončila v kamnech," řekl ČTK Tomáš Trnka, v jehož hlavě se nápad přestěhovat roubenici ze Sněžky zrodil.

Sport

Skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková vybojovali v Polsku na mistrovství světa ve veslování bronzové medaile. Knapková ve finále nestačila na Bělorusku Jekatěrinu Karstenovou-Chodotovičovou a Katherinu Graingerovou z Británie, Synka překonali Mahe Drysdala z Nového Zélandu a Brit Alan Campbell. Knapková přitom byla jednou z hlavních adeptek na zlato. V semifinále dokázala podruhé v kariéře Karstenovou-Chodotovičovou porazit, nyní ale na zkušenou veslařku, která ovládla MS již pošesté v kariéře, nestačila. Knapková se od startu držela na třetím místě a získala tak svou třetí medaili ze světových šampionátu, doma má už dvě stříbra.

Přestože skifaři Ondřeji Synkovi nevyšla sezona podle představ, v dějišti šampionátu se stříbrný medailista z olympijských her v Pekingu cítil dobře a věřil, že je schopný bojovat o zlato. I proto byl krátce po závodě mírně zklamaný. "Trochu si připadám jako sběratel bronzových medailí, je to k naštvání. Chtěl jsem vyhrát nebo o to alespoň bojovat. Myslím si, že jsem na to měl," řekl Synek ČTK. V závěru se ale nedokázal vypořádat s nepřízní počasí a velkými vlnami. Těsně pod stupni vítězů na jezeře Malta skončila čtyřka bez kormidelníka ve složení Michal Horváth, Milan Bruncvík, Milan Doleček a Jan Gruber. Veslaři pražské Dukly bojovali o bronz až do samotného závěru, ale ve finiši prohráli s lodí Slovinska.

Plážové volejbalistky Soňa Nováková a Lenka Háječková obsadily na turnaji Světového okruhu v Haagu čtvrtou příčku. V semifinále nejprve nestačily na nejvýše nasazený pár Larissa, Juliana z Brazílie, poté podlehly v boji o bronz i jejich krajankám Vivianě a Angele Vieiraové. Do utkání o třetí místo nastoupily lépe Brazilky, které vyhrály hladce první sadu 21:14. Češky jim však oplatily podobnou mincí (21:15) a v tie-breaku ještě vedly 6:4. Poté však sérií sedmi přesných servisů či úspěšných bloků naděje na český úspěch zhasly.

Český cyklista Roman Kreuziger obsadil šesté místo v první etapě Vuelty, jíž byla časovka na motocyklovém okruhu v nizozemském Assenu. Třiadvacetiletý člen týmu Liquigas absolvoval trať 4,8 km za 5:37 minuty a ztratil sedmnáct sekund na švýcarského specialistu Fabiana Cancellaru, jenž stejně jako na letošní Tour de France oblékl jako první dres lídra.

Hokejový útočník Petr Sýkora představil v Brně slavný Stanleyův pohár, který v uplynulé sezoně získal jako hráč Pittsburghu Penguins. Věhlasnou trofej bude mít v držení dva dny, v neděli se o radost z jejího zisku podělí s fanoušky a známými v rodné Plzni. Sýkora si užívá podobné chvíle po devíti letech. Tehdy se radoval z vítězství v NHL v dresu New Jersey. Sýkora se netají tím, že by rád v NHL i po třinácti sezonách zůstal. Pokud by mu NHL nevyšla, nebránil by se prý odchodu do Ruska.

Počasí

Bude polojasno. Teploty 19 až 23 stupňů, na horách kolem 14 stupňů Celsia. Mírný západní vítr.