Denní souhrn zpráv Zprávy

04-09-2009

Kandidát ODS napadl rozhodnutí ÚS o odložení voleb

Pražský komunální politik, právník a kandidát ODS do Poslanecké sněmovny Ondřej Lněnička napadl ústavní stížností rozhodnutí Ústavního soudu předběžně odložit vyhlášení předčasných voleb. Lněnička to sdělil ČTK s tím, že k předběžnému odkladu voleb kvůli ústavní stížnosti poslance Miloše Melčáka nebyl důvod, protože poslanec sám žádný odklad nepožadoval. Ústavní soud se ke stížnosti vyjádří v pondělí. "Zatím nejsem schopen říci, zda jsme již stížnost dostali. Dokument musí projít spisovnou a následně bude přidělen soudci - zpravodaji," uvedl mluvčí soudu Vlastimil Göttinger. Domnívá se, že soud nestihne Lněničkovu stížnost projednat do příštího čtvrtka, kdy Ústavní soud veřejně projedná zákon o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny a jeho soulad s ústavním pořádkem.

Václav Klaus se nedělní schůzky politických špiček nezúčastní

Prezident Václav Klaus se nezúčastní nedělní schůzky politických špiček v Senátu ohledně změny Ústavy a cesty k předčasným volbám. Lídrům ODS a ČSSD poděkoval za pozvání, podrobného jednání o legislativních postupech se ale prý nezúčastní. V tiskovém prohlášení to uvedl mluvčí prezidenta Radim Ochvat. "Pokud budou představitelé politických stran projednávat podrobnosti legislativního řešení stávající situace, prezident se rád seznámí s výsledky, nicméně samotnému jednání přítomen nebude," uvedl mluvčí. Václav Klaus je nyní na mezinárodní konferenci v Itálii a vrací se až o víkendu. Nedělní setkání politických špiček svolal šéf ODS Mirek Topolánek. Cílem jednání je dohoda na způsobu, jak dovést zemi k předčasným volbám v případě, že by Ústavní soud vyhověl stížnosti poslance Miloše Melčáka a zrušil by jednorázový ústavní zákon o zkrácení volebního období sněmovny. Politici chtějí řešit především to, jakou variantu změny Ústavy zvolit, a jak ji v co nejkratším termínu schválit v Poslanecké sněmovně i v Senátu.

ČSSD: Změnu Ústavy by sněmovna měla schválit až po rozhodnutí ÚS

Sněmovna by měla rozhodnout o systémové změně Ústavy, která umožní vyhlásit předčasné volby, počkat až na čtvrteční rozhodnutí Ústavního soudu. Sdělili to předseda ČSSD Jiří Paroubek a představitel strany Michal Hašek. Soud bude ve čtvrtek rozhodovat o stížnosti poslance Miloše Melčáka na neústavnost ústavního zákona o rozpuštění sněmovny. Kvůli stížnosti už pozastavil vykonavatelnost rozhodnutí prezidenta o vyhlášení voleb na 9. a 10. října. Říjnový termín ČSSD nadále podporuje a chce ho prosadit i na nedělním jednání politických špiček. Podle Paroubka také není vyloučeno, že sociální demokraté přijdou na schůzku i s novým návrhem ústavní změny vedle dvou, které už připravil expertní tým. Podle odborníků by bylo možné uspořádat volby buď v říjnu nebo v listopadu. Zástupci ODS ale uvedli, že prosazení listopadového termínu bude ústavně čistší.

Průzkum: Odklad voleb by zhoršil ekonomickou i politickou situaci

Odklad konání předčasných voleb by podle většiny občanů ČR mohl prohloubit ekonomickou krizi a zhoršit politickou situaci v zemi. Rozhodnutí Ústavního soudu, který pozastavil vykonavatelnost vyhlášení voleb, považují za špatné tři pětiny populace. Ukazují to výsledky internetového průzkumu Střediska analýz a empirických výzkumů (SANEP), kterého se zúčastnilo téměř 35.000 lidí. Zhoršení hospodářské situace se obává 65 procent dotázaných, pouze 23 procent se domnívá, že případný odklad voleb by českou ekonomiku neovlivnil. Obavy mohou podle SANEP pramenit mimo jiné z problémů, které by odklad voleb mohl způsobit při schvalování státního rozpočtu na příští rok. Tři čtvrtiny dotázaných se domnívají, že ústavní stížnost poslance Miloše Melčáka, který napadl rozhodnutí politiků zkrátit volební období sněmovny, byla účelově podána krátce před volbami. Jejich možný odklad považují za špatný především vysokoškoláci, podnikatelé a voliči ČSSD a ODS.

Podnikatelé si přejí předčasné volby a vládu se silným mandátem

Drtivá většina podnikatelů si přeje předčasné volby a vládu se silným mandátem co nejdříve. Shodli se na tom zástupci podnikatelských svazů. Hlavní prioritou by podle nich nyní mělo být přijetí pragmatického rozpočtu na příští rok. Jinak se prý může situace tuzemských podniků dále zhoršit. "Je nutné, aby co nejdříve byla přijata legislativní opatření, která pomohou tuzemským firmám a celému hospodářství lépe se vyrovnat s dopady finanční krize a podpoří udržení maximálního počtu pracovních míst. Tato klíčová ekonomická opatření ale dokáže úspěšně uskutečnit pouze vláda se silným politickým mandátem, který může vzejít pouze z řádných voleb," uvedl předseda Unie malých a středních podniků David Šeich. Pro podnikatelskou sféru je zásadní politická stabilita země, kterou by zaručovala silná vláda, souhlasil také mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn.

ČR by měla do konce října navrhnout kandidáta na eurokomisaře

Posunutí voleb na listopad by mohlo České republice výrazně zkomplikovat vyjednávání o křesle budoucího eurokomisaře. Podle neoficiálních informací ČTK chce totiž švédské předsednictví EU už na konci října na Evropské radě projednat obsazení nové komise. Před vrcholným summitem EU, který se koná 29. a 30. října, chce od členských zemí slyšet jejich návrhy. Česká pozice v EU je problematická také proto, že Česko dosud neratifikovalo lisabonskou smlouvu. Švédské předsednictví chce podle informací ČTK do poloviny října od ČR vědět, do kdy ratifikace smlouvy v Česku potrvá. Pokud nebude znát odpověď přejde zřejmě k náhradnímu plánu a začne počítat se zúženým formátem komise podle smlouvy z Nice. V té by již neměly všechny členské země své zástupce. Podle některých českých i evropských politiků by to pak byla právě ČR, kdo by byl "potrestán" za protahování rozhodnutí o lisabonské smlouvě. Jméno českého kandidáta na eurokomisaře dosud není známé. Hlavní české politické strany se na něm dosud nedokázaly shodnout.

Diplomatické mise V4 by někde ve světě mohly být v jedné budově

Zastupitelské úřady Česka, Polska, Slovenska a Maďarska by mohly v cizině sídlit v jedné budově. Na objektu společné ambasády by byla tabule s nápisem "Velvyslanectví zemí visegrádské skupiny". Napsal to polský deník Gazeta Wyborcza. Podle něj diplomaté středoevropských států o tomto opatření uvažují kvůli úsporám v období krize. České ministerstvo zahraničí ČTK potvrdilo, že diplomaté nyní jednají o možnostech sdílení budov v zahraničí, v nichž by mohly společně sídlit jednotlivé ambasády zemí Visegrádské čtyřky (V4). "Nejedná se však o jednu společnou diplomatickou misi," upozornil mluvčí Milan Řepka. Visegrádská čtyřka podle něj není stát a nemá mezinárodně právní subjektivitu. "Je to volné politické uskupení, a jako takové nemůže vystupovat ve třetím státě pod názvem velvyslanectví Visegrádské čtyřky," dodal. Nedávno o propojení konzulátů v mimoevropských zemích jednal ministr zahraničí Jan Kohout se svým polským kolegou. Konzuláty by vydávaly schengenská víza. Také s Rakouskem by chtěli čeští diplomaté v konzulární oblasti spolupracovat. Společné zastupitelské úřady zemí V4 by podle deníku mohly být ve Střední Asii, v jižní Africe či v Latinské Americe.

Miloš Zeman formuloval tři podmínky svého návratu do politiky

Bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman, který koncem září oslaví 65. narozeniny, formuloval podmínky, za kterých by se vrátil do politiky. Musela by být zavedena přímá volba prezidenta, Česko být ohrožené ještě hlubší hospodářskou krizí a lídři velkých stran by museli své voliče zradit formou velké koalice. Do předčasného důchodu odešel Zeman z premiérské funkce po volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2002. "Já si myslím, že k tomu by došlo pouze tehdy, kdyby za prvé byla velká koalice, protože to by byla zrada voličů obou nejsilnějších stran, za druhé kdyby se prohloubila ekonomická krize a lidé pochopili, že ani jedna z těchto stran jim nenabízí skutečný recept na řešení této ekonomické krize, a konečně za třetí, kdyby byla přímá volba prezidenta," uvedl bývalý premiér. Zeman před odchodem do důchodu a ještě nějakou dobu poté ujišťoval, že se do politiky už nevrátí. Už v lednu 2003 se však s Václavem Klausem utkal o prezidentský úřad.

Ministr Tošovský: Do Iráku v říjnu odjede česká obchodní mise

Do Iráku v říjnu odjede mise českých podnikatelů, kteří budou jednat o obchodních příležitostech na tamním trhu. Po pátečním jednání s iráckým ministrem průmyslu a nerostného bohatství Fauzím Harírím to ČTK sdělil ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Český vývoz do Iráku od roku 2003, kdy v této arabské zemi skončily hlavní vojenské operace, sice vzrostl, podle odborníků ale potenciál tamního trhu není zdaleka využit. Do Iráku by podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy měli spolu s ministrem Tošovským na podzim odjet zástupci zhruba dvaceti českých podniků a České exportní banky. "Mise bude po dlouhé době směřovat přímo do Bagdádu," podotkl Martin Tlapa, podle kterého se českým firmám nyní v Iráku rýsují nové zakázky například na dodávku traktorů Zetor, čerpadel ze Sigmy Lutín a české firmy by se mohly podílet také na obnově rafinerie v Basře.

Města chtějí větší podíl na daních a lepší čerpání dotací z EU

Větší podíl na sdílených daních, lepší čerpání evropských dotací a zrušení poslaneckého rozdělování části státního rozpočtu požadují zástupci statutárních měst. Podle primátorů, kteří se sešli na jednání Komory statutárních měst v Liberci, je to cesta, jak pomoci městům a obcím ušetřit peníze a zabránit propouštění, které by omezování investic a služeb kvůli nižším daňovým příjmů zákonitě přineslo. Nároky na státní rozpočet by přitom byly minimální, řekl předseda komory a kladenský primátor Dan Jiránek (ODS). Ještě na začátku letošního roku odhady počítaly se zhruba desetiprocentním propadem daňových příjmů. "S tím se většinou města a obce dokážou díky rezervám vyrovnat," řekl Jiránek. Podle posledních informací však bude podle něj propad v příjmech zřejmě dvojnásobný. "Příjmy z daní právnických osob klesly do srpna o 36 procent, nižší je výběr i v dalších daních, celkově tak čekáme propad daňových příjmů zhruba o 20 procent," vysvětlil Jiránek. Tak velký propad příjmů už podle něj nemohou města a obce kompenzovat bez drastických úspor na investicích a službách.

Vláda projedná kritické zprávy NKÚ na adresu ministerstva dopravy

Vláda se na pondělním jednání bude věnovat dvěma zprávám Nejvyššího kontrolního úřadu, který kritizuje hospodaření ministerstva dopravy. Ministerstvo a jeho podřízené organizace podle úřadu chybovaly při přípravě rychlostní silnice R52 z Brna do Rakouska a při vynakládání peněz na údržbu silnic. Ministerstvo s kritikou nesouhlasí. "Naše reakce na závěry kontrolního úřadu je nesouhlasná, ale do doby projednání vládou to nechceme blíže komentovat," uvedl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Kontroloři vytýkají ministerstvu především chyby při přípravě rychlostní silnice R52, která má spojit Brno s Vídní přes Mikulov. NKÚ zpochybňuje samotnou potřebu silnice a volbu trasy; ministerstvo prý dostatečně nezhodnotilo alternativní spojení po již existujících dálnicích. "Veškeré zjištěné skutečnosti nasvědčují tomu, že alokace veřejných finančních prostředků na pořízení rychlostní silnice R52 nebo R55 je v současnosti riskantním investičním krokem," píše úřad v závěrečné zprávě. Úřad kontroloval také údržbu silnic a další infrastruktury. Státní fond dopravní infrastruktury podle NKÚ dává přednost výstavbě a zanedbává údržbu dálnic a silnic první třídy. Odkládáním se opravy prodražují až o pětinu, uvádí ve své zprávě NKÚ.

Pěstitelé chmele letos čekají úrodu 6250 tun, méně než loni

Pěstitelé chmele letos očekávají horší úrodu než loni, ne však nijak výrazně. Výnosy poklesnou podle odhadů o 7,14 procenta. Loni sklidili 6752 tun chmele, nyní by to mohlo být zhruba 6250 tun. Podmínky pro pěstování chmele byly zpočátku příznivé. Negativně však vývoj rostlin ovlivnily zejména bouřky s kroupami a silným nárazovým větrem, více než 140 hektarů chmelnic padlo. Optimistický výhled vystřídalo u řady pěstitelů i zklamání vzhledem k vývoji počasí v druhé polovině srpna, kdy bylo příliš teplo, řekl předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Bohumil Pázler. Většina podniků sklidí chmel do 10. září, poslední rostliny zmizí z polí kolem 20. září. "Kvalita chmele z pohledu alfa hořkých látek je dobrá s průměrným obsahem alfy 3,6 až 3,8 procenta, což odpovídá úrovni loňského roku. Vzhledem k vývoji počasí v průběhu sklizně a její délce se však některým pěstitelům nedaří eliminovat nepříznivý vliv škůdců a chorob, například svilušky chmelové a peronospory chmelové," uvedl Pázler.

Návštěva papeže uzavře dálnici D1

Pořadatelé návštěvy papeže Benedikta XVI. v Brně jsou připraveni přijmout na letišti v Tuřanech 150.000 lidí. Pro 123.000 poutníků vytyčí na pozemku sektory, za nimi je rezervní plocha pro 30.000 lidí. Pořadatelé ji rozdělí do sektorů také, když bude zájem lidí o návštěvu velký a přijede jich víc. Zatím počítají se 100.000 poutníky, prozradil koordinátor příprav Petr Zelenka. Návštěva si vyžádá rozsáhlá omezení v dopravě. Dálnice D1 bude v obou směrech od sobotního večera 26. září do nedělního večera 27. září uzavřena. Parkovat tam budou autobusy, počítá se se 2000 vozy. České dráhy vypraví do Brna speciální spoje z Pardubic, Jihlavy a dalších měst, posílí také běžné regionální vlaky. Podle Pavla Karšulína z drah si lidé všechny spoje budou moci vyhledat na internetu, dráhy je vloží do elektronického vyhledavače. Mimořádnou dopravu připravuje i brněnský dopravní podnik, z centra i parkoviště pro osobní auta budou moci autobusy na letiště jezdit, když bude potřeba, i v minutovém intervalu, řekl za podnik Jan Seitl.

Do Londýna dorazil historický vlak Winton Train

Do Londýna v páetk přijel historický vlak Winton Train, který připomněl zachránce stovek československých židovských dětí Nicholase Wintona. Vlak, který vyrazil v úterý z Prahy s 22 zachráněnými dětmi a jejich rodinnými příslušníky, uvítal na nádraží v Liverpool Street sám Winton, kterému bylo v květnu sto let. Nicholas Winton zorganizoval těsně před vypuknutím druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z protektorátu do Británie. "Wintonův vlak" nyní během čtyř dnů projel stejnou trasu jako předválečné vlaky s dětmi z Československa. K "pražské" posádce vlaku se v páetk připojilo v anglickém přístavu Harwich dalších pět "Wintonových dětí". U příjezdu vlaku byl v Londýně předseda české Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, který předal Wintonovi čestnou plaketu sněmovny, a ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. První vlak s dětmi odjel z Prahy 14. března 1939, den před obsazením zbytku českých zemí nacistickým Německem. Poslední, osmý byl vypraven 2. srpna 1939.

V zahraničí na dovolené umřelo dosud 72 lidí

Statistiky konzulárních případů jsou i v letošní turistické sezoně tragické. Dosud v zahraničí na dovolených zemřelo 72 českých občanů, nejčastěji to bylo stejně jako loni v Chorvatsku, uvedlo na dotaz ČTK ministerstvo zahraničí. Za konec hlavní turistické sezony ovšem konzulové považují polovinu září, čísla tak mohou být nakonec ještě vyšší. V roce 2008 za celou letní sezonu zahynulo 83 Čechů, předchozí rok to byla stovka. Ministerstvo zatím eviduje případy k 23. srpnu. V nejoblíbenější přímořské destinaci Chorvatsku zahynulo 11 Čechů. Často čeští turisté umírali také v Německu, kde konzulové evidují osm případů, dále je to Slovensko s šesti úmrtími. V Bulharsku zemřelo pět lidí stejně jako ve Španělsku, v Řecku čtyři lidé. Lidé umírali kvůli úrazům (v 31 případech) například v horách, při dopravních nehodách, obvyklé bylo též utonutí. Podle lékařů bylo 25 úmrtí přirozených, například se jednalo o srdeční zástavu. V zahraničí v létě tři Češi spáchali sebevraždu a 11 se jich domů nevrátilo kvůli nemoci.

Košický zlatý poklad převezli do prostor Národního muzea v Praze

Za přísných bezpečnostních opatření byl do bývalé budovy Federálního shromáždění, kterou v červnu převzalo Národní muzeum (NM), převezen Košický zlatý poklad. Téměř 3000 mincí a další zlaté předměty budou vystaveny od 16. září do 10. ledna. "Jedná se o jednu z nejdražších výstav Národního muzea, celková váha zlata dosahuje 13 kilogramů. Její historická hodnota je penězi nezměřitelná," řekl ČTK ředitel NM Michal Lukeš. Dodal, že bezpečnostní opatření jsou srovnatelná s opatřeními při převozu Věstonické Venuše před třemi lety. Použijí se i bezpečnostní opatření v budově, v níž sídlilo rádio Svobodná Evropa. Poklad, jehož pojišťovací hodnota je téměř osm milionů eur (20,8 milionu korun), přivezli za velkého zájmu médií ve speciální dodávce v zapečetěných přepravkách zástupci Slovenského národního muzea doprovázení devíti zamaskovanými příslušníky české policie vyzbrojenými samopaly. Ti vzácnou zásilku přebrali na hranicích od svých slovenských kolegů. Pracovníci NM předpokládají, že rarity jako například Zlatá medaile Ferdinanda I. nalákají množství zájemců i ze zahraničí.

Čeští vědci budou zkoumat přehrady z lodi Thor Heyerdahl

Ekosystémy nejen v českých údolních nádržích teď budou čeští vědci monitorovat z výzkumného plavidla Thor Heyerdahl. Na Lipně bylo zařazeno do činné služby Akademie věd ČR. Stálo 4,2 milionu korun a akademici na něj získali peníze z takzvaných norských fondů. Vlajková loď výzkumné flotily má neobvykle silný výkon motoru a dokáže vléct speciální, takzvané tralové sítě, které znamenají pro výzkum velký zlom. Vědci z nich získají nesrovnatelně lepší informace, řekl ČTK Jan Kubečka z českobudějovického Biologického centra akademie. Loď je dlouhá téměř 11 metrů a široká skoro tři metry. Před dokončením bylo plavidlo podrobeno zkouškám na Želivce, Římově a také na Lipně. Vědci s pravidelným sledováním ekosystémů údolních přehrad začali v roce 1959 na Slapech, nyní monitorují zhruba deset vodních nádrží, jsou mezi nimi i Orlík a Štěchovice. V přehradách žijí miliony ryb a významně ovlivňují kvalitu vody. Výsledky výzkumu mohou napomoci jak vodohospodářům, rybářům a ekologům, tak v oblasti cestovního ruchu.

Zájem o waldorfské školy roste

Zájem o waldorfské školy v Česku roste. Podle Tomáše Petra z Asociace waldorfských škol přibývá rodičů, kteří chtějí pro své děti jiný způsob výuky. V ČR fungují tyto školy už od počátku 90. let Nyní se podle waldorfské pedagogiky učí v Česku na 19 mateřských, 10 základních a čtyřech středních školách. V září uplyne od založení první waldorfské školy 90 let. Absolventi waldorfských škol jsou podle jejich zastánců zvídavější, jsou zvyklí projevovat své názory. Děti tak mohou mít podle Petra při přechodu z waldorfské na běžnou školu problémy, protože jsou zvyklé víc se při výuce ptát a diskutovat. I běžné základní školy však už třetím rokem ustupují od tradiční výuky zaměřené na objem znalostí a podporují spíše samostatný rozvoj dítěte. Podle některých kritiků waldorfských škol se ale kvůli množství jiných aktivit nestihnou děti naučit takové množství látky, jaké by měly. Běžnou součástí výuky na školách je třeba dramatická výchova, děti se učí také manuálním zručnostem, třeba pletení nebo zahradničení.

Českobudějovická výstava připomíná obnovu národních památek

Nejvýznamnější restaurátorské a stavební projekty na hradech, zámcích a v klášteře Zlatá Koruna přibližuje výstava Národního památkového ústavu (NPÚ), která v pátek začala ve výstavní síni českobudějovické radnice. Výstava, jež je zaměřena na posledních 20 let obnovy památkových objektů, byla uspořádána ke Dnům evropského kulturního dědictví. "Za 20 let se do 13 jihočeských památek investovala téměř miliarda korun a památky jsou v relativně dobrém stavu. Máme za to, že jsme za těch 20 let zapomněli na to, v jakém stavu většina těch památek byla, a právě to je jeden z důvodů, proč jsme chtěli tu konfrontaci stavů před obnovou a po obnově připomenout, to je to, co jsme výstavou sledovali," řekl ČTK ředitel českobudějovického pracoviště NPÚ Petr Pavelec. Na investice si památky, které ročně navštíví přes milion lidí, "vydělávají", jenom asi deset procent tvořily dotace.

Na grabštejnský Worldfest se sjedou umělci z různých koutů světa

Tuzemští i zahraniční umělci se představí na festivalu alternativní a etnické hudby a divadla Worldfest 2009, který se koná od pátku do neděle na hradě Grabštejn. Hostem festivalu bude v sobotu zpěvačka Lenka Dusilová, doprovázená kytaristou Petrem Binderem. "Na festivalu se představí například slovenští elektro-akustičtí experimentátoři ze skupiny Longital nebo kanadská zpěvačka indického původu Subha Sankaranová s kapelou Autorickshaw," řekla pořadatelka Worldfestu Štěpánka Kašparová. Worldfest obohatí v sobotu také čínská zpěvačka, jež vychází z hudebních motivů Asie, ale i z Moravy a přechází z klasické hudby do šansonu, jazzu a přírodního zpěvu. Doprovodí ji hudební experimentátor Jaroslav Kořán se svým originálním nástrojem Orloj snivců. Na Grabštejn dorazí i nizozemská hráčka na dudy.

Ze sportu:

České fotbalisty čeká v sobotu v Bratislavě zápas o uchování naděje na postup na mistrovství světa. Variant, jak se dostat na šampionát v Jihoafrické republice, je ještě hodně, reálnou šanci na přímý postup však dává v utkání se Slovenskem jen výhra. Po zdařilé premiéře v přátelském utkání s Belgií začíná mise trenéra Ivana Haška naostro a po delší době jsou připraveni pomoci i Jan Koller s Tomášem Rosickým. Hráči se netají tím, že touží bývalému federálnímu sousedovi oplatit dubnovou porážku v pražském duelu. Na Letné Slováci vyhráli senzačně 2:1 a výhra v sobotním utkání by je ještě víc přiblížila k vysněné první účasti na velkém turnaji od rozpadu Československa.

Česká travní lyžařka Zuzana Gardavská získala v rakouském Rettenbachu titul mistryně světa v superobřím slalomu. V závodě mužů skončil za deště na mokré trati Jan Němec druhý o pouhé tři setiny sekundy za vítězným Italem Riccardem Lorenzonem. Čtvrtý byl Martin Štěpánek a šestý Jan Gardavský. V sobotu se pojede slalom, v němž jsou Němec i Gardavská opět velkými favority.

Sedmnáctiletý Jakub Říha získal na mistrovství světa horských kol v Canbeře bronzovou medaili ve fourcrossu. Tomáš Slavík skončil pátý, zato medailisté z minulých šampionátů Michal Prokop a Romana Labounková neuspěli.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy přeháňky. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia.

04-09-2009