Denní souhrn zpráv Zprávy

05-09-2009

Václav Klaus se nedělní schůzky politických špiček nezúčastní

Prezident Václav Klaus se nezúčastní nedělní schůzky politických špiček v Senátu ohledně změny Ústavy a cesty k předčasným volbám. Lídrům ODS a ČSSD poděkoval za pozvání, podrobného jednání o legislativních postupech se ale prý nezúčastní. V tiskovém prohlášení to uvedl mluvčí prezidenta Radim Ochvat. "Pokud budou představitelé politických stran projednávat podrobnosti legislativního řešení stávající situace, prezident se rád seznámí s výsledky, nicméně samotnému jednání přítomen nebude," uvedl mluvčí. Václav Klaus je nyní na mezinárodní konferenci v Itálii a vrací se až o víkendu. Nedělní setkání politických špiček svolal šéf ODS Mirek Topolánek. Cílem jednání je dohoda na způsobu, jak dovést zemi k předčasným volbám v případě, že by Ústavní soud vyhověl stížnosti poslance Miloše Melčáka a zrušil by jednorázový ústavní zákon o zkrácení volebního období sněmovny. Politici chtějí řešit především to, jakou variantu změny Ústavy zvolit, a jak ji v co nejkratším termínu schválit v Poslanecké sněmovně i v Senátu.

EU kritizuje záměr USA zpoplatnit povolování cest do země

Představitelé Evropské unie kritizují iniciativu Washingtonu, který chce zpoplatnit povolování cest do Spojených států prostřednictvím nového internetového systému ESTA. EU nevylučuje odvetná opatření. ESTA je nyní zdarma. Zatím nepřijatý americký zákon na podporu cestovního ruchu nicméně počítá s jeho zpoplatněním na deset dolarů (179 Kč). Tyto peníze by podle představ USA měly podpořit rozvoj turistiky. To se ovšem nezamlouvá Evropské komisi (EK). "Pouze v knížce Alenka v říši divů může zpoplatnění povzbudit činnost, na kterou je uvaleno," citovala AP velvyslance EK ve Washingtonu Johna Brutona. "Je směšné vybírat peníze od lidí, když chcete, aby přijeli na návštěvu," uvedl Frank Schmiedel z EK. Podle něj nedávno představitelé členských států EU hovořili o tom, jaké kroky by Brusel mohl podniknout, pokud zákon v USA projde. Bruton dodal, že EU by musela zvážit, zdali by zpoplatnění povolení nebylo v očích Bruselu vnímáno jako víza. Potom by prý unie mohla zvážit zavedení víz pro americké cestovatele do EU. Senátní výbor pro obchod, vědu a dopravu v USA návrh zákona schválil už v květnu, ale senátoři normu odmítli v hlasování 22. června. Přitom text už prošel Sněmovnou reprezentantů a příznivě na normu hledí také Bílý dům. Počet turistů přijíždějících do USA od atentátů ze září 2001 klesl o 17 procent. Z hlediska pracovního to znamená ztrátu 200.000 pracovních míst a z hlediska finančního ztrátu 182 miliard dolarů.

Fischer na návštěvě Hongkongu

Český premiér Jan Fischer se v rámci své cesty po Asii setkal v Hongkongu s představiteli místní obchodní komunity a zúčastnil se podpisu dvou memorand o obchodní spolupráci. Informovala o tom agentura Nová Čína. Fischer se setkal rovněž s předsedou výkonného orgánu zvláštní oblasti Hongkong Donaldem Tsangem. Upozornil, že ekonomická diplomacie je prioritou české zahraniční politiky a že Hongkong je pro Českou republiku jedním z největších exportních trhů v Asii. "Hongkong je jedním z nejlepších příkladů toho, jak otevřenost v obchodu a investicích přináší odměny a prosperitu. Česká republika patří mezi země, které dlouhou dobu obhajují odstranění bariér ve světovém obchodu," citovala premiéra agentura. Fischer rovněž upozornil, že v České republice se již objevují určité známky oživení ekonomiky. Předseda hongkongské rady pro rozvoj obchodu Fred Lam uvedl, že hodnota vzájemného obchodu mezi ČR a Hongkongem loni stoupla o 23 procent na 960 milionů dolarů (přes 17 miliard Kč). Dodal, že v letošním prvním pololetí vzájemný obchod navzdory krizi stoupl meziročně o pět procent.

Zeman znovu kritizoval vedení šumavského parku kvůli kůrovci

Kůrovcová kalamita napáchala na Šumavě podle znalců škodu 32 miliard korun, řekl při návštěvě postižených lokalit v okolí Plešného jezera bývalý premiér Miloš Zeman. Podle vedení parku je ale podobný odhad nesmyslný. "Jestliže nějaký odborný experiment evidentně nevychází a působí škody a ty škody jsou dnes oficiálním znaleckým posudkem odhadnuty na 32 miliard korun, tak je určitá zaťatost těchto vědců téměř neospravedlnitelná," uvedl Zeman. Podotkl, že Jihočeský a Plzeňský kraj, na jejichž území Národní park a chráněná krajinná oblast Šumava leží, by měly mít právo ovlivňovat tamní dění. Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) tento týden odložil zvažované vyhlášení stavu nebezpečí, o situaci ho bude informovat speciální expertní skupina. Zemanem vyčíslená škoda je podle ředitele správy šumavského parku Františka Krejčího nesmysl, také podle něj neplatí, že by vedení parku proti škůdci nebojovalo. "Na 20 procentech národního parku se nezasahuje proti kůrovci, na zbytku se zasahuje," vysvětlil Krejčí. Dodal, že nyní se v parku těží rychleji než po ničivém orkánu Kyrill a kůrovec je díky chladnému počasí na ústupu. Podle ekologů je dobře, že Miloš Zeman uviděl skutečný stav na Šumavě. "Kůrovec samozřejmě není nebezpečí pro les, otázka přemnožení kůrovce je problémem člověka, který si odvykl dívat se na suché stromy, protože v hospodářských lesích suché stromy nenajdeme," podotkl Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Vysvětlil, že v přírodě jde o přirozený koloběh a pod mrtvými stromy vzniká nový les.

ODS a ČSSD se místy shodují v návrzích změn zdravotnictví

Zdravotnictví představuje několik měsíců výbušné téma sporů mezi ODS a ČSSD, v programech se přesto obě velké strany do určité míry shodují. Občanští i sociální demokraté slibují přísnější kontrolu zdravotních pojišťoven, růst platů zdravotníků a zvýšení práv pacientů. Dále už se ale rozcházejí. ODS chce například pokračovat v koncentraci specializované péče vznikem traumacenter, které ČSSD vytrvale kritizuje. Liší se také v principech financování zdravotní péče. Vyplývá to ze srovnání předvolebních programů politických stran. Více shodných bodů než mezi dvěma velkými konkurenty lze nalézt v programech levicových ČSSD a KSČM. Obě chtějí zrušit poplatky, zvýšit podíl HDP na zdravotnictví na osm procent, zvýšit platbu za státní zaměstnance a přeměnit nemocnice na neziskové organizace. To občanští demokraté po zkušenosti s prohranými krajskými volbami loni na podzim v programu například vůbec nezmiňují slovo "poplatky". KDU-ČSL má v programu některé body blízké levici, jiné pravici. Například souhlasí s navyšováním platby státu za státní pojištěnce. Také lidovci stejně jako ODS a ČSSD navrhují hlubší kontroly zdravotních pojišťoven.

Levice odmítá školné, ostatní chtějí víc peněz na vědu

Levice odmítá školné, ostatní strany zase před volbami slibují více peněz na vědu nebo studentské půjčky - vyplývá z jejich volebních programů. V programech se strany dále hlásí k podpoře učňů nebo rozšíření školek. Sociální a občanští demokraté také požadují odklad státních maturit. Téměř všechny strany chtějí více zařízení pro předškoláky. Občanští demokraté by rádi podpořili podnikatele, aby víc zakládali firemní školky. Podle komunistů by však měly školky a jesle zakládat víc obce. Levice slibuje zachovat stávající bezplatný poslední ročník školky. Nejkonkrétněji se k možným povolebním změnám ve školství vyjadřují komunisté. Rádi by dětem zdarma zajistili školní jídelnu, družinu a kroužky při škole. Soukromé a církevní školy by až na výjimky nechtěli financovat ze státních peněz, lidovci by naopak tyto školy podporovali víc. Sociální demokraté zase slibují zvýšení platů učitelů. Obecně víc peněz do školství slibují jak dvě nejsilnější parlamentní strany, tak i třeba zelení. Ti by chtěli v budoucnu prosadit, aby šlo na vzdělávání 12 procent ze státního rozpočtu.

Před volbami slibují strany míň byrokracie a profesionální úřady

Před blížícími se předčasnými parlamentními volbami všechny velké strany zdůrazňují nutnost existence efektivní veřejné správy. Ve volebních programech hovoří vesměs o omezování zbytečné administrativy, snižování počtu úřadů či úředníků a podobných tématech. Podle ODS musí byrokracie a administrativa "obsluhovat, nikoliv obtěžovat". Proto chtějí občanští demokraté znovu zahájit proces důkladné revize právních předpisů za účelem, aby mohly být zjednodušeny, zpřehledněny a staly se srozumitelnějšími. ODS také chce dbát o "aktivní, důsledné a kvalifikované posuzování navrhovaných opatření a regulací v Evropské unii" a slibuje, že nedopustí žádný rozšiřující výklad regulující české podnikatelské subjekty. Komunisté slibují snížit velké platy manažerů ve státních podnicích a vysokých úředníků ve státních úřadech. Chtějí také dokončit reformu veřejné správy, dořešit pravomoci obcí s rozšířenou působností a obcí s pověřeným obecním úřadem a slibují účast občanů na řešení záležitostí, které se dotýkají jejich zájmů. Dále navrhují přezkoumat působnost úřadů státní správy, aby bylo možné snížit jejich počet a rozsah činnosti a naopak zvýšit kontrolu a efektivitu.

Strany se před volbami liší v názoru na vyrovnání se s církvemi

Politické strany se v předvolebních programech liší v otázce vyrovnání se s církvemi - pravice a středové subjekty usilují o církevní restituce, ČSSD o nich v programu nehovoří a KSČM je odmítá. Pokud jde o podporu kultury, ODS, ČSSD a KDU-ČSL sázejí na její větší provázání s cestovním ruchem, komunisté a zelení preferují zvyšování státního příspěvku. Všichni hlavní aktéři voleb se shodují v otázce podpory sportu, kde chtějí klást důraz na mládež. O zvýšení státních výdajů na kulturu na jedno procento státního rozpočtu hovoří také lidovci. Komunisté rovněž chtějí zvýšit výdaje na kulturu na jedno procento rozpočtu, podporu ale podmiňují tím, že v daných projektech nebude politická ani ideologická diskriminace. Naproti tomu podle ODS musí být role státu v kultuře omezená, strana chce podporovat spíše mecenášství. Zelení přicházejí s návrhem omezit nároky autorských organizací, které jsou podle nich nepřiměřeně vysoké.

Chartista Šabata vyhrál spor se státem o invalidní důchod

Signatář Charty 77 Jan Šabata v pátek vyhrál soudní spor s Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) o výši svého invalidního důchodu. Úřad mu při výměru důchodu nechtěl uznat dva roky, kdy kvůli aktivitě v disentu nemohl najít práci. Šabata byl v roce 1977 propuštěn z kotelny brněnského Kovošrotu, protože v zaměstnání opravoval Chartu 77 a nabízel dokument kolegům. Podle ČSSZ bylo jeho propuštění oprávněné, proto mu úřad dva následující roky, kdy nemohl sehnat práci, při výměru důchodu odmítl zohlednit. Podle výkladu úředníků byl disident propuštěn kvůli porušení pracovní kázně, tehdejší zákoník práce totiž vyžadoval plné využívání pracovní doby. Disident, který se dnes může pohybovat jen s pomocí berlí, se proto obrátil na soud. Podle něj byla práce v kotelně specifická, vyžadovala pravidelný dohled na kotle, a to i podle svědků dodržoval. "Kdybych četl Rudé právo, je vše v pořádku. Ale já opravoval překlepy v přepisech Charty," uvedl Šabata.

V Sokolově antifašisté přehlušili mítink Dělnické strany

Prakticky bez šance oslovit kolemjdoucí byla Dělnická strana na svém mítinku v Sokolově. Asi čtyřicet mladých lidí přišlo na mítink s transparenty proti Dělnické straně a nacismu a každý projev představitelů krajně pravicové strany přehlušili pískotem a troubením klaksony. Dělnická strana začala v Sokolově sérii svých předvolebních mítinků. Na sokolovské náměstí Budovatelů přišla odpoledne asi padesátka jejích příznivců. Odpůrců ale přišlo téměř stejné množství. Hlasitými hesly jako "Nácky tady nechceme", pak doprovázeli celý mítink.

Romové v Brně se ohradili proti prohlášení Dělnické strany

Brněnští Romové se ohradili proti prohlášení namířenému proti místní romské komunitě, které tento týden na svých internetových stránkách zveřejnila Dělnická strana. Její brněnská organizace v dokumentu píše o údajném nárůstu "cikánské kriminality" ve městě. Sami Romové s prohlášením nesouhlasí a považují ho za předvolební tah strany, řekl Karel Holomek ze Společenství Romů na Moravě. Podle Holomka jsou aktivity Dělnické strany zaměřené na Romy nebezpečné a mohou ve společnosti vyvolávat nenávist. Podle něj však strana se svými aktivitami v Brně zatím nebyla úspěšná i díky tomu, že vážné excesy mezi Romy tam neexistují.

"Socha" živého Švejka na místě dlouho nevydržela

Malebnou obec Putim na Písecku, kterou proslavil románový hrdina spisovatele Jaroslava Haška, na chvíli zkrášlila socha Švejka skutečně jako živá. U putimského kamenného mostu proto dlouho nevydržela. Krátce po odhalení "skulptura" v životní velikosti odkráčela v čele kostýmovaného průvodu na náves. Dobrého vojáka v c.k. uniformě totiž ztvárnil herec Přemysl Kubišta. Putim zatím bude na skutečnou sochu dál šetřit. "Na sochu zatím nemáme dost peněz, ale nechtěli jsme o ni Jaroslava Haška ochudit. Než našetříme, budeme aspoň Švejkovi každoročně odhalovat živou sochu," řekl ČTK tajemník putimské radnice Petr Matouš. Podobu sochy radnice do poslední chvíle tajila a tvrdila, že je vyrobena z alternativního materiálu. Ještě v září se ale chce sejít s památkáři, s nimiž se domluví na podobě skutečné sochy.

Velké Meziříčí oslavilo 100 let od císařských manévrů

Velké Meziříčí oslavilo 100. výročí od císařských manévrů, kterých se v roce 1909 zúčastnil císař František Josef I. a Ferdinand d´ Este. Návštěvníci si mohli užít prohlídky zámku v dobových kostýmech, slavnostní příjezd následníka trůnu či vystoupení vojenských kapel. Pětidenních manévrů, které se v okolí města odehrály v první polovině září 1909, se zúčastnilo přes 60.000 vojáků. Armáda se pohybovala mezi Křižanovem, Velkou Bíteší, Náměští nad Oslavou, Třebíčí a Měřínem. Do Meziříčí zavítal i císař František Josef I. v doprovodu následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este a německého císaře Viléma II.

Králem vín je ledové Veltlínské zelené 2008 od Vajbara z Kobylí

Šampionem největší tuzemské soutěže vín - Král vín je ledové víno Veltlínské zelené ročník 2008 od vinařství Vajbar z Kobylí na Břeclavsku. Na stobodové stupnici získalo od poroty 91,33 bodů, nejvíce ze všech 1077 přihlášených vín od 157 vinařů. Akce se v minulých letech konala pod názvem Malá encyklopedie českých a moravských vín. Výsledky vyjdou tradičně ve speciální knižní publikaci. Komise hodnotily vína v šesti kategoriích - bílá, červená a růžová vína s maximálně sedmi gramy zbytkového cukru, vína od sedmi do 70 gramů cukru, vína s více než 70 gramy cukru a vína šumivá. Výsledky soutěže vyjdou tradičně ve speciální knižní publikaci, která má restauratérům, sommeliérům a milovníkům vín usnadnit orientaci v předvánoční nabídce. Kromě prezentací všech přihlášených vinařství a hodnocení všech soutěžních vín v nich milovníci vín najdou také senzorické posouzení nejlepšího vína každého vinařství a gastronomické doporučení.

Mistrem ČR ve vaření svíčkové je Petr Sviták

Nejlepší svíčkovou omáčku vaří kuchař Petr Sviták z Prahy. Dokázal to alespoň na mistrovství republiky ve vaření svíčkové, které se konalo na zámku Červený Hrádek u Jirkova na Chomutovsku. Do 14. ročníku soutěže se přihlásilo 14 kuchařů a kuchařek. Porota hodnotila jednotlivé soutěžní vzorky podle pěti kritérií - vůně, chuť omáčky, její konzistence, chuť masa a celkový dojem. Známkovalo se jako ve škole od jedničky do pětky. Vítěz, který se soutěže účastnil letos poprvé, pracuje jako šéfkuchař v pražské restauraci U Veverky. Speciální recept na svíčkovou nemá, drží se své paměti, kuchařem je totiž už 26 let. "Když v restauraci děláte už dlouho, tak víte co a kolik tam dát," řekl Sviták ČTK. Podle něj ale omáčku vylepší máslo, rozpuštěná slanina a citronová kůra. "Okyselit se nesmí nikdy octem, musí se použít citron," dodal vítěz.

Kulhavý dojel na MS horských kol devátý a vylepšil české maximum

Deváté místo vybojoval biker Jaroslav Kulhavý na mistrovství světa v Canbeře v cross country horských kol a postaral se o nejlepší český výsledek v historii. Před rokem v italském Val di Sole dojel jedenáctý. Titul v elitní kategorii putuje opět do Švýcarska zásluhou Nina Schurtera, který navázal na loňský triumf krajana Christopha Sausera. Bronzový olympijský medailista z Pekingu porazil v dramatickém závěru francouzskou legendu Juliena Absalona, kterému unikla pátá zlatá medaile z mistrovství světa o tři sekundy. Třetí dojel už s téměř minutovou ztrátou obhájce stříbrné medaile Florian Vogel, jenž korunoval švýcarský úspěch. Bývalý juniorský mistr světa Kulhavý, který předloni získal bronz v kategorii do 23 let, se zpočátku pohyboval kolem patnáctého místa. Do elitní desítky se čtyřiadvacetiletý jezdec posunul v předposledním šestém kole a v závěru devátou příčku udržel. Za vítězným Schurterem zaostal o tři minuty a 22 sekund. Závod žen ovládla Ruska Irina Kalentěvová, která získala svůj druhý titul po vítězství v roce 2007. Dlouho vedla Norka Lene Bybergová, ale nakonec dojela se ztrátou 13 sekund druhá. Česká reprezentantka Pavla Havlíková obsadila 33. místo.

Cancellara vyhrál na Vueltě další časovku a opět vede

Švýcarský cyklista Fabian Cancellara vyhrál na Vueltě i druhou časovku a vrátil se do čela průběžného pořadí. František Raboň obsadil na 30 deštivých kilometrech ve Valencii 25. místo, Roman Kreuziger byl až třiašedesátý. Olympijský vítěz a bývalý mistr světa Cancellara potvrdil svou dominanci v jízdě proti chronometru a zopakoval po týdnu triumf z úvodní etapy v Assenu. Švýcarský člen týmu Saxo Bank převzal zlatý trikot po dvou etapách, kdy jej měl na sobě německý spurtér André Greipel, jenž v časovce skončil v poli poražených. Z dvojice českých profesionálů se tentokrát dařilo lépe časovkářskému mistru republiky Raboňovi, jenž za vítězem zaostal o půldruhé minuty. Kreuziger, který plánoval jet dnešní etapu volně, ztratil o minutu víc a celkově je na 58. místě. Raboňovi patří 177. pozice.

Boxer Chládek je v osmifinále MS

Boxer Zdeněk Chládek potvrzuje na mistrovství světa v Miláně roli největší české naděje a po jasném vítězství 12:2 na body nad Rusem Maximem Ignatěvem postoupil do osmifinále. K zisku medaile v kategorii do 64 kilogramů potřebuje vyhrát ještě dvakrát. K dalšímu zápasu nastoupí letošní vítěz Velké ceny Ústí nad Labem a prestižního Memoriálu Felikse Stamma v Polsku v úterý proti Litevci Egidiju Kavaliauskasovi. Devatenáctiletý ústecký boxer předčil Ignatěva ve všech třech dějstvích. První kolo vyhrál 3:0, ve druhém zvítězil 5:2 a ve třetím 4:0. Navázal tak úspěh z prvního kola proti Raytonu Okwirimu z Keni.

Volejbalisté podlehli na ME Itálii a mají už jen minimální šanci

Čeští volejbalisté prohráli na mistrovství Evropy v Istanbulu s Itálií 0:3. Svěřenci trenéra Jana Svobody tak už po druhém nezdaru mají jen teoretickou naději na postup ze skupiny D do čtvrtfinálové fáze šampionátu. V neděli by museli hladce porazit dosud stoprocentně úspěšné Bulharsko. Oba týmy své úvodní zápasy na turnaji prohrály, a tak se bojovalo o naději. To pro Italy představovalo hodně nezvyklou situaci, i když celek, který za posledních 20 let nasbíral šest evropských titulů a tři zlaté medaile z mistrovství světa, přece jen v minulých sezonách přední pozice poněkud vyklidil. Vyrovnali se s ní však velmi zkušeně.

Berdych postoupil po čtyřsetové výhře do 3. kola US Open

Tenista Tomáš Berdych napodobil svého daviscupového kolegu Radka Štěpánka a rovněž postoupil do třetího kola US Open. Sedmnáctý nasazený rodák z Valašského Meziříčí porazil nepříliš známého argentinského kvalifikanta Horacia Zeballose po setech 6:3, 6:7, 7:6, 6:2 a přešel druhé kolo na newyorském grandslamu popáté z posledních šesti ročníků. Brzy čtyřiadvacetiletý Berdych se se svým vrstevníkem utkal poprvé v životě. První set získal český favorit rychle za 35 minut, poté ho však 76. hráč světa Zeballos donutil ke dvěma tie-breakům. Ten první dokonce 7:3 vyhrál a sebral Berdychovi první set na letošním turnaji v New Yorku. Ve třetí sadě český tenista vedl už 3:0, ale brejk ztratil a musela opět rozhodnout zkrácená hra. V ní byl tentokrát rodák z Valašského Meziříčí úspěšnější a po výsledku 7:2 získal pohodu do čtvrté sady, v níž zápas ukončil 6:2. Berdych si v utkání připsal 16 es, ovšem sedm bodů soupeři daroval dvojchybami. Berdychovým protivníkem pro třetí kolo je jedenáctý nasazený Chilan Fernando Gonzalez, který po těžkém boji zdolal francouzského kvalifikanta Josselina Ouannu.

Čeští hokejisté porazili Švédsko 5:2

Čeští reprezentanti porazili na Českých hokejových hrách v Karlových Varech Švédsko 5:2. Domácí tým si tak na úvodním turnaji série Euro Hockey Tour udržuje stoprocentní úspěšnost, k celkovému prvenství mu v neděli stačí bod z utkání s Ruskem.

Házenkáři Dukly v prvním duelu s norským Haslumem remizovali

Házenkáři Dukly Praha remizovali v úvodním utkání prvního kola Poháru EHF s norským Haslumem 24:24, přestože v závěru vedli o tři branky. Odveta se hraje v neděli opět v Praze v hale na Podvinném mlýně.

Český travní lyžař Jan Němec získal titul mistra světa ve slalomu

Český travní lyžař Jan Němec se stal mistrem světa ve slalomu. Na šampionátu v rakouském Rettenbachu získal už druhou zlatou medaili po triumfu v obřím slalomu, ze super-G má stříbro. Martin Štěpánek skončil už podruhé čtvrtý, když jej od bronzové medaile dělilo pouhých šest setin sekundy. Vítězka superobřího slalomu Zuzana Gardavská nedokončila druhé kolo slalomu.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Polojasno, během dne až oblačno, ojediněle přeháňky, zejména na horách. Nejvyšší teploty 16 až 20 stupňů Celsia.

05-09-2009