Denní souhrn zpráv Zprávy

09-09-2009

Sněmovna definitivně schválila šrotovné, o jeho spuštění bude rozhodovat vláda

Šrotovné v České republice může být spuštěno. Sněmovna přehlasovala prezidentské veto zákona z dílny ČSSD, který to umožňuje. Pro zákon hlasovalo přesně 101 poslanců, tedy nejnižší možný počet, který byl potřebný. O spuštění bude ale rozhodovat vláda. Šrotovné má podobu příspěvku zhruba 30.000 korun na nákup nového automobilu s cenou do půl milionu korun. Dostávat by ho měli lidé, kteří se zároveň zbaví svého nejméně deset let starého vozu. Datum, odkdy bude šrotovné zavedeno, zákon neobsahuje; je připraven tak, aby ho mohla spustit vláda svým nařízením. Schválení zákona přivítali zástupci automobilového průmyslu, podle analytiků bude mít opatření negativní ekonomický dopad a nelze ho ekonomicky obhájit.

Sněmovnou schválený zákon také zavádí delší dávky v nezaměstnanosti, vyšší přídavky na děti a vyšší daňovou slevu na dítě. Jeho hlavním účelem je zmírnit dopady ekonomické krize na Česko.

Kalousek: Data o účtech z Vaduzu má ČR připravena v Německu

Údaje o lichtenštejnských kontech českých občanů a firem si od počátku září mohou české úřady vyzvednout v Berlíně, řekl novinářům exministr financí Miroslav Kalousek. Jeho informaci ČTK potvrdil i mluvčí ministerstva Ondřej Jakob s tím, že úředníci si pro disk s daty dojedou v nejbližších dnech. Data pak bude prověřovat česká daňová správa. Je však možná už příliš pozdě na to, aby na jejich základě mohl být někdo odsouzen za daňové úniky. Podle informací ČTK získá ČR zřejmě data o kontech z let 2001 a 2002, krácení daní je po třech letech promlčené. "Jsme rádi, že po roce a půl urgencí byla naše žádost vyslyšena a chceme v nejbližší době, v řádech dnů si tu disketu vyzvednout," poznamenal Jakob.

Podle médií jde o disk s daty přibližně 4500 držitelů lichtenštejnských účtů, který unikl z největší tamní banky LGT. U mnoha je podezření, že peníze nebyly zdaněny, lichtenštejnské banky byly často využívány podobným způsobem. "Jsou tam informace o některých datech českých rezidentů," uvedl exministr financí. Zdůraznil ale také, že ne každý Čech, který má ve Vaduzu účet, je zločinec či se dopustil krácení daní. Vrchní ředitel české daňové správy Jan Knížek řekl, že není vůbec jasné, jaké údaje bude disketa obsahovat. Politici přiznávají, že data se do Německa nedostala zcela legálně. Disketu s daty, která rozjela rozsáhlá vyšetřování v Německu, měla od bývalého pracovníka banky získat německá tajná služba BND. Německá vláda podle bývalého Kalouska informovala své české partnery o tom, že se k údajům dostala, koncem února 2008 a nabídla, že jim je bezplatně předá. Kalousek o data požádal dopisem 11. března německého ministra financí Peera Steinbrücka, dopis dal k dispozici novinářům. Jiné ze států oslovených Berlínem nabídku odmítly z etických důvodů. V ústních jednáních pak prý Kalousek jako šéf ministerstva i jeho podřízení několikrát tuto věc urgovali. Předseda ČSSD Jiří Paroubek ve středu Kalouska obvinil, že disk s daty "trikem" odmítl převzít, a možná tak maří vyšetřování daňových úniků či někoho kryje. Exministr financí a nyní jeden z představitelů nové strany TOP 09 reagoval mimořádnou tiskovou konferencí, kde oznámil připravenost Německa data předat.

Příští úterý možná sněmovna rozhodne o svém rozpuštění

Další schůzi Poslanecké sněmovny svolal na příští úterý předseda dolní parlamentní komory Miloslav Vlček (ČSSD). Sněmovna by na této schůzi mohla případně hlasovat o svém rozpuštění. Na programu mají poslanci oficiálně jednání o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států uskutečněných přes území České republiky ve druhém pololetí 2008. Vlček ovšem připustil, že tento bod je pouze účelově zařazen, aby mohla být schůze svolána, a vytvořil se tak prostor pro její rozpuštění kvůli předčasným volbám. K rozpuštění sněmovny je nutné schválit změnu ústavy a volební zákon. Obě normy prošly v úterý druhým čtením, poslanci by o nich měli rozhodnout ve čtvrtek večer nebo v pátek. Hned poté se sejde Senát, který změnu ústavy zřejmě posvětí.

ÚS projedná Melčákův návrh proti zkrácení volebního období

Ústavní soud (ÚS) ve čtvrtek začne veřejně projednávat návrh nezařazeného poslance Miloše Melčáka na zrušení zákona o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny. Jde o jedno z nejsledovanějších rozhodování Ústavního soudu v posledních letech. Od jeho výsledku se odvine termín sněmovních voleb. Nelze předem říci, zda ústavní soudci vyhlásí nález již ve čtvrtek. Může se stát, že jednání odročí. Představitelé soudu připouštějí, že rozhodování o Melčákově návrhu má průlomový význam. Ústavní soud bude poprvé přezkoumávat ústavní zákon, normu nejvyšší právní síly. Někteří experti se domnívají, že k tomu soudci nemají pravomoc. Melčákův advokát Jan Kalvoda ale ve stížnosti uvádí, že zákon o zkrácení volebního období je ústavní pouze podle názvu, věcně prý nesplňuje základní kritéria. Ústavní soudci zasáhli do příprav voleb už tím, že odložili vykonatelnost rozhodnutí, jímž prezident Václav Klaus vyhlásil volby na 9. a 10. října. Poté přerušili projednávání Melčákovy stížnosti proti zkrácení volebního období a začali se zabývat výhradně zákonem, jehož zrušení Melčák ve stížnosti také navrhl. Zákon se stane hlavním tématem čtvrtečního jednání, jemuž bude přihlížet zaplněná sněmovna soudu.

Výstavba dopravních staveb bude veřejným zájmem, rozhodla sněmovna

Výstavba dopravní a technické infrastruktury bude veřejným zájmem. Při získávání pozemků tedy bude možné použít vyvlastnění. Umožňuje to zákon, který schválila Poslanecká sněmovna a nyní ho dostane Senát. Zákon měl původně pouze urychlit výstavbu rychlostní komunikace R35. Návrh zákona o urychlení stavby této silnice předložili sněmovně poslanci ze všech sněmovních stran. Komunikace má spojit Liberec přes území Královéhradeckého, Pardubického a Olomouckého kraje s Lipníkem nad Bečvou na Přerovsku. Sněmovna ale přijala některé body pozměňujícího návrhu. V předloze nahradila "rychlostní komunikaci R35" obecným termínem "dopravní a technická infrastruktura". Proti zákonu ostře vystoupil bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Podle něho je protiústavní a pohrozil, že by se jím mohl zabývat Ústavní soud.

Sněmovna schválila vydání dluhopisů na povodňové škody

Poslanecká sněmovna schválila vydání státních dluhopisů v objemu až sedmi miliard korun na odstraňování povodňových škod. Dluhopisy podle dohody odkoupí Evropská investiční banka. Zákon o vydání dluhopisů nyní zamíří do Senátu, poté ho dostane k podpisu prezident. Podpořilo ho 176 poslanců ze všech parlamentních stran. Splatnost dluhopisů může být až 35 let. Úroky z těchto dluhopisů budou každoročně zvyšovat výdaje rozpočtu o 325 milionů korun, informoval poslance ministr financí Eduard Janota. Zdůraznil, že poslanci schválili jen úvěrový rámec pro vydání dluhopisů a ujistil, že stát letos vydá tyto dluhopisy jen do dvou miliard korun. Peníze by měly podle něj sloužit zejména k opravám silnic a dálnic, vodních toků a majetku obcí, například škol a sociálních zařízení.

Inflace v srpnu klesla na 0,2 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v srpnu zpomalil na 0,2 procenta z červencových 0,3 procenta. Inflace tak byla nejnižší od září 2003. Informoval o tom Český statistický úřad. Proti červenci spotřebitelské ceny v srpnu klesly o 0,2 procenta, hlavně vlivem dalšího snížení cen potravin a nealkoholických nápojů. "Inflace je pravděpodobně blízko dna, nicméně na její úplné dno si pravděpodobně počkáme do října. Další snižování cen plynu přispěje k tomu, že meziroční míra inflace může být na podzim na okamžik záporná," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Stále se tak podle analytika ČSOB Petra Dufka ukazuje, že inflace není a nebude problémem české ekonomiky. "Znamená to tedy, že období rekordně nízkých úrokových sazeb ČNB bude pokračovat i nadále. Prozatím to vypadá tak, že inflace zůstane pod cílem centrální banky i po celý příští rok," uvedl.

V ČR se podle zprávy Světové banky podniká hůř než loni

Podmínky pro podnikání jsou v České republice letos horší než loni. Ukázala to zpráva s názvem Doing Business 2010, kterou ve spolupráci s Mezinárodní finanční korporací (IFC) vydala Světová banka (SB). První příčku si udržel Singapur, před Českem jsou všechny země visegrádské čtyřky, tedy Slováci, Poláci i Maďaři. Česká republika se v konkurenci 183 zemí umístila na 74. příčce, zatímco o rok dříve byla na 66. místě. Slováci skončili 42. a proti loňsku si také pohoršili. V neprospěch České republiky hovoří například proces vydávání stavebních povolení, a to kvůli příliš velkému počtu úkonů, které jsou s tímto procesem spojeny. Na druhou stranu se ale zkrátila doba, která je k vydání povolení nutná. Na polovinu, respektive na 30 dní, se zkrátila doba zápisu do katastru nemovitostí.

Průzkum v jednotlivých zemích zjistil, že z celkového počtu 183 zemí, které jsou v žebříčku zahrnuty, jich v posledním roce 131 sáhlo k reformě regulace podnikání. To je více než 70 procent všech států a jde o rekordní počet. Reformy se nejvíce zaměřily na zjednodušení procesu zahájení podnikání a jeho udržení, dále na posílení vlastnických práv, na zvýšení efektivity obchodních sporů a na celkové zjednodušení konkurzního řízení při ukončení podnikání.

Poslanci odložili státní maturity o jeden rok

Letošní maturanti nebudou zřejmě skládat zkoušky dospělosti podle nových pravidel. Poslanci již v prvním čtení rozhodli o ročním odkladu státních maturit. Nejsou podle nich připravené. Novelu školského zákona musí ještě projednat Senát a podepsat prezident Václav Klaus. Státní maturity zavedl školský zákon již před pěti lety. Dodnes ale nebyly uvedeny do praxe, odkládaly se kvůli údajné nepřipravenosti.

Sněmovna přiznala sdružením právo obrátit se na soud kvůli EIA

Obce a občanská sdružení se možná budou moci obrátit na správní soud, pokud byl podle nich při řízení o posuzování vlivů plánované stavby na životní prostředí porušen zákon. Počítá s tím vládní novela, kterou schválila sněmovna ve zrychleném řízení kvůli chystané žalobě Evropské komise na ČR. Obdobný návrh přitom sněmovna letos v únoru zamítla. "Schválení vládního návrhu vidím jako jedinou možnost k odvrácení dalšího řízení u Evropského soudního dvora," řekl poslancům ministr životního prostředí Ladislav Miko. Žalobu by podle novely mohly podat stavebním záměrem dotčené obce, občanská sdružení nebo společnosti, jejichž předmětem činnosti je ochrana životního prostředí, veřejného zdraví nebo kulturních památek. Podmínkou má být ale to, že předtím v řízení řádně poslaly písemné vyjádření k projednávané dokumentaci nebo posudku. Žaloby nemají mít odkladný účinek rozhodnutí.

Experti rozhodovali, jaký podíl nemocných očkovat proti chřipce

Odborná komise rozhodovala o tom, kolik lidí se závažnými chronickými chorobami se bude v Česku očkovat proti prasečí chřipce. K dispozici jsou vakcíny pro půl milionu Čechů, které by se měly rozdělit zhruba napůl mezi lidi se zdravotními komplikacemi a lidi s profesemi nezbytnými pro chod státu. Člen komise a odborník na očkování Roman Prymula nechtěl ČTK po zasedání prozradit, na jakém přesném poměru se experti dohodli. Uvedl ale, že ze skupiny nemocných by vakcíny měli dostat v první řadě lidé s chronickým onemocněním plic.

Kromě skupin se zdravotními komplikacemi, o nichž se jednalo, mají být očkováni také lidé nezbytní pro chod státu. Vakcín není tolik, aby očkování podstoupil celý integrovaný záchranný systém. Policie by měla být zastoupena jen "velice nepatrně", armáda zřejmě vůbec. S návrhy, kolik lidí nezbytných pro chod státu by mělo vakcínu dostat, přijdou jednotlivé kraje. Tato čísla budou posuzovat a schvalovat vedení ministerstva a bezpečnostní rada státu. Přednost při očkování dostanou zejména zdravotníci. Následovat budou další klíčové profese jako například lidé ve funkcích zabezpečujících zásobování elektřinou, vodou nebo potravinami. Podle Prymuly bude očkování možné spíš až od října. Vakcína by mohla být dostupná už v září, nějaký čas ale zabere její distribuce. Očkovat budou praktičtí lékaři a očkovací centra v krajích.

Romské sdružení žádá audienci u papeže, do jeho plánu se už nevejde

Romské sdružení Roma Realia se obrátilo na prezidentskou kancelář a Českou biskupskou konferenci (ČBK) s žádostí o audienci u papeže Benedikta XVI. při jeho návštěvě Česka. Hrad i konference však ČTK sdělily, že program hlavy katolické církve je již pevně stanoven a přijetí nad jeho rámec již nejsou možná. Sdružení chtělo s papežem debatovat mimo jiné o situaci Romů v Česku. "Žádost od Roma Realia jsme obdrželi. Vzhledem k tomu, že program papežské návštěvy je již dlouho pevně stanoven a naplánován na minuty, nebude možné této a podobným žádostem bohužel vyhovět," uvedl mluvčí ČBK Aleš Pištora. Sdružení Roma Realia v prohlášení zaslaném ČTK napsalo, že se na papeže již několikrát obrátilo písemně, mimo jiné kvůli "eskalaci neonacismu v Česku či vyhrocení protiromských nálad společnosti". Podle sdružení narůstající averze česko-romských vztahů vytváří v zemi velmi nebezpečný fenomén, který může přerůst mimo dosah kontroly. Již nyní se objevují signály, že politici ztrácí kontrolu nad tím, jak problematiku řešit, uvedlo.

Nová kanadská velvyslankyně přijede v pondělí

Nová kanadská velvyslankyně v Česku Valerie Raymondová nastoupí do úřadu v pondělí 14. září, uvedlo na dotaz ČTK diplomatické zastoupení této země v Praze. Oficiálně se ovšem funkce ujme až poté, co podle zvyklostí předá pověřovací listiny českému prezidentovi. Kanada je nyní v centru pozornosti kvůli tomu, že České republice v červenci opět zavedla víza. Příští týden by se do Kanady měla vydat mise českých expertů, v níž by měl být i zástupce Evropské komise, která s Ottawou jedná. Jednání čekají bezesporu také na novou velvyslankyni v Praze.

Česko-rakouská komise se bude zabývat i Benešovými dekrety

Společné kulturní dědictví ČR a Rakouska prozkoumá komise historiků. Na jejím vzniku se v Mikulově dohodli ministři zahraničí Jan Kohout a Michael Spindelegger, a podepsali ke vzniku komise memorandum. Podle rakouského ministra se komise bude zabývat i takzvanými Benešovými dekrety. Benešovy dekrety jsou podobně jako Jaderná elektrárna Temelín dlouhodobě spornými body česko-rakouských vztahů. Představitelé některých rakouských stran opakovaně prohlašují, že dekrety a zákon o amnestii z května 1946 porušují morální a právní standardy EU. Spindelegger řekl, že rakouský postoj k dekretům zůstává neměnný. Rakušané by však podle něj rádi dospěli ke společnému pohledu s ČR, který by se stal základem budoucích vztahů obou zemí. Jak však Spindelegger zdůraznil, záběr komise bude mnohem širší a bude se zabývat například i událostmi z roku 1968 a následujícího období. "Kdy hodně lidí přišlo z ČR do Rakouska," uvedl. Kohout k tomu řekl, že ministři v pozitivním ani negativním smyslu neomezovali pole působnosti komise. Podle něj je víc než užitečné, aby odborníci společné historické momenty zhodnotili. "I ty, na které máme odlišné názory," řekl Kohout. Komise bude osmičlenná, se čtyřmi zástupci z každé strany.

V Česku žije 555 stoletých a starších lidí

V Česku žije 555 stoletých a starších lidí. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v září evidovala celkem 272 lidí, kteří letos oslavili 100. narozeniny. Dalším 283 lidem je více než sto let. ČTK to sdělil mluvčí ČSSZ Kamil Vařeka. Mezi dlouho žijícími převažují ženy. Bylo jich 468, zatímco stoletých a starších mužů žilo v ČR 87. Stoletých a starších lidí přibývá. Loni v říjnu v ČR žilo 199 stoletých lidí, věk vyjádřený trojcifernou číslicí mělo 467 lidí. Délka života se v Česku podobně jako v západních zemích prodlužuje kvůli zlepšující se kvalitě lékařské péče, zdravější stravě i životnímu stylu. Nejstarší důchodce v evidenci ČSSZ je muž narozený v roce 1902. Nejstarší ženy, jimž ČSSZ vyplácí důchod, se narodily o rok později, je jich šest.

V Praze byla slavnostně otevřena nová Národní technická knihovna

V Praze byla slavnostně otevřena nová budova Národní technické knihovny. Největší knihovna technické literatury v republice pojme více než 1,5 milionu knih. Novou šestipodlažní budovu ve tvaru zaobleného čtverce novinářům představil ředitel knihovny Martin Svoboda. Své fondy sem přemístila Státní technická knihovna. Místo zde našla i část knihoven Českého vysokého učení technického a Vysoké školy chemicko-technologické. Očekává se, že knihovnu ročně navštíví kolem 900.000 lidí, kteří v ní naleznou prostor pro studium a vzájemnou komunikaci. "Uživatel se stane zákazníkem, který má možnosti svobodné volby, kde a kdy využívat informační zdroje knihovny nebo ji využívat jen jako svůj druhý obývák," uvedl ředitel Svoboda. V celém objektu je WiFi signál, 250 počítačů pro veřejnost, noční studovna, možnost samoobslužného vypůjčování a vracení knih, ale také kavárna se 150 místy. Stavba vyrostla v pražských Dejvicích uprostřed areálu vysokých škol, celkem přišla na 2,25 miliardy korun. Budova dostala Cenu Klubu za starou Prahu pro nejlepší novostavbu v historickém prostředí.

Svatováclavské slavnosti zahájí 17. září hudba anglických králů

Také koncert slavného vokálního seskupení Golden Gate Quartet nabídne program mezinárodního festivalu duchovního umění Svatováclavské slavnosti. Už 17. září ho v pražském kostele U Salvátora zahájí hudba anglických králů, konkrétně Purcellovy Žalmy a Händelovy Korunovační hymny. Jeho 18. ročník vyvrcholí 27. září v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně Dvořákovou kantátou Te Deum. Podle předsedy pořádající Společnosti pro duchovní hudbu Jaroslava Eliáše byly Svatováclavské slavnosti v době svého vzniku jedinou přehlídkou specializovanou na duchovní hudbu ve střední Evropě. Upozornil na její ekumenické aspekty, když na koncertních pódiích propojuje hlavní směry, které historicky utvářely a ovlivňovaly kulturní život v Praze (pravoslaví, katolicismus, protestantismus a judaismus). I nad letošním ročníkem převzal záštitu kardinál Miloslav Vlk.

Muzejníci v Blansku připravují průzkum podzemí tamního zámku

Pracovníci muzea v Blansku připravují ve spolupráci s odborníky průzkum podzemí pod tamním zámkem. Při něm by měly být zpřístupněné tamní sklepy, které jsou přes půl století zazděny a zčásti zasypány. Mohla by v nich vzniknout nová expozice, řekla ČTK ředitelka muzea Eva Nečasová. Hlavní zámecká sklepení jsou sice známa, při opravách památky v roce 2007 se ale ukázalo, že jsou pod ní další prostory. Muzejníci do podzemí vyslali speleologa. Našel dva sklepy s chodbou a zazděným východem. Prostory jsou prázdné. Příští týden se muzejníci pokusí dostat se do sklepů z nádvoří. Předpokládají, že po odstranění části dlažby narazí na zasypané schody do podzemí a nakonec i zazděné vstupní dveře.

Zachování raků v Česku pomůže nové výzkumné centrum ve Vodňanech

Zachování původních druhů raků v Česku pomůže nové výzkumné centrum na jihu Čech. Během dvou let vznikne ve Výzkumném ústavu rybářském a hydrobiologickém ve Vodňanech za zhruba 370 milionů korun. Populace chráněného raka říčního a kamenáče ohrožují druhy raků dovezených z Ameriky, kteří přenášejí račí mor, řekli novinářům zástupci ústavu. Zhruba 75 procent nákladů na vybudování centra ve Vodňanech pokryje evropská dotace. "Velmi významnou součástí centra bude i výzkum raků. A cílem je využití raků jako bioindikátora kvality vody především na vodárenských objektech i v různých podnicích povodí," přiblížil vedoucí laboratoře etologie, výživy ryb a raků Pavel Kozák. Hlavním cílem ale bude zachovat druhy raků, kteří historicky patří do české přírody.

Sport

Čeští fotbalisté v kvalifikaci o mistrovství světa splnili povinnost a porazili outsidera skupiny San Marino 7:0. Hlavní zásluhu na tom měl útočník Milan Baroš, který se trefil hned čtyřikrát. Dvě branky přidal Václav Svěrkoš a gól dal i Tomáš Necid.

Světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný popřel, že by se v letošní sezoně na jeden závod vrátil do sektoru. Podle některých informací měl trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa házet v sobotu 26. září na vrhačském mítinku v Domažlicích. "Takové myšlenky se objevily, ale já jsem je nikdy nepotvrdil," vzkázal Železný. "Myslím, že by to nebylo správné. Teď je čas mých svěřenců, nikoliv můj. Začal se kolem toho dělat zbytečný rozruch," uvedl oštěpař. Na závod se přijede podívat pouze jako trenér.

Počasí v České republice

Ve čtvrtek bude skoro jasno až polojasno, ojediněle s přeháňkami. Teploty 21 až 26 stupňů Celsia.

09-09-2009