Denní souhrn zpráv Zprávy

23-09-2009

Předsedové stran se shodli na změnách balíčku, deficit se zvýší

Předsedové parlamentních stran se shodli na změnách v takzvaném Janotově balíčku. Deficit rozpočtu, který podle vládního návrhu činil 155,3 miliardy, se mírně zvýší. Nepřekročí ale 170 miliard. Z vyjádření politiků vyplynulo, že levicovým stranám se podařilo prosadit, aby rodičovský příspěvek, porodné a mateřská zůstaly v původní výši, ustoupily naopak od požadavku progresivního zdanění. Předseda ODS Mirek Topolánek novinářům při odchodu z Kramářovy vily řekl, že pokud budou změny v balíčku jen kosmetické, občanští demokraté jsou ochotni na ně přistoupit. Změny v balíčku potvrdila novinářům většina politiků po jednání s premiérem Janem Fischerem v Kramářově vile. Předseda ČSSD Jiří Paroubek uspořádal vlastní tiskovou konferenci, kde oznámil, že ČSSD už netrvá na progresivní dani ani na zvýšení daně právnických osob na úroveň roku 2008. Návrh naopak nebude obsahovat snížení rodičovského příspěvku, porodného a mateřské. "Je možné, že se na základě plánované dohody schodek mírně zvýší, ale zůstane v limitu 170 miliard," řekl předseda Strany zelených Ondřej Liška. Podle Paroubka bude navýšení přibližně 8,3 miliardy, schodek by tedy dosáhl 163,6 miliardy korun. "Každý návrh, který bude předložen, bude vybalancován tak, aby nedošlo k většímu schodku," popsal plány stran šéf KSČM Vojtěch Filip.

Výbor doporučil sněmovně schválit snížení mezd ústavních činitelů

Rozpočtový výbor doporučil sněmovně schválit snížení platů ústavních činitelů o čtyři procenta, jak navrhuje vláda. Sněmovna má o návrhu rozhodovat ve čtvrtek a v pátek. Ministr financí Eduard Janota původně navrhoval snížení platů až o pětinu. Snížení se má dotýkat všech ústavních činitelů, jejichž platy určuje zvláštní zákon. Jde nejen o prezidenta republiky, poslance a senátory, ale i o ministry, soudce a například vedení Nejvyššího kontrolního úřadu. Samotná Poslanecká sněmovna má v letošním roce na platy poslanců k dispozici téměř 191 milionů korun. Pokud by se čtyřprocentní snížení platů vztahovalo k této úrovni, znamenalo by to úsporu 7,6 milionu korun. Kromě snížení platů ústavních činitelů navrhuje vláda snížit i platy státním zaměstnancům. To by mělo přinést asi sedm miliard korun. Již dříve vláda zmrazila platy úředníkům, což má ušetřit 2,7 miliardy korun.

Politici budou s vládou jednat o prodloužení mandátu za 8. říjen

Špičky politických stran budou v nejbližších dnech jednat o další podobě a mandátu úřednické vlády premiéra Jana Fischera. Plyne to z jejich vyjádření po dnešní schůzce nad balíčkem úsporných opatření z dílny ministra financí Eduarda Janoty. Kabinet vznikl na jaře s tím, že povede stát do předčasných voleb, které se měly konat 9. a 10. října. "Pan premiér uznal, že udělá nějaký krok, který povede k obnovení mandátu vlády po 8. říjnu," řekl novinářům předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle předsedy zelených Ondřeje Lišky budou politici jednat jak o programu, se kterým má kabinet vládnout do voleb na jaře příštího roku, tak i o personálním složení vlády. Nepanuje podle něj ale zatím shoda na tom, zda by měla po svém "omlazení" vláda znovu požádat sněmovnu o důvěru.

Fischer: Vláda se snaží, aby ratifikace Lisabonu letos skončila

Vláda podle premiéra Jana Fischera dělá vše pro to, aby Česko dostálo závazku dokončit ratifikaci lisabonské smlouvy o reformě EU do konce letošního roku. Premiér to uvedl v odpovědi na otevřený dopis skupiny senátorů ohledně záměru jejich kolegů nechat smlouvu znovu přezkoumat Ústavním soudem. "Neodůvodněné odkládání dokončení ratifikačního procesu by mělo negativní dopad na postavení a vliv ČR v Evropské unii. Vláda proto vyvíjí maximální úsilí, aby dostála politické odpovědnosti ČR vyplývající ze závazku z Evropské rady dokončit ratifikaci do konce letošního roku," uvedl premiér v odpovědi adresované místopředsedkyni Senátu Aleně Gajdůškové (ČSSD). Fischer podotkl, že proces ratifikace bude dovršen okamžikem připojení podpisu prezidenta Václava Klause k ratifikačním listinám. Klaus již dříve prohlásil, že o podpisu rozhodne až jako poslední v Evropě. Podobně jako jeho polský protějšek Lech Kaczynski vyčkává na výsledek irského referenda o smlouvě, které bude 2. října. Německý prezident Horst Köhler smlouvu podepíše tento pátek. Českého prezidenta v jeho vyčkávacím postoji podpořil šéf britských konzervativců David Cameron. Ujistil ho, že když pozdrží svůj podpis lisabonské smlouvy, konzervativci po svém očekávaném vítězství v britských volbách příští rok vypíšou o smlouvě referendum a budou usilovat o její odmítnutí.

Prezident Klaus věří, že Irové v referendu opět zamítnou Lisabon

Prezident Václav Klaus věří, že Irové i v opakovaném referendu odmítnou lisabonskou smlouvu. Otázka jeho podpisu pod smlouvou, který chybí k dokončení české ratifikace dokumentu o reformě Evropské unie, tak podle něj není něčím, čím se "trápí". Klaus to řekl v New Yorku, kde vede českou delegaci na Valném shromáždění OSN. Lisabonská smlouva počítá s tím, že si každá země udrží svého komisaře. Pokud by se ale musela nová komise vybírat na základě nynějších smluv, pak by se musel jejich počet snížit nejméně o jednoho. V této souvislosti pak zaznělo, že by o něj právě kvůli problémům s ratifikací mohla přijít Česká republika. "Myšlenka, že by jedna země byla vyloučena z toho, aby měla svého komisaře, to je úplně dětinský nápad někoho, kdo hledá všechny seriózní i neseriózní argumenty v tomto směru. Takže takto otázka nestojí. Bude-li mít každá země svého komisaře, bude ho jistě mít i Česká republika," řekl Klaus.

Nevládním organizacím se nelíbí přístup EU k Blízkému východu

Skupina 15 mezinárodních nevládních organizací upozorňuje Evropskou unii, že v některých případech postupuje vůči aktérům konfliktu na Blízkém východě rozporně. V dopise zaslaném ministrům zahraničí jednotlivých členských zemí sedmadvacítky organizace jako Amnesty International, Oxfam nebo Pax Christi International vyzývají unii k nápravě. Organizace v dopise uvádějí devět případů, kdy se podle nich Rada Evropské unie chovala v rozporu se svým dřívějším jednáním. Připomínají, že sedmadvacítka nepodpořila nezávislé vyšetření konfliktu v palestinském pásmu Gazy na přelomu loňského a letošního roku, i když jindy se o vyšetřování porušování lidských práv zasazuje. Učinila tak letos v květnu v případě války na Srí Lance, a v případě loňského konfliktu v Gruzii na místo dokonce vyslala vlastní pozorovatelskou misi. Signatáři dopisu doporučují, aby sedmadvacítka ohledně války v Gaze zaujala stejně rozhodný postoj, jako to učinila v souvislosti se dvěma zmíněnými konflikty, a vyzvala k tomu, aby lidé zodpovědní za porušení mezinárodního práva a lidských práv byli pohnáni k odpovědnosti. Skupině nevládních organizací se také nelíbí, že Evropská unie vyzývá palestinskou samosprávu ke zlepšení vlády zákona a pořádku na západním břehu Jordánu, ale neozývá se, když izraelští osadníci útočí na Palestince. Signatáři dopisu ministrům zahraničí EU vzkazují, aby ve věci posílení zákonnosti naléhali na obě strany, "bez diskriminace a bez výjimek". Dalšími oblastmi, kde se Evropská unie údajně nechová nestranně, je problematika výstavby židovských osad, porušování lidských práv, které mají na svědomí příslušníci bezpečnostních sil palestinské samosprávy, nebo otázka pašování zbraní do Gazy a dovozu zbraní do Izraele.

Kohout jednal o postupném napravování vztahů s Kubou

Ministr zahraničí Jan Kohout se během Valného shromáždění OSN setkal se svým kubánským protějškem Brunem Rodríguezem Parrillou. Jednání se týkalo postupného napravování vzájemných vztahů, řekl Kohout ČTK a Českému rozhlasu. Zdůraznil ale, že to neznamená změnu tradičního postoje Česka k dodržování lidských práv na Kubě. "Zkusíme zahájit proces, který možná někdy někam povede," uvedl Kohout. Dodal, že iniciativa ke schůzce vyšla z kubánské strany a že k ní dopomohla i energie, která se mezi oběma zeměmi "naakumulovala" během českého předsednictví v Evropské unii. Podle Kohouta je při dobré vůli z obou stran možné ve vzájemných vztazích pokročit. Zbývá například dořešit dluhy Kuby vůči České republice. Prostor pro jednání obě země mají i ohledně rozvojové pomoci, kterou by Česko mohlo Kubě poskytnout, podotkl ministr.

Údaje o kontech ve Vaduzu neobsahují nové informace

Údaje o lichtenštejnských kontech českých občanů a firem u tamější banky LGT jsou již v Praze, ale neobsahují žádné nové informace. Serveru Euro.cz to sdělil šéf české daňové správy Jan Knížek. "Není mezi nimi žádná, kterou by česká daňová správa již dříve neznala z vlastních šetření," řekl Knížek. Česko dostalo informace z Německa.

Projekt pro Chanov má do řešení problémů zapojit romské autority

Pomáhat se zmírněním některých problémů na mosteckém sídlišti Chanov budou i romské autority, tedy lidé, kteří mají mezi obyvateli přirozený respekt, nejsou však spojeni například s lichvou či drogami. Počítá s tím projekt Úsvit, který připravilo ministerstvo vnitra ve spolupráci s magistrátem a neziskovými organizacemi. Ministr Martin Pecina ho představil novinářům. "Podstatou je přimět Romy, aby se více zapojovali, aby převzali odpovědnost za svůj život i prostředí, v němž žijí. Důležité je, že působit na ně budou zase Romové," uvedl. Očekává, že romské elity dokážou přimět ostatní, aby posílali děti do školy, aby si muži i ženy aktivně hledali práci a udržovali pořádek v okolí bydliště. Podle něj je třeba pracovat také na změně návyků a životního stylu. "Tedy přes den být aktivní a v noci odpočívat jako většinová populace, a ne naopak, jak jsme u Romů často svědky," dodal. Jde o to snížit napětí mezi Romy a ostatními obyvateli, uvedl. Úsvit je přitom podle Peciny pilotním projektem. Ministerstvo na něj vyčlenilo 1,265 milionu korun.

Exšéf kanceláře evropských fondů policejního prezidia zatčen

Policejní inspekce v pondělí zatkla bývalého šéfa kanceláře projektů a evropských fondů policejního prezidia Petra Židka. Uvedl to Český rozhlas (ČRo). Policejní prezidium i inspekce jsou podle něj zatím k případu skoupé na informace. Podle neoficiálních zjištění ČRo je ale Židek, který měl prý mimo jiné na starosti projekt modernizace policejních služeben, podezřelý z majetkové trestné činnosti a ve hře je i vazba.

Souboj o generálního ředitele ČRo má tři finalisty

O post šéfa Českého rozhlasu se utkají Richard Medek, Peter Duhan a Jiří Mejstřík. Rozhodla o tom rada Českého rozhlasu. O novém generálním řediteli by měla po slyšení všech tří kandidátů rozhodovat ve středu 30. září. ČTK to řekl mluvčí ČRo René Zavoral. Dosavadní programový ředitel Medek byl pověřen řízením rozhlasu po odvolání Václava Kasíka letos v červenci. Duhan vedl Český rozhlas 6 a je přechodným programovým ředitelem a Mejstřík již jednou podnik řídil na začátku 90. let. Kasíka radní odvolali po deseti letech ve funkci.

Během půl roku na severu Moravy zaniklo 18.500 pracovních míst

Hospodářská krize v průběhu prvního pololetí připravila v Moravskoslezském kraji o místo na 18.500 zaměstnanců větších firem. Ty ke konci června v kraji zaměstnávaly zhruba 292.000 lidí, což je nejnižší hodnota od roku 1992. Meziročně v podnicích s 26 a více zaměstnanci ubylo celkem 19.831 míst, což je pokles o 6,4 procenta. Vyplývá to z analýzy, kterou dokončili v minulých dnech analytici Úřadu práce v Ostravě, řekla ČTK jeho mluvčí Svatava Baďurová. Kraj má druhou nejvyšší nezaměstnanost v zemi. Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji rostla nepřetržitě tři čtvrtě roku, přičemž v červenci a srpnu stagnovala na 11,8 procenta. Před rokem činil tento údaj 8,2 procenta. Počet nezaměstnaných meziročně vrostl o 24.000 lidí na zhruba 76.300. "Pokles zaměstnanosti se projevil ve všech okresech kraje. V absolutních číslech vede Ostrava, kde během prvních šesti měsíců ubylo 4101 pracovních míst. Podílově pak ubylo nejvíce zaměstnaných osob v okrese Nový Jičín, a to více než deset procent," vypočetla Baďurová.

Anketa:Návštěva papeže zviditelní Brno,ale ekonomický význam nemá

Historická první návštěva papeže Benedikta XVI. v Brně sice zviditelní Jihomoravský kraj i jeho metropoli, z ekonomického hlediska ale zřejmě nebude mít žádný výrazný význam. Vyplývá to z ankety ČTK mezi zástupci obchodních center, hotelů a samosprávy. Na nedělní mši na letišti v Brně-Tuřanech se očekává 100.000 návštěvníků. Svůj čas ale stráví zejména ve vyhrazeném areálu. Své peníze tak zřejmě budou utrácet jen v některém ze čtyřiceti stánků ve vyhrazeném areálu letiště. Jihomoravský kraj se bude na nákladech papežské návštěvy podílet deseti miliony korun. "Nepředpokládáme, že by měla mít návštěva Benedikta XVI. nějaký přímý ekonomický dopad na kraj, například v souvislosti s příjezdem poutníků a jejich konzumací občerstvení na letišti," uvedl mluvčí kraje Jan Chmelíček. Vyšší počet zákazníků očekává nákupní centrum Vaňkovka nedaleko centra Brna. "Víkend bude jistě výrazně silnější než běžně. Očekáváme nárůst tržeb minimálně o 25 až 30 procent oproti normálu," řekl ČTK ředitel Galerie Vaňkovka Martin Kondrát. Brněnští hoteliéři žádný větší zájem o ubytování v souvislosti s návštěvou papeže nezaznamenali.

Při návštěvě papeže bude protest kvůli postoji církve ke kondomům

Kvůli postoji hlavy katolické církve Benedikta XVI. k prezervativům budou v Praze v době jeho návštěvy protestovat zástupci gayů, lesbiček a další lidé. Sejdou se v pondělí na Václavském náměstí v Praze. Papež letos v březnu na cestě do Afriky řekl, že kondomy nejsou jedinou zbraní v boji proti AIDS. Tento "problém nelze vyřešit pouhým rozdělováním kondomů, situace se tím naopak ještě zhoršuje," prohlásil papež a zdůraznil, že katolická církev stojí v čele boje proti této nákaze v Africe. "Katolická církev dlouhodobě prohlašuje, že sexuální abstinence před manželstvím a následná věrnost, nikoliv kondomy, jsou prevencí HIV/AIDS. Jak tato teorie funguje v praxi? Nijak zvlášť: nejvíce afrických žen se nakazí HIV se svým prvním sexuálním partnerem ? manželem," uvádějí organizátoři akce. Shromážděním chtějí vyjádřit nesouhlas s papežovou "genocidní politikou".

Hradišťan zahraje poutníkům novou píseň o Panně Marii Tuřanské

Jiří Pavlica s Hradišťanem si pro nedělní návštěvu papeže Benedikta XVI. připravili novou píseň o Panně Marii Tuřanské. Stará zhudebněná modlitba zazní v neděli pro 100.000 poutníků na brněnském letišti ještě před tím, než začne bohoslužba vedená hlavou katolické církve. ČTK to dnes řekla mluvčí Biskupství brněnského Martina Jandlová. Právě socha Panny Marie Tuřanské, známá také jako Madona z trní, ozdobí papežské pódium, na němž před 10:00 usedne Benedikt XVI. Socha patří k velmi vzácným středověkým památkám. Podle legend ji na Moravu přinesli už věrozvěstové Konstantin a Metoděj. Věřící prchající z Velehradu po vpádu Maďarů ji ukryli nedaleko Brna, kde ji v trní v roce 1050 objevil rolník. Nálezce vzal sošku domů, ta se však do křoví vrátila. Věřící jí proto postavili na místě kostel. Pověsti jí připisují četné zázraky.

Petice hájí rakovnického úředníka viněného z ponižování podřízené

Úředníci rakovnické radnice uspořádali podpisovou akci na podporu vedoucího odboru dopravy, kvůli němuž městský úřad čelí žalobě pro údajné nerovné zacházení na pracovišti. Jedna z jeho podřízených tvrdí, že si s ní chtěl společně prohlížet pornografické obrázky, a když odmítla, začal ji údajně bezdůvodně kritizovat a zesměšňovat před kolegy. Napadení vedoucího odboru je účelové a nesmyslné, stojí v otevřeném dopise, pod nímž se podepsaly více než tři desítky pracovníků úřadu včetně mluvčího radnice Jana Poláka. Starosta Zdeněk Nejdl (ODS) k případu již dříve řekl, že na odboru dopravy panovala mezi zaměstnanci rivalita, a tak celou záležitost bere jako tvrzení proti tvrzení. Soud nyní čeká na vyjádření města, které by mělo být podáno do konce září. Pak se teprve rozhodne o termínu projednání případu senátem okresního soudu. "Jestli v případě paní referentky šlo o obtěžování, a město tedy selhalo, když ji nedokázalo ochránit před diskriminací, nebo jde jen o nepřiměřenou reakci na oprávněnou kritiku její práce, o tom ať rozhodne soud," uvedl již dříve mluvčí města Polák. Podle Nejdla nadřízený referentce na začátku roku zkrátil osobní ohodnocení a ona se zřejmě rozhodla jednat. "Podala několik stížností na svého vedoucího, ale i na tajemnici města. V dubnu město zažalovala," upřesnil. Od února je žena v pracovní neschopnosti.

Tenisté po krátké době opět narazí na Belgii

Čeští tenisté se v prvním kole Světové skupiny příštího ročníku Davisova poháru utkají s Belgií. O jejich soupeři pro zápas, který se uskuteční od 5. do 7. března 2010 na soupeřově půdě, rozhodl los v Ženevě. Čeští tenisté by se v případě postupu do červencového čtvrtfinále utkali buď s Izraelci doma, nebo s Chile. Pokud by hráli s Jihoameričany, rozhodne o místě konání los.

Fotbalové Euro se vrací na veřejnoprávní televize, v ČR zatím ne

Mistrovství Evropy ve fotbale se v roce 2012 ve většině zemí vrátí na obrazovky veřejnoprávních televizí. Vyplývá to z dohody, kterou uzavřela UEFA S Evropskou vysílací unií (EBU). Česká televize jako jediný tuzemský zástupce v EBU však zatím práva na šampionát v Polsku a na Ukrajině jisté nemá. Podle vedoucího oddělení mezinárodních přenosů ČT Vladimíra Drbohlava musí Česká televize pro přidělení práv ještě splnit některé podmínky EBU, což by měla být záležitost příštích měsíců. Jaké podmínky to jsou, Drbohlav nespecifikoval. Mistrovství světa v příštím roce v JAR bude vysílat ČT. Částka, za niž EBU práva na Euro 2012 získala, nebyla zveřejněna. Za šampionát v roce 2004 v Portugalsku zaplatila 800 milionů švýcarských franků, což bylo více než 15 miliard korun. Smlouva s UEFA jí tak alespoň částečně vynahradí prohru v boji o vysílací práva z olympijských her v letech 2014 a 2016, která MOV prodal agentuře Sportfive.

V Egyptě startuje fotbalové MS dvacítek, Češi obhajují stříbro

Čtvrteční zápas domácího Egypta s Trinidadem a Tobagem otevře sedmnácté mistrovství světa fotbalistů do 20 let, které potřetí přivítá africký kontinent. Mezi čtyřiadvaceti účastníky teprve počtvrté v historii schází obhájce titulu, Argentinci překvapivě neprošli kvalifikací. Velká pozornost bude upřena na český výběr, který bude obhajovat senzační stříbro z předloňského šampionátu v Kanadě. Při absenci Argentinců připadla role favorita Brazilcům. "Kanárci" vyhráli kvalifikaci ve Venezuele a v zemi faraonů budou útočit na pátý triumf v historii. "Náš cíl je jasný - vyhrát titul. Máme velmi talentovaný tým a jsme schopni odehrát skvělý turnaj," uvedl útočník Alan Kardec. Formu Brazilců prověří hned v základní skupině český výběr. Svěřenci Jakuba Dovalila obhajují senzační stříbrné medaile z Kanady a pozadu nechtějí zůstat ani v Egyptě. Na sever Afriky se vypravil sehraný tým, s většinou hráčů kouč pracuje v jednadvacítce. Vedle "kanárků" se Češi střetnou s Austrálií a Kostarikou.

Mítink světových rekordmanů v Praze příští rok nebude

Mítink světových rekordmanů v pražské O2 Areně se v nadcházející halové atletické sezoně neuskuteční. Organizátoři z České sportovní se tak rozhodli s tím, že se nechtějí dostat do kolize ze zimní olympiádou ve Vancouveru. Druhý ročník mítinku by měl přijít na řadu v roce 2011. Vrcholem únorového Mítinku světových rekordmanů byl nejlepší historický výkon v běhu na dvě míle Etiopanky Meseret Defarové. O halový světový rekord se marně pokoušela ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová, jejíž vítězný skok 490 cm byl pátým nejlepším výkonem v hale všech dob. Pražský mítink byl třetím nejkvalitnějším podnikem halové sezony, i když byl ochuzen o účast původně ohlášených hvězd překážkáře Dayrona Roblese, výškařky Blanky Vlašičové a půlkařky Pamely Jelimové.

Cyklistka Armstrongová končí kariéru zlatem v časovce na MS

Mistryní světa v časovce se stala americká cyklista Kristin Armstrongová, jež tak ve švýcarském Mendrisiu navázala na zlato z olympijských her v Pekingu. Ziskem svého druhého titulu světové šampionky korunovala úspěšnou kariéru, kterou hodlá po mistrovství ukončit. Elitní desítku uzavřela padesátiletá cyklistická legenda Jeannie Longová-Ciprelliová z Francie. Při neúčasti nemocné mistryně republiky Terezy Huříkové startovala v časovce jediná česká žena Martina Růžičková, která byla s téměř pětiminutovou ztrátou klasifikována na 34. pozici. Časovku cyklistů do 23 let vyhrál Australan Jack Bobridge, nejlepší z Čechů Jakub Novák skončil na 21. příčce. Za Bobridgem zaostal o minutu a 45 vteřin. Další český reprezentant na startu Vojtěch Hačecký obsadil 36. příčku.

Do Plzně se po třinácti letech vrátí světový cyklokros

Po třinácti letech se vrátí do Plzně světová cyklokrosová špička. Město získalo říjnový podnik Světového poháru i díky tomu, že v tradiční české zastávce tohoto seriálu Táboře bude mistrovství světa a podle regulí mezinárodní unie UCI jiný závod v sezoně pořádat nesmí. Plzeň získala licenci na jeden rok a ráda by si ji uchovala i pro příští sezony. Rozpočet plzeňského závodu činí 3,8 milionu korun a naplní ho výhradně sponzoři. "Venku dokáže vstupné naplnit i rozpočet, tady je to prostě choulostivé. Ale tím víc diváků bychom si přáli, třeba deset tisíc," řekl hlavní organizátor závodu Pavel Šticha. Přesto dokázal do Plzně přilákat téměř kompletní světovou špičku, v níž bude chybět zřejmě jen univerzál Lars Boom.

Počasí:

Oblačno, přechodně až zataženo, místy přeháňky. Nejvyšší teploty 16 až 20 st, na jihovýchodě Moravy až 22 stupňů Celsia.

23-09-2009