Denní souhrn zpráv Zprávy

25-09-2009

Poslanci schválili balíček i pokles platů ústavních činitelů

Sněmovna dnes schválila s mírnými úpravami úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty, kterým se sníží schodek rozpočtu na příští rok na 162,8 miliardy korun, což odpovídá 5,2 procenta HDP. Bez těchto opatření by deficit narostl na 230 miliard korun. Premiér Jan Fischer uvedl, že schválení balíčku bere jako vyjádření podpory vládě. Jeho výslednou podobu premiér bere jako "solidní kompromis". Zopakoval také, že vládní ambicí nebylo přijít s ucelenou ekonomickou strategií a přináší jen opatření ad hoc. Poslanci dnes také schválili vládní návrh na snížení platů ústavních činitelů o čtyři procenta.

Oba návrhy ještě musí posoudit Senát. Pro balíček hlasovalo 163 ze 192 přítomných poslanců, proti bylo jen 26 komunistických zákonodárců. Ze souboru opatření vypadlo proti vládnímu návrhu snížení rodinných příspěvků, příspěvků pro postižené a zavedení nové sazby daně pro lidi s vyššími příjmy. Nebude v něm ani zdvojnásobení sazby daně pro zemědělské nemovitosti nebo zavedení dalšího daňového pásma pro lidi s platem nad 145.000 měsíčně. KDU-ČSL do balíčku neprosadila svůj návrh na vyšší zdanění hazardních her. ČSSD stáhla svůj návrh na zvýšení přídavků na děti a dávek v nezaměstnanosti, který prosazovala ještě ve čtvrtek. Zvýšení dávek je součástí sociálnědemokratického zákona o šrotovném, tyto jeho dopady ale Janotův balíček ruší. Sociální demokraté však prosadili doprovodné usnesení, v němž sněmovna žádá vládu, aby v rozpočtu zohlednila zvýšení důchodů podle dřívějšího návrhu ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky. Ministr navrhoval zvýšit penze o 200 korun, vláda to neschválila a valorizovat je nechce. Prošla i výzva, aby kabinet ponechal v rozpočtu objem peněz na mzdy státních zaměstnanců alespoň na letošní úrovni. Vláda je chce snížit o čtyři procenta.

Senát bude o úsporném balíčku a platech rozhodovat od 5. října

Senát bude o protikrizovém balíčku ke snížení rozpočtového schodku a platech ústavních činitelů rozhodovat 5. nebo 6. října, předpokládá předseda horní komory Přemysl Sobotka (ODS). Věří, že většina senátorů obě úpravy podpoří, přijetí ale nechtěl zaručit. "Předpokládám, že i při určité kritice zvítězí rozum, ale pokud se tam objeví v těch detailech něco, co v této chvíli zatím nevidíme, nazývám to kukaččím vejcem, tak budeme protestovat," řekl ČTK telefonicky Sobotka, který dnes končí cestu se zástupci ministerstev a podnikatelů po Ázerbájdžánu a Turkmenistánu. Sobotka už minulý pátek po schůzce s premiérem Janem Fischerem uvedl, že horní komora normy projedná do deseti dnů po sněmovně, tedy také ve zrychleném řízení.

Vatikán nechce měnit text smlouvy s ČR, postoje stran se různí

Vatikán nechce měnit vyjednaný text smlouvy s Českou republikou, kterou v roce 2003 odmítla ratifikovat česká sněmovna, a očekává nadále schválení dokumentu. Z politických stran současné znění smlouvy bez výhrad podporují lidovci a TOP 09, také podle ODS je ratifikace potřebná, ovšem za podmínky dokončení církevních restitucí. V ČSSD, Straně zelených a u komunistů se hovoří o nutnosti úpravy textu, vyplývá z vyjádření stran pro ČTK. Diskusi o smlouvě oživí nadcházející návštěva papeže Benedikta XVI., budou o ní v sobotu hovořit premiér Jan Fischer a státní sekretář Vatikánu, kardinál Tarcisio Bertone. Sněmovna ji před šesti lety zamítla, protože usoudila, že není výhodná pro Česko a dává katolické církvi výsadní postavení. S tím ovšem Vatikán nesouhlasí a namítá, že podobné smlouvy uzavřel i s jinými státy.

Premiér předá papeži křišťálový kříž od firem Granát Turnov a Moser

Premiér Jan Fischer převzal křišťálový kříž od zástupců firem Granát Turnov a Moser. Dar předá papeži Benediktu XVI. při jeho oficiální návštěvě ČR. Kříž je vysoký 49 centimetrů a váží čtyři kilogramy, zdobí ho dvě kovové lišty posázené 636 českými granáty. "Cílem bylo vytvořit originální provedení kříže. Ten symbolizuje moderní podobu kostela, sdružujícího všechny věřící," řekl představitel vedení pro mezinárodní vztahy firmy Moser Jiří Říha. "Toto umělecké dílo je výsledkem výborné spolupráce obou firem. Kompozice granátu a skla je něco tak bytostně českého, že jsem velice rád, že můžu takový dar předat svatému otci," řekl Fischer

Symbolika papeže se objevila i v reklamě, stížnosti zatím nejsou

V Česku se podle dostupných informací objevila první firma, která se rozhodla využít v souvislosti s nadcházející návštěvou papeže Benedikta XVI. v ČR papežskou symboliku v reklamě. Pivovar Bernard umístil v Brně 21 billboardů, na nichž je majitel firmy Stanislav Bernard oblečen v hábitu silně připomínajícím oblečení papeže. Brněnské biskupství nepovažuje reklamu za vhodnou. Rada pro reklamu ale zatím žádnou stížnost ani na tento billboard, ani na jinou reklamu jiné firmy využívající papežskou symboliku nedostala, zjistila ČTK.

Lichtenštejnové se nechystají žádat v ČR o zabavený majetek

Lichtenštejnové se nyní nechystají žádat v Česku o rodový majetek, který jim byl po druhé světové válce zabaven na základě takzvaných Benešových dekretů. V Mikulově to dnes řekl kníže Hans Adam II. Lichtenštejnové vlastnili v Čechách a zejména na Moravě rozsáhlé majetky včetně Lednicko-valtického areálu zapsaného na seznam kulturního dědictví UNESCO. Kníže dnes řekl, že aktivní kroky ke znovuzískání majetku knížecí rod nechystá. Lichtenštejni by ale podle něj byli rádi, kdyby majetky byly vráceny. "Jsme ochotni okamžitě do takových majetků začít investovat, aby se z nich znovu začaly vytvářet hodnoty, jak to naši předkové dělali po celou dobu hospodaření v našich oblastech," řekl Hans Adam II. Podle něj by takové řešení "bylo i v zájmu českého obyvatelstva".

Prezident Klaus vetoval zákon regulující obchodní řetězce

Prezident Václav Klaus dnes vetoval zákon, který obchodním řetězcům za zneužití tržní síly hrozil pokutou až deset milionů korun. Podle Klause norma nevhodně reguluje vztahy mezi dodavateli a odběrateli na maloobchodním trhu a vykazuje řadu legislativních nedostatků. ČTK o tom informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Zákon měl sloužit ke kontrolování prodeje zemědělských a potravinářských produktů.

Obchodníci normu kritizovali, naopak její přijetí podporovali zemědělci a potravináři. "Zákon neposkytuje ochranu před možným zneužitím ekonomické síly obchodních řetězců. Bez ohledu na platnost jiných zákonů ukládá zákazy, které představují nepřiměřený zásah do smluvní volnosti a zasahuje do již platných právních předpisů," uvedl prezident. Chování obchodníků podle něj upravuje například zákon o ochraně hospodářské soutěže. Klaus také připomněl, že normu velmi podobného obsahu Poslanecké sněmovně vrátil již v červnu 2006. "Dnešní podoba zákona je ještě méně přijatelná, než ta před čtyřmi lety," dodal. Největší nebezpečí prezident údajně vidí v dopadu na spotřebitele. "V případě platnosti tohoto zákona hrozí zvýšení cen i zúžení nabízeného sortimentu, protože obchodníci se velmi pravděpodobně budou snažit vyhnout dopadům zákona a raději budou nakupovat jen u velkých výrobců a dávat přednost dovozům před nákupy u domácích producentů," poznamenal.

CVVM: Lidé nejvíc věří Klausovi, pohoršili si Liška a Kocáb

Z ústavních činitelů a vrcholných politiků lidé nejvíce věří prezidentu Václavu Klausovi, který je důvěryhodný pro 59 procent dotázaných. S 58 procenty ho následuje ombudsman Otakar Motejl. Na třetí příčce je premiér Jan Fischer, jemuž věří 56 procent respondentů průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Jeho výsledky má ČTK k dispozici. Šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi věří 28 procent a předsedovi ODS Mirku Topolánkovi 24 procent lidí. Oba podle CVVM patří mezi politiky "se silně převažující nedůvěrou" veřejnosti. Nedůvěra nad důvěrou silně převažuje i v případě šéfa KSČM Vojtěcha Filipa, ministra Kocába a předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody, uvedli autoři výzkumu.

Vakcína proti chřipce možná vystačí na očkování dvojnásobku lidí

Milionem vakcín proti prasečí chřipce, které bude mít Česko k dispozici, budou možná lékaři moci očkovat stejný počet lidí. Dosud se počítalo s tím, že vakcína vystačí pouze na 500.000 lidí. Nové odborné studie ale ukázaly, že asi nebude nutné dávat každému očkovanému dvě dávky, řekl dnes v Praze novinářům předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. "Ukázalo se, že by jedna dávka mohla stačit, ale zatím to nemůžeme obecně paušalizovat," uvedl Prymula na tiskové konferenci po zasedání Evropské zdravotní akademie (EHA). "Podle mě je to otázka jednoho nebo dvou měsíců, až to bude definitivně prověřené," řekl Prymula ČTK. Jediná dávka vakcíny by podle nových výzkumů mohla stačit na očkování dospělých lidí. "U dětí je určitě potřeba dvoudávkové schéma," prohlásil Prymula; vhodnost očkování pro děti podle něj však zatím odborníci zkoumají. "Česká republika v této etapě neuvažovala o tom, že by očkovala děti těch nejmenších kategorií," konstatoval.

Velvyslanec Bašta považuje obvinění na svou adresu za nesmyslná

Český velvyslanec v Kyjevě Jaroslav Bašta považuje nařčení, dávající jej do souvislosti s údajně nelegální operací okolo vydávání českých víz na Ukrajině, za vykonstruované a nesmyslné. Bašta to dnes prohlásil v telefonickém rozhovoru pro ČTK. "Považuji to za nesmysl a budu se proti nařčení bránit všemi dostupnými prostředky," řekl. Server Korrespondent ve středu napsal, že český velvyslanec na Ukrajině je v centru skandálu okolo vydávání víz na lvovském konzulátu. Tento úřad od loňského června do letošního ledna údajně od žadatelů požadoval telefonickou registraci prostřednictvím call centra soukromé firmy. Registrace byla zpoplatněna částkou 310 korun a peníze šly na účet firmy, vybrané bez konkurzu. "Call centrum bylo ve Lvově, já jsem velvyslancem v Kyjevu. Neměl jsem s provozem call centra, ani lvovského generálního konzulátu a vydávání víz nikdy nic společného," pokračoval Bašta. "Proto považuji tyto věci za poněkud vykonstruované," dodal.

Rektor ZČU odvolá děkana filozofické fakulty v Plzni

Rektor Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni Josef Průša odvolá děkana filozofické fakulty Ladislava Cabadu. Akademický senát fakulty poukazoval na jeho manažerská selhání a vytýkal mu nejednotný přístup k pracovištím fakulty. ČTK o odvolání řekl Průša. Kritická situace je i na právnické fakultě, jejíž proděkan je podezřelý z opsání své dizertace. O řešení situace na této fakultě se má rozhodnout v úterý. Rektor o personální změně ve vedení filozofické fakulty rozhodl po dnešním jednání vedení univerzity s předsednictvem akademického senátu fakulty, který odvolání Cabady žádal. "Současná vyhrocená situace vyžaduje řešení. Na jednání byly dokladovány zásadní rozpory mezi akademickým senátem a děkanem, jež vyústily ve ztrátu důvěry k děkanovi," uvedla ZČU. Podle Průši Cabada pravděpodobně ve své funkci skončí k 1. říjnu. O odvolání chce rektor ve středu informovat akademický senát univerzity.

Počet zahraničních pracovníků v Česku klesá již osm měsíců

Již tři čtvrtě roku v Česku nepřetržitě klesá počet zahraničních zaměstnanců, ještě do konce minulého roku přitom jejich počet neustále rostl. Za měsíc srpen kvůli současné hospodářské krizi přišlo o práci 2385 cizinců, od ledna již zhruba 39.000 "gastarbeiterů". Vyplývá to ze statistik zveřejněných na internetových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí. K poslednímu srpnovému dni v ČR legálně pracovalo 245.808 migrantů; ke stejnému datu loňského roku jich bylo o 36.000 více. Nejvíce zahraničních pracovníků přišlo ze sousedního Slovenska. Zatímco loni jejich počet přesáhl 100.000, letos na konci srpna jich v Česku pracovalo přes 96.000. Na druhém místě se umístili Ukrajinci, kterých v ČR ke konci prázdnin pracovalo téměř 70.000. Třetí příčku žebříčku obsadili s více než 19.000 pracovníky Poláci.

České dráhy chystají spolupráci s diskontními prodejnami Lidl

České dráhy připravují společný projekt s diskontními prodejnami Lidl, jeho podrobnosti ale zatím tají. Vyplývá to z pozvánky na tiskovou konferenci, kterou dnes ČD zaslaly novinářům. Ačkoliv mluvčí drah Radek Joklík nechtěl zveřejnit žádné podrobnosti, spolupráce se zřejmě bude týkat prodeje jednodenních síťových jízdenek ČD Net. Žádný tuzemský obchodní řetězec jízdenky na vlak nyní v nabídce nemá. Prodej vlakových jízdenek by nebyl pro Lidl úplnou novinkou. Společnost totiž již v roce 2005 prodávala v Německu levné lístky na vlak, o které byl mezi zákazníky obrovský zájem a před jejími diskontními prodejnami se tvořily dlouhé fronty lidí. Německé dráhy tehdy v obchodech Lidl prodaly zhruba milion bianco lístků pro cestu tam a zpět po celém Německu.

Jeden z postřelených manažerů zlínské tiskárny zemřel v nemocnici

V Baťově krajské nemocnici ve Zlíně dnes odpoledne zemřel jeden z mužů, kteří byli postřeleni ve čtvrtek bývalým zaměstnancem tiskárny Graspo. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Karla Havlíková. Podle mluvčí zlínské policie Jany Bartíkové zemřel jednačtyřicetiletý zaměstnanec firmy. Druhý z postřelených, pětapadesátiletý spolumajitel společnosti, je stále ve vážném stavu. Ve čtvrtek střílel pětapadesátiletý muž, který byl podle firmy propuštěn z důvodu opakovaného hrubého porušování pracovní kázně. Z legálně držené zbraně zasáhl nejprve spolumajitele společnosti a poté dalšího člena vedení. Následně se střelil sám, zranění po několika hodinách podlehl.

Policisté dnes v tiskárně Graspo zasahovali znovu. Přivolali je zaměstnanci, které ohrožoval kolega. "Silně podnapilý osmapadesátiletý muž přišel do firmy a vykřikoval, že všechny postřílí. Když ho ochranka vyváděla ven, snažil se ji napadat," uvedla Bartíková. Dodala, že den po zmíněné tragédii vnímali lidé incident velmi citlivě. Policisté muže, který nadýchal přes tři promile alkoholu, zadrželi a umístili do cely. Podezírají ho z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci.

Nové studio ČT Brno bude stát asi v Líšni, na pozemcích od Zetoru

Nové studio České televize (ČT) v Brně bude zřejmě stát v městské části Líšeň na pozemcích, které ČT koupí od firmy Zetor za 40 milionů korun. Nákup ve středu jednomyslně schválila i Rada ČT. ČTK to dnes řekla mluvčí brněnského televizního studia Hana Orošová. V minulosti ČT zvažovala několik míst, vždy od nich ale nakonec upustila. Studio bude podle dřívějších informací stát 600 milionů korun. Termín dokončení stavby zůstává podle mluvčí stejný, tedy rok 2013. Celková výměra pozemků v Líšni činí 17.000 metrů čtverečních. Do konce října bude opět vypsáno výběrové řízení na zhotovitele projektové dokumentace. "Podle našeho mínění se jedná o obrovskou výzvu pro odbornou veřejnost, protože projekt televizního studia je zadáním jistě ojedinělým," uvedla Orošová.

Obyvatelé Horního Jiřetína začali jednat s těžaři o přesídlení

Část obyvatel Horního Jiřetína a Černic na Mostecku, jež jsou ohroženy případnou těžbou uhlí, začala sama vyjednávat se společností Litvínovská uhelná ze skupiny Czech Coal podmínky případného přesídlení. Vedení Horního Jiřetína s těžaři jednat odmítá. Cílem je podle předsedy občanského sdružení Dialog Petra Leichnera společný postup při tvorbě podmínek přesídlení. Musí být odpovídající, reálné a přijatelné pro vlastníky, pokud budou ochotni kvůli případnému pokračování těžby opustit své dosavadní domovy, řekl dnes ČTK Leichner. Představitelé sdružení Dialog podle Leichnera od počátku připouštějí vysokou míru pravděpodobnosti, že uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi bude dřív nebo později vytěženo a obě obce budou muset těžbě ustoupit. "Zastáváme názor, že právě proto je nutné s těžaři jednat a bojovat za zájmy dotčených obyvatel. Jen tak je možné si vyjasnit odpovědi na zásadní otázky budoucnosti města a v případě pokračování těžby pro všechny občany zajistit skutečně důstojný způsob přesídlení a odpovídající podmínky pro odškodnění," uvedl.

Skauty čeká v Novém Městě n.M. celostátní kolo Svojsíkova závodu

Osmadvacet skautských týmů z České republiky se dnes sjelo do Nového Města na Moravě na Žďársku na letošní ročník Svojsíkova závodu. V celostátním kole čeká na 170 skautů fyzicky i psychicky náročná akce, která pomocí působivého příběhu apokalyptického Roku Nula otestuje jejich připravenost pro život v dnešní společnosti, v přírodě i v nenadálých situacích. ČTK to oznámil mluvčí závodu Jan Žáček. Skauti ve věku deset až 15 let si při závodu vyzkouší plavbu na raftech, zlézání skalní stěny, orientaci podle GPS. Své dovednosti předvedou například při práci v grafickém programu na počítači, vaření v přírodě nebo při praktické první pomoci. "Velkým překvapením bude určitě sada úkolů v zatemněném domě plném světelných efektů nebo úkol, který musí týmy stihnout při jízdě vlakem mezi dvěma zastávkami," upřesnil velitel závodu Jan Kříž.

Památkáři odmítají plány na rekonstrukci Klementina

Památkáři magistrátu odmítají některé plány Národní knihovny (NK) na rekonstrukci pražského Klementina. Nelíbí se jim zbourání haly služeb, zastřešení Hospodářského dvora nebo podzemní parkoviště pod Technickým nádvořím. Magistrátní odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu to píše ve svém vyjádření k plánované rekonstrukci. Na revitalizaci Klementina nyní bude zpracováno takzvané posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Vedení Národní knihovny zvažuje několik variant, jak upravit barokní komplex Klementina, ve kterém Národní knihovna sídlí. Klementinum by při opravě mělo dostat nové fasády a okna, ale zbourána by měla být také hala služeb, místo které by vyrostla několikapatrová budova. Plánuje se také zastřešení Hospodářského dvora.

Liberecké divadlo zahájilo kampaň za vyšší návštěvnost

Nový ředitel Šaldova divadla v Liberci Martin Otava zahájil kampaň, která má zvýšit návštěvnost třísouborové scény až o třetinu. Objíždí státní a městské firmy a banky v Libereckém kraji, aby v nich probudil zájem o divadlo. Nové diváky bude hledat také mezi studenty a seniory. Očekává totiž to, že v příštím roce budou kvůli krizi dotace od ministerstva kultury i libereckého magistrátu zřejmě menší než dosud, a bez pomoci nových diváků se nepodaří možný deficit vyrovnat. Nyní do divadla na domácí scéně přijde asi 70.000 lidí ročně, řekl dnes ČTK Otava.

Kreuziger: Když na tom budu dobře, patřím mezi favority

Pokud se budu cítit dobře, počítám se mezi favority, prohlásil český cyklista Roman Kreuziger před nedělním závodem na mistrovství světa ve švýcarském Mendrisiu. Po dnešním příjezdu do dějiště šampionátu si byl hned zatrénovat na okruhu dlouhém 13,8 kilometru a pocity má dobré. "Okruh je hodně těžký, to se ale vědělo. Je technický a je na něm málo místa na odpočinek. Trať není široká, bude to o tom jet vepředu a hodně bude záležet na počasí. Když bude pršet, tak může dojet taky jen dvacet lidí," řekl novinářům Kreuziger. Devátý jezdec z letošní Tour de France odstartuje do závodu na 262 kilometrů spolu s Martinem Marešem a Janem Bártou.

Ujfaluši má z rozhodnutí soudu zaplatit Seville 22 milionů korun

Český fotbalista Tomáš Ujfaluši musí zaplatit 875.000 eur (22 milionů korun) a soudní výlohy týmu FC Sevilla za to, že loni v létě porušil předběžnou dohodu o smlouvě a místo do Sevilly přestoupil do Atlétika Madrid. O rozhodnutí soudu, proti němuž se jednatřicetiletý obránce může odvolat, dnes informovala Sevilla na svém webu. Ačkoli hráčův agent Dalibor Lacina stále tvrdí, že Ujfaluši žádný předběžný kontrakt nepodepsal, a tedy ani neporušil, soud nyní rozhodl ve prospěch Sevilly.

Počasí v sobotu

Slunečno, ráno a dopoledne místy mlhy nebo nízká oblačnost. Teploty 18° až 22° Celsia.

25-09-2009