Denní souhrn zpráv Zprávy

26-09-2009

Papež Benedikt XVI. zahájil třídenní návštěvu Česka

Papež Benedikt XVI. zahájil na ruzyňském letišti v Praze třídenní návštěvu Česka. Přímo pod schody leteckého speciálu ho uvítali prezident Václav Klaus s manželkou Livií, kardinál Miloslav Vlk a předseda České biskupské konference Jan Graubner. Hlava katolické církve během návštěvy odslouží mše v Brně a ve Staré Boleslavi. Benedikt XVI. je v Česku poprvé od nástupu do úřadu, zatím posledním papežem, který zemi navštívil, byl v roce 1997 jeho předchůdce Jan Pavel II. Na počest papeže zazněly hymny státu Vatikán, jehož hlavou Benedikt XVI. je, a České republiky. Poté Klaus přednesl uvítací projev, následovala i papežova promluva. Benedikt vyvolal silný ohlas, když zahájil projev v češtině. Jinak však věřící, kterých bylo přímo na ploše s vatikánskými vlaječkami asi 200, na papežova slova příliš emotivně nereagovali.

Papež vzpomněl slavné světce a povzbudil Čechy a Moravany ve víře

Papež ve svém projevu po příletu do Prahy připomněl statečnost slavných českých svatých Václava, Ludmily a Vojtěcha i české kardinály Josefa Berana a Františka Tomáška, kteří podle něj byli v čase nesvobody "nezdolnými svědky křesťanské víry". V roce dvacátého výročí sametové revoluce vyzval Čechy a Moravany, aby znovu objevili křesťanské tradice, které formovaly jejich kulturu. Zároveň vyzval české křesťany, aby byl slyšet jejich hlas. "Bez boha člověk neví, kam má jít, ani není schopen pochopit, kdo je," citoval papež z bible. Papež v projevu také poděkoval prezidentu republiky Václavu Klausovi za pozvání do země. Na Klausovu adresu dodal, že zná jeho přání, aby náboženství hrálo větší roli v záležitostech ČR. Papež Benedikt XVI. v úvodu své návštěvy Česka uctil světoznámou sošku Pražského Jezulátka, k níž se lidé obracejí s žádostmi o vyslyšení svých proseb. Papež Jezulátku do malostranského kostela Panny Marie Vítězné přinesl novou zlatou korunku. Je to nejvyšší liturgický projev úcty, jaký lze malému pražskému Ježíškovi prokázat.

Fischer: Pro církev není kvůli krizi vyrovnání se státem priorita

Pro českou katolickou církev není s ohledem na ekonomickou krizi prioritou majetkové vyrovnání se státem. Církev je připravena vyčkat s řešením této problematiky na hospodářské oživení. Po setkání s vatikánským státním sekretářem Tarcisiem Bertonem to řekl premiér Jan Fischer s tím, že názor českých katolíků se shoduje i s postojem Vatikánu. "Katolická církev je připravena tato jednání teď neiniciovat, odložit je a vyčkat na ekonomické oživení," řekl Fischer novinářům. "Já jsem na druhou stranu konstatoval, že jsem přesvědčen, že potom český stát se k řešení této otázky bude schopen a připraven vrátit," dodal. Česko otázku vyrovnání s církvemi dosud nevyřešilo. Za vlády Mirka Topolánka (ODS) se sice podařilo dotáhnout dohody na odškodnění ve výši 83 miliard korun pro církev se splátkovým kalendářem na 60 let, sněmovna ji ale hlasy KSČM, ČSSD a bývalého člena ODS Vlastimila Tlustého zablokovala. Vedle vyrovnání státu s církvemi je další třecí plochou vztahů mezi Vatikánem a Českem dosud neratifikovaná mezistátní smlouva. Fischer uvedl, že tato situace sice nebrání velmi dobré vzájemné komunikaci, je ale třeba v řešení této otázky pokročit. "Shodli jsme se na tom, že v brzké době najdeme více času, kde tyto problémy budeme diskutovat podrobněji a důkladněji," řekl.

Romské hnutí: Vatikán zradil Romy, nezastal se jich

Romové jsou zklamáni tím, že se jich katolická církev i její hlava papež Benedikt XVI., který je na oficiální návštěvě Česka, nezastali proti vlně násilí ze strany neonacistů. Katolická církev podle nich přehlíží neonacistické a nacionalistické aktivity směřované proti Romům. Vyplývá to z tiskového prohlášení hnutí Roma Realia. "Jsme svědci historického momentu, kdy Romové jsou zrazováni ze strany Vatikánu v podobě mlčení a nevyjadřování se i přesto, že hlava katolické církve nyní navštěvuje Českou republiku," tvrdí představitel Roma Realia a Hnutí romského odporu v ČR Václav Miko. Hnutí se na papeže obrátilo již na jaře a chtělo po něm, aby otevřel diskusi o postavení Romů v Evropě. Začátkem září požádalo i o audienci u papeže při jeho současné návštěvě, ale odpověď prý byla zamítavá.

Papežova mise má v Česku posílit církev, zdůrazňuje německý tisk

Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice má posílit postavení a respekt katolické církve v jedné z nejateističtějších zemí Evropy a má i misijní rozměr. Shoduje se na tom německý tisk. "Papež na cestách v zemi ateistů," otitulkoval svůj příspěvek zpravodajský server deníku Welt. Poukazuje na to, že katolická církev má v Česku obtížnou pozici a že se 60 procent Čechů nehlásí k žádnému vyznání. Připomíná i historické souvislosti jako rekatolizace pod Habsburky, prohranou bitvu na Bílé Hoře a pozdější utlačování církve komunisty. Welt se rovněž pozastavil nad tím, že papež nebude kázat v němčině, ale v angličtině. To je prý důsledkem snahy Benedikta XVI. oslovit mladé lidi, neboť němčině rozumí spíš starší věřící. Spekulace, že tak papež učiní s ohledem na bolestné stránky česko-německých vztahů, česká katolická církev odmítá a podle kardinála Vlka by tento zvláštní ohled ani nebyl nutný. Deník Rheinische Post se domnívá, že návštěva papeže má v Česku posílit katolickou církev. "Očekává jej přátelské přijetí, ale ne jásající lidé," poznamenal dnes západoněmecký regionální list k třídenní návštěvě.

Rusko nerozmístí balistické rakety v Kaliningradské oblasti

Ruský prezident Dmitrij Medveděv, který se v americkém Pittsburghu zúčastnil summitu skupiny nejvyspělejších ekonomik světa G20, oznámil, že zruší své rozhodnutí rozmístit v Kaliningradské oblasti balistické střely Iskander. Ty měly být podle Moskvy odpovědí na zamýšlenou výstavbu evropské části amerického protiraketového štítu. Washington však plány postavit radar v Česku a protiraketovou základnu v Polsku před několika dny odvolal. Oznámila to agentura Reuters. "Nyní, když bylo toto rozhodnutí (zrušení výstavby evropské části amerického štítu) odvoláno, rozhodnu se nerozmístit Iskandery v příslušném regionu naší země," prohlásil Medveděv.

Kvůli nabídce peněz za změnu zákona rezignuje poslanec Šustr

Dvě domácí politické strany čelí novému skandálu. Podle Mladé fronty Dnes byli dva představitelé KSČM a jeden reprezentant TOP 09 ochotní přijmout peníze za to, že se pokusí ve sněmovně ovlivnit podobu novely loterijního zákona. Nejvstřícnějšími byli poslanec Ladislav Šustr (zvolený za KDU-ČSL, později na kandidátce TOP 09), který už oznámil, že složí mandát, a místopředsedové KSČM Jiří Dolejš a Čeněk Milota. Dolejš zatím rezignaci odmítá. MfD vyslala člověka, který se prezentoval jako majitel neexistující sítě heren Jackpot. Oslovil šest parlamentních stran. Pouze zelení ho odmítli rovnou, zatímco ODS, ČSSD a lidovci až po určité době. Pracovník redakce Jiří Benák nabízel zástupcům šesti stran milion korun za to, že v parlamentu zabrání přijetí novely, kterou připravuje KDU-ČSL. Provozovatelé hazardních her by podle ní museli za každý nový automat zaplatit státu milion korun. Předseda KSČM Vojtěch Filip tvrdí, že jednání místopředsedů poškodilo stranu a oba by měli zvážit své setrvání ve funkci a Dolejš navíc i vzdání se poslaneckého mandátu. Dolejš to odmítá s tím, že by to vypadalo jako přiznání viny. Věcí se má zabývat již příští týden výkonný výbor strany. "V tyto dny je to mediální bublina a tímto krokem (rezignací) bych podlehl panice a dával bych té mediální bublině zapravdu," řekl Dolejš. Fiktivní podnikatel v loteriích, redaktor Jiří Benák prý přišel jako sympatizant KSČM, který má i zájem straně finančně pomoci. Dolejš v tiskovém prohlášení zaslaném ČTK tvrdí, že se Benák za tuto svou nabídku nic nechtěl a teprve nezávisle na ní se zajímal o legislativní dění kolem sázek a her. Šustr podle MfD ujistil fiktivního majitele heren, že má stejný zájem jako on. "Jsem v dozorčí radě Sazky a v mém vlastním zájmu je, abych bojoval za jejich věci," prohlásil. Sliboval rovněž, že promluví s lídrem TOP 09 Kalouskem, aby věděl, že jeho strana bude majiteli kasin do budoucna "povinována". Domnělému sponzorovi podle listu doporučil: "My máme volební agenturu. Uděláte si s nimi smlouvu, že bude dělat pro vás reklamu. Oni nám dělají kampaň a oni po mně budou chtít, abych ji zaplatil. Takže by se to zaplatilo, to je nejjednodušší." "Jsem si jist, že ani sponzorský dar, ani jakýkoliv jiný hmotný prospěch by nemohl nijak ovlivnit mé politické rozhodování při hlasování o novele loterijního zákona," uvedl později v prohlášení Šustr.

Příspěvek k důchodu pro odbojáře se zvýší o 88 a 176 korun

Příspěvek k důchodu, který stát vyplácí někdejším účastníkům odboje z druhé světové války a některým pozůstalým po zesnulých bojovnících, se od příštího roku zvýší o 88 korun, respektive o 176 korun. Na svých internetových stránkách to uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí. O zvýšení příspěvku rozhodla vláda v polovině září. Stát příspěvek k důchodu zavedl v roce 2005, chtěl jeho adresátům kompenzovat některá zvýhodnění, která jim zrušil nebo omezil. Účastníci odboje do té doby mohli využívat různé slevy z jízdného, levnější telefon nebo lázeňské a rekreační pobyty. Zvláštní příspěvek k důchodu se vyplácí ve dvou sazbách podle toho, do jaké skupiny stát jeho příjemce zařadí. Nižší sazba příspěvku dosud činila 1250 korun a od ledna vzroste na 1338 korun; vyšší bude činit místo dosavadních 2500 korun celkem 2676 korun měsíčně. Stát příspěvek zvýší automaticky, lidé jej v nové výši dostanou spolu s lednovou výplatou důchodu.

Policisté při pronásledování srazili v Krnově chodce, jeden umřel

Policejní automobil srazil při pronásledování ujíždějícího vozu v Krnově na Bruntálsku na přechodu dva chodce, jeden na místě zemřel, další utrpěl vážná zranění. Vrtulník jej přepravil do ostravské fakultní nemocnice. Nehoda se stala krátce po půlnoci. Policisté v té době se zapnutým majákem a sirénou pronásledovali vůz BMW. Na místě zemřela třiadvacetiletá žena. O sedm let starší muž utrpěl těžká zranění a byl letecky transportován do nemocnice v Ostravě. "Jeho stav byl kritický a byl v přímém ohrožení života. Byl v bezvědomí. Utrpěl poranění hlavy, končetin a zřejmě i břicha," popsal ČTK zdravotní stav zraněného mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Policisté při nehodách usmrtili od roku 2004 nejméně pět lidí

Výběr případů, kdy během posledních pěti let při nehodě policista zabil chodce: 23. prosince 2004 - Policejní vůz v Brně-Králově Poli porazil jednašedesátiletého chodce, který v nemocnici podlehl těžkým zraněním. Policejní Škoda Fabia se s mužem střetla na křižovatce ulic Palackého a Boženy Němcové. 26. září 2005 - V pražské vinohradské nemocnici zemřel sedmaosmdesátiletý muž, kterého na Vinohradské třídě srazil policejní automobil. 23. září 2006 - Policista přejel nedaleko obce Havlovice na Domažlicku chodce, který na místě svým zraněním podlehl. Šestatřicetiletý muž šel středem vozovky v protisměru jízdy policisty, jenž tudy projížděl se soukromým vozidlem. 23. srpna 2008 - Policista ve služebním voze havaroval v Mošnově na Novojičínsku. Na silnici porazil asi čtyřicetiletého muže, který na místě zemřel. 26. září 2009 - Policejní automobil při pronásledování ujíždějícího vozu srazil v Krnově na Bruntálsku dva chodce, jeden na místě zemřel, další utrpěl vážná zranění.

Věk lidí s prvním infarktem se stále snižuje

První srdeční infarkt postihuje stále mladší lidi. Za posledních 15 let poklesl průměrný věk nemocných s prvním infarktem z přibližně 63 roků na současných 49 let, řekl ČTK místopředseda České kardiologické společnosti profesor Michael Aschermann. Zvýšit povědomí veřejnosti o onemocněních srdce a cév a o možnostech prevence má Světový den srdce, který se slaví v neděli. Že jsou infarkty stále častější i u třicátníků, vysvětluje Aschermann tím, že se u mladších ročníků stále více vyskytují rizikové faktory, které k onemocnění srdce a cév vedou. Jsou jimi kouření, nadváha, nedostatek pohybu, vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol. Nemocné srdce a cévy mají však i aktivní lidé - příčinu lze hledat ve zvýšené míře stresu a vyšších nárocích na organismus. Není také pravda, že onemocnění srdce a cév postihuje častěji muže. Ženy také, ale trochu později, neboť do určitého věku mají hormonální ochranu. Ženy dokonce umírají na srdečně-cévní onemocnění častěji než muži. Prevence by měla podle lékaře začít už v rodině. Nejdůležitějším a zároveň nejsnáze ovlivnitelným způsobem, jak nemoci předcházet, je omezit kouření, uvedl. Pomůže také aspoň 30 minut pohybu denně navíc, předcházet stresu a upravit jídelníček. Úprava životosprávy by měla být udržitelná dlouhodobě, radí nutriční terapeutka Věra Králová.

V Liberci se pustili do záchrany první tramvaje z roku 1897

Vrak tramvaje, která pamatuje spuštění první elektrické dráhy v roce 1897 v Liberci, se dal po dlouhé době znovu do pohybu. Vůz, vyrobený za Rakouska -Uherska se Štýrském Hradci, se ale neobjevil na kolejích. Hlemýždím tempem se šinul po pražcích k brance u domu v liberecké čtvrti Růžodol. S pomocí zvedáků ho přesunovala parta z Boveraclubu, která opravuje historické tramvaje. "Torzo tramvaje chceme dostat na místo, kam si pro ni může za několik dní přijet jeřáb. Naloží ji na nákladní auto a na něm vrak poputuje do dílen, kde z něj uděláme pravděpodobně repliku původního vozu z roku 1897," řekl ČTK Jiří Němeček z Boveraclubu. Vůz původně jezdil jako elektrický, později jako vlečný. Vešlo se do něj 16 sedících pasažérů a patřily k němu dvě plošiny pro šest a sedm stojících. Na torzu tramvaje už plošiny chybí. Tramvaj z roku 1897 sloužila v poslední době jako kůlna. Na jejím místě vyroste garáž, nadšenci z Boveraclubu s ní Novákovi pomohou na oplátku za přenechání vraku vzácného vozu. Byl v pořadí třetí, který na tramvajovou trať před 112 lety vyrazil.

Festival Novoměstský hrnec smíchu vyhrál film Líbáš jako bůh

Komedie Marie Poledňákové Líbáš jako bůh získala obě hlavní ceny na 31. ročníku festivalu české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu. Cenu Hrnec smíchu získala od diváků a cenu Zlatý prim od poroty. Na týdenní festival, který v sobotu skončil, přišly tisíce diváků, téměř všechna představení byla vyprodána, řekla ČTK ředitelka festivalu Ilona Daňková. O udělení divácké ceny tradičně rozhoduje nejdelší doba, po kterou se diváci při promítání v kině smějí. Při promítání filmu Líbáš jako bůh časoměřiči naměřili celkem 19,28 procenta smíchu. "Letos se diváci i porota shodli, což v žádném případě nebývá pravidlem. Souboj o divácký Hrnec smíchu přitom bývá napínavý až do poslední chvíle," řekla programová ředitelka festivalu Stanislava Brendlová. Dokladem je i to, že letos těsně druhá skončila s 18,35 smíchu komedie Vy nám taky, šéfe! V kategorii nejlepší televizní komedie porota hlavní cenu udělila komedii Petra Slavíka Divnovlásky. Porotci také určili, že nejlepší mužský herecký výkon podal Jiří Macháček ve snímku Nestyda a mezi ženami Jitka Čvančarová za roli ve filmu Natěrač. Celkem o přízeň porotců a diváků letos usilovalo osm filmových komedií a šest komedií televizních.

České volejbalistky prohrály na ME se Srbskem hladce 0:3

České volejbalistky prohrály ve svém druhém vystoupení na mistrovství Evropy v Katovicích s favorizovaným Srbskem za pouhých 73 minut hladce 0:3. Pouze v úvodu setů stačily české hráčky se zkušenějšími soupeřkami udržet krok, v dalším průběhu se ale nedokázaly prosadit v útoku. Nejslibněji začala z pohledu českých volejbalistek třetí sada, v níž ještě vedly 7:5 a vzdorovaly do stavu 10:10. Další průběh zápasu už však byl věrnou kopií předcházejících dvou setů. Nevynucenými chybami, špatným příjmem i nepřesnými bloky nabídl český tým Srbkám laciné body. Pro soupeřky už nebyl problém bodový náskok dotáhnout k pohodlnému vítězství bez ztráty setu a k postupové jistotě. V neděli čeká český tým závěrečné utkání ve skupině D s Ázerbájdžánem, nad kterým musí pro zachování naděje na postup zvítězit.

Frintová mistryní světa v duatlonu

Triatlonistka Vendula Frintová získala pro Českou republiku první titul z mistrovství světa v duatlonu. V americkém Concordu bývalá evropská šampionka vyhrála o čtyři sekundy před Francouzkou Sandrou Levenezovou.

Kreuziger: Když na tom budu dobře, patřím mezi favority

Pokud se budu cítit dobře, počítám se mezi favority, prohlásil český cyklista Roman Kreuziger před nedělním závodem na mistrovství světa ve švýcarském Mendrisiu. Po příjezdu do dějiště šampionátu si byl hned zatrénovat na okruhu dlouhém 13,8 kilometru a pocity má dobré. "Okruh je hodně těžký, to se ale vědělo. Je technický a je na něm málo místa na odpočinek. Trať není široká, bude to o tom jet vepředu a hodně bude záležet na počasí. Když bude pršet, tak může dojet taky jen dvacet lidí," řekl novinářům Kreuziger. Devátý jezdec z letošní Tour de France odstartuje do závodu na 262 kilometrů spolu s Martinem Marešem a Janem Bártou.

Cyklistka Růžičková nedokončila závod s hromadným startem na MS

Cyklistickou mistryní světa se stala pětadvacetiletá Italka Tatiana Guderzová. Za ní ve švýcarském Mendrisiu skončily Nizozemka Marianne Vosová a další Italka Noemi Canteleová. Česká reprezentantka Martina Růžičková závod nedojela. V úvodu druhého stoupání měla defekt, peloton jí odjel a Růžičková přes veškerou snahu soupeřky již nedostihla. Čtyři okruhy kroužila za pelotonem a poté svou snahu vzdala. Mistrem světa v silničním závodu cyklistů do 23 let se stal francouzský reprezentant Romain Sicard. Po téměř 180 kilometrech projel jedenadvacetiletý závodník cílem s půlminutovým náskokem před spurtující dvojicí Carlos Alberto z Kolumbie a Rusem Jegorem Silinem. Nejlepší z českých cyklistů Leopold König obsadil 38. místo s odstupem pět minut a 22 sekund na vítěze.

Čermák získal v Bukurešti čtvrtý letošní titul ve čtyřhře

Český tenista František Čermák získal spolu se Slovákem Michalem Mertiňákem v Bukurešti titul ve čtyřhře. Ve finále porazili Švéda Johana Brunströma a Jeana-Juliena Rojera z Nizozemských Antil po setech 6:2 a 6:4. Čermák získal na okruhu svůj jubilejní dvacátý titul ve čtyřhře. Letos s Mertiňákem vyhráli již čtvrtý turnaj, když předtím triumfovali v Umagu, Stuttgartu a Acapulku. Český tenista, který loni dostal desetitýdenní distanc a pokutu 9450 eur za sázení na cizí zápasy, si spolu s Mertiňákem za titul z Bukurešti rozdělí prémii 22.750 eur.

Krasobruslařský pár Myslivečková, Novák si vybojoval účast na ZOH

Taneční pár Lucie Myslivečková, Matěj Novák obsadil v Oberstdorfu šestou pozici a kvalifikoval se na olympijské hry. Na tradiční soutěži v Německu se bojovalo o pět míst pro Vancouver a český pár skončil v redukovaném pořadí druhý. Přímou účast na ZOH si naopak nevybojovala Nella Simaová, jež obsadila celkově třinácté a v redukovaném pořadí osmé místo. Vzhledem k tomu, že ženy bojovaly v Oberstdorfu o šest míst, musí jednadvacetiletá rodačka z Brna čekat, zda dvě národní federace neobsadí získaná druhá kvótní místa.

Sparta ve fotbalové lize pouze remizovala

Výsledky 9. kola: Liberec - Slovácko 2:0 (1:0), Ostrava - Teplice 2:2 (1:1), Sparta - Plzeň 0:0.

Čech byl vyloučen a Chelsea poprvé v sezoně prohrála

Brankář Chelsea Petr Čech byl v utkání anglické fotbalové ligy s Wiganem vyloučen. Jeho tým prohrál 1:3 a po šestizápasové vítězné sérii poprvé v sezoně ztratil body. Čech uviděl první červenou kartu během svého působení v Anglii v 53. minutě, kdy v pokutovém území fauloval pronikajícího Rodallegu. Následnou penaltu proměnil sám faulovaný Kolumbijec, který překonal náhradníka Hilária. V nastaveném čase domácí Scharner pojistil překvapivé vítězství Wiganu. Do čela tabulky se díky lepšímu skóre dostal Manchester United, který zvítězil na hřišti Stoke 2:0.

Videorozhodčí Bolina po chybě na Slavii v této sezoně skončil

Videorozhodčí Petr Bolina nebude v této sezoně hokejové extraligy delegován již k žádnému zápasu. Komise rozhodčích ho potrestala za hrubé porušení povinností v pátečním utkání 8. kola mezi pražskou Slavií a Kometou Brno, v němž nebyla hostům uznána regulérní branka. ČTK o tom informoval šéf komise Pavel Halas. Sporný moment se odehrál ve druhé třetině, kdy ve 36. minutě útočník Radek Procházka nahodil puk na branku Slavie. Kotouč se odrazil od gólmana Stanislava Nerudy do horní tyčky a zpět. Pak Procházka spolu s jedním bránícím slávistou narazili do brankové konstrukce, ta se vychýlila a sudí hru přerušili. Ještě předtím však puk přešel brankovou čáru, čehož si nikdo nevšiml. Podle regulí měl Bolina, bývalý mezinárodní rozhodčí, své kolegy na ledové ploše upozornit, že hosté vstřelili branku, která by je posunula do vedení 4:1. Kometa nakonec v Praze prohrála 4:6, když pět gólů inkasovala ve třetí třetině.

Počasí

Jasno nebo skoro jasno. Ráno a dopoledne ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

26-09-2009