Denní souhrn zpráv Zprávy

29-09-2009

Podle Miska Topolánka Česku hrozí ztráta eurokomisaře

Předseda ODS Mirek Topolánek chce znovu spojit svou politickou kariéru s osudem lisabonské smlouvy o reformě EU. Podle něj ČR hrozí, že přijde o komisaře, pokud prezident Václav Klaus dokument nepodepíše a čeští senátoři si na něj budou stěžovat u ústavního soudu. Mirek Topolánek to řekl v úterý v Bruselu po jednání s předsedou Evropské komise José Barrosem.

Senátoři předložili nový návrh na ústavní přezkum Lisabonu

Senátoři hlavně z ODS v úterý předložili Ústavnímu soudu dlouho ohlášený návrh na další přezkoumání lisabonské smlouvy, která má určit pravidla budoucího fungování EU. ČTK to řekl zástupce navrhovatelů Jiří Oberfalzer. Kritici jejich krok pokládají za obstrukci kvůli oddálení ratifikace smlouvy. Podle nich to ohrozí pozici a vliv ČR v rámci unie, Česko by mohlo přijít o svého eurokomisaře. Vláda označila krok senátorů za posun směrem k dokončení ratifikace smlouvy. Návrh je namířen proti celé smlouvě vzhledem k tomu, že Ústavní soud loni na podzim zkoumal na popud Senátu pouze její nejkontroverznější pasáže. Čeští ústavní soudci tehdy nenašli jejich rozpor s českým ústavním pořádkem. Soud by měl nyní podle Oberfalzra jasně říct, jestli by EU byla po přijetí smlouvy stále ještě mezinárodní organizací, nebo jakýmsi superstátem.

ÚS projedná senátorský návrh k lisabonské smlouvě přednostně

Ústavní soud projedná senátorský návrh na přezkoumání lisabonské smlouvy přednostně. Předseda soudu Pavel Rychetský svolal plénum soudu tři hodiny po podání návrhu. Soudci se na něm shodli, že s projednáním návrhu nebudou otálet, řekl ČTK mluvčí soudu Tomáš Langášek. Termín, kdy přesně bude návrh projednán, není stále známý. Rozhodnutí pléna znamená, že soudci nebudou čekat na to, až vyřídí návrhy a stížnosti, které dorazily před ním. O přednostní vyřízení věci mohli požádat soud senátoři. Neučinili tak. Návrh bude ve středu přidělen soudci-zpravodaji. Soudci si podle Langáška uvědomují, že se na ně v souvislosti s návrhem "upínají zraky celé Evropy". Prezident Václav Klaus totiž s podpisem lisabonské smlouvy váhá, čeká na výsledek návrhu u Ústavního soudu.

ČSSD: Vedení ODS by mělo zamezit stížnosti na lisabonskou smlouvu

Situace s ratifikací lisabonské smlouvy v ČR začíná být podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka vážná. Paroubek vyzval šéfa ODS Mirka Topolánka a vedení této strany, aby odradili "své" senátory od podání stížnosti na dohodu o reformě EU u Ústavního soudu. Vedení ODS a Topolánek by měli udělat vše pro úspěšnou ratifikaci lisabonské smlouvy, řekl Paroubek. "Stížnost senátorů ODS je vážná věc," podotkl. Pokud se bude ratifikace lisabonské smlouvy v ČR protahovat, mohl by toho podle předsedy ČSSD využít spojenec ODS, britská Konzervativní strana. Pokud by na jaře vyhrála volby, mohla by dohodu podrobit referendu, dodal Paroubek. Paroubek, který bude jednat s Barrosem ve středu, řekl, že nezná přesnou situaci v ODS. Každý stranický šéf by měl mít podle něho vliv na "své" poslance a senátory v zásadních věcech, jako je lisabonská smlouva nebo státní rozpočet. "Pokud jej nemá, měl by uvažovat o jiném angažmá, třeba chodit na ryby," prohlásil Paroubek. Klaus, který patří k nejhlasitějším kritikům smlouvy, už dříve uvedl, že s případným podpisem počká na soudní verdikt.

Vláda schválila návrh rozpočtu, schodek je přibližně 163 miliard

Vláda v úterý schválila návrh rozpočtu pro příští rok. Schodek bude po přijetí úsporných legislativních změn z minulého týdne dosahovat přibližně 163 miliard korun, což je 5,2 procenta z hrubého domácího produktu. Vláda Jana Fischera musí Poslanecké sněmovně návrh rozpočtu předložit do 30. září. Sněmovna minulý pátek schválila balíček protikrizových opatření, který měl původně snížit schodek z hrozících 230 miliard korun na asi 155 miliard. Poslanci ale do balíčku zasáhli a výsledný schodek tak podle ministra financí Eduarda Janoty měl představovat 162,8 miliardy korun. Balíček tvoří například zvýšení daně z přidané hodnoty a daně z nemovitostí i škrty ve výdajích, například na platech státních zaměstnanců. Snižování platů by se dotklo i učitelů, a jejich odborům se proto nelíbí. Premiér Jan Fischer v neděli řekl, že vláda bude ještě se zástupci pedagogů i s dalšími představiteli veřejné správy jednat.

Senát bude úsporný balíček k rozpočtu schvalovat 5. října

Senátoři budou o protikrizovém balíčku ke snížení rozpočtového schodku a platech ústavních činitelů rozhodovat v pondělí 5. října odpoledne. ČTK o termínu schůze informoval tiskový tajemník Kanceláře Senátu Petr Kostka. Předseda horní komory Přemysl Sobotka již dříve vyjádřil víru v to, že horní komora podpoří soubor různých novel, které po poslaneckých úpravách umožní snížit schodek státního rozpočtu na příští rok na 162,7 miliardy korun. Balíček tvoří například zvýšení daně z přidané hodnoty a daně z nemovitostí i škrty ve výdajích, například na platech státních zaměstnanců o čtyři procenta. Stejnou měrou se má snížit plat také ústavním činitelům. U nich je určitým problém zamýšlené zdanění jejich náhrad, neboť sněmovna jej schválila v novele zákona o daních z příjmů, avšak v novele o platech ponechala vynětí náhrady ze zdanění. I proto by balíček i souběžnou novelu zákona o platech měly projednat ještě tento týden senátní výbory, termín jejich jednání ale zatím nebyl zveřejněn.

MF zhoršilo výhled ekonomiky, HDP klesne o 0,5 procenta

Ministerstvo financí očekává příští rok pokles české ekonomiky o 0,5 procenta, uvedl na po jednání vlády ministr financí Eduard Janota. MF tak zhoršilo výhled z minulého týdne, který počítal s poklesem o 0,3 procenta. Revize souvisí s přípravou státního rozpočtu na příští rok, který vláda schválila s deficitem 162,7 miliardy korun. Schválený rozpočet znamená podle Janoty, že deficit veřejných financí bude 5,3 procenta HDP. Na další roky přitom vychází podobná čísla. V roce 2011 by měl být deficit 5,6 procenta a v roce 2012 pak 5,5 procenta," uvedl Janota. Podle něj je zřejmé, že úsporná opatření byla určena jen pro rok 2010. "Budeme muset hledat koncepční řešení, budeme se muset zabývat daňovým systémem. A takto bude muset postupovat každý ministr financí, navíc za situace, kdy bude muset valorizovat důchody nebo nebude moci snižovat platy. Z tohoto titulu tento problém trvá," uvedl Janota. Zároveň dodal, že například dnešní 15procentní rovná daňová sazba neumožňuje profinancovat beze zbytku veškeré výdaje.

Tendry na rychlíky počkají na nový zákon, stávka však stále hrozí

Výběrová řízení na rychlíkové vlaky se začnou vypisovat až po dokončení nového zákona o veřejné dopravě. Po úterním jednání se zástupci dopravních odborů to uvedl premiér Jan Fischer. Hrozící stávka v dopravě tím však podle odborářů zažehnána není, rychlé přijetí zákona je jen jedním z jejich požadavků. Nový zákon o veřejné dopravě připravuje ministerstvo dopravy už několik let. Podle premiéra má novinka mimo jiné nastavit jasná "pravidla hry" při vypisování tendrů na provoz vlaků. Jak uvedl Fischer, má jít o "naprosto průhledný proces", a nikoliv o převod lukrativních tratí na alternativní dopravce. Zákon by měl jít na vládu ještě letos na podzim, platit by prý mohl od poloviny příštího roku. "Neradi bychom v této zemi organizovali věci tak, aby odboráři byli nuceni využít ten prostředek poslední," uvedl premiér k možné stávce v dopravě. "Nebudeme odvolávat stávku jen na základě předběžných slibů," uvedl šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. Stávka prý je připravena, o jejím dalším osudu se nyní budou radit jednotlivé odborové organizace.

Viceguvernér Hampl: Oživení ekonomiky ČR bude mít tvar písmene W

Oživení české ekonomiky zřejmě bude mít tvar nesymetrického písmene W. Podruhé by se ekonomika na dolní úroveň měla dostat kolem poloviny roku 2010. Uvedl to na investičním summitu pro střední a východní Evropu pořádaném agenturou Reuters viceguvernér České národní banky (ČNB) Mojmír Hampl. "První pozitivní signály uvidíme v první polovině roku 2010, potom přijde něco jako další pokles, a poté ekonomika začne konečně růst," uvedl Hampl. Tempo růstu však bude podle něj nižší než sedm procent, což byl růst, který česká ekonomika zažívala v uplynulých letech. Hampl také přivítal zvýšení některých daní a omezení výdajů státu, které v pátek schválila Poslanecká sněmovna. Uvedl, že je to signál zodpovědnosti a správná odpověď na zvyšující se výpadky ve výběru daní. Hampl se domnívá, že až přijde oživení, nebude růst nejen v České republice, ale v celé Evropě tak vysoký, jako před krizí. Ekonomové pochybují o budoucím tempu růstu vzhledem k potřebě vypořádat se s vysokou hladinou zadlužení jak v soukromé, tak ve veřejné sféře a kvůli pravděpodobnému zpřísnění úvěrových podmínek i kontroly, napsala agentura Reuters.

Pivovar Černá Hora získá ochrannou značku Evropské unie

Pivovar v Černé Hoře na Blanensku získá ochrannou značku Evropské unie. V pondělí uplynula lhůta pro podání připomínek proti zápisu a Evropské komisi žádné doručeny nebyly, řekl ČTK Jan Vytopil ze Stálého zastoupení ČR při EU. Značku pivovar získá až po zapsání do rejstříku. Česko je s 21 chráněnými označeními nejúspěšnější členskou zemí ze střední a východní Evropy. Značku "Černohorské pivo" chce firma umístit na všechny pivní etikety. "První várku nových etiket začneme tisknout v říjnu, na trhu by se tak mohly objevit na přelomu října a listopadu," řekl ČTK mluvčí pivovaru Hubert Adámek. Na tuzemském trhu již existují značky Budějovické pivo, Českobudějovické pivo, České pivo, Znojemské pivo a Chodské pivo. V nejbližších dnech by do rejstříku chráněných zeměpisných označení a označení původu měly přibýt právě pivo z Černé Hory a Březnický ležák.

Dolejš a Milota odcházejí z vedení KSČM

Jiří Dolejš a Čeněk Milota rezignovali na funkce místopředsedů KSČM. Vedení strany jejich rezignaci přijalo. Dolejš, který je poslancem, má podle ústředního výkonného výboru (ÚVV) zvážit odchod ze sněmovny. Dolejš ale novinářům řekl, že se poslaneckého mandátu vzdát nehodlá. Dolejš i Milota čelí podezření, že byli ochotni přijmout peníze za to, že změkčí novelu loterijního zákona. Oba nařčení odmítají. Dolejš po jednání ÚVV KSČM řekl, že z vedení strany odešel proto, aby kauza nepoškozovala KSČM. Své jméno chce očistit u soudu. V souvislosti s kauzou rezignoval i generální sekretář KDU-ČSL Jiří Stodůlka. Podle informací sobotní Mladé fronty Dnes byli představitelé některých stran při diskusi s reportérem vydávajícím se za majitele heren ochotni za peníze změnit zákon. Stodůlka byl podle deníku tomuto obchodu nakloněn. Šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda zdůraznil, že k žádnému jednání nedošlo, Stodůlka nicméně pochybil a dal funkci k dispozici.

Webové stránky Pencových svazků StB kvůli hrozbě pokuty nefungují

Vyhledávání v databázi někdejší Státní bezpečnosti (StB) na internetových stránkách bývalého disidenta Stanislava Pence www.svazky.cz nefunguje. Subjekt poskytující Pencovi místo na webu se zalekl pokuty až deset milionů korun, kterou mu dopisem pohrozil Úřad pro ochranu osobních údajů, a vyhledávač vypnul. ČTK to řekl Penc. Úřad poskytovatele upozornil na to, že aplikace vyhledávání v počítačových registrech StB zvaných EZO (evidence zájmových osob) údajně porušuje zákon o ochraně osobních údajů, protože zpracovává údaje osob bez jejich souhlasu. Penc to odmítá označuje za cenzuru. "Podle archivního zákona se těchto materiálů StB netýká ochrana osobních údajů jako jiných materiálů," řekl Penc. Stránky, na nichž šlo vyhledat jména statisíců lidí, kteří údajně měli co do činění s StB, chce Penc nově prezentovat na internetu sám, bez pronajímatele webového prostoru. "Útok úřad pak bude moci směřovat proti mně, a ne proti někomu, kdo s obsahem stránek nemá nic společného," řekl Penc.

Nejvyšší správní soud odvolal z funkce státní zástupkyni Votavovou kvůli jejím výrokům v tisku

Nejvyšší správní soud (NSS) odvolal státní zástupkyni Elenu Votavovou z funkce. Potrestal ji za výroky v médiích. Kárnou žalobu na Votavovou podala nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká s tím, že její podřízená svými vyjádřeními ohrozila důvěryhodnost státního zastupitelství. Votavová se pro Mladou frontu Dnes vyjadřovala ke svým kontaktům s rodinou údajného mafiána Antonína Běly. Veseckou popudila její reakce na dotaz, zda neuvažuje o rezignaci. "Nemůžu si to ve své situaci dovolit, musím splácet hypotéku, budu se muset nechat vyhodit. Budu muset dělat všechno pro to, aby to bylo co nejdéle, abych toho splatila co nejvíc," řekla listu Votavová. U soudu se slzami v očích přiznala svoji chybu.

NKÚ zjistil nedostatky v loňském účetnictví ministerstva práce

Nejvyšší kontrolní úřad zjistil nedostatky v účetnictví ministerstva práce a sociálních věcí za loňský rok v celkové výši přes 3,5 miliardy korun. Ministerstvo údajně nesprávně účtovalo hlavně závazky, které se týkaly projektů spolufinancovaných z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost. ČTK to sdělila mluvčí úřadu Radka Burketová. NKÚ měl prověřit, zda při sestavování závěrečného účtu státního rozpočtu za loňský rok postupovalo ministerstvo v souladu s příslušnými právními předpisy. Podle kontrolorů ale nebyl účetní závěr ministerstva spolehlivým podkladem pro sestavení závěrečného účtu. NKÚ kontroloval i Úřad práce v Plzni, jehož účetní závěrka byla ale v pořádku.

Právnickou fakultu v Plzni zatím povede exministr Jiří Pospíšil

Právnickou fakultu v Plzni prozatím povede bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Rektor univerzity Josef Průša ho v úterý dočasně pověřil funkcí děkana. ČTK informaci o pověření Pospíšila potvrdil advokát Jan Kocina, jenž na právech učí. Pospíšil ve funkci nahradí děkana Jaroslava Zachariáše, jenž na svoji funkci rezignoval v pátek. Konkrétní důvod odchodu Zachariáš nevysvětlil. Po jeho rezignaci volali mnozí studenti, učitelé i odborníci kvůli dlouhodobým problémům na fakultě. Ty vygradovaly předminulý týden odhalením opsané disertační práce proděkana Ivana Tomažiče. Oba proděkani spojení v Plzni s plagiátorskou kauzou na místní právnické fakultě Západočeské univerzity ve svých funkcích končí. Ivan Tomažič a Milan Kindl oznámili, že se svých postů vzdávají.

Soud zpřísnil agentovi StB Minaříkovi trest za podvod na šest let

Olomoucký vrchní soud v odvolacím řízení zpřísnil trest bývalému agentovi komunistické Státní bezpečnosti (StB) Pavlu Minaříkovi za podvod na šest let vězení. Brněnský krajský soud mu v březnu uložil trest 4,5 roku. Nynější rozsudek je pravomocný, bývalý agent musí nastoupit do výkonu trestu, napsal server Aktuálně.cz. Minařík nechal v roce 1996 na Ukrajině zapálit nadhodnocený náklad optických vláken své firmy, aby pak prý mohl od pojišťovny Kooperativa získat mnohamilionové pojistné. Minařík se po roce 1989 pustil do obchodů se dvěma přáteli, bývalými kolegy ze sovětské tajné služby KGB. Před 13 lety měla jeho firma Mink dodat ukrajinské firmě Invest Commercional Consulting přes 900.000 metrů skleněných optických vláken. Při podpisu pojistné smlouvy s Kooperativou Minařík uvedl, že cena zboží je 41 milionů korun. Ve skutečnosti se ale cena vláken pohybovala kolem dvou milionů Kč. Když skončila vlákna v plamenech, dostal bývalý agent od pojišťovny 6,5 milionu korun. Komunistický režim Minaříka oslavoval jako hrdinu za to, že plánoval atentát na Rádio Svobodná Evropa. Zpěvák Josef Laufer jej ve známé písni Dopis Svobodné Evropě nazval "statečným chlapíkem", jemuž děkoval za jeho "odvahu, rozum a sílu".

Milan Kundera pro seminář v českém Senátu přeložil části svých esejů

Poprvé v češtině zazněly v úterý v Senátu úryvky z dosud nepřeložených textů slavného spisovatele Milana Kundery. Slyšeli je účastníci semináře Evropan Milan Kundera. Spisovatel, citlivý k podobě a kvalitě překladu svých děl, je sám pro tento účel do svého mateřského jazyka převedl. Tématem debaty, kterou pořádal zahraniční výbor Senátu, byly ty aspekty Kunderova literárního díla a esejistiky, jimiž vstupuje do celospolečenské a evropské debaty; ne všichni účastníci semináře se však tématu drželi. Mluvilo se také o jen postupném přijímání Kundery francouzskou kritikou či o tom, zda skutečně své psaní přizpůsobil vkusu francouzského čtenáře, jak o tom česká kritika spekuluje desítky let.

Nové muzeum umění se otevírá v Nerudově ulici

Nové muzeum umění se otevírá v Nerudově ulici v Praze. Navazuje na činnost Galerie Montanelli, která na stejném místě působí od roku 2003 a věnuje se prezentaci zavedených českých autorů i výstavám současných zahraničních umělců. Muzeum, jehož patronem je bývalý český prezident Václav Havel, chce do budoucna prezentovat veřejnosti své sbírky a představovat současné mezinárodní umění. Muzeum zahajuje svou činnost výstavou s názvem Opening. Začne ve středu a představí díla umělkyň, se kterými bude muzeum spolupracovat nebo které jsou zastoupeny ve sbírce Nadace DrAK. Tu založila stejně jako Galerii Montanelli mecenáška a česko-německá lékařka a galeristka Dadja Altenburg Kohlová. DrAK funguje od roku 2006. Nadace se soustředí na zlepšování podmínek pro prezentaci českého umění doma i v zahraničí. Kromě muzea zřizuje a dlouhodobě podporuje sociální projekty stojící mimo státní zdravotnický systém. Muzeum Montanelli podle pořadatelů hodlá představovat v centru Evropy, "na hranici mezi Východem a Západem", různé formální a obsahové přístupy současného umění. Kurátoři plánují každoročně dvě velké mezinárodní výstavy, ve zbývajících měsících bude muzeum prezentovat umělecká díla ze své sbírky i monografické výstavy.

Nová asociace chce památky chránit i tam, kde stát nestačí

Nová Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví chce bojovat o záchranu kulturních památek. Kritizuje organizace, které mají na ochranu kulturního dědictví dohlížet, a chce spolupracovat i s podobnými sdruženími jinde v Evropě. O nově vzniklé asociaci, kterou tvoří sdružení, jež se zatím starala o záchranu jednotlivých památek v regionech, ČTK informoval její viceprezident Martin Kadrman. "Reagujeme na iniciativu běžných lidí z regionů, kteří jsou patrioti, všímají si svého okolí a není jim lhostejný stav kulturního dědictví," říká Pavel P. Ries, dokumentarista a režisér, který byl na sobotní ustavující schůzi zvolen prezidentem asociace. Ries se věnuje dlouhá léta chátrajícímu komplexu bývalých lázeňských budov v Kyselce u Karlových Varů. Vedení asociace se domnívá, že legislativní nástroje, které v ČR vymezují ochranu kulturního dědictví, nejsou správně a důsledně využívány a mnohdy neplní své poslání. Příkladem je podle nich kromě Kyselky případ nádražní budovy v Ústí nad Orlicí. Předsedou sdružení Nádraží nedáme! je právě viceprezident asociace Kadrman. Sdružení se zasadilo o to, že budovu ministerstvo kultury prohlásilo kulturní památkou, nyní se snaží, aby byla budova zahrnuta do projektu modernizace trati a zrekonstruována. Jednou z prvních věcí, kterou se chce asociace zabývat, je rekonstrukce Karlova mostu.

V Trutnově začal 29. ročník slavností komorní hudby

Britský klavírista Louis Demetrius Alvanis v úterý večer v Trutnově zahájil 29. ročník slavností komorní hudby Trutnovský podzim. Festival do 16. října nabídne celkem sedm vystoupení, řekla ČTK ředitelka trutnovského kulturního domu Zina Rýgrová. Například v pátek se v Trutnově představí Pražský komorní balet Pavla Šmoka s programem Te Deum, v úterý 6. října vystoupí brazilské klavírní duo Patrícia Bretas a Josiane Kevorkian. Posledním koncertem bude 16. října vystoupení Komorního orchestru Pavla Haase a Smetanova tria. Součástí festivalu je výstava fotografií aktů Ivany Lukavské nazvané Ženské marnivosti. Podrobnější informace o programu zájemci najdou na www.dktrutnov.cz. Trutnovský podzim se koná v rámci cyklu festivalů České kulturní slavnosti.

České a německé spolky postaví v příhraničí středověký park

Na zhruba tři miliony eur (více než 76 milionů korun) přijde velký česko-německý středověký park Na Zlaté cestě. O peníze z přeshraničního evropského programu Cíl 3 požádalo tachovské sdružení Terra Tachovia spolu s německým Via Carolina z Bärnau. Obce na trase si od něj slibují posílení turistiky v zatím málo navštěvované oblasti. ČTK to řekl Roman Soukup z českého spolku. Je to projekt na čtyři roky, o dotaci se rozhodne v prosinci. Sdružení trasu cesty vyčistí, označí a ve výchozích bodech vzniknou historické parky. "Půjde o průřez několika staletími. V jižní části městečka Bärnau by měla stát například slovanská vesnička z 9. století, vrcholně středověká a vodní tvrz ze 13. století," dodal. Na české straně vytyčí sdružení původní středověkou cestu, která vedla z Norimberka až do Prahy.

Ze sportu:

Bez řady opor se budou muset obejít fotbalisté Sparty a Slavie ve čtvrtečních zápasech Evropské ligy. S výjimkou dlouhodobých marodů přesto sparťané odletí ve středu dopoledne do Kodaně téměř kompletní, zatímco výčet absentujících slávistů je mnohem delší. Oběma klubům navíc budou chybět i hráči startující na mistrovství světa dvacítek. Dlouhodobě jsou na sparťanské marodce Jiří Kladrubský a Patrik Berger, na šampionátu v Egyptě je záložník Martin Zeman, ze slávistů jsou v Africe Tomáš Pekhart, Ondřej Čelůstka a Jan Hošek. Slávisté mají celou řadu zraněných hráčů: Josef Kaufman se zotavuje ze zlomeniny nohy, k dispozici prý nebude znovu ani Vladimír Šmicer, přestože proti Bohemians 1905 byl už na lavičce náhradníků. Benjamina Vomáčku stále trápí viróza s teplotami, určitě nebude moci hrát ani Jaroslav Černý, který se pomalu chystá na operaci kolena, naopak do hry už může naskočit Milan Černý.

Poslední posilou vedoucího týmu první fotbalové ligy z Jablonce se stal třicetiletý ofenzivní záložník Tomáš Čížek. Na sever Čech se vrací těsně před uzávěrkou přestupů z druholigového Vladikavkazu, kam z Jablonce odešel v březnu. Klub to oznámil na tiskové konferenci.

České volejbalistky vstoupily do čtvrtfinálové skupiny F mistrovství Evropy porážkou s Německem, kterému v Katovicích podlehly hladce 0:3 po setech 26:28, 12:25 a 15:25. Dalšími soupeřkami výběru trenérky Táni Krempaské budou ve středu obhájkyně titulu Italky a ve čtvrtek celek Turecka.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Teploty 13 až 17 stupňů Celsia.

29-09-2009