Denní souhrn zpráv Zprávy

30-09-2009

Ruzyňské letiště zůstane ve vlastnictví státu, rozhodla sněmovna

Vláda zřejmě nebude moci prodat pražské ruzyňské letiště. Znemožnit to má zákon sepsaný ČSSD, který poslanci schválili. Pro zákon hlasovali poslanci KSČM, ČSSD i pět poslanců KDU-ČSL. Zákon nyní zamíří do Senátu, pokud ten ho schválí, dostane ho k podpisu prezident. Vzhledem k tomu, že levice nemá v horní komoře většinu, lze očekávat, že Senát zákon sněmovně vrátí.

Sociální demokraté předložili zákon letos v únoru. Jeho hlavním cílem je, aby veškerý majetek Letiště Ruzyně se všemi nemovitostmi zůstal ve vlastnictví státu. Jedním z argumentů sociálních demokratů je ten, že privatizace v době finanční krize je nevýhodná, protože hrozí, že se letiště prodá pod cenou. Prodej pražského letiště jako celku jedinému strategickému partnerovi schválila bývalá vláda Mirka Topolánka (ODS) počátkem loňského června. Tehdejší odhady prodejní ceny se pohybovaly kolem stovky miliard korun.

Konsorcium Unimex - Travel Service nabídlo za ČSA miliardu korun

Konsorcium firem Unimex - Travel Service nabídlo státu za zhruba 92 procent akcií Českých aerolinií miliardu korun. Vláda by měla rozhodnout do dvou až tří týdnů, zda nabídku přijme. Unimex si ale klade jednu podmínku. Nabídka platí pouze pro případ, že v okamžiku převzetí akcií bude hodnota vlastního jmění Českých aerolinií alespoň nulová. Jak však nedávno uvedla Mladá fronta Dnes s odkazem na neveřejné materiály pro dozorčí radu, výše vlastního kapitálu ČSA klesla na konci června do minusu v řádech stovek milionů korun.

Konsorcium je jediným zájemcem, který v privatizaci ČSA zbyl; k podání nabídky využilo nejzazší možný termín. České aerolinie bojují aktuálně o přežití, v pololetí vykázaly ztrátu téměř dvě miliardy korun. Jako alternativa k privatizaci se nedávno ve spekulacích objevilo spojení se ziskovým pražským letištěm. Otázkou však je postoj Evropské komise, která to může považovat za nedovolenou státní podporu.

Soudcem-zpravodajem pro lisabonskou smlouvu je Pavel Rychetský

Soudcem-zpravodajem Ústavního soudu (ÚS) pro návrh na přezkoumání lisabonské smlouvy byl jmenován předseda soudu Pavel Rychetský. Lisabonskou smlouvu, která je podle mnohých politiků pro další vývoj Evropské unie klíčovým dokumentem, již český parlament schválil. Zbývá pod ní jen podpis prezidenta Václava Klause. Soudci si podle mluvčího uvědomují, že se na ně upínají "zraky celé Evropy". Návrh na přezkoumání lisabonské smlouvy projednají předčasně.

Senátorům se na smlouvě nelíbí přenos dalších pravomocí státu na EU. Žádost o přezkoumání se vztahuje k celé smlouvě, protože už loni ÚS prověřoval na popud Senátu její nejkontroverznější pasáže. Rozpor s českým ústavním pořádkem neshledal. Skupina senátorů navrhla přezkoumat nejen lisabonskou smlouvu, ale zpochybnila i soulad římské smlouvy o založení EU a maastrichtské smlouvy o hlubší integraci unie s ústavní charakteristikou ČR jako svrchovaného státu. Navíc napadla způsob schválení záruk pro Irsko kvůli jeho pátečnímu opakovanému referendu o smlouvě. Do tří týdnů by mohlo být jasné, kdy se ÚS začne návrhem senátorů zabývat.

Paroubek: ČSSD navrhne na post eurokomisaře Špidlu, zelení podpoří Švejnara

Čeští sociální demokraté navrhnou na příštího českého eurokomisaře Vladimíra Špidlu, který tento post zastával posledních pět let. Novinářům to v Bruselu po jednání s předsedou Evropské komise José Barrosem řekl šéf ČSSD Jiří Paroubek. Jméno dalšího možného kandidáta a bývalého uchazeče o post českého prezidenta Jana Švejnara, o němž v posledních dnech spekulovala média, již nezmínil. Podle Paroubka nicméně oficiálního kandidáta České republiky vybere vláda Jana Fischera.

Zelení podporují na post eurokomisaře ekonoma Jana Švejnara. Novinářům to řekl předseda SZ Ondřej Liška. Švejnar má podle zelených předpoklady k tomu, aby v komisi staronového předsedy Josého Barrosa získal silný komisariát. O podpoře ekonoma, který žije ve Spojených státech, jednali i lidovci. Nakonec však nominovali svého místopředsedu Pavla Svobodu. Občanští demokraté uvažují o nominaci vicepremiéra Alexandra Vondry.

Rok 1989 je podle Genschera dědictví, jehož je třeba si vážit

Před dvaceti lety, kdy se zbortil komunismus, si byly evropské národy vzácně blízko, řekl v Praze bývalý šéf německé diplomacie Hans-Dietrich Genscher. Podle něj jsou události roku 1989 dědictvím, kterého si "musíme vážit". Genscher se na německém velvyslanectví v Praze zúčastnil oslav znovusjednoceného Německa. Přesně před dvaceti lety tehdejším východoněmeckým uprchlíkům na západoněmeckém velvyslanectví v Praze Genscher oznámil, že mohou vycestovat do někdejšího západního Německa.

V září 1989 se na půdě německého velvyslanectví začali shromažďovat východní Němci, kteří chtěli odejít do západní části Německa. Celkem z NDR odešlo podle německého zastupitelského úřadu na 20.000 lidí, kteří přes velvyslanectví v Praze mířili na Západ. Na ambasádě na podzim 1989 zavládla humanitární krize, pro přicházející lidi nebylo místo.

Vlak svobody v Praze připomíná útěk východních Němců na Západ

Takzvaný Vlak svobody, který má připomenout exodus občanů tehdejší NDR do demokratické Spolkové republiky Německo, přijel z Drážďan na pražské Hlavní nádraží. Souprava upomíná také na první demonstrace proti komunismu v bývalém východním Německu, řekl ČTK organizátor cesty Marko Sennewald. Na podzim 1989 odjelo 23 vlaky na vytoužený Západ několik tisíc východních Němců, kteří předtím týdny přebývali na západoněmeckém velvyslanectví v Praze.

Havel v Die Zeit varuje před autoritářstvím na východě Evropy

Postkomunistické země včetně České republiky sice 20 let od pádu komunismu mají základní svobody, ale stále se potýkají s "porodními bolestmi". Řekl to bývalý český prezident Václav Havel v rozhovoru, který vyjde ve čtvrtek v německém týdeníku Die Zeit a jehož text má ČTK k dispozici. Havel varuje před vzestupem autoritářských režimů ve východní Evropě a zvlášť ostře kritizuje dnešní Rusko, kde za nejasných okolností umírají režimu nepohodlní novináři. Havel potvrdil, že je "sympatizantem" amerického prezidenta Baracka Obamy. Václav Havel zahajuje čtyřdenní návštěvu Berlína. Jako hlavní protagonista sametové revoluce, od níž letos uplyne 20 let, přebírá mediální cenu Zlatá slepice a v sobotu ocenění Quadriga.

Prezident Klaus: Političtí vězni poznají, kdo je opravdový antikomunista

Bývalí političtí vězni jsou podle prezidenta Václava Klause důležití jako paměť společnosti a síla, která ji může kultivovat. Měli by podle něj umět naznačit, kdo z politiků komunismus opravdu odmítá a kdo protikomunistickou rétoriku jen zneužívá, aby si tím získal pozornost. Klaus to řekl na setkání Konfederace politických vězňů (KPV), které se konalo na Pražském hradě k 20. výročí jejího založení. Prezident zároveň politickým vězňům poděkoval za jejich statečnost a období komunismu označil za neobhajitelnou tragédii.

Armáda převzala prvních 17 transportérů Pandur II

Česká armáda má prvních 17 kolových obrněných transportérů Pandur II. Vojáci je oficiálně převzali od rakouské firmy Steyr v Šenově na Novojičínsku. První série transportérů byla vyrobena v Rakousku, další již budou kompletovány ve Vojenském opravárenském podniku Nový Jičín. Cena zakázky včetně logistiky a výcviku je i s daní 14,4 miliardy korun. Poslední transportér získá armáda v roce 2013. Moderní kolový obrněný transportér podle něj ve výzbroji českých mechanizovaných jednotek výrazně chyběl. S jejich nasazením se počítá do misí v zahraničí, v první řadě v Afghánistánu.

Rodiny vojáků padlých v misích budou mít nárok na vyšší odškodné

Rodiny vojáků, kteří v budoucnu padnou při službě v zahraničních misích, budou mít nárok na vyšší odškodnění, než tomu bylo doposud. Umožní to novela zákona o vojácích z povolání, která vstoupí v platnost 1. října. Pozůstalý manžel či pozůstalá manželka i dítě podle novely získají nárok na jednorázové odškodnění, a to každý ve výši 240.000 korun. Dosud se jim vyplácelo 120.000 korun. Novela také umožňuje okamžité propuštění vojáků, kteří sympatizují s neonacistickým nebo jiným extremistickým hnutím a zpřísňuje protikorupční opatření v armádě.

Filipínská prezidentka poděkovala za pomoc pro oběti záplav

Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová poděkovala premiéru Janu Fischerovi a občanům Česka za humanitární pomoc ve výši 100.000 eur (2,5 milionu korun) pro oběti katastrofálních záplav na Filipínách, kterou v úterý schválila česká vláda. Peníze budou uvolněny z vládní rozpočtové rezervy. Záplavy vyvolané víkendovou tropickou bouří Ketsana postihly přes 600.000 osob a vyžádaly si nejméně 331 obětí. Filipínská prezidentka zdůraznila, že Česká republika byla mezi prvními, kdo přátelskou pomoc poskytl. Na pomoc pro Filipínce poskytla 100.000 korun i česká pobočka humanitární organizace ADRA.

Zahraniční dluh ČR v 2. čtvrtletí klesl na 1,47 bilionu Kč

Zahraniční dluh České republiky, tedy souhrn závazků se stanovenou lhůtou splatnosti, se na konci druhého čtvrtletí meziročně snížil o 17,9 miliardy korun na 1,47 bilionu Kč a představoval tak 40 procent hrubého domácího produktu (HDP). Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka. Na celkovém zahraničním dluhu se víc než polovinou, konkrétně 51 procenty, podílely podniky. Pokles stavu jejich závazků souvisel především s vývojem kurzu koruny.

Ministr Janota chystá velkou reformu daní z příjmů

Ministr financí Eduard Janota po prosazení svého úsporného balíku plánuje předložit do sněmovny i úplně nový a přelomový zákon o dani z příjmů, na kterém pracoval už se svým předchůdcem Miroslavem Kalouskem. Píšou to Hospodářské noviny. Nový zákon o dani z příjmů například počítá se spojením daní a sociálního pojištění do jediné superdaně. Pokud by lidé platili státu na daních a pojistném stejnou částku jako dosud, superdaň by dosahovala 38,5 procenta, píšou Hospodářské noviny.

"Návrhy ministra financí na změny v daňovém systému lze hodnotit veskrze pozitivně. Čím více se mu jich podaří prosadit, tím lépe," řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek. Sociální pojištění ve skutečnosti podle něj není žádným pojištěním, ale daní, proto je nasnadě sloučit jej s daní z příjmu. Zjednodušila by se administrativa firem i státu. Pro celkové efektivní zdanění jsou samozřejmě důležité nejen sloučení do jedné daně, její sazba, ale také výše slev na dani, dodal.

Global Finance: Tůma mezi 7 nejlepšími centrálními bankéři světa

Časopis Global Finance zařadil guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmu mezi sedm nejlepších centrálních bankéřů světa za uplynulý rok. ČNB to oznámila v tiskové zprávě. Tůma podle měsíčníku reagoval na hrozící zpomalení ekonomiky a v srpnu 2008 začal snižovat úrokové sazby. Global Finance kladl při hodnocení důraz na výsledky, s jakými jednotliví centrální bankéři dokázali provést své země nejhorší finanční krizí od 30. let.

Soud vyzve Dělnickou stranu, aby se vyjádřila k návrhu na své zrušení

Nejvyšší správní soud (NSS) vyzve Dělnickou stranu (DS), aby se vyjádřila k návrhu vlády na své zrušení. Dá ji k tomu lhůtu do 15. listopadu. ČTK to řekl mluvčí soudu František Emmert. Na tomto postupu se domluvil senát soudu pro řízení ve věcech politických stran. Soud zašle DS celý osmdesátistránkový vládní návrh na její zrušení. Jsou v něm velmi podrobně popsány důvody, kvůli nimž by měla být strana zrušena. Soudci pak budou očekávat podrobné vyjádření DS. policejní experti na extremismus již léta řadí Dělnickou stranu a její příznivce k pravicovým radikálům.

Vláda navrhla zrušení Dělnické strany poprvé letos na jaře. Nejvyšší správní soud jí ale nevyhověl. Návrh byl podle ní špatně připravený a neobsahoval potřebné důkazy pro zrušení strany. Proto je současný návrh velmi podrobný a obsahuje i četné obrazové přílohy jako důkazy.

Generálním ředitelem Českého rozhlasu byl zvolen Richard Medek

Generálním ředitelem Českého rozhlasu (ČRo) se stal Richard Medek. Zvolila ho Rada ČRo, hlasovalo pro něj šest radních z osmi. Medek rozhlas řídil dočasně po červencovém odvolání Václava Kasíka. Medek plánuje mnohé úspory; hodlá například snižovat počet zaměstnanců přibližně o deset procent. To se má dotknout i vedení rozhlasu. "Myslím, že ČRo má příliš manažerů a je potřeba provést restrukturalizaci ředitelských postů," řekl Medek radě před svým zvolením. V průběhu následujících šesti let chce uspořit přibližně miliardu korun. Nastínil záměr spustit čtyřiadvacetihodinové vysílání na stanici vyhrazené pouze mluvenému slovu, tematicky zaměřenému na publicistiku a zpravodajství.

Češi z Podkarpatské Rusy mohou od čtvrtka žádat o odškodnění

Ve čtvrtek začne platit zákon, který dá českým občanům Podkarpatské Rusy možnost na odškodnění za nemovitý majetek, jenž na tomto území museli nechat v období kolem druhé světové války. Norma se týká poškozených a jejich dětí. Žádat o finanční náhradu mohou do konce roku 2012. Maximální částka by měla činit dva miliony korun za jeden majetek, první odškodné může být vyplaceno počátkem ledna. Celkem by odškodnění nemělo převýšit jednu miliardu korun. Žadatelé by podle zákona měli mít nárok na desetinásobek ceny nemovitostí, stanovené podle příslušných vládních nařízení a vyhlášek z let 1947 až 1959.

Návrh se týká lidí, kteří museli někdejší Podkarpatskou Rus, součást prvorepublikového Československa, opustit po jejím zabrání maďarskou armádou v letech 1938 a 1939 nebo po postoupení území Sovětskému svazu v roce 1945. Majetek sice po válce dostali formálně nazpět, kvůli předání území Sovětskému svazu 29. června 1945 jej ale nestihli převzít.

Ministerstvo životního prostředí prodalo další emise, celkový výnos má letos činit 10 miliard

Ministr životního prostředí Ladislav Miko podepsal dohodu o prodeji 20 milionů emisních kreditů na oxid uhličitý Japonsku. Už na jaře takto stát prodal Japonsku 40 milionů tun oxidu uhličitého. Vyjednaná cena jednotky zůstává důvěrná, důvěrný je tedy nadále i celkový finanční objem této transakce, sdělil ČTK mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Ministerstvo jedná o prodeji dalších volných jednotek i se zájemci z řad dalších států a soukromých firem. Výnos bude směřovat do programu zateplování domů a bytů Zelená úsporám.

Obce u jaderných elektráren by mohly mít peníze z jaderného účtu

Obce, které se nacházejí v okolí jaderných elektráren, možná budou dostávat jako kompenzaci peníze ze státního jaderného účtu. Na něj odvádějí příspěvky původci radioaktivních odpadů. Navrhuje to novela atomového zákona, kterou poslanci poslali k projednání sněmovnímu hospodářskému výboru. Takzvaný jaderný účet vede Česká národní banka a spravuje jej ministerstvo financí. Hradí se z něj například příprava a vývoj hlubinného úložiště pro takzvané vysokoaktivní odpady a vyhořelé jaderné palivo. Ke konci loňského roku na něm bylo téměř 12 miliard korun.

Ročně by si tato novinka vyžádala asi 137 milionů korun, uvádějí poslanci. Z toho přes 86 milionů korun by šlo obcím kolem Dukovan a 51 milionů by zamířilo do okolí Temelína.

PPF dokončila převzetí ruského prodejce bílé techniky Eldorado

Česká finanční skupina PPF dokončila transakci s ruským podnikatelem Igorem Jakovlevem na převzetí kontrolního podílu v největší ruské maloobchodní síti prodeje domácích spotřebičů a elektroniky Eldorado. ČTK to sdělil mluvčí PPF Alexej Bechin. Skupina PPF s Jakovlevem v souladu s memorandem o porozumění z letošního února vytvořila společný podnik zaměřený na maloobchodní distribuci domácí elektroniky v Rusku.

V Jablonexu končí výroba bižuterie, desítky lidí přišly naposledy

V Jablonci nad Nisou končí výroba bižuterie. Více než stovka zaměstnanců této divize společnosti Jablonex Group šla do práce naposledy. Továrna je už od srpna na prodej za více než 124 milionů korun. Jablonecký úřad práce zřídil v areálu detašované pracoviště, aby lidem umožnil přímo na místě získat informace a zaevidovat se mezi nezaměstnané. Bez práce je v regionu kolem 4800 lidí a míra nezaměstnanosti dosáhla v srpnu 11 procent.

Jablonex Group patřil k největším výrobcům bižuterie na světě. Vznikl v roce 2005 spojením několika firem. Skupina se zaměřovala na výrobu sklářské suroviny, bižuterních polotovarů, zejména perlí, a hotové bižuterie. Její součástí je i jediná česká mincovna. Majitelé se ale rozcházeli v názoru, jak ji vést v boji se silnou korunou a asijskou konkurencí, a tak se rozhodli podnik prodat. Jednání o převzetí celé skupiny jediným zájemcem loni kvůli hospodářské krizi ztroskotala. Vlastníci se proto rozhodli nabídnout jednotlivé podniky samostatně.

Premiér Fischer: Věda a výzkum budou pro vládu jednou z priorit

Oblast vědy a výzkumu bude pro úřednickou vládu jednou z prioritních oblastí. Premiér Jan Fischer to uvedl během svého projevu při slavnostním zahájení akademického roku 2009/2010, které se konalo na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě v Ostravě (VŠB-TUO). Podle Fischera chce úřednická vláda, která bude mít delší mandát, věnovat zásadní pozornost hlavně efektivnímu financování a organizaci vědy a výzkumu. Premiér se domnívá, že v Česku se ne vždy dobře daří využívat pro tuto oblast evropské prostředky ze strukturálních fondů

Frait: Až 7 procent domácností nebude moci příští rok splácet úvěr

Podíl domácností, které v roce 2010 nebudou schopné splácet úvěr, vzroste podle nejnovějších údajů České národní banky pravděpodobně na šest až sedm procent. U firem může podíl špatných úvěrů překročit deset procent, řekl na diskusním setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí vedoucí odboru finanční stability ČNB Jan Frait. Podíl domácností, které nebyly schopné splácet úvěr v letošním pololetí, činil 3,3 procenta, v případě firem to bylo 6,2 procenta. V mezinárodním srovnání je ale zadlužení domácností i podniků v Česku stále nízké.

Návrh ČSSD na boj s lichvou dostal ve sněmovně šanci

Sněmovna v prvním čtení podpořila návrh sociálnědemokratické novely, která má pomoci v boji s lichvou. ČSSD chce u spotřebitelských úvěrů shora omezit takzvanou roční procentní sazbu nákladů, tedy RPSN. V ní jsou zahrnuty nejen úroky, ale všechny poplatky zaplacené kromě samotné jistiny. Vláda s návrhem nesouhlasí. Zastává názor, že omezení by se nemělo vztahovat jen na spotřebitelské úvěry, ale na všechny, hlavně ze strany nebankovních poskytovatelů půjček. Omezení by se také mělo vztahovat na různé smluvní pokuty a sankce.

CVVM: Každý může dosáhnout vzdělání dle schopností, míní většina

Více než dvě třetiny lidí podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) souhlasí s tím, že každý člověk v Česku má možnost dosáhnout vzdělání, které odpovídá jeho schopnostem. Je o tom přesvědčeno 68 procent lidí, což je zhruba o deset procent víc než před čtyřmi roky. Podle lidí ovlivňuje dosažení vzdělání především píle, pracovitost, vlastní schopnosti, vzdělání rodičů, ale také "znalost správných lidí" a "původ z bohaté rodiny". Těmto dvěma faktorům přisuzují větší důležitost lidé se základním nebo neúplným základním vzděláním.

Očkování proti prasečí chřipce začne v Česku v listopadu

Očkování proti prasečí chřipce začne v Česku na počátku listopadu, nejprve u rizikových pacientů a zdravotníků. Novinářům to po setkání se zástupci krajů řekl první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Očkovat budou také praktičtí lékaři, kteří budou zvát lidi s chronickým onemocněním dýchacího ústrojí a s nemocemi srdce a cév. Celkově má Česko objednáno dávky pro půl milionu lidí. Hlavní hygienik Michael Vít doplnil, že v Česku je potvrzeno 296 onemocnění prasečí chřipkou, nikdo dosud nezemřel.

Policie zpracovala žádost pro sněmovnu, aby Wolfa zbavila imunity

Nezařazený poslanec Petr Wolf možná bude obviněn v souvislosti s kauzou zneužití milionových státních dotací. Policie vypracovala žádost pro sněmovnu, aby byl zbaven imunity. Pak by jej mohla obvinit z úvěrového podvodu a porušování autorských práv. ČTK to potvrdila šéfka ostravského krajského státního zastupitelství Zlatuše Andělová. Wolf už dříve sdělil, že vyšetřování provází řada nestandardních kroků. Policie jej prý o svém postupu neinformuje a vše se dozvídá jen z tisku. Zneužívání dotací od začátku popírá.

Policie Wolfa prověřovala kvůli tomu, že jeho ostravská firma UT 2002 získala státní dotace údajně až 11 milionů korun na projekty zkoumání vztahu životního prostředí a ekonomického rozvoje. Studie, která na základě toho vznikla, má ale podle policie mnohem nižší hodnotu.

Prahu postihl rozsáhlý výpadek proudu, působil potíže v dopravě

Hlavní město Prahu postihl ve středu dopoledne rozsáhlý výpadek proudu, který zasáhl převážně oblast Jižního města. Krátce po desáté hodině však byly v celé Praze dodávky elektřiny plně obnoveny. Mluvčí pražské policie ČTK řekl, že v místech bez elektřiny museli policisté řídit dopravu na velkých světelných křižovatkách. Řeší prý i několik drobnějších nehod.

Do babyboxu v Praze někdo odložil novorozeného chlapce

Do babyboxu kliniky GynCentrum v pražském Hloubětíně někdo odložil novorozeného chlapce. Je zdravý, narodil se mimo lékařské zařízení. Do schránky byl uložen nahý a zabalený v dece. Jde celkově o čtyřiadvacáté dítě nalezené v babyboxu v Česku. V Česku je již osmadvacet babyboxů. Výroba schránky stojí kolem 250.000 korun. Odložení dítěte do babyboxu je legální a rodičce za to nehrozí žádný trest. Do konce letošního roku by se v Česku měly otevřít ještě tři babyboxy.

Západní Čechy budou od čtvrtka bez analogového TV signálu

České radiokomunikace (ČRa) vypnou analogové televizní vysílání na Krašově, který přenáší televizní signál ČT, Primy a Novy v západních Čechách a části středních a severních Čech, tedy na území, kde žije asi milion lidí. Plzeň bude po Praze druhou velkou oblastí, v níž lidé přijdou o možnost sledovat tradiční analogové vysílání, které do června 2012 zcela nahradí jeho modernější digitální forma. Úplná "analogová tma" ale v západních Čechách nenastane. Nova oznámila, že zatím ponechá v provozu dva analogové vysílače.

Výstava představuje vzácné knihy z kláštera v Teplé

Rukopisy, prvotisky a další vzácné exponáty z fondů kláštera v Teplé, které do svých sbírek získala Národní knihovna (NK), představuje výstava v Klementinu. Staletí budované tepelské knihovní fondy, které patří mezi nejstarší, největší a nejcennější klášterní knihovny v České republice, vykoupila v minulých třech letech Národní knihovna, respektive stát. Knihovna kláštera premonstrátů v Teplé u Mariánských Lázní se dochovala víceméně v podobě z přelomu středověku a novověku. Historické jádro knihovny bylo v roce 2005 prohlášeno za kulturní památku.

Mezi cenné exponáty, které si návštěvníci mohou prohlédnout, patří i unikátní předměty zapůjčené pro výstavu tepelským klášterem. Mezi nimi vyniká Hroznatova mísa, měděná tepaná nádoba z první poloviny 13. století, které se ve dvojici používaly k přelévání vody na mytí rukou při stolování nebo liturgických úkonech. Starší literatura považuje misku za dar zakladatele kláštera blahoslaveného Hroznaty (kolem 1160 až 1217). Podle tepelských análů byla miska při Hroznatově pohřbu vložena do rakve a po 400 letech vyzdvižena.

O předprodej na film o Michaelu Jacksonovi je mimořádný zájem

Mimořádný zájem o vstupenky doprovází slavnostní českou premiéru filmu Michael Jackson's This is it, která se uskuteční 28. října v Praze. Za dva dny si je zarezervovalo či koupilo 11.000 zájemců, oznámil ředitel distribuční společnosti Falcon Jan Bradáč. Snímek se bude v kinech uvádět pouhé dva týdny do 11. listopadu. V Česku se datum zahájení předprodeje krylo se dny svátečního prodlouženého víkendu, kdy řada lidí odjela mimo město a tedy i mimo dosah internetu. Bradáč předpokládá, že během pracovního týdne se zájem diváků ještě zvýší. Největší zájem o předprodej prý projevili Jacksonovi fanoušci v Ostravě.

Jihlavský festival dokumentu promítne nový film Michaela Moora

Nejnovější dokumentární snímek amerického režiséra Michaela Moora O kapitalismu s láskou uvidí účastníci jihlavského Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, který začíná 27. října. Snímek měl světovou premiéru v Itálii na nedávném filmovém festivalu v Benátkách. Do českých kin ale vstoupí Moorův film až v příštím roce. ČTK to řekl mluvčí jihlavského festivalu Jan Hlubek. "Moorův šťouchanec do amerického ekonomického systému, kladoucí si zásadní otázku - jakou cenu Američané platí za svou lásku ke kapitalismu - sleduje napříč celou Amerikou praktiky velikých korporací a jejich vliv na život Američanů," uvedl Hlubek. Třináctý ročník jihlavského festivalu dokumentů se koná 27. října až 1. listopadu.

Vinaři dají na trh až milion lahví Svatomartinského

Tuzemští vinaři by letos mohli na předvánoční trh dodat 800.000 až milion láhví mladých vín pod značkou Svatomartinské. Loni mladého vína, které se podle tradice otevírá poprvé až 11. listopadu, dodali 750.000 láhví. O tuzemskou obdobu slavnějšího francouzského Beaujolais má zájem stále více vinařů. Pod názvem Svatomartinské se ale mohou prodávat pouze vína, která prošla senzorickými testy a hodnocení odbornou porotou.

Mohutná papežská kotva bude zdobit přístaviště Brněnské přehrady

Dvanáctimetrová papežská kotva, která jako křesťanský symbol naděje v neděli vévodila areálu v Brně, v němž Benedikt XVI. sloužil mši pro 120.000 věřících, bude zdobit přístaviště u Brněnské přehrady. Kotva se stala symbolem bohoslužby, který si fotografovaly zástupy poutníků. Brněnskou přehradu brázdí flotila lodí dopravního podniku. Výletní plavidla ročně přepraví více než 150.000 turistů. Kotva by se měla stát velkou atrakcí tohoto rekreačního areálu.

Nálezce stříbrného pokladu v Soběslavi dostane 50.000 korun

Nálezce stříbrného pokladu v Soběslavi dostane od kraje odměnu 50.000 korun. František Dedek objevil loni na stavbě jezu 2,5 kilogramu stříbrných mincí z počátku 17. století. Jejich hodnota byla vyčíslena na 650.000 korun, nálezci náleží odměna 7,5 procenta, řekl novinářům hejtman Jiří Zimola (ČSSD). "Je to odměna za jeho čin, za to, že nalezl a poctivě odevzdal stříbrné mince, které tak mohou být představeny veřejnosti," uvedl hejtman. František Dedek nalezl stříbrné mince loni 1. července na stavbě jezu v Soběslavi. Nález zřejmě souvisí se začátkem třicetileté války, kdy se celou Evropou přesouvalo množství lidí.

Kynžvartskou daguerrotypii by mohla veřejnost uvidět v roce 2011

Unikátní kynžvartskou daguerrotypii, která je předchůdcem fotografie a patří k nejvzácnějším zámeckým sbírkám, uvidí veřejnost asi v roce 2011. Do té doby má být hotová přibližně za dva miliony korun speciální vitrína a možná i místnost pro vystavení výjimečné památky. Majiteli Kynžvartu kancléři Klementu Metternichovi ji věnoval v roce 1839 objevitel daguerrotypie Louis Daguerre ještě předtím, než svůj vynález zveřejnil. Kynžvartská daguerrotypie, na níž je zátiší s motivem uměleckého ateliéru, je mimořádná nejen proto, že je vůbec první svého druhu, ale dokonce je na ní věnování napsané Daguerrem. Další poznámku pak připojil na obraz sám kancléř Metternich, uvedl kastelán Miloš Říha.

Kuchaři oslaví v centru Prahy svůj svátek

Šéfkuchaři z celé republiky budou v sobotu 17. října vařit pro všechny labužníky, mlsné jazýčky a hladové pocestné na pražském Staroměstském náměstí. Přípravou specialit v centru města oslaví Mezinárodní den kuchařů. ČTK to řekl prezident pořádající Asociace kuchařů a cukrářů ČR Miroslav Kubec. Letošní téma Mezinárodního dne kuchařů je Tradiční česká kuchyně v 21. století Asociace také vyhlásila nový ročník soutěže Kuchař roku.

Sport

Tenistka Iveta Benešová si na turnaji v Tokiu zahraje ve čtvrtfinále. V japonské metropoli porazila Kchaj-Čchen Čchang z Tchaj-wanu 7:5 a 6:2. Další soupeřkou české jedničky bude bývalá první hráčka světa Maria Šarapovová.

Obhájkyně titulu Italky sebraly českým volejbalistkám šanci postoupit na mistrovství Evropy v Polsku do bojů o medaile. Ve svém druhém utkání ve čtvrtfinálové skupině svěřenkyně trenérky Táni Krempaské prohrály 0:3 po setech 16:25, 20:25 a 23:25. Na kontě mají dál pouze jednu výhru a s turnajem se rozloučí čtvrtečním utkáním proti Turecku.

Počasí

Bude většinou oblačno, ojediněle přeháňky, teploty 13 až 17 stupňů Celsia.

30-09-2009