Denní souhrn zpráv Zprávy

01-10-2009

Sněmovna podpořila návrh ČSSD na přímou volbu prezidenta

Poslanci podpořili v prvním čtení dva roky starý návrh ČSSD na přímou volbu prezidenta. Předlohou se nyní bude zabývat sněmovní ústavně právní výbor. Poslanci by měli na nynější schůzi projednat i návrh Strany zelených, která chce uspořádat referendum o tom, zda si občané přejí volit prezidenta přímo. Podle návrhu ČSSD by mohli prezidenta volit občané starší 18 let. Právo být volen by měl každý občan, který dosáhl 40 let věku. Nominovat kandidáta by mohlo 20 poslanců nebo deset senátorů a každý občan starší 18 let, který by pro svůj návrh získal podpisy alespoň 10.000 občanů s volebním právem. Návrh rovněž mění a upřesňuje pasáže ústavy týkající se hlavy státu. Přímo volený prezident by mohl jmenovat představitele Ústavního a Nejvyššího soudu pouze ze členů těchto soudů. Spolupodpisu premiéra by podléhalo prezidentovo jmenování členů Bankovní rady České národní banky. Prezidentovo rozhodnutí zastavit trestní stíhání nebo nařídit, aby nebylo zahájeno, by musel rovněž podepsat premiér. Nově by bylo zavedeno zastoupení prezidenta, který nevyhlásí volby v ústavou stanovených termínech, předsedou Poslanecké sněmovny pro volby sněmovní, obecní a krajské a předsedou Senátu pro volby senátní. Vyhlášení voleb by podléhalo rovněž podpisu premiéra. Ve sněmovně leží i vládní návrh na přímou volbu prezidenta.

ÚS začne stížnost senátorů na "Lisabon" projednávat do měsíce

Ústavní soud začne stížnost senátorů na lisabonskou smlouvu projednávat do měsíce. Rádiu Česko to řekl předseda soudu Pavel Rychetský. Soud už podle něj rozeslal kopie stížnosti k vyjádření prezidentovi, vládě, Poslanecké sněmovně a Senátu. Odpověď očekává do dvou týdnů. "Do dvou týdnů budeme mít tedy stanoviska všech účastníků, ta musíme vyhodnotit. V každém případě to nebudeme vůbec zdržovat, chceme rozhodnout, co nejdříve," řekl Rychetský. Návrh na přezkoumání lisabonské smlouvy má osobně na starosti, je v této věci takzvaným soudcem-zpravodajem Ústavního soudu. Lisabonskou smlouvu, která je podle mnohých politiků pro další vývoj Evropské unie klíčovým dokumentem, již český parlament schválil. Zbývá pod ní jen podpis prezidenta Václava Klause. Dosud se schválením dokumentu váhal. Od podání návrhu musí čekat, až o něm rozhodne Ústavní soud. Senátoři ve svém návrhu požadují nejen posouzení souladu lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem, ale také stejné posouzení maastrichtské smlouvy a římských smluv. Tyto dokumenty tvoří základní právní pilíře evropského společenství. Senátorům se na smlouvě nelíbí přenos dalších pravomocí státu na EU.

Paroubek zcela nevyloučil Topolánka jako případného komisaře

Předseda ČSSD Jiří Paroubek zcela nevyloučil možnost, že by podpořil svého rivala šéfa ODS Mirka Topolánka při případné kandidatuře na eurokomisaře. Začal by ho brát vážněji v případě, že by Topolánek zajistil, aby představitelé ODS přestali podávat ústavní stížnosti kvůli lisabonské smlouvě, řekl. Na přímou otázku, zda by byl skutečně ochoten Topolánka podporovat, ale Paroubek odvětil, že to nikdy neřekl. "Já si umím představit, že kdyby pan Topolánek zajistil v tom konzervativním táboře, tady mám na mysli ODS, to, aby se přestalo otravovat s nějakými ústavními stížnostmi, takže bych ho začal brát vážněji třeba pro tuto záležitost," řekl novinářům Paroubek. Podle něj je ale výběr eurokomisaře výhradně záležitostí vlády. Topolánek nefiguruje jako oficiální kandidát žádné strany.

Vláda o českém eurokomisaři rozhodne do 20. října, míní Fischer

O jménu nového českého zástupce v Evropské komisi rozhodne vláda zřejmě do 20. října. Novinářům to řekl premiér Jan Fischer po setkání s lidoveckým kandidátem na tuto funkci Pavlem Svobodou. Čeští politici ovšem varují, že Praha by mohla o svého zástupce v komisi přijít v případě, že by prezident Václav Klaus v dohledné době nepodepsal lisabonskou smlouvu o reformě Evropské unie. Česko by tak mohlo zůstat poslední z 27 členských zemí EU, která reformní dokument neratifikovala. Unie by v takovém případě nadále fungovala podle smlouvy z Nice. Podle ní musí být počet komisařů od letoška nižší, než je počet členských států. V komisi by tak nově mělo být nejméně o jednoho komisaře méně. Evropští politici varují, že by to mohlo být právě Česko, kdo o svého zástupce v EK přijde. Aby se tak ovšem stalo, Česko by muselo s redukcí komise na vlastní úkor souhlasit, což není příliš pravděpodobné. Ke schválení nové podoby komise je totiž třeba souhlasu všech členských zemí, tedy i ČR.

Česko dosud zaplatilo za předsednictví unii 3,054 miliardy korun

Náklady na české předsednictví Evropské unii dosud činily 3,054 miliardy korun, částka zahrnuje i přípravy. Sekce předsednictví na úřadu vlády ještě splácí řadu faktur, souhrnnou zprávu o vyúčtování by měla vláda dostat do konce října, řekl dnes ve sněmovně ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Podle dřívějších předpokladů se měla konečná částka pohyboval kolem 3,3 miliardy korun. "Nepředpokládám, že by výdaje na předsednictví přesáhly původně uvažované 3,3 miliardy," uvedl Füle v odpovědi na interpelaci poslankyně Gabriely Kalábkové (ČSSD), která se na náklady ptala.

USA jednají s ČR o možnosti umístění částí nové verze štítu

Spojené státy vedou s Českou republikou rozhovory o možnosti rozmístění součástí nové verze protiraketové obrany. Na slyšení před armádním výborem Kongresu ohledně změny amerických plánů na vytvoření protiraketového štítu to řekla náměstkyně amerického ministra obrany Michele Flournoyová. Náměstkyně tak reagovala na výtku republikánského kongresmana Howarda McKeona, podle něhož ústup americké administrativy od plánů na vytvoření protiraketové základny v Polsku a radarové stanice v Česku byl zklamáním. Rozhodnutí americké administrativy bylo "náhlé a ledabylé", podotkl McKeon. Spojené státy chtějí vytvořit nový systém protiraketové obrany, který by bral víc v úvahu stupeň íránské nebo jiné hrozby. Původně USA počítaly s tím, že v Česku vznikne radarová základna a v Polsku protiraketová sila. Systém měl být zaměřen na hrozbu raket dlouhého doletu, nová varianta by měla čelit střelám krátkého a středního doletu.

Paroubek odmítl návrh ODS jednat o vládě i s lidovci a TOP 09

Šéf ODS Mirek Topolánek navrhl předsedům všech parlamentních stran kromě KSČM, aby se v pondělí sešli k jednání o budoucnosti vlády Jana Fischera. Schůzku ale odmítl šéf ČSSD Jiří Paroubek. Vadilo mu, že by se debatě o úpravě mandátu úřednické vlády účastnili i lidovci a TOP 09, tedy strany, které se neúčastnily formování kabinetu a nenominovaly do něj ministry. Poté, co padla možnost předčasných voleb, začaly hlavní politické strany řešit, jak nově definovat úkoly a program úřednického kabinetu, který měl původně skončit už v říjnu. Paroubek chce, aby o dalším mandátu Fischerovy vlády jednala jen ODS, ČSSD a zelení. Fischer by podle něj měl předložit těmto třem stranám aktualizovaný seznam priorit vlády k diskusi. "Nemá smysl uvažovat o účasti přeběhlíků typu TOP 09, jde o to, aby to jednání bylo věcné. Pan (zakladatel TOP 09 Miroslav) Kalousek v minulých dnech předvedl, že je schopen jen urážek a navíc k takovému jednání nemá žádný mandát," uvedl Paroubek. Kromě TOP 09 by Paroubek k debatám o mandátu vlády nezval ani lidovce nebo komunisty. Topolánek míní, že kromě doplnění programu by mohlo dojít i k "určité rekonstrukci" vlády. Šéf ODS to zdůvodnil tím, že zřejmě odejde jeden ministr. Kabinet by podle něj navíc mohl získat širší politickou podporu, než měl dosud. Z vlády by mohl odejít ministr životního prostředí Ladislav Miko. S vedením Evropské komise nyní jedná o tom, zda si bude moci prodloužit půlroční dovolenou, kterou si na působení v úřednickém kabinetu vzal. Topolánek ČSSD kritizoval za to, že umožnila "politizaci" kabinetu, například na ministerstvu vnitra vedeném Martinem Pecinou (nominovaný ČSSD).

KSČM chce prosadit proplácení prvních tří dnů ošetřovného

Komunisté se pokusí prosadit proplácení ošetřovného od prvního dne. Ošetřovné pobírají nejčastěji matky, které pečují o nemocné děti. Třídenní karenční neboli čekací dobu u dávky zavádí od ledna takzvaný vládní úsporný balíček, který minulý týden schválila sněmovna. Změnu chtějí komunisté vložit do zákona, který má zrušit karenční dobu u nemocenské a který ve středu prošel do druhého čtení. Navrhnou ji formou pozměňovacího návrhu. Podle poslance Miroslava Opálky (KSČM) byl zákon týkající se nemocenské vytvořen už v dubnu, a tudíž v něm minulý týden zrušené ošetřovné není obsaženo. Opálkův zákon o zrušení karenční doby u nemocenské prošel ve středu do druhého čtení. Kromě zrušení této lhůty má zákon také zavést proplácení náhrady mzdy na všechny kalendářní dny. Podle dnes platné úpravy se platí náhrada mzdy v době pracovní neschopnosti jen za pracovní dny či placené státní svátky. Od letošního ledna zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci nedostávají žádné nemocenské dávky. Od 4. do 14. dne nemoci jim náhradu mzdy za prostonané pracovní dny ve výši 60 procent jejich průměrného výdělku vyplácejí zaměstnavatelé.

ČEZ se možná stáhne z tendru na výstavbu elektrárny v Kosovu

Energetická společnost ČEZ se stáhne z tendru na výstavbu uhelné elektrárny v Kosovu, pokud tamní vláda nevylepší jeho podmínky. Uvedl to podle agentury Reuters ředitel úseku fúze a akvizice ČEZ Vladimír Schmalz. Současně popřel zprávy kosovských médií, že ČEZ již z tendru odstoupil. Firma není podle Schmalze spokojena s některými právními a finančními podmínkami, které tendr na výstavbu elektrárny s kapacitou 2000 megawattů za 3,5 miliardy eur (téměř 90 miliard korun) zahrnuje. Podrobnější informace však Schmalz neposkytl. Podle dřívějších informací již z tendru odstoupily německé koncerny RWE a EnBW. Rivalem české firmy ČEZ tak zůstala skupina, v níž jsou zastoupeny italský Enel a řecká společnost Sencap z koncernu Public Power.

Exmanažeři karlovarské nemocnice půjdou před soud v listopadu

Bývalí manažeři Karlovarské krajské nemocnice Vladimír Keřka a David Hanzl stanou 23. listopadu před trestním senátem Okresního soudu v Karlových Varech. ČTK to řekl soudce Jaroslav Barbořík. Státní zástupkyně manažery viní z porušení povinností při správě cizího majetku, čímž způsobili škodu 2,5 milionu korun. Hrozí jim až pět let vězení. Obžalovaní manažeři ze společnosti Česká zdravotní, kterou si najal Karlovarský kraj, řídili nemocnici v letech 2006 a 2007. Nemocnici tvoří tři zdravotnická zařízení - v Sokolově, Chebu a Karlových Varech. V roce 2007 nemocnice skončila ve ztrátě zhruba 121 milionů korun. Audit, který si kraj nechal zpracovat, poukázal na to, že nemocnice kupovala předražený zdravotnický materiál. Údajně ho dodávaly například i společnosti, které byly s Českou zdravotní spřízněny a personálně propojeny.

Soud v K. Varech odročil případ policisty obžalovaného za úplatky

Karlovarský okresní soud odročil hlavní líčení s bývalým policistou cizinecké policie Pavlem Kábrtem, který je obžalován ze zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatků. Jednání tentokrát znemožnila nemoc přísedící a termín nového líčení zatím není stanoven, řekl ČTK soudce Tomáš Mahr. Jednání přitom vstoupilo po téměř roce a půl do závěrečné fáze a číst se měly hlavně listinné materiály. Potom by mohlo následovat vynesení rozsudku. Soudce chtěl vyslechnout ještě některé svědky, ale na to patrně už nedojde. Pocházeli z Vietnamu a nejsou k nalezení. Podle soudce je možné, že v Česku už dávno nejsou. Třicetiletý Kábrt se podle obžaloby trestných činů dopustil tak, že za peníze legalizoval pobyt cizinců v Česku i přes to, že nesplňovali zákonné podmínky. Za to byl v roce 2005 obviněn protikorupční policií a strávil půl roku ve vyšetřovací vazbě. Ze stejného činu je obžalován i jeho kolega Radek Kocáb. Oba případy soud projednává odděleně.

Novinky.cz: Zachariáš odstoupil i z čela Ústavu státu a práva AV

Bývalý děkan Fakulty právnické ZČÚ v Plzni Jaroslav Zachariáš rezignoval i na post šéfa Ústavu státu a práva Akademie věd (AV). Na serveru Novinky.cz o tom informoval deník Právo, kterému to potvrdil bývalý předseda akademie Václav Pačes. Podle Lidových novin vedení AV už ve středu Zachariáše vyzvalo, aby rezignoval, jinak bude odvolán. Důvodem bylo jeho spojení s plagiátorskou kauzou, která se stala jednou z příčin Zachariášova odchodu z plzeňské právnické fakulty. Předseda Akademie věd Jiří Drahoš ČTK potvrdil, že mu Zachariáš svou rezignaci doručil. "Rezignaci přijmu," dodal.

Slovanský sjezd chce působit na rozvoj slovanské vědy a kultury

První Českomoravský slovanský sjezd chce působit na rozvoj slovanské vědy, slavistiky, filozofie a kultury. Zaměřit se chce také na osvětu mezi nejširšími vrstvami obyvatel. Na tiskové konferenci to řekl Zdeněk Opatřil, předseda Českomoravského slovanského svazu, který sjezd svolal na 3. října do Prahy. Ve svazu sdružení aktivisté se podle něj orientují nejen na českou majoritu, ale také na slovanské menšiny, které v České republice žijí. Nyní má podle Opatřila mnoho lidí v České republice obavy z toho, že když se budou hlásit ke slovanství, tak budou považováni za oponenty Evropské unie. Evropanství a slovanství proti sobě ale nelze stavět, zdůraznil. To si uvědomuje i Evropská unie, která podporuje rozvoj národních kultur, protože to povede k posilování celého společenství, zatímco uniformita nevede k ničemu, dodal. Sjezdu se podle Opatřila účastní na 90 delegátů a 150 pozorovatelů a hostů. Přijedou delegace ze Slovenska, Polska, Ukrajiny a Bulharska. Ze známých českých osobností se sjezdu účastní muž Pražského jara Čestmír Císař, režisér Antonín Kachlík, pokořitel kanálu La Manche Jan Novák a vlivný sociální demokrat Jaroslav Foldyna.

Vegetariáni propagují bezmasou stravu jako přínos pro zdraví

Bezmasé stravování prodlužuje život podle České společnosti pro výživu a vegetariánství (ČSVV) o 15 let. Předchází totiž mrtvici, infarktu či rakovině a chrání před cukrovkou. Vegetariánství proto doporučuje i dětem. Naproti tomu Fórum zdravé výživy (FZV) připouští vegetariánství jen u zdravých dospělých a pro děti považuje bezmasou stravu za nedostatečnou. Každý padesátý člověk je podle průzkumů vegetarián a každý šestý se vyhýbá masu. Termín vegetariánství označuje několik směrů, které odmítají zabíjení zvířat, tím pádem i konzumaci masa. Laktoovovegetariáni vylučují ze své stravy pouze maso, laktovegetariáni nejedí kromě masa také vejce a vegani jedí pouze rostlinnou stravu.

Firma Český film odmítá závazky vůči ČT

Společnost Český film odmítla, že by dlužila České televizi za vydání seriálu Třicet případů majora Zemana na nosičích DVD. Informace o dluhu čtyři miliony korun se objevila na nedávném jednání Rady ČT. Televize však na pohledávce trvá a tvrzení firmy považuje za nepravdivá. Spor nyní řeší soud. Společnost Český film navíc tvrdí, že televize dluží naopak jí dva miliony korun. Pohledávky ČT za "Zemana" prý zanikly tím, že televize neumožnila Českému filmu vydat na DVD také seriál Saturnin, ačkoliv společnost prý zvítězila ve veřejné soutěži. Firma tak po ČT požaduje mimo jiné ušlý zisk. Mluvčí televize Ladislav Šticha uvedená tvrzení odmítl a pohledávky Českého filmu za ČT označil za údajné. Smlouva na šíření DVD s majorem Zemanem se stala předmětem sporů už v době podpisu před dvěma lety. Kontrakt podepsal generální ředitel Jiří Janeček, naopak na ní chyběl podpis tehdejšího obchodního ředitele Pavla Krumpára. Spory se vedly o to, zda Janeček neporušil vnitřní předpisy České televize. ČT navíc nevybrala nejvyšší nabídku.

Komise: Rada ČTK by rozhodnutí o řediteli měla sladit se zákony

Komise pro sdělovací prostředky poslanecké sněmovny vyzvala Radu ČTK, aby do 15. října dala svá usnesení ohledně volby generálního ředitele do souladu se zákony. Po zasedání komise to uvedl její předseda Vítězslav Jandák. Podle předsedkyně rady Pavly Valčákové však rada zákon neporušila a své kroky konzultovala s nezávislými právníky. Podle Jandáka Rada ČTK svým rozhodnutím o setrvání ve funkci generálního ředitele Milana Stibrala a zrušení volby a odvolání z funkce zvoleného Radima Hrehy popřela své předchozí rozhodnutí. To je v rozporu se zákonem, uvedl Jandák. "Podle mě pan Stibral není legitimním generálním ředitelem ČTK," řekl Jandák. Podle něj je podání rezignace nezvratné a rezignace byla platná stejně jako bylo zvolení Hrehy legitimní. Valčáková je naopak přesvědčena o tom, že Stibral generálním ředitelem ČTK je. "Pan Jandák není právník a podle mého se v této věci mýlí," řekla Valčáková.

Na olomoucký orloj se vrátí příští týden první opravené figurky

Zpět na své místo na olomoucký orloj se vrátí příští týden prvních pět dřevěných figurek budovatelů socialismu, které od poloviny června byly v rukou restaurátorů. Nejpozději do konce března příštího roku se dočká renovace zbylých 11 sošek. Figurky poškozené povětrnostními vlivy a holubím trusem čekaly na komplexní renovaci více než 50 let. Oprava si vyžádá podle vedení města téměř milion korun. Opravené sošky úředníka, dvou kovářů a muzikantů dnes přivezl zpět do Olomouce restaurátor Jiří Látal. "Dřevo, ze kterých jsou figurky, jsme naštěstí nemuseli rekonstruovat. Kupodivu je v pořádku. Velký problém byl ale s barevnou vrstvou. Museli jsme ji konzervovat, čistit a retušovat. S polychromií bylo nejvíce práce," řekl novinářům restaurátor. Doplnil, že olomoucký orloj sice prošel v 70. letech zběžnou údržbou, figurky ale nikdy nebyly demontovány a celkově restaurovány. V opravách Látal bude pokračovat postupně. Dalších šest figurek by mělo z orloje zmizet příští týden, zrenovované by mohly být koncem listopadu. "Posledních pět bychom chtěli mít hotových do konce roku. Pořád ale platí i termín první dekáda příštího roku," řekl restaurátor. Olomoucký orloj získal současnou podobu od Karla Svolinského v 50. letech 20. století poté, co byl poškozen za druhé světové války. Od svého vzniku kolem roku 1422 byl přestavován několikrát.

Zraněný motocyklový závodník Šembera se poprvé posadil

Těžce zraněný motocyklový závodník Lukáš Šembera zaznamenal malý pokrok v léčbě, když se poprvé po úrazu páteře na nemocničním lůžku sám posadil. Šestnáctiletý jezdec je optimistou a věří v další zlepšení. Lékaři v brněnské Úrazové nemocnici považují jeho zdravotní stav sice za stabilizovaný, ale vážný. Na prognózy dalšího vývoje je podle nich příliš brzy. "Chtěl bych z nemocnice sám odejít. Udělám všechno pro to, aby se mi to povedlo," uvedl optimisticky naladěný Šembera pro ČTK. Nyní už rehabilituje, ale od pasu dolů je stále nehybný. Stálý účastník mistrovství světa silničních motocyklů ve třídě do 125 ccm upadl před dvanácti dny při vjezdu do cílové rovinky v exhibičním závodě malých motocyklů, tzv. pitbiků, na parkovišti brněnského nákupního centra Olympia. Havaroval tak nešťastně, že po nárazu do obrubníku chodníku utrpěl vážné poranění pátého a šestého obratle a míchy.

Sáblíková myslí na olympijskou medaili, kouč doufá v boj o zlato

Rychlobruslařka Martina Sáblíková je před nadcházející sezonou už nyní v lepší formě než loni. Řekl to její trenér Petr Novák. Kouč doufá, že jeho svěřenkyně bude na olympijských hrách ve Vancouveru bojovat o zlato. Samotná Sáblíková si přeje, aby si přivezla medaili. Zlato se v jejím spojení skloňuje asi nejčastěji ze všech českých zimních sportovců. "Zní to možná divně, ale já budu spokojená s jakoukoli medailí. Zlato by bylo nejlepší, ale beru jakýkoli kov," uvedla Sáblíková, čtvrtá rychlobruslařka z olympiády před třemi lety v Turíně. Její kouč chápe, že si jeho svěřenkyně dělá zadní vrátka. "Je správné, že je skromná, ale já jako trenér tajně doufám a věřím, že bude bojovat o zlatou medaili, minimálně o jednu zlatou," konstatoval Novák. Královna dlouhých tratí odjede již v neděli na soustředění do Itálie. Domů se po přípravě a sérii závodů Světového poháru, který začne začátkem listopadu, vrátí až před Vánoci 15. prosince. "Olympijská zima začíná se vším všudy," usmála se Sáblíková.

Střížkov skokově zdražil vstupné, svaz mu v tom nemůže zabránit

Fotbalový klub Bohemians Praha před nedělním domácím zápasem s rivalem Bohemians 1905 na Strahově skokově zdražil vstupné. Jednotnou cenu funkcionáři stanovili na 300 korun, i když měli dosud všichni fanoušci vstup zdarma. Vedení Bohemians 1905 se kvůli tomu obrátilo na Českou obchodní inspekci i na fotbalový svaz, u něj ale neuspělo. Střížkovští Bohemians Praha mají fanoušků maximálně několik set, zatímco sedmitisícový stadion Bohemians 1905 je pokaždé téměř zaplněn. A nedělní zápas na Strahově fanoušci 1905 zřejmě pojmou jako demonstraci toho, který klub má podle nich jako jediný právo na užívání slavného jména. Sportovní ředitel Bohemians Praha Josef Jícha tvrdí, že jeho klub cenu musel zvýšit. "Webové stránky Bohemians 1905 jsou plné výhružek, že nám zdemolují stadion, že napadnou naše fanoušky. Musíme najmout mnohem větší ochranku, čtyřikrát až pětkrát. Na předchozí zápasy to nebylo potřeba, fanoušci Teplic nebo Liberce nic takového páchat nechtěli, ale tentokrát jsou s tím nemalé náklady," řekl ČTK Jícha. I když svaz zasáhnout nemůže, s postupem Bohemians Praha nesouhlasí.

Počasí

Oblačno až zataženo, ojediněle přeháňky. Během dne protrhávání oblačnosti místy i polojasno. Nejvyšší teploty 11 až 15 stupňů Celsia.

01-10-2009