Denní souhrn zpráv Zprávy

02-10-2009

Prezident Klaus se k lisabonské smlouvě vyjádří do 14 dnů

Prezident Václav Klaus se do dvou týdnů vyjádří k návrhu skupiny senátorů, kteří požádali Ústavní soud, aby posoudil, zda je lisabonská smlouva v souladu s českým ústavním pořádkem. Vyzval ho k tomu jako účastníka řízení předseda soudu Pavel Rychetský. "Prezident tak učiní ve čtrnáctidenní lhůtě vymezené Ústavním soudem," informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Dopis podle Hradu obsahuje i upozornění, že po podání návrhu by se prezident i předseda vlády měli zdržet jakýchkoli kroků, jež by mohly vést k ratifikaci smlouvy, a to až do doby rozhodnutí Ústavního soudu. Rychetský je v případě lisabonské smlouvy soudcem-zpravodajem Ústavního soudu (ÚS). Návrh senátorů musí prostudovat a zjistit, zda je po formální stránce zpracován tak, aby se jím Ústavní soud vůbec mohl zabývat. Pokud bude vše v pořádku, mohlo by se do tří týdnů vědět, kdy soud návrh senátorů projedná. Vláda doufá, že ÚS neshledá na lisabonské smlouvě nic závadného a nic pak nebude bránit prezidentovi, aby ji podepsal. Její ratifikace v ČR by tak byla ukončena.

Odpůrci Lisabonu půjdou na Hrad podpořit Klause, s nimi i Bém

Přesvědčit prezidenta Václava Klause, velkého odpůrce lisabonské smlouvy reformující instituce EU, aby ji nepodepsal, je záměrem pochodu na Hrad, který v sobotu podnikne iniciativa D.O.S.T. ve spolupráci s 23 dalšími organizacemi. Zúčastní se ho i pražský primátor Pavel Bém, známý svým příklonem ke Klausově politice. Pochod se uskuteční den po konání opakovaného irského referenda o lisabonské smlouvě a projde od irského velvyslanectví na Hradčanské náměstí. "Zde předáme panu prezidentovi nebo zástupci prezidentské kanceláře podpisy pod memorandem Podporujeme našeho prezidenta," uvedl za pořadatele Michal Semín.

Expert: Irské ano by obrátilo pozornost na chaos v české politice

Pokud Irové v referendu schválí napodruhé lisabonskou smlouvu reformující instituce Evropské unie, obrátí to znovu mezinárodní pozornost na chaotický stav české politiky. ČTK to v pátek řekl šéf londýnského Střediska pro evropskou reformu (CER) Hugo Brady. Pokud bude "Lisabon" v Irsku schválen, bude unie čekat na Českou republiku. Polský prezident Lech Kaczynski totiž slíbil, že po irském "ano" smlouvu podepíše. Zbýval by pak jen podpis českého prezidenta Václava Klause, který čeká na vyřízení stížnosti skupiny senátorů u ústavního soudu. Pokud bude smlouva v Irsku ratifikována, obrátí to pozornost na Klause, řekl Brady. "A bude to bolestivé v tom smyslu, že to ukáže světu chaotický stav české politiky, konkrétně, že mezi prezidentem a exekutivou je rozpor ve vedení zahraniční politiky."

Eurokomisař Špidla: Václav Klaus nepostupuje v souladu se svou ústavní odpovědností

Ratifikační proces lisabonské smlouvy v Česku a odklady s jeho dokončením jsou podle bývalého premiéra a současného českého eurokomisaře Vladimíra Špidly pro partnery v EU těžko pochopitelné. Prezident Václav Klaus v této věci podle něj nepostupuje v souladu se svými ústavní odpovědností. "Pozice českého prezidenta je formální, není konstitutivní. Podle ústavy nemá žádné politické odpovědnosti. A je v zásadním rozporu s demokracií, aby někdo, kdo nemá politickou odpovědnost, činil strategická politická rozhodnutí," poznamenal Špidla na adresu české hlavy státu a Klausova odkládání podpisu smlouvy schválené vládou i zákonodárci. Českou republiku to podle něj v EU oslabuje. Špidla je kandidátem sociální demokracie na příštího českého eurokomisaře.

ODS ukončila spekulace o Topolánkovi, za eurokomisaře chce Vondru

Jediným kandidátem ODS na post českého zástupce v Evropské komisi je někdejší ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Ve čtvrtek o tom rozhodlo grémium strany. Potvrdil to místopředseda ODS Ivan Langer. Občanští demokraté tak ukončili spekulace, že by chtěli do komise prosazovat svého předsedu Mirka Topolánka. Vondra se jednání grémia nezúčastnil, uvedl ale, že jeho případná práce v komisi by musela být přínosem pro něj i pro Českou republiku. Zřejmě tedy bude záležet i na portfoliu, které by v komisi získal. Vondra se tak spolu se současným eurokomisařem Vladimírem Špidlou, kterého nominuje "jeho" ČSSD, stal favoritem do funkce. Třetí ze stran, která má své ministry v nynější Fischerově úřednické vládě, tedy zelení, prosazují neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Švejnara. Kandidátem lidovců je Pavel Svoboda, komunisté prosazují jediného československého kosmonauta a europoslance Vladimíra Remka.

Kanada zatím neplánuje zrušení víz pro Čechy

Kanada v současnosti neplánuje zrušení víz pro české turisty, řekla v rozhovoru s ČTK nová kanadská velvyslankyně v Česku Valerie Raymondová. Podle ní má však kanadská vláda zájem na tom, aby v budoucnu mohli čeští občané cestovat do Kanady bez víz. Neuvedla, kdy by to mohlo být. Ottawa víza zavedla letos v červenci, brání se jimi stejně jako před lety proti velkému množství českých žadatelů o azyl. "Závazkem Kanady zůstává opětovné nastolení bezvízového cestování pro Českou republiku. To je náš cíl. Nyní vám však nemohu dát nějaký časový horizont," uvedla diplomatka, která se v úterý ujala velvyslanecké funkce. Podle ní chce mít Kanada jistotu, že až víza opět zruší, nezačnou Češi za oceánem znovu o azyl žádat. Velvyslankyně zopakovala, že kanadská vláda plánuje změny v azylovém řízení. Mimo jiné by podle ní mělo jít o rychlejší posuzování žádostí, což by prý mělo odradit žadatele, kteří o azyl žádají neprávem.

Premiér Fischer by na schůzce stran k mandátu vlády chtěl mít i ČSSD

Premiér Jan Fischer pokládá za nezbytné, aby se diskuse o dalším mandátu vlády účastnila i sociální demokracie. V dopise proto požádal předsedu ODS Mirka Topolánka, aby zvážil smysluplnost na pondělí svolané schůzky k tomuto tématu ve chvíli, kdy předseda ČSSD Jiří Paroubek už svou účast na ní odmítl. ČTK o tom informoval premiérův mluvčí Roman Prorok. Mirek Topolánek na schůzku původně pozval pouze lídry parlamentních stran s výjimkou KSČM, ve čtvrtek pozdě večer své pozvání rozšířil i na premiéra Fischera. Jiří Paroubek své odmítnutí přijít na pondělní jednání zdůvodnil pozváním i lídrů stran, které neovlivnily nynější podobu Fischerovy vlády, tedy KDU-ČSL a TOP 09. O obnoveném mandátu by podle něj měly diskutovat jen ODS, ČSSD a Strana zelených, které do kabinetu nominovaly ministry.

STEM: Situace přeje menším stranám, polepšili si zelení a TOP 09

Současná politická situace prospívá z hlediska stranických preferencí spíše malým stranám. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury STEM, podle kterého se zpět k pětiprocentní hranici nutné pro vstup do sněmovny přiblížili zelení a polepšila si také strana TOP 09. Největší parlamentní strany ODS a ČSSD oslabily, preference lidovců klesly pod pět procent. ČSSD by v současné době volilo 27,4 procenta lidí, ODS by odevzdalo hlas 23,2 procenta voličů. Komunistům by dalo důvěru 10,6 procenta obyvatel, do sněmovny by se dostala také TOP 09 s 9,2 procenty. Stranu zelených by volilo 4,6 procenta lidí a lidovce 4,2 procenta. Tyto stranické preference však nevyjadřují volební výsledek. Ukazují rozložení politických sympatií u celého souboru dotázaných včetně nerozhodnutých a lidí, kteří otevřeně řeknou, že nebudou volit žádnou stranu. Navíc je potřeba vzít v úvahu statistickou chybu, která se u velkých stran pohybuje kolem 2,5 procentního bodu, u stran menších pak kolem 1,5 procentního bodu.

Jan Fischer nepovažuje organizační změny za důvod pro výměnu ministrů

Premiér Jan Fischer "ne zcela rozumí" výzvě ODS, aby odvolal ministra vnitra Martina Pecinu. Po schůzce Fischera s Pecinou to ČTK řekl mluvčí vlády Roman Prorok. Premiér podle něj organizační změny v jednotlivých resortech nepovažuje za důvod k odvolání ministrů. ODS žádá Pecinovu výměnu kvůli tomu, že ve středu oklestil pravomoci svému náměstku Zdeňku Zajíčkovi, kterého nominovali občanští demokraté. Zajíček kvůli tomu rezignoval. Podle ODS tak Pecina překročil mandát úřednické vlády a ohrozil důležité projekty ministerstva, zejména zavádění e-governmentu. Mluvčí Prorok zdůraznil, že Fischer na schůzce s Pecinou, jehož do úřednického kabinetu vybrala ČSSD, vyjádřil e-governmentu podporu. Proti kritice Peciny se postavili sociální demokraté. Výzvu ODS označil předseda ČSSD Jiří Paroubek za projev hysterie a "plácnutí do vody".

Strany za přerušenou kampaň utratily desítky milionů korun

Politické strany za zastavenou předvolební kampaň dosud zaplatily desítky milionů korun. Na jarní kampaň si budou muset některé z nich půjčit další peníze, nebo budou šetřit. Lidovci ze své kasy na volby vydali již zhruba 25 milionů korun, TOP 09 téměř 20 milionů korun. Občanští ani sociální demokraté ještě částky nevyčíslili. U ODS zřejmě přesáhne 70 milionů korun, ČSSD již počátkem září uvedla, že kdyby strana musela přerušit kampaň, znamenalo by to pro ni ztrátu vyšší než 100 milionů korun. Volby se měly podle původního scénáře konat na konci příštího týdne, Ústavní soud ale zpochybnil cestu, která k volbám vedla. Své poslance si tak voliči vyberou až v řádném termínu, zřejmě v květnu příštího roku.

Aktuálně.cz: Největší mecenáš TOP 09 chce po státu miliony

Největším finanční sponzor strany TOP 09 Dušan Novotný podle serveru Aktuálně.cz vede se státem soudní spor, v němž usiluje o více než 70 milionů korun. Brněnský podnikatel Novotný letos věnoval Schwarzenbergově straně 11 milionů. Od roku 2005 přitom jím ovládaná společnost Orgapol požaduje po ministerstvu financí více než šestinásobek jako náhradu za údajně způsobenou škodu, píše server. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro Aktuálně.cz prohlásil, že o soudním sporu partajního sponzora nic neví. Prověřuje však jiný dar. Jde o milion korun od slovinského bankéře Štefana Loncnara, jehož banka v minulosti financovala Setuzu v době, kdy ji ovládal mafiánský boss František Mrázek se svým spolupracovníkem, píše server.

Sněmovna schválila plán projednávání rozpočtu na příští rok

Poslanecká sněmovna schválila harmonogram projednávání a schvalování návrhu státního rozpočtu na příští rok. Sněmovna by se prvním čtením rozpočtu měla zabývat ve středu 21. října. V něm rozhodne o jeho základních parametrech, tedy příjmech, výdajích, schodku a jeho vypořádání. Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 162,7 miliardy korun, což je 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Schodek už vychází ze souboru úsporných a daňových opatření, který sněmovna schvalovala minulý týden. Příjmy státního rozpočtu by měly být přibližně 1,022 bilionu korun a výdaje necelých 1,185 bilionu korun. Poté, co sněmovna schválí základní parametry rozpočtu, dostanou rozpočet k projednání výbory. Rozpočtový výbor se bude jejich stanovisky zabývat 25. listopadu. Závěrečné hlasování o rozpočtu by se mělo odehrát od středy 9. prosince. Pokud sněmovna rozpočet schválí, dostane ho k podpisu prezident republiky. Senát se schvalováním rozpočtu nezabývá.

Den odchodu sovětských vojsk z ČR by se mohl stát významným dnem

Třicátý červen by se mohl stát Dnem odchodu okupačních armád z území někdejšího Československa, tedy významným dnem. Připomínal by okamžiky před 18 lety, kdy opustil republiku poslední sovětský voják. Uzákonit to navrhla Strana zelených, sněmovna v pátek její návrh v prvním čtení podpořila. Před dalším schvalováním novelu zákona o státních svátcích projedná sněmovní kulturní výbor. Poslanec a bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík při obhajobě novely uvedl, že 30. červen 1991 má v sobě významnou symboliku, neboť odchodem sovětských vojsk "se nezávislost Československa stala opět realitou a přestali jsme být jedním ze satelitních států sovětského impéria". Podotkl, že významný den zůstane pracovním, takže dopad novely na státní rozpočet bude nulový. Pokud parlament novelu schválí, počet významných českých dnů se tím zvýší na devět.

Lidé, kteří přišli za totality o práci, se asi dočkají kompenzací

Lidé, kteří z politických důvodů přišli o práci v době komunismu, by se mohli dočkat odškodnění. Sněmovna v prvním čtení podpořila poslanecký návrh zákona, podle něhož by tito poškození mohli mít nárok až na 2500 korun měsíčně. Norma, kterou předložili poslanci ODS a ČSSD, počítá s dopady na státní rozpočet ve výši asi 100 milionů korun. O příspěvek k důchodu by si mohl požádat člověk, který přišel o práci v době od 25. února 1948 do 1. ledna 1990 z důvodu politické perzekuce. Podmínkou je ověřený opis osvědčení o mimosoudních rehabilitacích. Na příspěvek by podle návrhu měly mít nárok také vdovy či vdovci po lidech postižených minulým režimem. O žádostech by měla rozhodovat Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Příspěvek by se měl valorizovat stejně jako důchody.

Ministr Šebesta: Přímé platby farmářům stát možná dorovná až o 5 mld. Kč

Národní dorovnávací platby zemědělcům pro příští rok by mohly vzrůst ze zatím plánovaných dvou miliard na čtyři až pět miliard korun. V pátek to uvedl ministr zemědělství Jakub Šebesta. Další peníze hodlá ministerstvo získat mzdovými úsporami, snížením nákladů na externě odebírané služby či formou úvěru. Tuzemské agrární organizace dlouhodobě požadují plné dorovnání plateb na výši přibližně sedmi miliard korun, podobně jako loni. Podle vládou schváleného rozpočtu má do kapitoly zemědělství směřovat v příštím roce zhruba 38 miliard korun, přibližně o dvě miliardy méně než před rokem, z toho z národních zdrojů přibližně 14 miliard korun, proti loňsku o 4,5 miliardy méně. Původní návrh rozpočtu na příští rok předpokládal, že čeští zemědělci nedostanou na dorovnání ani korunu. Návrh u zemědělců vzbudil bouři nevole.

Na jihu začaly výlovy, ryb bude stejně jako loni, ceny zůstanou

Jihočeští rybáři začali s podzimními výlovy. Shodují se, že ryb bude stejně jako loni a za stejnou cenu. Vyloveno chtějí mít do půlky listopadu. Nyní loví menší rybníky, větší začnou od půlky října, řekli ČTK zástupci největšího domácího producenta ryb, Rybářství Třeboň. Rybáři z Třeboně počítají s tím, že jejich letošní produkce bude 3200 tun tržních ryb, z toho 2300 tun vyloví na podzim. "Z naší roční produkce jde zhruba 60 procent na export, 40 procent zůstává v Česku, převážná část je na tradiční vánoční prodej," řekl ČTK předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha. Firma je největším producentem sladkovodních ryb v Evropě a lídr mateřské firmy Rybářství Třeboň Hld. Spravuje na 540 rybníků, což představuje 8300 hektarů, a letos jich vyloví 327.

Ministr Kohout ocenil osobnosti za šíření renomé Česka ve světě

Ministr zahraničí Jan Kohout v pátek v Černínském paláci předal ceny za šíření dobrého jména země v zahraničí. Tradiční cenu Gratias Agit letos získává 12 lidí a jedna organizace - papežská kolej Nepomucenum. Mezi laureáty tento rok nechybí například krajan Ladislav Matějka z USA, novinář a bohemista a profesor na michiganské univerzitě, či tlumočník a mecenáš českých interpretů vážné hudby Geoffrey Piper z Lucemburska. Cenu ministr zahraničí uděluje od roku 1997. V minulosti ji dostal například spisovatel Josef Škvorecký, bývalá americká ministryně zahraničí a česká rodačka Madeleine Albrightová či režisér Miloš Forman.

Rychlý internet v Česku podle studie předstihl USA i Británii

V připravenosti rychlého internetu na budoucí požadavky, například sledování videa s vysokým rozlišením obrazu, se Česká republika umístila z 66 zemí na 11. místě. Širokopásmové připojení v Česku je sice horší než v Bulharsku či Litvě, ale předstihlo i Spojené státy a Británii. Vyplývá to z nejnovější studie, kterou společně vypracovaly dvě evropské univerzity, uvedla na internetu BBC. Nejlépe připravené na budoucnost jsou Jižní Korea, Japonsko a Švédsko. Požadavky průzkumu byly na sdílení fotografií či sledování videa. Vedle Litvy a Bulharska jsou v této skupině i Lotyšsko a Rumunsko. V porovnání s minulým rokem je to značný posun vpřed. Loni bylo na budoucnost připravené pouze Japonsko. Česko se umístilo ve druhé skupině zemí, tedy těch, kde je úroveň připojení na dnešní poměry komfortní. USA jsou ob jedno místo za Českem a za nimi následuje Slovensko. Britové se zařadili až do další skupiny, kde stav odpovídá dnešním požadavkům.

V Praze se zřítila část domu

V Soukenické ulici v centru Prahy se v pátek po poledni zřítila vnitřní část neobývaného domu. Sutiny pravděpodobně zavalily čtyři dělníky, kteří tam pracovali, řekl ČTK mluvčí pražských hasičů Vít Pernica. Podle jeho odhadu v případě, že dělníci jsou zhruba pod třemi metry suti, dostanou se k nim hasiči až v sobotu ráno. Šance na jejich přežití je malá, ale ne vyloučená, řekl. Vyprošťování má urychlit speciální sací bagr, který do Prahy přijel z Hradce Králové. I s tímto zařízením ale bude podle Pernici práce zdlouhavá, protože nad sutinami visí asi 2,5 metru vysoká nástavba, kterou je nejprve potřeba zpevnit. Hasiči si nejsou jisti, kolik lidí přesně na stavbě v době neštěstí pracovalo. Pernica ČTK řekl, že počet zavalených ohlásil hasičům dělník, který stihl utéct.

Supraphonská nahrávka opery Juliette získala cenu Gramophone

Supraphonská nahrávka nedávno objevených partitur Tří fragmentů z opery Julietta Bohuslava Martinů v Londýně získala cenu časopisu Gramophone v kategorii recitálu. Prestižní ocenění Gramophone Awards převzal na páteční slavnosti v hotelu Dorchester specialista na českou hudbu dirigent sir Charles Mackerras, který se na nahrávání podílel spolu s Českou filharmonií (ČF). ČTK to řekla Jana Gondová z vedení vydavatelské společnosti Supraphon. Ocenění podle zástupců Supraphonu patří především mezzosopranistce Magdaleně Kožené, která se zhostila titulní role dívky-přeludu jménem Juliette. V roli Michela byl Kožené partnerem australský tenorista Steve Davislim. Na provedení se podílejí také pěvci Frédéric Goncalves, Michéle Lagrangeová a Nicolas Testé. Tři fragmenty doplňuje orchestrální Suita z téže opery.

V Brně začal festival vážné hudby Moravský podzim 2009

Tradiční fanfáry Leoše Janáčka v pátek zahájily 44. ročník Moravského podzimu, jednoho z hlavních festivalů klasické hudby v Česku. Jeho letošní hvězdou bude argentinská violoncellistka Sol Gabettaová. Vystoupí s Vídeňskými symfoniky v sobotu 10. října, řekl ČTK za pořadatele Jiří Beneš. Osmadvacetiletá Gabettaová je dcerou francouzsko-ruského páru, část dětství prožila v Argentině, později studovala hudbu v různých zemích Evropy. Dnes koncertuje po celém světě jako sólistka, hráčka v komorních souborech i sólistka s velkými orchestry. V Brně zahraje Šostakovičův Koncert pro violoncello a orchestr č. 2 g moll. V programu letošního ročníku jinak bude převažovat zejména skladatel Bohuslav Martinů, který před 50 lety zemřel. Dramaturg do koncertů vedle jeho hudby zařadil tvorbu dalších dvou letošních jubilantů, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, který se narodil v roce 1809, a Josepha Haydna, který ve stejném roce zemřel. Festival zahrnuje 15 koncertů - od vystoupení symfonických orchestrů a velkých sborů, přes operní představení až po komorní i klavírní koncerty. Akce končí 16. října.

Japonská fotografka v chebské G4 nabízí své pohledy do světa snů

Galerie 4 v Chebu vystavuje tři soubory japonské fotografky Reiko Imotové, které tvoří ucelenou expozici nazvanou Dreamtime. Autorka v nich nabízí svůj pohled do světa imaginace, vzpomínek a snů. Přestože její snímky vypadají záhadně a surrealisticky, podstata věcí, které fotí, pochází z jejího každodenního života. S její netradiční tvorbou se mohou návštěvníci chebské galerie seznámit do 2. listopadu, oznámil ČTK ředitel výstavní síně Zbyněk Illek. Fotografie Imotové jsou rozděleny do tří sekcí. Itinerář se zabývá vnímáním času, hlavním námětem Snů v bezvědomí jsou pocity zapomnění a ztráty. Pohled ve snu vychází ze starých vzpomínek, uvedl Illek. Autorčiny práce vyvolaly pozornost v řadě zemí. Připravila 20 samostatných a 23 skupinových výstav nejen v Japonsku, ale například i v Anglii, Polsku, USA nebo v Číně. Například série fotografií Dreamscapes byla v letech 2005 až 2009 vystavována ve více než deseti zemích.

Písničkář Nohavica uspořádá krátké turné po západě Evropy

Písničkář Jaromír Nohavica zahájí nedělním koncertem v Amsterdamu své krátké turné po západě Evropy. V Bruselu vystoupí 6. října a poslední zastávkou bude Berlín, kde písničkář zahraje 9. a 10. října. Na koncertech v německé metropoli spolu s Nohavicou vystoupí jeho německý kolega Frank Viehweg. ČTK to oznámil organizátor koncertů Michal Žáček. "I tentokrát očekáváme, že koncerty přitáhnou nejen české, ale i polské a slovenské krajany," uvedl Žáček. Právě za takovýmto publikem Nohavicu vedla cesta do zahraničí počátkem října také loni, kdy vystoupil na deseti koncertech v Británii, Irsku, Kanadě a Spojených státech. Podle Žáčka písničkář nezapomene ani na své domácí ctitele a na svých internetových stránkách www.nohavica.cz jim své cestovatelské dobrodružství přiblíží slovem i obrazem. Šestapadesátiletý Nohavica loni prodal nejvíce nahrávek ze všech tuzemských interpretů. Za 34.427 prodaných alb Ikarus, které si sám vydal, získal letos ocenění Deska roku.

Ze sportu

Trenér fotbalové reprezentace Ivan Hašek povolal na závěrečné zápasy kvalifikace mistrovství světa s Polskem a Severním Irskem tři nováčky. Do národního týmu se poprvé podívají Adam Hloušek ze Slavie, Michal Švec z nizozemského Heerenveenu a Ondřej Kušnír ze Sparty. Po třech letech se vrací brankář Antonín Kinský z ruského Saturnu.

Fotbalisté Slavie Praha utrpěli v Evropské lize debakl 1:5 s Lille a prohráli i druhý zápas ve skupině. Český mistr přitom po prvním poločase vedl gólem Belaida z penalty.

Fotbalisté pražské Sparty ve druhém utkání Evropské ligy podlehli na hřišti FC Kodaň 0:1 a ve skupině K jsou s jedním bodem na posledním čtvrtém místě. Zápas rozhodl gólem v 25. minutě senegalský útočník Dame N'Doye. K výhře dánského klubu přispěl i český reprezentant Zdeněk Pospěch.

V páteční předehrávce 10. kola první fotbalové ligy Brno porazilo Příbram 2:1.

České volejbalistky prohrály na mistrovství Evropy v Polsku i závěrečný zápas ve čtvrtfinálové skupině, když podlehly Turecku 0:3 po setech 16:25, 20:25 a 23:25. Na šampionátu obsadily desáté místo.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno, teploty 13 až 17 stupňů Celsia.

02-10-2009