Denní souhrn zpráv Zprávy

04-10-2009

Topolánek k Lisabonu: Být poslední na vartě není nejlepší

Předseda ODS Mirek Topolánek věří, že ratifikace lisabonské smlouvy bude dokončena, roli prezidenta Václava Klause bere jako formální. Stejně jako polský prezident Lech Kaczynski podle něj Klaus pouze formálně potvrdí vůli parlamentu. Zatím to ale Klaus odmítá. Blokování Lisabonu ze strany prezidenta podle Topolánka ztěžuje jednání českých politiků na evropské scéně. "Že jsme hrdinové, kteří brzdí na poslední vartě, není asi nejlepší," uvedl v České televizi šéf nejsilnější parlamentní strany. Na smlouvu má podle svých slov stejný názor jako Klaus. Zejména pro malé země skrývá rizika. Ohrožení z Ruska je však podle Topolánka potom, co Spojené státy odstoupily od výstavby součásti štítu protiraketové obrany v Česku, mnohem větší.

V Česku smlouvu po druhé stížnosti znovu posuzuje Ústavní soud. Topolánek v televizi uvedl, že na rozdíl od Klause chápe lisabonskou smlouvu jako jednu z mnoha. Pokud bude schválena, evropská sedmadvacítka nejméně deset let nebude o dalších institucionálních změnách diskutovat, myslí si nicméně. Francouzi stejně jako někteří další hráči na evropské scéně budou podle Topolánka chtít Česko za zdržování Lisabonu potrestat. Nemyslí si ale, že vývoj dopadne tak, že Češi ztratí post eurokomisaře.

Pondělní schůzky stran o vládě se nezúčastní Fischer ani Paroubek

Premiér Jan Fischer se podle předsedy ODS Mirka Topolánka nezúčastní pondělní schůzky šéfů stran nad programem vlády, a to na přání předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Šéf ČSSD ČTK řekl, že ani on nepřijde. Topolánek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce varoval, že když vláda v diskusi o novém mandátu přistoupí na levicový program, není vyloučené, že ministři nominovaní občanskými demokraty z kabinetu odejdou. "Předseda vlády koncem týdne dopisem požádal předsedu ODS Mirka Topolánka, aby znovu zvážil smysluplnost setkání bez účasti ČSSD," řekl ČTK na dotaz, zda se premiér schůzky skutečně nezúčastní, mluvčí vlády Roman Prorok. Paroubek podle svých slov nechce jednat o mandátu vlády pouze se členy bývalé koalice, měli být pozváni i zástupci KSČM a Demokratické strany zelených.

Z pondělní schůzky podle Topolánka mohou vyjít doporučení pro práci vlády, která vznikla na jaře pouze jako překlenovací, po zrušení termínu předčasných voleb ale její mandát potrvá zřejmě rok. Nad doporučeními se pak podle Topolánka sejdou předsedové parlamentních stran s premiérem. Chce, aby se politici domluvili na některých tématech s dlouhodobým výhledem, vláda podle něj například může pokračovat v přípravách spořícího pilíře důchodové reformy. Je podle něj třeba nechat vládu pracovat na projektech, na kterých se strany shodnou. Kriticky se v tomto ohledu Topolánek vrátil ke schvalování takzvaného Janotova úsporného balíčku, původní návrhy podle něj byly pod tlakem sociálních demokratů pozměněny, a to jak ve vládě, tak později ve sněmovně. Za smrtící označil Topolánek levicové koncepty rozpočtu. V případě, že Fischer odmítne s ODS spolupracovat, nechá Topolánek na rozhodnutí ministrů nominovaných jeho stranou, zda ve vládě zůstanou. "V případě, že ta vláda bude levicová a že se Jan Fischer přihlásí fakticky k mandátu levice ve sněmovně, bude to téměř nezbytné," komentoval možnost odchodu ministrů nominovaných ODS z vlády Topolánek.

Bursík zvažuje kandidaturu za zelené v řádných volbách

Bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík by se mohl vrátit do politiky. O své kandidatuře v řádných parlamentních volbách jedná se svým nástupcem ve funkci Ondřejem Liškou. Řekl to v pořadu Partie televize Prima. Bursík řekl, že ho řada lidí v čele s Liškou žádá, aby kandidoval. Své rozhodnutí, zda jejich volání vyslyší, odmítl dále komentovat s tím, že by to bylo předčasné. Bursík na funkci předsedy SZ rezignoval po debaklu v červnových volbách do Evropského parlamentu. Vedením strany byl pověřen tehdejší místopředseda strany a bývalý ministr školství Liška. Bursík nebyl na kandidátce strany do mimořádných voleb, které se měly konat počátkem října.

Senát příští týden rozhodne o úsporách, maturitách a vyvlastnění

Senát čekají v příštím týdnu dvě schůze. Nejprve v pondělí odpoledne mají senátoři rozhodnout o úsporném balíčku ke snížení rozpočtového schodku a snížení platů ústavních činitelů. Od středy pak budou schvalovat sérii zákonů, které řeší například odklad zavedení státních maturit, vyvlastnění pozemků pro stavbu silnic nebo uzákonění "černé listiny" uchazečů o veřejné zakázky. Výsledky pondělní schůze Senátu budou klíčové pro další osud státního rozpočtu na příští rok. Vláda už jeho návrh předložila sněmovně, se schválením balíčku v něm počítá; schodek rozpočtu by kvůli neměl převýšit 162,7 miliardy korun. Předpokládá se, že Senát i kvůli tomu úsporný balíček podpoří.

Janota navrhne škrty v sociálních výdajích a stavebním spoření

Ministr financí Eduard Janota přijde na jaře s takzvaným druhým úsporným balíčkem pro rok 2011 a další léta. Podle ministra je nutné snížit například povinné sociální výdaje státu a příspěvek na stavební spoření. Otevřít by se měla také debata o větší progresi zdanění. Janota to uvedl v diskusním pořadu České televize. Podle Janoty se nový balík úsporných opatření neobejde bez rozsáhlé změny zákonů. "Za dané konstelace zákonů v oblasti daní a výdajů se těžko bude moci škrtat," uvedl Janota. Podle něj je při současných povinných výdajích státu nemožné snížit v příštích letech deficit rozpočtu pod 5,5 procenta hrubého domácího produktu.

Týden.cz: Vnitro neposvětilo návrh senátorů na zrušení KSČM

Ministerstvo vnitra neposvětilo senátorský návrh na zrušení KSČM. Z posudku úředníků vnitra přitom bude vycházet vláda, která má o dalším osudu návrhu na zrušení třetí nejsilnější parlamentní strany rozhodnout. Senátoři tak s návrhem s největší pravděpodobností neuspějí. Uvedl to server Týden.cz. "Za stavu, kdy faktické počínání KSČM, a to zejména projevy jejích představitelů, spočívá v kritice stávajících poměrů, v proklamování snahy změnit poměry či ve vyjádření jiného politického názoru, nelze konstatovat bezprostřední ohrožení demokratické společnosti, kdy jediným prostředkem nápravy by bylo rozpuštění či pozastavení činnosti KSČM," stojí v posudku. Úředníci také nesouhlasí s argumentem senátorů, že projevy komunistických lídrů jsou za hranou zákona. Podle vnitra jsou pojmy používané předsedou KSČM Vojtěchem Filipem natolik "vágní a obratné", že neumožňují právní postih. Komunistické straně navíc nahrává, že nikdy nebyla zmiňována ve spojitosti s problematikou levicového extremismu. Proti zákazu hovoří podle ministerstva i skutečnost, že se komunisti za uplynulých dvacet let etablovali na politické scéně. Iniciátora senátního návrhu Jaromíra Štětinu (za SZ) ministerský posudek rozladil. "Pokud vláda náš návrh odmítne, schválí existenci poslední stalinistické komunistické strany v Evropě," řekl serveru. Přesto senátor Štětina počítá alespoň s jedním hlasem. Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb se nechal už dříve slyšet, že pro senátorský návrh zvedne ruku.

Senátoři vybídli vládu, aby se kvůli KSČM obrátila na Nejvyšší správní soud, už koncem loňského října. Ve svém návrhu vycházeli z dvouleté práce Štětinovy komise. Ta shromáždila řadu indicií, které podle ní nasvědčují porušování ústavy a nedodržování zákonů současnou komunistickou stranou. Komunisté podle dokumentů, které si komise opatřila, podporují režimy používající násilí. KSČM na sebe podle Štětiny vzala úlohu sjednocení komunistického hnutí světa.

Práci hledali v září na pracovních portálech nejčastěji řidiči

Práci hledali v září na pracovních portálech nejčastěji řidiči, administrativní pracovníci, dělníci, operátoři a asistentky. Zvýšil se zájem o práci v administrativě, zejména ve státním sektoru, brigády nadále hledali vysokoškoláci. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pracovními agenturami.

Týden.cz: Armáda chystá nákup obrněnců za dvě miliardy

Armáda se chystá koupit až sto lehkých obrněných vozidel Iveco za asi dvě miliardy korun. Obchod připravuje bez výběrového řízení. Prvních pět italských strojů by vojáci chtěli převzít ještě letos, informoval server Týden.cz. "Zatím nebyl schválen rozpočet, nebyli oficiálně informováni poslanci a zřejmě se schyluje k tomu, že už poněkolikáté neproběhne výběrové řízení," napsal server. Na příští rok je na nákupy armády vyčleněno přes 400 milionů korun. "Uvažujeme o výběrovém řízení, ale jsou i jiné cesty," řekl Týdnu náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva. Podle serveru nebude ze zakázky profitovat český průmysl, neboť obrněná vozidla, jaká armáda požaduje, se v ČR nevyrábějí.

SANEP: V Boha věří v ČR čtvrtina lidí, desetina chodí do kostela

V Boha věří v České republice necelá čtvrtina lidí, desetina lidí se pravidelně modlí a navštěvuje kostel. Vyplývá to z výsledků říjnového internetového průzkumu Střediska analýz a empirických výzkumů (SANEP). Nedávná návštěva papeže ovlivnila jen čtyři procenta Čechů, naopak proti církevním restitucím se v dotazování postavily více než dvě třetiny dotázaných. K víře se podle průzkumu přihlásilo 24 procent dotázaných, stejné procento respondentů uvedlo, že věří v Boha. Nejvíce věřících je ve skupině lidí ve věku 58 a více let, nejvíce nábožensky založených lidí je na Moravě, nejméně v Praze a ve Středočeském kraji. Podle posledního sčítání lidu v roce 2001 se v Česku hlásí přes 2,7 milionu lidí ke katolické církvi.

V troskách zříceného domu v Praze zahynuli čtyři lidé

Všichni čtyři dělníci, které v pátek zasypaly sutiny zříceného domu v pražské Soukenické ulici, zahynuli. Hasiči jejich těla postupně nalezli v noci na neděli. Totožnost dělníků odhalí teprve identifikace provedená v Ústavu soudního lékařství. Policejní mluvčí Iva Knolová ČTK sdělila, že policie případ šetří jako ublížení na zdraví. Zřícení domu je zřejmě nejtragičtější stavebním neštěstím v Praze od roku 1965. Příčinou pádu čtyř stropů ve vnitřní části domu mohl být podle statika neodborný zásah do nosné zdi v suterénu budovy. Možné ale také je, že neštěstí vyvolaly stavební úpravy v horních patrech. Podle některých obyvatel Soukenické ulice byl zřícený dům zchátralý a už zhruba tři roky prázdný. Často z něj prý padala omítka. Majitel podle místních plánoval dům přestavět na hotel.

Úroda ovoce byla nadprůměrná, pálenice ho nestačí destilovat

Pěstitelské pálenice očekávají velmi dobru sezonu. Úroda ovoce je letos ve většině regionů nadprůměrná. Kapacity palíren jsou tak obsazeny na měsíce dopředu, některé fungují nepřetržitě včetně nedělí a svátků. Řada z nich je v provozu už od letních měsíců. Vyplývá to z ankety ČTK. Pěstitelské pálenice na jihu Moravy, která je výrobou ovocných destilátů vyhlášená, očekávají nejlepší sezonu za posledních minimálně deset let. V Česku každým rokem pěstitelských pálenic přibývá, v posledních letech přibližně o 25 ročně. V současnosti jich ministerstvo zemědělství registruje 540. Pěstitelské pálení jako službu svým občanům provozují také některé obce. Největší zájem o pálení ovoce je před Vánoci, sezona ale končí až koncem března.

Havel v Berlíně obdržel německé ocenění Quadriga

Bývalý český prezident Václav Havel v sobotu v Berlíně obdržel ocenění Quadriga. Občanské sdružení Werkstatt Deutschland je uděluje osobnostem, které projevily občanskou odvahu nebo svým působením prokázaly průkopnického ducha. Ocenění si z Berlína odvážejí také například bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov a předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Prestižní ocenění se uděluje vždy v Den německé jednoty. Od znovusjednocení Německa uplynulo 19 let a 9. listopadu uplyne 20 let od pádu Berlínské zdi. "Ceny si vážím, vím, kdo ji dostal v minulých letech. Ocitám se v dobré společnosti," řekl Havel ČTK. Český exprezident ve své děkovné řeči upozornil, že ještě nikdy nedostal nějaké ocenění současně s Gorbačovem, a vyjádřil radost nad tím, že se tomu tak stalo. "Jsem tomu rád, protože si uvědomuji významnou roli, kterou hrál při přípravě změn, které si připomínáme," řekl Havel. V minulosti se stali majiteli sošky koňského čtyřspřeží například ukrajinský prezident Viktor Juščenko, izraelský ministr zahraničí Šimon Peres, bývalý kancléř Helmut Kohl, afghánský prezident Hamíd Karzáí a v roce 2004 jako první Čech ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

Český pouliční festival v New Yorku poznamenal déšť

Tradiční pouliční festival, kterým si Češi v New Yorku připomínají nezávislost své země, letos poznamenal déšť. Nepřízeň počasí asi na dvě hodiny sobotní slavnosti ubrala hostů. Když se ale vyčasilo, tak se část 83. ulice na Manhattanu, kde se akce konala, rychle zaplnila Čechy, Slováky, ale i Američany, kteří si přišli poslechnout českou hudbu a ochutnat česká jídla. Pouze jedna neodmyslitelně česká položka v nabídce stánků místních českých restaurací, která sestávala například z gulášů, bramboráků či klobás, chyběla - pivo. Podle newyorských zákonů to již není možné. "Ještě před pěti lety se tu pivo čepovalo," podotkl ředitel pořádajícího newyorského Českého centra Marcel Sauer. Na pouliční slavnosti, která se letos konala již pojedenácté, vedle několika folklorních souborů vystoupila například jazzová zpěvačka Marta Topferová. Návštěvníci také mohli soutěžit o ceny, například o zájezd do Prahy. Slavnosti se každoročně účastní několik tisíc lidí a za dobu, co se koná, už si našla své příznivce. "My jsme si letos chvíli nebyli jisti, jestli festival kvůli nižšímu rozpočtu budeme moci pořádat, ale mnoho lidí nám poslalo finance a podpořili nás. Takže myslím, že by chyběl, kdyby nebyl," řekl ČTK Sauer. Pouliční festivaly národnostních menšin jsou newyorskou specialitou. K těm nejslavnějším patří irský průvod na den svatého Patrika či slavnosti Portoričanů nebo newyorských Italů.

V Kryštofově Údolí chtějí turistům zpřístupnit prastarou márnici

Další zajímavou atrakci připravují pro turisty v Kryštofově Údolí na Liberecku. Do malebné obce pod Ještědem přijíždějí tisíce turistů za unikátním souborem lidové architektury, především je láká místní dřevěný betlém. Nyní jim chtějí zpřístupnit i barokní márnici u kostela sv. Kryštofa. Obec ve spolupráci s místními dobrovolníky hodlá památku opravit a otevřít veřejnosti už v příští letní sezoně. "Rád bych lidem ukázal, jak vesnice v minulosti žila, a smrt byla vždy součástí života. Dnes už ale málokdo ví, co to vlastně byla márnice a k čemu sloužila," řekl ČTK iniciátor projektu Martin Chaloupka. V objektu chce vystavit původní máry a další dochované předměty, spojené s poslední cestou člověka. Na své místo se vrátí také soubor osmi deskových olejomaleb Tanec smrti z poloviny 18. století, který kdysi márnici zdobil. "Budou tu ale jen reprodukce, originály jsou uloženy v libereckém muzeu," vysvětlil Chaloupka. Věří, že nová expozice bude pro turisty zajímavá. Kryštofovo Údolí bylo založeno na počátku 16. století a od roku 2002 je Vesnickou památkovou zónou.

V Bedřichově vyroste památník obětem Expedice Peru 1970

Památník Expedice Peru 1970, při níž pod nejvyšší peruánskou horou Huascarán tragicky zahynulo 15 československých horolezců, připravují v Bedřichově na Jablonecku. Na projektu se spojila obec, Ski Klub Jizerská 50, Jizerská o.p.s. a přátelé a rodiny horolezců. Památník by měl být slavnostně odhalen přesně 40 let od tragedie na konci května příštího roku. ČTK to řekl mluvčí krajského úřadu Jiří Langer. Všichni účastníci expedice byli s Jizerskými horami spjati. Příští rok v květnu uplyne 40 let od tragické expedice, která se zapsala do dějin světového horolezectví. Patnáctičlenná skupina libereckých a jabloneckých horolezců chtěla původně zdolat nejvyšší vrchol severoamerického kontinentu Mount McKinley, to jim však bylo z politických důvodů znemožněno. Místo Aljašky si proto zvolili nejvyšší vrchol peruánských And, Huascarán. Výpravu ale provázela smůla, nejprve zahynul při pádu do propasti duchovní otec výpravy Ivan Bortel a o pár dní později - v poslední květnový den, postihlo Peru nejničivější zemětřesení v historii země, při němž zahynulo 70.000 lidí. Otřesy půdy daly do pohybu mohutnou lavinu ledu, zeminy a kamení, která smetla několik vesnic v okolí Huascaránu. Druhá lavina zasypala základní tábor a 14 československých horolezců. Výprava získala tragický primát - poprvé v dějinách horolezectví zahynula celá expedice do jednoho muže. Československo tehdy přišlo o elitu svého horolezectví.

Olomoucké Výstaviště Flora obsadí papoušci z celého světa

Papoušci ze všech světových kontinentů obsadí koncem příštího týdne olomoucké Výstaviště Flora. V jeho areálu se uskuteční tradiční výstava Exota Olomouc, která patří k největším svého druhu v Evropě. Lidé budou moci ve voliérách a klecích obdivovat zhruba 4000 ptáků, které přivezou chovatelé z Česka a zahraničí. Výstaviště bude expozici s více než třicetiletou tradicí hostit od pátku do neděle. "Zlatým hřebem výstavy bude pavilon A, ve kterém lidé uvidí přibližně 150 druhů a poddruhů papoušků z celého světa. Vůbec poprvé v Česku bude v Olomouci vystaven kakadu brýlový." řekl ČTK spoluorganizátor akce Petr Sojka.

Sport

Cyklokrosař Zdeněk Štybar začal Světový pohár druhým místem. V italském Trevisu jej zdolal pouze Belgičan Niels Albert, který si počínal naprosto suverénně. Prosadili se i další Češi - Martin Bína dojel čtvrtý, Kamil Ausbuher šestý a Petr Dlask osmý.

Počasí v pondělí

Oblačno až polojasno, teploty 13 až 17 stupňů Celsia.

04-10-2009