Denní souhrn zpráv Zprávy

08-10-2009

V ČR by prý mohlo být velitelství pro nový protiraketový systém

V České republice by podle náměstkyně americké ministryně zahraničí Ellen Tauscherové mohlo být umístěno velitelství pro řízení a kontrolu prvků nové verze protiraketové obrany. Tauscherová to podle serveru deníku The Washington Post řekla na konferenci uspořádané organizací Atlantická rada, kde zástupci americké administrativy představili nový plán na protiraketovou obranu v Evropě. Podle Tauscherové nebude nová verze protiraketového systému bilaterální záležitostí, nýbrž poslouží k zajištění bezpečnosti členských zemí Evropské unie a NATO, napsal The Washington Post. Spojené státy chtějí vytvořit v Evropě nový obranný systém, který by bral víc v úvahu stupeň íránské nebo jiné hrozby. Původně USA počítaly s tím, že v Česku vznikne radarová základna a v Polsku protiraketová sila. Systém měl být zaměřen na hrozbu raket dlouhého doletu, nová varianta by měla čelit střelám krátkého a středního doletu.

Václav Klaus prý chce mít u "Lisabonu" poznámku k listině práv

Český prezident Václav Klaus prý vytvořil další překážku ratifikace lisabonské smlouvy, napsala agentura Reuters. Podle švédského premiéra a předsedy Evropské rady Fredrika Reinfeldta požaduje Klaus před podepsáním ratifikačního dokumentu, aby byla ke smlouvě připojena poznámka týkající se listiny základních práv. Reinfeldt to řekl Reuters po svém čtvrtčním telefonátu s Klausem. Český prezident prý neupřesnil, jak by požadovaná poznámka měla vypadat. Pokud by to neznamenalo znovuotevření procesu ratifikace v dalších 26 zemích, mohlo by to být akceptovatelné," řekl ČTK k prvním informacím předseda ČSSD Jiří Paroubek. Předseda zelených Ondřej Liška naopak za informací vidí další snahu o obstrukce. Český prezident je známým odpůrcem smlouvy reformující EU. Bez jeho podpisu není ratifikace v Česku možná. Prezident nyní čeká na rozhodnutí ústavního soudu, který dokument posuzuje.

Jerzy Buzek nechce tlačit na Česko kvůli "Lisabonu"

Na Čechy bychom neměli kvůli dokončení ratifikace lisabonské smlouvy tlačit. Je ale třeba si i uvědomit, že zdržování s sebou nese velké náklady pro evropské občany. Uvedl to předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek. Dodal také, že věří, že prezident Václav Klaus smlouvu nakonec podepíše. Šéf evropských zákonodárců se v pátek chystá do ČR, kde se setká s předsedy obou komor parlamentu a premiérem Janem Fischerem. Jedná se i o tom, že by se mohl setkat s prezidentem Václavem Klausem, tato schůzka nicméně zatím nebyla potvrzena. Zatím není jasné, kdy a případně zda vůbec bude smlouva v Česku ratifikována. Zákonodárci ji už schválili, prezident ji ale zatím nepodepsal. Nyní musí vyčkat rozhodnutí Ústavního soudu, který posuzuje na žádost skupiny senátorů soulad dokumentu s českým právním řádem.

Přemysl Sobotka míní, že po výroku soudu Václav Klaus dohodu z Lisabonu podepíše

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) je přesvědčen, že prezident Václav Klaus bude respektovat ústavní pořádek a po rozhodnutí českého Ústavního soudu podepíše lisabonskou smlouvu o reformě EU. Její ratifikace v ČR by tak - pokud ústavní soudci odmítnou nynější stížnost skupiny senátorů na smlouvu - mohla být ukončena ještě letos. Přemysl Sobotka to řekl po čtvrtečním jednání se švédskou ministryní pro evropské záležitosti Cecilií Malmströmovou. Ministryně Sobotku ujistila, že švédské předsednictví EU respektuje český ústavní systém, ale o osudu lisabonské smlouvy by chtělo mít jasno co nejdříve. Předseda Senátu předpokládá, že Klaus smlouvu podepíše, jestliže proti ní nebude mít Ústavní soud výhrady.

Miloslav Vlček: Návrh na přezkum lisabonské smlouvy je neopodstatněný

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) označil návrh skupiny senátorů na opětovné přezkoumání lisabonské smlouvy Ústavním soudem za neopodstatněný. Uvedl to ve vyjádření, které si vyžádali ústavní soudci. Vlastní vyjádření zpracovávají ještě prezident Václav Klaus, vláda a Senát. Podle generálního sekretáře soudu Tomáše Langáška ústavní soudci jejich stanoviska zatím neobdrželi. Očekávají je do poloviny října. Podle Vlčkova tiskového prohlášení je součástí vyjádření Poslanecké sněmovny také jeho osobní stanovisko. "Návrh ve své podstatě nepřináší žádné zcela nové právní argumenty, které by již nebyly přinejmenším v odůvodnění předchozího nálezu Ústavního soudu hodnoceny," uvedl Vlček. Připomněl, že soud už sporné pasáže lisabonské smlouvy jednou řešil a rozhodl, že nejsou v rozporu s českým ústavním pořádkem.

EK: Česku hrozí soud kvůli nedostatečné ochraně spotřebitelů

Česku hrozí soud kvůli nedostatečné ochraně spotřebitelů. Týká se to především objednávání z katalogu, kdy mohou být čeští klienti v rozporu s evropskou legislativou vázáni nepřiměřenou podmínkou, pokud se proti ní sami neohradí. Informovala o tom Evropská komise. Stejná hrozba "visí" i nad Slovenskem. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Tomáš Bartovský ČTK řekl, že MPO zatím nemá oficiální vyjádření od EK. "Pokud nebude jiná možnost, tak jsme připraveni odpovídající legislativu změnit, aby byla v souladu s tou evropskou," uvedl. Zároveň ale upozornil, že výtky EK se netýkaly objednávání z katalogu, ale délky lhůty, během které lze reklamovat služby. "My máme osmnáct měsíců, v EU je to 24 měsíců," podotkl. Češi a Slováci podle komise nepřevedli do národní legislativy všechna ustanovení evropské směrnice, která upravuje práva spotřebitelů.

ODS: Nový mandát vlády má vycházet z dohody všech stran mimo KSČM

"Druhá vláda" Jana Fischera musí fungovat naplno, k tomu podle předsedy ODS Mirka Topolánka potřebuje podporu všech demokratických stran. V případě, že takovou podporu kabinet nezíská, bude ho ODS nicméně tolerovat. Situace ve sněmovně totiž podle Topolánka neumožňuje jiné řešení. Občanští demokraté nebudou mít žádné personální podmínky pro jednání o mandátu rekonstruované vlády. O mandátu vlády, která byla původně koncipována jako překlenovací do předčasných říjnových voleb, budou zástupci parlamentních stran jednat s Fischerem v pátek. ODS kabinetu v příštích měsících doporučuje splnit šest úkolů. Musí se věnovat rozpočtu a přípravě fiskální politiky i pro rok 2011 a zabývat se co nejefektivnějším čerpáním peněz z evropských fondů. Kabinet by měl podle ODS také připravit pro jednání sněmovny "bezkonfliktní návrhy" a věnovat se protikrizovým opatřením v oblasti zdravotnictví a zaměstnanosti. Dokončena by měla být do jara reforma elektronizace veřejné správy jako protikorupční prostředek. ODS také žádá, aby kabinet pracoval na redukci úřadů státní správy.

CVVM: Volby by vyhrála ČSSD před ODS, třetí by skončila TOP 09

Volby do Poslanecké sněmovny by koncem září podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyhrála ČSSD s 32 procenty hlasů. Občanské demokraty by volilo 28,5 procenta lidí. Třetí by skončila TOP 09 s 12,5 procenty hlasů. Předstihla by tak komunisty, jimž by dalo hlas 12 procent lidí. Podle průzkumu CVVM, který má ČTK k dispozici, by se do sněmovny ještě dostali lidovci. Získali by šest procent hlasů. Naopak Strana zelených by pětiprocentní hranici již nepřekročila. Je však nutné brát v úvahu statistickou odchylku, která u velkých stran může být až tři procenta a u menších činí zhruba dvě procenta. Ještě na počátku září byly podle průzkumu CVVM šance obou největších stran vyrovnané. Sociální demokraté si od té doby ale polepšili o 2,5 procenta, ODS si naopak o procento pohoršila. Obdobně na tom je i KSČM, kterou by koncem září volilo o 3,5 procenta lidí méně.

STEM: Většina lidí, 77 procent, je s Fischerovou vládou spokojena

Většina lidí, 77 procent, je s kabinetem Jana Fischera spokojena. Převládá mínění, že úřednický kabinet by mohl vládnout až do voleb v příštím roce, takový názor zastává 79 procent dotázaných. Pětině lidí by to vadilo. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury STEM, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Nejvíc jsou Fischerově vládě nakloněni stoupenci TOP 09 a ODS, spokojena je s ní ale i většina příznivců dalších stran, včetně KSČM. Levicově orientovaní lidé jsou ale s touto vládou nespokojeni o něco častěji než sympatizanti pravicových stran. Spokojenost s Fischerovou vládou vyjadřují podle STEM častěji lidé s vysokoškolským vzděláním, zaměstnanci pracující v odborných profesích, živnostníci, podnikatelé, obyvatelé velkých měst a lidé, kteří považují svou materiální situaci za dobrou. Nespokojeni s kabinetem jsou častěji lidé se základním vzděláním a ti, kteří materiální situaci své domácností nepovažují za dobrou.

MF: Státní dluh ke konci září stoupl na 1,168 bilionu Kč

Státní dluh České republiky stoupl ke konci září na 1,168 bilionu korun. Od počátku roku se zvýšil o zhruba 169 miliard korun, v samotném třetím čtvrtletí o 31 miliard Kč. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha připadá dluh více než 111.000 korun. Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky. "Vzhledem ke světové finanční krizi, a tím i vyšší výpůjční potřebě vlády, byly překročeny vyhlášené cíle finančního programu," upozornilo ministerstvo. Zvýšení státního dluhu souvisí s letošním vysokým deficitem rozpočtu, řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek. Za posledních 12 měsíců se státní dluh zvýšil téměř o čtvrt miliardy korun. Dosud nikdy v historii české ekonomiky nerostl rychleji. Letošní schodek státního rozpočtu směřuje ke 170 miliardám korun. Přibližně o tolik se také zvýší státní dluh. Příští rok se dluh zvýší o dalších 150 až 170 miliard korun, dodal.

Senát schválil výzvu k odchodu ruských vojsk z gruzínských území

Čeští senátoři žádají odchod ruských vojsk z gruzínských území a důstojný návrat uprchlíků do Abcházie a Jižní Osetie, přičemž odmítají snahy o uznání nezávislosti těchto provincií. Přes nesouhlas senátorů ČSSD a KSČM horní komora schválila usnesení komise pro podporu demokracie ve světě v tomto duchu. Sociální demokraté se již ve středu neúspěšně snažili bod vyřadit ze schůze Senátu s tím, že text usnesení je zkreslující a zjednodušující. Chtěli by o gruzínsko-ruském konfliktu širší diskusi. Senát už loni svým usnesením odsoudil vstup ruských vojsk do Gruzie jako nepřijatelnou agresi, která odporuje mezinárodnímu právu. Rusko podle horní komory ztratilo morální právo vykonávat v oblasti funkci mírotvorných sil v separatistických provinciích, neboť se stalo přímým účastníkem konfliktu.

Senát žádá odškodné i pro zahraniční příbuzné obětí komunismu

Možnost jednorázového odškodnění odbojářům, lidem stíhaným komunistickým režimem a jejich pozůstalým se možná rozšíří i na příbuzné bez českého občanství. Návrh senátora Jiřího Lišky (ODS) horní komora podpořila a odeslala sněmovně. K návrhu se před projednáním v dolní komoře vyjádří ještě vláda. Náklady spojené s výplatou jednorázového peněžního příspěvku se odhadují ve výši zhruba 17 milionů korun. Při odhadu se vychází z toho, že o příspěvek by mohly požádat desítky lidí, ne více než 100. Podle Lišky jde prakticky o asi 50 až 60 lidí, zejména německých vdov. Průměrná částka odškodného se pohybuje kolem 170.000 korun. Dosud mají na příspěvek nárok oběti útrap spojených s komunistickým režimem či odbojem a jejich manželé, manželky, případně děti českého občanství a pobírající důchod z českého důchodového pojištění. Senátní novela si klade za cíl napravit tuto situaci.

Premiér na kulatý stůl o vědě nedorazil

Čtvrteční jednání u kulatého stolu o financování vědy v Česku bylo podle rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla neúspěšné. Za napjatou označili atmosféru na jednání i ministryně školství Miroslava Kopicová a předseda Akademie věd (AV) Jiří Drahoš. Kulatého stolu se proti očekávání nezúčastnil premiér Jan Fischer, přestože nad jednáním převzal záštitu. Rozhodl se tak kvůli demonstracím proti vládní politice ve vědě a výzkumu. Vyzval také předsedu AV, aby se distancoval od nátlakových akcí a pomohl obnovit důvěru, bez níž není jednání možné. Drahoš označil premiérovo rozhodnutí za překvapující a uvedl, že jeho důvodům zcela nerozumí. Problematika financování AV na jednání zastínila původně avizované téma, tedy směřování české vědy v příštích letech. Podle Drahoše k tomu ze strany některých účastníků kulatého stolu nebyla vůle.

Počet lidí bez práce překročil půl milionu

Počet nezaměstnaných v Česku překročil v září půl milionu. Míra nezaměstnanosti stoupla na 8,6 procenta ze srpnových 8,5 procenta. Meziměsíčně se počet nezaměstnaných zvýšil o 7061 osob a meziročně o 186.254 na 500.812 lidí. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se meziměsíčně zvýšil o 4421 osob a meziročně o 190.494 osob na 487.830 uchazečů. Míra nezaměstnanosti byla v září nejvyšší od března 2006, kdy činila 8,8 procenta. V září 2008 byla 5,3 procenta. Podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka nejvýraznější růst nezaměstnanost již pominul a situace zejména v průmyslu vykazuje známky stabilizace.

Počet zahraničních pracovníků v Česku klesá již devět měsíců

Již devět měsíců v Česku nepřetržitě klesá počet zahraničních zaměstnanců, ještě do konce minulého roku přitom jejich počet neustále rostl. Za měsíc září kvůli současné hospodářské krizi přišlo o práci 2298 cizinců, od ledna pak více než 41.000. Vyplývá to ze statistik zveřejněných na internetových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí. K poslednímu zářijovému dni v ČR legálně pracovalo 243.510 migrantů; ke stejnému datu loňského roku jich bylo o 46.000 více. Nejvíce zahraničních pracovníků přišlo ze sousedního Slovenska. Zatímco loni jejich počet přesáhl 100.000, letos na konci srpna jich v Česku pracovalo přes 97.000. Na druhém místě se umístili Ukrajinci, kterých v ČR v září pracovalo přes 67.000. Třetí příčku žebříčku obsadili s více než 19.000 pracovníků Poláci.

Situací na plzeňských právech se zabývá státní zastupitelství

Plzeňské státní zastupitelství se začalo zabývat problémy právnické fakulty v Plzni. Zastupitelství obdrželo více podnětů, samo také rozsah prověřování doplňuje o nové věci, jež se postupně v souvislosti s fakultou objevují v médiích. Podle šéfky státního zastupitelství Antonie Zelené by vyšetřování mohlo být uzavřeno v horizontu měsíců, možná roku. Podněty se týkají například plagiátu bývalého proděkana, přijímání absolventů karlovarské soukromé školy nebo, uznávání diplomů absolventů pražského Mezinárodního institutu podnikatelství a práva, který je akreditován na Zakarpatské státní univerzitě v Užhorodu. Plzeňská práva vzdělání jeho absolventům nostrifikovala. Advokátní komora upozornila, že takoví lidé nesplňují podmínku kvalitního právního vzdělání a odmítla je zapsat do seznamu advokátů.

Začal soud o majetek Dietrichsteinů

Břeclavský soud se začal zabývat restitučními nároky Mercedes Dietrichsteinové, která se domáhá vrácení rozsáhlého majetku jejího rodu na Mikulovsku. Ten stát zabavil po 2. světové válce na základě Benešových dekretů. Podle žalující strany byla konfiskace nezákonná. Žalobkyni jde o to, aby získala odpověď na předběžnou otázku, zda její otec vlastnil v době své smrti na území Československa nějaký majetek. U soudu to uvedl její právní zástupce Jaroslav Čapek. Žalobu podala Dietrichsteinová na osm státních institucí, které někdejší rodový majetek spravují. Podle Jaroslavy Kuníkové, která u soudu zastupuje ministerstvo obrany, jsou ale pro zabavení majetku klíčové samotné Benešovy dekrety a případné vady v konfiskačním a navazujících správních řízeních nemohou vést ke zrušení převodu majetku.

V Chicagu se bude slavit 20 let od konce komunismu

V Chicagu se v říjnu a listopadu uskuteční několik akcí, které připomenou sametovou revoluci a následující dvě dekády svobody ve střední a východní Evropě. Série akcí nazvaná Velvet Redux, již pořádá český konzulát v Chicagu, přinese například výstavu, autorská čtení či diskusi diplomatů, informoval ČTK konzulát. Oslavy konce totalitních režimů zahájí v Chicagu 15. října v knihovně Severozápadní univerzity setkání se spisovateli ze tří postkomunistických zemí. Ze svých knih na něm bude číst česká spisovatelka Petra Hůlová, slovinský spisovatel Drago Jančar a maďarský literát Ferenc Barnas. Poté začne 28. října v Chicagu putovní výstava ke 20. výročí pádu železné opony, kterou připravilo pražské muzeum vojenské historie. Výstava se zaměřuje na období mezi koncem druhé světové války a vznikem železné opony mezi Západem a Východem v roce 1948. Následovat bude 4. listopadu na Chicagské univerzitě diskuse u kulatého stolu, které se zúčastní generální konzulové Česka, Německa, Maďarska a Polska. O den později bude sběratel umění Jiří Kyncl vzpomínat na návštěvu spisovatele Bohumila Hrabala v Chicagu v roce 1989. Konec totality v Čechách a obnovu pomníku někdejšího amerického prezidenta Woodrowa Wilsona v Praze si také 10. listopadu na slavnostní večeři v chicagském hotelu Ritz-Carlton připomene společnost Američtí přátelé České republiky. Sérii akcí pak 16. listopadu uzavře chicagská premiéra dokumentu Občan Havel.

Grand Prix Tourfilmu putuje do Indie za snímek Incredible India

Hlavní cenu, Grand Prix, získal na letošním 42. ročníku mezinárodního festivalu filmů o cestování a turistice Tourfilm Karlovy Vary indický snímek Incredible India přihlášený tamním ministerstvem turistiky a cestovního ruchu. Porota u něj ocenila nejen vtipnost, ale rovněž velmi zdařilé filmové zpracování. Do nejužšího výběru na hlavní cenu se letos dostalo hned deset filmů, což jsme v minulosti nezažili, informoval ČTK ředitel festivalu Josef Schütz. U nejlepších filmů se letos objevil podle Schütze zcela nový trend. Jsou natočeny jako videoklip střihaný na hudbu bez komentáře a nepředstavují pouze památky a atrakce dané lokality. Ty jsou ve snímcích také, ovšem až na druhém místě. Pozornost patří hlavně lidem. "Inspirativní nálada tak diváka vtahuje do děje a snaží se ho ovlivnit tak, aby se jeho zájem o danou lokalitu stal rozhodující pro budoucí návštěvu. Emoce vítězí a fakta si divák může najít na webu či v tiskových materiálech," uvedl Schütz.

Ceny Knihovna roku 2009 dostaly knihovny v Protivanově a Praze

Jubilejní 10. ocenění Knihovna roku 2009 vr čtvrtek v zaplněné Zrcadlové kapli pražského Klementina za přítomnosti desítek knihovníků a starostů převzali zástupci obecní knihovny v Protivanově na Olomoucku a Městské knihovny v Praze. Protivanovská knihovna dostala cenu v kategorii nejlepší základní knihovna, pražská instituce za mimořádný knihovnický počin. Tím bylo zpřístupnění díla Karla Čapka v elektronické podobě. V obou kategoriích bylo celkem nominováno 24 knihoven. "Jsem strašně ráda, že to vyšlo, protože odcházím 1. ledna do důchodu a ocenění je takovým závěrem mé pracovní kariéry," řekla ČTK vedoucí protivanovské knihovny Anna Dokoupilová. Šéf Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák byl podle svých slov z udělené ceny v rozpacích. "Na jednu stranu mám radost, ale na druhou stranu jsem přál vítězství Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové," uvedl.

Česko-makedonský film Ocas ještěrky usiluje o nominaci na Oscara

Česko-makedonský film Ocas ještěrky, který společnost Falcon uvedla do kin letos v lednu, je navržen do nominací na Oscara v kategorii Neaglicky mluvený film. O volbě rozhodla Makedonská asociace filmových profesionálů. Ocas ještěrky, který se na mezinárodní scéně pohybuje pod anglickým názvem Wingless, má za sebou letos účast na mezinárodním festivalu v Montrealu a také na přehlídce v albánském městě Durres. Režiséra Iva Trajkova na scénáři Stanislava Klimenta a Alana Smisíka zaujalo téma střetu svobodné vůle jedince s předurčeným osudem, stejně jako vyústění křehkého příběhu v možnost a schopnost člověka předurčenost změnit. Jeho cílem bylo projekt s parametry "art-filmu" směrovat i na širší divácký okruh.

V Písku začal Mezinárodní festival studentských filmů

Na čtyřicet soutěžních snímků z 33 zemí světa mohou shlédnout diváci na devátém ročníku Mezinárodního festivalu studentských filmů, jenž ve čtvrtek začal v jihočeském Písku. Třídenní program je rozdělen do sedmi soutěžních bloků a doplní ho promítání nejlepších prací ze spolupořádající Filmové akademie Miroslava Ondříčka. Slavnostní zakončení s předáním cen se uskuteční v sobotu. "Do soutěže byly přihlášeny filmy hrané, dokumentární, animované, reklamy i klipy ve formátu 16 a 35 milimetrů a také na videonosiči s délkou maximálně 30 minut, jejichž autory jsou studenti středních, vyšších a vysokých škol s výukou audiovizuální tvorby," řekl ČTK mluvčí festivalu Petr Smyczek. Posláním festivalu je zprostředkovat setkání mladých filmových tvůrců, představit veřejnosti tvorbu domácích i zahraničních filmových škol.

Národní galerie vystavuje čínské stínové divadlo a současné umění

Národní galerie v Praze (NG) hostí dvě výstavy, které mají českému divákovi přiblížit čínskou kulturu. Pod názvem Stíny na jevišti uvidí od pátku návštěvníci Veletržního paláce vybraná díla stínového divadla ze sbírek Národní galerie v Číně. Otevřená vize je název výstavy současného čínského umění, které vybrali taktéž zástupci čínské národní výtvarné instituce. Obě výstavy potrvají do 10. ledna a jsou součástí oficiálního festivalu čínské kultury v ČR. Akci pořádají ministerstva kultury ČR a Číny a chtějí tak oslavit 60. výročí navázání diplomatických styků. Stínové divadlo má dvoutisíciletou tradici, traduje se, že první loutka vznikla proto, aby utišila smutek jistého císaře nad ztrátou oblíbené konkubíny. Stín této figurky se promítal na závěs tak, aby císař měl pocit, že duch jeho oblíbené milenky je stále s ním. Tato příhoda bývá považována za vznik stínového divadla.

Ze sportu

Fotbalový reprezentant Václav Svěrkoš je zraněný, trenér Ivan Hašek proto dodatečně povolal na kvalifikační zápasy s Polskem a Severním Irskem záložníka Libora Sionka. Kouč to oznámil na setkání s novináři ve Štiříně.

Fotbalisté Brna nepřešli 3. kolo domácího poháru, když v dohrávce po penaltovém rozstřelu podlehli druholigové Karviné 1:2. Rozhodující pokutový kop proměnil Ficek.

Tenista Tomáš Berdych v osmifinále turnaje v Tokiu porazil Němce Andrease Becka 6:4 a 6:1. Jeho soupeřem o postup do semifinále bude v pátek buď třetí nasazený Gilles Simon z Francie, nebo Rus Michail Južnyj.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy přeháňky. Teploty 22 až 26 stupňů Celsia.

08-10-2009