Denní souhrn zpráv Zprávy

10-10-2009

Premiér Fischer vyloučil možnost znovuotevření ratifikace Lisabonu v EU

Premiér Jan Fischer vyloučil možnost, že by jednání o požadavku prezidenta Václava Klause k lisabonské smlouvě mohlo přinést znovuotevření ratifikace dokumentu v celé EU. Úřad vlády to sdělil ČTK. Václav Klaus předtím prohlásil, že bude chtít trvalou výjimku z Listiny základních práv EU, která je součástí smlouvy. Prezident, známý odpůrce lisabonské smlouvy, se obává prolomení takzvaných Benešových dekretů. Vláda i experti ale jeho obavy nesdílejí. Prezident váhá s podpisem smlouvy, bez něj ale nelze v ČR zakončit ratifikaci. Svým novým požadavkem Klaus nyní ještě víc zkomplikoval již tak nejistou situaci v Česku, kde se z podnětu několika senátorů navíc čeká na verdikt Ústavního soudu ke smlouvě. Celá EU přitom netrpělivě čeká, až ČR jako poslední člen smlouvu přijme. Česká vláda, s níž Klaus předem nový postoj nekonzultoval, je připravena o žádosti hlavy státu jednat. "Spolu s evropskými partnery bude hledat takové řešení, které neohrozí dokončení ratifikačního procesu. Jeho znovuotevření v rámci evropské sedmadvacítky považuji za vyloučené," uvedl v prohlášení Fischer.

Bernd Posselt: Klausův požadavek k "Lisabonu" je cynická hra

Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt kritizoval požadavek Václava Klause na trvalou výjimku z Listiny základních práv lisabonské smlouvy o reformě Evropské unie a označil postup českého prezidenta za cynickou hru. Uvedl to v tiskovém prohlášení, které ČTK obdržela. Václav Klaus, známý odpůrce smlouvy, svůj požadavek v pátek mimo jiné zdůvodnil obavou z prolomení takzvaných Benešových dekretů, na jejichž základě bylo po druhé světové válce z někdejšího Československa vysídleno několik milionů Němců a zabaven jejich majetek. Klausovy obavy se týkají právě otevření možných majetkových nároků vysídlenců. Posselt považuje Klausův požadavek za omezování lidských práv sudetských Němců a za "cynickou hru s osudy milionů lidí, zbavených práv, vyhnaných a mnohdy zavražděných, a jejich potomků". Český prezident podle něj ví, že Listina základních práv EU, která je součástí lisabonské smlouvy, nevytváří žádné právní důsledky pro majetkové poměry v členských státech unie; Klaus se prý ale "pokouší ze zatuchlých nacionalistických emocí a lítosti nevinných vytlouct politický kapitál". To Posselt označil za "hluboce antievropské, nemorální a obrácené do minulosti".

Fischer a Füle vítají ratifikaci lisabonské smlouvy v Polsku

Český premiér Jan Fischer uvítal završení ratifikace lisabonské smlouvy v Polsku a věří v to, že v "dohledné době" se tento dokument reformující činnost Evropské unie podaří přijmout i v Praze. Sdělil to ČTK Fischerův mluvčí. Ministr pro EU Štefan Füle doufá, že smlouvu do konce roku ratifikuje i Česko. Smlouvu v sobotu ve Varšavě podepsal prezident Lech Kaczynski, Česko tak zůstává poslední členskou zemí v celé unii, která tak neučinila. Čeká se na podpis prezidenta a tvrdého kritika smlouvy Václava Klause a na rozhodnutí Ústavního soudu, který smlouvu na návrh několika senátorů posuzuje. Klausova kancelář zatím polský krok nekomentovala.

Václav Klaus využívá strachu z nároků sudetských Němců, soudí Le Figaro

Český prezident Václav Klaus se svým požadavkem, aby Evropská unie garantovala nezpochybnitelnost takzvaných Benešových dekretů, opírá o přetrvávající strach velkého počtu Čechů z hypotetických právních nároků vyhnaných Němců, kterým byl konfiskován majetek v někdejších Sudetech. Uvádí to francouzský deník Le Figaro na svých internetových stránkách. Tato obava, která může být podložená a která je každopádně ukotvená v české mysli, se ukazuje jako demagogický prostředek v hodině dvanácté proti evropské integraci, která se prezidentovi hnusí. Trpělivost 26 partnerů Václava Klause bude tak zkoušena hned dvakrát, protože lisabonskou smlouvu brzdí ještě odvolání sedmnácti senátorů k ústavnímu soudu. Přitom Klausův požadavek není nutně tím nejtěžším, který by se dal splnit. Záruky dané Irsku před opakovaným referendem na základě jednoduchého rozhodnutí sedmadvacítky bez revize celé smlouvy se jeví jako schůdné řešení i pro Česko, píše francouzský deník.

Britský tisk: Klausovy požadavky šokovaly a popudily Evropu

Požadavek českého prezidenta Václava Klause na doplnění lisabonské smlouvy reformující Evropskou unii šokovaly a popudily představitele a diplomaty Evropské unie, píší britské listy. Zároveň zmiňují častý názor, že jde jen o zdržovací taktiku. Například maďarský premiér řekl listu The Times, že Klausův postoj je "naprosto kontraproduktivní". The Independent píše o "ohromujícím oznámení", které šokovalo diplomaty v Bruselu a zhatilo naděje EU na rychlé uvedení lisabonské smlouvy v život. Klausovy nejnovější požadavky hrozí, že se celý dokument rozpadne, uvedl list. Maďarský premiér Gordon Bajnai řekl deníku The Times, že Klausova taktika, je "naprosto kontraproduktivní a brání ekonomickému oživení Evropy". "Patřím k většině evropských premiérů, kteří jsou již dost netrpěliví, aby lisabonská smlouva vstoupila v platnost," řekl. The Guardian napsal, že protievropský prezident Klaus svými požadavky popudil Brusel, Berlín a Paříž. Financial Times píší o zmatku, který Klausovy nové požadavky vyvolaly, zatímco The Times se domnívají, že "rozlícení lídři EU jsou odhodláni zabránit Klausovi, aby zdržoval nebo doplňoval lisabonskou smlouvu".

Okrouhlá Radouň v referendu odmítla úložiště jaderného odpadu

Obyvatelé Okrouhlé Radouně na Jindřichohradecku v místním referendu odmítli případnou výstavbu úložiště jaderného odpadu. Mezi osm vytypovaných lokalit pro sklad vyhořelého jaderného paliva patří skalní masiv v blízkém Lodhéřově. Plebiscitu se zúčastnilo 59,5 procenta oprávněných voličů, proti úložišti hlasovalo 93 procent lidí, řekl ČTK Michal Šimůnek ze sdružení Za Radouň krásnější. Okrouhlá Radouň je už 27. z celkem 36 obcí v šesti vytypovaných lokalitách, která úložiště v referendu odmítla. Právě kvůli odporu obcí později k vybraným místům přibyly i dva vojenské újezdy - Boletice a Hradiště. Michal Šimůnek připomněl, že podle platného zákona by Správa úložišť radioaktivních odpadů na výsledek referenda brát ohled nemusela, ale veřejně deklaruje, že k názoru obyvatel vybraných lokalit přihlédne. "Je to politický akt a nedovedu si představit, že by to nějaká vláda vybudovala i přes odpor obyvatel," podotkl Michal Šimůnek.

Extremisté chtějí upozorňovat na údajné nepravosti politiků

Pravicoví extremisté hodlají prostřednictvím svých internetových stránek www.odporuj.org upozorňovat na údajné "mafiánské praktiky" českých politiků. Asi čtyřem desítkám přívrženců krajní pravice to na sobotním shromáždění před úřadem vlády v Praze řekl jeden z pravicových aktivistů Jiří Bárta. Nová občanská iniciativa se podle Bárty také nechá oficiálně zaregistrovat. Sympatizanti krajní pravice se sešli na protest proti stíhání desítky lidí kvůli pořádání koncertů, na nichž byl podle policie propagován nacismus a fašismus. Policie vzala do vazby pět obviněných, jednoho později propustila. Podle policie patří všech deset obviněných mužů mezi členy neonacistického Národního odporu. Údajně organizovali od loňského dubna 11 koncertů s vědomím, že účinkující i diváci na nich šíří myšlenky neonacismu, rasismu, xenofobie a že se na nich propaguje hnutí Národní odpor. Písňové texty údajně oslavovaly třetí říši, antisemitismus a čistotu rasy. Hudebníci prý také vyzývali k provolávání hesel "Heil Hitler" či "Sieg Heil". Mužům hrozí za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka od tří do osmi let vězení.

LN: Policie chce ultrapravicové radikály odstřihnout od peněz

Ministerstvo vnitra (MV) a policie chtějí odstřihnout ultrapravicové extremisty od přísunu peněz. Je to nejlepší cesta, jak přirozeně utlumit jejich aktivity a ultrapravicové hnutí atomizovat, řekl sobotním Lidovým novinám (LN) jeden z čelných představitelů MV. Podle něj mají radikálové v současné době tolik peněz, že si mohou dovolit najímat drahé advokáty, kteří jim přímo při jejich akcích radí, jak postupovat, aby neporušili zákon. Deník píše, že například známá pražská právnička Klára Slámová se účastnila jako pozorovatelka koncertů, které extremisté pořádali. "Ti právníci to nedělají z žádného entuziasmu nebo zájmu o věc. Mají za to velmi slušné peníze," uvedl zdroj z MV. Pokud nedostanou dobře zaplaceno, nebudou se tím zabývat, dodal. Policie se v posledních měsících snaží ekonomicky ochromit i představitele tuzemské neonacistické scény. Příkladem může být nejrozsáhlejší razie proti ultrapravicovým radikálům z letošního června. Při ní bylo zatčeno a obviněno z propagace hnutí potlačující práva a svobody občanů deset lidí. Pět z nich je stále ve vazbě. Šlo především o organizátory koncertů, které slouží jako stálý zdroj příjmů ultrapravicových skupin.

Vládní Kramářovu vilu si prohlédlo 1400 zájemců

Prostory vládní Kramářovy vily v Praze si v sobotu prohlédlo kolem 1400 zájemců. Rezidence s rozlehlou zahradou, kde předsedové českých vlád jednají se svými ministry a zahraničními návštěvami, je běžně veřejnosti uzavřená. Z vily je krásný výhled na panorama hlavního města a Pražský hrad. Ti, kteří do Kramářovy vily přišli, mohli vidět pracovnu premiéra, malé a velké jídelny, salonky či kulečníkový sál, z něhož je přímý východ na zahradu. Výklad zájemcům podávali průvodci, řekla ČTK ředitelka informačního centra vlády Lucie Wittlichová. Lidé si také mohli prohlédnout výstavu rozměrných uměleckých objektů ze skla a oceli od sklářského sochaře Václava Ciglera a architekta Michala Motyčky. Vládě je zapůjčili na rok. Poprvé se mohli lidé do Kramářovy vily podívat v roce 2005. Od té doby byla otevřená pro veřejnost ještě několikrát, zatím naposledy loni v květnu. Vilu z roku 1914 s výhledem na Vltavu a střed města si nechal postavit předseda první československé vlády Karel Kramář, po němž získala i své jméno.

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě přilákal 15.000 lidí

Podzimní knižní veletrh, který v sobotu skončil v Havlíčkově Brodu, přilákal 15.000 návštěvníků. Na 19. ročníku veletrhu si mohli prohlédnout nabídku 154 nakladatelství. Největší zájem měli o autorská čtení, řekla ČTK ředitelka veletrhu Markéta Hejkalová. Hlavním tématem dvoudenního veletrhu byly cesty. "Velký ohlas například měla beseda s páterem Františkem Líznou, který hovořil o svých cestách do Santiaga de Compostela, na Krym a do Říma," uvedla Hejkalová. S nemenším zájmem se setkala také autorská čtení Michala Viewegha, Ludvíka Vaculíka či Jiřího Stránského. Seminář pro knihkupce a nakladatele se také pokusil vyřešit otázku, zda v budoucnu cesty knih od nakladatelů ke čtenářům povedou spíše přes kamenná nebo internetová knihkupectví a zda to budou spíše knihy běžné nebo elektronické. "Budoucnost se nedá odhadnout. Před 20 lety by nám také připadala spousta věcí z dneška neuvěřitelná, ať už technika nebo pád komunismu," podotkla Hejkalová.

Ve Vysokém soutěží venkovské divadelní sbory, již po čtyřicáté

Devět venkovských divadelních souborů z Čech i Moravy se sjelo do Vysokého nad Jizerou na Semilsku na soutěžní přehlídku venkovských divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim. Svůj um budou poměřovat až do příští soboty a nejlepší z nich si vyslouží postup na Jiráskův Hronov 2010, řekla ČTK za pořadatele Jana Fričová. Jubilejní 40. ročník přehlídky nabídne 16 představení a většina z nich už je vyprodaná. Jako první soutěž otevřel v pátek večer inscenací Limonádový Joe domácí divadelní soubor Krakonoš. "Výkony posuzuje sedmičlenná odborná porota, jsou v ní režiséři, divadelní pedagogové a publicisté a také scénograf," dodala Fričová. Letošní přehlídku navíc provází výstava fotografií ze všech minulých ročníků, uspořádaná v místním muzeu. Potrvá do konce října a pražský scénograf Petr Kolínský na ní pod názvem Divadelní maličkosti představuje své obrázky, které vtipně glosují soutěžní představení za osmileté období, kdy seděl v porotě. "Současně vznikla i stejnojmenná knížka," dodala Fričová.

Na saském zámku byla otevřena výstava věnovaná Třem oříškům

Výstava věnovaná česko-německému pohádkovému filmu Tři oříšky pro Popelku začala na zámku Moritzburg nedaleko Drážďan. V zimě na přelomu let 1972 a 1973 posloužil tento zámek jako slavnostní kulisa pro natáčení snímku, který patří v Česku i v Německu už přes 30 let mezi nejpopulárnější filmové pohádky. Na výstavě, která potrvá do konce tohoto měsíce, mohou návštěvníci vidět původní kostýmy a rekvizity z filmu, získat informace o jeho vzniku a seznámit se s životními osudy účinkujících a tvůrců. Za prohlídku přitom stojí i samotný zámek, kterému se přezdívá "perla saského baroka". Údajně stovky lidí ročně sem přicházejí, aby si prohlédli sídlo filmového prince (Pavla Trávníčka) včetně schodiště, na němž Popelka (Libuše Šafránková) při útěku z královského plesu ztratila střevíček. Kultovní snímek Tři oříšky pro Popelku vychází z pohádky Boženy Němcové a natočen byl v koprodukci východoněmeckých filmových studií DEFA a Filmových studií Barrandov. V České republice byl na základě divácké ankety vyhlášen nejoblíbenější filmovou pohádkou století.

Jaromír Nohavica letos už podruhé rozezpíval Berlín

Podruhé v Německu a po necelých osmi měsících znovu v Berlíně v pátek zahrál a zazpíval nejpopulárnější český folkový zpěvák Jaromír Nohavica. Do auly jazykového centra uprostřed pulzující čtvrti Prenzlauer Berg přilákal početné česko-německé publikum, které během každého rychlejšího songu tleskalo, luskalo a bez pobízení zpěváka podporovalo sborovým zpěvem refrénů. Nohavica střídal své nejosvědčenější kusy s novějšími, takže během více než dvouhodinového koncertu zdaleka nezazněly jen obligátní písně jako Dokud se zpívá, Košilka a Píseň o kometě. Ty však sklidily největší aplaus. Písničkář si na pódium jako hosta přivedl svého německého kolegu a interpreta jeho písní Franka Viehwega. V dvojjazyčné úpravě tak zazněly další hity jako Sarajevo či Starý muž. Nohavicovo dvoudenní zastavení v německé metropoli uzavírá jeho týdenní miniturné On the road, při kterém zavítal také do Nizozemska a Belgie. Se svým šestičlenným týmem cestu absolvoval jen v obytném karavanu.

Úředníci s mobily a deskami v ruce závodili v centru Prahy v běhu

Úředníci a úřednice si v sobotu s deskami a mobilním telefonem v rukách změřili síly ve sprintu ulicemi Prahy. Šestého ročníku Běhu kancelářských krys se v hlavním městě zúčastnila čtyřicítka lidí. Ženy v kostýmcích a muži v šatech a s kravatou běželi osmisetmetrový okruh v centru metropole za povzbuzování kolemjdoucích a hlasitého komentování moderátora. Závodili nejen jednotlivci, ale i pětičlenné štafety a kdo chtěl, mohl si přidat ještě doprovodné soutěže v hodu šanonem, jízdě na kancelářské židli a šplhu na laně. "Více než o fyzické výkony se jedná o neformální setkání a odreagování účastníků a samozřejmě také o pobavení přihlížejících diváků," řekl zástupce pořádající agentury Pavel Cingl. Trasa běhu vedla z Ovocného trhu přes Prašnou bránu do ulice Na Příkopě a zpět na Ovocný trh. Účastníci běhu, "kancelářské krysy", museli být oblečeni, jako kdyby šli do práce. Jedinou výjimkou byly boty, které mohly být sportovní. Vítěze klání pořadatelé odměnili poukazy na pobyt v luxusním hotelu s masáží, na zapůjčení auta či na členství ve sportovním klubu.

Ze sportu:

V předposledním díle kvalifikace o postup na MS 2010 sice česká fotbalová reprezentace v sobotu Polsko góly Tomáše Necida a Jaroslava Plašila 2:0 porazila, avšak zřejmě nepovede ke kýženému cíli. Slovinsko totiž v souběžném hraném zápase v Bratislavě nad Slovenskem vyhrálo 2:0, takže výběru trenéra Ivana Haška zůstává pouze teoretická naděje na postup. Ve středu musí porazit Severní Iry a spoléhat, že Slovinci nevyhrají v San Marinu.

Výsledky 14. kola hokejové extraligy: Třinec - Slavia Praha 3:1, Zlín - Pardubice 4:2, Litvínov - České Budějovice 5:2, Karlovy Vary - Kladno 2:1, Sparta Praha - Vítkovice 4:3 po samostatných nájezdech a Plzeň - Brno 2:1. V tabulce bede Zlín před Vítkovicemi a Třincem, poslední je Brno.

Barcelonu si vybrali Španělé za dějiště finále Davisova poháru proti českým tenistům. Hrát se bude v olympijském paláci Sant Jordi s kapacitou 17.600 diváků. Očekává se, že Španělé připraví na 4. až 6. prosince tradičně antuku. Na svých stránkách to uvedl španělský sportovní deník Marca. "Podle zpráv, které jsme dostávali ze Španělska, jsme to čekali. Je určitě dobře, že to bude v hale," reagoval na dějiště utkání kapitán Jaroslav Navrátil. Na Barcelonu mají španělští tenisté krásné vzpomínky, protože zde v roce 2000 získali první ze svých tří triumfů v Davis Cupu.

Házenkáři Karviné podlehli v úvodním utkání 2. kola Poháru EHF rumunské Resitě 32:40. V domácí odvetě, která je na programu za týden v neděli, tak budou mít těžkou pozici. "Vzhledem k tomu, co jsme v zápase viděli a jakou hrou se soupeř prezentoval, věřím, že není osmibranková prohra beznadějná do domácí odvety," zůstal optimistou kouč českého mistra Jozef Hanták.

Házenkáři Dukly Praha jsou v druhém kole Poháru EHF na pokraji vyřazení. Sobotní domácí zápas s ukrajinským celkem ZTR Záporoží prohráli 24:29 a v soutěži se udrží jen v případě, že přesně za týden zlikvidují pětigólové manko na palubovce soupeře. Hosté coby pravidelný účastník evropských pohárů využili potíže Dukly se sestavou. Trenér Pavel Pauza nemohl kvůli zdravotním problémům čtyři hráče.

Nejlepší český cyklokrosař Zdeněk Štybar obsadil třetí místo v sobotním závodě v Namuru, jímž byla zahájena tradiční belgická série GVA. Úřadující vicemistr světa byl jediným zahraničním jezdcem mezi nejlepšími sedmi, přičemž nestačil na mistra světa Nielse Alberta a bývalého šampiona Svena Nijse. V historicky prvním závodě seriálu GVA ve frankofonní části Belgie obsadil další český cyklokrosař Radomír Šimůnek desátou pozici.

Třetí muž současného světového žebříčku cyklokrosařů Martin Bína vyhrál v Kolíně čtvrtý díl domácího pohárového seriálu Toi Toi Cup. Jezdce Budvaru Tábor doprovodili na stupně vítězů oddílový kolega Ondřej Bambula a Zdeněk Mlynář z celku Max Cursor. Bína vyhrál podruhé v sezoně a vede průběžné pořadí seriálu. Oba zbývající pohárové závody vyhrál Zdeněk Štybar, který v Kolíně nestartoval. Chyběli i další cyklokrosaři jezdící v Belgii, například Dlask, Šimůnek, Petruš nebo Ausbuher.

Cyklistka Lada Kozlíková už má 42 domácích mistrovských titulů. Další dva přidala závodnice pražské Dukly na dráhovém mistrovství republiky v Praze. Na dráze v Motole Kozlíková získala prvenství ve sprintu a v závodu na 500 metrů s pevným startem.

Úřadující české basketbalové mistryně USK Praha prohrály na turnaji v Jekatěrinburgu nejprve v pátek s reprezentací USA 81:100, v sobotu nestačily ani na domácí výběr, kterému podlehly vysoko 65:94. "Hra v obraně, a především obranný doskok, byl naším největším problémem," zhodnotil trenér USK Lubor Blažek. V neděli čeká Pražanky ještě duel s maďarskou Šoproní.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Převážně oblačno, místy přeháňky. Teploty 11 až 15 stupňů Celsia.

10-10-2009