Zprávy

Vláda bude jednat o Klausově přání trvalé výjimky z Listiny EU

Nejnovější požadavek prezidenta Václava Klause na vyjednání trvalé výjimky z Listiny základních práv EU bude významným bodem pondělního jednání úřednické vlády premiéra Jana Fischera. Klaus nově svůj případný podpis pod lisabonskou smlouvou reformující EU podmínil právě vyjednáním takových záruk, které by znemožnily podle něj hrozící majetkové požadavky sudetských Němců. Zaskočil tak české politiky i diplomaty Evropské unie, jen Klausův podpis totiž zbývá k dokončení ratifikace dokumentu v celé sedmadvacítce. Český premiér Fischer už dal najevo, že stále věří v možnost úspěšného završení ratifikačního procesu v ČR tak, aby smlouva mohla vstoupit v platnost do konce tohoto roku. "Budeme hledat cesty, jak i za těchto okolností nalézt solidní východiska," řekl v pátek s tím, že problém vyžaduje důkladnou analýzu věcnou, politickou i právní. "Mohu odpovědně prohlásit, že vláda ČR zvážila možné dopady lisabonské smlouvy, a to včetně eventuálního prolomení Benešových dekretů, již během procesu jejího vyjednávaní. Takové riziko se nejeví jako reálné," uvedl Fischer v prohlášení pro média.

Klausův tajemník: Vláda o nynějších výhradách Klause věděla

Prezidentův tajemník Ladislav Jakl sdělil, že koaliční vláda Mirka Topolánka znala výhrady hlavy státu k lisabonské reformní smlouvě a Listině základních práv EU. Uvedl to v televizi Prima. Před ratifikací smlouvy v Česku chce Klaus nečekaně trvalou výjimku z listiny kvůli obavám z prolomení takzvaných Benešových dekretů. Bývalý vicepremiér této vlády pro EU Alexandr Vondra řekl, že Klaus tento typ výhrad nezmiňoval. Vondra opět odmítl možnost, že by smlouva ohrožovala dekrety. Klaus, tvrdý odpůrce "Lisabonu", nyní překvapil české i evropské politiky svou podmínkou trvalé výjimky z listiny, bez níž prý lisabonskou smlouvu neratifikuje. Jakl v Primě ani v České televizi jednoznačně neřekl, zda Klaus po vyjednání podmínky smlouvu podepíše. Zopakoval, že Klausovi nestačí politická deklarace, chce "skutečné" záruky. ČR je poslední zemí EU, kde nebyla ratifikace ukončena. Podle Vondry by mohla být výjimka přiložena k nějaké budoucí smlouvě, například o rozšíření EU o Chorvatsko či Island. Poté, co by lisabonská smlouva vstoupila v platnost, by výjimka ještě ale neplatila. To by stalo až poté, co by další smlouva s českým dodatkem byla schválena v celé EU. To by mohlo trvat až tři roky, soudí Vondra.

Listina EU, kterou napadl Klaus, je podle ÚS v souladu s Ústavou

Listina základních práv EU, z níž chce nyní prezident Václav Klaus před svým případným podpisem pod lisabonskou smlouvu pro ČR trvalou výjimku, je podle generálního sekretáře Ústavního soudu Tomáše Langáška v souladu s českou Ústavou. Tento jednomyslný názor ústavních soudců z loňského roku připomněl v nedělním diskusním pořadu České televize. Okamžitě se dostal do konfliktu s tajemníkem prezidenta Ladislavem Jaklem, jenž ústavní soudce obvinil z toho, že loni při prvním projednávání lisabonské smlouvy reformující EU před ÚS "evidentně" vůbec nečetli Klausova stanoviska. Langášek podobný výrok označil za "absurdní a dehonestující". Soud se podle něj velmi vážně zabývá každým podáním a první řízení o konformitě lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem trvalo více než sedm měsíců.

Jiří Paroubek míní, že vláda má jednat s Hradem i EK o Klausově přání

Česká vláda nyní musí jednat s prezidentem Václavem Klausem i s Evropskou komisí a hledat cestu, jak splnit Klausovu žádost o trvalou výjimku z Listiny základních práv EU. Myslí si to předseda ČSSD Jiří Paroubek, který o tématu hovořil také s ministrem zahraničí Janem Kohoutem. Klaus chce trvalou výjimkou odstranit obavy z možných majetkových nároků sudetských Němců. Bez ní prý lisabonskou reformní smlouvu nepodepíše, a neukončí tak jako poslední v EU její ratifikační proces. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda vyzval lidi, aby se šli 17. listopadu na Pražský hrad Klause na jeho postoj zeptat. "Realita je taková, že prezident toto považuje jako svou daň za podpis pod Lisabonem. Můžeme se předhánět v právních stanoviscích, ale to problém neřeší," uvedl v neděli v diskusním pořadu televize Prima Jiří Paroubek a připomněl, že jeho strana Václava Klause prezidentem nezvolila. Doufá prý v to, že to je Klausova poslední podmínka. S Cyrilem Svobodou se shodl na tom, že podle dostupných právních stanovisek nehrozí přijetím lisabonské smlouvy prolomení takzvaných Benešových dekretů. Klausův postoj podle obou politiků komplikuje české postavení v EU.

Sunday Times: Evropští diplomaté zkoumají, jak se zbavit Klause

Němečtí a francouzští diplomaté zvažují dva způsoby, jak odstranit poslední překážku v ratifikaci lisabonské smlouvy, kterou vytvořil český prezident Václav Klaus požadavkem na trvalou výjimku Česka z Listiny základních práv EU. Píše to britský nedělník Sunday Times, podle něhož je jedním způsobem odvolání prezidenta a druhým změna české ústavy, která by hlavě státu odebrala právo veta. Podle listu řeší evropští diplomaté tyto otázky v diskuzích se svými českými kolegy. "Pokud prezident brzdí demokratický proces a klade odpor rozhodnutí parlamentu stejně jako vůli lidí, pohybuje se za hranou zákona a bude muset čelit důsledkům," řekl Sunday Times nejmenovaný německý diplomat. Nedělník cituje také českého senátora Jiřího Oberfalzera, blízkého Klausova spojence a jednoho ze členů senátorského klubu ODS, kteří předložili lisabonskou smlouvu k prozkoumání českým ústavním soudem. Podle něj francouzský prezident Nicolas Sarkozy už pohrozil Česku vyloučením z Evropské unie. "Myšlenky na změnu ústavy kvůli zbavení se prezidenta jenom ukazují, jak je naše mladá demokracie slabá," cituje Sunday Times Oberfalzera.

AP: Klaus může zmařit snahu Evropy být globálním hráčem

Irové konečně řekli ano, Poláci udělali to samé v sobotu, ale plány na přeměnu Evropy v celosvětového hráče by ještě mohlo zmařit "ne" českého prezidenta Václava Klause, napsala agentura AP. Pro většinu evropských vůdců je smlouva velký krok vpřed k Evropské unii efektivnější, spolehlivější a lépe připravené na zvládání velkých záležitostí na světové scéně. Ne tak pro vehementně euroskeptického Klause, který smlouvu neúnavně napadal a teď je v jedinečné pozici, aby ji mohl případně zablokovat. Její krach by Evropskou unii uvrhl do bezpříkladné krize. V sázce jsou plány na nové posty evropského prezidenta a ministra zahraničí, zjednodušený rozhodovací proces a posílení pravomocí Evropského parlamentu. Vyjednávači smlouvy říkají, že reformy jsou nutné k tomu, aby EU mohla při svém rychlém rozšiřování na východ počínaje rokem 2004 fungovat efektivněji. Konzervativec Klaus se kochá v tom, být proti proudu. Tvrdí, že smlouva dává příliš mnoho moci Bruselu a zbavuje jednotlivé země jejich svrchovanosti tím, že jim odnímá právo veta a nahrazuje ho většinovým hlasováním. Spekulace o jeho úmyslech ho nechávají v klidu. Ale svým postojem se netají.

Euro: MF chce poprvé vydat dluhopisy ve švýcarských francích

Ministerstvo financí (MF) plánuje vydat dluhopisy ve švýcarských francích. Bylo by to vůbec poprvé, co stát vydá bondy v této měně. V pondělním vydání to uvádí týdeník Euro s odkazem na dobře informovaný zdroj z MF. Dosud stát emitoval výhradně v eurech, ale má podle Eura zkušenosti i s japonským jenem. Ministr financí Eduard Janota švýcarskou emisi nevyloučil. "Řekl jsem svým expertům, že pokud bude na stole výhodná nabídka, tak není důvod do toho nejít," řekl týdeníku. Přestože Janota odmítl sdělit cokoli podrobnějšího, podle informací týdeníku by emise byla předem dohodnutá. Stát údajně vyjednává s bankami Credit Suisse a UBS, které by se mohly na emisi podílet. Rozpočet by mohl v přepočtu získat pět až sedm miliard korun.

Euro: Unimex chce za ČSA zaplatit ve čtyřech splátkách

Společnost Unimex TVS, která je jediným zájemcem o České aerolinie (ČSA), chce nabízenou jednu miliardu korun za leteckého dopravce údajně zaplatit ve čtyřech ročních splátkách tak, že posledních 250 milionů Kč by stát obdržel až koncem srpna 2013. Uvádí to týdeník Euro ve svém nejnovějším vydání. Podle informací týdeníku společnost Unimex prvních 250 milionů korun uhradí jen poté, co transakci schválí ÚOHS a, pokud to bude nutné, i Evropská komise. Jenže tento proces může trvat zhruba půl roku a ztrátu, kterou do této doby ČSA vygeneruje, bude muset uhradit stát, protože další podmínkou Unimexu je, že aerolinky koupí pouze v případě, pokud vlastní kapitál společnosti nebude mít zápornou hodnotu. Hodnota vlastního kapitálu ČSA je podle českých účetních standardů v současnosti záporná kolem 700 milionů korun a jelikož firma měsíčně generuje zhruba 200 milionů ztráty, za půl roku se vlastní kapitál podle Eura může propadnout do minusu až ke dvěma miliardám. V tomto případě by stát musel kapitalizovat větší část 2,5miliardového úvěru od státní firmy Osinek, kterou si vzaly ČSA letos na jaře.

Jiří Pospíšil: Bývalé vedení práv vyzvu, aby ze školy odešlo

Pověřený šéf právnické fakulty v Plzni Jiří Pospíšil vyzve bývalého děkana i oba proděkany, kteří nedávno rezignovali v souvislosti s plagiátorskou aférou, aby fakultu opustili. Zůstávají na ní totiž stále jako zaměstnanci. Podle Pospíšila školu poškodili, pokud nepůjdou dobrovolně, zváží exministr pracovněprávní kroky. Do úterý také počká, zda mu předají listinnou agendu fakulty, poté se jí "zmocní" sám, řekl v nedělním diskusním pořadu České televize. Příští týden bude mít k dispozici analýzu, jak by mohl postupovat, pokud bývalý děkan Jaroslav Zachariáš a bývalí proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič sami neodejdou. Podle Pospíšila je potřeba fakultu co nejrychleji očistit a s ní i zhruba 4000 absolventů, z nichž valná většina je podle něj kvalitních a pracují ve státní správě, advokacii, politice i diplomacii.

Průzkum: Více než tři pětiny Čechů se setkaly s korupcí

Více než tři pětiny Čechů přiznávají, že byly svědky korupčního jednání, 38 procentům lidí byl úplatek nabídnut, pětina jej dokonce přijala. Vyplývá to z internetového průzkumu Střediska analýz a empirických výzkumů (SANEP), jehož výsledky má ČTK k dispozici. Skoro tři čtvrtiny dotázaných si zároveň myslí, že by měl v Česku vzniknout nový zákon vymezující činnost lobbistů, uvedl průzkum. SANEP informuje, že se v průběhu průzkumu přiznali k přijímání úplatků mezi jinými i lékaři, státní úředníci a policisté. Necelá třetina, převážně podnikatelů a dobře finančně situovaných lidí, dokonce připustila, že už sama úplatek nabídla. V souvislosti s korupčním jednáním se v posledních dnech mluví především o Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Skandály se týkají hlavně podivných okolností, za kterých na fakultě vystudovali někteří lidé, mezi nimi údajně i vlivné osobnosti.

Festival uvede české a slovenské tanečníky

V Praze se představí slovenští tanečníci a choreografové. Přijedou na třetí ročník festivalu současného česko-slovenského tance Hybaj ho!, který se bude konat od 15. do 19. října. "Program je letos složen výhradně z choreografií českých a slovenských tvůrců, kteří žijí v zahraničí," říká Lucia Kašiarová, organizátorka festivalu, sama Slovenka trvale pobývající v Praze. Hlavní hvězdou festivalu podle pořadatelů bude soubor Les SlovaKs Dance Collective, který tvoří pět slovenských tanečníků se zkušenostmi z proslulých souborů, jako jsou Ultima Vez, Rosas, Akram Khan Company či z práce s choreografy Davidem Zambranem nebo Sidi Larbi Cherkaouim. Všichni žijí a pracují v Bruselu, kam se přestěhovali po studiu taneční akademie v Banské Bystrici. V předpremiéře uvedou 19. října v Divadle Archa choreografii Cesta domů, která spojuje živelný, fyzický a nespoutaný současný tanec se slovenskou lidovou tradicí, humorem a živou hudbou. Další večery festivalu Hybaj ho! se uskuteční v novém divadelním Studiu Alta - Hala 30 v pražských Holešovicích, které vzniklo z bývalé továrny.

Ve Vysokém soutěží venkovské divadelní sbory, již po čtyřicáté

Devět venkovských divadelních souborů z Čech i Moravy se sjelo do Vysokého nad Jizerou na Semilsku na soutěžní přehlídku venkovských divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim. Svůj um budou poměřovat až do příští soboty a nejlepší z nich si vyslouží postup na Jiráskův Hronov 2010, řekla ČTK za pořadatele Jana Fričová. Jubilejní 40. ročník přehlídky nabídne 16 představení a většina z nich už je vyprodaná. Jako první soutěž otevřel v pátek večer inscenací Limonádový Joe domácí divadelní soubor Krakonoš. "Výkony posuzuje sedmičlenná odborná porota, jsou v ní režiséři, divadelní pedagogové a publicisté a také scénograf," dodala Fričová. Letošní přehlídku navíc provází výstava fotografií ze všech minulých ročníků, uspořádaná v místním muzeu. Potrvá do konce října a pražský scénograf Petr Kolínský na ní pod názvem Divadelní maličkosti představuje své obrázky, které vtipně glosují soutěžní představení za osmileté období, kdy seděl v porotě. "Současně vznikla i stejnojmenná knížka," dodala Fričová.

Moravská galerie přibližuje proměny portrétní fotografie

Proměny portrétní fotografie od poloviny 19. století do současnosti zachycuje nová výstava v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu. Kurátoři jí dali název Podoby tváře - šalba a klam. Soubor asi 60 snímků pochází z bohaté fotografické sbírky Moravské galerie. Značnou část záběrů si veřejnost může prohlédnout vůbec poprvé, řekla ČTK mluvčí galerie Lenka Vodičková. Výstava poukazuje na velkou proměnlivost žánru, který zahrnuje jak zcela všední snímky, třeba pasové fotky, tak výsostně umělecké formy. "Fotografický portrét představuje obrovskou škálu možností, od snahy o věrnou podobu konkrétní osoby, až k zachycení anonymní a zcela subjektivní představy," uvedla kurátorka Petra Trnková s odkazem na stále širší možnosti úprav obrazu pomocí technologie. V expozici se objevuje tradiční ateliérový portrét 19. století i jeho parodie, amatérské snímky, fotografie takzvaných lidských typů, glamour portrét ze 30. a 40. let 20. století, autoportréty v podání avantgardy i portrétní dokument a inscenovaná fotografie konce 20. století. Zároveň je ve výběru zastoupena celá škála fotografických technik a postupů.

David a Foxová nabídli brněnskému publiku návrat do 80. let

Do 80. let minulého století se v sobotu na pár hodin vrátili návštěvníci společného koncertu britské popové zpěvačky Samanthy Foxové a českého diskotékového krále Michala Davida. Oba interpreti výběrem skladeb potvrdili, že těžiště jejich tvorby spočívá právě v dekádě s osmičkou na začátku. Městskou halu Vodova s kapacitou přibližně 2500 míst zaplnilo publikum asi ze dvou třetin. V publiku koncertu převažovali lidé středního věku, nechyběly však ani mladší ročníky. Třiačtyřicetiletá Foxová začínala jako modelka a pózovala mimo jiné pro časopis Playboy. Jako zpěvačka prorazila v druhé polovině 80. let. Její největší sláva pohasla na začátku 90. let.

Ze sportu:

Vítězem 119. ročníku Velké pardubické steeplechase se stal Tiumen s šestapadesátiletým žokejem Josefem Váňou, který v tomto dostihu triumfoval pošesté v kariéře. Obhájkyně prvenství Sixteen doběhla na druhém místě.

Čeští fotbalisté v předposledním utkání kvalifikace o mistrovství světa porazili v Praze na Letné Polsko 2:0. O vítězství se brankami postarali Tomáš Necid a Jaroslav Plašil. Slovinci však vyhráli na Slovensku 2:0, a v podstatě tak připravili české fotbalisty o účast na mistrovství světa. Ve středečním závěrečném utkání jim totiž stačí porazit slabé San Marino, které ještě v kvalifikaci nezískalo ani bod, aby na úkor Čechů postoupili minimálně do baráže.

Ivan Hašek ve středu večer po zápase světové kvalifikace se Severním Irskem oznámí, jestli u fotbalové reprezentace jako trenér zůstane, nebo skončí. Hašek, který je zároveň předsedou svazu, své rozhodnutí před duelem se Severním Irskem prý neodtajní. Když se na počátku července ujal funkce reprezentačního trenéra, zdůrazňoval, že jde pouze o dočasné řešení. S tím, že pokud se český tým neprobojuje na mistrovství světa do Jižní Afriky, skončí a urychleně bude hledat trenéra, který by se ujal mužstva na dlouhodobý úvazek.

Fotbalový útočník Jan Koller udělal definitivní tečku za svojí reprezentační kariérou. Těsně před zápasem světové kvalifikace proti Polsku se s ním rozloučili fanoušci na pražské Letné. Nejlepší střelec národního týmu v historii se dočkal ovací ve stoje, stadion, který byl dějištěm jednoho z klíčových kvalifikačních soubojů, však nebyl zdaleka vyprodaný. Přesto se šestatřicetiletý Koller, který v listopadu ukončí své působení v ruské Samaře a rád by se přesunul do některého z klubů sídlících na jihu Francie blíž své rodině, dočkal dojemného loučení. Koller, autor 55 reprezentačních branek, dostal velkou kytici a dres od svého někdejšího spoluhráče Karla Poborského, pro změnu českého rekordmana v počtu mezistátních zápasů se 118 starty.

Barcelonu si vybrali Španělé za dějiště finále Davisova poháru proti českým tenistům. Hrát se bude v olympijském paláci Sant Jordi s kapacitou 17.600 diváků. Očekává se, že Španělé připraví na 4. až 6. prosince tradičně antuku. Na svých stránkách to uvedl španělský sportovní deník Marca. "Podle zpráv, které jsme dostávali ze Španělska, jsme to čekali. Je určitě dobře, že to bude v hale," reagoval na dějiště utkání kapitán Jaroslav Navrátil. Na Barcelonu mají španělští tenisté krásné vzpomínky, protože zde v roce 2000 získali první ze svých tří triumfů v Davis Cupu.

Triatlonistka Tereza Macelová obsadila čtvrté místo ve slavném závodu Ironman na Havaji. Postarala se tím o suverénně nejlepší český výsledek v historii. Pětatřicetiletá pražská rodačka žijící v Kanadě zvládla náročné tratě 3,8 km plavání, 180 km jízdy na kole a běžecký maraton za 9:23:43 hodiny. Od medailového umístění ji dělilo zhruba osm minut. Lucie Zelenková obsadila 23. místo, Petr Vabroušek, který dosud držel české maximum v podobě 19. příčky, skončil osmačtyřicátý.

Vítězem úvodního závodu cyklokrosové Superprestige se v neděli v belgickém Ruddervoorde stal domácí jezdec Sven Nijs, který obhajuje celkové prvenství z minulé sezony. Po dramatickém průběhu zdolal vítěze prvního závodu Světového poháru a vedoucího muže světového žebříčku Nielse Alberta, spolu s nimi vystoupil na stupně vítězů český reprezentant Zdeněk Štybar. Dařilo se i dalším jezdcům z výběru trenéra Petra Kloučka. Před druhým podnikem SP, který se uskuteční 18. října v Plzni, naznačil šestým místem slibnou formu Radomír Šimůnek, Petr Dlask dojel šestnáctý.

Lada Kozlíková opanovala v pražském Motole domácí šampionát v dráhové cyklistice a vyhrála pět ze šesti disciplín. Na předchozí vítězství v závodech na 500 metrů s pevným startem, ve sprintu a stíhačce na tři kilometry jezdkyně Dukly Praha navázala tituly v bodovačce a týmovém sprintu. V něm byla její kolegyní Jarmila Machačová, jež Kozlíkovou připravila o stoprocentní bilanci sobotním vítězství ve scratchi. Mužskému programu dominoval její oddílový kolega Martin Bláha. Po titulech ve stíhacím závodu na čtyři kilometry a scratchi vyhrál i bodovací závod.

ČHMÚ: Česko v týdnu zasáhne silný vítr, sněhové jazyky a závěje

Meteorologové varují před silným větrem, sněhovými jazyky a závějemi. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí od pondělí do pátku prakticky pro celé území Česka. Ve středu dosáhne vítr v nárazech rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, na hřebenech hor ještě zesílí. Dešťové přeháňky se v polovině týdne změní i v nížinách na přeháňky sněhové. Řidiči by neměli vyjíždět na silnice bez zimní výbavy, upozorňuje ČHMÚ.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia.