Zprávy

Vláda chce od Klause garanci, že jeho nynější žádost je poslední

Vláda je připravena jednat s partnery v Evropské unii na říjnovém summitu EU o řešení situace ohledně lisabonské smlouvy vzniklé požadavkem prezidenta Václava Klause na dodatečné garance. Prezident by měl však zároveň poskytnout kabinetu záruku, že pokud bude jeho podmínka splněna a Ústavní soud rozhodne o souladu smlouvy s českou ústavou, Klaus co nejrychleji dokončí ratifikaci. Uvedl to v pondělí premiér Jan Fischer na tiskové konferenci s tím, že nepovažuje za možné znovuotevřít celý ratifikační proces. V úterý jej čekají jednání v Bruselu. "Vláda nicméně po důkladném posouzení všech vnitropolitických a zahraničně politických souvislostí deklaruje svoji připravenost jednat se svými evropskými partnery o možném řešení vzniklé situace," uvedl Fischer. Vyjednávání by se podle premiéra mělo odehrát na summitu EU 29. a 30. října. Prosincová Evropská rada by už byl podle něj příliš pozdní termín.

EK nechce Klausovy snahy o výjimku komentovat, chce víc informací

Evropská komise se zatím nechce pouštět do komentářů snah českého prezidenta Václava Klause, který ratifikaci lisabonské smlouvy o reformě Evropské unie nově podmiňuje tím, že Česká republika získá výjimku z listiny základních práv. Brusel čeká na upřesnění situace z Česka. "Myslím, že v tomto stadiu na prvém místě potřebujeme objasnění případných záměrů České republiky," řekl mluvčí EK Johannes Laitenberger na dotaz, co si komise myslí o postupu českého prezidenta. Brusel podle něj ví o tom, že v Česku o prezidentových požadavcích jedná vláda. Připomněl také, že v úterý se do sídla unijních institucí chystá český premiér Jan Fischer, který se má setkat s šéfem Evropské komise Josém Barrosem. Očekává proto, že ministerský předseda bude lídra EK informovat o situaci, která v ČR v této věci nyní panuje.

Europoslanci kritizují Klause za údajnou ješitnost a taktizování

Německý europoslanec Jo Leinen vyzval k zahájení procesu odvolání českého prezidenta Václava Klause, pokud by lisabonskou smlouvu nepodepsal ani v případě, že na ní český ústavní soud nenajde závady. Připomíná také, že Klausem kritizovaná charta lidských práv EU se poválečných takzvaných Benešových dekretů netýká. Rakouský europoslanec Othmar Karas zase Klause kritizuje za "osobní ješitnost a taktizování" při ratifikaci lisabonské smlouvy. "Pokud by (Klaus) odmítl podepsat (lisabonskou smlouvu) po kladném rozhodnutí českého ústavního soudu, měly by ostatní ústavní instituce proti němu zahájit proces impeachmentu," uvedl socialistický europoslanec Leinen. Klausův požadavek na dodatek vylučující aplikaci unijní Charty základních lidských práv při posuzování požadavků sudetských Němců vysídlených z Československa po druhé světové válce je podle Leinena jen dalším krokem Pražského hradu pro svévolné narušení procesu ratifikace lisabonské smlouvy. Uvádí, že takové požadavky jsou zcela zbytečné, protože charta se týká pouze unijních zákonů a podobných aktů. Pokud jde o majetkové spory mezi členskými státy, není EU kompetentní. Kromě toho nemá charta retroaktivní účinek.

ČSSD chápe Klausovu podmínku ke smlouvě EU jako poslední

ČSSD chápe podmínku prezidenta Václava Klause k ratifikaci lisabonské smlouvy jako poslední. Úvahy o odvolání prezidenta z funkce, které se ozývají z české i evropské politické scény, sociální demokraté odmítají, řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Úvahy, které zaznívají jak doma, tak ze zahraničí o odvolání prezidenta z funkce, považujeme za projev neznalosti, v horším případě za pohrdání českou ústavou," uvedl Paroubek. Kvůli úspěšné ratifikaci lisabonské smlouvy před nimi varoval, podle šéfa ČSSD jsou také urážlivé pro českou veřejnost. Klaus chce k dohodě dodatek, který by Českou republiky vyňal z aplikace evropské listiny základních práv. Prezident se obává případných nároků sudetských vysídlenců. Debatu o Klausově odvolání by chtěla zahájit kvůli tomu Strana zelených.

Václav Havel se pozastavil nad tím, že Obama nepřijal dalajlamu

Exprezident Václav Havel se pozastavil nad tím, že americký prezident Barack Obama nepřijal dalajlamu při jeho návštěvě Spojených států. Obama se s ním chce setkat až po své listopadové návštěvě Číny. Havel o tom hovořil na konferenci Forum 2000, když mimo jiné hodnotil vývoj světa 20 let po pádu komunismu v Evropě. Je mu líto, že euroatlantické společenství příliš nadřazuje hospodářské zájmy a lidská práva jsou jen jakousi "třešničkou na dortu". Český exprezident se vždy v otázce Tibetu silně angažoval a s dalajlamou se oficiálně setkával i jako hlava státu.

Aktivistka chce, aby terorismus řešil evropský soud přednostně

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku by měl přednostně vyřizovat podání obětí teroristických útoků a jejich příbuzných. Ráda by toho dosáhla Ella Kesajevová, šéfka skupiny Hlas Beslanu, která združuje příbuzné obětí známého teroristického útoku na školu v tomto severosetském městě. Kesajevová je v tyto dny v Praze na konferenci Forum 2000 a ráda by, aby se výzva evropskému soudu objevila mezi závěrečnými doporučeními konference. "Terorismus je mezirárodní nebezpečí a okamžité, rychlé rozhodování soudů je jedním ze způsobů boje s ním," vysvětlila ČTK Kesajevová. Připomněla, že stížnost na chybný postup ruských úřadů, kterou podali příbuzní obětí útoku na moskevské divadlo Dubrovka z roku 2002, evropský soud řeší už šest či sedm let. Pokud by o odpovědnosti státních institucí za nepovedenou záchrannou operaci, při níž po použití plynu zemřely i desítky rukojmí, soud rozhodl před útokem na školu v Beslanu, bylo by podle Kesajevové při této události zřejmě méně obětí.

Greenpeace sundala ze střechy vlády jednotka rychlého nasazení

Policie přiměla dva aktivisty ekologické organizace Greenpeace, aby opustili střechu úřadu vlády. Dostali se na ni pomocí vysokozdvižné plošiny, policisté je sundali stejnou cestou. Aktivisté protestovali proti návrhu, který podle nich může vést k prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách. Na střeše budovy rozvinuli transparent s nápisem "Fischere, nechte Horní Jiřetín na pokoji". Ze střechy se je pokoušeli neúspěšně dostat hasiči. Mluvčí organizace Lenka Boráková ČTK řekla, že aktivisté protest uspořádali kvůli dokumentu ministra průmyslu Vladimíra Tošovského, jehož součástí je i přehodnocení územně ekologických limitů těžby hnědého uhlí. Na střechu se aktivisté dostali z auta s plošinou. Vůz pozornost policistů před úřadem vlády neupoutal, protože podobných oprav veřejného osvětlení se děje všude v Praze hodně.

Vláda nesouhlasí s Ranincovým návrhem na snížení platů poslanců

Vláda vyslovila nesouhlas s návrhem nezařazeného poslance Juraje Ranince na snížení poslaneckých platů na úroveň minimální mzdy. Po jednání kabinetu to oznámil premiér Jan Fischer. Konečné slovo o návrhu ale bude mít parlament. Podle Ranince mělo snížení platů, které poslanec označoval jako protikrizové opatření, platit pouze do konce tohoto volebního období. Zdůvodňoval to tím, že "sněmovna si ani nic jiného nezaslouží". Podporu pro svůj návrh mezi ostatními poslanci předjednanou neměl. Sněmovna v září schválila vládní návrh na omezení platů ústavních činitelů o čtyři procenta. Senát ale předlohu poslancům vrátil s odůvodněním, že by se podle ní dalo jen obtížně aplikovat plánované zdanění náhrad prezidenta, členů vlády, zákonodárců nebo soudců. Dolní komora tak dostane návrh k novému projednání.

Ministr Janota: Unimex by převzal České aerolinie nejdříve na jaře

Konsorcium Unimex Travel Service by převzalo České aerolinie v dubnu či květnu. To však pouze v případě, že se vláda vysloví pro odprodej národního dopravce, definitivní rozhodnutí padne ještě v říjnu. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr financí Eduard Janota. Ministr se podle svých slov setkal s majitelem Unimexu Jiřím Šimáněm. "Já jsem s ním hovořil o tom, jaké on má představy. Pan Šimáně jasně formuloval své další kroky," uvedl Janota. Základním úkolem, který nesnese odkladu, je prý zeštíhlení společnosti. O dalším osudu ČSA zřejmě mnohé napoví úterní zasedání dozorčí rady. Na radě bude prezentovat svůj záchranný plán nový šéf kontrolního orgánu Václav Novák. Novákův plán je podle Janoty ještě tvrdší než alternativní plán prezidenta firmy Radomíra Lašáka. Ministr Janota předpokládá, že rada v úterý "poskytne východiska" pro rozhodování vlády, zda ČSA prodat či ne. Unimex jako jediný zájemce za aerolinie nabídl jednu miliardu s podmínkou, že vlastní jmění firmy bude nulové. To je však podle některých odhadů v minusu až miliardu, takže výnos pro stát by byl v podstatě nulový.

Stát na penze a nemocenskou vydal o 11 mld. korun víc než vybral

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) za prvních osm měsíců letošního roku vyplatila na důchody a dávky nemocenského pojištění o 11,9 miliardy korun více, než vybrala na pojistném. ČTK to řekl mluvčí ČSSZ Kamil Vařeka. Ke stejnému datu loňského roku přitom takzvaný účet sociálního pojištění zaznamenal přebytek 17,5 miliardy korun. Ministerstvo práce zlepšení situace v letošním roce nepředpokládá.

V úřadech zůstane téměř polovina lidí najatých na předsednictví

Ve státní správě zůstane téměř polovina zaměstnanců, které vláda najala na půlroční předsednictví Česka v EU. Podle závěrečného vyhodnocení, které schválila vláda, má nyní ve státní správě místo 161 lidí z 338 pracovníků předsednického týmu, kteří měli časově omezenou smlouvu. Úřednická vláda premiéra Jana Fischera v červnu oznámila, že chce experty podílející se na předsednictví ve státní správě udržet. Zájem pracovat ve státních úřadech i po předsednictví projevilo asi 200 zaměstnanců. Většina z nich nakonec tuto možnost dostala. "Udržet experty, kteří během předsednického maratónu ukázali své profesní kvality, je zájmem české vlády, a poslední čísla, která jsme dnes předložili, ukazují na pozitivní trend v této snaze," uvedl ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Jednotlivá ministerstva dostala od vlády za úkol nabízet zaměstnancům předsednictví volná místa ve svých úřadech. Fischerova vláda ale kvůli krizi zároveň počítá s úsporami v resortech.

Jan Fischer: Situace na plzeňských právech je vážná

Situace na plzeňské právnické fakultě je vážná a poškozuje obraz celé Západočeské univerzity (ZČU). Vláda nicméně bude řešit pouze věci, které jsou v její pravomoci, řekl premiér Jan Fischer. Bylo to jeho první vyjádření ke skandálu s nestandardním studiem na plzeňských právech. Vyjádřil také přesvědčení, že se situací budou zabývat i příslušné univerzitní orgány i orgány činné v trestním řízení. Jan Fischer vnímá celou aféru jako hanbu českého univerzitního světa. "Je to mimořádná facka těm, kteří na této fakultě vystudovali řádným způsobem, oddřeli tam všechny zkoušky a mají ničím neposkvrněný diplom," prohlásil premiér. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že asi 400 lidí ji absolvovalo nestandardně rychle. Podezření padá i na některé politiky. V souvislosti s případem, který začal plagiátorskou aférou, odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič. Vedením plzeňských práv byl zatím pověřen bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Sociální demokracie dnes kvůli aféře vyzvala rektora Západočeské univerzity Josefa Průšu, aby odstoupil. Průša (ČSSD) podle předsedy strany Jiřího Paroubka nese odpovědnost za skandály na fakultě, která je součástí ZČU.

Vláda bude dál usilovat o ředitelství projektu Galileo v Česku

Vláda bude nadále usilovat o umístění ředitelství evropského družicového projektu Galileo v České republice. Po jednání kabinetu to řekl premiér Jan Fischer. Úřad pro dohled nad evropským globálním navigačním družicovým systémem (GSA) byl zřízen jako agentura Evropské unie v červenci 2004 a zatím sídlí v Bruselu. Jeho výkonným ředitelem je od července 2005 Pedro Pedreira. Vedle projektu Galileo, který by měl být plně funkční v roce 2013, spravuje i navigační systém Egnos, spuštěný tento měsíc. Dosud není jasné, zda se nové sídlo úřadu rozdělí mezi více zemí nebo zůstane v jedné. Francie a Británie totiž letos navrhly zřízení dvou bezpečnostních středisek kvůli lepší ochraně před teroristy. Na ně by z další země dohlíželo administrativní centrum. Hlavním soupeřem Česka je Nizozemsko. Zatímco v Česku je už pro sídlo GSA vyčleněna budova, Holanďané by museli vše postavit takříkajíc na zelené louce. O umístění úřadu se zřejmě rozhodne v příštím roce. Družicový systém Galileo by měl začít plně pracovat v roce 2013.

Ministři navrhli posmrtně povýšit kapitána Otakara Jaroše

Vláda navrhla, aby prezident Václav Klaus povýšil v Den válečných veteránů 11. listopadu posmrtně na generálmajora hrdinu z druhé světové války kapitána Otakara Jaroše. Do hodnosti brigádního generála pak plukovníky Roberta Matulu a Mikuláše Končického. Končický a Jaroš bojovali za druhé světové války na východní frontě, Matula je jedním z posledních žijících československých parašutistů. O návrhu vlády informoval premiér Jan Fischer. Navrhovaní plukovníci a kapitán in memoriam projevili hrdinství v průběhu druhé světové války, stojí v návrhu usnesení, které má ČTK k dispozici. Jaroš se se svou jednotkou zúčastnil bojů u Sokolova. Padl poblíž svého velitelského stanoviště dne 8. března 1943. Jako prvnímu cizinci mu byl 17. března 1943 udělen Leninův řád, medaile Zlatá hvězda a titul Hrdiny SSSR. Plukovník Robert Matula je posledním žijícím výsadkářem skupiny Wolfram. Po komunistickém převratu v roce 1948 uprchl z republiky a padesát let prožil v Kanadě. Plukovník Mikuláš Končický se zúčastnil bojů o Jaslo, Duklu, Dukelský průsmyk, Svidník, Opavu, Ostravu, Olomouc a Prahu. Za bojové výsledky byl oceněn válečnými kříži a medailemi.

Kabinet nominuje na ocenění Česká hlava onkologa Kouteckého

Kabinet nominoval na udělení Národní ceny Česká hlava onkologa Josefa Kouteckého. Po zasedání kabinetu to řekl premiér Jan Fischer. Rada pro výzkum, experimentální vývoj a inovace vybrala laureáta osmého ročníku ceny pro nejvýznamnější české badatele v oblasti vědy a techniky z celkem devíti návrhů, které shromáždila k 30. červnu společnost Česká hlava. Profesor Koutecký je v České republice zakladatelskou osobností v oboru výzkum a léčba onkologických onemocnění v dětském věku. "Výsledkem daného úsilí je fakt, že úmrtnost dětských pacientů z onkologických příčin se snížila až o 70 procent," uvádí vládní předloha, kterou má ČTK k dispozici. Koutecký vybudoval Kliniku dětské hematologie a onkologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice v Motole, která patří ke světové špičce. Zároveň podle vlády vyniká mimořádnou vědecko-organizační činností.

CVVM: S politickou situací je spokojeno nejméně lidí od voleb

Nespokojenost občanů s politickou situací v Česku je podle nejnovějšího průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) největší od posledních voleb do Poslanecké sněmovny v polovině roku 2006. Podle CVVM bylo na konci letošního září nespokojeno 69 procent lidí, přičemž jen v září stoupl jejich podíl o osm procentních bodů. Spokojeno bylo na konci měsíce jen pět procent, počátkem téhož měsíce to bylo 11 procent lidí. V září se mimo jiné definitivně rozhodlo o odkladu předčasných voleb, jež měly být tento měsíc. Průzkum CVVM zjistil, že z ústavních institucí lidé na konci letošního září nejvíce důvěřovali prezidentu republiky, vládě a obecním zastupitelstvům. Nejmenší důvěru měly obě komory parlamentu, zejména pak Poslanecká sněmovna.

Analytici: Průmysl meziměsíčně stoupl díky šrotovnému na západě

Český průmysl zaznamenal v srpnu meziměsíční nárůst o čtyři procenta, za který vděčí zejména programům šrotovného v některých okolních zemích, shodli se analytici oslovení ČTK. Protože tyto programy na podzim končí a situace řady odvětví stále není dobrá, je podle nich další vývoj nejistý. Průmyslová výroba v srpnu meziročně klesla o 8,4 procenta po červencovém poklesu o 18,2 procenta. "Srpnový výsledek průmyslu je nadějný, ale zároveň je onou pověstnou vlaštovkou, která sama o sobě jaro nepřináší," řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Na podzim se podle něj bude průmyslová výroba vyrovnávat s ukončením programů šrotovného. "Očekáváme proto během příštích měsíců pohyby průmyslové výroby střídavě nahoru a dolů, bez jasného trendu. Skutečné zlepšení očekáváme až koncem roku 2009 a počátkem roku příštího," dodal.

Temelín po výměně paliva znovu připojí první blok

Jaderná elektrárna Temelín o víkendu po více než dvouměsíční plánované odstávce, při níž byla vyměněna část paliva v reaktoru, znovu připojí první blok. Odstávku asi o týden prodloužila výměna lopatek na turbíně. V úterý bude spuštěn reaktor, dodávka elektřiny by měla být obnovena koncem týdne, sdělil mluvčí elektrárny Marek Sviták. Druhý blok je v provozu na plánovaném výkonu.

Sklizeň obilí je proti loňsku nižší, u řepky rekordní

Zemědělci podle odhadu Českého statistického úřadu z 15. září letos sklidí 7,713 milionu tun obilovin, což je meziročně o 7,7 procenta méně. Naopak u řepky statistici očekávají rekordní úrodu v historii Česka. Odhadují ji na 1,135 milionu tun. Očekávaná sklizeň brambor, 777.000 tun, je na loňské úrovni. Na letošní rekordní úrodu řepky má podle ČSÚ vliv druhý nejvyšší průměrný hektarový výnos v historii, a to 3,20 tuny, přičemž loni to bylo 2,94 tuny. Meziročně nižší o 31,7 procenta bude úroda máku, zemědělci ho sklidí 34.000 tun.

Do babyboxu v Liberci odložil někdo v neděli novorozenou holčičku

Do babyboxu liberecké nemocnice odložil někdo v neděli v podvečer novorozenou holčičku. Zdravé děvčátko měří 49 centimetrů a váží 3040 gramů, od ošetřujícího personálu dostalo jméno Andrea Neděle, řekla mluvčí liberecké nemocnice Alexandra Kittnerová. Dítě se podle lékařů narodilo někdy v neděli dopoledne. "Je to poprvé, co někdo babybox v naší nemocnici využil," řekla Kittnerová. Schránka je v provozu od 27. června 2008, kdy byla zřízena jako desátá v zemi. "Malá Andrea Neděle je pětadvacátým novorozencem v Česku, kterého odložili do babyboxu," dodala mluvčí nemocnice.

Do Prahy dorazila posmrtná maska Chopina, poprvé je mimo Polsko

Do Prahy dnes letecky dopravili bronzovou posmrtnou masku Fryderyka Chopina. Vzácná památka bude vystavena 17. října v katedrále sv. Víta u příležitosti slavnostního koncertu, který zahájí celoroční oslavy 200 let od Chopinova narození. Maska poté bude od 19. do 23. října vystavena v prostorách výstavní síně Polského institutu v Praze 1. "Jedná se o výjimečnou příležitost prohlédnout si masku tohoto oblíbeného skladatele, Chopinovo muzeum v Polsku ji vůbec poprvé zapůjčilo k vystavení v zahraničí," řekl ČTK mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar. V katedrále na Pražském hradě přesně v den Chopinova úmrtí zazní Mozartovo Requiem, které na Chopinovo přání zaznělo na jeho pohřbu před 160 lety. Skladbu provede pro tuto příležitost sestavený Chopin Symphony Orchestra and Choir řízený polským dirigentem Lukaszem Borowiczem. "Důvod, proč Polsko zapůjčilo vzácnou památku do České republiky, je vděčnost za to, že se v Karlových Varech a Mariánských lázních mohl Chopin po své emigraci setkávat s přáteli a členy rodiny," uvedl pro ČTK ředitel Polského institutu v Praze Maciej Szymanowski, který masku doprovázel při jejím převozu z Varšavy.

Ludvík Kundera dostal prestižní Cenu Jaroslava Seiferta

Básník, dramatik, překladatel a výtvarník Ludvík Kundera převzal jednu z nejvýznamnějších tuzemských literárních poct, Cenu Jaroslava Seiferta udílenou Nadací Charty 77. Ocenění spojené s finanční odměnou 250.000 korun porota téměř devadesátiletému literátovi udělila za celoživotní dílo. "Jsem rád, že letošní volba padla na Ludvíka Kunderu, osobnost v českém uměleckém světě jen stěží přehlédnutelnou. Velice si tohoto autora cením jak pro jeho vlastní tvorbu, tak pro jeho překladatelskou a literárně-historickou činnost, která českým čtenářům přiblížila zejména německy psanou literaturu," uvedl předseda Správní rady Nadace Charty 77 František Janouch. Ludvík Kuncera je bratranec významného českého spisovatele Milana Kundery, je znalec a editor díla Františka Halase a autor halasovské monografie. Jeho tvorba je spjata s avantgardními směry, především surrealismem. V roce 2002 převzal na lipském mezinárodním knižním veletrhu Cenu za celoživotní dílo oceňující přínos ke zprostředkovávání české a německé literatury.

V Hradci Králové začal 15. ročník festivalu Jazz goes to town

Vystoupením Alice Springs Blues Bandu začal v Hradci Králové 15. ročník festivalu Jazz goes to town, který do soboty 17. října nabídne vystoupení zhruba dvou desítek jazzových formací. "Poprvé v životě jsem je slyšel, když hráli jako předkapela B. B. Kinga v pražské sportovní hale. Znělo to výborně, šlapalo jim to, skvělé byly bubny Jirky Stivína," uvedl k výběru kapely, která otevřela letošní ročník festivalu, jeho ředitel Martin Brunner. V dalších dnech budou následovat koncerty na nejrůznějších místech v Hradci Králové, například v úterý 13. října v Muzeu východních Čech vystoupí Traditional Jazz Studio Pavla Smetáčka, které v letošním roce slaví 50. výročí založení. Hlavní festivalové koncerty jsou tradičně připravené do Kongresového centra Aldis, kde v pátek vystoupí například americký skladatel Kyle Eastwood, Posledním vystupujícím letošního ročníku bude v závěru sobotního koncertu Jack DeJohnette & The Ripple Effect. Více informací o programu festivalu je možné najít na www.jazzgoestotown.cz.

Ze sportu:

Radek Štěpánek porazil v prvním kole turnaje Masters v Šanghaji hladce 6:3, 6:0 bývalou světovou jedničku Juana Carlose Ferrera ze Španělska.

Osmnáctiletý český motokrosař Michael Špaček, který v sobotu 26. září havaroval při závodu mezinárodního mistrovství republiky družstev v Lokti nad Ohří a vážně se zranil, v noci na pondělí zemřel. ČTK to řekl jeho otec Stanislav Špaček. "Jeho stav se zhoršoval od pátku. V neděli mu začalo slábnout srdce a v noci zemřel," uvedl muž, který byl zároveň trenérem svého potomka. Špaček, juniorský mistr Evropy ve třídě MX2 z roku 2007, byl v kritickém stavu už od nehody, při které si zlomil ruku a utrpěl velmi vážné poranění hlavy.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Proměnlivá velká opblačnost, četné přeháňky, nad 500 metrů sněhové. Teplota 3 až 7 stupňů Celsia.